Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Δημητρα νομιζα πως το ανθοτυρο ειναι προβειο και κατσικισιο μαζι :cry::cry: Βασικα αν καποια κοπελα ξερει να μας ελεγε ποια τυρια δεν εχουν αγελαδινο γαλα μεσα?

Πως τα πατε με τις στερεες? Εμεις ακομα μονο φρουτα. Σημερα χαρηκα εφαγε 4-5 κουταλιες κοτοπουλο με λαχανικα και αμεσως τα εκανε εμετο :cry::cry::cry:

Δεν ξερω τι να κανω εχω απελπιστει ..... εσυ που δοκιμασες την γλυκοπατατα πως τα πηγε ? γιαουρτι εδωσες ?

 

Έχουμε μια μικρή βελτίωση, αλλά τίποτα θεαματικό. Και τρώει και πολύ μικρές ποσότητες, αλλά δεν τον πιέζω καθόλου.

Για παράδειγμα, περίπου τι ποσότητα φρούτων υποτίθεται ότι πρέπει να φάει ένα μωρό σε αυτή την ηλικία? Του αρέσουν αλλά τρώει λίγο. Εσένα πόσο τρώει?

 

Και εμένα πάντως όταν είχε φάει πρώτη φορά μοσχάρι έκανε εμμετό.

Μην απελπίζεσαι ακόμα βρε Τζένη, έχουμε μέλλον :lol:

Ψάξε να βρεις σιγά-σιγά τι του αρέσει.

 

Εμένα η γλυκοπατάτα του ψιλοάρεσε, αλλά δεν τρελάθηκε κιόλας.

Του αρέσει νομίζω πολύ το αβοκάντο και το πρόβειο γιαούρτι.

Δηλαδή τα τρώει με πολύ όρεξη, αλλά και πάλι μικρή ποσότητα...

Σήμερα δοκίμασα και φακές, μέτρια πράγματα.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Καλα για ποσοτητα δεν το συζητω. Τα φρουτα που φαινεται να του αρεσουν -ειναι τα μονα που ανηγει το στομα- δεν τρωει πανω απο 100γρ. Τα αλλα λαχανικα+κοτοπουλο αν φαει 2-3 κουταλιες.

Δεν εχω δωσει τιποτα αλλο , το ΣΚ θα δοκιμασω μοσχαρι κ βλεπουμε.

Του δινες απο τα δικα σας φαγητα ? Εγω οχι ακομα αλλα σκεφομαι τωρα να αρχισω να του δινω στο χερι λιγο κουνουπιδι η μπροκολο να δω τι θα κανει ! Ο γιατρος δεν μου ειπε βεβαια αλλα βλεπω οτι δεν του αρεσει το τριπτυχο τι να κανω! Κ εγω δεν τον πιεζω καποια στιγμη θα φαει και εμας δεν μας αρεσουν ολα τα φαγητα, ισως να μην ειναι κ ακομα ετοιμος.

Για το γιαουρτι σε καποιο ποστ -ισως και εδω- ειχαν πει τα κοριτσια αν θυμαμαι καλα χωρις την πετσα .

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Εγω χτες της έδωσα να γλύψει ενα κοματι αχλάδι . Ετρωγα εγω και γελουσε ανοιγοκλεινε το στομα :lol:

Στην αρχη εκανε μια περιεργη γκριμάτσα μετα ορμουσε και το θηλαζε !!! :lol::lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο η μπεμπα ! Και εγω του δινω κ γλειφει περα της φρουτοκρεμας!

Λαμπρινη κοντευεται και εσεις με τις στερεες ε ?

 

Τον επομενο μηνα λεω σιγα σιγα να ξεκινήσουμε . Θα δουμε και τον γιατρο στις 10/11 να δουμε τι θα μας πει . Αλλα λεω ποτε ποτε να της δινω κανα φρουτο να βλεπω πως παει . Σημερα που τρωγαμε με τον αντρα μου καρφωνε τα ματια στο στομα μας ... Θα δουμε πως θα παει :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα για ποσοτητα δεν το συζητω. Τα φρουτα που φαινεται να του αρεσουν -ειναι τα μονα που ανηγει το στομα- δεν τρωει πανω απο 100γρ

 

Τα ζυγίζεις?

 

Του δινες απο τα δικα σας φαγητα ?

