Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ


Recommended Posts

Μετά την επέμβαση μεσολάβησε ένα διάστημα γύρω στους 8 μήνες...αλλά και πάλι επιμένω ότι δεν έχει πάντα το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αν πραγματικά το θέλετε τόσο θα συμφωνήσω με τη tarshou μην καταφύγετε σε άλλες μεθόδους υποβοηθούμενης γονιμοποίησης το λέω και από προσωπική μου εμπειρία πριν τις εξωσωματικές είχα κάνει 2 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις. Όλα αυτά που σου λέω αφορούν αποκλειστικά τη δική μου περίπτωση δε θέλω ούτε να σε μπερδέψω ούτε να σε επηρεάσω. Πιστεύω ότι είσαστε σε μία φάση που δε το περιμένατε ότι θα προκύψει κάτι τέτοιο για αυτό και δικαιολογημένα έχεις αγχωθεί. Απέβαλε λίγο το άγχος και θα δεις ότι σύντομα θα καταλήξεις στη σωστή απόφαση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Σηλια. Μπραβο που επιμενεις! Αν επιτρεπεται τι προβλημα υπαρχει και κανατε τοσες σπερματεγχυσεις? Πηρες ορμονες ή οχι? Παντως το θετικο ειναι οτι εμεινες 1 φορα αρα μπορεις και παλι. Αληθεια ο γιατρος σου σου εδωσε utrogestan μετα την σπερματεγχυση? Καλη μας χρονια, και τα αποτελεσματα θα ειναι θετικα!

 

ειρινακι ξεκινησα επειδή δεν είχα σταθερό κυκλο και καθόλου ωοριξια.μετα απο πολλές θεραπείες είδαμε οτι ο οργανισμός μου δεν αντιδρούσε καθόλου στα φαρμακα και υποψιαστικαμε ενδομητριωση,προχωρισαμε σε λαπαροσκοπιση και μετα απο ενα διαστημα ο γιατρος μου ειπε ελα να κανουμε σπερματεγχυση.εγω ασχετη με το θεμα και αυτος χωρις να εξηγει τιποτα.μας εβλεπε μαλλον σαν "πακετο" .εκανα σπερματεγχυση χωρις να ξερουμε αν ειχα ωαρια και δεν μου ειπε για κανενα φαρμακο μετα.απλα πηρε τα χρηματα κ εφυγε. επειτα άλλαξα γιατρο.τις 2 φορες επαιρνα κλομιφεν για προκληση και ειχα μονο ενα ωαριο(το 1 ηταν το τυχερο μου)και ενα ουτροτζεσταν ανα 12 ωρες.την τριτη εκανα ενεσεις στην κοιλια και και μετα παλι ουτροτζεσταν.τωρα περιμενω την ακατανομαστη να ξεκινησω παλι ενεσεις....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!ΝΑΙ ΜΟΜΕΝΤΑΚΙ ΔΕ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΠΑΩ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ!!!ΑΣΕ ΠΗΓΑΜΕ ΧΘΕΣ ΣΤΟΝ ΟΥΡΟΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟ ΕΒΓΑΖΕ (ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ) ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΣΕ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΥΡΣΟΚΟΙΛΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ .ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΜΗΠΩΣ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ.Ο ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΥΞΟΜΟΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΠΕΡΜΑ.ΚΑΙ ΑΠΟΤΙ ΕΙΠΕ Η ΚΥΡΣΟΚΟΙΛΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΞΑΝΑ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΕΜΕΙΣ ΕΙΠΑΜΕ ΘΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ!!!ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ

 

Pegg μου απ ότι βλέπω μπήκατε σε νέες διαδικασίες πάλι...Πολύ παράξενο μου ακούγεται αυτό...Κάντε τις απαραίτητες εξετάσεις να ξέρετε τι γίνεται...Ουφ...Ελπίζω να μην είναι τίποτα πάντως...Ειλικρινά...Δεν ξέρω πολλά για το θέμα...Μήπως είναι κανένα μικρόβιο που με την κατάλληλη θεράπεια αν είναι παροδικό; Μας ενημερώνεις όταν έχεις νεότερα εντάξει; Όσο για το γιατρό σου μην βιαστείς να αλλάξεις τώρα..Περίμενε αφού διερευνήσετε το θέμα και μετά να αποφασίσεις. Όντως δεν είναι ό,τι καλύτερο να αλλάξεις πάλι γιατρό...Να σαι καλά pegg μου και ψύχραιμα...Εξάλλου ίσως να μην έρθει η ακατανόμστη και όλα να είναί διαφορετικά από βδομάδας (στο εύχομαι και το ελπίζω!)...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

eirinaki μου σε ευχαριστώ πάρα πολυ για τις απαντήσεις σου.

