Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικρη παραγωγη γαλακτος


Recommended Posts

Γεια σου Dakita! Να ζήσε το μωράκι σου! Μπράβο που προσπαθείς τόσο!

 

Η παιδίατρος είναι εχθρική προς το θηλασμό, αυτό βγάζει μάτι!

 

Η γνώμη μου είναι να ενοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης, με το οποίο θα κανείς 8 αντλήσεις το 24ωρο (η νυχτερινή άντληση, όπως και ο νυχτερινός θηλασμός, είναι ζωτικής σημασίας για την εδραίωση της γαλουχιας). Άν αντέχεις ένα επιπλέον έξοδο, πάρε και τη συσκευή συμπληρωματικης σίτισης SNS. Έτσι, θα χορηγείς το συμπλήρωμα (που σταδιακά θα είναι το δικό σου αντλημενο γάλα) με σωληνακι στο στόμα του μωρού, ενώ εκείνο θα είναι στο στήθος. Αν καλεσεις και κάποια σύμβουλο θηλασμού, ακόμα καλύτερα.

 

Θα τα καταφέρεις μια χαρά. Ρώτα μας ό,τι θες! Δες και τα πρωτόκολλα επαναγαλακτισμού (γράφω από κινητό και δεν μπορώ να βάλω λινκ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Dakita! Να ζήσε το μωράκι σου! Μπράβο που προσπαθείς τόσο!

 

Η παιδίατρος είναι εχθρική προς το θηλασμό, αυτό βγάζει μάτι!

 

Η γνώμη μου είναι να ενοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης, με το οποίο θα κανείς 8 αντλήσεις το 24ωρο (η νυχτερινή άντληση, όπως και ο νυχτερινός θηλασμός, είναι ζωτικής σημασίας για την εδραίωση της γαλουχιας). Άν αντέχεις ένα επιπλέον έξοδο, πάρε και τη συσκευή συμπληρωματικης σίτισης SNS. Έτσι, θα χορηγείς το συμπλήρωμα (που σταδιακά θα είναι το δικό σου αντλημενο γάλα) με σωληνακι στο στόμα του μωρού, ενώ εκείνο θα είναι στο στήθος. Αν καλεσεις και κάποια σύμβουλο θηλασμού, ακόμα καλύτερα.

 

Θα τα καταφέρεις μια χαρά. Ρώτα μας ό,τι θες! Δες και τα πρωτόκολλα επαναγαλακτισμού (γράφω από κινητό και δεν μπορώ να βάλω λινκ).

Αυτα που είπε +θα βάζεις την μπεμπα συνεχεια στο στηθος 20 φορές την ημερα αν γινετε κι ας κάτσει οσο θελει εκείνη!!ο μη θρεπτικος θηλασμος αυξάνει επισης την παραγωγή!Η Παιδιατρος σου ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για οτι περνάτε.Απιστευτη πραγματικα....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με βοηθησε πολυ το τσαι απο μαραθο πουβρισκω στα βιολογικα. Να φανταςτεις εκει που ειχα λιγο μετα ειχα υπερπαραγωγη και επρεπε να μειωςω! Μη μασας αφου εχεις εστω και λιγο μπορεις να το εδραιωσεις. Κανε οπωσδηποτε αντλησεις με θηλαστρο. Να περνας οσο περισσοτερες ωρες μπορεις με το μωρο στο στηθος, ειναι πολυ μικρουλι και σε εχει αναγκη! Μην κοιτας συνεχεια τα ml και αγχωνεσαι, μεχρι τους 2 μηνες τουλαχιστον θελει προσπαθεια και υπομονη. Ενημερωσε μας!ευχομαι καθε επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ψηφίζω τσάι απο μάραθο 4-5 φορές την ημερα, αυξάνει απίστευτα την ποσότητα

 

Και κατι άλλο που βοήθησε εμενα, βάλε την μικρή πανω σου γενικά να κανει skin to skin ολη μερα αν γίνεται (ειδικα αν δεν εχεις να τρέχεις πισω απο αλλα παιδια ειναι πανευκολο). Κάτσε μπροστά στην τηλεόραση, βγάλεις τα ρούχαλακια και βαλτη πανω σου... Θα νοιωςεις μετα απο λίγο το γαλα να κατεβαίνει

Με την ίδια λογική αστη να κοιμηθεί πανω σου (εσυ ξύπνια ομως :-) ) η κάντε ενα μπανακι μαζι!

