Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑΔΕΙΟΣ ΣΧΟΛΗ


Recommended Posts

μετα την απαραδεκτη δημοσια εκπαιδευση που βιωσαμε στην Α΄δημοτικου , με δασκαλους αδιαφορους , εχουμε καταληξει να στειλουμε το μικρο μας β' δημοτικου στη γενναδειο σχολη. εχει καποιος καποια εμπειρια απο αυτο το σχολειο ?

εμας μας φαινεται παρα πολυ καλο, αλλα θα ηθελα αν καποιος εχει το παιδι του εκει να μας πει την αποψη του.

ευχαριστω εκ΄των προταιρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις


Εμάς τελειώνει εκεί η μικρή μας το νηπιαγωγείο. Είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένη και από το καθαρά "διδακτικό" κομμάτι (ανάγνωση), αλλά, κυρίως από το κομμάτι συμπεριφοράς, καθώς και από το ότι ασχολούνται με διάφορα πράγματα, όπως το να φητεύουν μαρούλια (δυστυχώς τα έφαγαν οι κάμπιες :-P:razz:), να κάνουν μελομακάρονα τα χριστούγεννα, γλυκό σταφύλι και διάφορα άλλα αυτής της λογικής, που εμένα μου φαίνονται πολύ σημαντικά.

Ελπίζω και το δημοτικό να είναι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να ρωτησω για την γενναδειο στελνω την μικρη μου νηπιαγωγειο εκει και ειναι καταπληκτικο η μεγαλη μου ειναι στην ελληνογαλλικη στον πειραια ε΄δημοτικου και εχω μεγαλο διλημα γιατι δεν ξερω πως ειναι το δημοτικο της γενναδειου αν ειναι τοσο καλο οσο το νηπιο θα την στειλω με κλειστα ματια Υπαρχει καποιος που εχει αποψη για το δημοτικο ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Τι κάνατε τελικά; υπάρχουν νεότερες απόψεις για τα παραπάνω σχολεία; ενδιαφέρομαι κι εγώ να στείλω το γιο μου.. κοιτάω για Γεννάδιο, Κουτσομάλη, Γεωργίου Ζώη..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

Είμαι μια μαμά 2 παιδιών, εκ των οποίων το 1ο είναι 5.5 χρονών και το 2ο 3 χρονών. Εχουμε ξεκινήσει την ερευνα για σχολείο από το Σεπτέμβρη για τον μεγάλο μας, και έχουμε καταλήξει κατά 90% στη Γεννάδειο Σχολή.

Υπάρχει κάποια μαμά με πιο φρέσκια εικόνα? Η αλήθεια είναι ότι έχουμε επισκεφθεί σχεδόν όλα τα σχολεία Νοτίων Προαστίων, και στη Γενναδειο έχουμε πάει 3 φορές. Μας άρεσε αρκετα, ελπίζω αυτά που σου λένε στο ραντεβού να είναι έτσι όπως τα λένε, κι επειδή θέλουμε εως την άλλη εβδομάδα να καταλήξουμε στην οριστική μας απόφαση ηθελα να ξέρω αν υπάρχουν μαμαδες που εχουν αποψη για το συγκεκριμένο σχολείο.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλους! Μετά από μια πολύ άσχημη εμπειρία με το Δελασάλ μόλις εχθές (παρά το γεγονός ότι μας ευνόησε η κλήρωση) κοιτάζω τις εναλλακτικές μου για Α' Δημοτικού στα Νότια Προάστια. Καθώς προσπαθώ να συνέλθω από το σοκ ακόμη, χρειάζομαι βοήθεια γιατί έχω "θολώσει". Μένουμε στη Ν. Σμύρνη. Δεν θα επέλεγα κάποιο σχολείο στα Βόρεια Προάστια ή στο Κορωπί για παράδειγμα. Από τη μικρή έρευνα που έκανα σήμερα μου αρέσει η Γεννάδειος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους! Μετά από μια πολύ άσχημη εμπειρία με το Δελασάλ μόλις εχθές (παρά το γεγονός ότι μας ευνόησε η κλήρωση) κοιτάζω τις εναλλακτικές μου για Α' Δημοτικού στα Νότια Προάστια. Καθώς προσπαθώ να συνέλθω από το σοκ ακόμη, χρειάζομαι βοήθεια γιατί έχω "θολώσει". Μένουμε στη Ν. Σμύρνη. Δεν θα επέλεγα κάποιο σχολείο στα Βόρεια Προάστια ή στο Κορωπί για παράδειγμα. Από τη μικρή έρευνα που έκανα σήμερα μου αρέσει η Γεννάδειος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

