Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως προέκυψε η εγκυμοσύνη σας?


Recommended Posts

Αλήθεια, πως προέκυψε η εγκυμοσύνη σας;

Απλά έτυχε ή το είχατε προγραμματίσει;

Εμάς δεν μας έτυχε αλλά πέτυχε αφού ήταν κάτι που το θέλαμε πολύ και οι δυο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 534
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ήταν Αύγουστος πέρυσι το 2006 και ήμασταν στη Waterland εδώ στη Θεσσαλονίκη και κάποια στιγμή βγαίνω από την πισίνα με τα κύματα (λεπτομερής περιγραφή) τον πλησιάζω και μου λέει "Θέλω να γίνω πατέρας"... Εγώ εν τω μεταξύ το ήθελα και από πιο πριν & το ήξερε... Και έτσι βάλαμε μπρος :P

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Νίκη μου πολύ ωραία...εμείς το θέλαμε απο τον πρώτο μήνα που ήμασταν μαζί...ο άντρας μου είναι σπάνια περίπτωση αφού είναι πολύ συνηδειτοποιημένος...

Link to comment
Share on other sites

EMEIΣ, ΑΝ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ, ΛΕΓΑΜΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΟΥ ΜΕ ΖΩΡΙΣΕ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ (ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟΝ ΜΑΙΟ), ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. ΕΙΧΑΜΕ ΚΛΕΙΣΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΚΑΙ.....ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: ΖΑΛΑΔΕΣ, ΦΟΥΣΚΩΜΑ, ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ Κ.Τ.Λ. ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ (ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ) ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ Η ΙΔΕΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΓΙΝΕ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΟΥΜΕ ΑΠ'ΤΟ ΣΟΚ, ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ, ΜΑ ΤΟΣΟ ΑΠΡΟΣΜΕΝΟ! ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΚ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑΜΕ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ!ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ Η ΧΑΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ!!! ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ Ή ΤΕΛΛΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΑ ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΥΝΟΪΚΕΣ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΚΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΑΜΟΥ...ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΥΦΙΚΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ

( ΣΤΙΣ 25. ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, ΤΕΛΙΚΑ Ο ΓΑΜΟΣ!) :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αριάδνη μου η ώρα η καλή!

Όπως λές είναι ωραία καμμιά φορά να ανατρέπονται όλοι οι προγραματισμοί!

Ειδικά όταν αυτός που τους ανατρέπει είναι ένας μικρούλης γλυκούλης μπεμπούλης-α!!!

Να είσαστε ευτυχισμέμοι με τον άντρα σου και με το καλό ο απόγονος :D

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς θέλαμε από την αρχή παιδάκι αλλά ούτε το παιδέυαμε ούτε όμως και το αποφεύγαμε. Εγώ ήμουν στο πήγαινε έλα νησί - Καβάλα για να τελειώσω με την σχολή μου οπότε είπαμε να τελειώσω με τα πήγαινε - έλα και μετά...

Ωστόσο, στην ορκομοσία ήμουν 5 εβδομάδων και στην φωτογραφία με το πτυχίο ημιλυπόθυμη από τις ζάλες... :lol::lol: σαν λεμόνι..... :?

Ήταν πάντως ότι καλύτερο συνέβη στην ζωή μου και δεν το μετανιώνω στιγμή !

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είχε απαγορεύσει ο γιατρός να κάνουμε ελευθερα έρωτα λόγω των φαρμάκων και γενικά όταν σταματησα τη θεραπεία για την επινεφριδιακή ανεπάρκεια που έχω πήγαμε διακοπές και rockwave. Γενικά εκείνες τις μέρες περάσαμε πολύ ωραία και μόλις γυρίσαμε,καθόμασταν στο εξοχικό και ζαλίστηκα ε και έκανα μετά απο 2 μέρες τεστ και....ΘΕΤΙΚΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Emas mas proekypse sthn Thessalonikh sto Kempninski hotel...

Bebaia ekeinh h hmera htan poly shmadiakh...

