Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2012


Recommended Posts

Η Λίστα του Άγχους:

 

1. Μήπως κουραστεί με όλες τις εξωσχολικές δραστηριότητες που θα έχει; Μπαλέτο, μπάσκετ εκτός σχολείου και θέατρο στο σχολείο. Τα δύο πρώτα τα έκανε από πρόπερσι και δεν τα σταματάει, της αρέσουν πολύ. Θέατρο θα τους κάνει η δασκάλα τους από το νηπιαγωγείο, την οποία λατρεύει, και δεν το συζητάει καθόλου - θα πάει ο κόσμος να χαλάσει. Αλλά μήπως καεί το παιδί με τόσα που θα κάνει; Φοβάμαι ότι θα μου μείνει από καύσιμα στη μέση της χρονιάς.

 

2. Η δασκάλα τους (ή ο δάσκαλος) θα είναι καλή μαζί τους; Θα ενδιαφέρεται να τους μάθει πράγματα, ή θα είναι κουρασμένη και θα τα αφήσει στον αυτόματο; Και εδώ ξανά παίζει ρόλο η περσινή, πολύ καλή, εμπειρία από την νηπιαγωγό, που αγαπούσε πολύ τα παιδιά και έκανε ένα σωρό πράγματα μαζί τους. Όσο κι αν δε θέλω να συγκρίνω, φοβάμαι ότι θα το κάνει το παιδί μόνο του.

 

3. Πού πηγαίνει το δημόσιο σχολείο; Θα έχουν βιβλία; Θα μπορούν να κάνουν πράγματα; Εννοώ, θα υπάρχουν χρήματα για επισκέψεις σε μουσεία και θέατρα, θα έχουν κουράγιο οι δάσκαλοι να συνεχίσουν να κάνουν τη δουλειά τους, ή θα εργάζονται ανάλογα με τον μισθό τους; (Αυτό το τελευταίο είναι γενικό άγχος - τι θα γίνει όταν αρχίσουμε όλοι να δουλεύουμε ανάλογα με τα λεφτά που παίρνουμε;).

 

4. Θα κάνουν καθόλου μάθημα, ή θα τα ταράξουν στην απεργία;

 

5. Πότε και πώς θα την βοηθάω να διαβάσει; Δουλεύω με βάρδιες, ο άντρας μου θα ταξιδεύει και φέτος πολύ και πραγματικά δε θέλω να πέσει και αυτό στη μαμά μου. Και σε συνδυασμό με το άγχος Νο 1, πραγματικά δεν ξέρω πώς θα τα καταφέρουμε φέτος...

 

Για το γενικότερο οικονομικό άγχος δε θα μιλήσω, δεν έχει τελειωμό και δεν είναι της παρούσης (αν και συνδυάζεται και αυτό με το Νο 1).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 702
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 71 δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 62 δημοσιεύσεις

  • kyra

    kyra 49 δημοσιεύσεις

  • geoste

    geoste 44 δημοσιεύσεις

Η Λίστα του Άγχους:

 

1. Μήπως κουραστεί με όλες τις εξωσχολικές δραστηριότητες που θα έχει; Μπαλέτο, μπάσκετ εκτός σχολείου και θέατρο στο σχολείο. Τα δύο πρώτα τα έκανε από πρόπερσι και δεν τα σταματάει, της αρέσουν πολύ. Θέατρο θα τους κάνει η δασκάλα τους από το νηπιαγωγείο, την οποία λατρεύει, και δεν το συζητάει καθόλου - θα πάει ο κόσμος να χαλάσει. Αλλά μήπως καεί το παιδί με τόσα που θα κάνει; Φοβάμαι ότι θα μου μείνει από καύσιμα στη μέση της χρονιάς.