 

Και οταν αντλείς γαλα κρατά την μικρή (iδια λογική του skin to skin )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, το τσάι από μάραθο πώς το λένε; Ρωτάω κυρίως τη xouzouri, γιατί μπορεί στην Αγγλία (που είναι η BabyCute) να μην έχουν το ίδιο με Ελλάδα.

 

Οταν το εκανα google αυτο ειναι το πρώτο που βγήκε και λέει πως να το φτιάξεις αν θες να το κανεις μονη σου

http://www.medinova.gr/marathos-to-aromatiko-votano-me-ti-myohalarotiki-drash/

Νομιζω στα ελληνικα λεγεται τσάι απο μαραθοσπορο

 

Εγω το βρήκα έτοιμο σε φακελάκια σιγουρα θα εχει και εκει

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες για την απαντηση. Δεν θα ακολουθησω αλλο τις οδηγιες της παιδιατρου παρολο που τη συμπαθω. Θα τη βαζω τη μικρη στο στηθος εστω κ για λιγο καθε φορα που πειναει. Αν κλαψει θα της δωσω μπυκαλι κ ελπιζω σιγα σιγα να εχω περισσοτερο γαλα. Το τσαι απο μαραθο το πινω δυο μερες μονο κ ακομα δεν εχω δει αποτελεσματα. Αν αλλαξει κατι θα γραψω για να ενημερωθουν κι αλλες μαμαδες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες για την απαντηση. Δεν θα ακολουθησω αλλο τις οδηγιες της παιδιατρου παρολο που τη συμπαθω. Θα τη βαζω τη μικρη στο στηθος εστω κ για λιγο καθε φορα που πειναει. Αν κλαψει θα της δωσω μπυκαλι κ ελπιζω σιγα σιγα να εχω περισσοτερο γαλα. Το τσαι απο μαραθο το πινω δυο μερες μονο κ ακομα δεν εχω δει αποτελεσματα. Αν αλλαξει κατι θα γραψω για να ενημερωθουν κι αλλες μαμαδες.

 

Το μάραθο το κανεις σε συνδυασμό με τα αλλα που σου προτείναμε και ετςι βλέπεις αποτελέσματα- ποιες αρκετό ομως το λιγότερο 4 την μερα!

Link to comment
Share on other sites

Dakita αυτό με το βραδυ μου φανηκε πολύ κουφο σε μωρο 48 ημερων,,,θα σταματησει να σηκώνεται οποτε είναι ετοιμο και μην ανησυχεις καθολου θα γινει εκει που δεν το περιμενεις,,,,για την παραγωγη τωρα και εγω ειχα θεμα και με βοηθησε πολύ η μαγια μπυρας αλλα και ο μαραθος,,,μαραθο ειχα παρει κανονικο τσαι και το επινα αλλα όταν βαριομουν να βραζω επινα από της μπεμπας το μαραθο (ξερεις αυτά τα παιδικα τσαγια που συστηνουν για τους κολικους επειση γινεται πολύ ευκολα,,,ακομη πινω δηλαδή),,,τωρα επειδή δινεις πολλα γευματα ξενο και το μωρακι είναι ηδη μεγαλο οι οδηγιες της μανουλας για παντα νομιζω ότι είναι οι πιο κατάλληλες,,,,καλ επιτυχια και μην αγχωνεσαι...............

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη που αργησα να απαντησω! Λοιπον της weleda το τσαι θηλασμου εχει και μαραθο κι ειναι πολυ καλο. Επισης για τους κολικους στα μωρα δινουν κιντερτε δεν το συστηνω για τα μπεμπακια αλλα για τις μαμαδες γιατι εχει κιαυτο μαραθο. Τωρα ο μαραθος στα αγγλικα δεν ξερω πως λεγεται ακριβως παντως τον λενε και φινοκιο. για τσεκαρε μηπως το βρεις ετσι!

Link to comment
Share on other sites

μου θύμησες την δικιά μου περίπτωση. εγώ δυστυχως δεν κατάφερα να απαλλαγώ απο το συμπλήρωμα γιατί είχα και εγώ μια παιδίατρο σαν την δική σου και......με πήρε στο λαιμό της!

