Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι πρώτες μέρες στον παιδικό! Αγωνίες και Φόβοι!


Recommended Posts

Γενικώς έχουμε ένα θέμα με την ομιλία, έχει καθυστερήσει λίγο και η επικοινωνία μας είναι λίγο περιορισμένη, δεν μπορεί να εκφραστεί αναλυτικά, όταν όμως τον ρωτάω αν περναει καλά μου λέει ναί μάλιστα άρχισε να τραγουδάει και κατι τραγουδάκια που λένε στο σχολείο (οχι τα λόγια το ρυθμό της μουσικής σιγοτραγουδάει) και να κάνει και τα "χορευτικά" που το συνοδεύουν (τα χεράκια στη μέση και γυρω γυρω , λπ.)

Όταν τον ρωτάω αν θέλει να ξαναπάει λεει πάλι ναι, το πρωί όμως λεει "μπα νιονιο" δηλαδή οχι σχολείο και μιξοκλαίει, όλα αυτά για λίγο και ιδιαίτερα όταν τον παραδίδω στο σχολικό.

Μετά (σύμφωνα με όσα λένε οι δασκάλες είναι πολύ καλός και ιδιαιτερα την τελευταία εβδομάδα πάρα πολύ καλός).

που κάνω λάθος οεο????

 

 

Δεν νομίζω ότι κάπου κάνεις λάθος

από την ελάχιστη εμπειρία μου και χωρίς τελικά να έχω καταλήξει τί είναι σωστό, πιστεύω ότι τα μικρά μας δεν μπορούν τόσο απλά να καταλάβουν αυτό που λέμε εμείς κοινωνικό σύνολο και κοινωνικοποίηση.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

...κι εδώ που τα λέμε δεν τα αδικώ.

Εκεί που είναι με τον μπαμπά και την μαμά, ή με τον παππού και την γιαγιά ή με την νταντά, με την προσοχή όλη στραμένη πάνω τους, βρίσκονται ξαφνικά με 15-25 άλλα παιδάκια που το καθένα κλαίει και έχει τα δικά του θέματα και μια - δύο ή όσες δασκάλες που δεν τα κανακεύουν και ιδιαίτερα.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Είναι μεγάλο το σοκ... μην γελιώμαστε.

Εγώ προσωπικά δεν ξέρω τί πρέπει να κάνουμε τελικά.

Εμείς (με την μεγάλη μου, διότι την μικρή δεν τόλμησα ακόμα να την πάω) πηγαίνουμε μαζί για μια ώρα μόνο, μέσα στην τάξη κι εγώ, και φεύγουμε:shock:!!!

 

Τώρα, μετά από δύο εβδομάδες καταφέραμε να ξεκολλήσει από την αγκαλιά μου και να παρακολουθήσει ένα παραμύθι.:twisted:

...και να φανταστείς όταν βρισκόμαστε αλλού (παιδική χαρά, παιδότοπο, παραλία κλπ) απλά δεν μας ξέρει.:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτο το απογευματινο κλαμα το κανει καιρο τωρα? καθε μερα?

μηπως εκεινη την δυσκολη ωρα να κανετε κατι που ξερεις οτι του αρεσει πολυ? βολτα, αγαπημενο dvd, καποιο παιχνιδι?

παντως ισως σιγα σιγα να το κοψει κι αυτο το απογευματινο κλαμα.

καθε μερα γινεται κι ενα βημα, ειναι σημαντικο αυτο...

 

Οχι δεν έκλαιγε καθε απογευμα απο πριν, οτι ειναι λίγο γκρινιάρης είναι αλήθεια, πάντα ξυπναει με κλάματα ας πούμε, αλλά ποτε δεν έκλαιγε ετσι χωρίς προφανή λόγο πριν παει σταθμό.

Μάλλον κάνει τα παράπονά του τι να πω?

Και φαντασου οτι αφιερώνω όλο το χρόνο σ' αυτόν τα απογεύματα επίτηδες επειδή θέλω να αισθανθεί ασφάλεια και σιγουριά.

Μακάρι να είναι λετσι όπως τα λές και σιγά σιγά να το κόψουμε, να το ξεπεράσουμε γιατι αλλιώς με βλέπω να περνάω πολυ δύσκολο χειμώνα.

Να χαιρεσαι το αγοράκι σου :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς έχουμε ένα θέμα με την ομιλία, έχει καθυστερήσει λίγο και η επικοινωνία μας είναι λίγο περιορισμένη, δεν μπορεί να εκφραστεί αναλυτικά, όταν όμως τον ρωτάω αν περναει καλά μου λέει ναί μάλιστα άρχισε να τραγουδάει και κατι τραγουδάκια που λένε στο σχολείο (οχι τα λόγια το ρυθμό της μουσικής σιγοτραγουδάει) και να κάνει και τα "χορευτικά" που το συνοδεύουν (τα χεράκια στη μέση και γυρω γυρω , λπ.)

