Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2012


Recommended Posts

Εγω τα εντυσα γιατι το εγραφε και στο χαρτι που μας εδωσαν αλλα ειναι πολυ ευκολο να σκισουν και με το αυτοκολητικο ελπιζω να ειναι λιγο πιο ανθεκτικα.Ποσα παιδακια εχετε στη ταξη σας;Εμας ειναι 20,μεχρι στιγμης καλα γιατι κατι συζητιεται και βλεπω να εχουμε δραματα σε λιγο καιρο,ελπιζω να μεινουν ως εχουν.Στο θρανιο εκατσαν οπως να΄ναι και η κορη μου καθεται με ενα αγορακι που ουτε το ονομα του δεν ξερει.Δεν ξερω ν θα αλλαξουν αργοτερα

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 702
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 71 δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 62 δημοσιεύσεις

  • kyra

    kyra 49 δημοσιεύσεις

  • geoste

    geoste 44 δημοσιεύσεις

Εγω τα εντυσα γιατι το εγραφε και στο χαρτι που μας εδωσαν αλλα ειναι πολυ ευκολο να σκισουν και με το αυτοκολητικο ελπιζω να ειναι λιγο πιο ανθεκτικα.Ποσα παιδακια εχετε στη ταξη σας;Εμας ειναι 20,μεχρι στιγμης καλα γιατι κατι συζητιεται και βλεπω να εχουμε δραματα σε λιγο καιρο,ελπιζω να μεινουν ως εχουν.Στο θρανιο εκατσαν οπως να΄ναι και η κορη μου καθεται με ενα αγορακι που ουτε το ονομα του δεν ξερει.Δεν ξερω ν θα αλλαξουν αργοτερα

εμας ειναι γυρω στα 20...18 εβλεπα μεχρι την Πεμπτη αλλα νομιζω οτι ειδα πιο πολλα την παρασκευη. Νεα παιδια δεν ειχαμε, μονο απωλειες απο αυτα που ηταν στο νηπιαγωγειο και τελικα πηγαν δημοσιο. Απο το προνηπιο εφυγε ο ενας κολλητος, καναμε αλλον στο νηπιο, παει και αυτος!!!!!

Και εχουμε αρκετα κοριτσακια και πιο λιγα αγορακια...

Στην αρχη και εμας εκατσαν οπως να'ναι αλλα στην πορεια η δασκαλα τα αλλαξε. Εχει τεσσερις σειρες θρανια, απο 4 θρανια η σειρα, και ενω το καθενα καθονταν οπου ηθελε, ακυρωσε τη μια σειρα και χρησιμοποιει τις αλλες τρεις.

Link to comment
Share on other sites

εμάς μέχρι στιγμής η δασκάλα δεν μας έχει βάλει κάτι για το σπίτι...αλλά στο σχολείο απο ότι βλέπω κάνουν προγραφικές ασκήσεις....πάντως απο Δευτέρα ξεκινάνε κανονικά γιατί ζήτησε να στείλουμε βιβλίο μαθηματικών και γλώσσας με βιβλία ασκήσεων μαζί...

 

πρόγραμμα έχετε πάρει??? εμάς μας λέει κάθε μέρα τι να στείλουμε!!!

 

επίσης για Τετάρτη όρισε συνάντηση γονέων Α' Δημοτικού για ενημέρωση....να μας πει πως να τα διαβάζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

 

επίσης για Τετάρτη όρισε συνάντηση γονέων Α' Δημοτικού για ενημέρωση....να μας πει πως να τα διαβάζουμε!!!

νωρις νωρις...μπραβο!

πτογραμμα οχι, απλα την προηγουμενη ημερα, βαζει στην τσαντα του ποιο τετραδιο/βιβλιο θα φερει την επομενη...και ετσι βλεπω και τις εργασιες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς θα κάνουμε συνάντηση με το δάσκαλο, ειδικά για το ζήτημα της μελέτης στο σπίτι. Μας είπε βέβαια από Οκτώβρη, οπότε μέχρι τότε δεν θα έχει τίποτα στο σπίτι. Το πρόγραμμα μας ήρθε χθες.

