Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Αχχχ Φρυνη μου ομοιοπαθουσα τι θα κανουμε????

Εμενα τωρα δεν με πολυνοιαζει αλλα σε λιγο καιρο θα αρχισω δουλεια τι θα τρωει ????? Ελεγα να αποφυγω τις αντλησεις μια και δεν εχω κανει ως τωρα αλλα δεν με βλεπω.....

Βλεπω αλλα παιδακια που τρωνε με την μια κ λεω μα γιατι αυτος ??? Ακομα και στο φαγητο του ζορικος ειναι!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Αχ βρε Δημητρα παντος χτες που διαβαζα καποια ποστ απο τα πιο εμπειρα κοριτσια πειστικα πως ο μπεμπης ανηκει στην κατηγορια των παιδιων που θελουν να αρχισουν τις στερεες τον 8ο και οχι τον 6ο . Τουλαχιστον εχω 1 μηνα ακομα να παρηγορουμε ..... Που να αρχιζα στον 5ο που ελεγε ο ντοκ....

Χτες το βραδυ σε θυμηθηκα. Μιλαγε η συνυφαδα μου η μεγαλη με τον αντρα μου στο τηλ και του ελεγε πως ο μικρος δεν τρωει γιατι εγω τον εχω ολη μερα με το β... στο στωμα και δεν πειναει και ειμαστε απαραδεκτοι που το παιδι δεν εχει ΑΚΟΜΑ προγραμμα και να το αφησουμε νηστικο να αμαγκαστει να φαει και κατι τετοια κουλα. τσαντιστηκα τοσο πολυ πουμε το που μου τα ειπε ο συζυξ τον ξεχεσα κανονικοτατα !! Μα την βλαμενη ελεος .

Θυμηθηκα εσενα που σου τα ελεγε υποτιθεται γιατρος!

Ακους εκει δεν εχει ακομα προγραμμα λες και ειναι πλυντηριο !!! Εμεις τρωμε καθε μερα ιδια ωρα την ιδια ποσοτητα και κοιμομαστε ιδια ωρα ??? αν ειναι δυνατον.

Μετα του ελεγε απαραδεκτος ο τροποσ που το ταιζει πρεπει τουλαχιστον μετα απο 4-5 ωρες και υπνος μονος του οχι στηθος και στο κρεββατι απο τις 9........

Ειναι αυτη που σας ελεγα με το αρρωστο παιδι προχτες.... Συγχηστικα

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Τζετζενάκι μου (που σε λέει κι η Λαμπρινή) η καλύτερη απάντηση σε όλες αυτές τις μπούρδες, θα ναι το υγιέστατο, όμορφο έξυπνο, και σίγουρο για τον εαυτό του παιδάκι σου.

 

"Πως σας φαίνεται ο γιός μου?" θα λες. "Υπέρωχος" θα σου απαντάνε :wink: " Ε, δεν είναι τυχαίο!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α ρε Χλοη....

 

 

