Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άρνηση του μπιμπερό


litsar

Recommended Posts

Λοιπόν δοκιμάσαμε το θαυματουργό μπιμπερό nuby που αναφέρθηκε πιο πάνω, αλλά χωρίς πιπίλα, με ρύγχος από σιλικόνη σαν εκπαιδευτικό ποτηράκι. Κάτι έγινε και μάλιστα κάποια στιγμή το τσάκωσε με τα χεράκια του και το ζούπαγε μόνος του. Το κουταλάκι σε αυτό το μπιμπερό τρέχει πολύ και γίνεται χάλια το μωρό (άλλωστε αναφέρει ότι δεν κάνει για γάλα). Αντίστοιχο προϊόν βρήκα αυτό http://www.trikiklo.com/In_Home/Food_and_Bath/Boon_Squirt_Baby_Food_Dispensing_Spoon.html

αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για να ξέρω.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 290
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ το Σάββατο πήρα ρεπό και βγήκα... Θήλασα το μικρό στις 6:30 και έφυγα... Ο μπέμπης δεν έφαγε ούτε την κρέμα ούτε γάλα αντλημένο, κοιμήθηκε νηστικός και ξύπνησε στις 2 που με μυρίστηκε! :) Τίποτα δεν έπαθε και πήγα κι εγώ στη συναυλία των Κατσιμιχαίων και το ευχαριστήθηκα! :)

Πάντως με προβληματίζει λίγο αυτή η κατάσταση, αλλά όσο δεν χρειάζεται να πάω για δουλειά δεν υπάρχει πρόβλημα.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα! Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum παρόλο που διαβάζω συχνά, ήδη από την περίοδο της εγκυμοσύνης μου και έχω βρει απαντήσεις σε πολλά θέματα που με απασχολούσαν. Έχω μια κορούλα 9,5 μηνών η οποία μέχρι τώρα θηλάζει αποκλειστικά. Λόγω του ότι θα επιστρέψω στη δουλειά σε 3 μήνες προσπαθώ να της μάθω - χωρίς αποτέλεσμα!- το μπιμπερό... Εξάγω γάλα με θήλαστρο και δοκιμάζω να της το δώσω μετά το βραδινό μπάνιο. Στην ηλικία που είναι τώρα θηλάζει το πρωί, το βράδυ και κατά τη διάρκεια της νύχτας ανά 3 ώρες. Στα υπόλοιπα γεύματα δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό δεν αντιμετωπίσαμε ποτέ μεγάλα ή ιδιαιτερα προβλήματα ούτε δυσκολεύτηκε να προσαρμοστεί. Έχω αγχωθεί και έχω πανικοβληθεί. Ζητώ τις συμβουλές σας και Αγλαία αν είναι δυνατόν να με συμβουλεύσεις και εσυ! Πολλές φορές ακολούθησα τις συμβουλές που έχεις δώσει σε άλλες χρήστριες σχετικά με το θηλασμό και ειλικρινά με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ αν αγνοία σου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! Θα περιμένω με ανυπομονησία....

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια κορούλα 9,5 μηνών η οποία μέχρι τώρα θηλάζει αποκλειστικά. Λόγω του ότι θα επιστρέψω στη δουλειά σε 3 μήνες προσπαθώ να της μάθω - χωρίς αποτέλεσμα!- το μπιμπερό...

Να σου ζήσει!

Το περίεργο θα ήταν να δεχθεί το μωρό να πάρει μπιμπερό σε αυτή την ηλικία και μάλιστα από εσένα.

Το μωρό δεν μπορεί να καταλάβει γιατί δεν είσαι διαθέσιμη, γιατί δεν τη θηλάζεις ενώ μέχρι τώρα το έκανες πάντα. Δεν μπορεί να αντιληφθεί ούτε τις προθέσεις σου, ούτε τη μελλοντική σου απουσία και δεν έχει λόγο να το κάνει!

 

Επίσης όλη αυτή η προσπάθεια, είναι χωρίς νόημα. Στην ηλικία που θα είναι το μωρό όταν επιστρέψεις στη δουλειά, δεν θα πρέπει να χρησιμοποιεί μπιμπερό (οι ορθοδοντικοί προτείνουν τη διακοπή του μπιμπερό στους 12 μήνες).

 

 

Εξάγω γάλα με θήλαστρο και δοκιμάζω να της το δώσω μετά το βραδινό μπάνιο. Στην ηλικία που είναι τώρα θηλάζει το πρωί, το βράδυ και κατά τη διάρκεια της νύχτας ανά 3 ώρες.

Τη νύχτα θηλάζει αρκετά. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις περισσότερους θηλασμούς τη μέρα, μήπως κοιμηθεί περισσότερες ώρες τη νύχτα και είσαι κι εσύ πιο ξεκούραστη.