θα σε συμβούλευα: το μωρό συνέχεια στο στήθος, να ξέρεις ότι το βράδυ αυξάνεται η παραγωγή,

όχι χάπια μαγιάς (δεν έχει αποδειχθεί ότι βοηθούν)

αλλά τριγωνέλλα σε συνδυασμό με τσάι απο μάραθο τον έναν μήνα, και milk thislte (γαιδουράγκαθο) το άλλο.

ένα επαγγελματικό θήλαστρο θα ήταν ότι πρέπει.

και τέλος.....Ηρέμησε και διώξε το άγχος!!

Η μικρή μου είναι 13 μηνών και παρά τα προβλήματα....ναι!!!! θηλάζουμε ακόμη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Θηλαστρο φοβαμαι να παρω γιατι εχω ακουσει οτι κοβει το γαλα. Να δω πως θα παμε κ βλεπουμε!

 

Αυτό συμβαίνει όταν οι αντλήσεις αντικαθιστούν το θηλασμό (για παράδειγμα, μωράκια στη μονάδα πρόωρων ή μωράκια που πίνουν μητρικό μόνο από το μπιμπερό). Γι'αυτό, όλα τα κορίτσια τόνισαν τη σημασία της συνεχούς επαφής με το μωράκι σου και της σωστής τοποθέτησης στο στήθος. Για την ακρίβεια, μάλιστα, πρώτα προσπαθούμε να αυξήσουμε την παραγωγή με το θήλαστρο και ύστερα δοκιμάζουμε τα βότανα, καθώς εκείνα έχουν σπάνιες αλλά υπαρκτές παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Χουζουρι, χαίρομαι που έχει μάραθο το τσάι της Weleda, γιατί το θέλω για μια μαμά που δεν έχει πρόσβαση σε μαγαζί με βιολογικά, ενώ αυτό θα μπορέσει να το παραγγείλει στο φαρμακείο, υποθέτω.

 

fennel λέγεται ο μάραθος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το συγκεκριμενο εχει μαραθο, μοσχοσιταρο και γλυκανισο. Ο γλυκανισος ειναι τοσο εντονος που με λιγη φαντασια νομιζεις οτι πινεις ουζο... Επισης μπορεις να παρεις μπιρες χωρις αλκοολ. Εγω το καλοκαιρακι χτυπουσα και καμια τετοια...:D. Για το θηλαστρο κι εγω ειμαι υπερ ειδικα αν ειναι επαγγελματικο και κανεις ταυτοχρονη αντληςη οπως με ειχαν συμβουλεψει να κανω αλλα δεν εκανα ποτε γιατι σε μενα διορθωθηκε γρηγορα, σιγουρα θα σε βοηθησει. Εγω να φανταστεις ειχα παρει ενα των εικοσι ευρω, εκανε δουλεια αλλα μετα πηρα ενα πιο ακριβο και καλο και βρηκα την υγεια μου. Πανω απο ολα ομως η ψυχολογια να ειναι ανεβασμενη. Πολλα χαδακια και φιλακια με το μωρο αλλα και τον αντρουλη. Η προλακτινη θελει σταθερο, ζεστο και τρυφερο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας ειμαι κι εγω ενα νεο μελος που διαβαζα ως τωρα ανωνυμα τις συμβουλες και τα αρθρα της σελιδας.

Προσπαθω να θηλασω αποκλειστικα αλλα δεν τα καταφερνω δυστυχως. Ο μπεμπης μου ειναι 49 ημερων και τρεφεται κυριως με μεγαλες ποσοτητες απο ξενο γαλα και λιγο δικο μου μητρικο σαν συμπληρωμα καθως η ποσοτητα που βγαζω δεν επαρκει. Ξεκινησαμε απο το μαιευτηριο να θηλαζω πρωτα και σταματωντας μετα απο ωρες να κλαιει απο τη πεινα ή και να κλαιει πανω στο στηθος. Οποτε συνεχισαμε με θηλασμο πρωτα και ξενο γαλα μετα. Εχω νοικιασει νοσοκομειακο θηλαστρο medela symphony εδω και εικοσι μερες και κανω αντλησεις ανα 1,5-2 ωρες την ημερα και ανα 3-4 ωρες το βραδυ. Πινω αρκετα υγρα, σουπες, μαγια μπυρας χαπια, παρολα αυτα η ποσοτητα που βγαζω με το θηλαστρο ειναι 20-40 μλ το καθε στηθος. Εχουμε φτασει να τρωει το μωρο 150 μλ ξενο γαλα και οτι βγαζω κι εγω απο το θηλαστρο. Ειναι μεγαλο μωρο και εχει φτασει τα 6 κιλα και 58 ποντους υψος. Η παιδιατρος με προτρεπει να τα παρατησω (οπως και ολοι οι αλλοι γυρω μου...) καθως αφου δεν εχω κατεβασει ακομα αρκετο γαλα δεν προκειται να γινει ποτε..Δεν θελω ομως να τα παρατησω, πιστευω πως και αυτο το λιγο που του δινω καποιο καλο θα του κανει...Θα εκτιμουσα τη βοηθεια σας ..τι να κανω να αυξησω την παραγωγη? εχω απελπιστει....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ειμαι κι εγω ενα νεο μελος που διαβαζα ως τωρα ανωνυμα τις συμβουλες και τα αρθρα της σελιδας.

