Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΟΡΗ!


Recommended Posts

Irene φώναξε τον stathi σου να ρίξει μια ματιά στα ποστ των κοριτσιών που έγραψαν την άποψή τους.

Ισως να σκεφτεί και να δει το θέμα διαφορετικά. :wink::wink::wink:

Αν με το καλό μείνεις έγκυος, να εύχεσαι για ένα γερό μωρό. Το φύλο δεν έχει καμιά σημασία.

Εχω δύο αγόρια. Με κάθε ειλικρίνεια σου λέω ότι αν έκανα και τρίτο, θα πέταγα απ' τη χαρά μου.

Εξηγήσέ μας, αν θέλεις βέβαια, τους λόγους που ο άνδρας σου θέλει κορίτσι.Μήπως κουβαλά την αντίληψη ότι τα κορίτσια "προσέχουν" τους γονείς στα γεράματα και φοβάται ότι οι γιοι θα τον αφήσουν στην τύχη του;

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Irene,δεν ειναι καλη ιδεα η εξωσωματικη αν δεν υπαρχει λογος σοβαρος(και η επιλογη φυλου σε καμμια περιπτωση δεν ειναι σοβαρος λογος)..Ρωτησε και τις κοπελες που εχουν αναγκαστικα κανει,τι ταλαιπωρια ειναι..Συν βεβαια τα εξοδα..Κι εγω κι ο αντρας μου ειχαμε ενα ψιλοκολληματακι με τα κοριτσακια,απογοητευτηκαμε λιγο στην αρχη που το πρωτο μας μωρο ειναι αγορακι,ομως τωρα περιμενουμε πως και πως να κρατησουμε στην αγκαλια μας τον γιο μας! :D Η ευτυχια μας δεν περιγραφεται!Ασε που περασαμε και μια απιστευτη αγωνια απο τον υπερηχο β επιπεδου οπου κατι υποπτο ειδαν και να η αμνιοπαρακεντηση,οι εξετασεις κ.λ.π..Ευτυχως ολα καλα!!Μπορειτε βεβαια,με διαφορες αλλες μεθοδους(φυσικες)να εχετε πολλες πιθανοτητες για κοριτσακι,οπως..Να προσπαθειτε απο την 6-7 ημερα τις περιοδου σου μεχρι 2-3 μερες πριν τις γονιμες..Να προσπαθειτε σχεδον καθε μερα..Να μπεις σε αυτο το site http://www.choosethesexofyourbaby.com..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι βλακείες, πάντως κι εγώ έχω ακούσει ότι οι καθημερινές επαφές αδυνατίζουν τα "αρσενικά" (ας τα χαρακτηρίσουμε έτσι) σπερματοζωάρια και ετσι ενισχύονται τα θηλυκά.
Tον μηνα που εμεινα εγκυος ειχαμε επαφες μερα παρα μερα με το που τελειωσε η περιοδος μου και τις γονιμες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, μεχρι και την μερα που περιμενα παλι περιοδο( τελικα δεν ηρθε) και περιμενω κοριτσακι :D μπορει να ειναι τυχαιο μπορει οχι. Ισως να υσχιει αυτο που λες zouzounel και να ενισχυθηκαν περισσοτερο τα ''θυληκα σπερματοζωαρια''.Σκοπος μου δεν ηταν να πιασω κοριτσι αλλα να μεινω εγκυος γιαυτο και ειχαμε συχνες επαφες.Σημασια εχει ενα γερο παιδι πανω απ'ολα.Καλη επιτυχια στην επιτευξη εγκυμοσυνης και ας ειναι οτι στειλει ο θεος. :D
6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

i

 

Απολαυστε τον πατροπαραδοτο τροπο συλληψης (πιστεψε με ειναι ασυγκριτως πιο ευχαριστος απο την εξωσωματικη) και ευχομαι πραγματικα να κανετε συντομα ενα ΓΕΡΟ πανω απο ολα μωρακι!!

 

Δεν έχω κάτι περισσότερο από αυτό να πω.

και μπράβο miracle που τα έγραψες τα πράγματα όπως είναι και όπως έχουν γιατί όπως διάβασα στις περισσότερες απαντήσεις υπάρχει μεγάλη άγνοια πάνω σε αυτό το θέμα.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

 

γιατί αν πχ το παιδί μου είχε κάποιο πρόβλημα υγείας που συνδέεται με την εξωσωματικη, πχ προωρότητα και μετά κατι που να συνδέεται με αυτό, θα είχα μαλλον τύψεις για όλη μου την ζωή που επενέβησα σε αυτό το πράγμα την στιγμή που είχα επιλογή για φυσική σύλληψη, όπου δεν θα είχε υποτίθεται πρόβλημα το παιδί.

 

ενώ, αν το ίδιο σώμα μου προκαλούσε κάτι τέτοιο (κάποιο πρόβλημα υγείας) τουλάχιστον θα ξέρω οτι δε μπορούσα να κανω κατι για να το αποφύγω, θα το δεχόμουν κάπως καλύτερα.

 

 

Η προωρότητα συνδέεται με τις πολύδυμες κυήσεις. Πολύδυμες κυήσεις ως επί των πλείστων έχουμε στις εξωσωματικές μια που για να έχουμε επιτυχία γίνετε μεταφορά περισσοτέρων του ενός γονιμοποιημένων ωαρίων.

Αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας του μωρού που να συνδέεται με την εξωσωματική πρώτη από όλους θα θέλα ΕΓΩ να ξέρω, μια που έχω αποκτήσει παιδί με τη μέθοδο της εξωσωματικής και που να το αναφέρει κάποια έρευνα-μελέτη..

Οκ καλά λέμε στους άλλους να προσέχουν τους χαρακτηρισμούς τους αλλά και εμείς ας προσέχουμε τι γράφουμε κ. Στυλιανάκη.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλες ερευνες εχουν δειξει οτι ο αντρας ειναι αυτος που καθοριζει το φυλο του παιδιου οποτε ειρηνη μου οπως και να εχει μην "νιωσεις τυψεις" αν τελικα εχεις αγορακι.. γερο να ειναι και υγιες προπαντων!!!

 

καποια στιγμη στο φορουμ ειχαν ποσταρει ενα λινκ που βαση μιας ημερομηνιας (δεν θυμαμαι πολυ καλα ποιας) σου εδινε περισσοτερες πιθανοτητες συλληψης για αγορι ή κοριτσι..

 

αν καποιος καταλαβε τι εννοω ας το ποσταρει κι εδω να βοηθησουμε (τροπος του λεγειν) το κοριτσι μας.. ψαχνω να το βρω.. αν εχω νεα θα ενημερωσω..

 

οπως και να χει ομως, σου ευχομαι τα καλυτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρηστε την αγνοια μου επι του θεματος (δεν εχω παιδια ακομη και δεν εχω ασχοληθει με την εξωσωματικη) αλλα να ρωτησω κατι: την πιθανοτητα, αφου θελει ο συζυγος τοσο πολυ κοριτσακι, να υιοθετησετε ενα την εχετε σκεφτει; Ειναι κατι ακραιο για πολλους, αφου μπορουν να κανουν με φυσικο τροπο παιδια, αλλα τουλαχιστον δεν μπαινεις στην ψυχοφθορο διαδικασια της εξωσωματικης. Μια σκεψη ειπα απλα για να δωσω και αυτην την διασταση στο θεμα! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω συγγενικό ζευγάρι που ήθελε να υιοθετήσει, έκαναν την αίτηση και τους καλέσανε για συνέντευξη. Εκεί η κοινωνική λειτουργός τους ρώτησε αν έχουν προτίμηση στο φύλο και απάντησαν πως ήθελαν κοριτσάκι. Ήταν όμως ερώτηση-παγίδα, αφού η κυρία έκλεισε τα τεφτέρια της μετά την απάντηση και τους είπε ότι αυτό που θα έπρεπε να τους ενδιαφέρει είναι ένα υγιές μωρό και φυσικά απέρριψε την αίτηση.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε off topic, αλλα δεν μπορω να μην απαντησω...

 

Λοιπον, πριν τη συνεντευξη, συμπληρωνει το ζευγαρι μια αιτηση για υιοθεσια, στην οποια υπαρχει ερωτηση για το φυλο προτιμησης του παιδιου. Δεν υπαρχει περιορισμος, ουτε απορριπτεται η αιτηση αν ζητησει κανεις αγορι ή κοριτσι.

Η διαφορα ειναι οτι τιθεται πολυ μεγαλυτερος χρονος αναμονης αν ζητας αποκλειστικα κοριτσι πχ. ισως και 3-4 χρονια περισσοτερο.

Επισης, η απαντηση της κοινωνιολογου ηταν ατοπη. Δηλαδη τα ιδρυματα εχουν μονο υγιη παιδια προς διαθεση? τα αρρωστα τι τα κανουν? Ισα-ισα που υπαρχουν ζευγαρια που δεν εχουν προβλημα να υιοθετησουν ενα παιδακι με προβλημα. Υπαρχει και αντιστοιχη ερωτηση στην αιτηση!

 

Οποτε, κατι αλλο συνεβει πραγματικα, ή μαλλον κατι αλλο ειχε κατα νου η κοινωνιολογος, ή απλα ηταν πολλα τα ζευγαρια, λιγα τα παιδια και πεταξε μια μπαρουφα για να τους αποκλεισει.

 

Γνωστοι μου υιοθετησαν κοριτσακι, παρολο που ειχαν δηλωσει εγγραφως οτι επιθυμουν μονο κοριτσακι. Οποτε αυτος δεν ειναι λογος αποκλεισμου.

Link to comment
Share on other sites

Mακάρι να είναι έτσι και να έχουν αλλάξει πια οι πρακτικές, το περιστατικό που ανέφερα είναι τουλάχιστον δεκαετίας, αλλά το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί είναι πολύ κοντινοί συγγενείς μου. Η διαδικασία για να υιοθετήσεις ένα παιδί άρρωστο ή με ειδικές ανάγκες είναι διαφορετική (διορθωστε με αν κάνω λάθος), γι΄αυτο υποθετω και η απάντηση της κοινωνικής λειτουργού για το υγιές παιδί. Η όλη διαδικασία πάντως χρειάζεται αναβάθμιση, οι γραφειοκρατικές διαδικασίες είναι πολλές και είναι κρίμα και για τα παιδάκια και για τα ζευγάρια που είναι για πολύυυ καιρό στην αναμονή.

Sorry για το off-topic

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...