Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2012


Recommended Posts

Πήγαμε κι εμείς στον αγιασμό, περάσαμε πρώτα από το περσινό νηπιαγωγείο, δώσαμε ένα φιλί κι ευχηθηκαμε καλή χρόνια στην περσινή δασκάλα μας, βρήκαμε φίλους από πέρυσι κ μετά τον αγιασμό φύγαμε! Είδαμε μόνο τις δασκάλες της πρώτης, δεν ξέρουμε ποια θα είναι η δικιά μας, θα χωρίσουν τα παιδιά κ θα πάρουμε βιβλία την Πέμπτη... Αύριο κλειστό το σχολείο λόγω της απεργίας. Οι δασκάλες είναι πααααρα πολύ μικρές κ αν κατάλαβα καλά η Α τάξη σύνολο έχει 32 παιδιά, δλδ από 16 στο τμήμα!!! Αυτό θα ήταν σούπερ!

Καλή χρόνια κούκλες!!!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 702
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 71 δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 62 δημοσιεύσεις

  • kyra

    kyra 49 δημοσιεύσεις

  • geoste

    geoste 44 δημοσιεύσεις

Και εμεις αγιασμο σημερα. Μας εδωσαν και τη λιστα με τα βιβλια (ιδιωτικο) και την γραφικη υλη. Καλη χρονια σε ολα τα παιδακια...να την θυμουνται με αγαπη!

Δυστυχως για εμας εφυγαν πολλοι απο τους φιλους μας απο το σχολειο (πηγαν σε δημοσιο) και ημασταν λιγο στεναχωρημενοι σημερα.....

Link to comment
Share on other sites

και μεις πρωτη μερα στο δημοτικο.... εκαναν αγιασμο περιμεναμε μες στην ζεστη να χωριστουν πρωτα τα τμηματα των υπολοιπων ταξεων και τελος μειναμε τα πρωτακια.... χωριστηκανε σε τμηματα και ευτυχως η δικια μου ειναι με τον κολλητο της που ηταν περισυ στο νηπιο μαζι.... μπηκανε με την δασκαλα τους μεσα στην ταξη, μια πολυ νεα και πολυ γλυκια κοπελα και απο οτι εμαθα και πολυ καλη στην δουλεια της.... αυριο και μεχρι την Παρασκευη θα σχολανε 12.30 και αργοτερα ολοημερο... αυριο θα παρουνε βιβλια και μαλλον θα μας δωσουνε την λιστα....

ολα καλα ευτυχως πολυ καλυτερα απο οτι φανταζομουνα... (ολο το βραδυ δεν μου κολλαγε υπνος απο την αγωνια).... τωρα ηρεμησα......:lol: τι πλακα τα πρωτακια ολα μαζι να τα βλεπεις σαν τα χαμενα μωρε ηταν.... σαν προβατακια ολα μαζι.... πολυ γελιο....

Αντε βρε ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ.....:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας και εμένα.....Αγιασμό κάναμε σήμερα....μετά μπήκαν στην τάξη και μας έδωσε λίστα με το τι χρειάζετε, και για τα βιβλία (ιδιωτικό).....πήγα τα πήρα όλα και απο αύριο ξεκινάμε, μας είπε να έχουμε μόνο τετράδια μέσα στην τσάντα, κάποια ντοσιέ και ένα τετράδιο πρώτης γραφής που μας ζήτησε....

 

(και σε εμάς έλειπαν αρκετά παιδάκια του νηπιαγωγείου, αλλά είχαν έρθει καινούργια....είναι περίπου 20 στην τάξη)

 

Καλή χρονιά σε όλα τα παιδάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολα τα παιδακια! Και μεις ξεκινησαμε σημερα με αγιασμο, λιστες με υλικα και ζωγραφικη για πρωτη μερα...συγκινηθηκα στον αγιασμο...θυμηθηκα τις δικες πρωτες μερες, τα καινουρια ξεκινηματα και τις αγωνιες... πως να αισθανεται το παιδακι μου? θα τα καταφερει? ναι ολα θα πανε καλα( το γραφω μπας και το πιστεψω!). Εδω θα ειμαστε να βοηθαμε και να παιρνουμε κουραγιο! φιλια σε ολες τις συμπασχουσες μαμαδες

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μέρα σήμερα, μας ζήτησαν τα βιβλία των μαθηματικών. Νομίζω τα αστεία τελείωσαν:lol::lol:. Έριξα μία ματιά στις πρώτες σελίδες, απλά μου φάνηκαν, όπως αυτά που έκαναν στο νήπιο. Εσάς τα παιδιά σας με το χρόνο πώς τα πάνε? Θέλω να πω δεν κάνουν καθόλου λάθη τύπου: αύριο πήγα... ή χθές θα πάω....

Ο γιος μου δεν μπορώ να πω ότι έχει απόλυτη συνείδηση. Γενικά, αν το σκεφτεί το καταλαβαίνει, όμως δεν το έχει στον αυτοματοποιημένο λόγο του.

Αισθάνομαι και λίγο ένοχη, γιατί δεν έχω επιμείνει σε μερικά πράγματα. Τον ρώτησε πχ. ο δάσκαλος πότε έχει γενέθλια και δεν ήξερε την ημερομηνία. Αυτό θα έπρεπε να του το έχουμε μάθει εμείς, αλλά δεν το θεώρησα σηματικό...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

εμεις ξεκινησαμε κανονικα απο σημερα. Με το χρονο Maya καλα τα παει αλλα γεννεθλια του δεν θυμαται. Μολις περυσι επιτελους εμαθε ποσο χρονων ειναι ! χαχαχαχαχα.

