Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικρη παραγωγη γαλακτος


Recommended Posts

οταν ακουω τετοια βλακεια οτι οι παιδιατροι και οι γυναικολογοι πιανουν το στηθος για να δουν οτι ειναι αδειο, αναρωτιεμαι 1ον μηπως το κανουν γιατι τους αρεσει να χουφτωνουν και 2ον που θα πρεπει να απευθυνθω για να τους καταγγειλω για τις γνωσεις τους...

 

:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

xaxaxaxaxaxa paros, εγραψες (κυριολεκτικά)1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και παλι!

πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα και σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!το νεο μου θεμα ειναι πως μαζι με την αισθηση πως δεν χορταινει το μωρο μου(επειδη ζηταει να φαει καθε 1 ωρα μπορει και λιγοτερο) ειναι πως δεν κοιμαται σχεδον ολη μερα και ειναι πολυ ενεργητικη.φυσικα αυτο δεν θα επρεπε ναναι κακο λογικα αλλα οταν ολη την ωρα κοιναει χερια-ποδια συνεχεια σκεφτομαι πως ισως(παλι)πειναει και δεν ησυχαζει.

ξερω πως για πολλες απο σας αυτα ισως φαινονται αστεια αλλα ειναι το πρωτο μου και δεν εχω εμπειρια καμμια.επισης αν το να το θηλαζω καθε μιση με μια ωρα ειναι φυσιλογικο και επιτελους πειτε μου κατι να παρω τα πανω γιατι αρχιζω να στεναχωριεμαι...ειναι και η κλεισουρα και ολη αυτη η 24ωρη ενασχολιση με μωρο που σημερα με εχουν ριξει!

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν δεν είναι αστεία αυτά που γράφεις. Το να μην κοιμάται το μωράκι σου μέσα στη μέρα και το να τρώει κάθε μισή ώρα είναι λογικό να σε κουράζουν και να αναρωτιέσαι αν και άλλες μανούλες έχουν παρόμοιες εμπειρίες και αν είναι κάτι φυσιολογικό. Τη νύχτα διάβασα ότι κοιμάται καλά. Συνολικά το 24ωρο πόσες ώρες κοιμάται;

 

Θυμάμαι κι εμένα το μωρό μου 3-5 μηνών μέσα στη μέρα κοιμόταν μόνο δυο-τρεις φορές από μισή ώρα μόνο την κάθε φορα. Θήλαζε κάθε 1 με 1,5 ώρα και όλη τη μέρα ήταν μέσα στην γκρίνια. Ήταν η πιο δύσκολη περίοδός του μέχρι στιγμής.

 

Απ' όσο έχω διαβάσει το να τρώει ένα μωράκι κάθε μία ώρα θεωρείται φυσιολογικό. Ε, τώρα θα τύχει και καμιά φορά λίγο πιο πάνω λίγο πιο κάτω, οπότε μπορεί να τύχει να το θηλάσεις μερικές φορές και στο μισάωρο. Μην ξεχνάς ότι έχεις πολύ λίγες μέρες ακόμα που σαράντησες οπότε είναι αναμενόμεο το μωράκι σου να μην είναι τόσο αποτελεσματικό ακόμα στο θηλασμό και να περνάει περισσότερες ώρες στο στήθος. Μεγαλώνοντας θα φτιάξει θα δεις. Η αλήθεια είναι πάντως ότι εμένα αυτό που περιγράφεις μου μοιαζει με άλμα ανάπτυξης. Το μωράκι σου έτρωγε από πάντα έτσι τόσο συχνά ή το κάνει αυτό τον τελευταίο καιρό;

 

Σε κάθε θηλασμό πάντως να αφήνεις το μωράκι σου να τρώει όση ώρα θέλει αυτό. Να προσφέρεις πάντα και τα δύο στήθη και να μη σταματάς το θηλασμό αν δε βεβαιωθείς ότι το μωράκι σου δεν έχει άλλη όρεξη για γαλατάκι.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν δεν είναι αστεία αυτά που γράφεις. Το να μην κοιμάται το μωράκι σου μέσα στη μέρα και το να τρώει κάθε μισή ώρα είναι λογικό να σε κουράζουν και να αναρωτιέσαι αν και άλλες μανούλες έχουν παρόμοιες εμπειρίες και αν είναι κάτι φυσιολογικό. Τη νύχτα διάβασα ότι κοιμάται καλά. Συνολικά το 24ωρο πόσες ώρες κοιμάται;

 

Θυμάμαι κι εμένα το μωρό μου 3-5 μηνών μέσα στη μέρα κοιμόταν μόνο δυο-τρεις φορές από μισή ώρα μόνο την κάθε φορα. Θήλαζε κάθε 1 με 1,5 ώρα και όλη τη μέρα ήταν μέσα στην γκρίνια. Ήταν η πιο δύσκολη περίοδός του μέχρι στιγμής.