Ξέρω ότι οι πιο πολλοί δάσκαλοι/ες αρχίζουν με προγραφικές ασκήσεις για να φέρουν την τάξη στο ίδιο επίπεδο. Εμένα το παιδί μου είπε ότι γράφουν λέξεις. Ευχαριστημένος φαίνεται πάντως....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξεκινησαμε και εμεις πηραμε βιβλια πηραμε τα υλικα αλλα..... τις δυο πρωτες μερες ειχαμε μια δασκαλα αλλα τελικα αποφασισαν να παρει το αλλο τμημα και εμας μας κανει προσωρινα!!!! η δασκαλα του ολοημερου....

ελπιζω να μας φερουν δασκαλα γρηγορα πηγα στον διευθυντη και κατι για αναρωτικη μας ειπε που δεν ξερει!!! ποτε ληγει και τετοια.

αχ κοριτσια δεν καναμε καλη αρχη.

το καλο οτι παμε σχολειο σχεδον με χαρα μιας και προς το παρον ειναι γυμναστικη μουσικη και διαλλειμα

αντε καλη αρχη στα παιδιακια μας.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις ηδη συναντηθηκαμε με τη δασκαλα! μας καλεσε ενα απογευμα της προηγουμενης βδομαδας κι ημασταν εκει μιαμιση ωρα! Μας εξηγησε πως θα διαβαζουν,αν χρειαζονται επιπλεον δουλεια, κι ελυσε πολλες αποριες.Το τμημα εχει 14 αγορια και μονο 6 κοριτσια κι η κορη μου ξερει μονο ενα αγορι απο το νηπιαγωγειο.Βιβλια πηραμε μονο μαθηματικων,μας εδωσε τη λιστα με τα τετραδια ,αλλη λιστα απο τη δασκαλα καλλιτεχνικων κι επεται συνεχεια.Περιμενω να δω τί θα ζητησουν ο μουσικος κι η καθηγητρια των αγγλικων.Για το σκ ειχαν να κανουν μια φωτοτυπια με μπαστουνακια,γραμμουλες,κυκλακια και πλαγιες γραμμες.Αρχισε το διαβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ακόμα ούτε ένα βιβλίο...:( Μόνο μια φωτοτυπία έφεραν να συμπληρώσουμε με γραμμούλες. Τα τετράδια τα κράτησε κ εμάς στο σχολείο κ μάλλον θα τους δίνει αυτά που χρειάζονται την κάθε μέρα.

Σήμερα ανακάλυψα οτι αυτό το "ο γραφούλης κ η γραφούλα στην πρώτη τάξη" που έγραφε στη λίστα που μας έδωσε, είναι κάτι που πρέπει να πάρουμε κ όχι επικεφαλίδα όπως νόμιζα!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη, σας ζήτησαν να αγοράσετε έξτρα βιβλίο που κυκλοφορεί στο εμπόριο????:shock::shock:

προφανως για να μην βγαζει ενα σωρο φωτοτυπιες καθε μερα η δασκαλα για συμπληρωματικο υλικο.Συνηθως δινουν μια σελιδα γλωσσα και μια μαθηματικα για το σπιτι.Εμας μας ειπε πως θα τους δινει φωτοτυπημενο υλικο κι οταν καποια μαμα ανεφερε το 'γραφουλη' ,ειπε πως εχει και απο κει καποια πραγματα.Οσες μαμαδες δεν το γνωριζουν,μπορουν να βρουν το 'γραφουλη' κι εδω: http://www.grafoulis.gr/wp/

Link to comment
Share on other sites

Τον ξέρω το Γραφούλη. Καλή δουλειά, έχουμε μάλιστα κάποια από αυτά. Απλά θεωρώ απαράδεκτο να υποχρεώσει σε δημόσιο σχολείο η δασκάλα να αγοράσουν τα παιδιά οποιοδήποτε βιβλίο του εμπορίου -όσο καλό και να είναι-, να το περιλαμβάνει δηλαδή στη λίστα με τα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Τον ξέρω το Γραφούλη. Καλή δουλειά, έχουμε μάλιστα κάποια από αυτά. Απλά θεωρώ απαράδεκτο να υποχρεώσει σε δημόσιο σχολείο η δασκάλα να αγοράσουν τα παιδιά οποιοδήποτε βιβλίο του εμπορίου -όσο καλό και να είναι-, να το περιλαμβάνει δηλαδή στη λίστα με τα υλικά.