Το μητρικό γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια τροφή του βρέφους και το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του και ο θηλασμός πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος μέρα και νύχτα.

Αν ένα μωρό χάνει πολλούς θηλασμούς τη μέρα, τείνει να αναπληρώνει το βράδυ.

 

Στα υπόλοιπα γεύματα δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό δεν αντιμετωπίσαμε ποτέ μεγάλα ή ιδιαιτερα προβλήματα ούτε δυσκολεύτηκε να προσαρμοστεί.

Δηλαδή έγινε προσπάθεια να προσαρμοστεί το μωρό; Τα μικρά προβλήματα που αντιμετωπίσατε ποια ήταν;

 

Έχω αγχωθεί και έχω πανικοβληθεί.

Χωρίς λόγο!

 

Δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείς με το θήλαστρο και τις αντλήσεις, ούτε χρειάζεται να μάθεις στο παιδί σου το μπουκάλι. Τις ώρες που θα λείπεις, το μωρό θα τρέφεται με στερεές τροφές και δεν θα αντιμετωπίζεις κανένα πρόβλημα.

 

Πόσες ώρες θα λείπεις;

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

Το περίεργο θα ήταν να δεχθεί το μωρό να πάρει μπιμπερό σε αυτή την ηλικία και μάλιστα από εσένα.

Το μωρό δεν μπορεί να καταλάβει γιατί δεν είσαι διαθέσιμη, γιατί δεν τη θηλάζεις ενώ μέχρι τώρα το έκανες πάντα. Δεν μπορεί να αντιληφθεί ούτε τις προθέσεις σου, ούτε τη μελλοντική σου απουσία και δεν έχει λόγο να το κάνει!

 

Επίσης όλη αυτή η προσπάθεια, είναι χωρίς νόημα. Στην ηλικία που θα είναι το μωρό όταν επιστρέψεις στη δουλειά, δεν θα πρέπει να χρησιμοποιεί μπιμπερό (οι ορθοδοντικοί προτείνουν τη διακοπή του μπιμπερό στους 12 μήνες).

 

 

 

Τη νύχτα θηλάζει αρκετά. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις περισσότερους θηλασμούς τη μέρα, μήπως κοιμηθεί περισσότερες ώρες τη νύχτα και είσαι κι εσύ πιο ξεκούραστη.

Το μητρικό γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια τροφή του βρέφους και το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του και ο θηλασμός πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος μέρα και νύχτα.

Αν ένα μωρό χάνει πολλούς θηλασμούς τη μέρα, τείνει να αναπληρώνει το βράδυ.

 

 

Δηλαδή έγινε προσπάθεια να προσαρμοστεί το μωρό; Τα μικρά προβλήματα που αντιμετωπίσατε ποια ήταν;

 

 

Χωρίς λόγο!

 

Δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείς με το θήλαστρο και τις αντλήσεις, ούτε χρειάζεται να μάθεις στο παιδί σου το μπουκάλι. Τις ώρες που θα λείπεις, το μωρό θα τρέφεται με στερεές τροφές και δεν θα αντιμετωπίζεις κανένα πρόβλημα.

 

Πόσες ώρες θα λείπεις;

Αγλαία, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. Οί ώρες εργασίας μου είναι 09:00-17:00 ή 18:00, αλλά υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να διανυκτερεύσω εκτος πόλης για 1-2 ημέρες. Είμαι ιδιωτικός υπάλληλος και δε θα μπορώ να καθορίσω εγώ αν και πότε θα συμβεί αυτό. Για να προσαρμοστεί στις στερεες τροφές δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα, ξεκίνησε με τη λιωμένη μπανάνα, στην αρχή δεν ήξερε τι να κάνει με το κουτάλι κλπ όπως όλα τα παιδάκια, ίσως σε μπέρδεψα με τον τρόπο που έγραψα. Πότε να της δίνω το στήθος κατά τη διάρκεια της ημέρας? Ποιές στιγμές της ημέρας και πότε σε σχέση με τα γεύματα? Πίστευα ότι αυτό πρέπει να κάνω για να περάσει στις στερεές τροφες και αυτή ήταν και η συμβουλή του παιδιάτρου. Προφανώς αναπληρώνει τις ανάγκες της το βράδυ γιατί από τη γέννησή της μέχρι τώρα είναι μεταξύ 90% και 100% και σε ύψος και σε βάρος. Ακόμη να σου πω ότι πίνει νεράκι και χυμό από ποτηράκι με στόμιο από σιλικόνη. Σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα περιμένω και νέα σου απάντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οί ώρες εργασίας μου είναι 09:00-17:00 ή 18:00,

Noμίζω ότι το μωρό άνετα θα κάνει τα γεύματα των στερεών αυτές τις ώρες.

