Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Μια συχνή αιτία για τέτοια συμπτώματα είναι να έχετε ουρολοίμωξη, η οποία μπορεί κατά τ'άλλα να μη σας προκαλεί άλλου τύπου ενοχλήσεις. Θα σας πρότεινα να κάνετε μια καλλιέργεια ούρων για να το διαπιστώσετε.

 

Το μαγνήσιο και η προγεστερόνη δεν έχουν αποδειχτεί δυστυχώς να έχουν ευεργετικά αποτελέσματα σε τέτοιες περιπτώσεις και προσωπικά θα ήμουν επιφυλακτικός να τα συστήσω. Θα έλεγα ότι εκτός του υπερήχου που είναι όντως ενθαρρυντικός χρειάζεται και μια προσεκτική κλινική εξέταση γιατί αυτά τα συμπτώματα δεν παραπέμπουν σε κάποια συγκεκριμένη αιτία πλην αυτής που σας προανέφερα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σας! Σήμερα το πρωί έκανα μαζί με τις μηνιαίες αιματολογικές κ εξέταση ούρων. Αποτελέσματα θα εχω την Μ.Δευτέρα . Εκτός από αυτή την εξέταση θα μου προτείνατε να κάνω και κάποια άλλη? Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας. Ο κύκλος μου είναι κανονικός και για πολλά χρόνια δεν έχει παρουσιάσει καμία ανωμαλία. Μετρώντας τον μάλιστα τους τελευταίους 6 μήνες, παρατήρησα ότι διαρκεί από 26 έως 29 ημέρες. Τον Απρίλιο όμως αδιαθέτησα στις 3 και ξανά στις 22, ενώ έχω πολύ αίμα. Η τελευταία μου επίσκεψη στο γιατρό μου ήταν τέλη Γενάρη και όλα ήταν καλά. Επειδή προσπαθώ για 2ο παιδάκι,και με δεδομένο ότι δεν καταλαβαίνω ποτέ την οωρηξία μου (βασίζομαι πάνω σε υπολογισμούς),ο τελευταίος κύκλος με αποπροσανατόλισε. Υπάρχει περίπτωση να μην συνέβη οωρρηξία σε τόσο μικρό κύκλο; Ή τι άλλο μπορεί να γίνεται και ήρθε τόσο γρήγορα περίοδος; Θα πρέπει λέτε να ξαναπάω στο γιατρό μου;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη εδώ μπορείτε να τοποθετείτε τις απορίες /ερωτήματα σας προς τον κύριο Γ. Μιχαλόπουλο, Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο, Ειδικό Λαπαροσκοπικής Χειρουργικής

 

Για να δείτε το προφίλ του κο Μιχαλόπουλου πατήστε εδώ http://parents.org.gr/forum/member.php?do=getinfo&u=59396

 

Θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει πιθανοτητα να παρουσιαστει θρομβοφιλια στην 6 εγκυμοσυνη χωρις να υπηρχε στις προηγουμενες.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα,

 

Δυστυχώς δεν έχω ιδία γνώση του συγκεκριμένου Μαιευτηρίου οπότε δεν μπορώ να σας ενημερώσω κατάλληλα. Θα περίμενα όμως, γνωρίζοντας πώς λειτουργεί το ΕΣΥ γενικότερα, η δυνατότητα για επισκληρίδιο να εξαρτάται από το ποιος Αναισθησιολόγος εφημερεύει τη συγκεκριμένη ημέρα. Σίγουρα θα υπάρχουν γιατροί με σχετική εμπειρία στο νοσοκομείο απλά ίσως δεν είναι όλοι το ίδιο έμπειροι.

 

Άλλες επιλογές αναλγησίας στη χώρα μας και σε δημόσιο νοσοκομείο είναι περιορισμένες - βασικά το μόνο άλλο είναι οπιοειδή φάρμακα όπως η πεθιδίνη. Αναμφίβολα στον τομέα της αναλγησίας τα ιδιωτικά Μαιευτήρια υπερτερούν λόγω της παροχής πισίνας (πολύ καλή επιλογή για τα πρώτα στάδια του τοκετού) και επισκληριδίου, ενώ το να έχει η γυναίκα μία καλή μαία κοντά της επίσης βοηθά τα μέγιστα στον έλεγχο του πόνου. Δυστυχώς όμως οι καιροί είναι δύσκολοι...