Όταν τον ρωτάω αν θέλει να ξαναπάει λεει πάλι ναι, το πρωί όμως λεει "μπα νιονιο" δηλαδή οχι σχολείο και μιξοκλαίει, όλα αυτά για λίγο και ιδιαίτερα όταν τον παραδίδω στο σχολικό.

Μετά (σύμφωνα με όσα λένε οι δασκάλες είναι πολύ καλός και ιδιαιτερα την τελευταία εβδομάδα πάρα πολύ καλός).

που κάνω λάθος οεο????

 

Πώς είναι το κλαμα του; Μήπως κουράζεται πολύ και είναι από την υπερένταση;

 

Η δικιά μας τις πρώτες 3-4 μέρες, όταν την αφήναμε για λίγο, δεν έκλαιγε καθόλου όταν την πηγαιναμε και έκλαιγε όταν την παίρναμε. Το θεώρησα σαν συνειδητοποίηση ότι την αφήνουμε και δεν έδωσα σημασία. Τώρα κλαίει συχνά αργά το απόγευμα, σα να νυστάζει ή σα να ξεσπάει συναισθηματικά. Δεν σκέφτηκα ότι δεν περνάει καλά αλλά ότι της λείπουμε και δεν μπορεί να χωνέψει την αλλαγή...

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι κάπου κάνεις λάθος

από την ελάχιστη εμπειρία μου και χωρίς τελικά να έχω καταλήξει τί είναι σωστό, πιστεύω ότι τα μικρά μας δεν μπορούν τόσο απλά να καταλάβουν αυτό που λέμε εμείς κοινωνικό σύνολο και κοινωνικοποίηση.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

...κι εδώ που τα λέμε δεν τα αδικώ.

Εκεί που είναι με τον μπαμπά και την μαμά, ή με τον παππού και την γιαγιά ή με την νταντά, με την προσοχή όλη στραμένη πάνω τους, βρίσκονται ξαφνικά με 15-25 άλλα παιδάκια που το καθένα κλαίει και έχει τα δικά του θέματα και μια - δύο ή όσες δασκάλες που δεν τα κανακεύουν και ιδιαίτερα.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Είναι μεγάλο το σοκ... μην γελιώμαστε.

Εγώ προσωπικά δεν ξέρω τί πρέπει να κάνουμε τελικά.

Εμείς (με την μεγάλη μου, διότι την μικρή δεν τόλμησα ακόμα να την πάω) πηγαίνουμε μαζί για μια ώρα μόνο, μέσα στην τάξη κι εγώ, και φεύγουμε:shock:!!!

 

Τώρα, μετά από δύο εβδομάδες καταφέραμε να ξεκολλήσει από την αγκαλιά μου και να παρακολουθήσει ένα παραμύθι.:twisted:

...και να φανταστείς όταν βρισκόμαστε αλλού (παιδική χαρά, παιδότοπο, παραλία κλπ) απλά δεν μας ξέρει.:shock:

 

Μάλλον έχεις δικιο είναι μοναχοπαίδι και όλη μας η προσοχή είναι 100% πάνω του, αρα μάλλον έχασε την προσοχή και έχει παράπονα το πουλάκι μου , πολλά!

Καλή προσαρμογή και σε εσάς και καλό κουράγιο!

Να χαιρεσαι τα κοριτσάκια σου και ευχαριστώ για την απάντηση :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Πώς είναι το κλαμα του; Μήπως κουράζεται πολύ και είναι από την υπερένταση;

 

Η δικιά μας τις πρώτες 3-4 μέρες, όταν την αφήναμε για λίγο, δεν έκλαιγε καθόλου όταν την πηγαιναμε και έκλαιγε όταν την παίρναμε. Το θεώρησα σαν συνειδητοποίηση ότι την αφήνουμε και δεν έδωσα σημασία. Τώρα κλαίει συχνά αργά το απόγευμα, σα να νυστάζει ή σα να ξεσπάει συναισθηματικά. Δεν σκέφτηκα ότι δεν περνάει καλά αλλά ότι της λείπουμε και δεν μπορεί να χωνέψει την αλλαγή...

 

Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν η κούραση γιατι έχουν αλλάξει τα ωράριά του αλλά έχω προσπαθήσει να τον βάλω να κοιμηθεί για καμία ωρίτσα μόλις έρθει πάλι ξυπνάει και συνεχίζει το κλάμα.Επιπλέον εμας δεν κλαίει αργά το απόγευμα (αρχίζει δηλαδή η γκρίνια κατα τις 8.30-9.00 αλλά όντως αυτή είναι της νύστας) , μόλις τον παίρνουμε απο το σχολικό δηλαδή απο τις 4.00 και μετά κλαίει.

