Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όταν γυρίσατε σπίτι μετα το μαιευτήριο...


Helen@

Recommended Posts

Εγω ειχα κοσμο και τις δυο φορες. Η μαμα μου την πρωτη φορα ηρθε πριν γεννησω να βοηθησει με το σπιτι και καθισε μεχρι που σαραντησα. Ενδιαμεσα ηρθε και η αδελφη του αντρα μου (οπως και να το κανουμε οι δυο τους ειναι οικογενεια ηθελε να δει το μωρο του αδελφου της).

Την δευτερη φορα η κουνιαδα μου εμεινε σπιτι με τον μεγαλο οσο ημουν στην κλινικη και καθισε συνολικα καμια 15αρια μερες.

(Η μαμα μου ηταν στο νοσοκιμιο με εμενα και το μωρο). Ο αντρας μου γενικα δεν ηταν του να βοηθησει (ουτε τα ψωνια στο σουπερμαρκετ δεν κανει οχι να κανει κατι στο σπιτι) οποτε ηταν απαραιτητη η βοηθεια απο εξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τελικά προτιμώ να πάρει ο άντρας μου άδεια κ να είμαι μαζί του παρά να έχω στα πόδια μου τη μητέρα μου-το λέω με τη καλή έννοια οτι κ ο αντρας μου θα ζοριστει με τη μανα μου στα ποδια του.αντε να δουμε....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω με καισαρικη και δεν ειχα βοηθεια. στον πρωτο γιο δεν ειχα καμια απολυτως. αντιθετως δεχομουν και επισκεψεις καθε τρεις και λιγο απο τα πεθερικα να δουν και να παιξουν με το νεογεννητο. ναι μπορειτε να γελασετε. ωσπου κλαταρα και μαλωσαμε. στο δευτερο ο αντρας μου πηρε αδεια.

 

γενικα καλο εινια να εισαστε μονοι σας για ολα αυτα περι παρεμβατικοτητας και νευρων και προστριβων μεσα στο σπιτι. αν μπορουν απλα να σου στελνουν ενα φαι καλως. εγω θα σε συμβουλευα τωρα να γεμισεις την καταψυξη με ταπερ με φαγητο ωστε να εχετε φαγητο ετοιμο για αρκετες μερες, μεχρι και 2 εβδομαδες απο τη στιγμη που θα γυρισεις απο το μαιευτηριο. θα σας βοηθησει παρα πολυ γιατι θα απαλλαγεις απο μια καθημερινη και αναγκαια δουλεια και θα μπορεις να θηλασεις πολυ πιο ευκολα.

 

επισης αν μπορουσα να παρω γυναικα ασχετη και ξενη να κανει καποιες δουλειες χωρις να λεει τη γνωμη της, να θελει να πιασει το μωρο και γενικα να βοηθαει επι της ουσιας (να κανει ο,τι δουλεια θελω, οπως τη θελω χωρις σχολια και λοιπα προβληματα) και οχι να δημιουργει προβλημα θα το εκανα.

Link to comment
Share on other sites

και στο πρωτο παιδι και στο δευτερο παιδι ημουν μονη μου!!

 

στο πρωτο δε το συζηταω ασχολουμουν μονο με το παιδι κ τα απαραιτητα του σπιτιου... λιγη παραπανω κουραση αλλα ολα οκ!! ειχα και τον καλο μου για βοηθεια τις ωρες που ητανε σπιτι!!

 

στο δευτερο παιδι ο καλος μου ετρεχε ολη μερα κ μη σου πω ολη νυχτα.... οποτε μονη με δυο παιδια... αλλα βρηκα αμεσως τα κολπακια κ τους ρυθμους μου κ δε χρειατηκα κανεναν...

 

προσωπικα δε θελω να μπερδευονται αλλοι στα ποδια μου!!

κ θεωρω πως μονοι μας βρισκουμε πολυ πιο γρηγορα τις ισορροπιες μας κ τους ρυθμους μας!!!