Ευχαριστώ πολυ γ την απάντηση!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κ. Μιχαλοπουλε! Τελικα ακολουθησα και τη δικη σας συμβουλη και του γιατρου μου κι αφαιρεσα με υστεροσκοπηση 2 πολυποδες που επηρεαζαν τη γονιμοτητα μου. Σας ειχα αναφερει ξανα οτι ειμαι ετεροζυγωτης leiden και ετεροζυγωτης C677T του MTHFR. Συμφωνα με μια αιματολογο που ειχα επισκεφθει ειναι ελαφριας μορφης θρομβοφιλια και παιρνω φυλλικο οξυ 3 φορες την εβδομαδα δια βιου. Σε περιπτωση εγκυμοσυνης γνωριζω οτι θα κανω ενεσεις ηπαρινης. Θα ηθελα να ρωτησω, ομως, επειδη ο φοβος μου ειναι τυχον αποβολη κατα τις πρωτες εβδομαδες που η γυναικα μαθαινει την εγκυμοσυνη της, τι μπορω να κανω για να προστατευθω αμεσα; Χρειαζονται ειδικες εξετασεις αιματος για να χορηγηθει η καταλληλη δοση φαρμακου και ποσο χρονοβορες ειναι ωστε να μη χαθει πολυτιμος χρονος; Σας ευχαριστω και παλι, η βοηθεια σας ειναι ιδιαιτερως σημαντικη!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σας! Σήμερα το πρωί έκανα μαζί με τις μηνιαίες αιματολογικές κ εξέταση ούρων. Αποτελέσματα θα εχω την Μ.Δευτέρα . Εκτός από αυτή την εξέταση θα μου προτείνατε να κάνω και κάποια άλλη? Ευχαριστώ και πάλι!

 

Καλησπέρα,

 

Δε βλέπω την ανάγκη για κάποια άλλη αιματολογική εξέταση. Εάν η καλλιέργεια ούρων δεν δείξει κάτι θα χρειαστεί μάλλον περαιτέρω κλινική εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Ο κύκλος μου είναι κανονικός και για πολλά χρόνια δεν έχει παρουσιάσει καμία ανωμαλία. Μετρώντας τον μάλιστα τους τελευταίους 6 μήνες, παρατήρησα ότι διαρκεί από 26 έως 29 ημέρες. Τον Απρίλιο όμως αδιαθέτησα στις 3 και ξανά στις 22, ενώ έχω πολύ αίμα. Η τελευταία μου επίσκεψη στο γιατρό μου ήταν τέλη Γενάρη και όλα ήταν καλά. Επειδή προσπαθώ για 2ο παιδάκι,και με δεδομένο ότι δεν καταλαβαίνω ποτέ την οωρηξία μου (βασίζομαι πάνω σε υπολογισμούς),ο τελευταίος κύκλος με αποπροσανατόλισε. Υπάρχει περίπτωση να μην συνέβη οωρρηξία σε τόσο μικρό κύκλο; Ή τι άλλο μπορεί να γίνεται και ήρθε τόσο γρήγορα περίοδος; Θα πρέπει λέτε να ξαναπάω στο γιατρό μου;

 

Γεια σας,

 

Εφόσον ο κύκλος σας είναι κατά κανόνα σταθερός, ένα τέτοιο επεισόδιο αστάθειας δε θα το θεωρούσα ανησυχητικό. Κατά κανόνα όντως τέτοιες παροδικές διαταραχές οφείλονται σε ανωορρηκτικούς κύκλους και η ρυθμικότητα της περιόδου επανέρχεται από μόνη της. Θα σας συμβούλευα να περιμένετε μερικές εβδομάδες ακόμα πριν επισκεφθείτε και πάλι το γιατρό σας γιατί εφόσον όλα ήταν καλά το Γενάρη είναι μάλλον απίθανο να προέκυψε κάτι νέο σε τόσο μικρό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει πιθανοτητα να παρουσιαστει θρομβοφιλια στην 6 εγκυμοσυνη χωρις να υπηρχε στις προηγουμενες.Ευχαριστω.

