Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΩΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ


Litsa T

Recommended Posts

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


εκπληκτικο...

Να σας ρωτησω κατι αλλο ομως που με προβληματιζει φρικτα...?ο γιος μου δεμενος παντα στο καρεκλακι αποκοιμιεται και στην πιο συντομη διαδρομη...το κεφαλακι του παει δεξια αριστερα και μπρος και φοβαμαι τοσο πολυ για τον αυχενα του...

συμβαινει και σε σας?οταν οδηγαει ο συζυγος ειμαι πισω και του πιανω το κεφαλακι..οταν ειμαι μονη ομως με πιανει φοβερο αγχος..

Link to comment
Share on other sites

εκπληκτικο...

Να σας ρωτησω κατι αλλο ομως που με προβληματιζει φρικτα...?ο γιος μου δεμενος παντα στο καρεκλακι αποκοιμιεται και στην πιο συντομη διαδρομη...το κεφαλακι του παει δεξια αριστερα και μπρος και φοβαμαι τοσο πολυ για τον αυχενα του...

συμβαινει και σε σας?οταν οδηγαει ο συζυγος ειμαι πισω και του πιανω το κεφαλακι..οταν ειμαι μονη ομως με πιανει φοβερο αγχος..

 

To ιδιο αναρωτιωμουνα σημερα. Βαζουν κατι?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασε ...να μη το δω καλυτερα.το ειδαμε live η οικογενεια προ 3 μηνων στο τροχαιο του αντρα μου ο οποιος δεν φορούσε ζώνη...θα το λεω και θα το φωνάζω μέχρι να κουραστώ...αν φορούσε ζώνη δεν θα είχε πάθει τίποτα!!!!!!!!!!αν φορουσε ζωνη αν φορουσε ζωνη δεν θα ειχε πάθει δεν θα ειχε πάθει !!!ευτυχως ο ΜΕΓΑΛΟΔΥΝΑΜΟς του εδωσε αλλη μια ευκαιρια και Παναγιά μου ειναι κοντά μας ....

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ απέφυγα να το δώ γιατί δεν τα αντέχω αυτά... εμένα πάλι το αυτοκίνητο μου δεν πέρνει μπρός αν δεν δεθούν ΟΛΟΙ οι επιβαίνοντες!

καλέ Ageloudia πως πάει ο άντρας σου? το ξεπεράσατε?

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

- κορίτσια δείτε κι αυτό... Το πιο πειστικό βίντεο που έχω δει για το συγκεκριμένο θέμα

 

 

Αυτό είναι ένα μικρό μέρος από το 10λεπτο βίντεο που παρέθεσε η Λίτσα. Όντως πολύ χαρακτηριστικό! Μαρία, περαστικά στον άντρα σου. Στάθηκε πολύ τυχερός! Φαντάζομαι από τώρα και στο εξής δεν θα οδηγήσει ποτέ ξανά χωρίς ζώνη...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις γλιτωσαμε θανατηφορο ατυχημα με συγκρουση με κτελ με τις ζωνες ασφαλειας.Η συγκρουση ηταν τοσο σφοδρη που η δικια μου ζωνη κοπηκε και μου εμειναν τα σημαδια μονο για λιγες μερες.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυτυχώς ο αντρας μου ειναι καλυτερα...

ειναι νεος και γεματος ζωη και αυτο τον εκανε να σηκωθει γρηγορότερα απο το κρεβάτι...

Δεν βαζει ο νου σας ποση ταλαιπωρια περνάει η οικογενεια και ποσο ταράζεται το προγραμμα στην οικογενεια ιδιαιτερα οταν υπάρχουν παιδια και μαλιστα μικρά...

Δοξα Το Θεό εβαλε το χερι του και ειμαστε καλά...

Δεν πάει ουτε μεχρι το στενο χωρις ζωνη...ποσο αλλάζει ο ανθρωπος οταν φοβηθει για την ζωη του ...!!!!!!

Αν εχεται δικο σας ανθρωπο που το παιζει μαγκας στη οδηγηση και δεν φοράει ζωνη...να μιλήσει με τον αντρα για να συνελθει...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

όντως πολύ έντονο το συγκεκριμένο βίντεο και απέχει πολύ λίγο από την πραγματικότητα.Θα ήθελα να σας ρωτήσω γιατί εμείς όταν δένουμε τον μικρό κατά τη διάρκεια της διαδρομής βγάζει έξω τα χέρια του και τον κρατάει μόνο απο κάτω η ζώνη που είναι δεμένος.Τι μπορώ να κάνω βρε κορίτσια γιατί χτυπιέται δεν τη θέλει με τίποτα τη ζώνη και όπως σας έγραψα λίγα χλμ διαδρομής και τα πετάει.

