Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι πρώτες μέρες στον παιδικό! Αγωνίες και Φόβοι!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


κατσε, την εχετε αφησει δηλαδη και μονη της καποια ωρα?

δεν ξερω, ειναι μεγαλη αλλαγη για τα παιδακια, ειναι πολυ δυσκολη η προσαρμογη

εμεις διανυουμε την τριτη εβδομαδα και καθε πρωι εχουμε κλαματα...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ...Μηπως αν βρίσκατε εκεί ένα παιχνίδι που να την απορροφήσει αρκετά και μετά σιγά σιγά να την χαιρετήσετε την ώρα που παίζει; Ή το δοκιμάσατε ήδη;

 

Αυτό προσπαθούμε να κάνουμε τώρα, αλλά μόλις βγούμε έξω από την τάξη εγώ ή ο άντρας μου (όποιος την πάει) εκείνη βάζει τα κλάματα.

Και όταν λέω κλάματα, μιλάω για χαμό!!!

Link to comment
Share on other sites

κατσε, την εχετε αφησει δηλαδη και μονη της καποια ωρα?

δεν ξερω, ειναι μεγαλη αλλαγη για τα παιδακια, ειναι πολυ δυσκολη η προσαρμογη

εμεις διανυουμε την τριτη εβδομαδα και καθε πρωι εχουμε κλαματα...

 

Αυτό μάλλον ήταν το λάθος. Όταν πήγαμε την πρώτη μέρα, ήταν μέσα-έξω, με κλάματα και παρακάλια.

Την πάω την δεύτερη ημέρα, και ξεκίνησε τα ίδια. Μου λένε τότε οι δασκάλες εκεί ότι τα κάνει επειδή ξέρει ότι είμαι απ'έξω. Φεύγω λοιπόν κι εγώ και πάω μετά από μια ώρα.

ΤΕΛΟΣ.

Είχε ήδη κάνει τρελό χαμό, και όταν με είδε μου λέει "φεύγουμε. εγώ δεν θέλω να έρθω ξανά στα σχολείο"

Τώρα προσπαθούμε με διάφορα κόλπα να την κάνουμε να ξαναπάει. Είχε και τα γεννέθλιά της και πήγαμε τούρτα κλπ για να γίνει πάρτυ... Τίποτα.

Της έχουμε υποσχεθεί ότι άν πάει σχολείο μετά θα πάμε λούνα πάρκ... Τίποτα.

Σήμερα μάλλον θα το πάμε πιο άγρια.

Δεν ξέρω όμως αν κι αυτός είναι ο σωστός τρόπος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουτε εγω ξερω ποιος ειναι ο σωστος τροπος...

αυτο που ξερω ειναι οτι καθε πρωι κλαιει για λιγο, και μετα περναει μια χαρα

αλλα δυστυχως αν δεν μεινει μονη της, σταδιακα παντα, δεν θα το συνηθισει ποτε

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απολύτως, και το θέμα είναι ότι η δικιά μου, με τον φόβο που έχει δεν περνάει καλά, οπότε δεν καταλαβαίνει για ποιο λόγο να παει στο σχολείο.

Ούτε με τα άλλα παιδάκια έχει έρθει σε επαφή, ούτε στα παιχνίδια έχει πάρει ουσιαστικά μέρος. Το μυαλό της είναι πως θα βγει έξω από την τάξη.

Link to comment
Share on other sites

nirma και εμένα ο μικρός ( 3 χρονών) δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα. Οι δασκαλες μου λένε ότι όλο κλαίει και σήμερα δεν ήθελε να μπει στο σχολικό. Αύτο που είδα ότι πιάνει λίγο είναι ότι του είπα ότι πρέπει να πάει σχολείο. Ότι η μαμα και ο μπαμπας πρέπει να πάνε δουλεια για να βγάλουν λεφτα για το Αlou και ότι αυτός είναι μεγάλος και πρέπει να πάει σχολείο γιατί δεν υπάρχει κάποιος άλλος να τον προσέξει. Επίσης ότι όταν η μικρή ( 3 μηνών) αρχίσει να μιλά θα παεί και αυτή ( αυτό έπιασε πιο πολύ- περιμένει να μιλήσει η αδελφή του). Και επίσης κάθε μέρα του λέω τι μέρα είναι γιατί ξέρει ότι το Σάββατο όλοι μένουν σπίτι. Όποτε όταν καταλαβαίνει ότι δεν έφτασε το Σάββατο λεει απλά ένα καλά.