 

 

Γι αυτό μόνο μπορώ να σου πω ότι εμείς θα τα σταματήσουμε όλα τα εξωσχολικά, έστω και για λίγο, δηλαδή μέχρι τα χριστούγεννα, για να δω πώς θα πάει το παιδί. Θα κρατήσουμε μόνο μία δραστηριότητα το Σάββατο το πρωί, που και αυτή ξεκινάει μέσα Οκτωβρίου, οπότε θα έχει 'δείξει'. Η γνώμη μου είναι ότι στα πρωτάκια καλό είναι να δίνεται λίγος χρόνος προσαρμογής, τουλάχιστον δύο μήνες. Να μπορέσουν να συγκεντρωθούν, να καταλάβουν ότι κάτι άλλαξε, να λειτουργήσουν λίγο ως μαθητές και μετά.... βλέπουμε. ΟΚ, στο σχολείο ας κάνει αυτό που θέλει. Έξω από το σχολείο, τί θα πάθει αν αρχίσει μπάσκετ λίγο αργότερα? ΄

Νομίζω ότι το σχολείο δεν είναι μία παραπάνω δραστηριότητα αλλά η βασική, οπότε ας δούμε πόσο χώρο πιάνει, για να 'χώσουμε' και τις άλλες -μιλάω και για τον εαυτό μου-.

Μπορεί το παιδί να διαβάζει γρήγορα γρήγορα και να έχει το απόγευμά του ελεύθερο, οπότε να έχει χρόνο και για μία και για δύο και για τρεις δραστηριότητες. Μπορεί να πέσετε σε δασκάλα που τα φορτώνει οπότε να πρέπει να έχει ηρεμία και χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι υπαρχει χρονος για μια εξωσχολικη δραστηριοτητα, 2-3 απογευματα την εβδομαδα δηλαδη....Απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας. Ειμαι χαρουμενη παντως που αν και στο νηπιαγωγειο δεν 'ξετρελλαθηκε' με την ιδεα, μετα τον αυγουστο βαρεθηκε στο σπιτι και θελει πολυ να παει.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το τί ώρα θα επιστρέφουν στο σπίτι και με τη δουλειά που θα βάζει η δασκάλα. Αν γυρίζει 1.30 ας πούμε, πραγματικά υπάρχει χρόνος, μη σου πω πρέπει να κάνει κάτι κάθε απόγευμα. Αν όμως γυρίζουν 4, και μία ώρα ξακούραση, χαλάρωση, πάει 5. Μετά θα πρέπει να διαβάζει με το ρυθμό του, που σημαίνει 1, 5 ώρα συνολικά, δηλαδή μέχρι τις 6.30 (1.5 ώρα συνολική ενασχόληση με το διάβασμα για ένα πρωτάκι είναι περίπου μισή ώρα πραγματικό διάβασμα με ετοιμασία τσάντας για την επόμενη μέρα).

Αν σκεφτεί κανείς από από τις 8.00 πρέπει να αρχίζουν οι προετοιμασίες για τον ύπνο για να κοιμούνται στις 9.00, εγώ δεν βλέπω ώρα για εξωσχολικά. Πάντα μιλάω για την περίπτωση που γυρίζουν στις 4.00.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν γυριζουν τοσο αργα εχεις δικιο....Εγω σκεφτηκα την δικη μας περιπτωση που σχολαει στις 13.30. Οπως ειπες θεωρω οτι πρεπει να ασχοληθει και με κατι αλλο. Προσωπικα προτιμω μια αθλητικη δραστηριοτητα να ξεκουνιεται και λιγακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συνήθως στην πρώτη έχουν κάθε μέρα τα ίδια μαθηματα οπότε τα κουβαλάνε όλα, άρα μπορει και απο μόνο του το παιδι να την ετοιμάσει...

Πέρισυ η κορη μου την ετοιμαζε μόνη της και εγώ έκανα έλεγχο κρυφά για παν ενδεχομενο:P

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλα τα παιδάκια! κι ο Ευριπίδης ξεκινάει πρώτη δημοτικού αύριο.

