Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΔΗΓΟΥΜΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟ???


Recommended Posts

Γεια σας χρειάζομαι την βοήθεια σας.

 

Εχω ένα γιο 6,5 μηνών τον οποίο και θήλασα αποκλειστικά τους 5 μηνες. Στους 5 μηνες όμως βρήκα πολύ ξαφνικά δουλειά από γνωστό χωρίς να το περιμένω και χωρίς να έχω προετοιμαστεί εγώ και το παιδί, που σημαίνει δεν είχα μητρικό γάλα στοκ. Στην δουλεια λείπω 10 ώρες με το πηγαινε έλα και δεν υπάρχει καμία δυνατότητα (δυστυχώς) άντλησης. Ετσι τον 6ο μήνα του έδωσα ξένο γάλα (2-3 γευματα) και εγώ 2-3 γευματα επίσης, πρωι(7,30) απογευμα (6.00) και βράδυ (8.00). Εδώ και 2 εβδομάδες δεν εφτανε το γάλα και για απογευμα γιατί τις περισότερες φορές είχε φάει στισ 5.30, οπότε τις λίγες φορές που χρειάστηκε να του δώσω στις 6.00 που είχα γυρίσει, μετά δεν είχα για το βράδυ και αναγκαζόμουν μετά απο μια ώρα τάισμα στο στήθος να του έδινα και συμπληρωμα. Όταν όμως δεν τον ταιζα στις 6.00 το απογευμα, έτρωγε κανονικά, πρωί και βραδυ.

Εδώ και 2 μέρες όμως ούτε το πρωινό ούτε το βραδυνό γευμα του φτανει, τον αφήνω στο στήθος 1, 1.30 ώρα αλλά το αφήνει και κλαίει και θέλει κι άλλο. Αν του δωσω δε μόνο δικό μου τις φορές που δεν κλαίει ξυπναει κάθε μια ώρα και ξαναθέλει (ενω πριν κοιμόταν σερί όλο το βραδυ ή ξυπνούσε μια φορά).

Τις δυο αύτές τελευταίες μέρες που εντόπισα το πρόβλημα είναι οι μέρες που εισάγαμε και δευτερο γευμα κρέμας στις 11.00 εκτός απο το μεσημεριανό και γενικά παρατήρησα ότι είχε αυξημένη όρεξη (δλδ έφαγε 120μλ κρέμα και 300 μλ γάλα σε ένα γευμα).

Τι μπορώ να κάνω ώστε να μπορέσω να τον ταίζω πρωί και βράδυ χωρίς άλλο συμπληρωμα σε αυτά τα γέυματα, κάτω από τις συνθήκες που περιέγραψα?

Ξέρω μητέρες που μπορούν και θηλάζουν μόνο πρωί και βράδυ για 2 χρόνια, θα ήθελα και γω να το διατηρήσω τουλάχιστον για τον 1ο χρόνο.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eπειδή το μωρό σου είναι ακόμα πολύ μικρό, πιστεύω δεν είναι ρεαλιστικό να περιμένεις ότι θα δίνεις μητρικό μόνο 2 φορές τη μέρα και θα διατηρήσεις τους 2 αυτους θηλασμούς χωρίς πρόβλημα από την πλευρά του παιδιού. Αν το παιδάκι ήταν μεγαλύτερο, θα μπορούσε σε 2 γεύματα ίσως να πάρει ολόκληρη την ποσότητα του γάλακτος που χρειάζεται μέσα στη μέρα, γιατί θα θήλαζε πολύ πιο αποτελεσματικά. Όμως το δικό σου είναι μικρό ακόμα. Εγώ προτείνω τις ώρες που είσαστε μαζί (το απόγευμα δηλαδή), να προσφέρεις στήθος πάρα πολύ συχνά. Κάθε μία ώρα. Και τη νύχτα όποτε ξυπνάει και ζητάει να θηλάζεις επίσης. Μπορεί να μη ζητάει το μωρό στήθος το απόγευμα, όμως ουσιαστικά δεν καταφέρνει να πάρει όλη την ποσότητα που χρειάζεται μόνο με τον βραδυνό θηλασμό και μάλιστα στην ώρα που θεωρείς εσύ ότι θα μπορούσε. Χρειάζεται πολύ περισσότερη ώρα ή, εναλλακτικά περισσότερους θηλασμούς.