θα ηθελες να μας πεις τι σου εκανε τοσο ασχημη εντυπωση?Το σχολειο απο πλευρας εγκαταστασεων κ χωρου γενικοτερα ειναι πολυ ωραιο αλλα ακουγονται συνεχεια κακα σχολια.Γενικοτερα υπαρχει ενα αρνητικο κλιμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ο γιός μου πάει εκεί απο το Νηπιαγωγείο έως και σήμερα Δ' τάξη.

Είμαι σε γενικές γραμμές πολύ ευχαριστημένη. Τα μόνα σημεία που θα ήθελα να επισημάνω είναι ότι τα τμήματα μπορούν να φτάσουν και τα 28-29 παιδιά πράγμα που θεωρώ απαράδεκτο. Δυστυχώς όμως σε αυτά τα πλαίσια κινούνται όλα τα ιδιωτικά σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου κρύβω ότι σκέφτομαι να τον πάω στο δημόσιο σχολείο κοντά στο σπίτι μας.

1) θα είναι πολύ πιο γρήγορα στο σπίτι συγκριτικά με την ώρα που έρχεται τώρα.

2) Τα τμήματα στο σχολείο της περιοχής μας είναι 18-20 παιδιά! Που τα 29 που έχει φέτος στην τάξη του!!!

3) με τα λεφτά που δίνουμε για το σχολείο μαζί με τα ιδιαίτερα (γιατί δεν τα γλυτώνεις και αυτά, όποιος σου πει το αντίθετο μάλλον λέει ψέματα) θα μπορούσα να του έχω στο σπίτι καθημερινά δασκάλα να τον διαβάζει και να του καλύπτει πιθανά κενά του.

 