 

Λοιπόν ο συζυγός μου παίρνει την L-CARNITINE, ένα σκεύασμα Q10 και τα trebon (αυτά που μας δίνουν για την βρογχίτιδα!) γιατι λέει βοηθάει στην ρευστοποίηση της βλέννας, οπότε τα σπερματοζωάρια κινούντια γρηγορότερα....

 

Δηλ. μου προτείνεις 2-3 σπερματεγχύσεις να τις κάνω πριν κάνω εξωσω...

Ευχαριστω για την πληροφορια σχετικα με τα σκευασματα.

Εγω δεν ειδα θετικο αποτελεσμα εως τωρα απο σπερματεγχυση, αλλα αλλη μια θα την κανω. Οι γιατροι για να τη συστηνουν κατι ξερουν. Ισως οπως σου εγραψα μεσα απο τη σπερματεγχυση μπορουν να εκτιμησουν καλυτερα την αντιδραση της γυναικας στα φαρμακα και το σπερμα μετα τον εμπλουτισμο, πραγμα που θα βοηθησει να ακολουθησουν τη διαδικασια φαρμακευτικης αγωγης και εξωσωματικης που αρμοζει σε καθε ζευγαρι. Βεβαια παιζει μεγαλο ρολο κι ο γιατρος πιστευω. Καλο ειναι να εχει εμπειρια πανω στην υποβοηθουμενη αναπαραγωγη και ο εμπλουτισμος του σπερματος να γινεται σε καλο εργαστηριο (πιστεω οι κλινικες-τα κεντρα εξωσωματικης εχουν καραρτισμενο προσωπικο και καλα εργαστηρια). Κι εγω ειμαι ψυχολογικα ετοιμη για εξωσωματικη και πιστευω οτι εχει καλυτερα αποτελεσματα στο συγκεκριμενο προβλημα που αντιμετωπιζουμε αλλα αλλη 1 σπερματεγχυση εκτος απο το γιατρο μου και μια φωνουλα μεσα μου λεει να την επιχειρησω. Φιλακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειρινακι ξεκινησα επειδή δεν είχα σταθερό κυκλο και καθόλου ωοριξια.μετα απο πολλές θεραπείες είδαμε οτι ο οργανισμός μου δεν αντιδρούσε καθόλου στα φαρμακα και υποψιαστικαμε ενδομητριωση,προχωρισαμε σε λαπαροσκοπιση και μετα απο ενα διαστημα ο γιατρος μου ειπε ελα να κανουμε σπερματεγχυση.εγω ασχετη με το θεμα και αυτος χωρις να εξηγει τιποτα.μας εβλεπε μαλλον σαν "πακετο" .εκανα σπερματεγχυση χωρις να ξερουμε αν ειχα ωαρια και δεν μου ειπε για κανενα φαρμακο μετα.απλα πηρε τα χρηματα κ εφυγε. επειτα άλλαξα γιατρο.τις 2 φορες επαιρνα κλομιφεν για προκληση και ειχα μονο ενα ωαριο(το 1 ηταν το τυχερο μου)και ενα ουτροτζεσταν ανα 12 ωρες.την τριτη εκανα ενεσεις στην κοιλια και και μετα παλι ουτροτζεσταν.τωρα περιμενω την ακατανομαστη να ξεκινησω παλι ενεσεις....

 

Κι εγω την πατησα με τον πρωτο μου γιατρο. Απορω πως αναλαμβανουν καποιοι ανευθυνοι και απειροι γιατροι τετοιες περιπτωσεις ζευγαριων. Ισως μας βλεπουν και ως πειραματοζωα για να εμπλουτισουν την εμπειρια τους. Τελος παντων καλιο αργα παρα ποτε, αφου αλλαξαμε τον γιατρο μας κι εσυ κι εγω. Καλη επιτυχια σου ευχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μιλήσω από προσωπική πείρα, αλλά από ένα πολύ φιλικό μας ζευγάρι, οικογένεια σαν να λέμε. Ο άντρας είχε κιρσοκήλη, 40 χρονών. 5% κινητικότητα κι εκείνος, ο γιατρός τους είχε πει ότι να περιμένουν να πιάσουν παιδί φυσιολογικά θα ήταν ουτοπία. Τους μίλησε για εγχείρηση, αλλά τους έδωσε να φτάσουν ένα 15% στην καλύτερη των περιπτώσεων (φαντάζομαι ότι υπολόγιζε και την ηλικία του άντρα). Ο άντρας αρνήθηκε να κάνει την εγχείρηση, ειδικά όταν τα ποσοστά μετά δεν ήταν και τόσο ικανοποιητικά. Τα παιδιά κάνανε έτσι 3 σπερματεγχύσεις, δεν έγινε τίποτα. Πήγανε σε εξωσωματική και τώρα έχουν δύο πανέμορφα κοριτσάκια. Η διαφορά τους, βέβαια, είναι ότι ειδικά ο άντρας δεν ήταν και τόσο νέος και ο χρόνος τους περιόριζε. Εσύ λες ότι είστε νέοι ακόμα, οπότε μπορείτε να πάτε λίγο πιο άνετα σε ρυθμούς. Απλά να είστε προσεκτικοί να μην χάνετε τον χρόνο άδικα, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί όσο πιο πολυ καθυστερούν τα πράγματα και μπλέκεις γενικά με υποβοηθούμενες γονιμοποιήσεις, το ψυχολογικό κόστος αυξάνει.