Ξεκίνα λοιπόν να προσφέρεις πάρα πολύ συχνά και δες πώς θα πάει. Σε μερικές μέρες θα αυξηθεί η παραγωγή σου που τώρα έχει μειωθεί και δυσκολεύει ακόμα περισσότερο το μωρό και θα καταλάβεις ποιες ώρες περίπου θα πρέπει να προσφέρεις. Όσο θα περνάει ο καιρός θα γίνεται όλο και πιο εύκολο, θα μπορεί το μωρό με λιγότερους θηλασμούς να πάρει περισσότερο γάλα. Επίσης, εκμεταλλεύσου τα ΣΚ που θα είσαι με το μωρό ώστε να θηλάζεις περισσότερο όλη τη μέρα, ώστε να αυξήσεις κι άλλο την παραγωγή σου, δηλαδή να προσφέρεις τα ΣΚ και πριν τις στερεές και μετά από αυτές και ενδιάμεσα.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη Σοφουκα!

Μην θεωρείς κακο οτι ξυπνάει την νύχτα όταν δεν έχει πιει συμπλήρωμα! Οι βραδινοι θηλασμοι ειναι πολυ σημαντικοί για να μπορέσεις να συντηρήσεις γαλουχια καθώς 2 θηλασμοι ειναι πολυ λίγοι!

Το μωρο χρειάζεται 500μλ γάλα σε αυτήν την ηλικία, για να τα πάρει απο το στηθος χρειάζονται το λιγότερο 5 θηλασμοι!

Πρόσφερε με κάθε ευκαιρία και σύντομα θα έχεις διαφορά!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 εβδομάδες δεν εφτανε το γάλα και για απογευμα γιατί τις περισότερες φορές είχε φάει στισ 5.30, οπότε τις λίγες φορές που χρειάστηκε να του δώσω στις 6.00 που είχα γυρίσει, μετά δεν είχα για το βράδυ και αναγκαζόμουν μετά απο μια ώρα τάισμα στο στήθος να του έδινα και συμπληρωμα. Όταν όμως δεν τον ταιζα στις 6.00 το απογευμα, έτρωγε κανονικά, πρωί και βραδυ.

.

 

 

Από αυτό τη σημείο της απάντησής σου καταλαβαίνω ότι έχεις κάνει μια βασική παρανόηση σχετικά με τον μηχανισμό του θηλασμού! Το γάλα δεν μαζεύεται στο στήθος, παράγεται την ώρα που θηλάζεις. Όσο περισσότερο (περισσότερη ώρα και περισσότερες φορές) θηλάζεις, τόσο περισσότερο γάλα παράγεις. Αν μειώσεις τους θηλασμούς, ο εγκέφαλος παίρνει μήνυμα ότι το μωρό χρειάζεται λιγότερο γάλα και αρχίζει να μειώνει την ποσότητα που παράγεις.

Όταν ξεκίνησες τη δουλειά, αντικειμενικά τα πρωινά δεν μπορούσες να θηλάσεις,, οπότε ξεκίνησε η μείωση. Τις πρώτες μέρες το στήθος σου ήταν ίσως πρησμένο, το μωρό έπινε γρήγορα γάλα, αφού έβρισκε πολύ και θεωρούσες ότι όλα πάνε καλά. Στη συνέχεια όμως που μειώθηκε το γάλα, το μωρό άρχισε να δείχνει ότι χρειάζεται περισσότερα και μεγαλύτερα γεύματα για να τα καταφέρει. Αν τώρα εσύ θεωρώντας ότι το πρήξιμο σημαίνει περισσότερο γάλα για το μωρό αρχίσεις να θηλάζεις πιο αραιά, τότε θα οδηγηθείς σε μεγαλύτερη μείωση της παραγωγής σου. Σε λίγο, ακόμα κι αν δεν θηλάζεις στις 6.00 όπως λες, πάλι δεν θα φτάνει στο μωρό σου ο βραδυνός θηλασμός.

Η λύση λοιπόν είναι να θηλάζεις συχνότερα και να αφήσεις το μωρό να θηλάσει για όση ώρα θέλει. Όσο πιο συχνά θηλάζεις τόσο περισσότερο γάλα θα παράγεις και σε λίγες μέρες που θα έχει αυξηθεί και πάλι η παραγωγή σου, θα δεις ότι το μωρό θα είναι πιο ικανοποιημένο.

 

Δεν αναφέρεις πουθενά αν μπορείς να αντλείς στη δουλειά. Αν μπορείς, καλό θα ήταν να βάλεις καμιά άντληση, θα βοηθήσει να μη μένει το στήθος χωρίς ερέθισμα τόση ώρα και στην αύξηση της παραγωγής, αργότερα μπορείς σιγά σιγά να μην αντλείς.

