Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άρνηση του μπιμπερό


litsar

Recommended Posts

Αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο, όχι γιατί μπορεί αλλά δεν θέλει. Συμβαίνει στο 10% περίπου των μωρών και χρειάζονται βοήθεια.

 

Αγλαϊα πως μπορώ να διαπιστώσω αν το μωράκι μου ανήκει σε αυτή την κατηγορία και αν ναι που μπορώ να απευθυνθώ για βοήθεια;

 

Πώς καταλαβαίνεις ότι δεν χορταίνει;

 

Καμιά φορά όπως έχει την θηλή στο στόμα την τραβάει προς το μέρος της με δύναμη και την αφήνει ή γενικά είναι ανήσυχη λίγο αφότου έχει θηλάσει ή με κοιτάει και βάζει τα χέρια στο στόμα. Σε γενικές γραμμές βέβαια είναι δύσκολο να την καταλάβω δεδομένου ότι σπάνια κλαίει και μονίμως χαμογελάει και δείχνει χαρούμενη.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 290
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα.Συγγνωμη για την καθυστερηση στην απαντηση αλλα ο μικρος ειναι...απαιτητικος!! μαμ,εχω δοκιμασει ολα τα μπιμπερο με ολες τις σχετικες πιπιλες...σιλικονη,καουτσουκ nuk chico avent.Το θεμα ειναι οτι μερι εναμιση μηνων εβγαζα γαλα με το θηλαστρο και οταν ελειπα του το εδινε οποιος ηταν σπιτι(μπαμπας,γιαγια)κατι που μου εκανε και καλο στην ποσοτητα γαλακτος διοτι απο αυτο που βλεπω ειναι οτι απο τοτε πυ εκοψα το θηλαστρο εχει ψιλομειωθει το γαλα.ΠΑΝΤΑ μητρικο δεν του εχω δωσει ξενο ποτε..σε πεισμα ολων των γονιων-κτλ που με πρηζανε. Την πιπιλα θελω να την μαθει ρε παιδια γιατι βαζει το δαχτυλο τωρα που το ανακαλυψε...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι μερι εναμιση μηνων εβγαζα γαλα με το θηλαστρο και οταν ελειπα του το εδινε οποιος ηταν σπιτι(μπαμπας,γιαγια)κατι που μου εκανε και καλο στην ποσοτητα γαλακτος διοτι απο αυτο που βλεπω ειναι οτι απο τοτε πυ εκοψα το θηλαστρο εχει ψιλομειωθει το γαλα.

το γάλα δεν μειώθηκε, μπορεί το στήθος να μην πρήζεται όπως πριν αλλά αυτό είναι το φυσιολογικό. Το γάλα προσαρμόζεται στις ανάγκες του παιδιού και όχι το παιδί στο γάλα που υπάρχει.

 

 

Την πιπιλα θελω να την μαθει ρε παιδια γιατι βαζει το δαχτυλο τωρα που το ανακαλυψε...

αν και πολλοί γιατροί το υποστηρίζουν αυτό δεν υπάρχουν κάτι τεκμηριωμένο που να λέει ότι η πιπίλα είναι καλύτερη από το δάχτυλο. Αν το παιδί προτιμά το δάχτυλο δεν πρόκειται να μάθει την πιπίλα, ξέρει που είναι το δάχτυλό του και μπορεί να το βρίσκει. :wink:

 

Τα περισσότερα παιδιά πιπιλίζουν σε αυτή την ηλικία τα δάχτυλά τους χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα τους μείνει συνήθεια. Τα περισσότερα παιδιά που θηλάζουν δεν πιπιλίζουν δάχτυλα η πιπίλες για μεγάλο χρονικό διάστημα, αντίθετα κόβουν το μπιμπερό πιο νωρίς μόνα τους...

