Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μας βαφτιζει το παιδι λογω θρησκ.γαμου!!


Recommended Posts

Δεν ειναι καταγγελια αυτο που θελω να κανω απλα δεν βρηκα που αλλου να ποσταρω τ θεματακι μου....

 

Μπαινω κατευθειαν στο ψητο......Τα νευρα μου τσαταλια.....ηρθε πριν λιγες μερες ο παππας να μου διαβασει την ευχη των 8 ημερων αφοτου γεννησα....και εκει οπως συζητουσαμε αρχισε να μας λεει πως πρεπει να παντρευτουμε και με θρησκευτικο και τα γνωστα μπλα μπλα μπλα....του λεμε πως καναμε πολιτικο(οταν πηγαμε να κλεισουμε ημερ.για τον πολιτικο ηταν εκει στο γραφειο της αντιδημαρχου μας πατησε και εκει ενα κυρηγμα αλλα οκ) γιατι δεν υπηρχαν αυτη την στιγμη τα χρηματα για θρησκευτικο κτλ....

Εγω λεει σας παντρευω χωρις καθολου χρηματα δεν χρειαζονται χρηματα....ουτε γλεντια κτλ...

Τελος παντων ειναι πολυ αυστηρος παππας αλλα συγχρωνος και πολυ καλος ειναι αυτο που λεμε δεν το κανει για τα λεφτα δεν παιρνει ποτε ουτε 1 ευρω απο κανεναν...

 

Και φτανουμε στο θεμα της βαφτισης και μ λεει...εγω δεν σας βαφτιζω το παιδι αν δεν ειστε παντρεμενοι με θρησκευτικο.....:shock::shock:δεν γινεται μου λεει....ειναι αμαρτια ειναι μου λεει σαν να εισαι πορνη τωρα γιατι βαση της θρησκειας μας εισαι ανυπαντρη και συζεις διοτι ο πολιτικος δεν μετραει....

 

Οκ ως εδω το καταλαβαινω αλλα γινεται ρε κοριτσια οντως αυτο???εγω θελ πρωτα να κανω την βαφτιση και μετα να παντρεφτω με θρησκευτικο για γαμο-βαφτιση δεν το συζητω δεν μου αρεσει....

 

Αν ημουν θεσσ δεν θα με πειραζε θα πηγαινα αλλου και τελειωσε αλλα εδω στο χωριο ειναι η μονη εκκλησια υπαρχει αλλος ενας παππας και αυτος της ιδιας αποψης.....:(:( και δηλαδη τι θα γινει??πρεπει να παντρεφτω αποκλειστικα αλλιως παιδι δεν μου βαφτιζουν??τι μπορω να κανω????

Να μαλωσω δεν θελω διοτι κλειστη κοινωνια θα σχολιαζουν και θα γινει ψιλοπανικος.....

 

Ειμαι να σκασω....:(

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ισως μπορεις να απευθυνθεις στον δεσποτη;Δεν τα ξεω και καλα αλλα ολο και καποιος θα υπαρχει σε υψηλοτερο ποστο να κανεις τα παραπονα σου. Δε θα μαλωσεις, θα πας με τη λογικη και με τη θρησκεια. Δεν εχει δικαιωμα να μη σου βαφτισει το παιδι, και ειναι και αμαρτια εκ μερους του. Αν δηλαδη ησουν οντως πορνη το παιδι σου δε θα ηταν αξιο να γινει χριστιανος; Που το λεει αυτο η ελληνορθοξη θρησκεια;

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω αν οντως γινεται να μην βαφτιστει το παιδι αν εμεις δεν παντρευτουμε πρωτα με θρησκευτικο γαμο.....δεν μπορω να το καταλαβω δεν μου καθεται καλα....

 

Δηλαδη οι ανυπαντροι δεν βαφτιζουν τα παιδια τους??οκ για την εκκλησια θεωρουμαστε ανυπαντροι απο την στιγμη που δεν αναγνωριζει τον πολιτικο γαμο η θρησκεια μας(λογικο)...