Briskomastan sthn Komothnh opou exo thn agaphmenh mou theia me ta dyo ths paidia. H ksadelfoula mou, eton 17, eixe mia kollhth h opoia epathe ena atyxhma me mhxanaki kai htan sto Diabalkaniko sth Thessalonikh se krisimh katastash. Etsi otan fevgame apo Komothnh gia Thessalonikh thn phrame mazi mas gia na dei thn filh ths. Ftasame meshmeri sthn Thessalonikh kai dystyxos molis pathsame sto nosokomeio mas anakoinosan ta asxhma nea "H Marianna efyge...". Epeidh h mikrh htan se asxhmh katastash psyxologika ksanamphkame sto aytokinhto kai thn phgame pali sthn Komothnh. Emeis omos eimastan se yperentash kai stenaxorhmenoi klp kai epileksame na gyrisoume pali Thessalonikh kai oxi na meinoume ekei. Gyrisame Thessalonikh psofioi stis 4 ta kshmeromata... Kapoia stigmh mesa ston ypno mas kyriolektika... egine to symban... (isos na htan moiraio...)

Synexisthke pantos to "thriler" afou eixa kathysterhsh kai epi dyo mhnes ola ta test bgainan arnhtika... Fobomouna na pao na kano B xoriakh an kai hmoun sigourh oti den epaize periptosh egkymosynhs...

 

To mathame otan hmoun hdh 2 1/2 mhnon... Mesase 2 mhnes etoimasame ton gamo...

AYTA

ax ti thymithika toraaaaaa

 

p.s. akribos to antitheto synaibei me thn torinh egkymosynh mou... eixame thn ypopsia alla epeidh hmoun sigourh oti to test den tha deiksei, to ekana paramonh protoxronias, ligh ora prin thn allagh tou xronou... E o neos xronos me brhke na klaio....... apo xara ennoeitai !!!

Link to comment
Share on other sites

Θελαμε πολύ ενα παιδί με το Β αλλά το παιδί πιτσα δεν είναι και δεν έρχεται όποτε το παραγγείλεις :lol: . Περιμέναμε και οι μήνες περνούσαν. Νομίζω ότι σιγά σιγά μέσα μας αρχίζαμε να το δεχόμαστε ότι δεν θα γεννούσαμε τα μας παιδιά μας (παιδακια θα είχαμε έτσι και αλλιώς είτε τα γεννούσαμε εμείς είτε όχι 8) αφού ειχαμε παρόμοιες απόψεις για το θέμα της υιοθεσίας. Μια Παρασκευή περσυ τον Οκτώβρη βγηκαμε εξω για ένα κρασάκι. Με έπιασε όμως φριχτός πόνος στην κοιλιά και αναγκαστήκαμε να επιστρέψουμε στο σπίτι. Την νύχτα πάλι ξύπνησα από τον πόνο και ετοίμασα το βιβλιάριο υγείας γιατί υπέθεσα ότι αν συνεχιζόταν και την αλλη μέρα το ίδιο θα επρεπε να πάω νοσοκομείο. Κοιταξα και το ημερολόγειο να δω πότε είχα τελευταια φορά περίοδο αφου στο νοσοκομείο σίγουρα θα με ρωτούσαν και τοτε ανακαλύπτω ότι έχω μια βδομάδα καθυστέρηση :D . Την επομενη μέρα απλά εκανα το τεστ για επαλήθευση :wink: . Οσο για τους πόνους μαλλον ο μικρός φώναζε από μέσα "ελα μαμά μην πίνεις άλλο είμαι και εγώ εδω"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις παντρευτηκαμε περυσι τον Ιουνιο και ειπαμε απο Σεπτεμβρη - Οκτωβρη να δουμε αν θα πιασουμε μωρακι αλλιως ειχαμε σκοπο να περιμενουμε μεχρι το Πασχα για να ξαναπροσπαθησουμε.

 

Ενιωθα ομως το σωμα μου σα να προετοιμαζεται απο το καλοκαιρι για την επικειμενη εγκυμοσυνη, σαν κατι να το ηξερε μεσα μου οτι θα γινω μαμα συντομα!

 

Τελικα μετα απο μια βδομαδα καθυστερηση και πεντε αρνητικα predictor εκανα μια β-χοριακη και στις 17 Νοεμβριου 2007 (πολυ σημαδιακο αυτο!) εμαθα οτι ημουν 5 εβδομαδων εγκυος και φυσικα στηθηκε φαγοποτι απο το πουθενα στο σπιτι!!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια φοβερές οι ιστορίες σας.

 

Πάντως αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν θέλει άγχος το θέμα του μωρού. Το σώμα μας πρέπει να είναι ήρεμο...για να συμβεί το μεγάλο αυτό θαύμα...

