Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Εγώ βρε κορίτσια έχω την εξής απορία... πώς τα καταφέρνετε ΚΑΙ να τρώνε ΚΑΙ να θηλάζουν???

Πόσες φορές την ημέρα θηλάζουν τα παιδάκια σας?? Και έχουν όρεξη και για φαγητό??

Εχω μπλέξει τα μπούτια μου μου φαίνεται....... :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

το βιολογικο ρυζαλευρο λεω να το βαζω στα φρουτα...λεω εγω τωρα.... :roll:

 

ΟΧΙ! τα φρούτα να τα τρώει μόνα τους!

 

το ρυζάλευρο και τα φρούτα έχουν διαφορετικό χρόνο πέψης, αν μείνουν τα φρούτα παραπάνω στο στομαχι ένα κάτι τις το παθαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω παλι κατι. Αν δω οτι περναει πολυς καιρος κ συνεχιζει να μην τρωει τα λαχανικα, τι αλλο μπορω να δωσω για μεσημεριανο μαζι με το κοτοπουλακι/κρεατακι αντ αυτων? Επισης το αστρακι ,τραχανα κλπ ποτε τα δινουμε σε ποια ηλικια?

Ακομα τι αλλο μπορω να βαλω μεσα στην σουπα πατατα-καροτο-κολοκυθι μπας και ενδιαφερθει κ φαει λιγο? Βαζω λιγο λαδακι κ μερικες σταγονες λεμονι.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Αν δώσουμε κουάκερ σε μωρό 8 μηνών θα το φτιάξουμε με μητρικό γάλα ή με γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας, δεν είναι έτσι?

 

Με μητρικό είναι καλύτερα, είναι και πολύ νόστιμο. Μπορείς και σκέτο, με λίγο μηλαράκι. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω κ εγω παλι κατι. Αν δω οτι περναει πολυς καιρος κ συνεχιζει να μην τρωει τα λαχανικα, τι αλλο μπορω να δωσω για μεσημεριανο μαζι με το κοτοπουλακι/κρεατακι αντ αυτων? Επισης το αστρακι ,τραχανα κλπ ποτε τα δινουμε σε ποια ηλικια?

Ακομα τι αλλο μπορω να βαλω μεσα στην σουπα πατατα-καροτο-κολοκυθι μπας και ενδιαφερθει κ φαει λιγο? Βαζω λιγο λαδακι κ μερικες σταγονες λεμονι.

 

Εγώ αστράκι έχω δοκιμάσει ήδη και ο καινούριος παιδίατρος μου είπε ότι μπορώ σιγά-σιγά και τραχανά χωρίς αυγό και ρύζι για σούπες.

Στην σούπα μπορείς να δοκιμάσεις και γλυκοπατάτα, αρακά, φασολάκια.

(εγώ προς το παρόν έχω δοκιμάσει τα 2 πρώτα, αλλά βέβαι εξακολουθεί να μην την τρώει)

Επίσης σέλινο για να φύγει η πολύ κρεατίλα :lol: .

Α! δοκίμασα και καλαμπόκι, που γλυκίζει λίγο, μπας και... (τζίφος και με αυτό)

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρε κορίτσια έχω την εξής απορία... πώς τα καταφέρνετε ΚΑΙ να τρώνε ΚΑΙ να θηλάζουν???

Πόσες φορές την ημέρα θηλάζουν τα παιδάκια σας?? Και έχουν όρεξη και για φαγητό??

Εχω μπλέξει τα μπούτια μου μου φαίνεται....... :oops:

 

Θηλάζεις κανονικά όπως πάντα. Προσφέρεις στέρεες κι αν πεινάει θα φάει. Αν δε φάει θα φάει όταν είναι έτοιμο. Απλά ακολουθείς τους δικούς του ρυθμούς. Μη στεναχωριέσαι, και μην αγχώνεσαι, σιγά σιγά όλα θα γίνουν πιο ξεκάθαρα. Το βασικό είναι να πίνει το γαλατάκι του. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις τραχανα αστρακι κτλ ξεκινησαμε μολις κλεισαμε τον 8ο.Οχι οτι τα φαγαμε δηλαδη... Τα λαχανικα μολις κλεισαμε τον 7ο.

