Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άρνηση του μπιμπερό


litsar

Recommended Posts

αν δε κανω λαθος το μωρο ειναι καλυτερα να το ζυγιζεις καθε μηνα κ οχι καθε βδομαδα..αν το βαρος που περνει στο συνολο ειναι καλο τοτε δεν εχεις προβλημα.επισης καποιο μηνα μπορει κ να μη παρει καθολου βαρος κ παλι να ειναι ενταξη..σκεφτηκες το να μη περνει το μωρακι το μπιμπερο γιατι εχει χορτασει απο σενα κ πολυ απλα δε πειναει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 290
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν δε κανω λαθος το μωρο ειναι καλυτερα να το ζυγιζεις καθε μηνα κ οχι καθε βδομαδα..αν το βαρος που περνει στο συνολο ειναι καλο τοτε δεν εχεις προβλημα.επισης καποιο μηνα μπορει κ να μη παρει καθολου βαρος κ παλι να ειναι ενταξη..σκεφτηκες το να μη περνει το μωρακι το μπιμπερο γιατι εχει χορτασει απο σενα κ πολυ απλα δε πειναει?

 

Το πρόβλημα είναι ότι το μωρό μου δεν κλαίει ποτέ ακόμα και όταν πεινάει, και το άλλο είναι ότι μου έχει πει μια μαία να ζυγίζω το παιδί πριν και μετά τον θηλασμό για να ξέρω τι έχει φάει και γνωρίζω ότι τρώει κατά μέσον όρο γύρω στα 600 ml ημερησίως, αν λάβεις υπόψιν σου ότι είναι 6,5 κιλά είναι λίγο το γάλα που παίρνει και επιπρόσθετα οι πάνες της δεν είναι πολύ βρεγμένες. Δεν ξέρω αν τρώει ή αν πεινάει, θα ήθελα πολύ να τρώει μόνο από το στήθος όμως φοβάμαι μήπως υποσιτίζεται

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

 

για να καταλάβουμε τι συμβαίνει θα πρέπει να γράψεις όλες τις ζυγίζεις με τις ακριβείς ημερομηνίες.

 

Η μαία σου δεν έχει ιδέα από παιδιά που μεγαλώνουν θηλάζοντας...

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

 

για να καταλάβουμε τι συμβαίνει θα πρέπει να γράψεις όλες τις ζυγίζεις με τις ακριβείς ημερομηνίες.

 

Η μαία σου δεν έχει ιδέα από παιδιά που μεγαλώνουν θηλάζοντας...

 

 

Το βάρος κατά τη γέννηση στις 4-4-2008 ήταν 3750

Οι μετρήσεις έχουν γίνει χωρίς ρούχα και πάνα πρωι με το παιδί νηστικό :

 

13-4-2008 3300 22-6-2008 4995

20-4-2008 3485 30-6-2008 5115

28-4-2008 3695 4-72008 5260

4-5-2008 3905 6-7-2008 5370

11-5-2008 4005 13-7-2008 5550

18-5-2008 4170 20-7-2008 5760

25-5-2008 4345 26-7-2008 5980

1-6-2008 4505 3-8-2008 6205

4-6-2008 4640 4-8-2008 6255

8-6-2008 4700 10-8-2008 6360

15-6-2008 4915 17-8-2008 6545

24-8-2008 6545

 