Προσπαθω να θηλασω αποκλειστικα αλλα δεν τα καταφερνω δυστυχως. Ο μπεμπης μου ειναι 49 ημερων και τρεφεται κυριως με μεγαλες ποσοτητες απο ξενο γαλα και λιγο δικο μου μητρικο σαν συμπληρωμα καθως η ποσοτητα που βγαζω δεν επαρκει. Ξεκινησαμε απο το μαιευτηριο να θηλαζω πρωτα και σταματωντας μετα απο ωρες να κλαιει απο τη πεινα ή και να κλαιει πανω στο στηθος. Οποτε συνεχισαμε με θηλασμο πρωτα και ξενο γαλα μετα. Εχω νοικιασει νοσοκομειακο θηλαστρο medela symphony εδω και εικοσι μερες και κανω αντλησεις ανα 1,5-2 ωρες την ημερα και ανα 3-4 ωρες το βραδυ. Πινω αρκετα υγρα, σουπες, μαγια μπυρας χαπια, παρολα αυτα η ποσοτητα που βγαζω με το θηλαστρο ειναι 20-40 μλ το καθε στηθος. Εχουμε φτασει να τρωει το μωρο 150 μλ ξενο γαλα και οτι βγαζω κι εγω απο το θηλαστρο. Ειναι μεγαλο μωρο και εχει φτασει τα 6 κιλα και 58 ποντους υψος. Η παιδιατρος με προτρεπει να τα παρατησω (οπως και ολοι οι αλλοι γυρω μου...) καθως αφου δεν εχω κατεβασει ακομα αρκετο γαλα δεν προκειται να γινει ποτε..Δεν θελω ομως να τα παρατησω, πιστευω πως και αυτο το λιγο που του δινω καποιο καλο θα του κανει...Θα εκτιμουσα τη βοηθεια σας ..τι να κανω να αυξησω την παραγωγη? εχω απελπιστει....

 

Στις 20 ημέρες αντλησεων δεν εχεις δει καμια αυξηση στην ποσότητα που αντλεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορειτε να με συμβουλεψετε τι να κανω? μηπως κανω κατι λαθος? αντλω ενα τεταρτο το καθε στηθος. το μωρο απο οταν αρχισα με το θηλαστρο δεν τον βαζω συχνα στο στηθος λογω του οτι με ποναει, τον βαζω 2 φορες την ημερα και τον θηλαζω περιπου 15-20 λεπτα μεχρι να αρχισει να δυσανασχετει και να κλαιει...και μετα πινει με το μπιμπερο το γαλα σκονη.

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορειτε να με συμβουλεψετε τι να κανω? μηπως κανω κατι λαθος? αντλω ενα τεταρτο το καθε στηθος. το μωρο απο οταν αρχισα με το θηλαστρο δεν τον βαζω συχνα στο στηθος λογω του οτι με ποναει, τον βαζω 2 φορες την ημερα και τον θηλαζω περιπου 15-20 λεπτα μεχρι να αρχισει να δυσανασχετει και να κλαιει...και μετα πινει με το μπιμπερο το γαλα σκονη.

 

Τι εννοείς σε πονάει; Αυτή ειναι πολυ σημαντική λεπτομέρεια που δεν ανέφερες στο πρώτο ποστ!

