Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι πρώτες μέρες στον παιδικό! Αγωνίες και Φόβοι!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΑΑΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΥΦΕΡΗ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΧΘΕΣ ΜΙΛΗΣΑ Τ ΠΡΩΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ ΚΑΝΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Κ ΤΟΤΕ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ!! ΜΕΝΩ ΣΤ ΜΕΤΡΟ ΣΕΠΟΛΙΑ

 

ακομα δεν τελειωσε;ελπιζω να ναι καλυτερος απο τον αλλον.πηγες να τις δεις απο κοντα;ςιναι μι αμανα με την κορη της.δεν μπου φανηκαν κ πολυ..επιστημονισσες.τρυφερη με τα παιδια παντως η μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ?ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΧΙ Κ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ Κ ΚΑΛΑ ΜΕΤΡΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ξερω οτι το κτηριο ειναι παλιο αλλα με μεγαλη αυλη κ η κυρια που το εχει αν κ δεν εργαζεται εκει παντα ειναι καλη με τρυφερη με τα παιδια

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΥΦΕΡΗ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΧΘΕΣ ΜΙΛΗΣΑ Τ ΠΡΩΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ ΚΑΝΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Κ ΤΟΤΕ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ!! ΜΕΝΩ ΣΤ ΜΕΤΡΟ ΣΕΠΟΛΙΑ

 

κ εγω κοντα σου μενω!

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΥΦΕΡΗ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΧΘΕΣ ΜΙΛΗΣΑ Τ ΠΡΩΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ ΚΑΝΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Κ ΤΟΤΕ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ!! ΜΕΝΩ ΣΤ ΜΕΤΡΟ ΣΕΠΟΛΙΑ

 

τον παλιο σταθμο τον ειδες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Ξεκινησαμε κι εμεις. Πολυυυυ κλαμα, πολυ μαμα γυρνα πισω :cry: (ουτε περισι που ηταν 1η χρονια δεν το εζησα) . Ματωσε η ψυχη μου. Και το κακο? Δεν μου αρεσουν οι δασκαλες του φετος :? (καλα ισως και να ειμαι καχυποπτη επειδη δεν τις ξερω αλλα δεν μου εχει ξανατυχει να μου κατσουν τοσο στραβα) . ΚΑτι δεν μου παει αλλα δεν ξερω τι.

 

Την ημερα της ενημερωσης η υπευθυνη μας τονισε τα αρνητικα ενος παιδιου να μενει ολη μερα εκει και ονομασε τον παιδικο "Ιδρυμα¨". Αν ηταν ψηλα θα βουταγα λεμε :evil:

 

Σημερα τους ζητησα τηλεφωνο για να παρω να δω αν ηρεμησε και μου ειπαν θα με παρουν εκεινες. Καλα ειναι δυνατον?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε φέτος πρώτη φορά σταθμό!!!Τις πρώτες 4 μέρες κλάματα και ουρλιαχτά, μαμά μη φεύγεις κλπ! Την 5η μέρα μια χαρά και την επομενη εβδομάδα ήθελε να πηγαίνει πρωί απογευμα σταθμό, ξύπναγε και μου ελεγε "Μαμα πάμε τώρα σχολειο?". Και από την Παρασκευη που μας πέρασε και κυρίως Δευτέρα - Τρίτη δεν ήθελε να παει, μυξοκλαιγε στο σχολειο, ηταν κολλημενος στη δασκαλα του και χτες με πηραν τηλ. να τον πάρω στις 3 ώρες γιατι εκλαιγε. Σήμερα το πρωί μυξοκλαιγε (χωρις δακρυα βεβαια) καμμια ώρα πριν φύγουμε και όταν τον αφησα. ΓΙΑΤΙ πισωγυρίσαμε?