 

Απ' όσο έχω διαβάσει το να τρώει ένα μωράκι κάθε μία ώρα θεωρείται φυσιολογικό. Ε, τώρα θα τύχει και καμιά φορά λίγο πιο πάνω λίγο πιο κάτω, οπότε μπορεί να τύχει να το θηλάσεις μερικές φορές και στο μισάωρο. Μην ξεχνάς ότι έχεις πολύ λίγες μέρες ακόμα που σαράντησες οπότε είναι αναμενόμεο το μωράκι σου να μην είναι τόσο αποτελεσματικό ακόμα στο θηλασμό και να περνάει περισσότερες ώρες στο στήθος. Μεγαλώνοντας θα φτιάξει θα δεις. Η αλήθεια είναι πάντως ότι εμένα αυτό που περιγράφεις μου μοιαζει με άλμα ανάπτυξης. Το μωράκι σου έτρωγε από πάντα έτσι τόσο συχνά ή το κάνει αυτό τον τελευταίο καιρό;

 

Σε κάθε θηλασμό πάντως να αφήνεις το μωράκι σου να τρώει όση ώρα θέλει αυτό. Να προσφέρεις πάντα και τα δύο στήθη και να μη σταματάς το θηλασμό αν δε βεβαιωθείς ότι το μωράκι σου δεν έχει άλλη όρεξη για γαλατάκι.

 

ευχαριστω για απαντηση σου!

κοιμαται γυρω στις 10 ωρες συνολικα(με διαλειματα για θηλασμο φυσικα) και σχεδον ολες το βραδυ .κατα την διαρκεια της μερας κοιμαται με το ζορι καμια ωρα με δυο και αυτες σπαστα οχι ολες μαζι.γενικα τρωει συχνα αλλα οζι τοσο..να σου πω μαλλον ειναι αλμα αναπτυξης οπως λες...δεν ετρωγε ετσι συχνα πριν καμμια βδομαδα..παντα τρωει συχνα αλλα οχι τοσο.απλα το θεμα ειναι πως γλαρωνει και σχεδον κοιμαται απο τα 5-10 πρωτα λεπτα και γιαυτο ισως παντα θελει να τρωει πιο πυκνα..επειδη δεν χορταινει εντελως.τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί γι΄ αυτό να τρώει τόσο συχνά. Εγώ τον πρώτο μήνα αν την έπαιρνε ύπνος πριν κλείσουμε μισάωρο στο τάισμα, την ξυπνούσα και την άλλαζα στήθος για να συνεχίσει να τρώει. Μετά το σταμάτησα γιατί από ένα σημείο και μετά, την ξυπνούσα και δεν ηθελε να θηλάσει άλλο επειδή είχε χορτάσει οπότε τσάμπα το ξύπνημα. Μπορείς να το δοκιμάσεις κι εσύ να δεις αν ταιριάξει στο μωρό σου.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια τα καταφεραμε και πηραμε μεσα σε μια βδομαδα 260 γρ!Χαλαλι πουναι ολη μερα στηθος!Σας ευχαριστω για την υποστηριξη πλεον δεν επιτρεπω στον εαυτο μου να αγχωθει αλλο, γαλατακι εχουμε και ολα καλα!και παλι σας ευχαριστω!

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τα καταφεραμε και πηραμε μεσα σε μια βδομαδα 260 γρ!Χαλαλι πουναι ολη μερα στηθος!Σας ευχαριστω για την υποστηριξη πλεον δεν επιτρεπω στον εαυτο μου να αγχωθει αλλο, γαλατακι εχουμε και ολα καλα!και παλι σας ευχαριστω!