 

αυτο μας κανει πολυ καλο σαν οικογενεια!! δενομαστε περισσοτερο κ μαθαινουμε να λειτουργουμε μαζι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν νιώθεις ότι χρειάζεσαι βοήθεια μη διστάσεις να τη ζητήσεις.Αυτό δε σε κάνει΄ούτε κακή μάνα ούτε δειλή.....

Η αλλαγή είναι τεράστια, εώς δραματική θα έλεγα, στη ζωή που έχεις μάθει μέχρι τώρα, η αυπνοία είναι ένας παράγων που σε αποπροσανατολίζι στην αρχή, και η ψυχολογία σου είναι πολύ σημαντικό να διατηρηθεί ακμαία.

Μη διστάζεις να ζητάς βοήθεια, ειδικά για τις πρώτες μέρες, αν τη χρειάζεσαι.Δεν είναι κακό.

Σύντομα θα αισθανθείς ότι ελέγχεις την κατάσταση και θα δημιουργήσετε μια καινούρια καθημερινότητα για τρεις!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια δεν ήξερα σε ποιο θέμα να βάλω την ερωτηση μου κ την έβαλα εδω:roll::roll::roll::roll:....θέλω να σας ρωτήσω, όταν γεννήσατε-ή με το καλό θα γεννήσετε- σας βοήθησε κανένας-γιαγιάδες κλπ- όταν γυρίσατε σπίτι?μόνες δεν τα καταφέρνατε?είναι απαραίτητο να έχετε κάποιον στο σπίτι π.χ. τη μητέρα σας???κ για πόσο καιρό είχατε την βοήθεια?άραγε θα τα καταφέρω μόνη μου??ουφ...:confused::confused::confused::confused::confused:

 

Kαλημέρα και απο μένα.. και εγώ σε κάνα μήνα γεννάω και αποφάσισα με τον άντρα μου πως είναι καλύτερα να βρούμε τους ρυθμούς μας μόνοι μας.. Η μητέρα μου είχε αποφασίσει να έρθει απο μόνη της αλλά της έκοψα τον βήχα και της είπα πως αν την χρειαστώ θα την φωνάξω.. η πεθερά μου πάλι ειναι ενας άνθρωπος που επιβάλλεται οπότε στην δικιά της περίπτωση ισχύει το ρητό έτσι και αγγίξεις το παιδί μου την έβαψες... βλέπεις ο άλλος θέλοντας να σε βοηθήσει μπορεί να σε κάνει να αισθανθείς άχρηστη και πως δεν ξέρεις τίποτα με αποτελέσμα αυτό ίσως να σου φέρει επιλόχεια κατάθλιψη την οποία δεν θέλουμε... ζήτα βοήθεια μόνο αν την χρειαστείς διαφορετικά άσε τους άλλους έξω απο την πόρτα σου... άντε και με το καλό να έρθει το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

η πεθερά μου πάλι ειναι ενας άνθρωπος που επιβάλλεται οπότε στην δικιά της περίπτωση ισχύει το ρητό έτσι και αγγίξεις το παιδί μου την έβαψες...

:shock::shock::shock::shock: αν είναι δυνατόν...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν θέλετε κοντά σας μια μαμά ή μια πεθερά, αλλά θέλετε μια μητρική φιγούρα που θα σας στηρίζει και θα σας βοηθάει μπορείτε να καλέσετε μια Βοηθό Μητρότητας. Απευθυνθείται στον ελληνικό σύλλογο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο 1παιδι με φαγανε να ερθει η μανα μου τις πρωτες....40:shock:μερες να με βοηθησει με το μωρο ε 2εβδομαδες την αντεξα:rolleyes:και της ειπα να παει σπιτι...Ειχε κανει ντουετο με την πεθερα,μη σηκωνεις ετσι το μωρο,δεν ρευτηκε καλα,φασκιωσε το:evil::twisted::twisted: γιατι κρυωνει και αλλα τετοια κουλα...Οταν εφυγε και σταματησε και η πεθερα τα πολλα περα δωθε τοτε βρηκαμε τους ρυθμους μας...Το μονο που χρειαστηκα ισως σαν βοηθεια ηταν αντε κανενα πληντυριο-σιδερο-φαγητο με το μωρο ηθελα ολα μονη μου..Στο δευτερο δεν δεχτηκα καμια βποηθεια μονο ο αντρας μου ειχε παρει αδεια και τα ανελαβε ολα(το νοικοκυριο και την μεγαλη:wink:)