θα μιλησει η μαμα κουκουβαγια τωρα....μπορεις να φανταστεις πως νοιωθω για τον τελειο εξαχρονο γιο μου...που με γεμιζουν κοπλιμεντα και σκαω απο περηφανια... :D νομιζω πως το ατατσμεντ παρεντινγκ (οχι βεβαια,δεν ηξερα το ονομα τοτε,το ενστικτο μου ακολουθουσα :) ) ειναι που φτασαμε ετσι ως εδω...και τοτε και τωρα καποιοι εχουν να "κρινουν" τις "μεθοδους" μου,πώς μεγαλώνω το παιδι...αλλά το αποτέλεσμα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει δικαίωμα να κρίνει πως μεγαλώνουμε τα παιδιά μας! Εμένα με έχουνε φάει γιατί δεν τους δίνω πιπίλα και πότε θα σταματήσω το θηλασμό για να ηρεμήσω (λες και τους ενόχλησα ή ζήτησα τη βοήθειά τους, μόνη μου με τον άντρα μου τα βγάζουμε πέρα και όσο μπορεί μας βοηθάει και η μάνα μου). Το τι μπούρδα έχω ακούσει δεν φαντάζεσαι... Μέχρι που η αδελφή μου μου πρότεινε να πάω σε ψυχολόγο όπως είχε κάνει εκείνη στο πρώτο της παιδί και να είμαι περίφανη που ο άντρας μου δεν κατέληξε στο νοσοκομείο με υπερκόπωση όπως ο δικός στις μέσα σε 40ημέρες. Δηλαδή επειδή εκείνοι πελάγωσαν το ίδιο θα πάθουμε και εμείς; Τώρα πια έχει και άποψη για το φαγητό τους, ότι θέλει πολύ προσπάθεια και να τους χώνω τη μια μπουκιά μετά την άλλη για να τους πάρω τον αέρα, κι ότι μόλις θα ακούνε το μπλέντερ, θα πρέπει να τους τρέχουν τα σάλια... Για να μην πω για την πεθερά μου.... Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις... Άσε που με έχουνε φάει ότι είναι λίγο το βάρος τους! Ευτυχώς που κατάφερα και κοίταξα το βιβλιάριο και διαπίστωσα μόνη μου ότι βρισκόμαστε μέσα στις καμπύλες και μάλιστα είμαστε και ψηλές!

Αϊ σιχτίρ πια! Πότε θα πάψουν να ανακατεύονται, βαρέθηκα να απολογούμαι... (ξέφυγα, σόρρυυυυυ)

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι εγώ. Δεν ήξερα οτι κάνω αττατσμεντ παρεντινγκ, απλά ακολουθούσα το ένστικτο μου. Κι αυτό είναι το καλύτερο. Υπάρχει λόγος που η μαμά δεν αντέχει να ακούει το μωρό να κλαίει.

 

Ευτυχώς που έχουμε κι εσάς με τα μεγαλύτερα παιδάκια, να μας λέτε τα αποτελέσματα του αττάτσμεντ!!! :wink: Έτσι είμαστε πιο σίγουρες.

Link to comment
Share on other sites

Α, και ο γαμπρός μου με συμβούλεψε να δίνω στα μωρά τσαι τη νύχτα για να μην ξυπνάνε και με ταλαιπωρούνε. Γιατί ρε φίλε, εσένα ξύπνησα να τα θηλάσεις;;;; Αμάν και πάλι αμάν!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

φρυνουλα μου υπομονή!!!!

 

Εμένα κάτι έχει αρχίσει να τρώει...αλλά και πάλι μη φανταστείς ποσότητες, μόνη της θα ανοιξει το στοματάκι της σε 10 κουταλιες και μετα με υπομονή θα φάμε 70-100-120 στο τσακιρ κεφι γραμμάρια....

 

 

Αλλα ο γιατρός μου είπε 30 γρ θέλει? 30!!! Δεν πιέζουμε, να αφήσουμε όσο πιο original τον μεταβολισμό του παιδιού...

 

Χθες δοκίμασα ζυμαρικό μη αλασμένο στη κρεατοχορτόσουπα... της άρεσε!!!

 

Επίσης μου είπε η μάνα μου ότι παρατήρησε ότι τη σούπα ή την φρουτόκρεμα τη θέλει καλύτερα πιο ρευστή....αλλά έτσι γινόμαστε όοοοοοολοι χάλια!!!!

 

Λέω σιγά σιγά να αρχίσω τa finger food γιατί όποτε της εχω δώσει κάτι από το χέρι ανοιγει αμέσως το στοματάκι....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Αλλα ο γιατρός μου είπε 30 γρ θέλει? 30!!! Δεν πιέζουμε, να αφήσουμε όσο πιο original τον μεταβολισμό του παιδιού...

 

 

Βρε galat, εσένα ποιός είναι ο γιατρός σας (μιας και βγήκαμε ψιλογειτονάκια, και με "καιει" αυτό το θέμα αυτές τις μέρες...)

