Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άρνηση του μπιμπερό


litsar

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 290
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ όλες τις μαμάδες για τις απαντήσεις τους. Μία θερμή παράκληση μονάχα: για να είναι εύχρηστο το φόρουμ να μην ξεφεύγουμε εκτός θέματος. Πχ εδώ προσπαθούμε να συζητήσουμε τις εμπειρίες μας και να βρούμε λύση στο πρόβλημα της άρνησης μπουκαλιού με μητρικό γάλα. :)

Link to comment
Share on other sites

και γω έχω μερικές φορές το ίδιο πρόβλημα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνετε το γάλα που αφήνει το μωρό; Μετά από πόση ώρα το πετάτε;

Για ενα υγιες τελειομηνο μωρο,μπορουμε να βαλουμε το γαλα που εχει περισσεψει στο ψυγειο και να το δωσουμε στο επομενο γευμα,δηλ 3-4 ωρες,οχι παραπανω.Δεν το αναμιγνυουμε ποτε με αλλο γαλα.

Λεπτομερειες για την διατηρηση του γαλακτος μπορεις να βρεις εδω:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1809

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα πάρα πολύ καλό link από το Πανεπιστήμιο του Μπέρκλεϋ με χρήσιμες συμβουλές για το θέμα μας:

http://parents.berkeley.edu/advice/nursing/bottle.html

Αν κάποια μανούλα έχει πρόβλημα με τα αγγλικά, θα χαρώ να βοηθήσω. Καλό διάβασμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Να το τοπικ που έψαχνα!!!!

 

Κορίτσια καλή χρονιά...

 

Λοιπόν εδώ και ένα μήνα σκέφτομαι να σταματήσω το θηλασμό... Το μωρούλι μου είναι 5,5 μηνών και άρχισα την κρέμα... μπιμπερό με ξένο γάλα έπινε τις πρώτες 2 μέρες της ζωής τπυ μέχρι να αποφασίσω να το θηλάσω... Μετά το δεύτερο μήνα του έδινα και το δικό μου σε μπιμπερό καμιά φορά και το έπινε ευχαρίστως... Η διαδικασία όμως του θήλαστρου με κουράζει... και πριν ένα μήνα του έδωσα ξένο γάλα... πρόσπάθησα δηλαδη... αλλά δεν το επινε με τίποτα... μόνο όταν πείνασε πολύ ήπιε 50 ml...

Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω... θέλω την άποψή σας...

Ωστόσο δεν πίνει ούτε νερό εμφιαλωμένο που του έδωσα αρκετές φορές...

Την κρέμα του την τρώει κανονικά αλλά σήμερα που προσπάθησα να του δώσω φρουτόκρεμα (μπανάνα) όχι μόνο δεν την ήθελε αλλά πήρε και την έκφραση ότι θέλει να κάνει εμετό και τρώμαξα!

Θέλω να με συμβουλέψετε γιατί είμαι λίγο μπερδεμένη...

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θηλαζα αποκλειστικά εδώ και 5,5 μήνες. τώρα που δοκιμάζω να δώσω ξένο γάλα δεν θέλει το μπιμπερό... τι να κάνω????

 

Στην ηλικία που είναι το μωρό σου δεν χρειάζεται καν να μάθει το μπιμπερό, μπορεί να μάθει να πίνει κατευθείαν από το εκπαιδευτικό ποτηράκι.

 

Αφού όμως θήλασες τόσους μήνες γιατί να δώσεις τώρα ξένο γάλα; Μάλλον δεν υπάρχει λόγος. Μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει. Το μωρό σου είναι πολύ μεγάλο και ακόμη και αν δεν είναι τώρα έτοιμο, σε λίγες εβδομάδες θα είναι έτοιμο για στερεές τροφές.

 

Μάλλον κάποιος προσπαθεί να σε μπερδέψει...

 

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τη διαφορά πως το μωράκι μου είναι 4 μηνών. Τι θα με συμβούλευες να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Προσπαθω κι εγω εδω και 2 εβδομαδες να δωσω στην μικρη μου ξενο γαλα αλλα τιποτα.Δεν θελει ουτε μπιμπερο ουτε ποτηρακι ουτε το δικο μου σε μπιμπερο.Εγω θελω να την δωσω ξενο οχι μονο επειδη κουραστηκα να ξυπναω τα βραδια ανα 2 ωρες αλλα περισσοτερο επειδη εφτασε 8 μηνων και δεν τρωει ΤΙΠΟΤΑ αλλο,ουτε κουταλια.Μονο θηλαζει.Κοριτσια,καμια λυση για να φαει?