 

Καλησπέρα,

 

Αν και ασυνήθιστο, θρομβοφιλία μπορεί να παρουσιαστεί και σε μεταγενέστερο στάδιο, όπως περιγράφετε, και είναι συνήθως αυτοάνοσης αιτιολογίας. Τυπικό τέτοιο παράδειγμα είναι το αντι-φωφολιπιδικό αύνδρομο. Συνεπώς αν υπάρχει αντίστοιχη υποψία καλό θα ήταν να ελεγχθείτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ. Μιχαλοπουλε! Τελικα ακολουθησα και τη δικη σας συμβουλη και του γιατρου μου κι αφαιρεσα με υστεροσκοπηση 2 πολυποδες που επηρεαζαν τη γονιμοτητα μου. Σας ειχα αναφερει ξανα οτι ειμαι ετεροζυγωτης leiden και ετεροζυγωτης C677T του MTHFR. Συμφωνα με μια αιματολογο που ειχα επισκεφθει ειναι ελαφριας μορφης θρομβοφιλια και παιρνω φυλλικο οξυ 3 φορες την εβδομαδα δια βιου. Σε περιπτωση εγκυμοσυνης γνωριζω οτι θα κανω ενεσεις ηπαρινης. Θα ηθελα να ρωτησω, ομως, επειδη ο φοβος μου ειναι τυχον αποβολη κατα τις πρωτες εβδομαδες που η γυναικα μαθαινει την εγκυμοσυνη της, τι μπορω να κανω για να προστατευθω αμεσα; Χρειαζονται ειδικες εξετασεις αιματος για να χορηγηθει η καταλληλη δοση φαρμακου και ποσο χρονοβορες ειναι ωστε να μη χαθει πολυτιμος χρονος; Σας ευχαριστω και παλι, η βοηθεια σας ειναι ιδιαιτερως σημαντικη!

 

 

Καλησπέρα,

 

Όντως η ετεροζυγωτία του C677T θεωρείται ελαφράς μορφής θρομβοφιλία και σπάνια επηρεάζει αρνητικά την εγκυμοσύνη. Η ηπαρίνη καλό θα ήταν να ξεκινήσει αμέσως μόλις έχετε θετικό τεστ κυήσεως γιατί θεωρείται ασφαλές φάρμακο και θεωρητικά βοηθά στην εμφύτευση του εμβρύου και την ανάπτυξη του πλακούντα. Η δόση της ρυθμίζεται ανάλογα το βάρος της μητέρας και τον αιματολογικό έλεγχο όμως ακόμα και μια τυπική δόση προσφέρει κατά κανόνα επαρκή κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Είμαι 11 εβδομάδων έγκυος. Η γιατρός μου μου έχει δώσει το οκ για να κάνουμε σεξ.

Επιτρέπεται η ολοκληρωμένη επαφή;

Πρέπει να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό ή να αποφεύγουμε να εισέρχεται το σπέρμα στον δικό μου οργανισμό;

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Δε βλέπω την ανάγκη για κάποια άλλη αιματολογική εξέταση. Εάν η καλλιέργεια ούρων δεν δείξει κάτι θα χρειαστεί μάλλον περαιτέρω κλινική εκτίμηση.

 

Kαλημερα !Χριστος Ανεστη! Ουρολοιμωξη δεν ειναι!Εκανα αυχενικη οπου μου ειπαν οτι η μητρα ειναι ηρεμη δεν εχει συσπασεις και ο τραχηλος αποδεκτος!Εγω συνεχιζω να εχω ενοχλησεις!Υπαρχει βελτιωση αλλα εχω απελπιστει :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Όντως η ετεροζυγωτία του C677T θεωρείται ελαφράς μορφής θρομβοφιλία και σπάνια επηρεάζει αρνητικά την εγκυμοσύνη. Η ηπαρίνη καλό θα ήταν να ξεκινήσει αμέσως μόλις έχετε θετικό τεστ κυήσεως γιατί θεωρείται ασφαλές φάρμακο και θεωρητικά βοηθά στην εμφύτευση του εμβρύου και την ανάπτυξη του πλακούντα. Η δόση της ρυθμίζεται ανάλογα το βάρος της μητέρας και τον αιματολογικό έλεγχο όμως ακόμα και μια τυπική δόση προσφέρει κατά κανόνα επαρκή κάλυψη.

