Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

bizoudaki υπομονη τπτ αλλο....

Εχει πλακα,κι η δικια μου, αν και οταν καμια φορα αποφασισει να φαει φρουτα,τα ρουφαει, δεν ανοιγει το στομα και να περιμενει να της τα βαλω με το κουταλι....

 

Λοιπον,εμεις νερο πινουμε μονο με την χουφτα!!!Οσο και να προσπαθησα με το μπιμπερο αναγουλιαζε(γαλα πινει με μπιμπερο) μεχρι που ανακαλυψαμε την χουφτα και πινουμε συνεχεια!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

bizoudaki νομιζω πως αν αποθηλασουν καπως αργουτσικα και με τον χρονο τους,λογικα θα μπορουν να πινουν γαλα απο οποιοδηποτε ποτηρακι. Λογικα λεω,σιγουρα με πολλη εξάσκηση... εγώ ας πούμε ελπίζω μπιμπερό να μη χρειαστεί ποτε,δηλ.οταν αποθηλασει να ειμαστε οκ για ποτηρακι...δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

το νερό εγώ το δίνω με εκπαιδευτικό ποτηράκι, από 6 μηνών που άρχισε να τρώει. Στο μπιμπερό δεν το ήθελε με τίποτα (περίμενε ότι θα βρει εκεί γάλα, που είχε συνηθίσει, αλλά δεν της έκατσε:) ) εμένα πάλι μου έκατσε μια χαρά! αν κάποια στιγμή θέλει να πιει γάλα, ας το πιει από το ποτηράκι..μπιμπερό, τέλος!

 

Αν είναι και μεγάλο το παιδί, μπορείτε να του βάλετε κι ένα καλαμάκι για να ρουφάει (ή να κάνει μπουρμπουλήθρες, ανάλογα τα κέφια:D)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχώνεστε πολύ με το νερό. Όταν διψάσουν θα πιούν. Το μητρικό γάλα, έχει νεράκι μέσα. Αν θηλάζουν πολλές φορές την ημέρα, είναι λογικό να μη διψάνε πολύ. Εμένα η δική μου άρχισε να πίνει νερό με τις πολλές ζέστες.

Να το προσφέρετε εσείς, κι όταν θέλουν θα πιούν.

 

Μπιζουδάκι, Μπιμπερό δε χρειάζεται, για παιδάκια πάνω από 6 μηνών. Δοκίμασε με καλαμάκι. Κι όταν αποθηλάσει, μπορεί να πίνει με καλαμάκι, ή με σκέτο ποτηράκι. Σε λίγους μήνες από τώρα η μικρή σου θα είναι 1 χρόνου. Δε θα χρειάζεται μπιμπερό. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Dimdio ειδες ??? Και εγω σημερα του εβαλα μιση μπανανα και 1/4 μηλο (καθολου αχλαδι γιατι απο οταν το ξεκινισε 3μερες δεν εχει κανει κακα) και το εφαγε σχεδον ολο αφησε μονο 1-2 κουταλιτσες! Κατι ειναι κ αυτο?

Για το αβοκαντο το σκεφτεσαι καθολου ? Λεω αν βρω απο βδομαδα να το δοκιμασω ....

Μπραβο ρε κοριτσια , να ειστε καλα με τις ιδεες σας !!

 

Υπάρχει ελπίδα λοιπόν, μπράβο και σε σας! :D:D

Ναι, λέω να δοκιμάσω και αβοκάντο, γιατί όχι.

Σκέφτομαι πως ίσως μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο λαχανικό που του αρέσει (πχ γλυκοπατάτα) ως κύρια βάση και να βάζω λίγο-λίγο άλλα λαχανικά. Βέβαια η γλυκοπατάτα μάλλον είναι λίγο μυστήρια για να τη συνδυάσεις...

 

Η μπανάνα γενικά είναι σωτήριο!!! Ο μικρός μόνο έτσι τρώει φρουτόκρεμα αλλιώς ούτε να τη φτύσει.

Σχετικά με τη γλυκοπατάτα, εγώ την συνδυάζω άνετα με όλα. Επροχθες έκανα μοσχαράκι-γλυκοπατάτα-καροτο-πατζαρι-κολοκυθι και χθες κοτοπουλο-γλυκοπατάτα-μελιτζανα-καροτο-αρακα. Δεν βγήκαν άσκημα. Απλά όλα τα φαγητά του έχουν γλυκιά γεύση... γιαυτό όμως και του αρέσουν. Είναι της κινέζικης μαγειρικής ο μικρός μου... προτιμάει γλυκόξυνες γεύσεις!!!

Βέβαια το καλύτερό του συνεχίζει και είναι ο θηλασμός. Κάθε δύο ώρες φαϊ, πρωί και βράδυ.... Το τρίωρο μου φαίνεται άπιαστο όνειρο. (Αυτό το τελευταίο ηταν εκτός θέματος αλλά είχα ανάγκη να γκρινιάξω! :wink: )

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια αληθεια μπορουν να πιουν με το καλαμακι;;Δεν πνιγονται;

Εγω δεν δοκιμασα αλλά θα δοκιμασω μου φαινεται!