 

Ο στόχος σου στην παρούσα φάση είναι να δίνεις ξένο γάλα μόνο τις ώρες που απουσιάζεις και σταδιακά να αντικαταστήσεις το ξένο γάλα με στερεές τροφές (θα μπορούσες δηλ. όταν θα μπει και 3ο γεύμα στερεών να το δίνουν κι αυτό στο μωρό τις ώρες που λείπεις και εσύ το απόγευμα μόνο να θηλάζεις). Αυτό θα βοηθήσει να διατηρήσεις τον θηλασμό. Μεγαλώνοντας το μωράκι, θα μπορέσεις να διατηρείς τη γαλουχία με λιγότερους θηλασμούς, θα είναι σε θέση και το ίδιο να ζητά να θηλάσει όποτε χρειάζεται, ενώ τώρα δεν είναι. Τώρα είναι πολύ νωρίς ακόμα και θέλει προσοχή!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τώρα ότι έγραψες πως δεν γίνεται να αντλείς, οπότε άκυρα αυτά που έγραψα για άντληση. Θέλει όμως να αυξήσεις τους θηλασμούς τα απογεύματα και το ΣΚ. Λογικά, μέσα σε μερικές μέρες θα επανέλθει η γαλουχία.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατάλαβα οδηγούμαι σε αποθηλασμό.:cry:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλα δεν υπάρχει ο απαραιτητος χρόνος για τους 5 θηλασμούς.

Εγώ έρχομαι σπίτι το νωρίτερο 6.30, μπορεί και 7.00 και ο μικρός κοιμάται 8.00-8.30 το αργότερο. Οπότε μόνο 1 θηλασμός μένει για βράδυ και όποτε ξυπνησει. Αλλά δεν μπορώ αν κλαίει και διώχνει το στηθος να μην του δίνω και ξένο. Αν δεν κλαίει τοτε εντάξει τον αφήνω και όποτε ξυπνήσει του δίνω (δεν το θεωρώ κακό) όπως έγραψε μια φίλη πιο πάνω. Παντως δεν υπαρχει χρόνος για 5 θηλασμούς μιας και αυτός και νωρίς κοιμάται κι εγώ έρχομαι αργα.

Θα προσπαθήσω όσο μπορώ με πολύωρο θηλασμό, όσο συνεργάζεται και μια αντληση το βράδυ επιπλεόν και όσο αντέξει. (Δυστυχώς οι περισσότερες δουλειές ειναι κατάφορα εναντίων των μανάδων).

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα οδηγούμαι σε αποθηλασμό.:cry:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλα δεν υπάρχει ο απαραιτητος χρόνος για τους 5 θηλασμούς.

Εγώ έρχομαι σπίτι το νωρίτερο 6.30, μπορεί και 7.00 και ο μικρός κοιμάται 8.00-8.30 το αργότερο. Οπότε μόνο 1 θηλασμός μένει για βράδυ και όποτε ξυπνησει. Αλλά δεν μπορώ αν κλαίει και διώχνει το στηθος να μην του δίνω και ξένο. Αν δεν κλαίει τοτε εντάξει τον αφήνω και όποτε ξυπνήσει του δίνω (δεν το θεωρώ κακό) όπως έγραψε μια φίλη πιο πάνω. Παντως δεν υπαρχει χρόνος για 5 θηλασμούς μιας και αυτός και νωρίς κοιμάται κι εγώ έρχομαι αργα.

Θα προσπαθήσω όσο μπορώ με πολύωρο θηλασμό, όσο συνεργάζεται και μια αντληση το βράδυ επιπλεόν και όσο αντέξει. (Δυστυχώς οι περισσότερες δουλειές ειναι κατάφορα εναντίων των μανάδων).