 

Όπως και να έχει, καλή επιτυχία και γρήγορα να κρατάτε στην αγκαλιά σας το δεύτερο αγγελουδάκι σας.

 

Πολυ σωστα τα λες tarsou μου... Αν αποτυχει αυτη η προσπαθεια παμε για εξωσωματικη

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την πατησα με τον πρωτο μου γιατρο. Απορω πως αναλαμβανουν καποιοι ανευθυνοι και απειροι γιατροι τετοιες περιπτωσεις ζευγαριων. Ισως μας βλεπουν και ως πειραματοζωα για να εμπλουτισουν την εμπειρια τους. Τελος παντων καλιο αργα παρα ποτε, αφου αλλαξαμε τον γιατρο μας κι εσυ κι εγω. Καλη επιτυχια σου ευχομαι...

 

Μην απορείς για τίποτα!! Απλά μας βλεπουν μόνο για το πορτοφόλι εκμεταλευόμενοι την επιθυμία μας για ένα μωρό!!!Πάνω απο όλα πρέπει να είναι και άνθρωπος ο γιατρός!! Καλή επιτυχία και σε σένα και σε όλα τα κορίτσια.Εύχομαι το 2010 να είναι και το τυχερό μας!Χαίρομαι που μπορώ να μιλήσω με κάποιον για το θέμα αυτό, αφού για δικό μας καλό και για να μην αρχίσουν τις καθημερινές ερωτήσεις και μας αγχώνουν περισσότερο οι φίλοι και οι συγγενείς δεν το έχουμε αναφέρει πουθενά!!

Link to comment
Share on other sites

PEGG ΜΟΥ ΜΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΝΑ ΣΑΣ ΛΥΣΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ, ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ. ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΜΕ ΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. ΑΝ Η ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΚΙ ΕΣΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΝΑΣ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ. ΦΙΛΑΚΙΑ

 

eirinaki τις εχουμε κάνει τις εξετάσεις για μικρόβια και εγώ και ο άντρας μου και είναι πεντακάθαρες δε ξέρω τι να πω το χρηματιστήριο δεν ανεβοκατεβαίνει έτσι!!!!.Ασχετο πάντως περιένω την εξω από δω την Δευτέρα και ούτε το στήθος μου δεν έχει πρηστεί (σπάνιο για μένα).Όσο για συμπτώματα το απόλυτο τίποτα!!!Θα φανεί είπα θα πάω για χοριςκή από τετάρτη και ετα (αν δεν ερθει μέχρι τότε που το αποκλείω)

Link to comment
Share on other sites

eirinaki τις εχουμε κάνει τις εξετάσεις για μικρόβια και εγώ και ο άντρας μου και είναι πεντακάθαρες δε ξέρω τι να πω το χρηματιστήριο δεν ανεβοκατεβαίνει έτσι!!!!.Ασχετο πάντως περιένω την εξω από δω την Δευτέρα και ούτε το στήθος μου δεν έχει πρηστεί (σπάνιο για μένα).Όσο για συμπτώματα το απόλυτο τίποτα!!!Θα φανεί είπα θα πάω για χοριςκή από τετάρτη και ετα (αν δεν ερθει μέχρι τότε που το αποκλείω)

 

Pegg μου αφού οι εξετάσεις βγήκαν πεντακάθαρες τότε ποια είναι η άλλη πιθανή εξήγηση για την κατάσταση αυτή; Σου εύχομαι καλή μου να μην έρθει η ακατανόμαστη, να εξαφανιστεί!!!!:) Μας ενημερώνεις ε; γιατί έχω μεγάλη αγωνία!!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eirinaki τις εχουμε κάνει τις εξετάσεις για μικρόβια και εγώ και ο άντρας μου και είναι πεντακάθαρες δε ξέρω τι να πω το χρηματιστήριο δεν ανεβοκατεβαίνει έτσι!!!!.Ασχετο πάντως περιένω την εξω από δω την Δευτέρα και ούτε το στήθος μου δεν έχει πρηστεί (σπάνιο για μένα).Όσο για συμπτώματα το απόλυτο τίποτα!!!Θα φανεί είπα θα πάω για χοριςκή από τετάρτη και ετα (αν δεν ερθει μέχρι τότε που το αποκλείω)