Μήπως είναι η υπερένταση σε συνδυασμό με την αλλαγή περιβάλλοντος συν το γεγονός οτι δεν είναι πλέον στο επίκεντρο?

Τελικά αν συνδυάσω όλες τις απόψεις σας βγάζω κάποιο συμπέρασμα.

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.

 

Μου είπε ότι δεν κατάλαβε τι είχε γίνει και μισόλογα οπότε της είπα να σκεφτεί κάτι καλύτερο μέχρι τη Δευτέρα και θα περιμένω.

 

.

 

πιστευεις οτι ακουσε τα παντα κ δεν εδωσε σημασια;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εμεις λοιπόν έχουμε το εξής πρόβλημα:

Ενώ όλα πάνε καλά (ετσι μου λένε απο το σταθμό) και ο Γιαννάκης κατα τη διάρκεια της ημέρας στο σχολείο όλο και λιγότερο γκρινιάζει και κλαίει και μάλιστα άρχισε να παίζει με τα άλλα παιδάκια, άρχισε δηλαδή να ενσωματώνεται με την υπόλοιπη τάξη (μέχρι τωρα ηταν δίπλα στη δασκάλα) μόλις τον παραλάβουμε απο το σχολικό και ανέβουμε στο σπίτι αρχίζει το κλάμα με λυγμούς παρακαλώ το οποίο κρατάει 1-1μιση ώρα στην οποία ότι και να κάνεις δεν πιανει.

Κάθεται στον καναπέ και κλαίει με παράπονο και δεν θέλει τιποτα, δεν τον παρηγορεί τίποτα :( θέλει μονο εμένα και κανέναν άλλο και θέλει να τον έχω αγκαλιά και να κλαίει :(

 

Τέλος πάντων, μετά απο αρκετή ωρα μπορεί να περάσει και 1-1μιση ώρα και ΠΟΛΥ ΝΤΑΝΤΕΜΑ, σταματάει να κλαίει και είναι μια χαρά, κουρασμένος απο το κλάμα μεν αλλά καλά. (Σαββατοκύριακα είναι μια χαρά)

Το πρωί κλαίμε λίγο την ώρα που έρχεται το σχολικό και τον δίνω στη δασκάλα.

Μάλιστα την Πέμπτη και την Παρασκευή που μας πέρασε δεν έκλαψε το πρωί , ψιλογκρίνιαξε λίγο αλλά ήταν πολύ καλύτερα και ετσι μας έδωσε την εντύπωση οτι συνηθίζει και πλέον θα αρχίσει να περνάει καλά στο σταθμό.

Πάνω που λέγαμε έτσι Παρασκευή απόγευμα μόλις τον πήραμε απο το σχολικό (4.00μμ) βάζει κάτι κλάμματα , έκλαιγε μέχρι τις 7παρα τέταρτο περίπου, με παράπονο και λιγμούς.

Φάγαμε φρίκη λοιπον και τι να κάνω πήρα στο σταθμό να μάθω μηπως έγινε κάτι αλλα η υπεύθυνη μου είπε οτι δεν παρατήρησε κάτι το ιδιαιτερο και μαλιστα οτι έχει αρχίσει να πηγαίνει πολύ καλύτερα.

Πείτε μου τις γνώμες σας γιατί δεν το αντέχω αυτό το ασταμάτητο κλάμα κάθε απόγευμα.

Είμαι σε απόγνωση :(

 

 

το παιδακι ειναι σε μια συγχιση μεσα του ακομα..απο τη μια περναει ωραια χωριςε εσενα απο την αλλη θελει να ναι κ με σενα!ακομα κ εμεις οι μεγαλοι οταν ξαναδουμε καποιον που μας λειπει δεν μας πιανουν τα ζουμια;;

σκεψου το παιδιακι!βγαζει την ενταση της αποχωρησης οταν σε βλεπει!

 

θα περασει..!

Link to comment
Share on other sites

το παιδακι ειναι σε μια συγχιση μεσα του ακομα..απο τη μια περναει ωραια χωριςε εσενα απο την αλλη θελει να ναι κ με σενα!ακομα κ εμεις οι μεγαλοι οταν ξαναδουμε καποιον που μας λειπει δεν μας πιανουν τα ζουμια;;

σκεψου το παιδιακι!βγαζει την ενταση της αποχωρησης οταν σε βλεπει!

 

θα περασει..!

 

Μακάρι Κατεριναk να είναι τα παρατράγουδα της προσαρογής και να είμαστε καλά σε λίγο καιρό γιατί αν αντιληφθώ οτι κατι άλλο πάει στραβά .... μαυρο φιδι που θα τους φάει!!!