Link to comment
Share on other sites

Σοφία ο μπεμπάκος αν και θηλάζει πήρε τη πιπίλα απο πολύ μωρό. Τη "επέβάλα" γιατί έβαζε συνέχεια το δάχτυλο. Όσον αφορά το μπιμπερό όταν εγώ λείπω (σπανια) πίνει ελάχιστα από άλλους ακόμα και από τον άντρα μου. Ενώ από εμένα πίνει από το μπιμπερό!!! Όλο αυτό μας καθιστά αυτοκόλλητούς εδω και 6 μήνες σχεδόν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια από την Κυριακή έχω χάσει μερικά επεισόδια, αλλά διαφωνώ για το θέμα του νερού. Ειδικά με τις ζέστες το μωράκι χρειάζεται υγρά όπως όλοι μας (τουλάχιστον αυτά που δεν θηλάζουν ) ο δικος μας απο 3,5 μηνών πίνει νεράκι ενδιάμεσα στα γεύματα και γενικά πολύ συχνά διότι ίδρωνε & ελιωνε το καημένο. Δεν το πειραξε καθόλου στα εντεράκια του ούτε είχαμε άλλα προβληματα. Του εδινα και του δίνω εμφιαλωμένο & τρελαίνεται από τη χαρά :D . Αυτά για το νεράκι.

 

Χαμογελάκι ελπίζω να βρήκες άκρη λίγο και να ηρέμησαν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα.Συγγνωμη για την καθυστερηση στην απαντηση αλλα ο μικρος ειναι...απαιτητικος!! μαμ,εχω δοκιμασει ολα τα μπιμπερο με ολες τις σχετικες πιπιλες...σιλικονη,καουτσουκ nuk chico avent.Το θεμα ειναι οτι μερι εναμιση μηνων εβγαζα γαλα με το θηλαστρο και οταν ελειπα του το εδινε οποιος ηταν σπιτι(μπαμπας,γιαγια)κατι που μου εκανε και καλο στην ποσοτητα γαλακτος διοτι απο αυτο που βλεπω ειναι οτι απο τοτε πυ εκοψα το θηλαστρο εχει ψιλομειωθει το γαλα.ΠΑΝΤΑ μητρικο δεν του εχω δωσει ξενο ποτε..σε πεισμα ολων των γονιων-κτλ που με πρηζανε. Την πιπιλα θελω να την μαθει ρε παιδια γιατι βαζει το δαχτυλο τωρα που το ανακαλυψε...

 

Σοφια23, υπάρχουν καποιες θηλές τις Chicco που έχουν τα πολυ μικρά μπιμπερό της ίδιας μαρκας που χωρούν 120 μλ και έχουν πολύ μικρη ροή, μια τρυπούλα. Εμείς με αυτές ξεκινήσαμε και κολλήσαμε, δεν επαιρνε καμμιά αλλη. Πιπιλα ενώ στην αρχή πήρα της ανωτέρω μάρκας μετά αλλαξα σε ορθοδοντική της NUK. Ειναι μεχρι να βρεις τι θα του κατσει. Υπομονή.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο, όχι γιατί μπορεί αλλά δεν θέλει. Συμβαίνει στο 10% περίπου των μωρών και χρειάζονται βοήθεια.

 

Αγλαϊα πως μπορώ να διαπιστώσω αν το μωράκι μου ανήκει σε αυτή την κατηγορία και αν ναι που μπορώ να απευθυνθώ για βοήθεια;

 

Είναι πολύ απλό, μετράς τις πάνες για ένα 24ωρο, πρέπει να βρέχει 6-8 πάνες μέχρι να σαραντήσει, αν βρέχει λιγότερες από 6 σημαίνει ότι πρέπει να παρέμβεις. Αναφέρομαι μόνο στο πρώτο διάστημα γιατί τότε εμφανίζονται αυτά τα προβλήματα.

 

 

Το δικό σου μωρό που είναι τόσο μεγάλο δεν μπορεί να απέκτησε τώρα πρόβλημα, οπότε δεν χρειάζεσαι και καμία βοήθεια.

 

 

Πώς καταλαβαίνεις ότι δεν χορταίνει;

 

Καμιά φορά όπως έχει την θηλή στο στόμα την τραβάει προς το μέρος της με δύναμη και την αφήνει ή γενικά είναι ανήσυχη λίγο αφότου έχει θηλάσει ή με κοιτάει και βάζει τα χέρια στο στόμα. Σε γενικές γραμμές βέβαια είναι δύσκολο να την καταλάβω δεδομένου ότι σπάνια κλαίει και μονίμως χαμογελάει και δείχνει χαρούμενη.

 

αυτά που περιγράφεις δεν είναι ενδείξεις ότι το μωρό δεν χορταίνει, μάλλον είναι ενδείξεις ότι το μωρό σου μεγαλώνει και αλλάζει συμπεριφορά.