 

αλλά υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να διανυκτερεύσω εκτος πόλης για 1-2 ημέρες.

 

 

γενικά, μέχρι το παιδί να καταλάβει την έννοια του χρόνου (χθες, σήμερα, αύριο...), είναι καλύτερα να το παίρνεις μαζί σου με κάποιον που θα το προσέχει για να μην φοβάται ότι σε χάνει

 

σε αυτή την ηλικία τα παιδιά μπορούν να διαχειριστούν την απώλεια κάποιων ωρών

 

αν δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα καλό θα ήταν να το συζητήσεις με έναν παιδοψυχολόγο για να σου πει πώς να το χειριστείς

 

Πότε να της δίνω το στήθος κατά τη διάρκεια της ημέρας? Ποιές στιγμές της ημέρας και πότε σε σχέση με τα γεύματα?

Μετά τα γεύματα και μεταξύ των γευμάτων.

Πόσα γεύματα κάνει;

Τί τρώει;

 

Πίστευα ότι αυτό πρέπει να κάνω για να περάσει στις στερεές τροφες και αυτή ήταν και η συμβουλή του παιδιάτρου.

Αυτό το κάνουμε όταν θέλουμε να αναγκάσουμε το μωρό να περάσει στις στερεές τροφές και είναι αναγκαίο για τα μωρά που ΔΕΝ θηλάζουν

 

Δες κι εδώ:

 

http://gaps.me/preview/?page_id=34

 

 

Προφανώς αναπληρώνει τις ανάγκες της το βράδυ γιατί από τη γέννησή της μέχρι τώρα είναι μεταξύ 90% και 100% και σε ύψος και σε βάρος.

Εκτιμώ ότι αν θηλάζει περισσότερο τη μέρα, θα μειώσει κάπως το βραδυνό θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι την Αγλαϊα; το αγορακι μου ηλικιας 12 μηνων θηλαζει επιτυχως απο την πρωτη στιγμη. το θεμα ειναι οτι δεν πινει νερο ουτε με μπιμπερο, αλλα ουτε και με εκπαιδευτικο ποτηρακι. πινει 1-2 γουλιες απο ποτηρι σαν μεγαλος. τι να κανω; τρωει φαγητο και τα μονα υγρα που παιρνει ειναι το γαλα μου. επιπλεον θηλαζει οπωσδηποτε προ του υπνου μερα νυχτα. θα τον ταλαιπωρησω αν λειψω 4 ωρες για να παω στον γιατρο;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι την Αγλαϊα; το αγορακι μου ηλικιας 12 μηνων θηλαζει επιτυχως απο την πρωτη στιγμη. το θεμα ειναι οτι δεν πινει νερο ουτε με μπιμπερο, αλλα ουτε και με εκπαιδευτικο ποτηρακι. πινει 1-2 γουλιες απο ποτηρι σαν μεγαλος. τι να κανω; τρωει φαγητο και τα μονα υγρα που παιρνει ειναι το γαλα μου. επιπλεον θηλαζει οπωσδηποτε προ του υπνου μερα νυχτα. θα τον ταλαιπωρησω αν λειψω 4 ωρες για να παω στον γιατρο;

 

Πειράζει ν΄απαντήσω κι εγώ; :)

Εφόσον μπορεί να πίνει από ποτήρι έστω και 1-2 γουλιές, αν διψάσει, θα πιει και περισσότερες. Κι η μικρή μου με κανονικό ποτήρι ξεκίνησε, δεν ήθελε τίποτε άλλο. Στην ηλικία του πάντως 4 ώρες δεν μου φαίνονται και πολλές.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα καλό θα ήταν να το συζητήσεις με έναν παιδοψυχολόγο για να σου πει πώς να το χειριστείς

 

αλιμονο!οι ψυχολογοι κλεφτες θα γινουν?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα καλό θα ήταν να το συζητήσεις με έναν παιδοψυχολόγο για να σου πει πώς να το χειριστείς

 

αλιμονο!οι ψυχολογοι κλεφτες θα γινουν?

 

αν έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο, μπορείς να το γράψεις εδώ και να προσφέρεις κι εσύ κάτι στη μητέρα που αναρωτιέται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο, μπορείς να το γράψεις εδώ και να προσφέρεις κι εσύ κάτι στη μητέρα που αναρωτιέται

 

στην αναρτηση της μανουλας αυτης δε φαινεται πουθενα να αναρωτιεται αν η ελλειψη της για καποια βραδια απο το παιδι της θα του δημιουργησει ψυχολογικα προβληματα,ηταν δικη σου πρωτοβουλια να της συστησεις παιδοψυχολογο......