Οπότε έχω αρχίσει και έχω πραγματικά πελαγώσει για το τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πολύ άσχημη εντύπωση στο Δελασάλ μου έκανε το εξής: ενώ μας ευνόησε η κλήρωση (μόνο 10 παιδάκια κληρώθηκαν φέτος, έτσι είπαν) όταν με ενημέρωσαν για τα αποτελέσματα της κλήρωσης την περασμένη Τρίτη μου ανέφεραν ότι πρέπει να πάμε στο σχολείο είτε την Πέμπτη, είτε την Παρασκευή προκειμένου "να γνωρίσουν τα παιδάκια τους δασκάλους τους". Ενημέρωσα τη Γραμματεία με την οποία μιλούσα ότι είχαμε προγραμματισμένο οικογενειακό ταξίδι (με αεροπορικά και ξενοδοχείο) και δυστυχώς δεν θα ήμασταν στην Αθήνα αυτές τις ημέρες. Ρώτησα αν μπορούσε να γίνει αυτή η συνάντηση την επόμενη εβδομάδα. Απάντηση αρνητική! Είπα ότι θα προσπαθούσα να δω αν μπορώ να αναβάλω το ταξίδι (που είχε προγραμματιστεί πολύ πριν μπούμε στην κλήρωση του σχολείου) αλλά το πιο πιθανόν ήταν να μην είναι αυτό εφικτό. Τους ενημέρωσα ωστόσο ότι δεχόμασταν τη θέση και με την επιστροφή μας την Τρίτη θα έκλεινα ραντεβού να πάω στο σχολείο για την εγγραφή. Όντως την Τρίτη κάλεσα αλλά μου είπαν ότι έπρεπε να μιλήσω με την συγκεκριμένη κυρία της Γραμματείας, η οποία είχα ήδη φύγει. Την Τετάρτη το πρωί μου τηλεφωνεί η κατά τα άλλα συμπαθέστατη κυρία και με ενημερώνει ότι "δυστυχώς, χάσαμε τη θέση μας, έχει δοθεί σε άλλο παιδάκι γιατί εξαφανιστήκαμε για 10 μέρες και αδιαφορήσαμε" (Τρίτη με Τρίτη είναι 5 εργάσιμες, από τις οποίες τις 3 λείπαμε με ενημέρωση και αμέσως με την επιστροφή επικοινώνησα με το σχολείο). Παρά τις προσπάθειές μου να της υπενθυμίσω τη συζήτησή μας, η απάντησή της ήταν ότι δεν μπορεί να θυμάται τί λέει με τον καθένα (σεβαστό) και ότι μου είχε αναφέρει ότι αν δεν πάμε σε αυτή τη συνάντηση την Πέμπτη θα χάναμε τη θέση μας, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ! Προσπάθησα να της εξηγήσω ότι είναι πιθανό να μην το αναφέρατε καθώς μιλήσατε με 60 γονείς (πράγμα που αρνήθηκε κατηγορηματικά "γιατί θυμάται τί λέει"), ενώ εγώ μίλησα μόνο μαζί της, έχω μόνο ένα παιδί το οποίο ενδιαφερόμαστε να εγγράψουμε στο σχολείο και αν μου το είχε πει θα είχα φροντίσει να πάει το παιδί στο σχολείο με τους παππούδες (το ταξίδι ήταν επαγγελματικό για μένα και δεν μπορούσα εγώ να μην πάω) και δεν θα ρίσκαρα να χάσει τη θέση του. Να μην τα πολυλογώ...μετά από επιμονή και 3 τηλέφωνα, κατάφερα να συναντηθώ με τον συμπαθέστατο και γλυκύτατο διευθυντή ο οποίος μου είπε ότι δυστυχώς αυτοί είναι οι κανονισμοί του σχολείου και δεν μπορεί να κάνει κάτι. Να σημειωθεί ότι 3 μέρες πριν την κλήρωση είχα επισκεφθεί το σχολείο με το παιδί, το οποίο είχε ενθουσιαστεί με το σχολείο και ακόμα περισσότερο με τα αποτελέσματα της κλήρωσης. Πώς θα πω στο παιδί ότι τελικά δεν θα φοιτήσει σε αυτό το σχολείο και για ποίο λόγο, ρώτησα? Προφανώς δεν τους ενδιέφερε και η απάντηση ήταν "οι κανονισμοί του σχολείου και δεν ξέρουμε αν ενδιαφερόσασταν ακόμα". Ήταν τόσο δύσκολο να κάνουν ΕΝΑ τηλεφώνημα να με ρωτήσουν αν ενδιαφερόμαστε (που το είχαμε ξεκαθαρίσει φυσικά πριν 3 ημέρες, αλλά έστω...) πριν δώσουν τη θέση και με καλέσουν κατόπιν εορτής να μου το ανακοινώσουν απλά....Η απάντησή τους, δεν μπορούμε να τηλεφωνούμε στον καθένα....και τί θα πούμε στη μαμά του παιδιού που τώρα πήρε τη θέση σας? Λοιπόν, καλές οι σούπερ εγκαταστάσεις αλλά το σχολείο είναι άνθρωποι και επικοινωνία.... το παιδί μου δεν ήταν τον "νούμερο 35"...ήταν ο Κ. που τον πήρε η γραμματέας από το χέρι, του έδειξε το σχολείο και είδε πόσο ενθουσιασμένος ήταν.... και στην τελική, θα μπορούσαν να δεχτούν ότι έγινε παρεξήγηση/παρανόηση και να πουν δεδομένου αυτού, ας έχει η τάξη φέτος 1 παιδάκι παραπάνω. Τόση αυστηρότητα, τόσος αυταρχισμός και έλλειψη προσωπικής επαφής? Ένα τέτοιο σχολείο απλά δεν μας αφορά...κάθε εμπόδιο για καλό λοιπόν, γιατί αν όλα τα θέματα στο σχολείο αντιμετωπίζονται με τόση τυπολατρία και ακαμψία σίγουρα θα είχαμε προβλήματα αργότερα. Να επισημάνω επίσης ότι και στις δύο μου επισκέψεις στο σχολείο είχα ζητήσει να συναντηθούμε με κάποιο δάσκαλο ή τη διεύθυνση προκειμένου να ενημερωθούμε για ουσιαστικά θέματα του σχολείου. Και στις 2 επισκέψεις μας υποδέχτηκε η γραμματεία και απλά έγινε ξενάγηση χωρίς καμία επί της ουσίας συζήτηση για το πρόγραμμα του σχολείου, θέματα όπως πειθαρχία, κτλ κτλ....Αυτά.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου κρύβω ότι σκέφτομαι να τον πάω στο δημόσιο σχολείο κοντά στο σπίτι μας.