 

Μπραβο σας!και μεις θα παμε αυριο να ζυγιστουμε και θα σας ενημερωσουμε!ειναι πολυ ωραιο τελικα να βλεπεις πως δεν εισαι μονη και ακομη καλυτερο που εχεις γυναικες που εχουν περασει τα ιδια με σενα να σε στηριζουν και να σε εμψυχωνουν!:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!εμενα ο μπεμπης ειναι 3.5 μηνων κ θηλαζω αποκλειστικα ακομα!!!τραβηξα μεγαλη ταλαιπωρια μεχρι 2 μηνων!!!τρωγαμε ανα 30 λεπτα την ημερα κ το βραδυ ξυπναγε ανα 2 ωρο!!!ετρωγε 10 λεπτα απο το καθενα...σταματαγε κ κοιμοτανε ...μολις τον αφηνα κατω ουριαζε..τον εβαζα στο στηθος μ ετρωγε αλλα 5 λεπτα...στο συνολο τον ειχα πανω μου 1.5 ωρα..του εδινα συμπληρωμα καποια βραδυα μπας κ κοιμηθει αλλα ηθελε κιαλλο...πολυ φαη κοριτσια!!!επειδη ειχε βρει το στηθος μου πιπιλα μου χε πει η παιδιατρος να του δινω το τελευταιο μπουκαλι γιανα ξεκολησει (για λιγες μερες να το καναμε αυτο)μου ετρωγε 160 ml -1 μηνα μωρο....παρα πολυ ηταν!!!το εκανα για 3 μερες και το σταματησα κ το συμπληρωμα γιατι δεν ειδα φως...αλλα ηταν αλμα αναπτυξης μαλλον γιατι σε1.5 μηνα πηραμε 9 ποντους και 1.600κgr...ακομα δεν τρεχουν τα γαλατα αλλα χορταινει...μου ειπε η παιδιατρος να τον θηλαζω απο ενα στηθος ,,μολις αδειασει πας στο αλλο κ χορταινει..συνηθως 40 λεπτα μου κραταει το ταισμα...οταν ξανα πεινασει του δινω απο το τελευταιο στηθος γιατι ειναι μισο αδειο και με την λυσσα που εχει μου το αδειαζει εντελως και μετα πας στο γεματο...ετσι εχω περισσοτερο γαλα...ευχαριστω την παιδιατρο μου που με στηριξε με τον θηλασμο..λιγοι γιατροι το κανουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα,

είμαι καινούρια στο φόρουμ αν και σας διαβάζω από την πρώτη στιγμή που έμαθα ότι ήμουν έγκυος. Ο μπέμπης μου γίνεται 3 μηνών σε μια βδομάδα και θα ήθελα να ρωτήσω την Αγλαΐα κάποια πράγματα σχετικά με τον θηλασμό καθώς θα ήθελα να αυξήσω την παραγωγή μου.

Γέννησα με καισαρική τομή (μετά από μια μακρά αποτυχημένη πρόκληση) την 40ή εβδομάδα και θήλαζα αποκλειστικά από την πρώτη μέρα. Ο μπεμπούλης γεννήθηκε 3150kgr και βγήκαμε 2900 από το μαιευτήριο. Την πρώτη εβδομάδα είχαμε πάρει 130gr. τη δεύτερη 140gr και την τρίτη 90gr. Με τη γιατρό συμφώνησα για τρεις μέρες να του δώσω και ξένο παράλληλα με το θηλασμό ώστε να δούμε αν η αύξηση των θερμίδων θα οδηγούσε σε αύξηση βάρους και να αποκλείσουμε την πιθανότητα ουρολοίμωξης- πράγματι δίνοντάς του τρία μπουκάλια των 90 ml σε τρείς μέρες πήρε 100γρ. Η γιατρός μου με συμβούλεψε να συνεχίσω αποκλειστικά και να βγάζω τρεις φορές την ημέρα με θήλαστρο για να αυξήσω την παραγωγή μου. Όμως εκείνη τη βδομάδα έπαθα μια κολπική αιμορραγία που μείωσε το γάλα μου με αποτέλεσμα παρά τις προσπάθειες να αυξήσω την παραγωγή μου μέσα στην επόμενη εβδομάδα ο μικρός να πάρει μόνο 40γρ... Έτσι αποφασίσαμε με την γιατρό να του δίνω 2 μπουκάλια ξένο των 150 ml.καθημερινά παράλληλα με τον θηλασμό για τις επόμενες δύο-τρεις εβδομάδες.