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν θέλετε κοντά σας μια μαμά ή μια πεθερά, αλλά θέλετε μια μητρική φιγούρα ....

 

Δηλαδή... για να καταλάβω...

ενοικιάζεις "μαμά";! :confused:

 

Και ποιος ο λόγος ακριβώς; Άμα θελει κάποιος μαμά έχει τη δική του ή/και του συζύγου. Άμα είναι "σφαγμένος" με τις μαμάδες, έχει μάθει να τα βγάζει πέρα μόνος, άρα δε νομίζω να αναζητήσει κάποια μαμά. Αν θέλει βοήθεια σε ότι αφορά το μωρό, μια μαία θα ήταν ό,τι πρέπει. Η Βοηθός Μητρότητας, τι ακριβώς θα υποκαταστήσει;

 

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά αυτό μου φαίνεται τόοοοοοοοοσσσσσοοοο παράξενο!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν θέλετε κοντά σας μια μαμά ή μια πεθερά, αλλά θέλετε μια μητρική φιγούρα που θα σας στηρίζει και θα σας βοηθάει μπορείτε να καλέσετε μια Βοηθό Μητρότητας. Απευθυνθείται στον ελληνικό σύλλογο.

 

Tι αλλο θα ακουσουμε ρε παιδι μου πια???

Δεν ξερω μου φενετε τοσο ''κουλο'':rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

κι εγω τώρα το είδα βρε κορίτσια...

φίλη clio_s τί ακριβώς κάνουν αυτές οι γυναίκες;σου δίνουν οδηγίες πως να πιάσεις σωστά το μωρό π.χ.;τη σωστή θέση θηλασμού;σε συμβουλεύουν π.χ. πως να ξεχωρίζεις το κλάμα του παιδιού;(αν είναι πείνα/τσίσα κ.λ.π.)

Η αλήθεια είναι οτι έχω μόνο την πεθερά μου αλλά απο της συννυφάδας μου το μωρό φαινόταν οτι τα είχε "ξεχασμένα" και επί της ουσίας κι εγω ΔΕΝ θέλω με το μωρό να μου δίνει συμβουλές αλλά να με βοηθάει στα επιμέρους,πού θα το κάνει κιόλας αλλά οχι οτι δε θα είμαι και δεκτική κιόλας αν μου ποτείνει κάτι...την παρεμβατικότητα δεν μπορώ!

Τελοσπάντων αν μας πεις και κάτι παραπάνω ή την προσωπική σου εμπειρία αν δέχτηκες βοήθεια καλό θα ήταν!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις επιλεξαμε να ειμαστε οι 3 μας.η μικρη μας ειναι 18

ημερων και παροτι περναμε μια δυσκολη φαση οσον

αφορα τα ξενυχτια και τους κολικους πιστευω ειμαστε καλυτερα που ειμαστε

οι 3 μας.

οι μαμαδες σε ζαλιζουν, κανε ετσι με το μωρο κανε εκεινο,κατι

που το θεωρω κουραστικο.