(αν θές στείλε μου πμ)

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν θές σου στέλνω πμ, αλλά δεν εχει ιατρείο κοντά...μέχρι ώρας ερχόταν σπίτι (μένει χαλάνδρι οποτε δεν εχει πρόβλημα)

 

Από εδώ και περα λέω να πηγαίνω στο ιατρείο του(ειχα νοικιάσει και μια ζυγαριά και τώρα την επιστρέφω...) και δυστυχως είναι κολιάτσου....αστα πίκρα...

 

για μένα είναι βασικό να είναι κοντά το ιατρείο...αλλά τώρα τον συνήθισα...και στα ιατρικά είναι πολύ καλος...(τον εχω τσεκάρει-είναι αυθεντία ο ανθρωπος και τρομερά εμπειρος- εχει απιστευτη σιγουρια για ο,τι λεει) Στα του θηλασμου...όπως όλοι...δεν ξερει πολλά(αν και πχ με ρωτάει ποσο θηλασε? ακομα θηλάζει ... Α μπράβο!!!!!) Δείχνει πολύ θετικός αλλα ξέρεις...απλά αυτό... :roll:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στα του θηλασμου...όπως όλοι...δεν ξερει πολλά(αν και πχ με ρωτάει ποσο θηλασε? ακομα θηλάζει ... Α μπράβο!!!!!) Δείχνει πολύ θετικός αλλα ξέρεις...απλά αυτό... :roll:

κι αυτό καλό είναι :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια το μικρό,αφού τον θηλάζω το μεσημέρι,τον κρατάω στη κουζίνα όπου τρώμε εκείνη την ώρα...να δείς απορία το προσωπό του...

Αφού πρακολουθεί και τα μαχαιροπίρουνα να πηγαινοέρχονται και ξεροσταλιάζει σας λιγουράκος τόσο που τον λυπάμαι λες και δεν τον ταϊζω... :P

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια παλι καλα που εισαστε εσεις και περνω θαρρος. Σχεδον ολοι μας κατακρινουν με το αντρα μου γιατι δεν αφηνουμε το μπεμπη να κλαιει κ τον εχουμε αγκαλια.

Αυτη η συνυφαδα "ξαναχτυπησε" αυτη την φορα γιατι δεν δινουμε στο μωρο απογευματινη κρεμα. Αλλα δεν την αφησα ετσι της ειπα γιατι δεν θελω να ταιζω σαβουρες το παιδι μου και μου λεει γιατι εγω 2 παιδια σαβουρες τα ταιζα κ της ειπα ε ναι. Μετα αρχισε να λεει καλα δηλαδη εσυ μεχρι ποτε θα τον εχεις στο βυζι και της ειπα μεχρι να παει φανταρος.

Να δουμε αν θα ξανασχοληθει, γιναν ολοι τωρα ειδικοι!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η συνυφαδα "ξαναχτυπησε" αυτη την φορα γιατι δεν δινουμε στο μωρο απογευματινη κρεμα. Αλλα δεν την αφησα ετσι της ειπα γιατι δεν θελω να ταιζω σαβουρες το παιδι μου και μου λεει γιατι εγω 2 παιδια σαβουρες τα ταιζα κ της ειπα ε ναι. Μετα αρχισε να λεει καλα δηλαδη εσυ μεχρι ποτε θα τον εχεις στο βυζι και της ειπα μεχρι να παει φανταρος.

Να δουμε αν θα ξανασχοληθει, γιναν ολοι τωρα ειδικοι!

 

Καλά, αυτή γιατί δεν ασχολείται με τα παιδιά της???

Και πολύ άντεξες.

Ερε κολλήματα που 'χει ο κόσμος...

(σταματάω γιατί είμαστε και εκτός θέματος στο τοπικ...)

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

ελα ντε το ξεχε... στο καφε εππρεπε να το βαλω.....

Τι εγινε Δημητρα με τα λαχανικα, συνεχιζεις με την γλυκοπατατα?

Εγω δεν βλεπω φως με την απλη κ λεω να αρχισω απο Δευτερα τωρα που θα ειμαστε εντος εδρας ...