Link to comment
Share on other sites

εγω απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου ποτε δεν ηθελα παιδια και ουτε ειχα τρελα με τα μωρακια :oops: ,δεν ξερω γιατι,το μονο σιγουρο ηταν οτι φοβομουν ολη την διαδικασια της γεννας. :lol: μετα απο 4 χρονια γαμου και αφου ειχε γεννησει μια φιλη μου,ξαφνικα με πιανει η επιθυμια για μωρακι,ε,με την τριτη εμεινα εγκυος :lol:και εννοειται πως ειμαι μια χαζομαμα και τωρα χαζευω ολα τα παιδακια!

Link to comment
Share on other sites

πάντα αγαπούσα τα παιδιά και κάποια στιγμή ενώ ήμουν με τον άντρα μου γύρω στα 8 χρόνια μαζί νιώσαμε την ανάγκη να αποκτήσουμε τη δική μας οικογένεια. Πέρασε αρκετό διάστημα μέχρι να έρθει το μωρό αλλά τελικά με τη βοήθεια της Παναγίας ήρθε! Ήταν μια δύσκολη ψυχολογικά περίοδος για εμάς γεμάτη απογοητεύσεις, αλλά επειδή γενικά είμαι αισιόδοξο άτομο και μου αρέσει να βλέπω τη καλή πλευρά των πραγμάτων πίστευα ότι κάποια στιγμή θα γίνω μαμά. Έτσι και έγινε, μετά από ένα ταξίδι στους δικούς μας και στο εξωτερικό έμεινα έγκυος. Όταν έκανα το τεστ δεν το πίστευα ότι αυτή τη φορά το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό. Φώναξα τον άντρα μου για να το επιβεβαιώσει. Την ίδια μέρα φυσικά έκανα β χοριακή. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και σήμερα έχουμε ένα υπέροχο μωρό.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια πως γίνεται κ τα τεστ βγήκαν αρνητικά ενώ ήσασταν εγκυες?

Εγω το Γενάρη πήγα στο γιατρό επειδή είχα 2 φορές περίοδο(μόλις ειχα κοψει τα αντισυλληπτικά),μου κανε τεστ,βγηκε θετικο αλλά οι χοριακές ήταν αρνητικές όλες τις φορές.... :o

Lxelp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατι παιζει με τις ορμονες το ειχα ακουσει κι εγω απο παλια οτι μπορει να "μπερδεψουν" το τεστ γι αυτο δεν εκανα.Εμεις με τον αντρα μου ημαστε μαζι 9 χρονια οταν παντρευτηκαμε περσι.Ο λογος που παντρεφτηκαμε ηταν μονο για να κανουμε οικογενεια γιατι μεναμε μαζι ηδη οποτε το θεμα γαμος ηταν για μας τυπικη διαδικασια.ΜΕτα το γαμο σταματησαμε να...προσεχουμε και τσουπ!Κατευθειαν τον πρωτο μηνα εχω καθυστερηση!Περναει η πρωτη εβδομαδα κι εγω ημουν σιγουρη οτι ημουν πλεον εγκυος.Το ραντεβου με το γιατρο το εκλεισα στις 15 μερες καθυστερησης να σκεφτειτε γιατι δεν ηθελα να παω και να μην φαινεται τιποτα και να ξαναπηγαινω.Τοσο σιγουρη ημουν που δεν ειχα ουτε αγωνια για το τι θα μας πει! :shock::shock: Μεχρι βεβαια να το συνειδητοποιησεις πραγματικα αυτο που σου συμβαινει θελεις το χρονο σου,ειδικα σε μας που εγινε τοσο γρηγορα αλλα ειναι συναρπαστικο συναισθημα!!!Αλλαζει η ζωη σου....

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με τα τεστ σπιτιου tυπου Predictor παντως δεν φαινεται αμεσως λογω της χαμηλης β-χοριακης γοναδοτροπινης και δεν το αντιλαμβανεται το τεστ.

Σου λεω πεντε εκανα ενω ημουν ηδη 5 εβδομαδων εγκυος και ολα αρνητικα.

 

Καλυτερα ειναι να δωσεις λιγο αιματακι η λιγα ουρα η ακομα καλυτερα να πας στον γιατρο σου αν εχεις την υποψια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν θα ήθελα να σου δώσω ελπίδες χωρίς να είμαι ο ειδικός, αλλά κι εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη παιδεύτηκα ένα μήνα να το ανακαλύψω. Ούτε ο γιατρός μπορούσε να το δεί τον πρώτο μήνα. Κάνε Β χοριακή αλλιώς δεν θα ηρεμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά πολύ όμορφες οι ιστορίες σας και χαίρομαι να τις διαβάζω. Κάπως έτσι είχα ονειρευτεί κι εγώ πως θα συνέβαινε στην δική μου περίπτωση αλλά τζίφος!