 

Απλα αναρωτιεμαι εχει οντως το δικαιωμα να μην μας το βαφτισει η ολη η δουλεια γινεται για το τυπικο του θεματος??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι τυπικος στο τελετουργικο οντως δεν μπορει να τελεστει βαπτιση αν οι γονεις ειναι παντρεμενοι με πολιτικο. Ομως πολλοι παπαδες βαπτιζουν και ας μην ειναι οι γονεις παντρεμενοι με θρησκευτικο. Ειναι θεμα παπα. Και γω λυση δεν βλεπω οποτε ή παντρευεσαι ή κανεις αλλου την βαπτιση. Βεβαια εχω και γω την απορια εαν ο γονιος δεν ειναι χριστιανος θελει ομως να βαπτισει το παιδι του τί γινεται;

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τη θρησκεία, κανένας δε μπορεί να αρνηθεί να έρθει ένα νέο μέλος στους κόλπους της εκκλησίας. Κανένας δε μπορεί να "τιμωρήσει" το παιδί για "αμαρτίες" άλλων. Δε γίνεται μεταφορά.

 

Από εκεί και πέρα λειτουργεί εκβιαστικά.

 

Εσύ μπορείς να τον προσεγγίσεις ξανά και να του πεις ήρεμα και γλυκά, αν του πάει η καρδιά να αφήσει ένα παιδί έξω από τους κόλπους της εκκλησίας για "λάθη" άλλων. (Δε λέω πως είναι λάθος οι επιλογές σου... καμία σχέση. Απλά έτσι το βλέπει εκείνος από τη θρησκευτική σκοπιά).

 

Αν είναι πραγματικά ηθικός και δίκαιος... λογικά δε θα αρνηθεί τη βάφτιση. Αρκεί ο νονός να είναι "εντάξει" σύμφωνα με τα θρησκευτικά του καθήκοντα.

 

Δηλαδή όταν βαφτίζουν τα παιδιά στην Αφρική (στην ιεραποστολή)... τι ζητάνε; Να παντρέψουν πρώτα όλους τους γονείς;

 

Ή αν έρθει κάποια από μονογονεϊκή οικογένεια... δε τα βαφτίζουν τα παιδιά;

 

Ή αν κάποιοι αλλόθρησκοι αποφασίσουν πως το παιδί τους θέλουν να ακολουθήσει το χριστιανικό δόγμα, τι θα πουν, όχι;

 

 

Κατά τη γνώμη μου είναι τρόπος πίεσης.

Ξαναμίλα, ήρεμα... με επιχειρήματα.

 

 

Υ.Γ. Πάντως εγώ θα χαλιόμουν πολύ αν μου έλεγαν πως είμαι "πόρνη" στη θέση σου. Γιατί ... δεν ξεπουλιέσαι. Με τον άντρα σου ζεις. Όμορφα και ηθικά. Το "χαρτί" θα σου κάνει τη διαφορά; Ή μήπως ο Θεός περιμένει το μυστήριο για να σε θεωρήσει "δική του"; Είχα την εντύπωση πως ο Θεός είναι για όλους, και πως τους δέχεται όπως είναι... χωρίς διακρίσεις.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O παπάς της ενορία σου δεν βαφτίζει τα παιδιά οταν οι γονείς είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο, δεν είπε οτι δεν βαφτίζει παιδιά εκτός γάμου ή οτιδήποτε άλλο.

Η κοινωνία σας είναι μικρή σας γνωρίζει και σας εκβιάζει για δικό σας καλό και καλά αλλά πάνω απ όλα για το πιστεύω του. Καλά κάνει απο την πλευρά του αλλά και εσείς δίκαιο έχετε. Το έχω ξανακούσει αυτό που αναφέρεις και τα ζευγάρια τρέχαν σε άλλη εκκλησία να βρούν παπά που δέχετε

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς ακριβώς; Οι περισσότεροι ΔΕΝ βαφτίζουν παιδί ανύπαντρων γονέων. Η θρησκεία είναι θρησκεία και ορίζει κάποια πράγματα. Όπως το να μην υπάρχουν προγαμιαίες σχέσεις. Γιατί νομίζεις γίνονται γαμοβαφτίσεις; Επειδή ναι μεν δεν θέλουν γάμους αλλά θέλουν βάφτιση... (Για μένα είναι αστείο, ή πιστεύεις ή όχι).