 

Παντως εσυ και ο συζυγος σου κανατε ολα οσα επρεπε και σειρα εχει ο γιατρος σου να σε καθοδηγησει. Σχετικα με το στηθος καλο ειναι που δεν πρηστηκε οπως τις αλλες φορες. Μπορει να σημαινει κατι! Αντε κι εγω μολις τελειωσει η αντιβιωση θα παω για την τελευταια σπερματεγχυση. Παντως 3 μηνες με ενεσεις και αντιβιωση και γενικως θεραπειες ειμαστε εγω και ο συζυγος. Ελπιζω να εχουν αποτελεσμα τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Παντως εσυ και ο συζυγος σου κανατε ολα οσα επρεπε και σειρα εχει ο γιατρος σου να σε καθοδηγησει. Σχετικα με το στηθος καλο ειναι που δεν πρηστηκε οπως τις αλλες φορες. Μπορει να σημαινει κατι! Αντε κι εγω μολις τελειωσει η αντιβιωση θα παω για την τελευταια σπερματεγχυση. Παντως 3 μηνες με ενεσεις και αντιβιωση και γενικως θεραπειες ειμαστε εγω και ο συζυγος. Ελπιζω να εχουν αποτελεσμα τουλαχιστον

 

Είμαι σίγουρα πως θα έχουν αποτέλεσμα οι θεραπεία που ακολουθήσατε eirinaki μου...Πότε τελειώνεις με την αντιβίωση;

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Παντως εσυ και ο συζυγος σου κανατε ολα οσα επρεπε και σειρα εχει ο γιατρος σου να σε καθοδηγησει. Σχετικα με το στηθος καλο ειναι που δεν πρηστηκε οπως τις αλλες φορες. Μπορει να σημαινει κατι! Αντε κι εγω μολις τελειωσει η αντιβιωση θα παω για την τελευταια σπερματεγχυση. Παντως 3 μηνες με ενεσεις και αντιβιωση και γενικως θεραπειες ειμαστε εγω και ο συζυγος. Ελπιζω να εχουν αποτελεσμα τουλαχιστον

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!!!!ΟΝΤΩΣ ΚΑΝΑΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙΝΑ ΠΩ.Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ (ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΟ) ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ.Ο ΔΕ ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ!!!!ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΛΗΘΙΝΟΙ:-P:-PΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΛΑΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΝΑ ΓΕΛΑΣ:lol:

Link to comment
Share on other sites

Pegg μου αφού οι εξετάσεις βγήκαν πεντακάθαρες τότε ποια είναι η άλλη πιθανή εξήγηση για την κατάσταση αυτή; Σου εύχομαι καλή μου να μην έρθει η ακατανόμαστη, να εξαφανιστεί!!!!:) Μας ενημερώνεις ε; γιατί έχω μεγάλη αγωνία!!!!

 

 

ΜΟΜΕΝΤΑΚΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΗΣΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρα πως θα έχουν αποτέλεσμα οι θεραπεία που ακολουθήσατε eirinaki μου...Πότε τελειώνεις με την αντιβίωση;

 

Καλησπερα φιλες μου! Με την αντιβιωση τελειωνω στις 20 του μηνα και πρεπει μετα να επαναλαβουμε την εξεταση να δουμε αν καταπολεμηθηκε το μικροβιο. Ετσι ισως δεν προλαβουμε για σπερματεγχυση ουτε τον επομενο μηνα. Θα σας ενημερωσω. Εσυ moments ποτε θα κανεις τη λαπαροσκοπηση? Pegg μου σου ευχομαι καλα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα φιλες μου! Με την αντιβιωση τελειωνω στις 20 του μηνα και πρεπει μετα να επαναλαβουμε την εξεταση να δουμε αν καταπολεμηθηκε το μικροβιο. Ετσι ισως δεν προλαβουμε για σπερματεγχυση ουτε τον επομενο μηνα. Θα σας ενημερωσω. Εσύ moments ποτε θα κανεις τη λαπαροσκοπηση? Pegg μου σου ευχομαι καλα αποτελεσματα

 

Eirinaki μου βλέπω φτάνει προς το τέλος της η θεραπεία...Ελπίζω να πάνε όλα καλά και είμαι σίγουρη πως θα πάνε όλα καλά!!!!:) Όσο για μένα τη λαπαροσκόπηση θα την κάνω αρχές του Φεβράρη υπολογίζω. Μου είπε ο γιατρός να τον πάρω τηλέφωνο όταν έρθει η ακατανόμαστη και θα ορίσουμε τότε ημερομηνία. Σε αναμονή κι εγώ για τα παρακάτω...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Eirinaki μου βλέπω φτάνει προς το τέλος της η θεραπεία...Ελπίζω να πάνε όλα καλά και είμαι σίγουρη πως θα πάνε όλα καλά!!!!:) Όσο για μένα τη λαπαροσκόπηση θα την κάνω αρχές του Φεβράρη υπολογίζω. Μου είπε ο γιατρός να τον πάρω τηλέφωνο όταν έρθει η ακατανόμαστη και θα ορίσουμε τότε ημερομηνία. Σε αναμονή κι εγώ για τα παρακάτω...