Aggeloudia σιδερένιος να είναι ο σύζυγος σου και να έχει γρήγορη ανάρρωση εύχομαι.όντως και για 'μένα το τροχαίο είναι από τα χειρότερα που μπορούν να μας συμβούν γιατί ως ένα μεγάλο βαθμό μπορούμε να το αποφύγουμε.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εκπληκτικο...

Να σας ρωτησω κατι αλλο ομως που με προβληματιζει φρικτα...?ο γιος μου δεμενος παντα στο καρεκλακι αποκοιμιεται και στην πιο συντομη διαδρομη...το κεφαλακι του παει δεξια αριστερα και μπρος και φοβαμαι τοσο πολυ για τον αυχενα του...

συμβαινει και σε σας?οταν οδηγαει ο συζυγος ειμαι πισω και του πιανω το κεφαλακι..οταν ειμαι μονη ομως με πιανει φοβερο αγχος..

 

Ποσο ειναι ο γιος σου? Αν ειναι κατω απο 2 ετων (ακομα και λιγο μεγαλυτερος) ισως πρεπει να σκεφτεις να παρεις καρεκλακι για μεγαλυτερα παιδια που ομως κοιταει πισω. Οι αυχενες τους ακομα ειναι πολυ αδυναμοι να συγκρατησουν το κεφαλακι τους σε περιπτωση προσθιας συγκρουσης και πολυ καλα κανεις που ανησυχεις. Εμεις για αυτο τον λογο πηραμε ενα της Britax και θα τον κρατησουμε γυρισμενο μεχρι να φτασει στο οριο των κιλων (νομιζω 18).

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικό το βίντεο, μπράβο!!!!

 

Βρε παιδιά μου ελεγε η ξαδέλφη μου που γέννησε Αμερική οτι απο το μαιευτήριο δεν σου δίνουν το μωρό αν δεν τσεκάρουν οτι εχεις τοποθετημένο το κάθισμα του αυτοκινήτου και δεν βάλεις εκει το μωρό!!!! Κοινώς και βόδι να είσαι σε ξυπνάνε!!!!

και εδώ κουβαλάει το νεογνό η γιαγιά στο πορτ-μπεμπε και αν πεις και μια λέξη σε κοιτάνε σαν ούφο με σκούφο!!!:evil:

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικό το βίντεο, μπράβο!!!!

 

Βρε παιδιά μου ελεγε η ξαδέλφη μου που γέννησε Αμερική οτι απο το μαιευτήριο δεν σου δίνουν το μωρό αν δεν τσεκάρουν οτι εχεις τοποθετημένο το κάθισμα του αυτοκινήτου και δεν βάλεις εκει το μωρό!!!! Κοινώς και βόδι να είσαι σε ξυπνάνε!!!!

και εδώ κουβαλάει το νεογνό η γιαγιά στο πορτ-μπεμπε και αν πεις και μια λέξη σε κοιτάνε σαν ούφο με σκούφο!!!:evil:

 

Ετσι ειναι! Εδω η μαια μας ελεγε οτι το μωρο ειναι πολυ μικρο για καθισμα και να τον γυρισουμε σπιτι με πορτ μπεμπε!!! :-( Φυσικα και δεν την ακουσαμε/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι ειναι! Εδω η μαια μας ελεγε οτι το μωρο ειναι πολυ μικρο για καθισμα και να τον γυρισουμε σπιτι με πορτ μπεμπε!!! :-( Φυσικα και δεν την ακουσαμε/

 

 

αααα σε πιστεύω. Απο το μαιευτήριο μονο εγω και η διπλανη μου βγαλαμε τα παιδιά σε καθισματακι και οι αλλες μας κοιτουσαν περιφρονητικά λες και ειχαμε διανοητικη υστερηση!!!! ακομα το θυμαμαι και θυμώνω!!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!!!

Ενημερωστε λιγο για το καρεκλακι του νεογεννητου ..υποτιθεται οτι ειναι πολυ μωρο για να μπει εκει .Εγω την μετεφερα στην καλαθουνα!!Μετα απο κανενα μηνα εβαλα το καθισματακι (δεν πηγαμε και που θενα βεβαια..μια δυο μετακινησεις).

Ρωταω να ξερω για το επομενο παιδι(αν με το καλο ερθει καποτε),να μην ξανακανω το λαθος διοτι ειμαι υποχονδρια με τη ζωνη ,καθισματακια κλπ...(αυτο πως μου ξεφυγε;;;;;).Πρωτα βαζω τη ζωνη και μετα μπρος!!!Λαθος πρωτα δενω την μικρη και μετα ολα τα αλλα!!!