Μέχρι τις 15-4-2008 είχαμε αποκλειστικά μητρικό θηλασμό, στη συνέχεια η παιδιάτρος μας είπε ότι έπρεπε να δώσουμε συμπλήρωμα στο μωρό μετά από κάθε θηλασμό μέχρι να κατεβεί το δικό μου γάλα. Το αποτέλεσμα ήταντ ο μωρό να ζητά όλο και περισσότερο ξένο. Στις 9-5-2008 μίλησα με την παιδίατρο και της εξήγησα ότι επιθυμώ να θηλάσω το παιδί μου, διότι είναι ανθρωπάκι και όχι αγελαδάκι, τότε μου είπε να κόψω τα συμπληρώματα και να της δίνω ένα με δύο το βράδυ. Το αποτέλεσμα ήταν το παιδί να μην χορταίνει και να το έχω από τις 12.00 το μεσημέρι έως τις 12.00 το βράδυ στο στήθος. Στις 24-6-2008 μίλησα με μια μαία η οποία με συμβούλεψε να κάνω συχνές αντλήσεις για να κατέβει περισσότερο γάλα, εκείνο το καιρό διάβασα και για σένα Αγλαϊα και επικοινώσησα μαζί σου με e-mail και με τις συμβουλές σου κατάφερα να αυξήσω το γάλα μου. Όλα πήγαιναν ρολόϊ και το παιδί έτρωγε την μισή ποσότητα γάλακτος από το στήθος και την άλλη μισή από το μπιμπερό και της έδινα και 60 ml ξένο το βράδυ, έτσι έτρωγε συνολικά 810 με 870 ml ημερησίως. τις τελευταίες 10 ημέρες αρνείται πεισματικά να φάει από το μπιμπερό και τρώει περίπου 550 από στήθος, διότι την ζυγίζω πριν και μετά τον θηλασμό και γνωρίζω περίπου τι τρώει και γύρω στα 80 με 100 από το μπιμπερό δικό με το ζόρι. Τι να κάνω κορίτσια βοήθεια δεν θέλω να τα παρατήσω μετά από τόση προσπάθεια και δεν θέλω και για έναν ακόμη λόγο, διότι μου το επέβαλαν το ξένο γάλα διότι είχα άγνοια δεν το επέλεξα και επιθυμώ τρελά το παιδί μου να μεγαλώσει με δικό μου γάλα. Αχ σας τα είπα και ξεθύμανα λιγάκι.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαμογελάκι μου αχ πόσο σε καταλαμβαίνω.. και εμένα έδειναν στην κλινική ξένο γάλα της μπεμπούλας μου και δυσκολεύτηκα πολύ να τη θηλάσω μετά αποκλειστικά. Τα καταφέραμε όμως γιατί το ήθελα πολύ.

Είμαι σίγουρη ότι και αι εσύ θα τα καταφέρεις γιατί έχεις μεγάλη θέληση απ΄ότι βλέπω...

:wink: Εγω το μόνο που θα σε συμβουλέψω εκ πείρας είναι να χαλαρώσεις όσο γίνεται γιατί το άγχος δε βοηθά την κατάσταση...Σταμάτα τις μετρήσεις, παραπάνω κακό και άγχος προκαλούν παρά καλό (μόνο που τα διάβασα αγχώθηκα) και άκου το μωρό σου. Πεινά βάζε το στο στήθος σου, όταν σταματήσει μην επιμένεις... ΄

Οταν αγχωνόμαστε εμείς τους το μεταδίδουμε και όταν θα βλέπεις το μωρό σου ανήσυχο θα λές ότι πεινάει για αυτό κάνει έτσι...φαύλος κύκλος

Εμπιστεύσου τη φύση, άκουσε τις συμβουλές της Αγλαϊας και όλα θα πάνε μια χαρα... :cool: Ξέρεις πόσες το περάσαν αυτό?? :) Good Luck

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4-8-2008 6255

10-8-2008 6360

17-8-2008 6545

24-8-2008 6545

 

τις τελευταίες 10 ημέρες αρνείται πεισματικά να φάει από το μπιμπερό και τρώει περίπου 550 από στήθος, διότι την ζυγίζω πριν και μετά τον θηλασμό και γνωρίζω περίπου τι τρώει και γύρω στα 80 με 100 από το μπιμπερό δικό με το ζόρι.

 

Το μωρό έχει πολύ καλό βάρος για την ηλικία του (η ζύγιση της γέννησης είναι μάλλον λάθος γιατί δεν συμφωνεί με τα υπόλοιπα και δεν υπάρχει ζύγιση εξόδου).

 

Επιπλέον τις τελευταίες 21 μέρες (από τις 3/8 μέχρι τις 24/8) πήρες 295 γρ που είναι πολύ καλό βάρος για την ηλικία του.

 

Είναι φυσιολογικό να περνάει ακόμη και ένας ολόκληρος μήνας χωρίς το μωρό να βάλει καθόλου βάρους, αυτό είναι κάτι που συμβαίνει στα περισσότερα μωρά, ειδικά σε αυτά που τον προηγούμενο μήνα πήραν το διπλάσιο από το αναμενόμενο βάρος:

από τις 4/7 μέχρι τις 3/8 το μωρό πήρε 990 γρ. ενώ το αναμενόμενο γι αυτή την ηλικία είναι 350-400γρ.

