Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επισκληρίδιος ή ολική στην καισαρικη???


Recommended Posts

Καλησπερα!

Θελω την βοηθεια σας-γνωμη-εμπειρια σας!Θα φερω στον κοσμο το παιδακι μου τελικα με καισαρικη λογω hpv. Τωρα μου μενει να επιλεξω τον τροπο αναισθησιας.Ο γιατρος μου φανηκε οτι προτιμα την ολικη,εμενα μου ξινιζει ομωσ να μη δω κατευθειαν την μπουμπου μου.Ο γιατρος μου ειπε οτι η επισκληριδιος μπορει να αφησει "θεματακι" στην μεση:(

ΤΕλικα η επισκληριδιος της καισαρικης δεν ειναι η ιδια με του φυσιολ.τοκετου?:confused::confused::confused:

ΚΑθε γνωμη σας πολυτιμη....ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω θα σ ελεγα να προτιμησεις επισκληρηδιο......

Οπως και να χει η ολικη ειναι ολικη...δεν ειναι καλυτερη για τον οργανισμο σιγουρα.....με τ καλο τ μωρακι σου....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

κ εγω λεω καλυτερα επισκληριδιο..κ εγω αυτο εκανα κ ειδα το μωρακι μου αμεσως! κ μετα ημουν μια χαρα,κ δεν ειχα κανενα προβλημα με τη μεση μου..

με το καλο το μωρακι σου!

:)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισκληριδιο εννοειται!εχω δοκιμασει κ τα 2 κ γι αυτο το προτεινω.γιατι ομως ο γιατρος σου προτιμα την ολικη?που θα γεννησεις παιζει ρολο.μηπως δεν εμπιστευεται τον αναισθησιολογο?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα την κορη μου με επισκληριδιο.ειναι παραπανω η δοση που βαζουν στην καισαρικη απο τον φυσιολογικο αλλα εγω δεν ειχα κανενα προβλημα με την μεση και ο γιατρος μου μου ειχε πει να διαλεξω οποιο τροπο θελω.δεν καταλαβαινω γιατι να εχεις θεματακι με την μεση αν ξερει την δουλεια του ο αναισθησιολογος?να βρεις καλο αναισθησιολογο και δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα.και εγω ηθελα να δω την μπεμπα μου μολις γεννηθει ,δεν υπαρχει καλυτερο!!!!

με το καλο να γεννησεις!!!φιλακια πολλα

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ,ΛΟΓΩ ΠΟΥ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝΕ ΠΡΟΩΡΑ(33 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ)ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΛΟ ΕΜΕΤΟ......ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΔΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩ......ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ,ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΛΑΔΙΑ......ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΜΕΡΙΚΗ ΝΑ ΡΚΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΒΛΕΠΑ,ΑΛΛΑ ΕΒΕΛΠΙΣΤΩ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ(ΕΑΝ ΜΕ ΑΞΙΩΣΗ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ξέρεις ότι η ολική νάρκωση είναι πιο κοντά στο κώμα παρά στον ύπνο... δεν είναι κάτι που το κάνεις χωρίς λόγο. Ο σημαντικότερος λόγος για ολική νάρκωση είναι ότι πιάνει πολύ πιο γρήγορα από την επισκληρίδιο, οπότε την χρησιμοποιούν σε περιπτώσεις που τα λίγα λεπτά είναι θέμα ζωής και θανάτου για το μωρό.

Μια αναισθησιολόγος μου είπε ότι η ολική νάρκωση σε εγκύους είναι πιο δύσκολη απ΄ό,τι σε άλλες εγχειρήσεις, γιατί το μωρό πιέζει το στομάχι και μπορεί να κάνεις εμετό όσο είσαι σε κώμα και να κάνεις αναρρόφηση.

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

επισκληριδιο εννοειται!εχω δοκιμασει κ τα 2 κ γι αυτο το προτεινω.γιατι ομως ο γιατρος σου προτιμα την ολικη?που θα γεννησεις παιζει ρολο.μηπως δεν εμπιστευεται τον αναισθησιολογο?