Εχω δεχτει και εγω ειρωνικα βλεμματα για την ζωνη ''πεντε μετρα θα παμε..φοβασαι;;;'' αλλα δεν μασουσα και τωρα με εχουν μαθει ολοι!!!

Αλλα συνεχιζω να μην καταλαβαινω εγω τοσο απολυτη στο θεμα αυτο ..πως ακουσα τους παππουδογιαγιαδες και στην αρχη μετεφερα το μωρο στην καλαθουνα...

(θα σπασει η μεσουλα του και τετοια!!!!).

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικό το βίντεο, μπράβο!!!!

 

Βρε παιδιά μου ελεγε η ξαδέλφη μου που γέννησε Αμερική οτι απο το μαιευτήριο δεν σου δίνουν το μωρό αν δεν τσεκάρουν οτι εχεις τοποθετημένο το κάθισμα του αυτοκινήτου και δεν βάλεις εκει το μωρό!!!! Κοινώς και βόδι να είσαι σε ξυπνάνε!!!!

και εδώ κουβαλάει το νεογνό η γιαγιά στο πορτ-μπεμπε και αν πεις και μια λέξη σε κοιτάνε σαν ούφο με σκούφο!!!:evil:

 

 

έτσι ακριβώς! και σου μαθαίνουν και πως ακριβώς να το τοποθετείς για να μην γίνει κάτι στραβά! πας στην πυροσβεστική ή σε συλλόγους ή στο νοσοκομείο και αν έχεις πρόβλημα στην τοποθέτηση σε βοηθάνε. Αυτο οτι το μωρό δεν μπορεί να μπει στο καθισματάκι μόλις γεννηθεί μόνο στην Ελλάδα το έχω ακούσει!!!! Απο το πρώτο λεπτο μπορεί να τοποθετηθεί εφόσον μπορεί να βγει από την κλινική!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

τρομερο ειδικα αυτο με το μωρακι στην αγκαλια την μητερας στο μπροστινο καθισμα... μπραβο πρεπει να τα κοιταμε που και που αυτα για να προσεχουμε περισσοτερο..:roll:

Link to comment
Share on other sites

αααα σε πιστεύω. Απο το μαιευτήριο μονο εγω και η διπλανη μου βγαλαμε τα παιδιά σε καθισματακι και οι αλλες μας κοιτουσαν περιφρονητικά λες και ειχαμε διανοητικη υστερηση!!!! ακομα το θυμαμαι και θυμώνω!!!!:mad:

Ούτε εγώ διανοήθηκα ποτέ τα παιδιά χωρίς καρεκλάκι. Από την κλινική τα΄πήρα και τα 2 με το καρεκλάκι τους. Ποτέ τα παιδιά χωρίς το καρεκλάκι, προς θεού ποτέ λυμένα να αλωνίζουν πίσω, μην χρησιμοποιείτε το παιδάκι σας για αερόσακο κρατώντας το αγκαλιά - έχει βοηθήσει η επιστήμη - και κυρίως και πάνω από όλα, ΟΧΙ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ουτε για 2 μέτρα.

Γνωστης μου το τετράχρονο παιδάκι το πήρε ο πατέρας του με το μηχανάκι να πάνε λίγο πιο πέρα σε ένα φίλο, έπεσαν και το παιδί δυστυχώς έμεινε φυτό.

ΓΙΑΤ??????????????

Οταν τα βλέπω αρρωσταίνω. Δυστυχώς δεν τα βλέπει η τροχαία. Να τους κόψει κανένα βαρβάτο πρόστιμο, να τους πάρει και το δίπλωμα να δεις αν το ξανακάνουν.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ, χωρίς κάθισμα και ζώνη ασφαλείας ΠΟΤΕ!

Ακόμη και τώρα που τα παιδιά είναι μεγαλύτερα και έχουν τα απλά "ανυψωτικά" καθίσματα, δεν διανοούμαι να πάω πουθενά χωρίς αυτά και φυσικά χωρίς τη ζώνη ασφαλείας.

Και εμένα μου λένε ότι είμαι υπερβολική, ιδιαίτερα όταν δεν δέχομαι να μπω σ' ένα αμάξι ή να βάλω τα παιδιά μαζί με άλλα παιδιά (σύνολο 6-7 παιδιά) στο πίσω κάθισμα για μια βόλτα ή για μπάνιο στη θάλασσα.

Μου έχουν πει κατάμουτρα ότι είμαι ακατάδεκτη και ότι στερώ από τα παιδιά την παρέα και το χαβαλέ στη θάλασσα, αλλά είμαι χοντρόπετση.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Αστους να λένε ότι θέλουν.