Τέλος πάντων δε βλέπω ούτε το πρόβλημα ούτε τη λύση του.

Αλλά μη πέφτεις απ τα σύννεφα, όσοι είναι ιερείς, κάνουν ότι επιτάσσει η θρησκεία.

τι λετε ρε παιδια:shock: τι θα πει δεν βαφτηζουν αν δεν ειναι παντρεμενοι με θρησκεφτηκο οι γονοις :mad: εχω κανει πολιτηκο για καθαρα γραφειοκρατηκους λογους αλλα το παιδι μου το βαφτησα το σεπτεμβριο.κοριτσι βρες αλλη εκλησια σε αλλο μερος ταξε το παιδακι:cool: και κανε αυτο που θελεις εσυ και οχι ο τραγος του χωριου:twisted:

Link to comment
Share on other sites

O παπάς της ενορία σου δεν βαφτίζει τα παιδιά οταν οι γονείς είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο' date=' δεν είπε οτι δεν βαφτίζει παιδιά εκτός γάμου ή οτιδήποτε άλλο.

Η κοινωνία σας είναι μικρή σας γνωρίζει κ[b']αι σας εκβιάζει για δικό σας καλό και καλά [/b]αλλά πάνω απ όλα για το πιστεύω του. Καλά κάνει απο την πλευρά του αλλά και εσείς δίκαιο έχετε. Το έχω ξανακούσει αυτό που αναφέρεις και τα ζευγάρια τρέχαν σε άλλη εκκλησία να βρούν παπά που δέχετε

 

 

 

Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς ακριβώς; Οι περισσότεροι ΔΕΝ βαφτίζουν παιδί ανύπαντρων γονέων. Η θρησκεία είναι θρησκεία και ορίζει κάποια πράγματα. Όπως το να μην υπάρχουν προγαμιαίες σχέσεις. Γιατί νομίζεις γίνονται γαμοβαφτίσεις; Επειδή ναι μεν δεν θέλουν γάμους αλλά θέλουν βάφτιση... (Για μένα είναι αστείο, ή πιστεύεις ή όχι).

Τέλος πάντων δε βλέπω ούτε το πρόβλημα ούτε τη λύση του.

Αλλά μη πέφτεις απ τα σύννεφα, όσοι είναι ιερείς, κάνουν ότι επιτάσσει η θρησκεία.

 

Με το μπαρδόν και στα 2 σχόλια.... αλλά θα ξεχάσω και τα λίγα που ξέρω για την έρμη τη θρησκεία μου.

 

Ο παπάς κάνει καλά και εκβιάζει, ο παπάς δεν βαφτίζει παιδιά ανύπαντρων γονεών γιατί έτσι λέει η θρησκεία!!!!!!!!!!

Μπορώ να έχω το απόσπασμα από αυτό το τελευταίο παρακαλώ?

 

Δεν μπορώ να πηγαινοέρχομαι από το ένα θέμα στο άλλο.

Πεστε σε κα΄να mod να τα ενώσει:lol::lol:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Πάντως εγώ θα χαλιόμουν πολύ αν μου έλεγαν πως είμαι "πόρνη" στη θέση σου. Γιατί ... δεν ξεπουλιέσαι. Με τον άντρα σου ζεις. Όμορφα και ηθικά. Το "χαρτί" θα σου κάνει τη διαφορά; Ή μήπως ο Θεός περιμένει το μυστήριο για να σε θεωρήσει "δική του"; Είχα την εντύπωση πως ο Θεός είναι για όλους, και πως τους δέχεται όπως είναι... χωρίς διακρίσεις.

 

Εγω να δεις πως χαλαστηκα εμεινα ετσι:shock: και μετα που με ειδε που αρχισα να γινομαι ετσι:evil::twisted:...Γυρισε και μου ειπε πως δεν ειναι η προσωπικη του αποψη αυτη(αυτο ελειπε)και μου λεει πως για τον Θεο αυτη την στιγμη ειναι σαν να ειμαι ''πορνη''....Και συνεχισε πως δεν ειναι σωστο και για το παιδι να ειμαστε ετσι(παντρεμενοι με πολιτικο) γιατι δεν ειναι κατω απο μια κανονικη οικογενεια :shock::shock:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεχρι στιγμης ηξερα πως δεν μπορεις να βαφτισεις αλλο παιδακι αν εισαι παντρεμενος με πολιτικο να γινεις νονος δηλαδη.!!!!