 

Στο Ελενα θα γεννησω.Δεν ξερωω γιατι προτιμαει την ολικη.Δεν του εκανα πολλες ερωτησεις γιατι μολις μου ειχε ανακοινωθει η καισαρικη.Αλλα θελω να μαι προετοιμασμενη για το επομενο ραντεβου.Η πητ μου ειναι 27/7 αρα 2 βδομαδες πριν θα μου κλεισει καισαρικη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.. κ εμένα ο γιατρός μου είναι στο Έλενα και είναι κ εκείνος κατά της επισκληρίδιου..

Απ' ότι μου έχει πει το Έλενα έχει τους καλύτερους αναισθησιολόγους και δεν τίθεται θέμα πάνω σε αυτό, αλλά δεν εμπιστεύεται την επισκληρίδιο λόγω των προβλημάτων στη μέση που προκαλεί (όχι σε όλες τις γυναίκες), και επειδή δεν έχουν περάσει αρκετά χρόνια που την χρησιμοποιούν επίσης.

Τώρα η αλήθεια είναι ότι κ εγώ έχω δίλημμα για το τι θα κάνω, η αλήθεια είναι ότι με φοβίζει η επισκληρίδιο.. αλλά ούτε και ολική θέλω με τίποτα..!

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι η απόφαση δική σου σύμφωνα με τον γιατρό, τότε διάλεξε επισκληρίδιο. Γιατί να κάνεις αλλιώς ολική νάρκωση? Δεν υπάρχει πιο όμορφο συναίσθημα να κρατήσεις το μωρό στην αγκαλιά σου μόλις έρθει στην ζωή. Πολλές φορές επηρρεαζόμαστε από αυτά που διαβάζουμε αλλά μην φοβάσαι. Εγώ έκανα επισκληρίδιο και με πρόβλημα και στην δισκοκήλη μου και όλα καλά. Ούτε πόνο είχα μετά την γέννα ούτε τίποτα. Με το καλό το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι η απόφαση δική σου σύμφωνα με τον γιατρό, τότε διάλεξε επισκληρίδιο. Γιατί να κάνεις αλλιώς ολική νάρκωση? Δεν υπάρχει πιο όμορφο συναίσθημα να κρατήσεις το μωρό στην αγκαλιά σου μόλις έρθει στην ζωή. Πολλές φορές επηρρεαζόμαστε από αυτά που διαβάζουμε αλλά μην φοβάσαι. Εγώ έκανα επισκληρίδιο και με πρόβλημα και στην δισκοκήλη μου και όλα καλά. Ούτε πόνο είχα μετά την γέννα ούτε τίποτα. Με το καλό το μωράκι σου.

 

Συμφωνώ μαζί σου Ster.. καλό είναι να ψαχνόμαστε αλλά καμιά φορά επηρεαζόμαστε πολύ η αλήθεια είναι..

Μου έδωσες κ κουράγιο γιατί κ εγώ έχω δισκοπάθεια και με χτυπάει στην μέση.. και τώρα στην εγκυμοσύνη έχω φοβερό πόνο εάν κουραστώ λίγο!

Αλλά εάν κ εσένα δεν σε πείραξε η επισκληρίδιο.. τότε εκεί με βλέπω να καταλήγω!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ρωτησω κάτι? Οταν λες hpv εχεις τον τυπο των κονδυλωματων και ειναι και σε έξαρση δηλαδη? Ρωτω διοτι και εγω εχω (ειχα) hpv (οχι κονδυλωματα) αλλα δεν μου εχουν πει για καισαρικη...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στη θεση σου θα προτιμουσα επισκληριδιο γιατι ειναι απιστευτη η αισθηση οταν σου ακουμπανε το παιδι πανω σου με το που θα βγει απο την κοιλιτσα. Ασε που θα σε πειραξει λογικα η ολικη, φερνει ναυτια και εμετο μου φαινεται ενω με την επισκληριδιο αντε να εχεις λιγα ριγη για καμμια ωρα, οταν βγεις απο την ανανηψη θα εισαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια οσες εχετε γεννησει , τι νιωθατε με την επισκληριδιο? σταματησαν οι πονοι μολις σαν την εκαναν? Νιωθατε να σπρωξετε? Μετα την επηρεια της νιωθατε πονο?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Στο Ελενα θα γεννησω.Δεν ξερωω γιατι προτιμαει την ολικη.Δεν του εκανα πολλες ερωτησεις γιατι μολις μου ειχε ανακοινωθει η καισαρικη.Αλλα θελω να μαι προετοιμασμενη για το επομενο ραντεβου.Η πητ μου ειναι 27/7 αρα 2 βδομαδες πριν θα μου κλεισει καισαρικη