 

Όχι, επειδή είπα για φακές ρωτάς? Νερόβραστες με καρότο και ένα φύλλο δάφνη...τρελή νοστιμιά :lol:

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Πόσο λιωμένο πρέπει να 'ναι το φρούτο; με λίγο νεράκι για να γίνει τελείως λιώμα ή είναι εντάξει με το πιρούνι πχ η μπανάνα;

 

Εγώ τα βάζω στο multi πολύ ώρα για να λιώσουν πολύ και επειδή το μηχάνημα αν έχεις λίγη ποσότητα δε τη λιώνει βάζεις λίγο παραπάνω και την τρώς εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χτες της έδωσα να γλύψει ενα κοματι αχλάδι . Ετρωγα εγω και γελουσε ανοιγοκλεινε το στομα :lol:

Στην αρχη εκανε μια περιεργη γκριμάτσα μετα ορμουσε και το θηλαζε !!! :lol::lol:

 

Κι εμένα το κάνει αυτό!

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Πόσο λιωμένο πρέπει να 'ναι το φρούτο; με λίγο νεράκι για να γίνει τελείως λιώμα ή είναι εντάξει με το πιρούνι πχ η μπανάνα;

 

Η μπανάνα και με το πηρούνι είναι οk.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι Δημητρα δεν τα ζυγισω! μια φορα τα εβαλα στο μθλρι κειδα οτι η ποσοτητα που φτιαχνω ειναι τοσο περιπου! Να ρωτησω κατι αλλο,

Ρωτησα το γιατρο αν θα πρεπει να τρωει καθε μερα κρεας (κοτοπουλο-μοσχαρι) η αν μπορει μια μερα να φαει κατι αλλο κ μου ειπε καθε μερακρεας μεχρι το χρονο! Δεν ειναι λιγο υπερβολη ? Εστω κ μια μερα λαχανικο η οσπριο? Οχι οτι το κρες το τρωει αλλα λεμε τωρα καποια στιγμη που θα το φαει .Πιστευω θα ειναι βαρετο το ιδιο φαγητο τοσο καιρο εκτος αν στην πορεια μου προσθεσει πραγματα!

οντως η μπανανα κ με το πιρουνι ειναι οκ ! Εγω παντος τα κανω στον τριφτη του τυριου! Τα δοκιμασα στο μθλτι κ τα κανει πολυ αλειφη κ δεν τα τρωει αλλα οπως ειπαν κ τα κοριτσια το μουλτι θελει ποσοτητα δεν σου κανει κρεμα δηλαδη 1 κομματακι μηλο πρεπει να βαλεις τουλαχιστον απο 1/4 καθε φρουτου.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Τζετζενη η δικία μου γιατρός είπε 2 μέρες κρέας ή κοτόπουλο, 1 λαχανικά μετά πάλι 2 και πάλι λαχανικά. Αυτό μου είχε πει στη κόρη μου και τώρα τα ίδια στον μπόμπο.

Ο μπόμπος μου όταν έκανα τα φρούτα στον τρίφτη, πνιγόταν!! Γι'αυτό τον λέω μπόμπο!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεν μου ειπε 2 μερες κοτοπουλο 2 μοσχαρι κ ξανα απο την αρχη ! Τωρα που θα παμε ξανα αρχες Νοεμβρη θα τον ρωτησω παλι . Τελικα καθε παιδακι ειναι διαφορετικο πρεπει να βρεις στο καυε ενα το κουμπι του .

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Αν ξύπνησε κάτι τα μωρά σας σήμερα το απόγευμα, ήταν η μπέμπα μου που φώναζε καθώς της έκανε η παιδίατρος το εμβόλιο! Γυρίσαμε λοιπόν, όλα καλά :)

 

Η μπέμπα είναι 66 πόντους και 7μιση κιλά - πήρε μόνο 200 γραμ. αυτόν τον μήνα, αλλά δεν μας νοιάζει καθόλου. Μόλις κλείσει τον 6ο, σε 2 εβδομάδες δηλαδή, μου είπε η γιατρός να ξεκινήσουμε φρουτόκρεμα (αχλάδι) και κρέμα βανίλια το απόγευμα. Ενημερωμένη όμως γαρ, της είπα οτι δεν θέλω κρέμα εμπορίου γιατί περιέχει ξένο γάλα οπότε μου πρότεινε μία κρέμα της novalac (από τα φαρμακεία) χωρίς γάλα, χωρίς ζάχαρη, χωρίς γλουτένη, ώστε να της την φτιάχνω με μητρικό.

 

Την έχετε δοκιμάσει; Ξέρετε τίποτις σχετικό;

 

Φιλιά

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι ειναι υποαλλεργικη κ ειναι ρυζαλευρο σκετο. Οπως τα λες χωρις ζαχαρη-βανιλια και γλουτενη! Νομιζω καποια κοπελα ειχε πει ειναι κ της Γιωτης μια ετσι χωρις αυτα! Εχω δοκιμασα 1 φορα το σκετο εντελως ρυζαλευρο της Νουτριτσια με νερο κ αηδιασε το καημενο! Καλη επιτυχια Ηρω με τις στερεες μακαρι η μικρη σου να τρωει!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι υποαλλεργικη κ ειναι ρυζαλευρο σκετο. Οπως τα λες χωρις ζαχαρη-βανιλια και γλουτενη! Νομιζω καποια κοπελα ειχε πει ειναι κ της Γιωτης μια ετσι χωρις αυτα! Εχω δοκιμασα 1 φορα το σκετο εντελως ρυζαλευρο της Νουτριτσια με νερο κ αηδιασε το καημενο! Καλη επιτυχια Ηρω με τις στερεες μακαρι η μικρη σου να τρωει!