Εμένα έπιασε λίγο. Πάει με κατεβασμένα τα μούτρα αλλά πάει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς σήμερα αυτά της λέγαμε. Ο μπαμπάς και η μαμά πάει στην δουλειά και εκείνη στο σχολείο. Το κακό είναι ότι η μικρή δεν πάει παιδικό και εκεί είναι το θέμα. Μας λέει ότι εκείνη θα καθίσει με την Δανάη. Σκέφτομαι μήπως αρχίσω και πηγαίνω και την μικρή μου παιδικό, για να είναι πιο εύκολο....

Μετά λέω μήπως να το αφήσω για λίγο το θέμα και να μην πάει για καμία εβδομαδα, μπας και το ζητήσει από μόνη της....

Τί να πω!!!!

Προβλήματα δίχως ουσια!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μήπως αρχίσω και πηγαίνω και την μικρή μου παιδικό, για να είναι πιο εύκολο....

 

Καλά, εμένα μου το πρότειναν αυτό απο τον παιδικό και έγινα έξαλλη!!! Να στείλω δλδ και το μικρό (για να σκάσουμε και άλλα λεφτά χαχα) για να βοηθήσουμε τον μεγάλο! Πολύ ωραία αντιμετώπιση, να κάνουμε τον μικρό δεκανίκι του μεγάλου! Ο στόχος -υποτίθεται- πως είναι, μεταξύ άλλων, να γίνει το παιδί λίγο πιο ανεξάρτητο. Επίσης δεν το βρίσκω δίκαιο για το μικρό. Ακόμα καλά καλά δεν μιλάει, να το στείλω παιδικό για ποιό λόγο? Το χειρότερο μάλιστα είναι που το πρότειναν ΜΠΡΟΣΤΑ στον μεγάλο. Του λένε, θες να έρθει αύριο και ο αδελφός σου? ΝΤΟΙΝΓΚΚΚΚΚΚ!!! Αν δεν μπορούν να βρουν άλλους τρόπους να προσεγγίζουν ακόμα και τα "δύσκολα" παιδιά (ως προς τον παιδικό εννοώ δύσκολα), τότε τι να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάθε μέρα ... κάτι διαφορετικο μια κλάμα μια όχι - σήμερα κλαιγαμε!!! Σήμερα στον παιδικό φέρανε παιδικη παράσταση, Καραγκιόζη- 7.00 ? - για να δουμε θα του αρέσει..

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μελινάκι!! Εμείς 2 μέρες τώρα όλα μια χαρά. Γκρίνια από το σπίτι είχαμε την προηγούμενη εβδομάδα αλλά δεν της έδωσα επιλογή και ούτε καν συζήτησα μαζί της. Ενώ γκρίνιαζε την ετοίμαζα, τη σήκωσα αγκαλιά και την έβαλα στο αυτοκίνητο. Της έβαλα και τα τραγουδάκια που της αρέσουν να ακούει στη διαδρομή και έληξε όταν αντιλήφθηκε ότι η γκρίνια δεν πιάνει:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο ΣΚΕΚ, πολυ χαιρομαι!

Κι εγω μια απο τα ιδια εκανα σημερα, αυτος γκρινιαζε, εγω τον εντυνα και μετα βουρ στο αυτοκινητο.