Τον ρώτησα αν τσακωθηκε με κανα παιδάκι μου ειπε οχι, δεν έχει πιστευω ενσωματωθει αλλα η δασκαλα του μου ειπε οτι γενικά τα παιδακια ειναι ήρεμα και σε αυτην την ηλικία δεν ειναι τοσο σαν ομαδα. Είμαι και εγκυος και σε λιγο γεννάω και σκεφτομαι μήπως επειδή με βλεπει να μην μπορώ να παρω τα ποδια μου (εχω και συσπασεις οποτε θελω ξεκουραση), ξερει οτι θα εχει αδελφο συντομα κλπ μήπως τον εχει επηρεασει. Να πω ότι εδώ και 1 εβδ. δεν κοιμαται το μεσημερι (κοιμοταν 2-3ωρες)! Τυχαίο?

Αχ βοηθεια τα φώτα σας.

Μαρία Στυλιανάκη τί μπορει να εχει γίνει?

Ευχαριστώ

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπερα.πηραν τον μεσαιο μου στον παιδικο σταθμο κ τρεμω την ημερα που θα ξεκινησει!δυστυχως απο μικρος δεν πηγαινε σε ατομα που δεν γνωριζει ουτε σε μερη.ακομα κ στη θαλασσα περισυ την εβγαλε αγκαλια με τον μπαμπα.οταν παμε σε καινουργιο χωρο καθεται παναγιτσα κ πρεπει να ειναι κοντα μας.αν μας χασει απο τα ματια του γινεται χαμος.σιγα σιγα συνηθιζει τον χωρο και κανει βηματακια αλλα κ παλι αν τον παρει καμια θεια στον κηπο για παραδειγμα μονη της αρχιζει το κλαμα κ ζηταει τον μπαμπα του.σε λιγους μηνες γινεται τριων.ξερω οτι θα εχουμε μεγαλο προβλημα κ η προσαρμογη μαλλον θα κρατησει πολυ.επισης ειναι πισω στην ομιλια του.καταλαβαινει τα παντα ,κανει προτασουλες μικρες 2-3 λεξεις αλλα δεν τα λεει καθαρα.αν υπαρχει καποια ειδικος να με βοηθησει η μανουλα που αντιμετωπισε τα ιδια θα το εκτιμουσα πολυ.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πηραν τον μεσαιο μου στον παιδικο σταθμο κ τρεμω την ημερα που θα ξεκινησει!δυστυχως απο μικρος δεν πηγαινε σε ατομα που δεν γνωριζει ουτε σε μερη.ακομα κ στη θαλασσα περισυ την εβγαλε αγκαλια με τον μπαμπα.οταν παμε σε καινουργιο χωρο καθεται παναγιτσα κ πρεπει να ειναι κοντα μας.αν μας χασει απο τα ματια του γινεται χαμος.σιγα σιγα συνηθιζει τον χωρο και κανει βηματακια αλλα κ παλι αν τον παρει καμια θεια στον κηπο για παραδειγμα μονη της αρχιζει το κλαμα κ ζηταει τον μπαμπα του.σε λιγους μηνες γινεται τριων.ξερω οτι θα εχουμε μεγαλο προβλημα κ η προσαρμογη μαλλον θα κρατησει πολυ.επισης ειναι πισω στην ομιλια του.καταλαβαινει τα παντα ,κανει προτασουλες μικρες 2-3 λεξεις αλλα δεν τα λεει καθαρα.αν υπαρχει καποια ειδικος να με βοηθησει η μανουλα που αντιμετωπισε τα ιδια θα το εκτιμουσα πολυ.

 

η δειλια κ ο φοβος θα ξεπεραστουν σταδιακα αρκεει να ταυτιστει με την δασκαλα του κ να νιωσει καλα..

την ομιλια κοιταξε την,στα 3 θα πρεπε να μιλαει με αρκετες λεξεις κ καλη συνταξη ,η αρθρωση λογικο ειναι να ειναι ακομα με προβληματακια.αυτο βεβαια μπορει να τον κανει να ναι διστακτικος γιατι ξερει οτι δεν μπορει να επικοινωνησει οπως μπορει μαζι σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου ειπαν οτι οταν ξεκινησει παιδικο θα βελτιωθει πολυ η ομιλια του.παπαγαλιζει λεξεις που ακουει αλλα ολοκληρη κατανοητη προταση δεν κανει ακομα.το δεν θελω βεβαια μια χαρα το λεει.οσο για το σχολειο ελπιζω να δειξουν κ την αναλογη υπομονη κ με το χρονο να συνηθισει.πολυ το φοβαμαι