 

Σ' ευχαριστώ καλή μου :) Έχω δίλημμα με το θέμα του ρυζάλευρου: η Αγλαία λέει οτι μέχρι να απλώσει χέρι ένα μωρό, να κάνει οτι ζητάει, δεν είναι έτοιμο ακόμα για στέρεες τροφές, οπότε και μένουμε μόνο στα φρούτα. Το ρυζάλευρο δεν είναι απαραίτητο.

 

Η παιδίατρος από την άλλη το θεωρεί απαραίτητο γιατί προετοιμάζει το πεπτικό σύστημα του μωρού για τις τροφές.

 

Το σκέφτομαι ακόμα..

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Εμεν μου ειπε 2 μερες κοτοπουλο 2 μοσχαρι κ ξανα απο την αρχη ! Τωρα που θα παμε ξανα αρχες Νοεμβρη θα τον ρωτησω παλι . Τελικα καθε παιδακι ειναι διαφορετικο πρεπει να βρεις στο καυε ενα το κουμπι του .

 

Ο κάθε γιατρός λέει αυτό που πιστεύει. Η κόρη μου μέχρι το χρόνο δεν έφαγε καθόλου κρέας. Κα πολλά παιδάκι δεν τρώνε μέχρι να χρονίσουν. Στον Καναδά απ'το νοσοκομείο μου είχαν πει όχι πριν τους 9 μήνες κρέας. Και για τα παιδάκια που υπάρχει ιστορικό αλλεργιάς, δεν δίνουν καν στέρεες πριν το χρόνο.

 

Η μικρή μου κόκκινο κρέας δεν έχει φάει ακόμα. Μόνο ψάρι. Της έχω δώσει και γαλοπούλα αλλα δεν την πολυθέλει.

 

Εσύ κάνε αυτό που νομίζεις. Αν δε θέλεις να του δίνεις κάθε μέρα κρέας, σίγουρα δεν είναι απαραίτητο. Μπορεί να φάει και ρεβυθάκια, φακές, κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Ηρώ, αν δώσεις κρέμα, καλύτερα να της πάρεις από υγιεινές τροφές, από καστανό ρύζι, βρώμη ή κεχρί. Το άσπρο ρύζι δεν της προσφέρει τίποτα. Υπάρχουν οι κρέμες της holle, και νομίζω και babynat αν δεν κάνω λάθος. Μπορείς να τις φτιάξεις με μητρικό γάλα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Χλόη, τί είναι το κεχρί; Είναι πιο νόστιμο από το καστανό ρύζι ή από τη βρώμη;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος από την άλλη το θεωρεί απαραίτητο γιατί προετοιμάζει το πεπτικό σύστημα του μωρού για τις τροφές.

 

Εδω , Γερμανια , ξεκινουν ή με φρουτο ή πατατα -καρότο . Ποτε δεν ακουσα για κρέμα απο καμια μαμά . :roll:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος του ΙΚΑ που πάω για τα εμβόλια μου είπε οτι η μπεμπούλα μου δεν χρειάζεται να φάει καθόλου κρέμα τώρα. Μόνο φρούτα-λαχανικά από τον 6ο! Είναι ακριβώς στην καμπύλη ανάπτυξης...

 

Αφού πάμε κάθε μήνα για εμβόλια, αν υπάρχει θέμα θα μου το πεί...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χλόη, τί είναι το κεχρί; Είναι πιο νόστιμο από το καστανό ρύζι ή από τη βρώμη;

 

Το κεχρί είναι δημητριακό, όπως και το ρύζι. Έχει μια γεύση που μοιάζει λίγο ξηρούς καρπούς. Είναι πολύ θρεπτικό.

 

εντιτ: Α με πρόλαβες φελίνι!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα ! το κοριτσακι μου ειναι 7 μηνων και δεν θελει να φαει στερεες τροφες .μονο να θηλαζει θελει και μαλιστα πολλες φορες .ο γιατρος μου ειπε οτι μπορει να μην θελει γιατι να την ποναει ο λαιμος της επειδη εχει φλεματακια.λετε να ειναι και δοντια? ποτε θα αρχισει να τρωει βρε κοριτσια?αυτο που με ανυσηχει ειναι το βαρος της εχουμε κανει καμπυλη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...