δεν ξερω το σκεπτικο της δασκαλας,ισως ομως υπολογισε οτι το κοστος του ειναι αναλογο με εκεινο των φωτοτυπιων.Ή μπορει να εχουν φωτοτυπικο που χαλαει συνεχεια και θεωρει οτι δεν θα μπορει να κανει τη δουλεια της,ισως τα παιδακια χανουν τις φωτοτυπιες,διαφοροι λογοι μπορει να συντρεχουν.Δεν θελω να πιστεψω οτι χωρις ιδιαιτερο λογο ζητησε βιβλιο του εμποριου-ειδικα σε τετοιους καιρους.Εμενα μου ετυχε σε παιδικο σταθμο(τμημα προνηπιου) να αγορασω σχετικο βιβλιο,οποτε δεν το βλεπω τοσο παραξενο να γινει το ιδιο και σε σχολειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! :-)

 

Εμάς δεν μας έβαλε να αγοράσουμε βιβλίο, αλλά στο σχολείο της κόρης της κολλητής μου, ζήτησαν να αγοράσουν παραμύθι από μία συγκεκριμένη λίστα. Για να είμαι ειλικρινής, προκειμένου να μου ζητάει κάθε τόσο λεφτά για φωτοτυπίες ή χαρτί, θα προτιμούσα ένα βιβλίο να μη σκορπίζει κιόλας. Προς το παρόν, μας έδωσε μόνο μια φωτοτυπία με γραμμούλες για το σπίτι την Παρασκευή, αντίστοιχη με αυτές που κάνανε και στο σχολείο.

 

Ξέρει κάποια να μου πει, γυμναστική θα κάνουν κάθε μέρα; Ο καιρός χάλασε για τα καλά και κλειστό γυμναστήριο δεν έχουν...:?

 

Πρόγραμμα δεν πήραμε ακόμα. Μας είπε πως θα κάνουμε μια συγκέντρωση, αλλά δεν ανέφερε πότε. Ίσως περιμένει να δει λίγο τι γίνεται με τα παιδιά, να μιλήσει και για το καθένα χωριστά στους γονείς. Ελπίζω δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ σήμερα! Τους πήρα τους Γραφούληδες, 2 φυσικά αφου έχω δίδυμα... 5.50 ευρώ το καθένα παρακαλώ. Σαν τετράδιο είναι, μικρό κ ακριβό μου φάνηκε. Απ'ότι έμαθα άλλες δασκάλες το ζητούν κ άλλες όχι, ε, εμάς πάντως το'χε στη λίστα η δικιά μας.

Επίσης στη λίστα εκτος τα υπόλοιπα ζητούσε ένα παιδικό βιβλίο κ 2 μαρκαδόρους για κάθε παιδί, για τον πίνακα, δηλαδή εγώ πήρα 4 μαρκαδόρους, απο 1.5 ευρώ ο καθένας... Αλλά το'χω απορία, τι θα τους κάνει ρε παιδιά τόσους μαρκαδόρους;;; 25 παιδιά η τάξη μας επι 2 μαρκαδόρους=50 μαρκαδόροι!!!! Μήπως μαζεύουν εφόδια κ για τις άλλες τάξεις/τμήματα; :confused:

Ωστόσο σήμερα πήραμε το πρώτο μας βιβλίο, μελέτη περιβάλλοντος.

Επίσης την Τετάρτη απόγευμα μας κάλεσε να πάμε για συνάντηση να μας ενημερώσει. Αντε, επιτέλους! :P

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποια να μου πει, γυμναστική θα κάνουν κάθε μέρα; Ο καιρός χάλασε για τα καλά και κλειστό γυμναστήριο δεν έχουν...:?

 

Καλημέρα μπήκα να θυμιθώ πως ήμασταν πέρυσι τέτοιο καιρό:D

 

Αγγελίνα γυμναστική κάνουνε 4 φορές την εβδομάδες. Μόνο σε ακραίδα καιρικά φαινόμενα δεν κάνουν.

 

Κορίτσια τα βιβλία μαζι με τα μαξιλαράκια ( οπου ζητησαν ) τα θέλουν για το μάθημα της φιλαγνωσίας.

Κανονικά υπάρχει λίστα από το υπουργείο από προτεινόμενα βιβλία, αλλά σε εμάς πέρυσι λόγο κρίσης μας είπε να πάμε ότι βιβλίο έχουμε στο σπίτι.