 

Γενικά στο Έλενα στις καισαρικές κάνουν ολική και όχι επισκληρίδιο

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οσες εχετε γεννησει , τι νιωθατε με την επισκληριδιο? σταματησαν οι πονοι μολις σαν την εκαναν? Νιωθατε να σπρωξετε? Μετα την επηρεια της νιωθατε πονο?

 

ενιωθα τα ποδια μου λιγο βαρια, μουδιασμενα. Με το που μου την εκαναν σε λιγα λεπτα δεν ενιωθα κανενα πονο, δεν καταλαβαινα καμμια συσπαση κι ας ειχα στον καρδιοτοκογραφο συσπαση 90-100. αν δεν μου ελεγαν να σπρωξω απλως δεν καταλαβαινα τιποτα. γεννησα και το μονο που εκανα ειναι να σφιχτω 5 φορες γιατι ετσι μου ειπαν. μετα δεν ενιωσα κανενα πονο και τους ειπα να μου κοψουν και τα παυσιπονα. Γεννησα με φτ, ελπιζω να σε καλυψα. Επισης δεν πονεσα ουτε οταν μου την εκαναν

Link to comment
Share on other sites

ενιωθα τα ποδια μου λιγο βαρια, μουδιασμενα. Με το που μου την εκαναν σε λιγα λεπτα δεν ενιωθα κανενα πονο, δεν καταλαβαινα καμμια συσπαση κι ας ειχα στον καρδιοτοκογραφο συσπαση 90-100. αν δεν μου ελεγαν να σπρωξω απλως δεν καταλαβαινα τιποτα. γεννησα και το μονο που εκανα ειναι να σφιχτω 5 φορες γιατι ετσι μου ειπαν. μετα δεν ενιωσα κανενα πονο και τους ειπα να μου κοψουν και τα παυσιπονα. Γεννησα με φτ, ελπιζω να σε καλυψα. Επισης δεν πονεσα ουτε οταν μου την εκαναν

 

 

Ελπιζω να μην σε κουραζω αλλα μια δυο τρεις τελευταιες ερωτησεις:oops:? Το μετανιωσες για καποιο λογο? Θα το ξανακανες? Παρενεργειες?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

σε σχέση με την επισκληρίδιο πιστεύω ότι τα πράγματα είναι σχετικά. Εγώ μια χαρά τις καταλάβαινα τις ωδίνες μου, απλώς πολύ πιο ήπια. Καταλάβαινα πότε έπρεπε να σπρώξω. Πιστεύω ότι μου είχαν κάνει την ιδανική δόση. Η αδερφή μου με την επισκληρίδιο δεν καταλάβαινε καθόλου πότε έρχονταν οι ωδίνες και πότε έπρεπε να κάνει τι (προφανώς της είχαν κάνει μεγαλύτερη δόση). Αλλη φίλη μου πρόσφατα πονούσε πάρα πολύ, ακόμα και μετά την επισκληρίδιο και τελικά της έκαναν και μέθη. Προφανώς είναι θέμα οργανισμού.