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε βγει με τον αδερφό μου για φαγητό. Λοιπόν απ'την αρχή με είχε πρήξει. Εγώ δε δίνω στη μπουμπού ασπρο αλεύρι, ουτε αγελαδινά προιόντα.

 

Ο αδερφός μου: "Αχ το καημένο, βλέπει τα δικά μου που τρώνε γιαουρτάκι (αγελαδινό) και ζηλεύει..." "...που τρώνε ψωμί, και ζηλεύει, που τρώνε τσίτχλες και ζηλεύει, που πίνουνε κοκα κόλα και ζηλεύει..."

 

Εγώ "αχ τα καημένα, κοίτα τι τρώνε, τσίχλες... τα καημένα" "Αχ τα καημένα, τρώνε αγελαδινό γιαούρτι. Τα καημένα τι ορμόνες καταπίνουν..."

 

Ο αδερφός μου, "ακου να σου πω, εσένα είναι επιλογή σου να μην τρως κάποια πράγματα. Το παιδί σου όμως το λυπάμαι που ζηλεύει"

 

 

Εγώ "...Ε μη τα ταίζεις αηδίες, να μη ζηλεύει το παιδί μου! :P ¨

 

Ο αδερφός μου "-----------"

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

παρεπιπντοντως μου ειπε κ εμενα τωρα να του δινω γιαουρτι , αφου βεβαια σιγουρευτω οτι δεν τρωει ουτε φαριν λακτε ουτε μπισκοτοκρεμα ουτε μια αλλη με δημητριακα δεν την θυμαμαι, που σιγα μην του τις δωσω.

Τον ρωτησα τι γιαουρτι κατσικισιο ,προβειο ? Και μου ειπε νουλακ νομιζω και ενα αλλο που επισης δεν θυμαμαι αντβανς κατι αν δεν κανω λαθος.Ολα αυτα λεει για απογευμα. Εσεις απογευμα δινετε κατι ?

Ελεγα σε κανα μηνα να τον δοκιμασω γιαουρτι κανονικο ομως οχι αυτα τα παιδικα ουτε αγελαδας.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια παλι καλα που εισαστε εσεις και περνω θαρρος. Σχεδον ολοι μας κατακρινουν με το αντρα μου γιατι δεν αφηνουμε το μπεμπη να κλαιει κ τον εχουμε αγκαλια.

Αυτη η συνυφαδα "ξαναχτυπησε" αυτη την φορα γιατι δεν δινουμε στο μωρο απογευματινη κρεμα. Αλλα δεν την αφησα ετσι της ειπα γιατι δεν θελω να ταιζω σαβουρες το παιδι μου και μου λεει γιατι εγω 2 παιδια σαβουρες τα ταιζα κ της ειπα ε ναι. Μετα αρχισε να λεει καλα δηλαδη εσυ μεχρι ποτε θα τον εχεις στο βυζι και της ειπα μεχρι να παει φανταρος.

Να δουμε αν θα ξανασχοληθει, γιναν ολοι τωρα ειδικοι!

Μπράβο σου κοπέλα μου!!! :D

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να δώσεις νουλάκ ή αντβάνς? Αν το μάθεις έτσι, μετά το κανονικό γιαούρτι θα του ξινίζει. Εγώ της δίνω κατσικίσιο, και της αρέσει πολύ. Άρχισα όμως μετά το χρόνο. Δε θυμάμαι ακριβώς... 14, 15 μηνων??

 

Δεν είμαι σίγουρη πότε μπορείς να ξεκινήσεις, αλλά ίσως είναι λίγο νωρίς ακόμα. Θα έλεγα μετά τον 9ο(γνώμη μου :) )

Link to comment
Share on other sites

το αυγό μπορώ να το δίνω απόγευμα?

 

Θέλω ένα σνακ κατα τις 6 πριν πάμε βόλτα...

 

τώρα το δίνω 9, 10-11 φρούτα, 14-15.00 φαγητό...

 

ενδιαμεσα γάλα όταν είμαι σπίτι... και μετά 6 θηλασμός και πάλι 8.30 προ του υπνου....(λεμε τωρα υπνος)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...