 

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΕΞΩ ΑΠΟ ΔΩ!!!ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΗ ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ!!!ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 2 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΥΠΙΟ ΚΑΙ ΔΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΜΑΛΛΟΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΡΙΜΕΝΩ...........

 

ΕΙΡΙΝΑΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ (ΜΕ 7 ΧΑΠΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ).ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι καινούριο μέλος αν και παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό.

Προσπαθώ να μείνω έγκυος εδώ και 18 μήνες περίπου. Ο κύκλος μου είναι σταθερός (26-28 μέρες ). Στις εξετάσεις που κάναμε βρέθηκε ένα μικρόβιο στο σπέρμα το οποίο απʼ ότι φαίνεται επηρεάζει την κινητικότητα. Παρά τις αλλεπάλληλες αντιβιώσεις δεν έχει εξαλειφθεί ακόμα. Επίσης βρέθηκαν κάποιες συμφύσεις στις σάλπιγγες οι οποίες όμως είναι διαβατές. Έχω κάνει 2 σπερματεγχύσεις (τις ίδιες ημερομηνίες με τις 2 πρώτες της pegg, καλή τύχη με την ευκαιρία!) και τώρα ο γιατρός μου πρότεινε εξωσωματική. Επειδή έχω αρχίσει να έχω κάποιες αμφιβολίες, θα ήθελα να ρωτήσω όσες έχουν κάνει σπερματέγχυση: πόσες φορές σας έκαναν υπέρηχο για να προσδιορίσουν την ημέρα της ωορρηξίας και της σπερματέγχυσης; Εμένα, τη δεύτερη φορά μου έκανε υπέρηχο τη 12η μέρα, μου είπε να κάνω pregnyl τη 13η το βράδυ και η διαδικασία έγινε τη 15η. Τελικά αδιαθέτησα την 27η δηλ. 12 μέρες μετά. Θεωρώ πως μάλλον έγινε πολύ αργά. Εσείς τι λέτε; Η pregnyl, αν έχω καταλάβει καλά, κάνει την ωορρηξία να έρθει το αργότερο 36 ώρες μετά δεν μπορεί όμως να την εμποδίσει από το να έρθει νωρίτερα, σωστά;

Πρέπει να αποφασίσω τώρα αν θα κάνω άλλη μια σπερματέγχυση ή θα πάω σε εξωσωματική και θα ήθελα να διασταυρώσω πληροφορίες ώστε να μην πάει και η τελευταία προσπάθεια στο βρόντο.

Ευχαριστώ και sorry για το μεγάλο πρώτο μήνυμα.

Μακάρι όλες μας να κάνουμε σύντομα νινάκι/α!!!

Link to comment
Share on other sites

Chemin, καλωσόρισες και με το καλό πολύ σύντομα να είσαι με ένα μπεμπέ στα χέρια. Εγώ θα κάνω μία ερώτηση σχετικά με όσα είπες: το ένστικτό σου τί σου λέει. Γιατί πολλές φορές το ένστικτό μας είναι ο καλύτερος συμβουλάτορας και για κάποιο λόγο το αγνοούμαι.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω tarshou. Είμαι μπερδεμένη και αρκετά αναποφάσιστη. Όπως είπα θεωρώ ότι έγινε αργά. Μου φαίνεται πως είναι υπερβολική η εξωσωματική για την περίπτωσή μου αλλά ίσως αυτό να είναι απλά μια άμυνα. Από την άλλη δεν έχω πρόβλημα να την κάνω αν πραγματικά χρειάζεται αλλά θέλω να μπορώ να εμπιστευτώ το γιατρό. Ο γιατρός που πάω έχει καλές συστάσεις (και μέσα από το forum) και δεν θα ήθελα να βγάλω ένα βιαστικό συμπέρασμα για αυτόν που θα τον αδικούσε. Αυτά που σας ρωτάω σκοπεύω να τα ρωτήσω και τον ίδιο και για αυτό θα ήθελα μια απάντηση από όποια ξέρει ώστε να μπορώ να κρίνω καλύτερα ό,τι μου πει. Επίσης έχουμε αποφασίσει να ρωτήσουμε και δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό αλλά επειδή όπως ξέρετε παίζονται πολλά οικονομικά συμφέροντα θεωρώ πολύ σημαντικά όσα θα μου πουν τα κορίτσια εδώ που έχουν εμπειρίες και καταλαβαίνουν.