Αγοράσαμε γραφείο τον Ιούνιο (κάναμε ό,τι αλλαγές ήταν να γίνουν στο δωμάτιό του δηλαδή) και τον Αύγουστο αγοράσαμε και την τσάντα (ένα σακίδιο πλάτης σε χρώμα παραλλαγής, που το βρήκε στο Jumbo και το ερωτεύτηκε :P ).

Προσωπικά μέχρι στιγμής δεν έχω αγχωθεί για τίποτα. Πιστεύω ότι στη πορεία θα τα βρούμε όλα.

Καλή αρχή εύχομαι :D

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το τί ώρα θα επιστρέφουν στο σπίτι και με τη δουλειά που θα βάζει η δασκάλα. Αν γυρίζει 1.30 ας πούμε, πραγματικά υπάρχει χρόνος, μη σου πω πρέπει να κάνει κάτι κάθε απόγευμα. Αν όμως γυρίζουν 4, και μία ώρα ξακούραση, χαλάρωση, πάει 5. Μετά θα πρέπει να διαβάζει με το ρυθμό του, που σημαίνει 1, 5 ώρα συνολικά, δηλαδή μέχρι τις 6.30 (1.5 ώρα συνολική ενασχόληση με το διάβασμα για ένα πρωτάκι είναι περίπου μισή ώρα πραγματικό διάβασμα με ετοιμασία τσάντας για την επόμενη μέρα).

Αν σκεφτεί κανείς από από τις 8.00 πρέπει να αρχίζουν οι προετοιμασίες για τον ύπνο για να κοιμούνται στις 9.00, εγώ δεν βλέπω ώρα για εξωσχολικά. Πάντα μιλάω για την περίπτωση που γυρίζουν στις 4.00.

 

Ο δικός μου θα γυρίζει στις 17:30. Βέβαια η μελέτη θα γίνεται καθημερινά στο σχολείο, όπως και ένα άθλημα (κολύμβηση) δύο φορές την εβδομάδα και 1 φορά εικαστικά πάλι στο σχολείο. Εφόσον αγγλικά θα κάνουν στο σχολείο, δεν θα χρειαστούμε εξτρα δραστηριότητες πέρα από δύο φορές την εβδομάδα (1 καθημερινή και 1 Σάββατο) που θα πηγαίνει aikido (του αρέσει πάρα πολύ και είναι πολύ πιο"ήρεμο" σε σχέση με το tae-kwon-do) κι ένα απόγευμα που θα "κάνει", μάλλον περισσότερο θα παίζει στα γαλλικά με μια καθηγήτρια γαλλικών (μόνο για να διατηρεί μια χαλαρή ακουστική επαφή με τη γλώσσα, όπως έχω πει σε άλλο topic, γαλλικά ακούει από 27 μηνών κι επειδή είναι πολύ πιθανό να ξαναγυρίσουμε στις Βρυξέλλες οικογενειακώς - το πότε θα εξαρτηθεί).

Όλα αυτά υπό την προϋπόθεση ότι όλα πάνε καλά στο σχολείο και το παιδί "τραβά", έτσι κι αλλιώς το πρόγραμμα θα προσαρμοστεί στις ανάγκες του παιδιού.

Σημαντικό για μένα στις ηλικίες αυτές είναι και το παιχνίδι. Δηλαδή τουλάχιστον 1 ώρα την ημέρα να παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά να έχουν τα παιδάκια μας και καλή αρχή αύριο στο σχολείο! Ετοιμαστήκατε για τον αυριανό αγιασμό; (μάλλον οι μαμάδες, διότι τα παιδιά δεν έχουν θέμα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια Καλησπερα,

 

Ετοιμαζομαστε κι εμεις με μεγαλη χαρα να παμε στην πρωτη! :P Σημερα θα παμε να παρουμε και τσαντα...

 

Ξερετε αν πρεπει τα παιδια αυριο στον αγιασμο να παρουν και την τσαντα?? Θα τους δωσουν και τα βιβλια??