 

Είναι λάθος να βλέπουμε το βάρος μόνο μιας εβδομάδας, αυτό δεν δίνει καμία πληροφορία.

 

 

διότι μου το επέβαλαν το ξένο γάλα διότι είχα άγνοια δεν το επέλεξα και επιθυμώ τρελά το παιδί μου να μεγαλώσει με δικό μου γάλα.

Να διαλέξεις έναν παιδίατρο που να κατανοεί τη έννοια του μέσου όρου, που να κατανοεί τις καμπύλες ανάπτυξης, που έχει κρίση και μπορεί να καταλάβει ότι ένα παιδί δεν ακολουθεί μια καμπύλη αλλά έχει το δικό του ρυθμό, να ξέρει τα βασικά για το θηλασμό και να θέλει να σε στηρίξει σε αυτό που κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό έχει πολύ καλό βάρος για την ηλικία του (η ζύγιση της γέννησης είναι μάλλον λάθος γιατί δεν συμφωνεί με τα υπόλοιπα και δεν υπάρχει ζύγιση εξόδου).

Αγλαϊα καταρχάς σε ευχαριστώ για όλα όσα έχεις κάνει για μένα και το μωράκι μου, σ' ευχαριστώ που υπάρχεις και είσαι πρόθυμη να μας βοηθάς πάντα.

Έχεις δίκαιο για το ότι μπορεί να είναι λάθος το βάρος γέννησης, διότι όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο το χαρτί εξόδου έγραφε 3.700 και όταν το ζυγίσαμε εμείς στο σπίτι την ίδια ημέρα με ρούχα επειδή δεν ξέραμε ήταν 3440, όταν ήρθε η παιδιάτρος στις 10-4-2008, δύο μέρες αφού βγήκαμε το ζύγισε 3345.

 

 

Είναι φυσιολογικό να περνάει ακόμη και ένας ολόκληρος μήνας χωρίς το μωρό να βάλει καθόλου βάρους, αυτό είναι κάτι που συμβαίνει στα περισσότερα μωρά, ειδικά σε αυτά που τον προηγούμενο μήνα πήραν το διπλάσιο από το αναμενόμενο βάρος:

από τις 4/7 μέχρι τις 3/8 το μωρό πήρε 990 γρ. ενώ το αναμενόμενο γι αυτή την ηλικία είναι 350-400γρ.

Είναι λάθος να βλέπουμε το βάρος μόνο μιας εβδομάδας, αυτό δεν δίνει καμία πληροφορία.

Αγλαϊα είναι δηλαδή φυσιολογικό να τρώει περίπου 600 με 640 ml ημερησίως ενώ είναι 6545, δεν θα έπρεπε να τρώει 150 ml για κάθε κιλό της;

 

Να διαλέξεις έναν παιδίατρο που να κατανοεί τη έννοια του μέσου όρου, που να κατανοεί τις καμπύλες ανάπτυξης, που έχει κρίση και μπορεί να καταλάβει ότι ένα παιδί δεν ακολουθεί μια καμπύλη αλλά έχει το δικό του ρυθμό, να ξέρει τα βασικά για το θηλασμό και να θέλει να σε στηρίξει σε αυτό που κάνεις...

Έχεις κανέναν καλό υπόψιν σου προς Βριλήσσια ή Χαλάνδρι μεριά;

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο για το ότι μπορεί να είναι λάθος το βάρος γέννησης, διότι όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο το χαρτί εξόδου έγραφε 3.700

 

μπορεί η ζυγαριά της κλινικής να είχε απορρυθμιστεί. Για να έχετε 2 ζυγίσεις τόσο κοντινές μάλλο αυτό συμβαίνει. Μάλλον έδειχνε 250-300 γρ. πάνω...

 

 

 

Αγλαϊα είναι δηλαδή φυσιολογικό να τρώει περίπου 600 με 640 ml ημερησίως ενώ είναι 6545, δεν θα έπρεπε να τρώει 150 ml για κάθε κιλό της;

Κατά μέσο όρο ισχύουν αυτά που γράφεις αλλά τα μωρά δεν μεγαλώνουν κάθε μέρα σύμφωνα με το μέσο όρο, κάποιες μέρες τρώνε περισσότερο από το μέσο όρο και γι αυτό το βάρος τους αυξάνεται περισσότερο από το αναμενόμενο και κάποιες μέρες τρώνε λιγότερο.