βεβαια με βοηθαει πολυ και ο ανδρας μου και ετσι προσπαθουμε

να βαλουμε προγραμμα στην νεα μας ζωη με την μικρουλα μας..:):):)

Link to comment
Share on other sites

Eγω ηθελα βοηθεια υποχρεωτικως οχι στο σπιτι αλλα στο μαιευτηριο γιατι ειδικα τις 2-3 πρωτες μερες με τα ραμματα εχω θεμα και δεν μπορω να περιποιηθω το μωρο μονη μου...φτανοντας στο σπιτι ειμαι οκ, ειδικα αυτη τη δευτερη φορα που κατσαμε παραπανω μεσα λογω ικτερου και γυριζοντας ειχα κοψει και τα ραμματα.Εχω πολυ καλη πεθερα που με βοηθα ειδικα στο θεμα της μαγειρικης αλλα και στο μωρο οποτε θελω, χωρις να ειναι ανθρωπος σπαστικος και να σου γινεται φορτωμα με υποδειξεις και τετοια χαζα...τωρα αν οντως περιστοιχιζεσαι απο ατομα που θελουν να κανουν τους εξυπνους, καλυτερα μονη σου!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή... για να καταλάβω...

ενοικιάζεις "μαμά";! :confused:

 

Και ποιος ο λόγος ακριβώς; Άμα θελει κάποιος μαμά έχει τη δική του ή/και του συζύγου. Άμα είναι "σφαγμένος" με τις μαμάδες, έχει μάθει να τα βγάζει πέρα μόνος, άρα δε νομίζω να αναζητήσει κάποια μαμά. Αν θέλει βοήθεια σε ότι αφορά το μωρό, μια μαία θα ήταν ό,τι πρέπει. Η Βοηθός Μητρότητας, τι ακριβώς θα υποκαταστήσει;

 

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά αυτό μου φαίνεται τόοοοοοοοοσσσσσοοοο παράξενο!!

 

Ειναι κατι συνηθισμενο στην Αμερικη. Ουσιαστικα προκυται για εξυδικευμενα ατομα που βοηθουν με το μωρο και το σπιτι. Πχ θα ξυπνησουν την νυχτα να αλλαξουν το μωρο ή να το ταισουν αν περνει μπιμπερο για να μην ξυπνησει η μαμα.

 

Για μενα η ουσια ειναι μια και ο μπακλαβας γωνια. Αν αποφασεις οτι χρειαζεσαι βοηθεια εχεις 2 εναλακτικες. Η μαμα - πεθερα που δεν πληρωνεις αλλα εχουν αποψη η πληρωνεις καποια γυναικα για να σου κανει τις δουλειες πλυσιμο μαγειρεμα σιδερωμα η οποια δεν εκφερει γνωμη αλλα κοστιζει.

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock: αν είναι δυνατόν...

 