Σας ευχαριστω για την απαντηση! Θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο: Κατα την επεμβαση για την αφαιρεση των πολυποδων που εκανα, αφαιρεθηκαν και καποιες συμφυσεις στη μητρα. Εχω διαβασει οτι αυτες εμφανιζονται υστερα απο χειρουργικες επεμβασεις, η αποξεσεις κλπ, αλλα τιποτα απο αυτα δεν εχω κανει, πως λοιπον ειχα συμφυσεις; Υπαρχει περιπτωση να τις δημιουργουν οι πολυποδες; Πριν 7 χρονια η περιοδος μου λιγοστεψε κι εγινε 1-2 ημερων, ενω παρουσιαστηκε καφε αιμα αρκετες μερες πριν την περιοδο. Αυτο σημαινει οτι απο τοτε ειχα τους πολυποδες και τις συμφυσεις; Υπαρχει περιπτωση να εχω την ''ταση'' και να ξαναεμφανιστουν; Ο γιατρος μου, επισης, ειπε οτι οι πολυποδες που ειχα εκλειναν το στομιο του τραχηλου μου αρα γι'αυτο 9 μηνες που προσπαθουσαμε για μωρο δε γινοταν τιποτα... Εσεις πιστευετε οτι η περιοδος μου δεν μπορουσε να κατεβει φυσιολογικα για τους λογους που ανεφερα και δεν συλλαμβανα ως τωρα γιάυτο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Είμαι 11 εβδομάδων έγκυος. Η γιατρός μου μου έχει δώσει το οκ για να κάνουμε σεξ.

Επιτρέπεται η ολοκληρωμένη επαφή;

Πρέπει να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό ή να αποφεύγουμε να εισέρχεται το σπέρμα στον δικό μου οργανισμό;

 

Καλησπέρα,

 

Η ολοκληρωμένη επαφή επιτρέπεται και δε χρειάζεται χρήση προφυλακτικού εφόσον δεν πρόκειται για νέο σύντροφο και δεν υπάρχουν άλλοι παράγοντες κινδύνου (π.χ. κολπική αιμορραγία). Το σπέρμα δε σχετίζεται με την πρόκληση αποβολών ή άλλες επιπλοκές οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα !Χριστος Ανεστη! Ουρολοιμωξη δεν ειναι!Εκανα αυχενικη οπου μου ειπαν οτι η μητρα ειναι ηρεμη δεν εχει συσπασεις και ο τραχηλος αποδεκτος!Εγω συνεχιζω να εχω ενοχλησεις!Υπαρχει βελτιωση αλλα εχω απελπιστει :(

 

Καλησπέρα,

 

Θεωρώ ότι εφόσον υπερηχογραφικά και κλινικά δεν υπάρχουν ανησυχητικά ευρήματα θα πρέπει να υποθέσουμε ότι πρόκειται για φυσιολογική δραστηριότητα της μήτρας που μπορεί πράγματι να διαφέρει αρκετά αυτή της πρώτης εγκυμοσύνης. Μην απελπίζεστε, μιλήστε και πάλι με το γιατρό σας και να θυμάστε ότι συνήθως τέτοιου τύπου συμπτώματα κατά κανόνα παρέρχονται από μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την απαντηση! Θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο: Κατα την επεμβαση για την αφαιρεση των πολυποδων που εκανα, αφαιρεθηκαν και καποιες συμφυσεις στη μητρα. Εχω διαβασει οτι αυτες εμφανιζονται υστερα απο χειρουργικες επεμβασεις, η αποξεσεις κλπ, αλλα τιποτα απο αυτα δεν εχω κανει, πως λοιπον ειχα συμφυσεις; Υπαρχει περιπτωση να τις δημιουργουν οι πολυποδες; Πριν 7 χρονια η περιοδος μου λιγοστεψε κι εγινε 1-2 ημερων, ενω παρουσιαστηκε καφε αιμα αρκετες μερες πριν την περιοδο. Αυτο σημαινει οτι απο τοτε ειχα τους πολυποδες και τις συμφυσεις; Υπαρχει περιπτωση να εχω την ''ταση'' και να ξαναεμφανιστουν; Ο γιατρος μου, επισης, ειπε οτι οι πολυποδες που ειχα εκλειναν το στομιο του τραχηλου μου αρα γι'αυτο 9 μηνες που προσπαθουσαμε για μωρο δε γινοταν τιποτα... Εσεις πιστευετε οτι η περιοδος μου δεν μπορουσε να κατεβει φυσιολογικα για τους λογους που ανεφερα και δεν συλλαμβανα ως τωρα γιάυτο;

 

Καλησπέρα,

 

Η αλήθεια είναι ότι χωρίς να έχω ιδία γνώση των ευρημάτων της υστεροσκόπησης δύσκολα μπορώ να σας απαντήσω αξιόπιστα. Γενικά μιλώντας πάντως συμφύσεις στη μήτρα προκαλούνται κατά κανόνα μετά από τραύμα (=απόξεση) ή κάποια φλεγμονή που συνήθως οφείλεται σε λοίμωξη. Πάντως οι συμφύσεις στη μήτρα είναι μάλλον ασυνήθιστο εύρημα. Σχετικά με τους πολύποδες και πάλι θα ήταν μάλλον σπάνιο να αποφράσσουν σε τέτοιο βαθμό το στόμιο του τραχήλου ώστε να προκαλούν μεταβολές στην περίοδο και να εμποδίζουν την είσοδο του σπέρματος. Όχι αδύνατο αλλά γενικά δύσκολο.