 

Η έννοια του μέσου όρου είναι απλά ένας οδηγός για να γνωρίζουμε περίπου τι να περιμένουμε, δεν είναι υποχρεωτικός κανόνας για κάθε μέρα ή για κάθε εβδομάδα.

 

Έχεις κανέναν καλό υπόψιν σου προς Βριλήσσια ή Χαλάνδρι μεριά;

Βάλε την ερώτηση σε ξεχωριστό τόπικ μήπως σε βοηθήσουν οι Αθηναίες μαμάδες!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι το εξής, μόλις κατάφερα να παράγω περίπου 720 ml με συνεχείς αντλήσεις (άντληση ανά 1,5 ώρα) και θηλασμούς, το μωρό περιόρισε την όρεξη του και δεν θέλει καθόλου να φάει από το μπιμπερό το γάλα που μαζεύω με το θήλαστρο. Αναγκάστηκα λοιπόν να μην αντλώ με το θήλαστρο παρά μόνο στις 12.00 το βράδυ που κοιμάται το μωρό και στις 4.00 το πρωί. Το αποτέλεσμα είναι ότι αφού το παιδί δεν τραβάει ικανοποιητικά από το στήθος, (ποτέ δεν το έκανε εξάλλου) και αφού δεν χρησιμοποιώ συχνά το θήλαστρο να έχει πέσει και η δική μου παραγωγή. Ο φόβος μου είναι ότι το γάλα θα μειωθεί πάλι μιας και η γαλουχία στα επίπεδα που προανέφερα δεν είχε ακόμα εδραιωθεί. Τι να κάνω κορίτσια;;; Δώστε μου καμιά ιδέα!!!!

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς?

Δεν τρώει καθόλου? Τρώει ξένο? Θηλάζει?

Αν θηλάζει, πώς ξέρεις ότι δεν τρώει αρκετά?

Πες τα λίγο πιο αναλυτικά

 

Νομίζω η annastasia έχει παιδίατρο προς Χαλάνδρι μεριά. Στειλε της ένα πμ γιατί ή είναι ακόμα διακοπές ή έχει πνιγεί στη δουλειά

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είναι το εξής, μόλις κατάφερα να παράγω περίπου 720 ml με συνεχείς αντλήσεις (άντληση ανά 1,5 ώρα) και θηλασμούς, το μωρό περιόρισε την όρεξη του και δεν θέλει καθόλου να φάει από το μπιμπερό το γάλα που μαζεύω με το θήλαστρο. Αναγκάστηκα λοιπόν να μην αντλώ με το θήλαστρο παρά μόνο στις 12.00 το βράδυ που κοιμάται το μωρό και στις 4.00 το πρωί. Το αποτέλεσμα είναι ότι αφού το παιδί δεν τραβάει ικανοποιητικά από το στήθος, (ποτέ δεν το έκανε εξάλλου) και αφού δεν χρησιμοποιώ συχνά το θήλαστρο να έχει πέσει και η δική μου παραγωγή. Ο φόβος μου είναι ότι το γάλα θα μειωθεί πάλι μιας και η γαλουχία στα επίπεδα που προανέφερα δεν είχε ακόμα εδραιωθεί. Τι να κάνω κορίτσια;;; Δώστε μου καμιά ιδέα!!!!

 

Αν πεινούσε θα το έπινε. Έχει αρκετές πάνες? Αν ναι, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ούτε λόγος να αντλείς. Αν όχι, τότε μπορείς να δοκιμάσεις να του το δώσεις με σταγονόμετρο με κυπελάκι ή κουταλάκι.

Aν όμως το μωρό παίρνει βάρος κι βγάζει αρκετές πάνες, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς?

Δεν τρώει καθόλου? Τρώει ξένο? Θηλάζει?

Αν θηλάζει, πώς ξέρεις ότι δεν τρώει αρκετά?

Πες τα λίγο πιο αναλυτικά

 

Νομίζω η annastasia έχει παιδίατρο προς Χαλάνδρι μεριά. Στειλε της ένα πμ γιατί ή είναι ακόμα διακοπές ή έχει πνιγεί στη δουλειά

 

Θηλάζω, αλλά παράλληλα αντλούσα με θήλαστρο και το παιδί έτρωγε και από στήθος και μπιμπερό δικό μου γάλα, τώρα τρώει μόνο από στήθος, αλλά κάθε φορά που θηλάζω πριν και μετά την ζυγίζω και έτσι ξέρω πως τρώει λίγο, τα έχω γράψει αναλυτικά παραπάνω δες τα και περιμένω σχόλια.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα όλα τα προηγούμενα και πάλι νομίζω πως ανησυχείς υπερβολικά -και η Αγλαϊα αυτό δεν σου είπε?