 

Από ότι μου είπε φίλη που διατηρεί βιβλιοπωλείο απέναντι από το σχολείο μας, φέτος τα σχολεία έχουν μεγάλες ελείψεις και γι'αυτό ίσως ζητάνε κάποια εξτρα πράγματα π.χ μαρκαδόρους...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γυμναστικη εμεις θα κανουμε δυο φορες την εβδομαδα τωρα προγραμμα δεν εχουμε παρει αλλα την Παρασκευη μας ζητησαν τα μαθηματικα και κανανε μονο γνωριμια με τους ηρωες του βιβλιου οπως μου ειπε η κορη μου.Εφερε και μια φωτοτυπια που εκαναν στο σχολειο με γραμουλες και μεχρι εκει.Ακομα δεν μας εχει πει ποτε θα γινει η συναντηση γονεων και δασκαλων αλλα μαλλον θελει να γνωριστει καλυτερα με τα παιδια και να μας μιλησει για το καθε παιδι ξεχωριστα.

 

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

και εμας ο γραφουλης ηταν στη λιστα με τα πραγματα και οχι δυο αλλα 1 ολοκληρο κουτι μαρκαδορους μας ζητησαν! χαρτονια, παραμυθι,μαξιλαρι,τετραδια,ψαλιδι,μολυβια χρωματιστα, κολλες, σουπλα,πλαστελινες κ.τ.λ

το πρωι φοβηθηκε που θα εμενε πολυ σημερα και εκλαιγε,σημερα την πηρα 3 30 και μου φανηκε κουρασμενη, στεναχωρεθηκα:(

μακαρι να μπορουσα να μην την εχω στο ολοημερο...μου ειπε ο δασκαλος του ολοημερου οτι θα κανουμε μια συναντηση για να μας ενημερωσει και θελω πολυ να γινει αυτο!!

ειδα τις εργασιες που εκανε σχολειο και της εγραψε η δασκαλα "μπραβο"

περιμενω να ξυπνησει να δω αν εχουν κατι για αυριο.

ουφ...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εμεις δεν εχουμε ακομη προγραμμα...αλλα κανουμε εργασιες καθημερινα, μας βαζει η δασκαλα στην τσαντα τα βιβλια που χρειαζονται απο την προηγουμενη ημερα.

Γυμναστικη δυο φορες θα εχουμε, και αγγλικα δυο φορες. Μουσικη και εικαστικα απο μια...ετσι τουλαχιστον ειχαν περυσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα!!

καλη σχολικη χρονια και καλη προοδο στα παιδακια μας.

Εμεις παμε σε δημοσιο,με διευρημενο ωραριο δηλαδη σχολαμε στις 2.Πηραμε ολα τα βιβλια στον αγιασμο και ξεκινησαμε κανονικα την Πεμπτη ,μετα την απεργια.Η δασκαλα φαινεται πολυ καλη.Στη λιστα με τα πραγματα ειχε και μας ενα παραμυθι και πηραμε ενα καλο απο την βιβλιοθηκη μας .Τοσα εχουμε...γιατι να αγορασουμε καινουριο;; Απο Παρασκευη μας δινει καθε μερα το προγραμμα της επομενης..Για σημερα ειχανε μια ωρα ''ευελικτη ζωνη'' Τωρα τι εννοει ακριβως..μαλλον θα μαθω το μεσημερι, αν και δεν μου λεει και πολλα ειναι η αληθεια!!!Ξερει καμια τι κανουν στην ευελικτη ζωνη;;Καλη χρονια κοριτσια!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα!!

καλη σχολικη χρονια και καλη προοδο στα παιδακια μας.

Εμεις παμε σε δημοσιο,με διευρημενο ωραριο δηλαδη σχολαμε στις 2.

Κ εμας με διευρυμένο ωράριο είναι κ κανονικά σχολούν στις 2 αλλά θα σχολάμε 12:25 μέχρι νεωτέρας, μάλλον λείπουν δασκαλοι...:(

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι η ευελικτη ζωνη? το ειχα δει αλλα δεν ηξερα....ευχαριστουμε!

Εμεις αρχισαμε τις συλλαβες. Οχι με ολα τα γραμματα αλλα με αρκετα. Εχουμε κανει π,τ, κ με τα α, ε, ι, ο αντιστοιχα.

Καλα τα παμε. Αρχη ειναι ακομη βεβαια αλλα ελπιζω να ισχυει και εδω οτι η αρχη ειναι το ημισυ του παντος! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...