 

Να ευχηθω καλη χρονια σε ολα τα παιδακια και καλο κουραγιο! :D

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η Λίστα του Άγχους:

 

1. Μήπως κουραστεί με όλες τις εξωσχολικές δραστηριότητες που θα έχει; Μπαλέτο, μπάσκετ εκτός σχολείου και θέατρο στο σχολείο. Τα δύο πρώτα τα έκανε από πρόπερσι και δεν τα σταματάει, της αρέσουν πολύ. Θέατρο θα τους κάνει η δασκάλα τους από το νηπιαγωγείο, την οποία λατρεύει, και δεν το συζητάει καθόλου - θα πάει ο κόσμος να χαλάσει. Αλλά μήπως καεί το παιδί με τόσα που θα κάνει; Φοβάμαι ότι θα μου μείνει από καύσιμα στη μέση της χρονιάς.

 

2. Η δασκάλα τους (ή ο δάσκαλος) θα είναι καλή μαζί τους; Θα ενδιαφέρεται να τους μάθει πράγματα, ή θα είναι κουρασμένη και θα τα αφήσει στον αυτόματο; Και εδώ ξανά παίζει ρόλο η περσινή, πολύ καλή, εμπειρία από την νηπιαγωγό, που αγαπούσε πολύ τα παιδιά και έκανε ένα σωρό πράγματα μαζί τους. Όσο κι αν δε θέλω να συγκρίνω, φοβάμαι ότι θα το κάνει το παιδί μόνο του.

 

3. Πού πηγαίνει το δημόσιο σχολείο; Θα έχουν βιβλία; Θα μπορούν να κάνουν πράγματα; Εννοώ, θα υπάρχουν χρήματα για επισκέψεις σε μουσεία και θέατρα, θα έχουν κουράγιο οι δάσκαλοι να συνεχίσουν να κάνουν τη δουλειά τους, ή θα εργάζονται ανάλογα με τον μισθό τους; (Αυτό το τελευταίο είναι γενικό άγχος - τι θα γίνει όταν αρχίσουμε όλοι να δουλεύουμε ανάλογα με τα λεφτά που παίρνουμε;).

 

4. Θα κάνουν καθόλου μάθημα, ή θα τα ταράξουν στην απεργία;

 

5. Πότε και πώς θα την βοηθάω να διαβάσει; Δουλεύω με βάρδιες, ο άντρας μου θα ταξιδεύει και φέτος πολύ και πραγματικά δε θέλω να πέσει και αυτό στη μαμά μου. Και σε συνδυασμό με το άγχος Νο 1, πραγματικά δεν ξέρω πώς θα τα καταφέρουμε φέτος...

 

Για το γενικότερο οικονομικό άγχος δε θα μιλήσω, δεν έχει τελειωμό και δεν είναι της παρούσης (αν και συνδυάζεται και αυτό με το Νο 1).

 

Να σου απαντησω για το 3 και το 4 ως δασκαλα: Νομιζω πως οι καλοι δασκαλοι που αγαπουν τη δουλεια τους θα συνεχισουν να ειναι καλοι, παρα τη μειωση του μισθου τους. Εκδρομες, θεατρα, κλπ, στο δικο μας σχολειο τουλαχιστον φροντιζαμε να ειναι πολυ οικονομικα γιατι οι περισσοτεροι γονεις δυσκολευονται πλεον.

Οσο για τις απεργιες, δε νομιζω οτι αντεχουν πολλοι δασκαλοι να κανουν, γιατι ακομα και 50 ευρω να μας κρατησουν το σκεφτομαστε, οποτε μην ανησυχεις!

Γενικα μην εχετε αγχος, ολα καλα θα πανε! Εχω παρει 5 χρονιες πρωτη και δε μενει κανενα παιδι στο τελος που να μην εχει μαθει αναγνωση και γραφη, αλλα πιο ευκολα κι αλλα δυσκολοτερα. Ο,τι αποριες εχετε, πολυ ευχαριστως!