 

Αφού το μωρό σου αρνείται το μπιμπερό, εκμεταλλεύσου το, βάζε το πιο συχνά στο στήθος αφού θεωρείς ότι δεν τρώει αρκετά και κάνε και την άντλησή σου μετά το γεύμα, αν θεωρείς ότι μόνο με το θηλασμό η παραγωγή μειώνεται.

Δεν θα ήταν τέλειο να απαλλαγείς από το μπιμπερό? :wink::D

 

Τελικά με τις βρεγμένες πάνες τι γίνεται? Είναι αρκετές? Δεν βρήκα απάντηση.

 

Ααα! Είναι τελείως λάθος πρακτική να ζυγίζεις το παιδί πριν και μετά το θηλασμό για να δεις πόσο έφαγε. Βγαίνουν σταθερά λάθος και μάλλον ανησυχητικά συμπεράσματα :?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες, η όρεξη της μικρής επανήλθε και εγώ αντλώ σαν τρελή, γιατί δεν την προλαβαίνω. Δεν ξέρω όμως κάτι γίνεται και δεν ρουφάει όλο το γάλα από το στήθος παίρνει το εύκολο και μετά βαριέται να τραβήξει, με αποτέλεσμα μετά από κάθε θηλασμό να βρίκω αρκετό γάλα είναι μάλλον τεμπελχανίτσα η μικρούλα μου!!!

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες, η όρεξη της μικρής επανήλθε και εγώ αντλώ σαν τρελή, γιατί δεν την προλαβαίνω. Δεν ξέρω όμως κάτι γίνεται και δεν ρουφάει όλο το γάλα από το στήθος παίρνει το εύκολο και μετά βαριέται να τραβήξει, με αποτέλεσμα μετά από κάθε θηλασμό να βρίκω αρκετό γάλα είναι μάλλον τεμπελχανίτσα η μικρούλα μου!!!

 

Ο μόνος τρόπος για να καταλάβεις αν πίνει αρκετό γάλα, είναι να μετράς πάνες. Μην αγχώνεσαι με τίποτα άλλο. Το οτι βγάζεις κι άλλο γάλα με την άντληση δε σημαίνει οτι το μωρό δεν πίνει αρκετό. Μπορεί να σημαίνει οτι έχεις αυξήσει την παραγωγή σου. Ή οτι έχει μάθει το στήθος σου στο θήλαστρο, και μπορείς να βγάλεις παραπάνω. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες, η όρεξη της μικρής επανήλθε και εγώ αντλώ σαν τρελή, γιατί δεν την προλαβαίνω. Δεν ξέρω όμως κάτι γίνεται και δεν ρουφάει όλο το γάλα από το στήθος παίρνει το εύκολο και μετά βαριέται να τραβήξει, με αποτέλεσμα μετά από κάθε θηλασμό να βρίκω αρκετό γάλα είναι μάλλον τεμπελχανίτσα η μικρούλα μου!!!

 

τα μωρά ούτε τεμπελιάζουν ούτε βαριούνται, ίσως να μην μπορούν να θηλάσουν καλά. Επίσης το στήθος δεν αδειάζει ποτέ. Δεν είναι ουροδόχος κύστη για να μαζεύει γάλα και να πρέπει να αδειάσει όταν γεμίσει. Είναι ένας αδένας που παράγει γάλα, άρα δεν μπορεί να αδειάσει, πάντα υπάρχει λίγο ακόμη και λίγο ακόμη. Έχει κάποιον αποθηκευτικό ρόλο αλλά είναι μικρός, κυρίως παράγει την ώρα του θηλασμού ή της άντλησης.