1) θα είναι πολύ πιο γρήγορα στο σπίτι συγκριτικά με την ώρα που έρχεται τώρα.

2) Τα τμήματα στο σχολείο της περιοχής μας είναι 18-20 παιδιά! Που τα 29 που έχει φέτος στην τάξη του!!!

3) με τα λεφτά που δίνουμε για το σχολείο μαζί με τα ιδιαίτερα (γιατί δεν τα γλυτώνεις και αυτά, όποιος σου πει το αντίθετο μάλλον λέει ψέματα) θα μπορούσα να του έχω στο σπίτι καθημερινά δασκάλα να τον διαβάζει και να του καλύπτει πιθανά κενά του.

 

Οπότε έχω αρχίσει και έχω πραγματικά πελαγώσει για το τι να κάνω.

 

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δηλαδή το ότι τα τμήματα είναι 20-25 παιδάκια στην πράξη δεν ισχύει. Εκτός των λόγων που αναφέρεις, κατά τα άλλα θα το πρότεινες ως σχολείο? Με εντυπωσίασε η συνάντηση με τον διευθυντή (πολύ ζεστός, αναλυτικός στην ενημέρωση και όσα είπε σχετικά με το πώς χειρίζονται καταστάσεις με βρήκαν σύμφωνη) αλλά τα λόγια είναι εύκολα και θέλω απόψεις από γονείς παιδιών που έχουν πάει τα παιδάκια τους στο σχολείο και είναι σίγουρη πιο αντικειμενικοί. Σε ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, καλές οι σούπερ εγκαταστάσεις αλλά το σχολείο είναι άνθρωποι και επικοινωνία.... το παιδί μου δεν ήταν τον "νούμερο 35"...ήταν ο Κ. που τον πήρε η γραμματέας από το χέρι, του έδειξε το σχολείο και είδε πόσο ενθουσιασμένος ήταν.... και στην τελική, θα μπορούσαν να δεχτούν ότι έγινε παρεξήγηση/παρανόηση και να πουν δεδομένου αυτού, ας έχει η τάξη φέτος 1 παιδάκι παραπάνω. Τόση αυστηρότητα, τόσος αυταρχισμός και έλλειψη προσωπικής επαφής? Ένα τέτοιο σχολείο απλά δεν μας αφορά...κάθε εμπόδιο για καλό λοιπόν, γιατί αν όλα τα θέματα στο σχολείο αντιμετωπίζονται με τόση τυπολατρία και ακαμψία σίγουρα θα είχαμε προβλήματα αργότερα. .

 

Αγαπητή jennieg, σέβομαι απόλυτα την εντύπωση που απέκτησες για το σχολείο, αλλά επειδή εγώ στέλνω τα παιδιά μου εκεί, θέλω να σου πω ότι δεν είναι ένα απρόσωπο σχολείο. Χωρίς να θέλω να πω ότι είναι το 'τέλειο σχολείο', υπάρχει πολύ καλή επικοινωνία με τους γονείς και τα παιδιά αισθάνονται πολύ ζεστά στο σχολικό τους περιβάλλον. Σε καμία περίπτωση δεν θα μιλούσα για αυστηρότητα και αυταρχισμό. Το αναφέρω, επειδή είναι μία άποψη 'από μέσα'. Κρίμα που δεν θα έχετε την ευκαιρία να το διαπιστώσετε και καταλαβαίνω ακριβώς τους λόγους, για τους οποίους είσαι θυμωμένη!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή jennieg, σέβομαι απόλυτα την εντύπωση που απέκτησες για το σχολείο, αλλά επειδή εγώ στέλνω τα παιδιά μου εκεί, θέλω να σου πω ότι δεν είναι ένα απρόσωπο σχολείο. Χωρίς να θέλω να πω ότι είναι το 'τέλειο σχολείο', υπάρχει πολύ καλή επικοινωνία με τους γονείς και τα παιδιά αισθάνονται πολύ ζεστά στο σχολικό τους περιβάλλον. Σε καμία περίπτωση δεν θα μιλούσα για αυστηρότητα και αυταρχισμό. Το αναφέρω, επειδή είναι μία άποψη 'από μέσα'. Κρίμα που δεν θα έχετε την ευκαιρία να το διαπιστώσετε και καταλαβαίνω ακριβώς τους λόγους, για τους οποίους είσαι θυμωμένη!