 

Εξαιρετικά χρήσιμο θα ήταν το DVD της επέμβασης όπου όλα αυτά θα φαίνονται καθαρά. Αν το έχετε ζητήστε από κάποιο γυναικολόγο γνώστη της μεθόδου της υστεροσκόπησης να το δει και να σας εξηγήσει τι δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θεωρώ ότι εφόσον υπερηχογραφικά και κλινικά δεν υπάρχουν ανησυχητικά ευρήματα θα πρέπει να υποθέσουμε ότι πρόκειται για φυσιολογική δραστηριότητα της μήτρας που μπορεί πράγματι να διαφέρει αρκετά αυτή της πρώτης εγκυμοσύνης. Μην απελπίζεστε, μιλήστε και πάλι με το γιατρό σας και να θυμάστε ότι συνήθως τέτοιου τύπου συμπτώματα κατά κανόνα παρέρχονται από μόνα τους.

 

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Τέλος της εβδομαδας θα με ξαναδεί ο γιατρός μου .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η αλήθεια είναι ότι χωρίς να έχω ιδία γνώση των ευρημάτων της υστεροσκόπησης δύσκολα μπορώ να σας απαντήσω αξιόπιστα. Γενικά μιλώντας πάντως συμφύσεις στη μήτρα προκαλούνται κατά κανόνα μετά από τραύμα (=απόξεση) ή κάποια φλεγμονή που συνήθως οφείλεται σε λοίμωξη. Πάντως οι συμφύσεις στη μήτρα είναι μάλλον ασυνήθιστο εύρημα. Σχετικά με τους πολύποδες και πάλι θα ήταν μάλλον σπάνιο να αποφράσσουν σε τέτοιο βαθμό το στόμιο του τραχήλου ώστε να προκαλούν μεταβολές στην περίοδο και να εμποδίζουν την είσοδο του σπέρματος. Όχι αδύνατο αλλά γενικά δύσκολο.

 

Εξαιρετικά χρήσιμο θα ήταν το DVD της επέμβασης όπου όλα αυτά θα φαίνονται καθαρά. Αν το έχετε ζητήστε από κάποιο γυναικολόγο γνώστη της μεθόδου της υστεροσκόπησης να το δει και να σας εξηγήσει τι δείχνει.

Δυστυχως το dvd που εχω δεν ειναι κατατοπιστικο. Διαρκει 2 λεπτα μονο και δειχνει το εσωτερικο της μητρας καθαρο, ουτε πολυποδες δειχνει, ουτε την επεμβαση. Κατι ασπρα σα βαμβακια φαινονται μονο, αυτα ειναι συμφυσεις; Παντως, σε λιγοτερο απο βδομαδα περιμενω την πρωτη μου περιοδο μετα την υστεροσκοπηση (ευτυχως ο κυκλος μου δεν αλλαξε), οποτε αν τη δω να επανερχεται στα παλια επιπεδα με την ροη 3-4 ημερων που ειχα καποτε και χωρις καφε αιμα πριν, λογικα θα εφταιγαν οι πολυποδες; Να σημειωσω οτι περα απο αυτο το προβλημα που λυθηκε με την υστεροσκοπηση, οι ορμονικες μου, η προγεστερονη μου, οι σαλπιγγες και το σπερμα του αντρα μου ολα εχουν ελεγχθει και ειναι φυσιολογικα. Η ωορρηξια μου επισης εχει ελεγχθει και με υπερηχους, με τεστ ωορρηξιας, αλλα την καταλαβαινω καθε μηνα ποτε δεξια ποτε αριστερα με πονακια χαμηλα και το στηθος μου παντα με ειδοποιει κι αυτο στις γονιμες μερες. Επισης, ο κυκλος μου ειναι σταθερος 30-31 ημερων. Παρ'ολα αυτα 9 μηνες προσπαθειων δεν εφεραν αποτελεσμα. Πιστευετε οτι τωρα που λυθηκαν τα οποια προβληματα υπηρχαν θα συλλαβω μεσα στους επομενους μηνες; Πιστευετε οτι πρεπει να ελεγχθει και κατι αλλο περα απο οσα ανεφερα; Συγνωμη αν σας κουραζω, αλλα το θελουμε πολυ να γινουμε γονεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπέρα

Θα ήθελα να κάνω και εγω μια ερώτηση μιας και ο γυναικολογους μου λείπει και θα επιστρέψει την επόμενη εβδομάδα και δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα σαλπιγγογραφια και τα αποτέλεσματα ειναι τα εξής

Αριστερά ΄ κωδωνικη υδροσαλπιγγα χωρίς ενδοπεριτοναικη έξοδο του δικαστικού μέσου και

Δεξιά κυστικη διεύρυνση της κωδωνικης μοίρας της δεξιάς σαλπιγγας με περιορισμένη ενδοπεριτοναικη έξοδο του σκι αστικού μέσου λόγω κωδωνικων και περικωδωνικων συμφησεων

Καταλαβαίνω οτι το αποτέλεσμα δεν ειναι καλο απλά ήθελα να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση με λαπαροσκοπηση να γίνει κάτι με την δεξιά σαλπιγγα;

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα και εγώ να κάνω την εξής απλή (για μένα πάντα) ερώτηση. Γίνεται ένας υπέρηχος κοιλίας να δείξει μια κύστη 3 εκατοστών, ο γυναικολόγος όμως να υποστηρίζει οτι αυτό δεν είναι κύστη, δεν είναι 3 εκατοστά παρά είναι το ωάριο (δεν θυμάμαι την ακριβής λέξη) που είναι υπεύθυνο για την ωορρηξία; Τελικά ήταν κύστη. Επίσης γίνεται για μια περίοδο που κρατά αρκετές μέρες παραπάνω με μεγαλύτερη αιμορραγία ο ένας γιατρός να βλέπει πολύποδα και ο άλλος να σου λέει επί λέξη «δεν βλέπω και κανένα πολύποδα που να δικαιολογεί αυτή την αιμορραγία;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το dvd που εχω δεν ειναι κατατοπιστικο. Διαρκει 2 λεπτα μονο και δειχνει το εσωτερικο της μητρας καθαρο, ουτε πολυποδες δειχνει, ουτε την επεμβαση. Κατι ασπρα σα βαμβακια φαινονται μονο, αυτα ειναι συμφυσεις; Παντως, σε λιγοτερο απο βδομαδα περιμενω την πρωτη μου περιοδο μετα την υστεροσκοπηση (ευτυχως ο κυκλος μου δεν αλλαξε), οποτε αν τη δω να επανερχεται στα παλια επιπεδα με την ροη 3-4 ημερων που ειχα καποτε και χωρις καφε αιμα πριν, λογικα θα εφταιγαν οι πολυποδες; Να σημειωσω οτι περα απο αυτο το προβλημα που λυθηκε με την υστεροσκοπηση, οι ορμονικες μου, η προγεστερονη μου, οι σαλπιγγες και το σπερμα του αντρα μου ολα εχουν ελεγχθει και ειναι φυσιολογικα. Η ωορρηξια μου επισης εχει ελεγχθει και με υπερηχους, με τεστ ωορρηξιας, αλλα την καταλαβαινω καθε μηνα ποτε δεξια ποτε αριστερα με πονακια χαμηλα και το στηθος μου παντα με ειδοποιει κι αυτο στις γονιμες μερες. Επισης, ο κυκλος μου ειναι σταθερος 30-31 ημερων. Παρ'ολα αυτα 9 μηνες προσπαθειων δεν εφεραν αποτελεσμα. Πιστευετε οτι τωρα που λυθηκαν τα οποια προβληματα υπηρχαν θα συλλαβω μεσα στους επομενους μηνες; Πιστευετε οτι πρεπει να ελεγχθει και κατι αλλο περα απο οσα ανεφερα; Συγνωμη αν σας κουραζω, αλλα το θελουμε πολυ να γινουμε γονεις!!!