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΤΗΣ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑΣ. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ. ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ 1 ΩΡΑ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΠΙΣΩ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΟΝ ΕΠΕΡΝΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΟΛΥ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΚΑΚΟ. ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΙΣ 12. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΛΑΙΕΙ ΘΕΛΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΥΝΕΧΩΣ (ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ 6 ΜΗΝΩΝ) ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΤΙ ΚΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ...ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΝΑ ΧΟΡΟΠΗΔΑΕΙ ΝΑ ΞΕΣΑΛΩΝΕΙ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΕΧΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΦΙΛΑΕΙ. ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕ ΟΥΡΛΙΑΧΤΑ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕΙ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΤΟΝ ΕΧΩ 20 ΛΕΠΤΑ ΑΓΚΑΛΙΑ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ! ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και συγχαρητήρια σε όλα τα παιδάκια που πέρασαν τελικά με εσπα.

Εμείς έχουμε ήδη ξεκινήσει σε άλλο παιδικό και τώρα δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Να τη σταματήσω και να ξαναρχίσω ενώ έχει αρχίσει να μπαίνει σε μια σειρα; θα είναι πιο δύσκολο να αρχίσουμε από την αρχή ή θα ειναι χειρότερα αν δεθεί με τις τωρινές δασκάλες και μετά τη μετακινήσω; τι να της πω; ειναι τριών, παμε πρώτη φορα παιδικό και αν και κλαίει το πρωί δείχνει να περνάει καλα. Μήπως να την αφήσω εκεί που ειναι; ποσο τραυματική νομίζετε θα ειναι η αλλαγη; ίσως πνίγομαι σε μια κουταλιά νερο αλλά θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου τις γνώμες σας γιατί δεν ξέρω πια πως να το χειριστώ.Η κόρη μου(3 χρ) ξεκίνησε παιδικό οχι με τον καλύτερο τρόπο,εννοώ με κλάματα,που είναι η μαμά, αδιαφορία για τα παιχνίδια και τα άλλα παιδάκια, και όλα αυτά στα δίωρα που την αφήνω όλη την εβδομάδα. Σήμερα 6η μέρα ουσιαστικά παλι τα ίδια. Επιπλέον, εχει ξεκινήσει τρομερή γκρίνια, νευρα, υστερίες στο σπίτι.Το απόγευμα επανέρχεται σε φυσιολογικά πλαίσια συμπεριφοράς.Δεν ήταν ποτέ ήρεμο και καλόβολο παιδί αλλά νιώθω οτι η κατάσταση ξεφεύγει. Θεωρείτε αυτές τις αντιδράσεις μέρος του πακέτου "παιδικός και δύσκολο πρωτάκι"και οτι θα πέσουν οι τόνοι σταδιακά ή θα πρέπει να επανεκτιμήσω την απόφασή μου να την στείλω φέτος, καθώς βλέπω οτι δεν μπορεί να το αποδεχτεί και να ενταχτεί ομαλά?

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου τις γνώμες σας γιατί δεν ξέρω πια πως να το χειριστώ.Η κόρη μου(3 χρ) ξεκίνησε παιδικό οχι με τον καλύτερο τρόπο,εννοώ με κλάματα,που είναι η μαμά, αδιαφορία για τα παιχνίδια και τα άλλα παιδάκια, και όλα αυτά στα δίωρα που την αφήνω όλη την εβδομάδα. Σήμερα 6η μέρα ουσιαστικά παλι τα ίδια. Επιπλέον, εχει ξεκινήσει τρομερή γκρίνια, νευρα, υστερίες στο σπίτι.Το απόγευμα επανέρχεται σε φυσιολογικά πλαίσια συμπεριφοράς.Δεν ήταν ποτέ ήρεμο και καλόβολο παιδί αλλά νιώθω οτι η κατάσταση ξεφεύγει. Θεωρείτε αυτές τις αντιδράσεις μέρος του πακέτου "παιδικός και δύσκολο πρωτάκι"και οτι θα πέσουν οι τόνοι σταδιακά ή θα πρέπει να επανεκτιμήσω την απόφασή μου να την στείλω φέτος, καθώς βλέπω οτι δεν μπορεί να το αποδεχτεί και να ενταχτεί ομαλά?