Το να μην σου βαφτιζου το παιδι επειδη εισαι παντρεμενη με πολιτικο πραγματικα δεν το ειχα ξανακουσει γι αυτο και ανοιξα θεμα μου εκανε εντυπωση....

 

Αυτο που ειπε και μια κοπελα παραπανω μας εκβιαζει και καλα για το δικο μας καλο....δεν λεω πως δεν θελει το καλο μας αλλα κακα τα ψεμματα απο μας τους ιδιους δεν το θελει κανεις περισσοτερο και στην τελικη αν θελει το καλο μας δεν θα πρεπε να μην φερει αντιρρηση στο να βαφτισει το παιδι???:rolleyes::rolleyes:

 

Δηλαδη μ ερχετε ν βαρεσω τ κεφαλι μου στον τοιχο απο τα νευρα μου.....

 

Και με το καλο να τον ξαναπαρω γιατι τον πηρα ηδη...δεν νομιζω να μου το βαφτισει του εξηγησα πως οι γονεις μου ειναι στο εξωτερικο και γ αυτο θα θελαμε να κανουμε τωρα την βαφτιση....στον γαμο μου λεω θελω να ναι και οι γονεις μου ετσι θα τον κανουμε οταν μπορεσουν να ερθουν:rolleyes:

Μετα πιασαμε το οικονομικο πως ειναι αρκετα λεφτα και τωρα προτεραιοτητα ειναι η βαφτιση κτλ....και μου λεει αν ειναι προτεραιοτητα σου η βαφτιση ελατε οι 2 σας με ενα τζιν να σας παντρεψω πριν και μετα βαφτιστε το παιδακι σας:shock::evil::evil:!!!!

 

Δηλαδη τι να αναγκαστω να παω σε αλλο χωριο να βαφτισω το παιδι???ελεος δηλαδη.....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Με τετοιες αποψεις που εχει εγω θα μαζευα την οικογενεια και τους πιο κοντινους και θα πηγαιναμε σε ενα ομορφο μερος να κανουμε την βαφτιση και τελειωσε!!

Να σου πω εγω την κορη μου την βαφτησα πριν λιγο καιρο στη βουλγαρια και δεν μου ειπε τιποτα ο παπας για το οτι δεν εχω θρησκευτηκο γαμο,ουτε καν γιατι δεν ηταν παρον και ο πατερας της...

Αν δεν θελεις να κανεις εναν θρησκευτηκο γαμο τωρα πηγαινε κανε αλλου τα βαφτησια αλλιως δεν βλεπω αλλο τροπο

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι θα γινει αλλου θα παμε δεν μας βλεπω να μας τον βαφτιζει...

Και στην τελικη με εχει εκνευρισει αρκετα η σταση του:evil::?

 

Μου ελεγε επισης πως εγω δεν κανει να κοινωνησω μεχρι να παντρευτω (ααααααλλο αυτο ξεχασα να σας το πω πριν):shock::shock::shock:!!!

 

Μα του λεω κοινωνησα ουσα εγκυος το πασχα μετα την ανασταση μου λεει δεν επρεπε μεγαλο λαθος σου...μα καλα του λεω αφου λεει να κοινωνησουν και αυτοι που δεν νηστεψαν κλλ κτλ....

Και μου λεει οχι δεν επρεπε να κοινωνησεις ουτε και πρεπει μεχρ να παντρευτεις.....

 

Ειπαμε μην ξεχνιομαστε θεωρουμε πορνη καλε....

 

Εεεεεε ρε Χριστε μου....:evil::evil::cry:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης ηξερα πως δεν μπορεις να βαφτισεις αλλο παιδακι αν εισαι παντρεμενος με πολιτικο να γινεις νονος δηλαδη.!!!!