 

 

ο τραχανάς δεν έχει μέσα αλάτι; έφτιαξε η μαμά μου και έχει βάλει αλάτι γι'αυτό δεν θέλω να του δώσω όσο και αν μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

αφού τον φτιάχνει η μαμά σου τον τραχανά, μπορείς να της πεις την επομενη φορά να μη βάλει αλάτι για το μωρό. Πάντως και αυτός που έχεις τώρα, λύσσα αποκλείεται να είναι, ελάχιστο αλάτι θα έχει φαντάζομαι (μπορείς να ρωτήσεις και τη μαμά σου πόσο έβαλε τελικά). Δε νομίζω να πάθει τίποτα, αν του δώσεις μια φορά.

 

Sotiria, το δικό μου είναι από τα παιδιά εκείνα που θέλουν να φάνε και τρώνε τα πάντα (όσα της δίνω δηλ.) αλλά ταυτόχρονα, θηλάζουμε φανατικά. Εϊναι στο παιδί...αν δεν αγχώνεσαι και προσφέρεις στήθος, πριν και μετά τα γεύματα ή σε άσχετες ώρες, θα έρθουν όλα ομαλά, όπως είπε και η Χλόη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω της ειπα της μαμας μου να κανει τον τραχανα του μπεμπη χωριστα χωρις αλατι αλλα μου ειπε πως δεν γινετε γιατι θα χαλασει. Το αλατι το βαζουνε λεει για να διατηρειται ! Παντος δεν εχει πολυ.Τι να πω κ εγω δεν ξερω τι να κανω να δωσω η οχι.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μια άλλη ερώτηση για τα γιαούρτια, ξέρω ότι είναι οι απαντήσεις σε κάποιο άλλο τόπικ αλλά δε το βρίσκω. Η παιδίατρος είπε να δώσω γιαούρτι μετά τον 8ο και εννοούσε τα παιδικά, εγώ του έδωσα πρόβειο (γιατί αυτό δίνω και στη μεγάλη μου) αλλά μου είπε ότι δεν κάνει για το στομαχάκι του. Ξέρετε κάτι αλλο εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπε απο τωρα να δωσω γιαουρτακι νουλακ η αντβανς αλλα δεν του εχω δωσει θα περιμενω λιγο ακομα αλλα δεν θα του δωσω αυτα τα παιδικα καλυτερα προβειο η κατσικισιο. Παντος αυτο το τοπικ που λες ειναι στο νεογνα και διατροφη

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπε απο τωρα να δωσω γιαουρτακι νουλακ η αντβανς αλλα δεν του εχω δωσει θα περιμενω λιγο ακομα αλλα δεν θα του δωσω αυτα τα παιδικα καλυτερα προβειο η κατσικισιο. Παντος αυτο το τοπικ που λες ειναι στο νεογνα και διατροφη

 

και εγώ αυτό λέω να κάνω. Με στεναχωρεί που δεν ήμουν τόσο "ψαγμένη" στην κόρη και ήμουν και λίγο αγχωμένη και της έδινα να φάει αυτά που τώρα απορρίπτω!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις τραχανα αστρακι κτλ ξεκινησαμε μολις κλεισαμε τον 8ο.Οχι οτι τα φαγαμε δηλαδη... Τα λαχανικα μολις κλεισαμε τον 7ο.

 

 

ο τραχανάς δεν έχει μέσα αλάτι; έφτιαξε η μαμά μου και έχει βάλει αλάτι γι'αυτό δεν θέλω να του δώσω όσο και αν μου αρέσει.

Ναι εγω απλα τον δοκιμασα.Δεν εφαγε ουτως ή αλλως....

Ο ντοκτορ μου ειπε οτι οσο μεγαλωνουν τοσα τα νεφρα τους λειτουργουν σαν του ενηλικα,οποτε οσο περναει ο καιρος και λιγο αλατακι δεν χαλασε ο κοσμος...Τωρα παλι ειδικη δεν ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αρχές Μαρτίου ξεκινάω δουλειά....φεύγω από το σπίτι κατά τις 9:30 και γυρίζω κατά τις 19:00..