Link to comment
Share on other sites

kadoula θεωρεις οτι το μωρό σου ειναι χαζό ? Για να μην τρωει παει να πει οτι δεν ειναι ετοιμη ακομα για φαγητό .

Δωσεις δεν δωσεις ξένο τα ξυπνήματα δεν τα γλιτώνεις ...κοιτα και λιγο στο φορουμ στο θεμα "προβληματα με τον υπνο"¨. :D

 

Ουτε εμενα τρωει τιποτα . Βασικά σιχαινεται τα λιωμένα και την καταλαβαίνω . Προσπαθώ και της δίνω ολοκληρα τα φρούτα και να τα κρατάω εγω γιατι ουτε σε κοματάκια μας βολευει . Της γλυστράνε απο τα χερια και δεν τρωει τιποτα . Γλυφει λιγο , δαγκωνει και λιγο ε λεμε οτι κατι κανει.

Οταν νιώσει ετοιμη θα φάει ! Μια ζωή θα τρωει , ας απολαυσει τωρα το γαλα της μαμάς :wink::D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι ποτε Λαμπρινη μου μονο γαλα :!::!: Ειπα μεχρι 6 μηνων να την θηλαζω αποκλειστηκα,αλλα τωρα περασαν αλλοι 2 μηνες.Ολοι μου λενε οτι αν την ξεκινουσα απο 4ων κρεμουλες θα ετρωγε επειδη ηταν μικροτερη.Τωρα καταλαβαινει και δεν θελει.ααα εκτος το οτι δεν περνει βαρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εχω πολυ μεγαλο προβλημα.μεχρι σημερα δεν εχω δωσει ξενο γαλα στο μωρο αλλα οταν ξεκινησα τη δουλεια αρχισε με 1000 ζορια μπιμπερο με το δικο μου γαλα.Ειχα αποθηκευσει στη καταψυξη και καθε μερα εβγαζα οσο μπορουσα.Το αποθεμα ομως απο τη καταψυξη τελειωσε και η ποσοτητα που μπορω να βγαλω καθημερινα δεν επαρκει για 2 γευματα την ημερα που απαιτουνται οσο λειπω.Τελος παντων αρχισαμε απο σημερα και λιγο ρυζαλευρο οποτε το ενα πρωινο γευμα θα το καλυπτουμε κουτσα στραβα.Το προβλημα ειναι αλλο. Το σαββατοκυριακο πρεπει να λειψω εκτος γιατι δινω ΑΣΕΠ και ετσι σημερα προσπαθησε η μαμα μου να του δωσει σκονη και εγινε πολεμος δεν επινε ουτε 30ml παρολο που πεινουσε.Αφησαμε και μεις τελευταια μερα να αρχισουμε την εκπαδευση...Φοβαμαι να λειψω και να τον αφησω,γιατι υπαρχει περιπτωση να μη μπορεσει να φαει.Μηπως ομως αν πεινασει κατι θα καταφερει η μαμα μου που θα τον εχει;ΔΕΝ ξερω τι να κανω ειμαι τοσο αναστατωμενη :( με εχουν φαει οι τυψεις γιατι και σημερα το μωρο εχει κουτσοφαει αφου προσπαθουμε συνεχεια.Να το παρω αποφαση πως δεν θα δωσω εξετασεις;

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και εγω εχω ενα μωρακι 10 μηνων και το θηλαζω αποκλειστικα , να φανταστητε ότι ολο και ολο εχει πιει 60 γρ ξενο τις πρωτες μερες τις ζωης του και αυτο λογω ικτερου και το εκανε αμεσως εμετο και σκεφτηκα ότι θα επρεπε σιγα σιγα να σταματησω να το θηλαζω , βεβαια βρεθηκα προ εκληξεως αφου εγω νομιζα ότι μολις θελησω να του το σταματησω θα παρει αμεσως το μπουκαλι και θα πιει ... τα πραγματα όμως δεν ειναι καθολου ευκολα ... ξαφνικα συνηδειτοποιησα ότι δεν θελει το μπουκαλι αφου και νερο μεχρι τωρα επινε με το ποτηρακι .... Τι να κανω ? .

Απο την αλλη σκεφτομαι να συνεχισω να το θηλαζω μεχρι να σταματησει καποια στιγμη μονο του αφου ετσι και αλλιως πινει μονο το βραδυ και το πρωι αφου πλεον τρωει κανονικα φαγητο , φρουτα , αυγο κλπ. και απο την αλλη ειναι ότι καλητερο το μητρικο γαλα για το παιδι ....

πραγματικα είμαι σε διλλημα δεν ξερω τι να κανω ?