 

trellameni, μην τρελλαίνεσαι!:)

Το γεγονός ότι κλαίει και σπρώχνει το στήθος δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το κάνει γιατί δεν βρίσκει γάλα. Και η δικιά μου που θηλάζει αποκλειστικά, το κάνει αυτό σε κάθε γεύμα, συνήθως όταν της έρχονται απότομα γουλιές και πνίγεγαι (οπότε μετά παρόλο που πεινάει κι άλλο, πρέπει πρώτα να τη σηκώσω να ρευτεί και μετά να συνεχίσω), ή όταν η ροή στο στήθος που θηλάζει έχει μειωθεί και πρέπει να της αλλάξω στήθος (μάλλον αυτή είναι και η δική σου περίπτωση, το γάλα έχει μειωθεί και ο μικρός σου δείχνει ότι δυσκολεύεται να βρει γάλα. Έχει συνηθίσει και στην εύκολη ροή του μπιμπερό και δεν το παλεύει αρκετά με το στήθος) Σ' αυτή την περίπτωση, μπορείς να τον σηκώσεις, να δεις μήπως θέλει ρέψιμο και μετά να τον βάλεις στο άλλο στήθος. Μπορείς να κάνεις εναλλαγή κάθε φορά που το μωρό δείχνει ότι δεν βρίσκει εύκολα γάλα. Σίγουρα θα βρει γάλα στο άλλο (όσο θηλάζεις από το ένα στήθος, στο άλλο παράγεται γάλα, πολλές φορές στάζει κιόλας!) Μάλλιστα, όταν θέλουμε να αυξήσουμε τη γαλουχία, οι οδηγίες λένε συχνές εναλλαγές στήθους στο ίδιο γεύμα, ενώ όταν θέλουμε να τη μειώσουμε τότε δίνουμε μόνο ένα στήθος σε κάθε γεύμα ή ακόμα και το ίδιο στήθος σε 2 γεύματα κ.ο.κ.

 

Ο θηλασμός είναι ένα δυναμικό φαινόμενο, όπως μειώθηκε το γάλα, έτσι μπορεί και να αυξηθεί.

Θέλει λίγο επιμονή και ψυχραιμία.

Κατ' αρχήν, πόσο συμπλήρωμα δίνεις συνολικά την ημέρα και πόσο τις ώρες που είσαι με το παιδί;

Αν είναι πάρα πολύ, τότε θα πρέπει να το μειώσεις σταδιακά και όχι απότομα.

Μια ασφαλής λύση είναι να μειώνεις 30 μλ κάθε 3-4 μέρες. Δηλαδή, θα δίνεις το συμπλήρωμα όπως συνήθιζες να το δίνεις (μιλάω πάντα για τις ώρες που είσαι με το παιδί έτσι; ) και σε ένα γεύμα θα το δώσεις μειωμένο κατά 30 μλ. Αν το παιδί το πιει όλο και δείχνει να πεινάει, θα ξαναπροσφέρεις στήθος. Μετά από 3-4 μέρες, ο οργανισμός σου θα έχει αυξήσει το γάλα που παράγεις και μπορείς να προχωρήσεις σε νέα μείωση. Όταν φτάσεις να καταργήσεις τελείως ένα γεύμα, τότε θα προχωρήσεις σε μείωση άλλου γεύματος, μέχρι να σταματήσεις τελείως να δίνεις συμπλήρωμα τις ώρες που είσαι μαζί με το παιδί.

Γίνεται, πίστεψέ με! Εγώ προσωπικά έκανα επαναγαλακτισμό στην κόρη μου όταν αυτή ήταν 4,5 μηνών και έπινε περίπου 450-500 μλ φόρμουλα την ημέρα. Ακολούθησα τις οδηγίες που λέει εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Το ίδιο έχουν κάνει και πάρα πολλές μαμάδες από το φόρουμ. Εσύ θήλαζες αποκλειστικά, λογικά δεν θα δυσκολευτείς να επαναφέρεις τη γαλουχία στο επίπεδο που θέλεις.

 

Καταλαβαίνω ότι το να έχεις το μωρό όλο το απόγευμα στο στήθος, μια να γκρινιάζει, μια να θηλάζει και να χρειάζεσαι 2 ώρες για να το κοιμήζεις τη νύχτα και μετά να ξυπνάει 2-3 φορές ενώ έχεις να πας στη δουλειά την άλλη μέρα και οι δουλειές του νοικοκυριού τρέχουν σε αγχώνει και σε κουράζει. Όμως η μεγάλη δυσκολία θα είναι για μικρό διάστημα, μέχρι να επανέλθει η γαλουχία, μετά θα βρείτε τους ρυθμούς σας. Όταν το μωρό θα βρίσκει περισσότερο γάλα στο στήθος, θα συνεργάζεται καλύτερα.