 

Αν δεν χρειαζόμαστε το αντλημένο γάλα δεν αντλούμε, δεν υπάρχει λόγος να αδειάζουμε εντελώς το στήθος σε κάθε θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

τα μωρά ούτε τεμπελιάζουν ούτε βαριούνται, ίσως να μην μπορούν να θηλάσουν καλά. Επίσης το στήθος δεν αδειάζει ποτέ. Δεν είναι ουροδόχος κύστη για να μαζεύει γάλα και να πρέπει να αδειάσει όταν γεμίσει. Είναι ένας αδένας που παράγει γάλα, άρα δεν μπορεί να αδειάσει, πάντα υπάρχει λίγο ακόμη και λίγο ακόμη. Έχει κάποιον αποθηκευτικό ρόλο αλλά είναι μικρός, κυρίως παράγει την ώρα του θηλασμού ή της άντλησης.

 

Αν δεν χρειαζόμαστε το αντλημένο γάλα δεν αντλούμε, δεν υπάρχει λόγος να αδειάζουμε εντελώς το στήθος σε κάθε θηλασμό.

 

Έχω την αίσθηση ότι τρώει αυτό που έχει μαζέψει το στήθος και δεν θηλάζει δυνατά ώστε να παραχθεί κι άλλο την ώρα του θηλασμού, το αποτέλεσμα είναι τρώει πολλές φορές από λίγο. Όσον αφορά την άντληση, αντλώ το βράδυ αφού κοιμήσω το μωρό και στις 4.00 το πρωϊ, διότι το μωρό κοιμάται 12.00 το βράδυ με 9.00 το πρωϊ, γεγονός που σημαίνει ότι το στήθος θα έμενε χωρίς θηλασμό 9 ώρες αν δεν αντλούσα. Πέραν αυτού τις ημέρες που έχει όρεξη και τρώει πολύ το παιδί δεν χορταίνει με το στήθος πιθανόν διότι δεν θηλάζει καλά.

Κορίτσια θέλω να σας ρωτήσω και το εξής, όταν λέτε 5 πάνες βρεγμένες, πόσο βρεγμένες πρέπει να είναι και μετράμε και εκείνες με τα κακάκια;

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι τρώει αυτό που έχει μαζέψει το στήθος και δεν θηλάζει δυνατά ώστε να παραχθεί κι άλλο την ώρα του θηλασμού, το αποτέλεσμα είναι τρώει πολλές φορές από λίγο.

 

Αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο, όχι γιατί μπορεί αλλά δεν θέλει. Συμβαίνει στο 10% περίπου των μωρών και χρειάζονται βοήθεια.

 

Όσον αφορά την άντληση, αντλώ το βράδυ αφού κοιμήσω το μωρό και στις 4.00 το πρωϊ, διότι το μωρό κοιμάται 12.00 το βράδυ με 9.00 το πρωϊ, γεγονός που σημαίνει ότι το στήθος θα έμενε χωρίς θηλασμό 9 ώρες αν δεν αντλούσα.

 

Καλά κάνεις αν νιώθεις ότι το στήθος δεν αντέχει τόσες ώρες χωρίς θηλασμό ή άντληση.

 

Πέραν αυτού τις ημέρες που έχει όρεξη και τρώει πολύ το παιδί δεν χορταίνει με το στήθος πιθανόν διότι δεν θηλάζει καλά.

Πώς καταλαβαίνεις ότι δεν χορταίνει;

 

Κορίτσια θέλω να σας ρωτήσω και το εξής, όταν λέτε 5 πάνες βρεγμένες, πόσο βρεγμένες πρέπει να είναι και μετράμε και εκείνες με τα κακάκια;

Το μωρό πρέπει να ουρήσει 5-6 φορές, δεν έχει σημασία πόσο. Αν οι πάνες με τα κακά έχουν και τσίσα τότε μετράνε και αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Χαμογελάκι, καλησπέρα.

 