 

Μετά από τόσο καιρό θηλασμού αν το μωρό έχει μεγαλύτερες ανάγκες απλά θηλάζει πιο συχνά και αυξάνει την παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι απολυτο στην μεγαλεσ ζεστεσ μπορεισ να δεινεισ.

 

Είναι απόλυτο σύμφωνα με τις οδηγίες της Αμερικάνικης Παιδιατρικής Ακαδημίας και του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας.

 

Σας παρακαλώ πάρα πολύ να μην μπερδεύετε τις μητέρες με πληροφορίες που δεν είστε σίγουρες ότι είναι σωστές. Προσπαθούμε να βρούμε κάποιο χρόνο να βοηθήσουμε και αντί να απαντούμε σε 10 ερωτήσεις πρέπει να απαντούμε σε 10 και να διορθώνουμε άλλες τόσες. Είναι πολύ δύσκολο να τα βγάλουμε πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι απολυτο στην μεγαλεσ ζεστεσ μπορεισ να δεινεισ.

 

Είναι απόλυτο σύμφωνα με τις οδηγίες της Αμερικάνικης Παιδιατρικής Ακαδημίας και του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας.

 

Σας παρακαλώ πάρα πολύ να μην μπερδεύετε τις μητέρες με πληροφορίες που δεν είστε σίγουρες ότι είναι σωστές. Προσπαθούμε να βρούμε κάποιο χρόνο να βοηθήσουμε και αντί να απαντούμε σε 10 ερωτήσεις πρέπει να απαντούμε σε 10 και να διορθώνουμε άλλες τόσες. Είναι πολύ δύσκολο να τα βγάλουμε πέρα.

 

Εννοείται ότι δηλαδή δεν δίνουμε νερό?...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό το κατάλαβα, και για αυτό σε προηγούμενη συζήτηση που είπα τη γνωμη μου και την δική μου εμπειρία ανέφερα ότι επινε ξενο γάλα και του εδινα και νεράκι.

 

Απλά μπερδεύτηκα έτσι οπως το εγραψε η Αγλαϊα... :?:?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

Η κορούλα μου έχει λίγες μέρες που άρχισε να βάζει την γροθιά της στο στόμα και πιπιλίζει...Δεν ήθελα να της μάθω πιπίλα και για αυτό δε της δίνω(τη θηλάζω). Προβληματίζομαι όμως αν πρέπει να της την μάθω για να μη βάζει τα χέρια της στο στόμα (ίσως έχει πρόβλημα στο μέλλον όταν θα βγάζει δόντια αν βάζει τα χέρια στο στόμα!!)

Έχει καμιά παρόμοια εμπειρία να με συμβουλέψει!!

_________________

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σταδιο αναπτυξης , ανακαλυπτει τον εαυτο της ! Μην της το στερείς ενοχλωντας την με την πιπιλα . Δεν εχει σχεση αν θα βαλει δαχτυλο αργοτερα. Τα ιδια και η δικη μου και αυτο μου χε πει ο παιδιατρος (γιατι η μαμα μου αποτοτε επιμενει οτι βγαζουμε δοντια ) :lol:

 

*γραφω λιγο "στεγνα" γιατι φοραω την μικρη μου και κοιμαται :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν η κόρη μου άρχισε να πιπιλίζει αντίχειρα και χέρια στον 5ο μήνα (καμιά σχέση με δόντια), την έβαζα στο στήθος και το έπαιρνε πρόθυμα. Παρόλα αυτά, έχω την εντύπωση ότι μάλλον της χαλούσα τη διασκέδαση, γιατί το έκοψε αρκετά σύντομα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δικό σου μωρό που είναι τόσο μεγάλο δεν μπορεί να απέκτησε τώρα πρόβλημα, οπότε δεν χρειάζεσαι και καμία βοήθεια.

Μετά από τόσο καιρό θηλασμού αν το μωρό έχει μεγαλύτερες ανάγκες απλά θηλάζει πιο συχνά και αυξάνει την παραγωγή.