Κι εμεις στη διαδρομη ακουμε μουσικουλα! (το χοντρο μπιζελι-λιλιπουπολη)

culte εσεις εισαστε παλιες τωρα και μας κουνιεστε ε? χχχ

Link to comment
Share on other sites

Και μεις παλιές, παλιότερες από culte, από 4μησι μηνών στο σταθμό αλλά λίγο πέρσι και πολύ περισσότερο φέτος έχουμε αυτές τις αντιδράσεις. Και μέχρι να τις ξεπεράσουμε νάσου τα Χριστούγεννα και μετά το Πάσχα και φτου και απ'την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

και κλείνει ο σταθμός πάσχα και Χριστούγεννα??

 

για πόσες μέρες??

 

Χριστούγεννα κλείνει από τις 23 - 28 συμπεριλαμβανομένων και πάσχα από Μ. Πέμπτη μέχρι Τρίτη του Πάσχα συμπεριλαμβανομένων. Φέτος αυτά βάση της ενημέρωσης που μας έγινε. Πέρσι έκλεισε μία ολόκληρη εβδομάδα Χριστούγεννα και μία ολόκληρη το Πάσχα. Εσάς δεν κλείνει?

Link to comment
Share on other sites

πέρυσι την πήγαινα σε έναν κυριλέ αγγλικό και έκλεινε από δυο εβδομάδες!!

 

την άλλαξα όμως από τον Μάιο

το πάσχα κλείνει όπως ο δικός σας, Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά μόνο παραμονή και την επίσημη αργία...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ότι οι αργίες τους καθορίζονται από την ομοσπονδία και ισχύουν πανελλαδικά. Καθώς και το ωράριο, το νωρίτερο 7.00 και το αργότερο 4.00. Δεν ισχύει?

Και εμένα αυτές τις αργίες μου είπαν για Χριστούγεννα/Πάσχα.

Να δω τι θα τις κάνω που εγω ειδικά τα Χριστούγεννα, δεν παίζει η άδεια με τίποτα.:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

πέρυσι την πήγαινα σε έναν κυριλέ αγγλικό και έκλεινε από δυο εβδομάδες!!

 

την άλλαξα όμως από τον Μάιο

το πάσχα κλείνει όπως ο δικός σας, Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά μόνο παραμονή και την επίσημη αργία...

 

Ναι και εδώ αυτά τα Αγγλικά από τις 12.45 το μεσημέρι δουλεύουν με βοηθούς και όχι με έμπειρο προσωπικό και έχουν πολλές αργίες. Το δικό μας θεωρείται από αυτά που δεν κλείνουν κάθε γιορτή και αργία. Και απ'ότι είπες Αύγουστο το δικό σας είναι ανοικτό εεε? Εμάς μόνο μία εβδομάδα τον Αύγουστο την οποία πληρώνουμε όσο και τα δίδακτρα ενός μήνα:evil:

 

Σκέψου λοιπόν 5 μέρες άδεια να πάρω τα Χριστούγεννα, 5 το Πάσχα (στην καλύτερη περίπτωση γιατί συνήθως πέρνω περισσότερες και ανεβαίνουμε Κέρκυρα ΄στον παππού και τη γιαγιά) και 15 μέρες τον Αύγουστο (και πάλι στην καλύτερη περίπτωση), σύνολο 25 μερούλες. Υπάρχει περίπτωση να πάρω άδεια μες τη χρονιά για άλλο λόγο? Πέρσι που έτυχε μου αφαίρεσαν από τα μπόνους την αναλογία των ημερών αυτών :shock::evil:

Link to comment
Share on other sites

γιαυτό την πήρα!!

 

άσε που άνοιγαν μετά τις 10 Σεπτέμβρη όπως τα σχολεία...

 

αυττός εδώ κλείνει για 15 μέρες τον αυγουστο αλλά τον πληρώνουμε όλον...

είναι όμως σχετικά φτηνός οπότε νο πρόμπλεμ..

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ούτως ή άλλως όλον τον πληρώνουμε. Εμείς εδώ, όλον τον Αύγουστο κλειστός και εννοείτε ότι τον Ιούλιο, πληρώνουμε και τον Αύγουστο!

Και θα ψάχνω να δω τι θα τις κάνω 15 μέρες.:confused:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...