 

φυσικα και ειναι πακετο προσαρμογης,,τι αλλο να ειναι δηλαδη?

θα παρει το χρονο του και δεδομενης της ηλικιας μην κανεις πισω, ειναι καλη ηλικια,,,εξαλλου και πιο μετα να παει παλι θα δυσκολευτει στην αρχη

αυτο που κανει μια δυο ωρες για αρχη ειναι το καλυτερο,,,σιγα σιγα θα εγκληματιστει και θα αφεθει

 

κι εγω τωρα το ζω,,,ειναι πολυ κολλημενος με την δασκαλα ολη την προγουμενη εβδομαδα δεν επαιζε καθολου με τα παιδια απλα τα παρατηρουσε, ηταν στην δασκαλα διπλα,,σε αυτην δηλαδη που τον εμποστευτηκα για μια ωρα,,,,οταν ειπα στη δασκαλα μα γιατι δεν παιζει? μου ειπε λογικο ειναι ,,,

σημερα παρ οτι πηγε με γκρινια εκατσε πιο πολυ και επαιζε με τα παιδια

 

οταν γυριζει σπιτι ειναι σαν να μπαινει ο σατανας μεσα του, γινεται ενας απαιτητικος γκρινιαρης, δεν ειναι μικρη δοκιμασια για αυτα, ξεδινουν σπιτι ασε που μας θυμωνουν κιολας,,,αυτα μεχρι τον απογευματινο υπνο μετα ειναι ολα τελεια και παλι

 

προσωπικα θεωρω τα 3 πολυ καλη-ιδανικη ηλικια για παιδικο, αξιζει να επιμηνεις με σταθεροτητα, υπομονη και κατανοηση και στο τελος θα ανταμειφθειτε ολοι, κυριως το παιδι,,μην κανεις πισω,,,και του χρονου να παει παλι απο παρομοια σταδια θα περασει,,,,αν μου ελεγες ειναι 18 μηνων θα σου ελεγα αν εχεις τροπο κρατα το σπιτι ειναι μικρουλι αλλα 3 ειναι καλα για να αντιμετωπισει τη διαδικασια και να βγει τελικα κερδισμενο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φυσικα και ειναι πακετο προσαρμογης,,τι αλλο να ειναι δηλαδη?

θα παρει το χρονο του και δεδομενης της ηλικιας μην κανεις πισω, ειναι καλη ηλικια,,,εξαλλου και πιο μετα να παει παλι θα δυσκολευτει στην αρχη

αυτο που κανει μια δυο ωρες για αρχη ειναι το καλυτερο,,,σιγα σιγα θα εγκληματιστει και θα αφεθει

 

κι εγω τωρα το ζω,,,ειναι πολυ κολλημενος με την δασκαλα ολη την προγουμενη εβδομαδα δεν επαιζε καθολου με τα παιδια απλα τα παρατηρουσε, ηταν στην δασκαλα διπλα,,σε αυτην δηλαδη που τον εμποστευτηκα για μια ωρα,,,,οταν ειπα στη δασκαλα μα γιατι δεν παιζει? μου ειπε λογικο ειναι ,,,

σημερα παρ οτι πηγε με γκρινια εκατσε πιο πολυ και επαιζε με τα παιδια

 

οταν γυριζει σπιτι ειναι σαν να μπαινει ο σατανας μεσα του, γινεται ενας απαιτητικος γκρινιαρης, δεν ειναι μικρη δοκιμασια για αυτα, ξεδινουν σπιτι ασε που μας θυμωνουν κιολας,,,αυτα μεχρι τον απογευματινο υπνο μετα ειναι ολα τελεια και παλι

 