 

Αγλαϊα το μωρό μου θηλάζει αποκλειστικά μόλις από τις 20-8-2008, που είναι και η ημερομηνία που από μόνο του απαρνήθηκε το μπιμπερό έστω και αν αυτό περιείχε μητρικό γάλα. Ο προβληματισμός μου παραμένει διότι όσο το είχα μόνο στο στήθος για ώρες δεν κατέβαινε γάλα και το γάλα κατέβηκε μόνο με το θήλαστρο που μου είπες και νοίκιασα. Τώρα τρώει λίγο και χάνει το ενδιαφέρον στο στήθος και μετά από λίγο θέλει πάλι. Σε ότι αφορά τις πάνες είμαστε οριακά στις πέντε καλές, το αλλάζω κάθε δυόμισι με τρεις ώρες και κάποιες φορές δεν είναι πολύ βρεγμένες. Όσο για το βάρος οι τελευταίες μετρήσεις έχουν ως εξής : 17-8-2008 6545, 24-8-2008 6545, 31-8-2008 6680, 4-9-2008 6685.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aquarius :D:D

 

amaretto εγω την έβαζα στο στήθος γιατι δεν ήξερα τι θέλει , αλλα δεν το ήθελε και καλα έκανε :D

Τωρα περιμένω πως και πως να βάλει το ποδι στο στόμα ..αυτο πρεπει να χει πολυ πλάκα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μέρα σήμερα κρατάει η μαμά μου το μωρό, γιατί επέστρεψα στη δουλειά! Του έχω βγάλει γάλα για να το δίνει με μπιμπερό, αλλά το βγάζει με τη γλωσσίτσα του έξω από το στόμα του και εκνμευρίζεται πάρα πολύ! Η μαμά μου έχει απογοητευτεί τελείως και δεν πιστεύει ότι θα το πιάσει ποτέ το μπουκάλι! Έχω πάρει τα μπουκάλια της NUK που έχουν μεγάλη θηλή καουτσούκ. Να δοκιμάσω άραγε άλλα μπουκάλια? Ή μήπως σιλικόνη? Ευτυχώς η δουλειά μου είναι κοντά στο σπίτι, αλλά δεν μπορεί να γίνεται αυτή η δουλειά συνέχεια?...Καμιά συμβουλή??

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα δοκίμαζα να έδινα μερικές φορές εγώ το γάλα με το μπιμπερό, μήπως φταίει η απουσία σου. Αν δεν το θέλει, θα δοκίμαζα άλλο μπιμπερό (εγώ της έδωσα της Medela μια μέρα και το δέχθηκε αμέσως).

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα όχι να μην το δώσει η μαμά.. γιατί δεν θα μπορεί να καταλάβει ενώ υπάρχει το στήθος και του γυαλίζει εσυ γιατί του πασσάρεις τη πλαστικούρα...! :lol:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

το μπουκαλι δε νομιζω να φταιει,μηπως φταιει η θηλη???

δοκιμασες τις θηλες της κικο???

 

Τη θηλή εννοούσα και γω!! :oops: Λάθος διατύπωση! Έλεγα μήπως πάρω σιλικόνη... Αυτές που έχω, λες και τις σιχαίνεται...το ίδιο κάνει και με τις πιπίλες βέβαια!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα όχι να μην το δώσει η μαμά.. γιατί δεν θα μπορεί να καταλάβει ενώ υπάρχει το στήθος και του γυαλίζει εσυ γιατί του πασσάρεις τη πλαστικούρα...! :lol:

 

:lol::lol::lol::lol:

Έχει και τα δίκια του το παιδί! Και οπως λέει ένας συνάδελφος, "Έτσι πρέπει, είναι σωστός άντρας!" :lol::lol:

Και ότι δεν πρέπει να τον δοκιμάζω εγώ μου το έγραψε και η Αγλαία, γι' αυτό και δεν δοκίμασα καθόλου! Δοκίμασα μόνο την προηγούμενη βδομάδα, αφού είχε προσπαθήσει ο άντρας μου, και με κοιτούσε λες και με κορόιδευε..."Τι κάνεις ,ρε, μάνα?!Τι μαλ... είναι αυτές...!" :lol::lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

(εγώ της έδωσα της Medela μια μέρα και το δέχθηκε αμέσως).

 

Έχει η Medela μπιμπερό? Σε φαρμακεία? Δεν τα έχω δει...Πως μοιάζουν οι θηλές? Σαν τα NUK με γωνία, ή σαν τα CHICCO ισια στρογγυλά...? Και να μπαίνουν άραγε οι θηλές στα μπουκάλια που έχω? Μην ξεφραγκιαστώ κιόλας? Έδωσα που έδωσα 128 ευρώ για θήλαστρο, που μέχρι στιγμής...κατάψυξη όλα...!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...