Οι νονοι της μικρης με πολιτικο ειναι παντρεμενοι μονο δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο γιατι και καποιοι προτειμουν να βαλουν συγγενεις για νονους που δεν ειναι παντρεμενοι καν

 

 

 

Δηλαδη τι να αναγκαστω να παω σε αλλο χωριο να βαφτισω το παιδι???ελεος δηλαδη.....Απαντησες μονη σου στην ερωτηση!!

 

Δεν λεω και ο παπας εχει την αποψη και το δικαιο του αλλα οχι και να πατε με το τζιν σας που λεει και αντε...:evil:

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω και ο παπας εχει την αποψη και το δικαιο του αλλα οχι και να πατε με το τζιν σας που λεει και αντε...:evil:

 

Εεεεεε πες το ντε....

Ενταξει παππας ειναι και εχει και δικιο ως ενα σημειο πως οι περισσοτεροι γαμοι ειναι πανηγυρια και δεν γινονται για τον πραγματικο λογο αλλα για το γλεντι και τα φρου φρου δυστυχως....Οκ ως εκει συμφωνω!!!

 

Αλλα οχι να μου λεει ελα και με τ τζιν να σε παντρεψω αν σε ενδιαφερει το καλο του παιδιου σου:oops:Δεν εκατσα φυσικα να το αναλυσω αυτο μαζι του διοτι ακρη δεν θα εβγαζα σιγουρα!

Απλα με εκνευριζει απιστευτα η σταση του.....

 

Δηλαδη και τωρα που το ξανασκεφτομαι εγω αν θελω να κοινωνησω θα πρεπει να παω στο διπλα χωριο στην αλλη εκκλησια???Γιατι αυτος δεν με κοινωναει...ρε που μπλεξαμε.....

Δεν μπορει να ισχυει ουτε αυτο που μου ειπε πως αν δεν παντρευτω με θρησκ. δεν με κοινωναει...:evil:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

E αμα παμε με την λογικη του δηλαδη κανενας πριν παντρευτει δεν μπορει να κοινωνησει!!!!

Αυτο ειναι πλεον πολυ τραβηγμενο.....δηλαδη αμα πχ δεν ειχες σχεση με τον αντρα σου και ησουν μονη,τι δεν θα στο βαφτηζε??Η θα σε αναγκαζε να παντρευτεις κανα αλλον για να το βαφτησει??

Ειπαμε εχουν δικαιο αλλα μεχρι ενα σημειο...ο Θεος μας δεχεται οπως ειμαστε ειτε παντρεμενοι ειτε οχι,ειτε με τζιν ειτε με φουστα,ξεχωρισμους δεν κανει!Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ακομη καοιοι τα κανουν ολα αυτα και ειναι τοοοσο κολλημενοι....στο 2012 ζουμε και ειναι διαφορετικα πλεον τα πραγματα

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Aκριβως ετσι οπως τα λες να αυτα σκεφτομαι και εγω και λεω δεν μπορει να μου φαινονται εμενα οοοολα αυτα παραλογα......Ενταξει δεν τρελαθηκα:lol::lol:

Σε λιγο θα μ πει δεν σε βαζω και στην εκκλησια....:oops::shock:

Τωρα θα τον δω στον σαραντησμο του μικρου μου...Να δω τι αλλο θα βρει να μου πει και εκει...Θα κανω αλλη μια προσπαθεια να θειξω το θεμα να δω τι θα μου πει οχι τιποτα αλλο αλλα να καταλαβω να ειμαι προετοιμασμενη γιατι απο οτι ψιλιαζομαι και στο διπλα χωριο τα ιδια θα μου πουν.....Αν κρινω απο το γεγονος πως στην ουσια ο συγκεκριμενος παππας κανει ΄΄κουμαντο΄΄ και στα γυρω χωρια....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας ζήτησε οικογενειακή κατάσταση για να δει αν όντως είμαστε και οι δύο οι γονεις του παιδιού. Μέχρι εκει (έχουμε κάνει πολιτικό), μόνο για το νονό ρώτησε αν είχε κάνει πολιτικό, είπαμε όχι και τέλος.