 

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις ευχές και σε σένα ό,τι επιθυμείς!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι καινούριο μέλος αν και παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό.

Προσπαθώ να μείνω έγκυος εδώ και 18 μήνες περίπου. Ο κύκλος μου είναι σταθερός (26-28 μέρες ). Στις εξετάσεις που κάναμε βρέθηκε ένα μικρόβιο στο σπέρμα το οποίο απʼ ότι φαίνεται επηρεάζει την κινητικότητα. Παρά τις αλλεπάλληλες αντιβιώσεις δεν έχει εξαλειφθεί ακόμα. Επίσης βρέθηκαν κάποιες συμφύσεις στις σάλπιγγες οι οποίες όμως είναι διαβατές. Έχω κάνει 2 σπερματεγχύσεις (τις ίδιες ημερομηνίες με τις 2 πρώτες της pegg, καλή τύχη με την ευκαιρία!) και τώρα ο γιατρός μου πρότεινε εξωσωματική. Επειδή έχω αρχίσει να έχω κάποιες αμφιβολίες, θα ήθελα να ρωτήσω όσες έχουν κάνει σπερματέγχυση: πόσες φορές σας έκαναν υπέρηχο για να προσδιορίσουν την ημέρα της ωορρηξίας και της σπερματέγχυσης; Εμένα, τη δεύτερη φορά μου έκανε υπέρηχο τη 12η μέρα, μου είπε να κάνω pregnyl τη 13η το βράδυ και η διαδικασία έγινε τη 15η. Τελικά αδιαθέτησα την 27η δηλ. 12 μέρες μετά. Θεωρώ πως μάλλον έγινε πολύ αργά. Εσείς τι λέτε; Η pregnyl, αν έχω καταλάβει καλά, κάνει την ωορρηξία να έρθει το αργότερο 36 ώρες μετά δεν μπορεί όμως να την εμποδίσει από το να έρθει νωρίτερα, σωστά;

Πρέπει να αποφασίσω τώρα αν θα κάνω άλλη μια σπερματέγχυση ή θα πάω σε εξωσωματική και θα ήθελα να διασταυρώσω πληροφορίες ώστε να μην πάει και η τελευταία προσπάθεια στο βρόντο.

Ευχαριστώ και sorry για το μεγάλο πρώτο μήνυμα.

Μακάρι όλες μας να κάνουμε σύντομα νινάκι/α!!!

Γεια σου Chemin! Θα σου μιλήσω από την δική μου εμπειρία. Εγώ επειδή έκανα ενέσεις παρακολουθούσαμε υπερηχογραφικά τα ωάρια μέρα παρά μέρα. Γύρω στη 12η ή 13η (δεν θυμάμαι κάλά) μου έλεγε η γιατρός όταν έφταναν τα αβγουλάκια στα 20 χιλ. περίπου να κάνω την pregnyl και την μεθεπόμενη πήγαινα για την σπερματέγχυση. Πριν από την διαδικασία έκανα έναν υπέρηχο για να δει αν είχαν σκάσει. Άν όχι τότε πήγαινα και την επόμενη μέρα πάλι με σπέρμα. Μετά μου έλεγε να ξεκινήσω utrogestan μέχρι να δω κόκκινο αίμα. παρ' όλο που παρακολουθούσαμε την όλη διαδικασία πολύ στενά η περίοδος μου έρχοταν νωρίτερα γύρω στην 25η μέρα. Συνήθως με τις ορμόνες έρχεται νωρίτερα η περίοδος όταν δεν επιτευχθεί. Έχω κάνει τρεις προσπάθειες και σε όλες είχε έρθει νωρίτερα από το κανονικό. Δεν νομίζω λοιπόν ότι έγινε αργά, αλλά η εμπιστοσύνη στον γιατρό παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Πάρε και μια δεύτερη γνώμη. Αλλά η επιλογή γιατρού είναι πολύ προσωπική υπόθεση. Αυτός που μπορεί εμένα να μου φένεται τέλειος για σένα να μην είναι και το αντιθετο. Καλή επιτυχία σε όποιο δρόμο κι αν ακολουθήσεις. Εύχομαι σύντομα τα τελειώσουν τα βάσανα σου. Για οποιαδήποτε άλλη απορία μπορώ να φανώ χρήσιμη, ρώτα!

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΕΞΩ ΑΠΟ ΔΩ!!!ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΗ ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ!!!ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 2 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΥΠΙΟ ΚΑΙ ΔΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΜΑΛΛΟΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΡΙΜΕΝΩ...........

 

 

ΕΙΡΙΝΑΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ (ΜΕ 7 ΧΑΠΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ).ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ

 

Ασε καλυτερα να ξεκινησω τον επομενο μηνα και θα παρω και φαρμακα! Ελπιζω ολα να μας πανε καλα κοριτσια....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Chemin! Θα σου μιλήσω από την δική μου εμπειρία. Εγώ επειδή έκανα ενέσεις παρακολουθούσαμε υπερηχογραφικά τα ωάρια μέρα παρά μέρα. Γύρω στη 12η ή 13η (δεν θυμάμαι κάλά) μου έλεγε η γιατρός όταν έφταναν τα αβγουλάκια στα 20 χιλ. περίπου να κάνω την pregnyl και την μεθεπόμενη πήγαινα για την σπερματέγχυση. Πριν από την διαδικασία έκανα έναν υπέρηχο για να δει αν είχαν σκάσει. Άν όχι τότε πήγαινα και την επόμενη μέρα πάλι με σπέρμα. Μετά μου έλεγε να ξεκινήσω utrogestan μέχρι να δω κόκκινο αίμα. παρ' όλο που παρακολουθούσαμε την όλη διαδικασία πολύ στενά η περίοδος μου έρχοταν νωρίτερα γύρω στην 25η μέρα. Συνήθως με τις ορμόνες έρχεται νωρίτερα η περίοδος όταν δεν επιτευχθεί. Έχω κάνει τρεις προσπάθειες και σε όλες είχε έρθει νωρίτερα από το κανονικό. Δεν νομίζω λοιπόν ότι έγινε αργά, αλλά η εμπιστοσύνη στον γιατρό παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Πάρε και μια δεύτερη γνώμη. Αλλά η επιλογή γιατρού είναι πολύ προσωπική υπόθεση. Αυτός που μπορεί εμένα να μου φένεται τέλειος για σένα να μην είναι και το αντιθετο. Καλή επιτυχία σε όποιο δρόμο κι αν ακολουθήσεις. Εύχομαι σύντομα τα τελειώσουν τα βάσανα σου. Για οποιαδήποτε άλλη απορία μπορώ να φανώ χρήσιμη, ρώτα!

Ακριβως την ιδια διαδικασια ακολουθησαν και σε εμενα και οντως η περιοδος μου ηρθε πιο μπροστα... Μαλλον εχει να κανει με τις ορμονες!

Link to comment
Share on other sites

Isidora και eirinaki σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Isidora ήσουν πολύ αναλυτική και μου έλυσες την απορία. Το θέμα είναι ότι σε εμένα έκανε μόνο έναν υπέρηχο 3 μέρες πριν από κάθε σπερματέγχυση και την πρώτη φορά που έπαιρνα και serpafar δεν ήρθε νωρίτερα η περίοδος, τη δεύτερη μόνο (που έκανα μόνο μια pregnyl). Κάπου είχα διαβάσει ότι η περίοδος έρχεται 14 μέρες μετά την ωορρηξία. Και ο ίδιος μου είπε ότι μπορεί αυτή τη φορά να μου έρθει περίοδος την 29η μέρα, κάτι που θα ήταν λογικό με τη μέρα που έγινε η σπερμ/ση (15η +14). Φοβάμαι ότι έγινε αργά η σπερ/ση και η ωορρηξία είχε ήδη γίνει.

Ένας λόγος ακόμα που κλονίστηκε η εμπιστοσύνη μου ήταν ότι ενώ ήμουν ακόμα ξαπλωμένη στη χμμμμ … «κομψή» στάση μετά τη σπερ/ση, άρχισε να μου λέει ότι θα πρέπει να κάνω εξωσωματική. Μέχρι τότε τον ακολουθούσα τυφλά. Μετά άρχισα να μετράω και να συνδυάζω. Τέλος πάντων δεν θέλω να σας κουράζω άλλο. Ευχαριστώ και πάλι. Είναι πολύ βοηθητικό να σου απαντάνε άτομα που περνάνε παρόμοιες καταστάσεις. Στο δικό μου κύκλο όλες έχουν κάνει παιδί και καμιά δεν έχει τέτοιου είδους εμπειρία.

Θα τα ξαναπούμε! Καλή επιτυχία σε όλεεες!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι καινούριο μέλος αν και παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό.