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα...φυσικά και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το σχολείο εφόσον δεν έχουμε φοιτήσει εκεί. Σαφώς και μας άρεσε το σχολείο, για αυτό το λόγο το επιλέξαμε. Η άσχημη εμπειρία μου ήταν αυτή ακριβώς που περιέγραψα και το σημαντικότερο το ότι δεν έγινε καμία προσπάθεια διορθωτικής κίνησης δεδομένης της κακής συνεννόησης/παρεξήγησης. Καλή χρονιά στα παιδάκια μας! Όπως είπα...κάθε εμπόδιο για καλό και δεν χάθηκε και ο κόσμος (αφού πέρασαν μέρες και μου έφυγε ο πρώτος θυμός και η απογοήτευση).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

οταν λετε για κληρωση στο δελασαλ τι εννοειτε? οτι κληρωνουν 10 παιδακια καθε χρονο για δωρεαν φοιτηση? η οτι εχουν τοσες πολλες αιτησεις που κανουν κληρωση για το ποιους τελικα θα δεχτουν? φανταζομαι το πρωτο...

και ειναι εντεως δωρεαν η φοιτηση για ποσο? για μια χρονια η και για τις επομενες?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 2/6/2013 at 7:21 ΜΜ, mamy-g είπε:

στέλνω το γιο μου εκεί α τάξη γενικά είμαι ευχαριστημένη

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω για τη γενναδειο. Είστε ακόμα εκεί? Είστε ευχαριστημένη? Κάνει και μελέτη το παιδί σας;

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2016 at 11:55 ΠΜ, nala είπε:

Καλησπέρα!

Είμαι μια μαμά 2 παιδιών, εκ των οποίων το 1ο είναι 5.5 χρονών και το 2ο 3 χρονών. Εχουμε ξεκινήσει την ερευνα για σχολείο από το Σεπτέμβρη για τον μεγάλο μας, και έχουμε καταλήξει κατά 90% στη Γεννάδειο Σχολή.

Υπάρχει κάποια μαμά με πιο φρέσκια εικόνα? Η αλήθεια είναι ότι έχουμε επισκεφθεί σχεδόν όλα τα σχολεία Νοτίων Προαστίων, και στη Γενναδειο έχουμε πάει 3 φορές. Μας άρεσε αρκετα, ελπίζω αυτά που σου λένε στο ραντεβού να είναι έτσι όπως τα λένε, κι επειδή θέλουμε εως την άλλη εβδομάδα να καταλήξουμε στην οριστική μας απόφαση ηθελα να ξέρω αν υπάρχουν μαμαδες που εχουν αποψη για το συγκεκριμένο σχολείο.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Καλημέρα! Τελικά πήγατε στη Γενναδειο? Μείνατε ευχαριστημένοι από το σχολείο?

Link to comment
Share on other sites

On 25/4/2012 at 2:59 ΜΜ, teotzi είπε:

μετα την απαραδεκτη δημοσια εκπαιδευση που βιωσαμε στην Α΄δημοτικου , με δασκαλους αδιαφορους , εχουμε καταληξει να στειλουμε το μικρο μας β' δημοτικου στη γενναδειο σχολη. εχει καποιος καποια εμπειρια απο αυτο το σχολειο ?

εμας μας φαινεται παρα πολυ καλο, αλλα θα ηθελα αν καποιος εχει το παιδι του εκει να μας πει την αποψη του.

ευχαριστω εκ΄των προταιρων.

Καλημέρα, ήθελα να σας ρωτήσω για τη γενναδειο. Είστε ευχαριστημένοι; Είστε ακόμη εκεί;

ποσα παιδιά έχει στην τάξη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα!

Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία για τη Γεννάδειο ? Πρόκειται να πάει ο γιος μας το Σεπτέμβρη. Ισχύει ότι έχει πολλά παιδιά ανά τμήμα ?

Υπάρχουν άλλοι γονείς με παιδάκια για Α' Δημοτικού τον Σεπτέμβρη ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...