Μέσα στις επόμενες 20 μέρες ο μικρός έβαλε 750γρ. πήγε δηλαδή στα 4150kgr, (είχαμε φτάσει 2 μηνών) οπότε η γιατρός μου είπε να μειώσω το ξένο σε μόνο ένα μπουκάλι.

Προσπαθώντας να αυξήσω την παραγωγή μου βγάζω δυο φορές τη μέρα με θήλαστρο. Μια φορά γύρω στις 11 το βράδυ και μια φορά γύρω στις 4-5 το πρωί. (ο μικρός κοιμάται 7ωρο κάθε βράδυ). Γεμίζει 6-7 πάνες με ούρα κάθε μέρα και 1-2 με κακά του. Καθώς θέλω πάρα πολύ να το γυρίσω σε αποκλειστικό θηλασμό- αντιλαμβάνομαι ότι προς το παρόν δεν μπορώ γιατί του δίνω το μπουκάλι το βράδυ αφού θηλάσω και δω ότι πεινάει ακόμα, και πάντα πεινάει- θα ήθελα να μου επισημαίνατε αν κάνω κάποιο λάθος ή αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω την παραγωγή μου.

Να προσθέσω εδώ ότι χρησιμοποιώ θήλαστρο swing της medela και βγάζω γύρω στα 160 - 200 ml και από τις δύο αντλήσεις τα οποία και του τα δίνω μέσα στη μέρα.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Στις 2 εβδομάδες απο τη γέννηση αναμένουμε απο το μωρο να ανακτήσει το βάρος γέννησης (κάποια μωρα χρειάζονται και 3 εβδομάδες) οπότε τα 360 γρ δεν ήταν λόγος ανησυχίας (εκτός αν υπήρχε κάτι ύποπτο στην συνολικη εικόνα).

Τα 3 μπουκάλια απο μόνα τους ελπίζω να μην θεωρησατε ότι έδωσαν τα 100 γρ ε;

 

Αν ο,τι βγάζεις του το δίνεις με μπουκάλι πως θα αυξήσεις την παραγωγη σου; Η παραγωγη αυξάνεται ιδανικά με το μωρο στο στήθος. Εσυ μέσα στην ημέρα δίνεις μπουκάλι με το γάλα που έχεις αντλησει άρα μειώνεις γεύματα στο στήθος.

 

Αρχικα, αυτο που αντλεις δίνε το συμπλήρωμα το βράδυ και μην δίνεις ξένο.

Την υπόλοιπη μέρα κανονικά το μωρο στο στήθος.

 

Πόσο συμπλήρωμα δίνεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς ευχαριστω για την άμεση απάντηση. Το δικό μου

που δίνω μέσα στη μέρα το δίνω αφου έχω θηλασει και βλέπω ότι ακόμα πειναει.

Πολυ θα ήθελα να μη του το δίνω και να φτιάξω απόθεμα αλλα δεν χορταίνει.

Το ξένο είναι 150ml. Το ανησυχητικό την πρωτη φορα που του έδωσα ξένο ήταν το ότι κάθε εβδομάδα έπαιρνε και λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστω για την άμεση απάντηση. Το δικό μου

που δίνω μέσα στη μέρα το δίνω αφου έχω θηλασει και βλέπω ότι ακόμα πειναει.

Πολυ θα ήθελα να μη του το δίνω και να φτιάξω απόθεμα αλλα δεν χορταίνει.

Το ξένο είναι 150ml. Το ανησυχητικό την πρωτη φορα που του έδωσα ξένο ήταν το ότι κάθε εβδομάδα έπαιρνε και λιγότερο.

 

Μπορείς σταδιακά να το μειώσεις το συμπλήρωμα ξένου γάλακτος ως εξής: μειώνεις κατα 10μλ κάθε μέρα (δλδ σήμερα 150, αύριο 140 κτλ) ή κατα 30μλ ανα 3-4 μέρες (δλδ σήμερα, αύριο και μεθαύριο 150, μετα 120 κτλ).