Τώρα όσον αφορά το θέμα του Έλενα, έχω ακούσει πολλούς λόγους για τους οποίους προτιμουν την ολική αλλά δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο πραγματικός λόγος. Αλλοι μου λένε ότι δεν έχουν εμπιστοσύνη στους αναισθησιολόγους. μια άλλη γνωστή μου θα γεννούσε εκεί το τρίτο της παιδί και της είπε ο γιατρός ότι καλό είναι να μην κάνει και 3η επισκληρίδιο (!), αλλά ολική, παρ όλο που ο προηγούμενος τοκετός της ήταν 10 χρόνια πριν!! Κάτι συμβαίνει βρε παιδιά και το έχω απορία τόσα χρόνια γιατί δεν κάνουν, και μου κάνει εντύπωση που ο κάθε γιατρός λέει και άλλη δικαιολογία. Στο φυσιολογικό τοκετό το καταλαβαίνω να προσπαθούν να σε αποτρέψουν και να σου λένε ότι καλύτερα να μην κάνεις γιατί έχει παρενέργειες κλπ κλπ. αλλά και στην καισαρική προσπαθούν να πείσουν ότι καλύτερα η ολική?

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ρωτησω κάτι? Οταν λες hpv εχεις τον τυπο των κονδυλωματων και ειναι και σε έξαρση δηλαδη? Ρωτω διοτι και εγω εχω (ειχα) hpv (οχι κονδυλωματα) αλλα δεν μου εχουν πει για καισαρικη...

 

 

Γλυκια μου εχω μπερδευτει πολυ με αυτο.Κονδυλωματα δεν ειχα ποτε,οταν πριν 4 χρονια,εντοπισαμε τον ιο,βρηκε ,η τοτε γυναικολογος μου, αλλοιωσεις στον τραχηλο κι εκανα λειζερ.Απο τοτε τα τεστ παπ πανε καλα.Μου ειχε πει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα για εγκυμοσυνη κι ουτε για τον τοκετο,γιατι δεν εχω τον ιο που κολλαει το μωρο.:confused:

Λογω χρηματων αναγκαστικα να αλλαξω γιατρο τον προηγουμενο μηνα,ο οποιος με το που του ειπα για τον ιο μου πε Καισαρικη κατευθειαν.Δεν με αναλαμβανει διαφορετικα.Μου ειπε οτι δεν εχει να κανει με τον τυπο του ιου και οτι ειναι επικινδυνο για το μωρο,γιατι περναει απο μολυσμενα οργανα στον φυσιολ.τοκετο.:confused:Κι οτι η μολυνση φαινεται στα παιδακια και μετα απο χρονια:(

Απο οτι καταλαβαινεις 2 γιατροι,2 διαφορετικες απ[οψεις.Επελεξα να κανω αυτο που λεει ο δευτερος-καισαρικη, για να μην με τρωει μετα αν εκανα το σωστο για το μωρο.Οσο για τα χρηματα τα ιδια θα μου επαιρνε και στον φυσ.τοκετο αρα δεν ειναι απο συμφερον

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην σε κουραζω αλλα μια δυο τρεις τελευταιες ερωτησεις:oops:? Το μετανιωσες για καποιο λογο? Θα το ξανακανες? Παρενεργειες?

 

δεν το μετανιωσα γιατι τη χαρηκα πολυ τη γεννα, ηταν απο τις καλυτερες εμπειριες που ειχα και σιγουρα θα το ξανακανα. Τωρα για παρενεργειες δεν ξερω ακριβως γιατι και το σωμα δεν εχει επανελθει. Καποιες φορες νιωθω μια πολυ ελαφρια ενοχληση στο σπονδυλο σαν να εχεις χτυπησει και εχει μεινει λιγο ενα ψιλοπονακι η οταν ειμαι σκυφτη δυσκολευομαι να ισιωσω, ψιλοποναω . Αυτο βεβαια το ειχα και πιο πριν, εχω και σκολιωση και παντα η πλατη μου με ψιλοποναγε. Επισης ποναει η μεση μου οταν κοιμαμαι μπρουμητα αλλα και παλι δεν ξερω αν ειναι απο τη ναρκωση γιατι παλαιοτερα ειχα ενοχλησεις, εμεινα και σχεδον σε ολη την εγκυμοσυνη στο κρεβατι και πιαστηκα οποτε δεν ξερω αν φταιει αυτη η αν το σωμα ακομα δεν ειναι ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην τον πήρα αγγαλιά κατευθείαν, μπορεί να μην άκουσα καν το κλάμα του λόγω πεσμένου οξυγόνου, αλλά και μόνο το στιγμιαίο ουά του και η όψη του δίπλα στο κεφάλι μου μόλις βγήκε από την κοιλιά μου, με κάνουν να ψηφίσω δαγκωτό επισκληρήδιο!