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμοι και εμεις για το σχολειο,βαλαμε γραφειο στο δωματιο,αγορασαμε τσαντα και διαφορα μικροπραγματα μεχρι να παρουμε την λιστα και αυριο στις 8μιση θα ειμαστε στο σχολειο.Μου ειπε καποια γνωστη μου που ειναι και μελος στο συλλογο γονεων και κηδεμονων οτι εχουν ερθει ολα τα βιβλια και να παμε με την τσαντα για να τα παρουμε.Καλη σχολικη χρονια σε ολα τα παιδια!:lol:

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

και εμεις περιμενουμε ανυπομονα την αυριανη μερα!!!!:D

ο αγιασμος μας θα ειναι στις 9 το πρωι αλλα δεν ξερω κατι για βιβιλια και ουτε σκεφτηκα να ρωτησω...αλλα και τσαντα να μην κραταμε θα τα παρουμε σιγουρα!!!:rolleyes:

τι κανουν την πρωτη μερα μπανουν και στην ταξη τους με το δασκαλο τους??? αχ θα κλαψω...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Πρώτη δημοτικού κι εμείς, αλλά δυστυχώς είμαστε άρρωστοι και δεν θα πάμε αύριο στον αγιασμό. Ξέρετε τι ακριβώς κάνουν την πρώτη μέρα? Μπαίνουν στις τάξεις, τα βάζουν στα θρανία, λογικά θα παίρνουν βιβλία, για να ξέρω τι θα χάσουμε δηλαδή. Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω ούτε μόνη μου γιατί δεν έχω που να τον αφήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, περαστικουλια Βασιλική, να γίνει γρήγορα καλά το παιδί... Από ότι έχω ακούσει από παλιότερες μανούλες, θα πάρουμε βιβλία, θα γνωρίσουμε την δασκάλα και την τάξη κ θα μας δωθει η λίστα με την γραφική ύλη. Εγώ σκοπεύω να κάνω μια ξενάγηση την μικρή στις τουαλέτες κ στο προαύλιο. Δεν υπάρχει κάποιος να κρατήσει το παιδί ούτε για μισή ώρα;

Καλή αρχή σε παιδάκια κ μανούλες!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα Βασιλικη στον μικρο σου!:(Εμεις μολις γυρισαμε απο τον αγιασμο.Στην αρχη ηταν αγχωμενη γιατι δεν ειχε κανενα γνωστο παιδακι διπλα της και οταν ειπε η δασκαλα να κρατηθουν χερακι χερακι τα παιδια της πρωτης για να μπουν στην αιθουσα στην κυριολεξια ειχε αρπαξει ενα κοριτσακι απο τον ωμο και ακομα και στα σκαλια δεν το αφησε.Μπηκαν στις ταξεις και αφου χωριστηκαν σε τμηματα τους μιλησε η δασκαλα και τους εδωσε το πρωτο τευχος της γλωσσας και απο αυριο θα παρουν τα υπολοιπα.Βγηκε με εναν ενθουσιασμο που δεν το πιστευα,μακαρι να ειναι καθε μερα ετσι ενθουσιασμενη οπως ηταν σημερα.Λιστα δεν τους εδωσε αλλα μαλλον και αυτη απο αυριο.Αληθεια δεν εχουν απεργια αυριο;

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο του Ευριπίδη, μετά τον αγιασμό, έμειναν μόνο τα πρωτάκια για να μοιραστούν σε τμήματα. Αύριο θα τους δώσουν βιβλία και θα μπουν πρώτη φορά στην τάξη τους. Όσο για την απεργία, μόνο ένας δάσκαλος της έκτης θα απεργεί.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

πηγαμε σχολειο.....καναμε τον αγιασμο μας και αυριο με το καλο θα μπουμε στις ταξεις μας και θα παρουμε βιβλια μαζι με ενα δωρακι που εχει ετοιμασει ο συλλογος γονεων του σχολειου μας:D