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με τη δασκάλα, η οποία μου είπε οτι της κάνει εντύπωση γιατι πήγαινε καλύτερα αλλά μάλλον ο Γιαννάκης "κάνει τα παράπονά του στη μαμα" τώρα που συνειδητοποιεί οτι το σχολείο θα είναι στην καθημερινότητά του.

Περιμένω πως και πως την 1η μας συνάντηση στο σταθμό.

Μέχρι τότε απλά ελπίζω σε καλύτερες μέρες και ακόμα καλύτερα απογεύματα!

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Εμεις χθες ειχαμε τον πρωτο μας τσακωμο (?) μαλλον. Ειχε στο χερακι του σημαδι απο δαγκωμα. Δεν μας γραψανε τιποτα στο τετραδιο και σημερα που ρωτησα τη δασκαλα μου ειπε πως συνεβη λιγο πριν το σχολασμα και επειδη δεν εκλαψε ο δικος μου δεν πηρε χαμπαρι ακριβως τι εγινε. Μετα ειδε το χερακι του, τον ρωτησε ποιος τον δαγκωσε αλλα ο μικρος μου δεν της ειπε.

Επισης μας εστειλαν σημειωμα οτι εμφανιστηκε ψειρα στο σχολειο. Καλως τα μας...! (εμεις δεν εχουμε ... προς το παρον)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και καλα το χερι του Κωνσταντινου ηταν ευπροσιτο .....

τον πωπο της δικιας σου που τον βρηκανε??????? χαχαχα

οσο για τις ψειρες, σκεφτομαι να του βαλω κανενα σαμπουαν που απωθει τις ψειρες, προληπτικα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 3 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΘΑ ΕΠΙΣΤΕΡΨΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΨΑΧΝΩ ΚΑΠΙΟΝ ΒΡΕΦΙΚΟ ΣΤ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΟΛΩΝΟ-ΣΕΠΟΛΙΑ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ!ΤΟΤΕ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ! ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΟΙΤΑΞΑ ΚΑΝΑ 2 ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΜΕΙΣ ΔΥΔΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΟΥΜΕ !!!!

DUC3p3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤ GOLDEN WORLD ΣΤ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ, ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ Κ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ Κ Τ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΑΝΕΤΑ , ΝΑ Μ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕΙ!! ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΛΙΟΝ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ ΔΙΟΤΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΒΡΕΦΗ Κ ΟΧΙ ΝΗΠΙΑ!! ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Τ ΣΧΟΛΙΚΟ ΣΤ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΣ! ΤΕΛΟΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΩΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΚΕΙ ΓΥΡΩ , ΑΛΛΑ Η ΚΗΦΙΣΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕΝ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟΥΣ ΔΕ Κ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΟΝΑΧΑ ΤΟ ΜΑΝΤΑΡΙΝΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΧΤΕΙ Κ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΧΩΡΙΣ Τ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ 400 ΕΥΡΩ!! ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΔΩ Τ ΧΩΡΟ!

ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ Ε?

DUC3p3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 3 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΘΑ ΕΠΙΣΤΕΡΨΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΨΑΧΝΩ ΚΑΠΙΟΝ ΒΡΕΦΙΚΟ ΣΤ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΟΛΩΝΟ-ΣΕΠΟΛΙΑ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ!ΤΟΤΕ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ! ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΟΙΤΑΞΑ ΚΑΝΑ 2 ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΜΕΙΣ ΔΥΔΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΟΥΜΕ !!!!

 

πηγα στην αττικης..καλες φιανοταν αλλα λιγο χαμηλου επιπεδου κ ο σταθμος μικρος κ βρωμικος..στον κολωνο με βολευει πολυ αλλα δεν ηταν ετοιμος.σιγουρα θα εινια πιο καθαρος.ειπαν 3.. νομιζω. που μενεις;

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤ GOLDEN WORLD ΣΤ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ, ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ Κ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ Κ Τ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΑΝΕΤΑ , ΝΑ Μ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕΙ!! ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΛΙΟΝ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ ΔΙΟΤΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΒΡΕΦΗ Κ ΟΧΙ ΝΗΠΙΑ!! ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Τ ΣΧΟΛΙΚΟ ΣΤ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΣ! ΤΕΛΟΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΩΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΚΕΙ ΓΥΡΩ , ΑΛΛΑ Η ΚΗΦΙΣΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕΝ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟΥΣ ΔΕ Κ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΟΝΑΧΑ ΤΟ ΜΑΝΤΑΡΙΝΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΧΤΕΙ Κ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΧΩΡΙΣ Τ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ 400 ΕΥΡΩ!! ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΔΩ Τ ΧΩΡΟ!

ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ Ε?

 

το μανταρινι το εχει μια γνωστη μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...