 

Δηλαδή αν οι γονεις είναι άλλης θρησκειας ή έχουν παντρευτει με τελετή άλλης θρησκείας το παιδί δεν το βαπτίζουν?? Εχω φίλη που είναι ΧΟ και ο άντρας της καθολικός, κάνανε καθολικό γάμο και το παιδί βαπτίστηκε ΧΟ (εκτος Ελλάδος).

 

Τώρα ο κάθε παπάς κάνει κουμάντο στο τσιφλίκι του, δεν θέλει να ανάψει τα φώτα, δεν θέλει να στολίσει την κολυμπήθρα, δεν θέλει τα παιδιά να βγάζουν μιλιά κατά τη διάρκεια του μυστηρίου, δεν θέλει η μαμά/νονά να φοράει ραντάκι κλπ. Έτυχες δυστυχώς σε έναν από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσι.........αν μου μιλουσε εμενα ετσι δε θα ηθελα ετσι κι αλλιως τετοιος ανθρωπος να βαφτισει το παιδι μου.Παρε τον παιδαρο σου ( παρεπιπτοντως ...Θεος η αγορινα σου !!!!! ) και πηγαινε αλλου να τον βαφτισεις.Μη τρελαθουμε τωρα ..........τον τραγοπαπα , δε ντρεπεται κιολας.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

λογω κλειστής κοινωνίας δεν σε βλέπω να βγάζεις ακρη με τον παπα. Οποτε ή πας αλλου και βαφτίζεις το παιδί ή κάνεις και γάμο.

Δικαίωμα δεν έχει και μπορείς να του κάνεις καταγγελία αλλά απ΄οτι καταλαβαίνω δεν θες να αρχίσεις ιστορίες σε μια μικρή πόλη που σας ξέρουν όλοι και θα σας συζητάνε.

 

Πρόσεχε μόνο καμιά μέρα μην σε λιθοβολήσουν κακομοίρα μου με τέτοιο παπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς ακριβώς; Οι περισσότεροι ΔΕΝ βαφτίζουν παιδί ανύπαντρων γονέων. Η θρησκεία είναι θρησκεία και ορίζει κάποια πράγματα. Όπως το να μην υπάρχουν προγαμιαίες σχέσεις. Γιατί νομίζεις γίνονται γαμοβαφτίσεις; Επειδή ναι μεν δεν θέλουν γάμους αλλά θέλουν βάφτιση... (Για μένα είναι αστείο, ή πιστεύεις ή όχι).

Τέλος πάντων δε βλέπω ούτε το πρόβλημα ούτε τη λύση του.

Αλλά μη πέφτεις απ τα σύννεφα, όσοι είναι ιερείς, κάνουν ότι επιτάσσει η θρησκεία.

 

 

Δεν το επιτάσσει η θρησκεία.

Η εκκλησία μας βαφτίζει χωρίς δεύτερη κουβέντα τα παιδιά εκτός γάμου, τα παιδιά των πορνών, των φονιάδων, των άθεων, των αλλόθρησκων κλπ κλπ κλπ.

Ο μόνος περιορισμός, εύλογος, είναι να είναι οι νονοί ορθόδοξοι χριστιανοί, γιατί αυτοί θα κατηχήσουν το παιδί πνευματικά. Οπότε, αν οι νονοί έχουν κάνει μόνο πολιτικό γάμο, η εκκλησία θεωρεί (δικαίωμά της) ότι δεν είναι αρκετοί για νονοί, γιατί δεν θα το κατηχήσουν σωστά. Για τους γονείς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπορείς να ρωτήσει τη μητροπολη που ανήκετε!

Ο ιερέας απλά εκβιάζει (με την καλή έννοια), και επειδή κι εγώ είμαι από χωρίο, οι παπάδες εκει είναι πιο παρεμβατικοί, άσε που μπορεί να τον έβαζε και η μάνα μου (καλέ παπά, πες τους, ντροπή είναι κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Περασα περιπου τα ιδια με σενα .Και εγω σε χωριο ζω παντρεμενη με πολιτικο ειμαι και ο παπας μας εχει εναν υπερβολικο ζήλο (να το χαρακτηρισω κομψα).

Είνια υπεροχος εχει κανει παααρα πολλα πραγματα για την ενορια αλλα στο συγκεκριμενο θεμα πολυ κολημα.