Διάβασα τις ανησυχίες σου και παρόλο που εμείς δεν είχαμε πρόβλημα με το μπιμπερό θα ήθελα να σου πω τα εξής. Πιθανόν να παίζει ρόλο όχι το γεγονός ότι της δίνεις γάλα από το μπιμπερό αλλά η θηλή του μπιμπερό. Εχει μεγάλη σημασία αυτό για το μωρό. Εμένα ο μπουμπούκος μου τον θήλαζα και του εδινα συμπλήρωμα και συνήθισε μια συγκεκριμένη θηλή της Chicco. Του άλλαξα σέ άλλη για δοκιμή και πνιγόταν το παιδί και δεν μου έτρωγε. Οπότε ξαναγύρισα στην παλιά. Μια φίλη μου που δεν δεχόταν το μωρό της το μπιμπερό του έδινε το γάλα με το κουταλάκι!! και το έπινε. Επίσης πρόσεξε να παίρνει αρκετά υγρά το παιδί και εάν εχεις αμφιβολίες για τα υγρά του παιδιού να του δίνεις λίγο νεράκι. Η πάνα με τσισάκια πρέπει να γεμίζει στις 3 ώρες περίπου. Εαν δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη η παιδίατρος άλλαξε γιατί που και που και εμείς η μαμάδες χρειαζόμαστε να στηριχτούμε καπου. Ελπίζω να βοήθησα. (Το βάρος ακούγεται καλό). Πρόσεχε τους ρυθμούς σου με το γάλα γιατί εγω την πατησα. Δεν εβγαζα συχνά και μειώθηκε πολύ ώσπου σταμάτησε. Η δική μου η παιδίατρος μου είπε να τον ζυγίζω καθε εβδομάδα, συγκεκριμένη μέρα και ώρα (εάν είναι δυνατόν) και μετά από κένωση. Ο μήνας είναι πολύ και θα σε φάει το αγχος.

 

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Αφου για 3 μηνες ακουσα οτι δεν ειναι αρκετο το γαλα μου,η οτι δεν ειναι καλο κτλ το πηρα αποφαση και κλεινω τα αυτια μου!ευχαριστω και κριμα που δεν σας ηξερα πιο πριν που περασαμε και τισ μαστιτιδες μας!θα ξεαγχωνομουν .ευχαριστω

 

Σοφία23 καλησπέρα,

 

Δοκίμασε και διαφορετικές θηλές για το μπιμπερό, κάποια θα του καθήσει. Να σου ζήσει το μπουλουκάκι σου! Μόλις βρεις ποια του κάθεται καλά, θα μπορείς να αποθηκεύεις και το γάλα σου ώστε να το δίνει με μπιμπερό οποιος/οποια τον φροντίζει όταν λειπεις.

Link to comment
Share on other sites

εάν εχεις αμφιβολίες για τα υγρά του παιδιού να του δίνεις λίγο νεράκι.

:shock:

συγγνωμη αλλα αυτο δεν ισχυει!!!!

αν δεν εχει αρχισει το μωρο τις στερεες δεν του δινουμε νερο!! :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

εάν εχεις αμφιβολίες για τα υγρά του παιδιού να του δίνεις λίγο νεράκι.

:shock:

συγγνωμη αλλα αυτο δεν ισχυει!!!!

αν δεν εχει αρχισει το μωρο τις στερεες δεν του δινουμε νερο!! :roll:

Αυτο δεν ειναι απολυτο στην μεγαλεσ ζεστεσ μπορεισ να δεινεισ.

Link to comment
Share on other sites

εάν εχεις αμφιβολίες για τα υγρά του παιδιού να του δίνεις λίγο νεράκι.

:shock:

συγγνωμη αλλα αυτο δεν ισχυει!!!!

αν δεν εχει αρχισει το μωρο τις στερεες δεν του δινουμε νερο!! :roll:

Αυτο δεν ειναι απολυτο στην μεγαλεσ ζεστεσ μπορεισ να δεινεισ.

 

αντιγραφω απο παλιο ποστ!!!

Κορίτσια δίνετε νερό στα μωρά σας τώρα με την πολλή ζέστη?

 

Ξέρω οτι τα μωρα που θηλάζουν δε χρειάζονται νερο αλλά τώρα που έχει τόση ζέστη μήπως χρειάζονται?

 

Αν δίνετε, ποσο και κάθε πότε δίνετε? Με το μπιμπερό? Βρασμένο σε θερμοκρασία δωματίου υποθέτω....

Ελπίζω να μην είναι χαζή η ερώτησή μου.

 

Ούτε στην Αφρική χρειάζονται νερό τα μωρά...

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Στο μπιμπερό δίνεις μητρικό ή ξένο?

Γιατί αν δίνεις ξένο, μπορεί να έχει πρόβλημα και με τη γεύση.... :? Οπότε μπορείς να δοκιμάσεις άλλη μάρκα...ή μητρικό :wink:

Για την πιπίλα δεν έχεις λόγο να επιμένεις. Αν δεν την θέλει, δεν την θέλει!

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...