Αγλαια θα ηθελα και την δικη σου γνωμη αν μπορεις σε παρακαλω , ευχαριστω προκαταβολικα φιλια...

nCZJp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι να κάνω..τρώει μόνο από το στήθος μου, ξένο γάλα από το μπιμπερό με τίποτα..υπάρχει κάπια ειδική παιδαγωγός, που μπορεί να μου το μάθει? σε ένα μήνα πρέπει να πάω στη δουλειά

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις μπιμπερο με τιποτα;

Δεν θελει την θηλη του μπιμπερο ή δεν θελει ξενο γαλα;

Γιατι αν πιανει το μπιμπερο μπορεις να βγαζεις το γαλα με το θηλαστρο και να το αποθηκευεις στο ψυγειο.

Η ποσοτητα που θα πρεπει να αντλεις καθημερινα δεν θα ειναι και πολυ και για καιρο αφου σιγα σιγα θα μπειτε στις τροφες και το γαλα θα γινει πρωι βραδυ.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

ούτε το ξένο γάλα , ούτε τη θηλή

στην αρχη πρέπει να τρώει και ενδιάμεσα γάλα, γιατί έχουμε μόνο φρούτα..

τι να κάνω να πάω αργότερα στη δουλειά?

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις τετοια δυνατοτητα....

Οπως και να εχει,μεγαλωνοντας ειναι λιγο πιο απλα τα πραγματα με τις στερεες τροφες (αν τρωει,αν δεν τρωει κλαφτα Χαραλαμπε.)

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπερα και απο μενα...Μπαινω αμεσως στο θεμα. Θηλαζω αποκλειστικα 4 μηνες μονο απο το στηθος αλλα θελω καποιες φορες να μπορω να αντλω γαλα για να μπορω να πηγαινω σε εξωτερικες δουλειες χωρις το μωρο. Μεχρι τωρα τον ειχα παντου μαζι μου αλλα θελω σιγα σιγα να μπορω να τον εμπιστευομαι και σε καποιον αλλον. Το κακο ειναι πως εκανα ενα πειραμα σημερα και εδωσα στον αντρα μου να τον δωσει μπιμπερο με γαλα που ειχα αντλησει. Το μωρο εδειξε δυσαρεσκεια κατευθειαν και αναγουλα. Το εφτυνε μαλιστα. Αφου με τα χιλια ζορια ηπιε 10 ml μετα απο λιγο τον πηρα εγω και τον θηλασα και ηπιε με ευχαριστηση. Οταν τον ταιζε ο αντρας μου εγω δεν ημουνα παρουσα για να μην επιρεαστει. Τι να κανω για να παιρνει το μπιμπερο περιστασιακα?

Link to comment
Share on other sites

pipi μου οχι δεν δοκιμασα με κουταλακι αλλα μηπως ειναι μικρουλης ακομα για κουταλακι?ειναι μονο 4 μηνων!κουταλακι να παρω αυτα τα μαλακα της chicco για να το δοκιμασω και αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρεις πως θα το πάρει. Δοκίμασε.

Αν θες δώσε με το καλαμάκι. Θα βουτάς το καλαμάκι μέσα στο γάλα (1-2 δάχτυλα περίπου), θα πατάς την άλλη άκρη με το δάχτυλο σου, θα το βάζεις στο στόμα του μωρού και σιγά σιγά θα αφήνεις το δάχτυλο.

 

Αλλά δεν σε ρώτησα, το μπιμπερό το έδωσε ο άντρας σου κι εσύ ήσουν παρούσα; Έστω και σε άλλο δωμάτιο;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, το έχουμε πει τόσες φορές. Τα μωρά μυρίζουν τη μαμά αν είναι μέσα στο σπίτι και δεν είναι χαζά να προτιμήσουν το άψυχο μπουκάλι από το ζωντανό στήθος και την αγκαλιά της. Και υπάρχει κι η περίπτωση της σύγχισης όταν το μπουκάλι το δίνει η μαμά ή κάποιος άλλος κι η μαμά είναι παρούσα. Να φεύγεις εκτός σπιτιού για να δεις αν θα το πιει ή όχι.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

θα το ξαναδοκιμασω γιατι πρεπει να μαθει λιγο μονος του. γαμο και βαφτιση ετοιμαζω και τον εχω παντου μαζι και δεν μαφηνει. θα με φαει το αγχος! παντως το μπιμπερο νομιζει οτι ειναι παιχνιδι και οταν του το βαζουνε στο στομα τον πιανουν τα γελια αλλα δεν το πιπιλαει. απλα περιμενει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...