Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανυποφορος πονοκέφαλος


Recommended Posts

Λιγο πριν κλείσω το πρώτο τρίμηνο κι εδώ και τέσσερις μέρες έχω ανυποφορο πονοκέφαλο. Προσπαθώ να χαλάρωσω, κάνω μπάνιο κλπ αλλα τίποτα, λίγες ώρες περνάει και μετα πάλι τα ίδια και χειρότερα. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;; Υποφερω....

u0m1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμβαινει καποιες φορες στην εγκυμοσυνη... ρωτα το γιατρο σου τι μπορεις να παρεις, κατσε σε δροσερο, σκοτεινο δωματιο, μακρυα απο θορυβους! ...και υπομονη φυσικα... περαστικα!

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει καποιες φορες στην εγκυμοσυνη... ρωτα το γιατρο σου τι μπορεις να παρεις, κατσε σε δροσερο, σκοτεινο δωματιο, μακρυα απο θορυβους! ...και υπομονη φυσικα... περαστικα!

 

Ευχαριστω πολυ! Πήρα το γιατρο και μου είπε μόνο ντεπον και παναντολ άφοβα! Πήρα ένα ντεπον αναβραζον κι είμαι καλύτερα..! Εύχομαι να είμαστε όλοι καλα!!!

u0m1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λιγο πριν κλείσω το πρώτο τρίμηνο κι εδώ και τέσσερις μέρες έχω ανυποφορο πονοκέφαλο. Προσπαθώ να χαλάρωσω, κάνω μπάνιο κλπ αλλα τίποτα, λίγες ώρες περνάει και μετα πάλι τα ίδια και χειρότερα. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;; Υποφερω....

 

Την πιεση σου την μετρας ???????????????????????και βασικα να μιλησεις με τον γιατρο σου!

Link to comment
Share on other sites

Την πιεση σου την μετρας ???????????????????????και βασικα να μιλησεις με τον γιατρο σου!
Βασικά δεν την μετράω, αλλα όταν είχα πολύ έντονο πονοκέφαλο έτυχε να είμαι στην μαμα μου και μου πήρε την πίεση, ήταν πολύ χαμηλή... Παίζει ρόλο;;
u0m1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φυσικα και παιζει ρολο.Αν συνεχισεις να εχεις πονοκεφαλο( και δεν εχεις πιεσομετρο) , να πας σε ενα φαρμακειο να στην μετρησουν για δυο 3 μερες και να ενημερωσεις τον γιατρο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και παιζει ρολο.Αν συνεχισεις να εχεις πονοκεφαλο( και δεν εχεις πιεσομετρο) , να πας σε ενα φαρμακειο να στην μετρησουν για δυο 3 μερες και να ενημερωσεις τον γιατρο σου!!!

Δεν το είχα πάρει σοβαρά υπόψην μου! Σ'ευχαριστώ!

u0m1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσο ήμουν διακοπές δεν είχα καθόλου πονοκεφάλους. Μόλις γύρισα Αθήνα, πήγαινε να σπάσει το κεφάλι μου. Ήμουν πάνω στην αλλαγή τριμήνου, είχε και τον καύσωνα, οπότε δεν ξέρω τι έφταιγε περισσότερο. Μετά από τρεις μέρες έβαλα μια κομπρέσα με κρύο νερό στο μέτωπο και τελικά ο πονοκέφαλος εξαφανίστηκε και δεν με ξαναέπιασε. Βέβαια χρειάστηκε 1 ώρα, αλλά τουλάχιστον πέρασε.

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι εφόσον μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο, μπορώ πλέον να πάρω ντεπόν, αν ο πόνος είναι ανυπόφορος και φυσικά όχι καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια τη βοήθεια σας! Από την εφηβεία υπέφερα από πονοκεφάλους και ημικρανίες και έπαιρνα πολλά και ισχυρά παυσίπονα γιατί έφτανα σε σημείο να κάνω εμετό, να λιποθυμήσω, πολύ χάλια γενικά.Τώρα που είμαι έγκυος 11w 3d είχα ακούσει ότι θα υποχωρήσουν οι πονοκέφαλοι........ακριβώς το αντίθετο.Με πιάνει περίπου μια φορά την εβδομάδα και κρατάει 2 μέρες απίστευτης έντασης, τόσο που κλαίω από την απελπισία μου.Ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να παίρνω μέχρι και 3 Depon την ημέρα και όταν του είπα ότι δεν μου κάνουν τίποτα μου είπε να παίρνω Depon Maximum.Του έχω εμπιστοσύνη του γιατρού όμως νιώθω τύψεις μήπως κάνω κακό στο μπεμπάκι:confused:. Καμία με παρόμοια εμπειρία?