Ποσες αντλησεις συνολικά το 24ωρο κανεις;

Την μαγια μπυρας την παίρνεις με την διακοπή της 1 εβδομαδας;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

εννοω πονο στο στηθος οχι στη ρωγα αλλα γυρω γυρω γιατι μαλλον πιανει το στηθος με μανια. Συνολικες αντλησεις κανω περιπου 5-6 την ημερα και 1-2 θηλασμους. Μαγια μπυρας παιρνω 21 χαπια τρεις φορες την ημερα για 2 εβδομαδες , μετα μια εβδομαδα διακοπη και μετα ξανα τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

εννοω πονο στο στηθος οχι στη ρωγα αλλα γυρω γυρω γιατι μαλλον πιανει το στηθος με μανια. Συνολικες αντλησεις κανω περιπου 5-6 την ημερα και 1-2 θηλασμους. Μαγια μπυρας παιρνω 21 χαπια τρεις φορες την ημερα για 2 εβδομαδες , μετα μια εβδομαδα διακοπη και μετα ξανα τα ιδια.

 

Εχεις πληγες στο στηθος;

 

Οι αντλησεις ειναι λίγες, θέλεις τουλαχιστον 8 κι οπωσδήποτε 1 βραδινη μεταξυ 12-6πμ.

Το ιδανικο ειναι να γίνονται σε συνδυασμό με μωρο στο στηθος, αν δε θηλαζει αποτελεσματικα (κι αυτο εχει να κανει με τον πόνο, αν πχ δεν πιανει καλα το στηθος) τόσο πιο δύσκολο ειναι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

οχι ευτυχως δεν εχω πληγες.

Μηπως θα μπορουσατε να μου διευκρινισετε καθε ποση ωρα να κανω τις αντλησεις δηλαδη?

8 μεσα στην ημερα και 1 το βραδυ συνολο 9 το 24ωρο αν καταλαβα καλα?

Το μωρο πιανει καλα το στηθος μετα απο μικρη προσπαθεια, τρωει 3-5 λεπτα τον ακουω να καταπινει και μετα τον παιρνει ο υπνος, τον ξυπναω τρωει για 1-2 λεπτα ξανακοιμαται κ.ο.κ. Καποια στιγμη οσο περναει η ωρα αρχιζει και τσιναει, κουνιεται νευρικα, κλωτσαει, λυγιζει το σωμα του σαν τοξο, κανει το κεφαλι του περα δωθε κρατωντας το στηθος μου ταυτοχρονα και τοτε ειναι που ποναω και αναγκαστικα μετα απο λιγο τον σταματαω

Link to comment
Share on other sites

το μωρό σου γκρινιάζει γιατι δεν βρίσκει ροή και έμαθε στην εύκολη κατάποση του μπιμπερό. είναι λογικό αν το καλοσκεφτείς. αν συνεχίσετε έτσι θα σου σταματήσει και αυτούς τους λίγους θηλασμούς. και ακόμη πιο δύσκολο το κάνει το γεγονός ότι είναι μεγάλο μωρό άρα ίσως να θέλει μεγαλύτερες ποσότητες.

αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θηλάζεις μόνο 1-2 φορές. για μένα άσε το θήλαστρο σε δεύτερη μοίρα. κανένα θήλαστρο δεν κάνει τις θηλαστικές κινήσεις του μωρού. βάλε το μωρό όσο πιο συχνά στο στηθος και μετά δώσε και μπιμπερό αν χρειάζεται. ακόμα και κάθε 1/2 ώρα που λέει ο λόγος. το ίδιο το μωρό θα σου αυξήσει την παραγωγή σου. σε συνδυασμό με κάποιο ρόφημα, τριγωνέλλα, μαλάξεις στο στήθος σε λίγο καιρό δεν θα πιστεύεις το πόσο έχει αυξηθεί το γάλα σου. να θυμάσαι ότι ακόμα και ο μη θρεπτικός θηλασμός είναι θαυματουργός! αν αντέχεις κάντο για μια εβδομάδα. μπορεί να μην απαλλαγείς πληρως απο το συμπληρωμα όμως είμαι σίγουρη ότι η διαφορά θα είναι μεγάλη

Link to comment
Share on other sites

ειχα προσπαθησει πριν παρω το θηλαστρο να τον θηλαζω εστω και καθε μιση ωρα αν δεν χορταινει. το κακο ειναι πως δεν αντεχει ουτε αυτη τη μιση ωρα να περιμενει! με το που βγαζει το στηθος απο το στομα κλαιει σπαρακτικα για φαγητο. πως να τον κρατησω μιση ωρα ? τι με συμβουλευετε?

παιρνω χαπια μαγια μπυρας, να τα αφησω και να παρω τριγωνελλα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...