Όταν ξεκινήσω τη δουλειά η μικρή μου θα είναι 6 μηνών..

Πότε πρέπει να ξεκινήσω την τράπεζα και τελικά το swing της medela με καλύπτει για να συγκεντρώσω την απαιτουμενη ποσότητα...?

Πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνω την ημέρα εάν ξεκινήσω άμεσα??

Η μικρή σε 10 ημέρες γίνεται 2 μηνών...

 

Χαλάρωσε, από τώρα δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι... :)

1-2 μήνες πριν θα κάνεις μία άντληση την ημέρα (όποτε μπορείς, και όχι κάθε μέρα) και θα μαζέψεις καμιά 20ρια γεύματα στην κατάψυξη. Αυτά. Το swing κάνει για αυτή την δουλειά. Αν δεις ότι εσένα δεν σου κάνει τότε νοικιάζεις κάτι σε πιο νοσοκομειακό.

Επίσης θα αρχίσετε και φρούτα κάπου εκεί, που θα τα τρώει όταν λείπεις και θα έχεις ένα γεύμα γάλακτος λιγότερο...

Για τόσες ώρες που θα λείπεις, θα χρειαστεί να αντλείς και στην δουλειά. Πρέπει να σκεφτείς αν θα έχεις αυτή την δυνατότητα, είανι πιο σημαντικό από την τράπεζα.

Ότι ερώτηση έχεις κάντην... :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, έχω κι εγώ ερώτηση:

 

Έχω αρχίσει τη δουλειά (και γι'αυτό και δεν προλαβαίνω να ανατρέξω σε όλα τα ποστ) και αποχωρίζομαι το μπεμπόνι για κάποιες ώρες κάθε μέρα (δουλεύω στο σπίτι).

Συνήθως την παίρνει η γιαγιά κατά τις 12-1 και τη γυρίζει ο μπαμπάς κατά τις 10. Αυτές οι ώρες δεν είναι πολύ σταθερές. Μπορεί να είναι και νωρίτερα, μπορεί να είναι και αργότερα.

Επίσης, μπορεί να μην είναι κάθε μέρα. Αν την έχει η μαμά μου και όχι η πεθερά μου, μένει στο σπίτι και τη θηλάζω και ενδιάμεσα.

Η μπέμπα τρώει πια σχεδόν τα πάντα (φρούτα, γιαούρτι, κρέας, λαχανικά, κουάκερ), αν και δεν είναι καθόλου της ποσότητας.

Δεν δείχνει να διαμαρτύρεται ωστόσο, και όταν είμαστε μαζί θηλάζει κανονικά.

Στην αρχή ξυπνούσε τη νύχτα για γάλα, τώρα, εδώ και 2-3 μέρες κοιμάται πάλι συνεχόμενα.

 

Όταν λείπει όμως, δεν αντλώ στο ενδιάμεσο. Νομίζετε πως θα έχω πρόβλημα; Δεν πιστεύω να αποθηλάσω χωρίς να το θέλω;

Το έχω το swing, αλλά δεν το θυμάμαι να αντλήσω. Όπως δεν θυμάμαι και να φάω καμιά φορα.

Περιμένω τις συμβουλές σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικια που ειναι τωρα ο μωρο της Cat περιπου θα παω και εγω για δουλεια( θα ειναι ο μπεμπης 10 μηνων). Θα λειπω 8 με 4 περιπου . Πρεπει να κανω τραπεζα και αν ναι ποτε πρεπει να αρχισω?

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό σου είναι πολύ μεγάλο και το πιθανότερο είναι να προτιμάει να σε περιμένει παρά να πιει γάλα από το μπουκάλι... :wink:

 

Αγλαία - ή όποια άλλη μανούλα ξέρει - το ίδιο ισχύει και για ένα μωρό 7μιση μηνών; Τόσο θα είναι η δική μου στα μέσα Δεκεμβρίου που επιστρέφω στη δουλειά..

 

Ευχαριστώ :)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...