Φυσικά το μωρο έχει ελεύθερη πρόσβαση στο στήθος οπότε κι οσο θέλει..

 

Αυτο που με προβληματιζει είναι μήπως έχει συνηθίσει να περιμένει το συμπλήρωμα στο μπουκάλι.

 

Με την τελευταία φράση σου εννοείς έπαιρνε λιγότερο βάρος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ( το έγραψα ανάποδα την πρωτη εβδομάδα 140 και τη δεύτερη 130)

Τις πρωτες τρεις βδομαδες δηλαδή το βάρος που έπαιρνε μειωνόταν.

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή, θα την ακολουθήσω - αν όμως πράγματι περιμένει κάθε βράδυ μπουκάλι πως αντεμετωπίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ( το έγραψα ανάποδα την πρωτη εβδομάδα 140 και τη δεύτερη 130)

Τις πρωτες τρεις βδομαδες δηλαδή το βάρος που έπαιρνε μειωνόταν.

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή, θα την ακολουθήσω - αν όμως πράγματι περιμένει κάθε βράδυ μπουκάλι πως αντεμετωπίζεται;

 

Δύσκολα αντιμετωπίζεται. Θα μειώνεις την ποσότητα σταδιακά μέχρι να την κόψεις (αν δείχνει ότι πειναει ξανά στο στήθος) εντελώς και μετα θα επιμείνεις να μην δίνεις ακόμα κι αν περιμένει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι. Την Τετάρτη που πήγα στο γιατρό είχαμε πάλι πρόβλημα με το βαρος. Ο μπεμπης είναι τριων μηνών και ζυγίζει μόνο 4380 γρ. Από την τελευταία φορά - πριν 25 μέρες περίπου- πήρε λιγότερο απο 300 γραμμάρια οπότε η γιατρός μου είπε να αυξήσω το ξένο. Τι μπορώ να κανω για να αυξήσω την παραγωγή μου; Υπάρχει κάτι που κανω λάθος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προσθέσω εδω ότι τον τελευταίο καιρο έχει μειωθεί και το γάλα που βγαζω με το θηλαστρο. Εκεί που έβγαζα 160-200 ml την ημέρα- με δυο αντλήσεις καθημερινά- τώρα βγαζω με το ζόρι 100-120, προφανώς έχει μειωθεί το γαλα μου σημαντικά...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι. Την Τετάρτη που πήγα στο γιατρό είχαμε πάλι πρόβλημα με το βαρος. Ο μπεμπης είναι τριων μηνών και ζυγίζει μόνο 4380 γρ. Από την τελευταία φορά - πριν 25 μέρες περίπου- πήρε λιγότερο απο 300 γραμμάρια οπότε η γιατρός μου είπε να αυξήσω το ξένο. Τι μπορώ να κανω για να αυξήσω την παραγωγή μου; Υπάρχει κάτι που κανω λάθος;

 

Έχετε ιστορικο αλλεργιών στην οικογένεια; Τα κακα του μωρου πως είναι; Έχουν μήπως βλεννες; Κάτι άλλο "περίεργο" ; Μόνιμο συγκαμα, εμετοι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σου υπενθυμίζω ότι με το ξένο δεν πήρε ποτε βάρος. Άρα η λύση σου δεν είναι αυτή! Ειδικά αν έχει αλλεργία στο αγελαδινο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο μπεμπης αν εξαιρέσουμε το χαμηλό βαρος δειχνει υγειεστατος, ούτε βλέννες στα κακά ούτε τίποτα που να παραπέμπει σε αλλεργία- λίγες γουλιες και αραιά και που κανέναν εμετο. Έχει βέβαια αέρια και κολικους. Γενικώς όταν δεν υποφέρει απο κολικους είναι χαρούμενος και ζωηρος. Τώρα βέβαια έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως όταν εκλαιγε και έκρινα ότι ήταν κολικοί, ήταν στην πραγματικότητα πείνα - μηπως το μωρο μου δε χορταινε. Επίσης αν και το βραδυ κοιμάται εφτάωρο όλη την υπόλοιπη μερα κοιμάται με το ζόρι 4 ώρες. Όσο έδινα δυο μπουκάλια ξένο ( 300ml συνολικά) έπαιρνε κανονικά - και με το παραπανω-βαρος. Άρα δεν τίθεται θέμα αλλεργίας, απλώς τον τελευταίο μήνα λάμβανε λιγότερα ml προφανώς λόγω μείωσης της δικής μου παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο μπεμπης αν εξαιρέσουμε το χαμηλό βαρος δειχνει υγειεστατος, ούτε βλέννες στα κακά ούτε τίποτα που να παραπέμπει σε αλλεργία- λίγες γουλιες και αραιά και που κανέναν εμετο. Έχει βέβαια αέρια και κολικους. Γενικώς όταν δεν υποφέρει απο κολικους είναι χαρούμενος και ζωηρος. Τώρα βέβαια έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως όταν εκλαιγε και έκρινα ότι ήταν κολικοί, ήταν στην πραγματικότητα πείνα - μηπως το μωρο μου δε χορταινε. Επίσης αν και το βραδυ κοιμάται εφτάωρο όλη την υπόλοιπη μερα κοιμάται με το ζόρι 4 ώρες. Όσο έδινα δυο μπουκάλια ξένο ( 300ml συνολικά) έπαιρνε κανονικά - και με το παραπανω-βαρος. Άρα δεν τίθεται θέμα αλλεργίας, απλώς τον τελευταίο μήνα λάμβανε λιγότερα ml προφανώς λόγω μείωσης της δικής μου παραγωγής.