 

Αυτοί οι 5 θηλασμοί που λες δεν είναι απαραίτητο να γίνουν όλοι μεταξύ 6.00-8.00 (δεν γίνεται κι όλας). Μπορείς να κάνεις 2-3 το απόγευμα, έναν μεγάλο νυχτερινό για να κοιμηθεί (είναι φυσιολογικό στην ηλικία που είναι τώρα να θηλάζει και 2 και 3 ώρες μέχρι να αποκοιμηθεί, μέχρι πριν πιάσεις δουλειά πόση ώρα χρειαζόταν; Μάλιστα όσο θα μεγαλώνει μπορεί να διακόπτει για παιχνίδι και να συνεχίζει και πάλι να περνάει το δίωρο έτσι:mrgreen:. Έπειτα, αν ξυπνάει 1-2 φορές τη νύχτα αμέσως έχεις έναν ικανοποιητικό αριθμό θηλασμών. Αν θηλάζεις πιο εντατικά και τα ΣΚ (να θηλάζεις και το πρωί), τότε θα παίρνει μήνυμα ο οργανισμός ότι χρειάζεται περισσότερο γάλα.

 

Ξεκίνα χωρίς άγχος να μειώνεις σιγά σιγά το συμπλήρωμα και δες τι θα γίνει. Ναι, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να οδηγηθείς στο τέλος του θηλασμού αν συνεχίσεις σ' αυτό το μοτίβο. Αν όμως επιμείνεις με ψυχραιμία, ο θηλασμός θα επανέλθει και θα κρατήσει για όσο καιρό το θέλετε και οι δύο.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

εχθες μετά από 3 φορες που ξυπνησε το βράδυ και εφόσον εκλαιγε ήπιε το βράδυ 100 μλ. Σημερα το πρωι μετά απο 1.30 ώρα και εφόσον εξακολουθούσε να πεινάει κι εγώ έπρεπε να φύγω ήπιε άλλα 100 μλ. Σημερα το βραδυ τον ταισα στις 6.30-7.00 και μετά απο τις 7.20 έως τις 8.30 κι εδειχνε λιγάκι να ψαχνει κι αλλο αλλά δεν ήθελέ άλλο στηθος , νύσταζε κιόλας, πηγε για ύπνο χωρίς συμπλήρωμα. Τωρα δεν ξέρω πότε θα ξυπνήσει.

Το μπιμπερό ναι μεν εχει γάλα αλλά είναι πάλι με το συστημα calma της medela και δεν έχει και τελειώς ελευθερη ροή, οποτε ακόμα το παλευει λίγο το στήθος αλλά μετά απο ερκετή ώρα κουράζεται.

Πριν το βρδυνό του κράταγε γύρω στα 30' και ήταν ευχαριστήμένος και δεν ξύπναγε και το βραδυ που σημαίνει ήταν χορτάτος.

Δεν θέλω και να ξυπναει πολλές φορές γιατί και εγώ δεν θα μπορώ να ανταπεξέλθω μετά και αυτός δεν θέλω να χάνει τον ύπνο του γιατί απο 2 μηνών κοιμάται σερί και τις φόρες που ξυπναει μετά έχει εκνευρισμό.

Εναλλαγή στηθους κανω στο ίδιο γευμα 2 φορές. (2 φορες απο το ένα και 2 απο το άλλο) και παρόλα αυτά μειώθηκε.

Θα συνεχίσω όσο μπορέσω και μακάρι ότι είναι να γίνει για καλό και να μην στενοχωριέμαι τόσο.

Ευχαριστώ

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Aν ξυπνήσει το βράδυ, ξεκίνα με θηλασμό και βλέπεις στην πορεία. Δίνε το συμπλήρωμα τις ώρες που συνήθιζες, απλά κατά λίγα ml μειωμένο.

Το ότι κοιμάται σερί από 2 μηνών, ήταν πολύ καλό, αλλά με τα μωρά δεν υπάρχουν εγγυήσεις ότι θα παρέμενε έτσι. Μπορει τώρα να αρχίσει να ξυπνάει λόγω δοντιών. Ακόμα και τελείως να αποθηλάσεις, μπορεί να ξεκινήσει να ξυπνά λόγω δοντιών.

Για να αντέχεις εσύ με τη δουλειά και τα νυχτερινά ξυπνήματα (αν τελικά ξυπνάει), μπορείς να θηλάζεις παίρνοντας το μωρό στο κρεβάτι σου, εγώ μόνο έτσι τα βγάζω πέρα με τα ξυπνήματα τη νύχτα. Αυτό βέβαια είναι καθαρά δικό σου θέμα αν θέλεις να το κάνεις ή όχι.