εμαθα στα κρυφα οτι θα εχουμε μια καινουργια δασκαλα που εχει κανει πολυ καλη εντυπωση σε ολους και ειναι πολυ οργανωτικη!!! κοριτσια εχει χωρισει τα παιδια σε αγορια-κοριτσια στα θρανια (πολυ εξυπνο!) και κολλησε αυτοκολλητο με το ονομα τους σε καθε θρανιο και φανταστειτε οτι δεν μπηκαμε στις ταξεις σημερα. η κορη μου θα καθεται τυχαια με ενα αγορακι που γνωριζει γιατι ειμαστε οικογενειακοι φιλοι!!! ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι ετσι θα γνωριζει καποιον τουλαχιστον. ηταν λιγο σα χαμενη σημερα γιατι τα αλλα γνωριζοντουσαν ηδη απο το νηπιο ενω η δικη μου δεν ηξερε κανενα αλλα ολα καλα!!! επισης θα εχουν για γυμναστη τον πρωτο μου προπονητη στο βολλευ οποτε ειμαι ενθουσιασμενη:-D

βασιλικη περαστικα σας ,εμεις μονο αγιασμο καναμε οποτε δεν θα χανατε και πολλα δεν ξερω σε αλλα σχολεια.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο γυρίσαμε κι εμείς από τον Αγιασμό. Το είδα από μακριά να κρατάει το χέρι ενός άλλου μπόμπιρα, και να με ψάχνει στο πλήθος των γονιών και μόλις με είδε έλαμψε το προσωπάκι του και άρχισε να χαιρετάει και να κουνάει το καπέλο του (θυμήθηκε να βάλει το καπέλο που του είχα στην τσάντα, ελπίζω να θυμηθεί να το φέρει και πίσω:lol::lol:). Μετά έφυγε σοβαρός σοβαρός με το δάσκαλό του......

Μεγάλωσε το μωρό μου.....Καλή χρονιά σε όλα τα παιδάκια!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμασταν καλύτερα και πήγαμε στον αγιασμό. Ουφ και είχα ένα άγχος για σήμερα! Τα παιδάκια χωρίστηκαν σε τάξεις και μπήκαν μέσα και τους μίλησε η δασκάλα. Τώρα τι τους είπε δεν θα το μάθω ποτέ. Δεν μου λέει τίποτα ρε παιδί μου! Με το τσιγκέλι του τα βγάζω. Βιβλία θα πάρουμε αύριο. Ρώτησα την διευθύντρια αν τελικά θα έχουν απεργία και μου είπε πως δεν απεργεί κανένας, γιατί δεν τους συμφέρει να τους κόψουν από τον μισθό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λέει τίποτα ρε παιδί μου! Με το τσιγκέλι του τα βγάζω. .

 

Σιγά σιγά τα πετάνε. Εμένα τα λέει με τους φίλους του. Ή σε ανύποπτο χρόνο, λέει και κάτι που θυμάται.... Εγώ θυμάμαι δεν έλεγα απολύτως τίποτα στη μαμά μου σε όλο το σχολείο. Τώρα καταλαβαίνω γιατί ήταν πυρ και μανία, που τα μάθαινε από άλλες μαμάδες:?.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονιά και καλή αρχή

Την πήγα το πρωί κανονικα στην ταξη της, είχε 5-6 φίλους απο το νηπιαγωγειο και κάθισαν ολα μαζι:D. Την δασκάλα την είχαμε γνωρίσει απο την προήγουμενη εβδομαδα. Περιμένω στις 2.30 να με παρει τηλέφωνο να μου πει τι καναν όλη μερα.:cool: Αύριο πάμε ολα τα βιβλία και τα τετράδια στο σχολείο (μας είπαν ότι θα τα ξαναδούμε τα Χριστούγεννα :rolleyes:) και την Πέμπτη όλα τα υλικά των καλλιτεχνικών.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...