 

Boυτάς το καλαμάκι μεσα στο νερό ή το γάλα, και καλύπτεις με το δάχτυλο την πάνω τρύπα. Σηκώνεις το καλαμάκι, και το υγρό μένει μέσα. Της το βάζεις στο στόμα, και αφήνεις την τρύπα, οπότε το υγρό τρέχει μέσα στο στόμα της. Της δείχνεις και πως πίνεις εσύ, και μετά την αφήνεις να δοκιμάσει μόνη της. Μπαίνει αμέσως στο νόημα :wink:

 

Δεν πνίγονται. Εμένα η δική μου πίνει έτσι από 6-7 μηνών. :D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τωρα που αρχισαμε την φρουτοκρεμα εχει αλλαξει το χρωμα απο τα κακα της εχουν σκουρινει και μυριζουνε πολυ ειναι σαν να βγαζει την φρουτοκρεμα.ετσι ειναι ? η να ανυσηχω?τελος το μουσταρδι?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τωρα που αρχισαμε την φρουτοκρεμα εχει αλλαξει το χρωμα απο τα κακα της εχουν σκουρινει και μυριζουνε πολυ ειναι σαν να βγαζει την φρουτοκρεμα.ετσι ειναι ? η να ανυσηχω?τελος το μουσταρδι?

 

 

Μιά χαρά είναι.

Από δω και πέρα τέλος το μουσταρδί! :wink:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τωρα που αρχισαμε την φρουτοκρεμα εχει αλλαξει το χρωμα απο τα κακα της εχουν σκουρινει και μυριζουνε πολυ ειναι σαν να βγαζει την φρουτοκρεμα.ετσι ειναι ? η να ανυσηχω?τελος το μουσταρδι?

 

 

Μιά χαρά είναι.

Από δω και πέρα τέλος το μουσταρδί! :wink:

ευχαριστώ χλοη για την αμεση απαντηση.α να ρωτησω και κατι αλλο ? πως καταλαβαινω αν εχει διαροια? γιατι μεχρι τωρα ηξερα οτι θα πρασινιζουν .
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τωρα που αρχισαμε την φρουτοκρεμα εχει αλλαξει το χρωμα απο τα κακα της εχουν σκουρινει και μυριζουνε πολυ ειναι σαν να βγαζει την φρουτοκρεμα.ετσι ειναι ? η να ανυσηχω?τελος το μουσταρδι?

χαχαχαχαχαχα Ναι ετσι ειναι και της δικια μου,αλλοτε σκουραινουν και αλλοτε οχι.Αλλαξε και η υφη και η μυρωδια.

Παλι σκατοκουβεντα κανουμε! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ερώτηση: τον χυμό από πορτοκάλι, όταν είναι λίγο ξινούτσικος και η μικρή παίρνει την έκφραση 'τιντούτορεμάνα', με τι τον αναμιγνύετε για τον πίνει???

 

τον αραίωσα και με νερό και πάλι την ίδια έκφραση πήρε..τελικά το ήπια εγώ :P

Link to comment
Share on other sites

ουχ εγω πορτοκαλι δεν εχω δωσει ακομα :oops: μηπως να δωσω??

 

περίμενε λίγο μανινάκι, να μπει ο χειμώνας που είναι πιο γλυκά τα πορτοκάλια...

 

μήπως ο παιδίατρός σας δε σας το πρότεινε για κάποιο λόγο?

Link to comment
Share on other sites

ναι ισως περιμένω...

 

οχι ο παιδιατρος δε μας το προτεινε γιατι γενικα δε μου προτεινει πραγματα τωρα που θηλαζω λολ αφου δε συμφωνουμε σε τιποτα :lol: ακολουθω περιπου οτι εκανα στον μεγαλο μου :wink:

Link to comment
Share on other sites

Nα την αφήσεις να είναι διψασμένη, αλλιώς και το δικό μου το φαγανό δεν πίνει πάνω από 2-3 γουλιές...

καλή ιδέα!!! να καθιερώσω και το καλαμάκι για χυμό (χτες για πρώτη φορά ρούφηξε από καλαμάκι!! -θενκς Χλόη για το tip!!!!!).

Link to comment
Share on other sites

dooo της δίνεις χυμό πορτοκάλι, εκτός της φρουτόκρεμας? μέσα στη μέρα?

 

Καλή ιδέα μου φίανεται, εγώ της στίβω πορτοκάλι μέσα στα φρούτα...

 

Η γλυκοπατάτα είναι πολύ καλή χθές έφτιαξα πρώτη φορά και χυλοπιτάκι(είμαστε οκ με τα αυγά) και ήταν νοστιμότατη η κρεατοχορτόσουπα την έφαγε κάαααποως καλύτερα....

 

Τώρα ήταν η γλυκοπατάτα? frene:δοκίμασέ το!!!, και επίσης με γεια τη φωτό!!!! :lol:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

όχι galat μου, θέλω να κόψω το μούλτι και να τρώει τα φρούτα μόνα τους. Τώρα που ακόμα τα πορτοκάλια ίσα που έχουν ζουμί, θέλω να το πίνει σε χυμό. Μέσα στο χειμώνα, θα τα τρώει σε φέτες.

Link to comment
Share on other sites

στους 6 μήνες που άρχισε η δικιά μου το νερό, σιγά μην το έβραζα:) όλα στο στόμα τα έβαζε από νωρίς, στο νερό θα κολλάγαμε?

 

πάντως έχω ακούσει ότι υπάρχουν μωρά που το προτιμούν ζεστό, σαν το γάλα τους...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...