προσωπικα θεωρω τα 3 πολυ καλη-ιδανικη ηλικια για παιδικο, αξιζει να επιμηνεις με σταθεροτητα, υπομονη και κατανοηση και στο τελος θα ανταμειφθειτε ολοι, κυριως το παιδι,,μην κανεις πισω,,,και του χρονου να παει παλι απο παρομοια σταδια θα περασει,,,,αν μου ελεγες ειναι 18 μηνων θα σου ελεγα αν εχεις τροπο κρατα το σπιτι ειναι μικρουλι αλλα 3 ειναι καλα για να αντιμετωπισει τη διαδικασια και να βγει τελικα κερδισμενο

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Το εκτιμώ αφάνταστα.Θα επιμείνω,δεν εχω και άλλες εξάλλου ανώδυνες επιλογές,κάπου πρέπει να την αφήσω απο την άλλη Δευτέρα,απλά σήμερα είχαμε πολύ δύσκολη μέρα:evil::evil::evil:

και ξέφυγα κι εγώ:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Το εκτιμώ αφάνταστα.Θα επιμείνω,δεν εχω και άλλες εξάλλου ανώδυνες επιλογές,κάπου πρέπει να την αφήσω απο την άλλη Δευτέρα,απλά σήμερα είχαμε πολύ δύσκολη μέρα:evil::evil::evil:

και ξέφυγα κι εγώ:oops::oops::oops:

 

καλη δυναμη θα τα λεμε, κι εγω στην ιδια φαση βρισκομαι

κατανοηη και σταθεροτητα

 

ενας ψυχολογος οταν του ειχα πει μια φορα οτι νιωθω οτι δεν ειμαι στο υψος των περιστασεων ως μαμα μου ειχε πει

 

,,και να ησασταν δεν θα μποορουσατε να τα αποφυγετε αυτα,,,,

 

αυτο μου δινει δυναμη και σκεφτομαι για τον παιδικο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια απο τα ίδια κι εμείς. Ξεκινήσαμε τις 4 πρώτες μέρες μια χαρά , πολύ καλύτερα απο'τι περίμενα και ξαφνικά.... ο πανικός. Φωνές και γκρίνιες για να πάμε , μαζί με κάτι ωραίες κρίσεις νεύρων που τον πιάνουν και χτυπιέται κάτω (1η φορά, δεν το έχει ξανακάνει ποτέ).

 

Το απόγευμα η κατάσταση είναι απίστευτη. Έχει ΤΟΣΑ ΝΕΥΡΑ.... ΓΚΡΙΝΙΑ... που δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Προσπαθώ να είμαι ηηηηηρεμη , αλλα μερικές φορές όταν θέλουν να κάνουν τα δικά τους είναι δύσκολο.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς όπως ειπε και η pixie ξεκινήσαμε καλα ειναι 2 χρονων και σημερα ήταν η δευτερη μερα στον παιδικο. Κάθησε 2 ώρες και μου ειπαν απο αυριο 8 ωρες γιατι δειχνει να του αρέσει. Για το μετά δεν ξέρω θα σας πω. Το κόβω πάντως να εχουμε θέμα. Απ οτι διαβάζω και καλα να αρχισει παντα μετα κατι θα κανει

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε κι εμάς στο club....Ξεκινήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα πολύ πολύ σταδιακά. 1η μέρα για μισή ώρα μαζί μου. 2η μέρα πάλι το ίδιο αλλά ο μικρός δεν ήθελε να φύγει, οπότε έκατσε μέχρι τις 11:30 και έφαγε και φρουτάκι με τα άλλα παιδάκια. 3η μέρα έφαγε και μεσημεριανό (ενώ πάλι έπρεπε να κάτσει κανένα μισάωρο αλλά χωρίς εμένα...πάλι δεν ήθελε να φύγει). Χάρηκα κι εγώ.

 

Από χτες, πηγαίνει όλο χαρά αλλά στη 1 ώρα πέφτει τηλέφωνο "ελάτε να τον πάρετε, κλαίει", οπότε επειδή εγώ είμαι στη δουλειά πάει ο παππούς. Σήμερα πάλι το ίδιο βιολί. Και είμαι σίγουρη ότι έτσι θα πάει όλη η εβδομάδα, μπορεί και η επόμενη....