Πιστεψέ με έχει κάνει απίστευτα πράγματα αυτή η γυναίκα.. σκέψου νιόπαντρη ήμουν και τους αφήσαμε σπίτι μας με τον άντρα μου και μου άλλαξε τα πάντα μέχρι και τα συρτάρια μου άνοιξε και άλλαξε τα ρούχα και τα έβαλε όπως ήθελε αυτή ... όταν γύρισα νόμιζα πως μπήκα σε λάθος σπίτι... μέχρι να το συνεφέρω είδα και έπαθα ( παρεπιπτόντος τότε ήμουν 3,5 μηνών) απο τότε λόγω κούρασης το μωρό γύρισε και κατέβηκε πάρα πολύ με αποτέλεσμα τους υπόλοιπους μήνες να είμαι ξάπλα τώρα που μπήκα στον 9 πηρα λίγο τα πάνω μου.. χώρια που θέλει να χώνεται παντού αλλα ευτυχως εγώ δεν χαμπαριάζω χιχι:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν την ήθελα τη μαμά μου σπίτι, γιατί γενικώς με αγχώνει. Πεθερά δεν έχω. Πολύς κόσμος (η κουνιάδα μου, η νύφη μου και φίλες) προσθέρθηκε να έρθει να με βοηθήσει τις πρώτες μέρες, αλλά δεν ήθελα κανέναν στα πόδια μου. Προτιμήσαμε να βρούμε τους ρυθμούς μας μόνοι μας με τον άντρα μου. Από τη μαμά μου ζήτησα μερικές φορές να μας μαγειρέψει κι αυτό ήταν όλο. Η αλήθεια είναι πως τον πρώτο μήνα δεν προλαβαίναμε να κάνουμε σχεδόν τίποτα και ώρες ώρες μου'ρχότανε να βάλω τα κλάματα γιατί δεν προλάβαινα ούτε τουαλέτα να πάω, ούτε να φάω... αλλά αισθάνομαι πολύ καλύτερα που τα κατάφερα μόνη μου. Γενικώς δεν μου είναι εύκολο να δέχομαι συμβουλές και παρεμβάσεις από κανέναν στη ζωη μου και θα μου'στριβε αν είχα και τη μάνα μου πάνω απ' το κεφάλι μου να μου κάνει υποδείξεις και κριτική "πώς το κρατάς έτσι το μωρό; πώς την έβαλες έτσι την πάνα; πρόσεχε μην πάει νερό στα μάτια του" και άλλα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψέ με έχει κάνει απίστευτα πράγματα αυτή η γυναίκα.. σκέψου νιόπαντρη ήμουν και τους αφήσαμε σπίτι μας με τον άντρα μου και μου άλλαξε τα πάντα μέχρι και τα συρτάρια μου άνοιξε και άλλαξε τα ρούχα και τα έβαλε όπως ήθελε αυτή ... όταν γύρισα νόμιζα πως μπήκα σε λάθος σπίτι... μέχρι να το συνεφέρω είδα και έπαθα ( παρεπιπτόντος τότε ήμουν 3,5 μηνών) απο τότε λόγω κούρασης το μωρό γύρισε και κατέβηκε πάρα πολύ με αποτέλεσμα τους υπόλοιπους μήνες να είμαι ξάπλα τώρα που μπήκα στον 9 πηρα λίγο τα πάνω μου.. χώρια που θέλει να χώνεται παντού αλλα ευτυχως εγώ δεν χαμπαριάζω χιχι:wink:

και καλά της κάνεις και το λέει μια καμενη..εμενα στο πρωτο αποφασισε μονη της οτι θα καθισει αποτελεσμα μου αρπαζε το μωρο μεσα απο τα χερια δεν με αφηνε να το θηλασω γιατι πρωτον δεν ειχαν περασει τρεις ωρες και δευτερον αν θηλαζε πως μετα θατις το εστελνα στο χωριο ασε που το ξενο ηταν καλυτερα,,επισης ηταν πολυ καλο το μωρο της ελεγε γιατι δεν εχει αναγκη την μαμα του..καθε φορα που εκλαιγε το μωρο την νυχτα εισεβαλλε στην κρεβατοκάμαρα χωρις να χτυπησει εστω την πορτα..δουλειες δεν εκανε η ατακα της ηταν δωσε σε εμενα το μωρο και κανε τις δουλειες σου..και ποοοοοοοοοοολλα αλλα..τωρα με το δευτερο που δεν μιλάμε ημαστε μονοι μας και μια χαρά

WNQ3p2.png

 

dev173pb___.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή... για να καταλάβω...

ενοικιάζεις "μαμά";! :confused:

 

Και ποιος ο λόγος ακριβώς; Άμα θελει κάποιος μαμά έχει τη δική του ή/και του συζύγου. Άμα είναι "σφαγμένος" με τις μαμάδες, έχει μάθει να τα βγάζει πέρα μόνος, άρα δε νομίζω να αναζητήσει κάποια μαμά. Αν θέλει βοήθεια σε ότι αφορά το μωρό, μια μαία θα ήταν ό,τι πρέπει. Η Βοηθός Μητρότητας, τι ακριβώς θα υποκαταστήσει;

 

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά αυτό μου φαίνεται τόοοοοοοοοσσσσσοοοο παράξενο!!