 

Κάποιες φορές η αλλεργία εχει μοναδικό σύμπτωμα τη χαμηλή πρόσληψη βαρους. Τα κακα του μωρου πως είναι;

 

Το βάρος είναι πράγματι χαμηλό, έχει πάρει 1,5 κιλό σε 3 μήνες που αντιστοιχεί σε μέσο όρο μηνιαίο σε 500γρ. Το νούμερο αυτο είναι μεν χαμηλο, αλλα αποδεκτό, δλδ μέσα στα φυσιολογικά όρια.

 

Πόσο συμπλήρωμα παίρνει το μωρο;

Πόσες πάνες βρέχει;

Ποσά γεύματα κάνει στο στήθος;

 

Που μένεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο μήνα θήλασα αποκλειστικά, τον δεύτερο εδινα κάθε μερα δυο μπουκάλια των 150 ml ξενο συμπλήρωμα, τον τριτο μειωσα το συμπληρωμα σε ένα μπουκάλι των 150ml κάθε βραδυ το οποίο όμως δεν έπινε ολόκληρο. Τώρα του δινω δυο φορές συμπλήρωμα μια 90 μεσα στη μετα και μία 120 το βραδυ ( πάλι δεν το πίνει ολόκληρο πάντα). Πάνες βρεχουμε 6-8 και στο στήθος τον βαζω 4-5 φορές και μια φορά του δινω δικό μου από μπιμπερό που βγαζω το βραδυ όταν κοιμάται.

Τα κακά του είναι φυσιολογικά - μουσταρδί χωρις βλέννες.

 

Μένω στην Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο μήνα θήλασα αποκλειστικά, τον δεύτερο εδινα κάθε μερα δυο μπουκάλια των 150 ml ξενο συμπλήρωμα, τον τριτο μειωσα το συμπληρωμα σε ένα μπουκάλι των 150ml κάθε βραδυ το οποίο όμως δεν έπινε ολόκληρο. Τώρα του δινω δυο φορές συμπλήρωμα μια 90 μεσα στη μετα και μία 120 το βραδυ ( πάλι δεν το πίνει ολόκληρο πάντα). Πάνες βρεχουμε 6-8 και στο στήθος τον βαζω 4-5 φορές και μια φορά του δινω δικό μου από μπιμπερό που βγαζω το βραδυ όταν κοιμάται.

Τα κακά του είναι φυσιολογικά - μουσταρδί χωρις βλέννες.

 

Μένω στην Αθήνα

 

Θα σε ενδιαφερε να σας δει πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμου;

 

Τα γεύματα στο στήθος είναι λίγα. Προσπάθησε να τα αυξήσεις.

Δίνεις πιπιλα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ενδιαφερε να σας δει πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμου;

 

Τα γεύματα στο στήθος είναι λίγα. Προσπάθησε να τα αυξήσεις.