εγω δεν εχω να προτεινω κατι,δε βλεπω τη μανουλα να αναρωτιεται κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες

μήπως μπορείτε να βοηθήσετε; ο μικρούλης μου είναι 3 μηνών και σε 20 μέρες επιστρέφω στην δουλειά.δεν θέλει με τίποτα το μπιμπερό.θηλάζω αποκλειστικα και αντλώ γάλα με θήλαστρο για την καταψηξη και για τον βρεφονηπιακό .πρίν απο 15 μέρες εφαγε 3 μέρες απο 1 γέυμα με μπιμπερό που το έδωσε ο μπαμπάς και μετά ουτε να το φτύσει !!!!! θα είμαι στην δουλεία τουλάχιστον 8ωρες με τις μετακινησεις και θα πρέπει να παίρνει 3 γεύματα τουλάχιστον μέσα στη μέρα με μπιμπερό χωρίς να σταματήσω τον θηλασμό.

έχετε κqμιά ιδέα;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες

μήπως μπορείτε να βοηθήσετε; ο μικρούλης μου είναι 3 μηνών και σε 20 μέρες επιστρέφω στην δουλειά.δεν θέλει με τίποτα το μπιμπερό.θηλάζω αποκλειστικα και αντλώ γάλα με θήλαστρο για την καταψηξη και για τον βρεφονηπιακό .πρίν απο 15 μέρες εφαγε 3 μέρες απο 1 γέυμα με μπιμπερό που το έδωσε ο μπαμπάς και μετά ουτε να το φτύσει !!!!! θα είμαι στην δουλεία τουλάχιστον 8ωρες με τις μετακινησεις και θα πρέπει να παίρνει 3 γεύματα τουλάχιστον μέσα στη μέρα με μπιμπερό χωρίς να σταματήσω τον θηλασμό.

έχετε κqμιά ιδέα;;;;;;;

 

Δες απάντηση εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2209539#post2209539

Μην κάνεις post το ίδιο μήνυμα σε περισσότερες ενότητες γιατί δημιουργείται μπέρδεμα...

Link to comment
Share on other sites

στην αναρτηση της μανουλας αυτης δε φαινεται πουθενα να αναρωτιεται αν η ελλειψη της για καποια βραδια απο το παιδι της θα του δημιουργησει ψυχολογικα προβληματα,ηταν δικη σου πρωτοβουλια να της συστησεις παιδοψυχολογο......

εγω δεν εχω να προτεινω κατι,δε βλεπω τη μανουλα να αναρωτιεται κατι τετοιο

 

Σ' αυτή τη ζωή υπάρχουν άνθρωποι που απλά παρατηρούν τον άλλον που πάει να σκοντάψει κι εκείνοι που του φωνάζουν για να το αποτρέψουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν βρίσκω λύση σε τίποτα. Ο γιος μου είναι 13 μηνών και δεν θέλει με τίποτα να πιει από μπιμπερό. Θήλαζα αποκλειστικά τόσους μήνες αλλά και μετά την εισαγωγή των στερεών τροφών το γάλα μου έχει μειωθεί πολύ και το παιδί δεν παίρνει αρκετό γάλα, αν και τρώει αρκετά όλα τα υπόλοιπα γεύματα.

Κάναμε τις αιματολογικές εξετάσεις του 1ου έτους και έχει χαμηλή φεριτίνη και αρχίσαμε συμπλήρωμα σιδήρου. Το γνωρίζω ότι αυτό είναι πολύ σύνηθες ειδικά σε παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά αλλά ο μικρός μου είναι πολύ αδύνατος (8,5 κιλά) και δεν παίρνει και βάρος. Θα ήθελα να ξεκινήσει να πίνει ξένο γάλα.

Έχω δοκιμάσει ποτηράκι εκπαιδευτικό, ποτηράκι με καλαμάκι, κουταλάκι, τον έχω αφήσει νηστικό... μόλις δει το μπιμπερό κλαίει με μαύρο δάκρυ..

Το μπιμπερό το έχω δώσει και εγώ και ο άντρας μου και η γιαγιά... τίποτα.

Λυπάμαι που το παιδί μου δεν πίνει 10 μέρες γάλα και φοβάμαι ότι θα κόψει το γάλα τόσο νωρίς...

Έχω δοκιμάσει μπιμπερό Nuk και Dr Browns και γάλατα σκόνη 3ης βρεφικής ηλικίας (Nan, Humana, Biolac, Frezylac) και εβαπορέ Neslac και Almiron. Δεν πίνει τίποτα... Μερικές φορές τον λυπάμαι και τον θηλάζω αλλά προσπαθώ να το αποφεύγω...

 

Αν έχετε κάτι να μου προτείνετε το περιμένω με μεγάλη αγωνία.. γιατί πραγματικά είμαι απελπισμένη. Δεν ξέρω τι να κάνω για να πιει το ζουζουνάκι μου γάλα..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...