 

Καλησπέρα,

 

Χωρίς να θέλω να φανώ δύσπιστος, κοινώς αποδεκτή πρακτική στην υστεροσκόπηση είναι ότι η βιντεοσκόπηση ξεκινά αμέσως με την έναρξη του χειρουργείου και καταγράφεται τόσο η αρχική παθολογία όσο και ο τρόπος με τον οποίο αυτή αντιμετωπίστηκε. Τα άσπρα σαν βαμβάκι που περιγράφετε είναι το ενδομήτριο και είναι φυσιολογικό εύρημα. Το ότι έχετε στα χέρια σας ένα βίντεο που δεν δείχνει ουσιαστικά τίποτα αν και καθησυχαστικό τελικά δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο συνεπώς πρέπει απλώς να δεχτείτε αυτά που σας περιέγραψε ο γιατρός σας. Αναρωτιέμαι απλώς γιατί δεν άρχισε η καταγραφή νωρίτερα.

 

Η διερεύνηση της υπογονιμότητας έχει αρκετές πτυχές και παραμέτρους αλλά σε γενικές γραμμές μάλλον έχετε κάνει όλες τις βασικές εξετάσεις. Συχνά είναι απλά θέμα επιμονής και συνεχιζόμενης προσπάθειας - εξάλλου 9 μήνες δεν είναι και τόσο μεγάλο διάστημα για να απογοητεύεστε. Σας εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα να πετύχετε το στόχο σας!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπέρα

Θα ήθελα να κάνω και εγω μια ερώτηση μιας και ο γυναικολογους μου λείπει και θα επιστρέψει την επόμενη εβδομάδα και δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα σαλπιγγογραφια και τα αποτέλεσματα ειναι τα εξής

Αριστερά ΄ κωδωνικη υδροσαλπιγγα χωρίς ενδοπεριτοναικη έξοδο του δικαστικού μέσου και

Δεξιά κυστικη διεύρυνση της κωδωνικης μοίρας της δεξιάς σαλπιγγας με περιορισμένη ενδοπεριτοναικη έξοδο του σκι αστικού μέσου λόγω κωδωνικων και περικωδωνικων συμφησεων

Καταλαβαίνω οτι το αποτέλεσμα δεν ειναι καλο απλά ήθελα να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση με λαπαροσκοπηση να γίνει κάτι με την δεξιά σαλπιγγα;

Ευχαριστω πολυ

 

Καλησπέρα,

 

Η σαλπιγγογραφία σας ουσιαστικά λέει πως η αριστερή σάλπιγγα είναι αποφραγμένη και η δεξιά μερικώς αποφραγμένη. Για την αριστερή δυστυχώς δεν μπορούν να γίνουν και πολλά γιατί η πιθανότητα επιτυχίας τυχόν προσπάθειας χειρουργικής αποκατάστασής της είναι πολύ μικρή. Για τη δεξιά θα μπορούσε ίσως να γίνει μια προσπάθεια λαπαροσκοπικής λύσης των συμφύσεων και βελτίωσης της διαβατότητάς της αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι εγγυημένα.

Συχνά σε μια τέτοια περίπτωση περίπτωση η αντιμετώπιση θα ήταν η αφαίρεση της αριστερής σάλπιγγας (η παρουσία υδροσάλπιγγας επηρεάζει αρνητικά τη γονιμότητα) και η προσπάθεια της κατά το δυνατό αποκατάστασης της δεξιάς. Εάν παρόλα αυτά δεν επιτευχθεί εγκυμοσύνη μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα τότε συνιστάται εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα και εγώ να κάνω την εξής απλή (για μένα πάντα) ερώτηση. Γίνεται ένας υπέρηχος κοιλίας να δείξει μια κύστη 3 εκατοστών, ο γυναικολόγος όμως να υποστηρίζει οτι αυτό δεν είναι κύστη, δεν είναι 3 εκατοστά παρά είναι το ωάριο (δεν θυμάμαι την ακριβής λέξη) που είναι υπεύθυνο για την ωορρηξία; Τελικά ήταν κύστη. Επίσης γίνεται για μια περίοδο που κρατά αρκετές μέρες παραπάνω με μεγαλύτερη αιμορραγία ο ένας γιατρός να βλέπει πολύποδα και ο άλλος να σου λέει επί λέξη «δεν βλέπω και κανένα πολύποδα που να δικαιολογεί αυτή την αιμορραγία;

 

Καλησπέρα,

 

Κατά κανόνα ευρήματα στις ωοθήκες διαστάσεων άνω των 2 εκατοστών θεωρούνται κύστεις. Το ωοθυλάκιο πριν την ωορρηξία δεν ξεπερνά τα δυο εκατοστά, ενώ μετά την ωορρηξία παρόλο που μπορεί να προκύψει μια μικρή κύστη (ωχρού σωματίου όπως λέγεται) κατά κανόνα εξαφανίζεται με την επόμενη περίοδο.