[sIGPIC]

[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω κι εγω πονοκεφαλους σχεδον σε καθημερινη βαση.... Ειναι πολυ κουραστικο πραγματικα..... Κι εμενα ο γιατρος μου ειπε να παιρνω μεχρι 3 την ημερα depon η panadol... Τις τελευταιες μερες που εχω σχεδον καθε μερα πονο, παιρνω απο 1 την ημερα.... Δεν ξερω αν κανω κακο, αλλα αφου ειχε πει ετσι ο γιατρος τον εμπιστευομαι..... Και το να καθομαστε να υποφερουμε ειναι καλυτερα για το μωρο;;;:-(

MYsCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...
On 26/11/2012 at 9:16 ΜΜ, nip. είπε:

Κορίτσια τη βοήθεια σας! Από την εφηβεία υπέφερα από πονοκεφάλους και ημικρανίες και έπαιρνα πολλά και ισχυρά παυσίπονα γιατί έφτανα σε σημείο να κάνω εμετό, να λιποθυμήσω, πολύ χάλια γενικά.Τώρα που είμαι έγκυος 11w 3d είχα ακούσει ότι θα υποχωρήσουν οι πονοκέφαλοι........ακριβώς το αντίθετο.Με πιάνει περίπου μια φορά την εβδομάδα και κρατάει 2 μέρες απίστευτης έντασης, τόσο που κλαίω από την απελπισία μου.Ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να παίρνω μέχρι και 3 Depon την ημέρα και όταν του είπα ότι δεν μου κάνουν τίποτα μου είπε να παίρνω Depon Maximum.Του έχω εμπιστοσύνη του γιατρού όμως νιώθω τύψεις μήπως κάνω κακό στο μπεμπάκι:confused:. Καμία με παρόμοια εμπειρία?

Καλημέρα, αν και πέρασαν χρόνια τελικά πως πήγε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης; έχω και εγώ τα ίδια και πίνω ντεπον και θα ήθελα να ξέρω. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2019 at 11:27 ΠΜ, Ivi 77 είπε:

Καλημέρα, αν και πέρασαν χρόνια τελικά πως πήγε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης; έχω και εγώ τα ίδια και πίνω ντεπον και θα ήθελα να ξέρω. Ευχαριστώ! 

Είχα από πάντα θέμα με πονοκεφάλους , συνεχίστηκε στην εγκυμοσύνη και ακόμα υποφέρω . 

Κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου είχα κόψει οτιδήποτε θα μπορούσε να μου αυξήσει την ένταση του πονοκεφάλου (σε μένα τέτοια δράση έχει η καφεΐνη γι παράδειγμα ). 

Επισης πάντα με βοηθούσαν οι μάσκες για τα ματια (αυτές που μπαίνουν ψυγείο) γιατί μου έκαναν αποσυμφόρηση στην περιοχή (πάντα με χτυπάει και στα ματια). 

Σε περίπτωση ημικρανίας έπαιρνα παυσίπονο και άφηνα νερό δροσερό να τρέξει στο κεφάλι μου . 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γειά σας κορίτσια. Είμαι στα πρόθυρα απελπισίας λόγω συχνοτατων πονοκεφαλων οι οποίοι δεν υποχωρουν αν δεν πάρω κάποιο παυσίπονο.. Είχα και πριν την εγκυμοσύνη θέμα με συχνούς πονοκεφάλους αλλά τώρα από την 12η βδομάδα μέχρι και σήμερα (τώρα διανύω την 14η) έχω καθημερινά. Η γιατρος μου μου συνέστησε 1depon και 1 depon extra (αυτό με την καφεΐνη) αλλά και πάλι δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ.. Πέρασαν 2 βδομάδες χωρίς βελτίωση. Ανησυχώ για το μωρό με τόσα παυσίπονα.. Δοκίμασα όλα τα εναλλακτικά χωρίς αποτέλεσμα.. Είχε κάποια από σας παρόμοια εμπειρία;; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τεχνικό πρόβλημα οδήγησε στην καθυστέρηση δημοσίευσης αυτού του κειμένου! :cry:!

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση..

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2020 at 1:39 ΜΜ, Μαίρη Ποπ είπε:

Γειά σας κορίτσια. Είμαι στα πρόθυρα απελπισίας λόγω συχνοτατων πονοκεφαλων οι οποίοι δεν υποχωρουν αν δεν πάρω κάποιο παυσίπονο.. Είχα και πριν την εγκυμοσύνη θέμα με συχνούς πονοκεφάλους αλλά τώρα από την 12η βδομάδα μέχρι και σήμερα (τώρα διανύω την 14η) έχω καθημερινά. Η γιατρος μου μου συνέστησε 1depon και 1 depon extra (αυτό με την καφεΐνη) αλλά και πάλι δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ.. Πέρασαν 2 βδομάδες χωρίς βελτίωση. Ανησυχώ για το μωρό με τόσα παυσίπονα.. Δοκίμασα όλα τα εναλλακτικά χωρίς αποτέλεσμα.. Είχε κάποια από σας παρόμοια εμπειρία;; 

Καλησπέρα είμαι στη 15 εβδομάδα κ από αρχές 14ης έχω κ εγώ.. τη πρώτη φορά δεν υπήρχε είχα γ 12 ώρες κ έκανα εμετό κ πέρασε.. τώρα μ πιάνει 3 με 4 μέρες Όχι έντονος αλλά κάνω υπομονή ν φύγει από μόνο τ γτ έχω αναγούλες ακόμα κ με τ Ντεπόν αηδιαζω..υπομονή είναι από τις ορμονες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...