Παντρεμένοι κάποια χρόνια με τον καλό μου με ελευθερες σχέσεις και τίποτα. Δεν μπορώ να πω ζήσαμε καλά. Ταξίδια εκδρομές νυχτερινή ζωή και όλα τα σχετικά. Ελα όμως που μας έλειπε ένα μωράκι.

Και ξεκίνησαν οι εξετάσεις τόσο οι γυναικολογικές όσο και οι ανδρολογικές.. Και να οι θεραπείες.. Και να οι προγραμματισμένες επαφές είτε είχες διαθεση είτε όχι και πάλι τίποτα. και να οι πιο εξιδεικευμένες θεραπείες και ωοληψίες και εμβρυομεταφορές και πάλι τίποτα. Εκεί να δείτε πλούτο συναισθημάτων. Οργή, πικρα, απογοήτευση, φόβος, ζήλια.

Ψυχολογία υπό το μηδεν, και άντε να μείνεις έγκυος με αυτά τα δεδομένα.

Και όμως έμεινα.

Τώρα πια με την κουκλίτσα μου στην αγκαλιά μου συνειδητοποιώ πόσο αξιζε όλος αυτό ο κόπος, όλες αυτες οι θυσίες, όλο αυτο το ξεζούμισμα ψυχικό και οικονομικό

και μακαρι να με αξιώσει ο θεός να αποκτήσω και άλλα παιδάκια και ας είναι με τον ίδιο τρόπο και πάλι.[/i]

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Με συγκίνησες ζωζα....Συγχαρητήρια για το κουραγιο σου και πραγματικά σου ευχομαι να αποκτήσεις όσα μωράκια θέλει η καρδιά σου.Δεν έχει σημασία πως αποκτάς ενα μωρό.Τουλάχιστον οι προσπάθειες σου κατέληξαν στο καλυτερο πράγμα που μπορουσε να σου συμβεί.Να σου ζήσει η κουκλίτσα σου,να είναι πάντα υγιής κι εσυ με τον καλό σου πάντα αγαπημένοι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα παντρεμένη 3,5 χρόνια περίπου. Δεν πολυήθελα από την αρχή να κάνω παιδί όχι επειδή δεν αγαπάω τα παιδιά αλλά επειδή ήθελα να χαρώ λίγο τον έγγαμο βίο ελεύθερη αλλά και ένα ακόμη λόγος έκανα θεραπεία για θυρεοειδή και δεν έπρεπε να μείνω έγκυος όσο έπαιρνα τα χάπια. Τελικά έκανα εγχείρηση θυρεοειδή για να ξεμπερδεύω μαυτο το βάσανο αλλά δυστυχώς πειράχτηκαν οι φωνητικές μου χορδές και δε μπορούσα να μιλήσω για 5 μήνες. Όταν άρχισε να επανέρχεται η φωνή μου σιγά - σιγά (πολυ σιγά όμως!!! :x ) αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάμε ένα τελευταίο ταξίδι στο εξωτερικό γιατί η αλήθεια είναι ότι με είχε "ρίξει" πολύ, ψυχολογικά, αυτή η κατάσταση, και μετά... τα κεφάλια μεσα. Εγώ είχα αγχωθεί και με την ηλικία μου (35 τότε, πατημένα) και γκρίνιαζα συνεχως στον άντρα μου ότι δε θα μπορώ να κάνω παιδιά. Έτσι αποφασίσαμε να πάμε να κανουμε τις σχετικές εξετάσεις για να δούμε να είμαστε και οι δυο εντάξει. Τελικά στο ραντεβού με τη γυναικολόγο ήμουν ήδη έγκυος.... Μάλιστα με ¨"δούλευε" κιόλας μετά.... "Εσύ είσαι που ήρθες να σου πω πως θα μεινεις έγκυος;".

Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σε όλες τις έγκυες.... :lol:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι 4 χρόνια παντρεμένη και φέτος μας προέκυψε παιδάκι!δεν το επιδιώκαμε πιο πριν.απλά ήρθε ο κατάλληλος καιρός και με τη βοήθεια του Θεου έγινε.ευτυχώς όλα μέχρι σήμερα έχουν κυλήσει απίστευτα καλά και ελπίζω να είναι έτσι και το φινάλε μας.σε όσες έχουν ταλαιπωρηθεί να θυμάστε οτι ο Θεός είναι μεγάλος-το εννοώ αυτό και οτι το να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο δεν είναι εύκολη υπόθεση!εύχομαι τα καλύτερα για όλες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...