 

Η υπερηχογραφική διάγνωση πολυπόδων, ειδικά μικρών διαστάσεων, είναι μια μάλλον πονεμένη ιστορία. Ένας μικρός πολύποδας μπορεί εύκολα να μη διαγνωστεί στον υπέρηχο, ειδικά σε φάση ενεργούς αιμορραγίας, από την άλλη ένας μικρός πολύποδας σπάνια θα προκαλέσει σημαντική αλλαγή στην περίοδο. Ένας μεγαλύτερος πολύποδας είναι συνήθως αρκετά εμφανής στον υπέρηχο, ιδιαίτερα τον κολπικό.

 

Σε τελική ανάλυση αν αυτά που σας λέει ο γιατρός σας δεν σας πείθουν ζητήστε μια δεύτερη γνώμη (που απ'ό,τι καταλαβαίνω κάνατε ήδη) και αν χρειαστεί αλλάξτε οριστικά γιατρό. Η σχέση με το γιατρό, και ειδικά το γυναικολόγο, πρέπει να είναι σχέση εμπιστοσύνης τόσο σε προσωπικό όσο και σε επιστημονικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Σε τελική ανάλυση αν αυτά που σας λέει ο γιατρός σας δεν σας πείθουν ζητήστε μια δεύτερη γνώμη (που απ'ό,τι καταλαβαίνω κάνατε ήδη) και αν χρειαστεί αλλάξτε οριστικά γιατρό. Η σχέση με το γιατρό, και ειδικά το γυναικολόγο, πρέπει να είναι σχέση εμπιστοσύνης τόσο σε προσωπικό όσο και σε επιστημονικό επίπεδο.

 

Κ. Μιχαλόπουλε, καλημέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ακόμη ερώτηση (πιθανότατα και λίγο ρητορική). Πως τσεκάρω το επιστημονικό επίπεδο ενός γιατρού; Ή πιο απλά πως μπορώ να ξέρω ότι η διάγνωση που θα κάνει θα είναι και η σωστή και ότι δεν χρειάζεται να παίρνω και δεύτερη γνώμη κάθε φορά; Ο γυναικολόγος που είχα μέχρι τώρα, αναφέρεται και στο parents από άλλες μαμάδες ως πολύ καλός γιατρός. Έχει αρκετά πτυχία, παρακολουθήσεις σεμιναρίων, κτλ. για να με πείσουν ότι έχει τις επιστημονικές γνώσεις και τη σωστή κατάρτιση πάνω στον κλάδο του. Επίσης ηλικιακά και από θέμα πελατείας θεωρούσα ότι έχει και εμπειρία. Επίσης δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι κατά κάποιο τρόπο μου έσωσε τη ζωή πριν από μερικούς μήνες, όχι όμως γιατί έκανε σωστή διάγνωση αλλά γιατί με «πίεσε» να επισκεφτώ άμεσα ένα χειρούργο για μια δεύτερη γνώμη, όταν αρκετοί άλλοι γιατροί μου έλεγαν ότι δεν έχω τίποτα. Από την άλλη όμως, όχι μόνο δεν είδε μία κύστη μεγαλύτερη των 3 εκατοστών αλλά δεν είδε ούτε ένα τεράτωμα που υπήρχε στην κοιλιά μεγαλύτερο των 10 εκατοστών. Επίσης στην περίπτωση της αδερφή μου δεν είδε κατά τη διάρκεια την κυήσεως οτι στο ένα χεράκι το παιδί είχε 6 δακτυλάκια, το κυριότερο όμως δεν είδε οτι υπήρχε και πρόβλημα στην καρδούλα του. Και μια τελευταία ερώτηση μιας και είδα ότι έχετε κάνει εξειδίκευση στην λαπαροσκόπηση. Ένα τεράτωμα λίγο μεγαλύτερο των 10 εκατοστών δεν θα έπρεπε να είχε εντοπιστεί από τον γυναικολόγο μου γιατί η απάντηση που πήρα από τον χειρούργο που πραγματοποίησε την λαπαροσκόπηση ήταν αρκετά διφορούμενη;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...