 

Δε θα έχανα με τίποτε αυτή τη στιγμή, τη στιγμή που άλλαξε τον κόσμο μου, όσο κι αν φοβόμουν νιώθοντας να με ανοίγουν "ζωντανή".

Μετά από 12 ώρες προσπάθειας ΦΤ έκλαιγα με αναφυλητά που θα έκανα καισαρική, από φόβο για την μερική νάρκωση! Δεν την ήθελα καθόλου!

 

Να που ήταν η καλύτερη επιλογή, έκανα το καλύτερο που μπορούσα και η αννάρρωση ήταν παιχνιδάκι μπροστά στο πάθος μου να δω το παιδί μου στη μονάδα!

Να είναι καλά ο αναισθησιολόγος και όλο το τιμ!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

εκανα επισκληρίδο , στις 5 30 , 5 45 ειδα τον μπεμπούκο μου ( δεν θα το άλλαζα με τιποτα, ακομα και τωρα που τον βλεπω να κοιμαται , θυμαμαι εκεινη την φατσούλα ) , στις 7 00 ημουν στο δωμάτιο, λυγιζα τα ποδια μου, δεν με ενοχλησε σε τιποτα !!!!!!!!!

ημουν ηρεμη στο χειρουργειο και απλα περιμενα , να δω τον γιο μου !!!! Γεννησα στο Αλεξανδρας

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

Μια που σας πέτυχα να σας πω σύντομα την εμπειρία μου με την επιφύλαξη ότι κάτι στραβό μπορεί να πάει τόσο στην επισκληρίδιο όσο και στην ολική. Εγώ έκανα επισκληρίδιο στην πρώτη μου καισαρική σε μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο και κάτι πήγε στραβά (η μία εξαίρεση στις τόσες) και δεν μπορούσα να κουνήσω χωρίς πόνο (υπερβολικό όμως) το αριστερό μου πόδι. Πονούσα δηλ. στο αριστερό νεύρο. Ανάρρωσα πάρα πολύ αργά (μετά από το εξάμηνο) και δεν μπορώ να σας περιγράψω πως ήταν να μην μπορώ να κινηθώ χωρίς πόνο... Και τώρα (έχουν περάσει πεντέμιση χρόνια, αν κουραστώ πάρα πολύ μπορεί να αισθανθώ πόνο στο σημείο εκείνο της μέσης ή και να πονάω το πόδι μου κατά μήκος του νεύρου. Στο δεύτερο μωρό δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να κάνω επισκληρίδιο κι έτσι έκανα ολική. Όλα πήγαν καλά. Και τώρα πάλι ολική θα κάνω, αλλά φυσικά ανησυχώ. Ανεξάρτητα αν είναι καλός ο αναισθησιολόγος γενικά, θα αισθάνεστε σίγουρα καλύτερα αν μπορεί να τον διαλέξει και ο γιατρός σας που του έχετε εμπιστοσύνη και να μην είναι αυτός που έχει τυχαία βάρδια. Δεν θέλω να τρομοκρατήσω, απλά να επισημάνω ότι κάποιες φορές, αυτή η μία εξαίρεση που ακούμε στους κανόνες υπάρχει πραγματικά. Και φυσικά ότι μετά αν συμβεί κάτι δεν υπάρχει κανείς στο ιατρικό κύκλωμα που θα σε υποστηρίξει ενάντια σε συνάδελφό του... Καλύτερα να εξασφαλιστείτε όσο μπορείτε καλύτερα πριν με εγγυήσεις για τον αναισθησιολόγο (ξέρετε τώρα... φυσάω και το γιαούρτι, αλλά ήταν πολύ άσχημη εμπειρία...)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...