 

Το πρόβλημα δεν είναι ότι κλαίει, το περίμενα ότι κάποια στιγμή θα αντιδράσει....Το πρόβλημα είναι ότι με το παραμικρό παίρνουν τηλέφωνο να τον πάρουμε. Δηλαδή, δεν αφήνουν να περάσει π.χ. ένα τεταρτάκι, να το ηρεμήσουν το παιδί και αν δουν ότι δεν....να πάρουν τηλ. Και ο λόγος: Πάει σε δημόσιο παιδικό, όπου είναι 1 δασκάλα - η προϊσταμένη- για 29 παιδιά !!!!! Βοηθάει λίγο η μαγείρισσα, αλλά τί να σου κάνουν? Υποτίθεται πως περιμένουν 2 κοπέλες με σύμβαση να έρθουν αλλά εγώ δε βλέπω να έρχονται. Οπότε, αν αρχίσουν να κλαίνε 3-4 παιδιά ταυτόχρονα, δε μπορούν να ανταπεξέλθουν 2 άτομα. Και αμέσως ντριν τηλέφωνο.

 

Φοβάμαι ότι με αυτό το βιολί ο μικρός δε θα συνηθίσει ποτέ. Αλλά και τί να τους πεις? Εσείς τί θα κάνατε στη θέση μου?

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα να μην τη ματιάσω ήταν η πρώτη μέρα που δεν έκλαψε στις 3 ώρες που την άφησα.Δυστυχώς αύριο και μεθαύριο απεργία....Εκεί που πάνε να συνηθίσουν τα καημένα.

Link to comment
Share on other sites

Κι έγινε ακριβώς ετσι.Σήμερα κοινώς, η δασκάλα μου είπε τα χειρότερα. Φυσικο ήταν.Ποσο εκπαιδευτικά υπεύθυνο είναι να κλείνεις τον παιδικό σταθμό κατά την εβδομαδα προσαρμογής για 2 ημερες συνεχόμενα? Είμαι καταστεναχωρημένη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμενα ειναι σχεδον 3..την ξεκινησα και εγω παιδικο..πηγαμε καλα..με λιγο κλαμα μπορω να πω..αυτο που με απασχολει μονο ειναι οτι καθεται σε μια ακρη και κοιταει τα παιδακια και δεν συμετεχει..τους λεει διαφορα να κανουν η δασκαλα αλλα αυτη τιποτα καθεται σε μια ακρη..και το αλλο που κανει ειναι οτι δεν παει καθολου για τσισα και κρατιεται μεχρι να ερθει σπιτι..ααα και επισης δεν τρωει καθολου..να ανησυχω;;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα και μένα η μικρή μου έχει λίγους μήνες που ξεκίνησε και στην αρχή ήταν δύσκολα κόλλησε πολύ πάνω μου όμως τώρα είναι πολύ χαρούμενη και ξυπνάει με χαρά να πάει στον παιδικό έχει τους φίλους της χαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα μανουλες!αυτη την εβδομαδα ξεκινησα τη κορη μου 2,5 χρονων παιδικο σταθμο.ενω ξεκινησαμε ωραια δηλαδη εφυγα και δεν εκλαιγε.με ζητησα μια δυο φορες οι δασκαλες δε τη πιεσαν και πηγα και τη πηρα.εχθες ηταν επισημα η δευτερη μερα οπου με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι εκανε τα κακακια της πανω της(κατι που δεν εχει ξανακανει)οποτε πηγα και τη πηρα λιγο πριν σχολασει.το βαδυ ομως εκανε ενα εμετο και αφου το κανει μου λεει μαμα αυριο δε παω σχολειο γιατι εκανα εμετο.να κολλησε καποια ιωση τοσο γρηγορα η να ειναι ψυχολογικο!δε ξερω τι να κανω.επισης ειμαι εγκυος στο δευτερο και δε ξερω αν τελικα ειναι καλο να φερει τοσες αρρωστιες στο σπιτι γιατι αν ξεκινησε απο τωρα....συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ειμαι αρκετα αγχωμενη!ευχαριστω!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...