Δίνεις πιπιλα;

 

 

Και βέβαια με ενδιαφέρει. Από εχθές προσπαθώ να τον βαζω περισσότερο στο στήθος. Εχθές θηλασαμε 7 φορές και έτσι ήπιαμε μόνο ένα μπουκάλι ξένο ( μεσα στη μερα δεν πεινασε καθολου για να δωσω δευτερο). Πιπιλα δινω, κυρίως πριν κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια με ενδιαφέρει. Από εχθές προσπαθώ να τον βαζω περισσότερο στο στήθος. Εχθές θηλασαμε 7 φορές και έτσι ήπιαμε μόνο ένα μπουκάλι ξένο ( μεσα στη μερα δεν πεινασε καθολου για να δωσω δευτερο). Πιπιλα δινω, κυρίως πριν κοιμηθεί.

 

Προσπάθησε να κάνει 8-12 θηλασμους.

Η πιπιλα καλο είναι να αποφεύγεται όταν το μωρο δεν παίρνει βάρος ή οταν υπαρχει προβλημα παραγωγής γιατι μπορεί να είναι η αιτία να χάνει γευματα

Αντί πιπιλα πρόσφερε στήθος.

 

Θα σου στείλω πμ με τα στοιχεία της συμβούλου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Η μπεμπα μου ειναι 48 ημερων και δυστυχως δεν εχω αρκετο γαλα για να θηλασω αποκλειστικα. Τρωει περιπου 5 γευματα ξενο και 2-3 στηθος που συνηθως το περισσοτερο το πινει τη νυχτα που τη θηλαζω στο κρεβατι. Η παιδιατρος μου ειπε να αποφευγω το νυχτερινο θηλασμο γιατι θα πρεπει να το κοψουμε αργοτερα, ετσι δεν πρεπει να συνηθισει με το στηθος τη νυχτα- κατι με το οποιο διαφωνω. Θεωρω οτι το παιδι πρεπει να τρωει οποτε πειναει. Τα ωραρια θελουμε να τα φτιαξουμε γις δικη μας ευκολια, οχι για το καλο του παιδιου.

Η γυναικολος μου ειπε να πινω ροφημα απο μαραθοσπορο, λουιζα κ μπυρα. Μπυρα δεν εχω πιει ακομα. Ενα αλλο ροφημα που φτιαχνω ειναι να βαζω σε ενα σεϊκερ 2-3 κουταλιες βρωμη κ νερο, το ανακατευω για να βγει ολο το αμυλο, το σουρωνω κ το πινω. Αυτο ειναι συμβουλη απο γιατρο στο εξωτερικο κ θεωρω οτι με βοηθαει λιγο. Τα υπολοιπα δεν ξερω.

 

Εχω κανει τα παντα αλλα ακομα το γαλα ειναι ελαχιστο σε σχεση με αυτο που πινει η μικρη. Ημουν χορτοφαγος κ για χαρη της μικρης τρωω κρεας σχεδον καθημερινα, τρωω σουπες, πινω νερο, δεν ξερω τι αλλο να κανω. Η μπεμπα προτιμαει το στηθος και οχι το μπιμπερο παρολο που πινει κυριως μπιμπερο. Υπαρχει τροπος να αυξησω το γαλα μου ακομη κ τωρα ή ειναι αργα; Φταιει που στην κλινικη του εδωσαν αμεσως ξενο; Παιζει ρολο η ψυχολογια;

 

Η παιδιατρος μου ειπε να μη την βαζω στο στηθος αν δεν εχω γαλα κ μετα να της δινω ξενο γιατι μπερδευει το παιδι. Εχω αρχισει να το σκεφτομαι ομως και λεω να την βαζω κ οταν δεν εχω γαλα εστω για λιγο. Μου φαινεται το πιο φυσικο. Αν ζουσα σε εποχη που δεν υπηρχαν σκονες αυτο δεν θα εκανα; Ο νομος της ζητησης κ της προσφορας μου φαινεται πολυ λογικος. Απλα φοβαμαι οτι αντι να αυξανεται το γαλα θα μειωνεται γιατι ειμαστε ηδη 48 ημερων οπως ειπα. Παρακαλω πολυ για μια απαντηση. Χαιρομαι τοσο πολυ να τη θηλαζω κ το ιδιο χαιρεται κ το μωρακι μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...