Και εγώ αρνούμαι να βάλω τα παιδιά οπουδήποτε χωρίς καρεκλάκι έστω και για 10 μέτρα. Εννοείται ούτε και σε ταξί μπαίνουμε.

Κάλλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε. Είναι πολύ πολύτιμες για να ρισκάρω το παραμικρό. Και ας με λένε όπως θέλουν.

Σκασίλα μας μεγάλη, και 10 παπαγάλοι!!!!:lol::lol::lol::lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά που ανοίξατε αυτό το θέμα γιατί γυρνώντας από την θάλασσα βλέπουμε διάφορα στον δρόμο μικρό μωρό ούτε 2 χρονών πίσω χύμα ή το εξής παράδοξο οι γονείς μπροστά δεμένοι και τα παιδιά πίσω να αλωνίζουν ελεύθερα ντροπη.Δεν σκέφτονται αυτοί που θέλουν να λέγονται γονείς τι έγκλημα κάνουν ,για όνομα πια ή πιστεύουν ότι είναι στο απυρόβλητο και δε θα συμβεί σε αυτούς, ή μήπως έχουν το χάρισμα και βλέπουν το μέλλον?????ή ότι είναι όλοι τους οδηγάρες. όσα φέρνει μία ώρα(στιγμή θα έλεγα εγώ) δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος.

Ο άντρας μου είναι επαγγελματίας οδηγός και κάθε μέρα βλέπει τα αίσχη που κάνουν ορισμένοι με παιδιά στο αυτοκίνητο φρικαρισμένος ερχεταί πάντα.Στην αρχή δεν ήταν και πολύ ζεστός με το θέμα καθισματάκι εγώ τον έκανα να αλλάξει.

Σε κάτι γενεθλια που ήταν να πάω (ο ίδιος δούλευε εκείνη την ημέρα) του λέω αν θέλει ο κουνιάδος μου να πάμε με ένα αυτοκίνητο οκ.αλλίως αυτός μπροστα και εγώ απο πίσω με το δικο μας αμάξι χωρίς κάθισμα δεν πάω πουθενα.Ο μπαμπάς του μωρού είναι συνάδελφος με τον κουνιάδο μου και φίλος μας.Ήμουν ανυποχώρητη σε αυτο και επειδή ήμουν εγκυός πήγαμε με το δικό μας .Αυτοί μπροστά χωρίς ζώνη και το παιδί τους μου είπαν να μην το δέσω (8 χρονων)και εγω με τον μικρό δεμένοι κανονικά και χωρις πολλα σχόλια .:(:mad::(

Ετσι ο μικρός μας έχει μάθει το καθισματάκι του και δεν μας δημιουργεί προβλήματα όταν είναι να πάμε κάπου ίσα-ίσα που μπαίνοντας στο αμάξι κάθεται αμέσως στη θέση του.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια και τριήμερο που έχει τύχει να πάμε στο νησί το καθισματάκι το φορτώνομαι στην πλάτη και το παίρνω μαζί είτε αεροπορικώς είτε με το καράβι πάντα και παντού.Είχαμε πάει ΣΚ σε μια θεία μου οπότε για να μην ταλαιπωρούμαστε για την θάλασσα με 2-3 αυτοκίνητα μας πηγαινοεφερνε εκείνος σπίτι θάλασσα σε ερημικό δρόμο στην Νότια Εύβοια.Σας πληροφορώ ότι είχα βάλει το καθισματάκι της στο αυτοκίνητο του.

"Οσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος" και εγώ θέλω το παιδάκι μου να είναι σώο και υγιές.:lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι πολεμο εριξα με την πεθερα μου μεχρι να της αποδειξω οτι το καθισμα σωζει ζωη του παιδιου μου:(.... μου ελεγε συνεχεια εμεις τα ειχαμε στα χερια και ηταν πιο ασφαλη:roll:.:evil:.. και το καθισμα πιανει χωρο και δεν χωραμε ολοι να παμε καπου:shock: evil::.....εριξα ψυχολογικο πολεμο μεχρι να το αποδεχτει και να το καταλαβει οτι δεν παω πουθενα χωρις καθισμα αυτοκινητου. παλι καλα ειχα συμαχο το συζυγο και με υποστριζε σε οτι και να ελεγα:P...τωρα εχουμε δυο παιδακια και εχουμε δυο καθισματα και δεν χωραει κανενας πια να μπει πισω:lol:...εχουμε σπορ αμαξι...:mrgreen: αλλα τωρα το καταλαβε και η ιδια..η ασφαλεια του παιδιου πανω απ ολα.........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...