Νομίζω αν το πάρεις χαλαρά και βάλεις στόχο κατ' αρχήν τη μείωση του συμπληρώματος και αύξηση του μητρικού τις ώρες που είσαστε μαζί, χωρίς να βιάζεσαι, θα εκπλαγείς ευχάριστα. Καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι μετά απο 1.30 ώρα και εφόσον εξακολουθούσε να πεινάει κι εγώ έπρεπε να φύγω ήπιε άλλα 100 μλ.

 

Αν το πρωί δεν χορτάσει και πρέπει εσύ να φύγεις, να μην του δίνεις εσύ το συμπλήρωμα, αλλά αυτός που το κρατάει όσο λείπεις. Και γενικά, αν είναι κάποιος στο σπίτι και μπορεί, καλό είναι να μη δίνεις εσύ μπουκάλι, αλλά μόνο να θηλάζεις.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κυρία Αγλαία, Καλημέρα.Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να στείλω εδώ το μήνυμα μου (παρακάλω διορθώστε με αλλά δεν κατάφερω να σας στείλω πμ- κορίτσι ασυγγνωμη που μπαινω ετσι στο θεμα σας). Σε κάποια σας απάντηση διάβασα ¨στο θηλασμό δεν υπάρχει χαμένο παιχνίδι¨. Θα ήθελα λοιπόν να βοηθήσετε και εμένα να μήν χάσω το παιχνίδι και το μωρό μου την πολύτιμη τροφή του.

Έχω μία κόρη ( το πρωτο μου παιδί) 10 μηνών περίπου. Τη θήλαζα αποκλειστικά για 6 μήνες και μετά συνέχισα να θηλάζω βάζοντας στη διατροφή της και τις στερεες τροφές που μου έλεγε η παιδίατρος, σύμφωνα με τις οδηγίες της...Τώρα λοιπόν το προγραμμα του μωρού μου είναι το εξής: Πρωι 7:00 (πριν φυγω για δουλειά) την βάζω να θηλάσει ( θηλάζει το πολύ για 10 λεπτά), κατα τις 11:00 τρωει φρουτα αλεσμένα, κατα τις 15:00 φαγητό ( κρεατοσουπα, κοτοσουπα με λαχανικά, ζυμαρικο κτλ) μετά κατα τις 19:00 της δίνω έτοιμη Farine Lactee ( αν και ήθελα να αποφύγω τα ετοιμα) και το βράδυ 22:00 (πριν τη βάλω να κοιμηθεί ) προσπαθώ να την βάλω να θηλάσει. Βέβαια τον τελευταίο μήνα σχεδόν δεν καταφέρνω να θηλάσει το βράδυ μάλλον γιατί δεν θέλει; έχει εκνευρισμό (κοιμαται πολυ δυσκολα το βραδυ); δεν ξέρω για ποιό λόγο.Φοβάται οτι αν συνεχίσουμε ετσι θα κοπεί ο θηλασμός χωρις να το θέλω. Πώς πρέπει να συνεχίσω για να μην χασουμε το θηλασμό ; θελω να τη θηλάσω όσο περισσότερο γίνεται αλλά σίγουρα για 1 1,5 χρόνο. Ξέχασα να σας πώ οτι μεταξύ φρουτων και μεσημεριανου , καθώς και μεσημεριανου και κρεμας της δινω χαμομήλι Milupa γιατι ειναι πολύ δυσκοίλια και μου ειπαν οτι βοηθαει ( αν και δεν βλέπω ιδιατερο αποτέλεσμα).Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αν μπορείτε βοηθήστε με! Πείτε μου πως να συνεχίσω. Γιατί δεν θέλει να θηλάσει- κυρίως το βράδυ-μήπως δεν έχω αλλο γάλα; μήπως την ενοχλούν τα δόντια της (βγήκαν εύκολα, χωρις γκρινια). Θα βοηθούσε να βγάλω γάλα με το θήλαστρο ( αν και εχω ηδη μαζεμένο στην κατάψυξη). Της αρκεί τοσο που θηλάζει. Το βάρος μας ειναι 8,5 κιλά και υψος 70 εκ. Ευχαριστώ πολύ εκ΄των προτέρων . Συγχαρητήρια για τη στηριξη και βοηθεια που παρεχεται σε όλες τις μανούλες!

Το τζιτζικάκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Με τόσους λίγους θηλασμούς είναι αδύνατον να συντηρίσεις γαλουχία! Και φυσικά το μωρό που χρειάζεται 500μλ γάλα το 24ωρο αποκλείεται να το παίρνει με ένα γεύμα!