 

Tι αλλο θα ακουσουμε ρε παιδι μου πια???

Δεν ξερω μου φενετε τοσο ''κουλο'':rolleyes::rolleyes:

 

Xρειάζεται και δεν είναι καθόλου κουλό. Σκεφτείτε ότι υπάρχουν γυναίκες που έχουν χάσει και τη μάνα και την πεθερά τους και δεν έχουν την πολυτέλεια να φιλοξενήσουν κάποια εμπειρότερη φίλη ή συγγενή τις πρώτες ψυχοφθόρες εβδομάδες... Το θέμα είναι κυρίως [βαρύ] ψυχολογικό. Θεωρώ τον Οργανισμό αυτό άκρως απαραίτητο και ευχαριστώ πολύ τη φίλη που ενημέρωσε!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδί μου, αλλά δεν είναι καταλληλότερος ... ένας φίλος που τον ξέρεις και σε ξέρει;

 

Μια μαία ίσως...;;

 

Μία σύμβουλος θηλασμού...;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδί μου, αλλά δεν είναι καταλληλότερος ... ένας φίλος που τον ξέρεις και σε ξέρει;

 

Μια μαία ίσως...;;

 

Μία σύμβουλος θηλασμού...;;

Φίλη ναι, αν υπάρχει και ταιριάζει και η χημεία της στο σπίτι.. καλώς. Αλλά μπορεί να μην υπάρχει ή να μη θέλει να ασχοληθεί τόσες ώρες όσες χρειάζεται. Μια μαία δεν θα κάτσει πάνω από δίωρο και θα σου δείξει μόνο τα του μωρού. Ενώ μια σύμβουλος μητρότητας λοχείας, απ' ό,τι διάβασα στο site, θα φτιάξει κι ένα ψευτοφαγητό, θα σου δείξει και τα του μωρού, θα το κρατήσει για να κοιμηθείς και λίγο.

 

Νοικιάζεις μαμά, όπως είπε η κοπέλα πιο πάνω. Αυτό είναι ωμά μιλώντας. Καλύτερο από το να μην έχεις κανέναν γιατί αν έχεις χάσει τη μαμά σου αυτές οι ώρες, μέσα στη χαρά τους είναι δύσκολες απ' ό,τι φαντάζομαι.

 

Πόσο κάνει βέβαια δεν ξέρω, αλλά το μη χείρον βέλτιστον που έλεγαν και οι πρόγονοι...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

και καλά της κάνεις και το λέει μια καμενη..εμενα στο πρωτο αποφασισε μονη της οτι θα καθισει αποτελεσμα μου αρπαζε το μωρο μεσα απο τα χερια δεν με αφηνε να το θηλασω γιατι πρωτον δεν ειχαν περασει τρεις ωρες και δευτερον αν θηλαζε πως μετα θατις το εστελνα στο χωριο ασε που το ξενο ηταν καλυτερα,,επισης ηταν πολυ καλο το μωρο της ελεγε γιατι δεν εχει αναγκη την μαμα του..καθε φορα που εκλαιγε το μωρο την νυχτα εισεβαλλε στην κρεβατοκάμαρα χωρις να χτυπησει εστω την πορτα..δουλειες δεν εκανε η ατακα της ηταν δωσε σε εμενα το μωρο και κανε τις δουλειες σου..και ποοοοοοοοοοολλα αλλα..τωρα με το δευτερο που δεν μιλάμε ημαστε μονοι μας και μια χαρά

 

Tι λες τώρα ρε κορίτσι... πωπω φρίκαρα όντως καλύτερα μόνη σου.. απαπα.. μακριά και αγαπημένοι... να σου ζήσουν τα ζουζουνάκια σου..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...