Προσπαθώ να μείνω έγκυος εδώ και 18 μήνες περίπου. Ο κύκλος μου είναι σταθερός (26-28 μέρες ). Στις εξετάσεις που κάναμε βρέθηκε ένα μικρόβιο στο σπέρμα το οποίο απʼ ότι φαίνεται επηρεάζει την κινητικότητα. Παρά τις αλλεπάλληλες αντιβιώσεις δεν έχει εξαλειφθεί ακόμα. Επίσης βρέθηκαν κάποιες συμφύσεις στις σάλπιγγες οι οποίες όμως είναι διαβατές. Έχω κάνει 2 σπερματεγχύσεις (τις ίδιες ημερομηνίες με τις 2 πρώτες της pegg, καλή τύχη με την ευκαιρία!) και τώρα ο γιατρός μου πρότεινε εξωσωματική. Επειδή έχω αρχίσει να έχω κάποιες αμφιβολίες, θα ήθελα να ρωτήσω όσες έχουν κάνει σπερματέγχυση: πόσες φορές σας έκαναν υπέρηχο για να προσδιορίσουν την ημέρα της ωορρηξίας και της σπερματέγχυσης; Εμένα, τη δεύτερη φορά μου έκανε υπέρηχο τη 12η μέρα, μου είπε να κάνω pregnyl τη 13η το βράδυ και η διαδικασία έγινε τη 15η. Τελικά αδιαθέτησα την 27η δηλ. 12 μέρες μετά. Θεωρώ πως μάλλον έγινε πολύ αργά. Εσείς τι λέτε; Η pregnyl, αν έχω καταλάβει καλά, κάνει την ωορρηξία να έρθει το αργότερο 36 ώρες μετά δεν μπορεί όμως να την εμποδίσει από το να έρθει νωρίτερα, σωστά;

Πρέπει να αποφασίσω τώρα αν θα κάνω άλλη μια σπερματέγχυση ή θα πάω σε εξωσωματική και θα ήθελα να διασταυρώσω πληροφορίες ώστε να μην πάει και η τελευταία προσπάθεια στο βρόντο.

Ευχαριστώ και sorry για το μεγάλο πρώτο μήνυμα.

Μακάρι όλες μας να κάνουμε σύντομα νινάκι/α!!!

 

Καλωσόρισες στην παρέα μας Chemin! Καταλαβαίνω την ανησυχία σου...Όλες μας μπαίνουμε στη διαδικασία να προσπαθούμε να βρούμε αν πήγαν όλα καλά στη σπερματέγχυση και γιατί δεν είχαμε το επιθυμητό αποτέλεσμα...Το θέμα είναί να νιώθεις καλά με το γιατρό σου για να μην μπαίνεις στη διαδικασία της αμφιβολίας γιατί έτσι η όλη διαδικασία γίνεται ακόμα πιο ψυχοφθόρα! Νιώθωντας σίγουρη γι αυτόν δεν θα έχεις οποιοδήποτε επιπλέον άγχος. Ήδη έχουμε τόσους λόγους για να αγχωνόμσταστε! Δεν χρειαζόμαστε κι άλλο!!!! Το λοιπόν εγώ και στις δύο σπερματεγχύσεις (με φάρμακα) έκανα κάθε μέρα υπερήχο για να ελέγχουμε την ανάπτυξη των ωαρίων. Θυμάμαι πως pregnyl έκανα τη 12η μέρα. Βασικά βεβαιωνόταν όμως ο γιατρός μου από πριν ότι δεν είχε ξεκινήσει η ωορρηξία από μόνη της, με τεστ ωορρηξίας που το έκανα εκεί στο ιατρείο για να βλέπει αυτός την ένδειξη και με τεστ αίματος σε περίπτωση αμφιβολίας. Αν δεν έβλεπε οποιαδήποτε ένδειξη περίμενε τη 12η μέρα ή την 13η και κάναμε την ένεση. Έκανα και στις δύο περιπτώσεις διπλή σπερματέγχυση...και πριν κάνουμε τη 2η μου έκανε υπερήχο για να δούμε αν είχαν φύγει ήδη κάποια ωάρια...αν είχε ξεκινήσει δηλαδή η ωορρηξία. Και στις δύο περιπτώσεις ήδη κάποια ωάρια είχαν φύγει (μεταξύ δηλαδή της πρώτης και της δεύτερης σπερματέ)...οπότε ήμασταν σίγουροι για την ακριβή ημερομηνία της ωορρηξίας. Εντούτοις καλή μου εγώ είχα πάντα καθυστέρηση μετά να αδιαθετήσω περίπου 2 μέρες, Ίσως λόγω των utrogestan και των φαρμάκων. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως τα φάρμακα επηρεάζουν πολύ τον κύκλο απ ό,τι φαίνεται οπότε δεν μπορείς να ξέρεις αν έγινε αργά στην περίπτωση και γενικά δεν μπορείς να έχεις σίγουρες απαντήσεις για όλα αυτά που διερωτάσαι.

Να προχωρήσεις με βάση το ένστικτό σου και με βάση αυτά που νιώθεις. Η ψυχολογία μας είναι που μετρά πάνω απ'όλα...οπότε προχώρα με βάση αυτά που νιώθεις!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...