Πρέπει να αυξήσεις τους θηλασμούς άμεσα! Πόσες ώρες λείπεις;

Αυτός που την κρατάει θα της δίνει ΟΛΑ τα γεύματα στερεών τις ώρες που λείπεις κι εσύ όταν γυρνάς ΜΟΝΟ θα θηλάζεις! Αυτό που κάνεις τώρα, το να δίνεις εσύ την κρέμα είναι τελείως περιττό, το γαλα σου είναι καλύτερη τροφή για εκείνη την ώρα!

Για το δεύτερο εξάμηνο ζωής του μωρού, το μητρικό γαλα εξακολουθέι να είναι η κύρια τροφή κι οι στερεες τροφές συμπληρωματικές! Αυτό σημαίνει ότι επιδιώκουμε εμείς θηλασμό, προσφέροντας στηθος (γιατί σε αυτην την ηλικία τα παιδιά ξεχνιούνται παίζοντας), κι αν θελήσει να θηλάσει καλώς, αν όχι πάλι καλώς! Κοντολογίς δεν αντικαθιστούμε θηλασμό με γεύμα στερεών εκτός αν το παιδί το κάνει από μόνο του!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

κατ΄αρχην σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό με τα 500ml τι είναι ? η παιδίατρος που την πηγαίνω δεν μου είπε τιποτα (ποτέ )για ποσότητα. μου είπε οτι όσο πεινάει το μωρό τοσο θα τρώει και πλέον μου είπε για γάλα πρωί και βράδυ! τελικά τι ισχύει??? αποκλειεται να της αρκει αυτο που παιρνει, γιατι το πρωι θηλαζει 10-15 λεπτα.όσο για τις ωρες που λέιπω όπως είπα θηλάζω το πρωι (7:00) πριν φυγω για δουλειά και γυρίζω σπίτι στις 17:00. Οταν λές προσφέρουμε εννοείς οτι δεν περιμένουμε να δούμε σημάδια πείνας και εκει που κάθεται το πέρνουμε και το βάζουμε στο στήθος, μήπως και θελήσει να φαει?

Το τζιτζικάκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Τι ώρα επιστρέφεις από τη δουλειά;

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
κατ΄αρχην σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό με τα 500ml τι είναι ? η παιδίατρος που την πηγαίνω δεν μου είπε τιποτα (ποτέ )για ποσότητα. μου είπε οτι όσο πεινάει το μωρό τοσο θα τρώει και πλέον μου είπε για γάλα πρωί και βράδυ! τελικά τι ισχύει???

 

Αυτό που ισχύει είναι ότι η παιδίατρος σου έδωσε πρόγραμμα αποθηλασμού. Αν είσαι Θεσσαλονίκη, όπως γράφει το προφίλ σου, είναι κρίμα να μην πηγαίνεις σε έναν από τόσους παιδιάτρους που είναι και σύμβουλοι γαλουχίας.

 

 

αποκλειεται να της αρκει αυτο που παιρνει, γιατι το πρωι θηλαζει 10-15 λεπτα.όσο για τις ωρες που λέιπω όπως είπα θηλάζω το πρωι (7:00) πριν φυγω για δουλειά και γυρίζω σπίτι στις 17:00.

Σίγουρα δεν της αρκεί.

 

Αφού γυρίζεις στις 17:00, στις 19:00 γιατί δίνεις έτοιμη κρέμα την οποία θέλεις να αποφύγεις; Θα ήταν πολύ καλύτερο να θηλάσεις.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Κυρία Αγλαΐα υχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ξέρω αν είναι εύκολο να αλλάξω παιδίατρο γιατί ειναι και η περίοδος με τα εμβόλια ( δεν ξέρω αν όλοι οι παιδίατροι ακολουθούν το ιδιο προγραμμα και αν μπορώ να αλλάξω τωρα γιατρό) . Φυσικά θα λάβω σοβαρά υπόψη την πρόταση σας και σήμερα κιόλας θα τηλεφωνήσω σε εναν παιδιατρο-συμβουλο θηλασμου που ξερω για να δω αν μπορεί να μας δεχτεί. Πάντως είχα την εντύπωση οτι η παιδίατρος που ειχα ήταν υπέρ του θηλασμού...κρίμα! Ευχαριστώ και πάλι!