Εγώ λοιπόν επειδη ηξερα περιπου τι θα αντιμετωπίσω πριν να παω να ενημερωσω για την βάφτιση τυπωσα μια εγκυκλιο της Μητρόπολης στην οποία αναφερεται καθαρα ότι μπορουν να βαφτιστούν παιδια με γονεις απο πολιτικο γαμο .

Οταν λοιπόν του το ειπαμε αρχικα δυσανασχετησε αλλα οταν του εξηγησαμε και ειπαμε και για την εγκυκλιο τελειωσε το θεμα.

Φυσικα δεν μιλησε ασχημα και δεν μας πιεσε θρησκευτικο γαμο.

Νομίζω ότι ο δικος σας παπας φερθηκε ασχημα.

Εγω πάντως στη θεση σου δεν θα εκανα εκει την βαφτιση .

Κανενας δεν εχει δικαιωμα να σε προσβαλει ετσι !

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

ρε μανούλα μου, και πολύ ασχολήθηκα με τον... κλήρο! Αν τα λένε γραφές και... διαθήκες δεν ξέρω, δεν είμαι τόσο πιστή. Ξέρω όμως τι κρατάω και τι αφήνω απ τη θρησκεία μου.

Και το ίδιο επιθυμώ και για εσας!

Καλό θα ήταν όμως να ξέρεις τι ακριβώς πιστεύεις και πρεσβεύεις και να έχεις διαβάσει και τις γραφές τις οποίες πιστεύεις και όχι να λες ότι η ανύπαντρη μητέρα απορρίπτεται από την εκκλησία (εν ολίγοις).

Πράγμα για το οποίο δεν ξέρεις κιόλας αν είναι σωστό ή όχι (δεν είναι σε διαβεβαιώ:D).

Η θρησκεία είναι μια, δεν κρατάς ότι σε βολεύει και αφήνεις τα υπόλοιπα,όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις.

 

Και αυτά που γράφεις τα διαβάζουν και ανύπαντρες μάνες, οι οποίες ΔΕΝ επέλεξαν κιόλας να είναι μονογονεικές γιατί τους την βάρεσε.

Τα παιδιά τους δεν είναι μιάσματα για να είναι αβάφτιστα.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει σώνει και ντε να αναμασάμε τα ίδια τα θρησκευτικά;

Πάλι να λέμε για ιερείς και για τράγους, για πιστούς και άθεους, για τσιφλίκια, λεφτά, σωστό και λάθος;

Αν ο παπάς του χωριού μου, μου έλεγε ότι είπε σε εσένα αγαπητή θεματοθέτρια, δεν θα άξιζε ούτε βλέμμα μου.

 

Καλημέρα.

Περασα περιπου τα ιδια με σενα .Και εγω σε χωριο ζω παντρεμενη με πολιτικο ειμαι και ο παπας μας εχει εναν υπερβολικο ζήλο (να το χαρακτηρισω κομψα).

Είνια υπεροχος εχει κανει παααρα πολλα πραγματα για την ενορια αλλα στο συγκεκριμενο θεμα πολυ κολημα.

Εγώ λοιπόν επειδη ηξερα περιπου τι θα αντιμετωπίσω πριν να παω να ενημερωσω για την βάφτιση τυπωσα μια εγκυκλιο της Μητρόπολης στην οποία αναφερεται καθαρα ότι μπορουν να βαφτιστούν παιδια με γονεις απο πολιτικο γαμο .

Οταν λοιπόν του το ειπαμε αρχικα δυσανασχετησε αλλα οταν του εξηγησαμε και ειπαμε και για την εγκυκλιο τελειωσε το θεμα.

Φυσικα δεν μιλησε ασχημα και δεν μας πιεσε θρησκευτικο γαμο.

 

Όπως τα λέvε τα κορίτσια παραπάvω...

Δηλ. γιατί πρέπει vα αvαμασάμε τα ίδια και τα ίδια δεv μπορώ vα καταλάβω και vα αvαλλώvουμε τους εαυτούς μας σε πράγματα που οι λύσεις υπάρχουv αρκεί vα έχουμε τη θέληση vα τις βρούμε ( βλέπε SOULA33).

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...