Το τζιτζικάκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετσι την πατησα pitsirik, απο οταν αρχισαμε τις στερεες κατεληξα να θηλαζω μονο πρωι βραδυ και ξαφνικα οταν ο μικρος ηταν 11,5 μηνων καταλαβα οτι δεν εχω γαλα γιατι θηλαζε λιγα λεπτα και μετα τραβιοταν. Εκανα σταδιακο απογαλακτισμο χωρις να το ξερω..

Βαζε τον εσυ στο στηθος σου απο το απογευμα και μετα ωστε να αυξησεις τους θηλασμους, μην περιμενεις ποτε θα πεινασει.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κυρία Αγλαΐα υχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ξέρω αν είναι εύκολο να αλλάξω παιδίατρο γιατί ειναι και η περίοδος με τα εμβόλια ( δεν ξέρω αν όλοι οι παιδίατροι ακολουθούν το ιδιο προγραμμα και αν μπορώ να αλλάξω τωρα γιατρό) . Φυσικά θα λάβω σοβαρά υπόψη την πρόταση σας και σήμερα κιόλας θα τηλεφωνήσω σε εναν παιδιατρο-συμβουλο θηλασμου που ξερω για να δω αν μπορεί να μας δεχτεί. Πάντως είχα την εντύπωση οτι η παιδίατρος που ειχα ήταν υπέρ του θηλασμού...κρίμα! Ευχαριστώ και πάλι!

 

Το Εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού είναι ένα και ακολουθεί τις επίσημες διεθνείς οδηγίες.

 

Η αλλαγή γιατρού γίνεται οποιαδήποτε στιγμή για οποιοδήποτε λόγο. Δεν υπάρχει συμβόλαιο δέσμευσης με κανέναν και το βέβαιο είναι ότι δεν υπάρχει γιατρός που αρνείται να δεχθεί ένα μωρό που έχει πάει σε άλλον γιατρό.

 

Η παιδίατρος μπορεί πράγματι να είναι υπέρ του θηλασμού, αλλά να μη γνωρίζει να τον υποστηρίξει με την εισαγωγή στερεών. Βέβαια, υπάρχουν κάποια σημεία που δείχνουν ότι δεν είναι και τόσο υπέρ. Αν πραγματικά ενδιαφερόταν, η ύλη του θηλασμού για έναν παιδίατρο είναι όσο ένα μεσαίο εξαμηνιαίο μάθημα, δηλαδή θα μπορούσε να τα μάθει σε ένα εξάμηνο, διαβάζοντας λίγο μια φορά την εβδομάδα. Η πρόταση για έτοιμη κρέμα και η έλλειψη επιλογής είναι ένα ακόμη σημείο που δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά.

 

Θα ήταν καλύτερο να υποστηρίζεις με την παρουσία σου έναν γιατρό που μπορεί να σε στηρίξει σε αυτό που θέλεις να κάνεις για το παιδί σου. Τόσο το παιδί σου, όσο κι εσύ, αξίζετε κάτι καλύτερο.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, επειδή έχω μπερδευτεί, τελικά από έξι μηνών και πάνω περίπου πόσους θηλασμούς είναι καλό να κάνουμε το 24ωρο; Μετά το χρόνο είναι ασφαλές να θηλάζουμε μόνο δύο φορές τη μέρα και τις άλλες ώρες το μωρό να τρώει στερεές;

 

Η μπέμπα μου τρώει ακόμη ένα γεύμα στερεών μόνο αλλά βλέπω ότι την κρατάει πολύ. Επιπλέον έχει αρχίσει να πίνει γάλα μόνο από το ένα στήθος κάθε φορά αυτές τις μέρες. Σκέφτομαι όταν θα τις αρχίσω και δεύτερο και τρίτο γεύμα μήπως χορταίνει με αυτά και δεν θέλει να θηλάζει ενδιάμεσα; Θα πρέπει μήπως να μην την αφήνω να τρώει στερεές μέχρι να χορτάσει αλλά να της δίνω συγκεκριμένη ποσότητα και μετά να θηλάζω; Τις στερεές τις δίνω περίπου μία ώρα μετά το θηλασμό.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Σκέφτομαι όταν θα τις αρχίσω και δεύτερο και τρίτο γεύμα μήπως χορταίνει με αυτά και δεν θέλει να θηλάζει ενδιάμεσα; .

 

Θα φροντίζεις να έχουν τέτοια απόσταση τα γεύματα, ώστε να θηλάζει ενδιάμεσα.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...