Εμενα το βασικοτερο προβλημα για τον μικρο μου ειναι οτι ειναι λιγο ανασφαλης. Ευχομαι σιγα σιγα να το ξεπερασουμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!

εμεις ξεκινησαμε κανονικα απο σημερα. Με το χρονο Maya καλα τα παει αλλα γεννεθλια του δεν θυμαται. Μολις περυσι επιτελους εμαθε ποσο χρονων ειναι ! χαχαχαχαχα.

Εμενα το βασικοτερο προβλημα για τον μικρο μου ειναι οτι ειναι λιγο ανασφαλης. Ευχομαι σιγα σιγα να το ξεπερασουμε....

 

Κι εμείς έτσι ακριβώς με το χρόνο. Αντιλαμβάνεται το χθες από τό σήμερα και το αύριο, αλλά δεν ξέρει την ημερομηνία που γεννήθηκε. Άτοπη μου φαίνεται η ερώτηση του δασκάλου σ' ένα εξάχρονο παιδί. Τα παιδιά σ' αυτή την ηλικία μπορούν να σου πουν ότι είναι 6 ετών, όχι όμως και ότι γεννήθηκαν π.χ. 1/1/2006!!! Δεν είναι σωστό να προτρέχει ο δάσκαλος σε κάποια θέματα (άλλο αν κάποια παιδάκια γνωρίζουν περισσότερα), διότι μόνο άγχος και ανασφάλεια μπορεί να δημιουργήσουν σε κάποια παιδάκια και σίγουρα κανένα απολύτως όφελος δεν έχουν. Π.χ. Τί να το κάνω να ξέρει π.χ. ότι γεννήθηκε 1/3/2006, αν δεν ξέρει παράλληλα ότι ο 3ος μήνας είναι ο Μάρτιος και είναι ο 1ος μήνας της άνοιξης και ότι ο χρόνος έχει 12 μήνες;

Εμάς πάντως κορίτσια μας βοήθησε πάρα πολύ ένα επιτραπέζιο που πήραμε και παίζουμε μαζί (το έπαιζαν και στο νηπιαγωγείο) με τους μήνες του χρόνου. Από 5 ετών και πάνω μπορούν όλα τα παιδάκια να το παίξουν. Έχει κάρτες με όλους τους μήνες του χρόνου, με ζωγραφιές σε καθεμιά κάρτα με κάρτες και για τις τέσσερις εποχές του χρόνου με ζωγραφιές που παραπέμπουν στις δραστηριότητες που γίνονται σε καθεμιά (π.χ. θάλασσα, σπορά, χιόνι κλπ.). Σιγά σιγά θα μάθουν και περισσότερο σύνθετα, γιατί να προτρέχουμε; Πρώτα πρέπει να τους γίνουν κτήμα τους οι πρώτες απλές γνώσεις και μετά οι σύνθετες.

Επίσης, πήραμε και ένα κλασσικό επιτραπέζιο ρολόι (σαν κι αυτά που είχαμε παλιά τα στρογγυλά μεγάλα με το κουρδιστήρι και το δυνατό ξυπνητήρι), με τη φιγούρα του spiderman για να μάθει σιγά σιγά την ώρα (αρχικά με απλά λογάκια π.χ. όταν ο μικρός δείκτης είναι στο 3 και ο μεγάλος στο 12, η ώρα είναι 3:00 κλπ.) και σιγά σιγά να διαχειρίζεται το χρόνο του. Με το ρολόι έχει ενθουσιαστεί!

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μέρα σήμερα, μας ζήτησαν τα βιβλία των μαθηματικών. Νομίζω τα αστεία τελείωσαν:lol::lol:.

 

Εμείς σήμερα στείλαμε όλα τα τετράδια και τη γραφική ύλη και αύριο θα στείλουμε όλα τα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας

 

Δεύτερη μέρα σήμερα....ζήτησε η δασκάλα τα χρωματιστά τετράδια μέσα στην τάξη και είπε θα τους δώσει φωτοτυπίες.... ξεκίνησαν με προγραφή σήμερα και απο ότι κατάλαβα όλη η εβδομάδα έτσι θα πάει....δεν τους έβαλε τίποτα για το σπίτι και αύριο θα κάνουν και το βιβλίο για το περιβάλλον...εμάς μας είπε και πήραμε ένα τετράδιο πρώτης ανάγνωσης που έχει 5 σελίδες προγραφή και μετά μπαίνει στις βασικές λέξεις....

Link to comment
Share on other sites

Εμας παλι μπορει να μας εδωσαν σημερα τα βιβλια αλλα αυριο και μεθαυριο θα πηγαινοερχονται με χρωματα και μπλοκ ζωγραφικης!Ουτεκαι σημερα δεν μας εδωσαν λιστα.Φαινεται οτι απο Δευτερα ξεκιναμε κανονικα μιας και σχολανε στις 11μιση για να προσαρμοστουν.Σημειωση,στο προνηπιο η μικρη μου κορη σχολασε κανονικα στις 12και τεταρτο!

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

εμεις πηραμε τα βιβλια μας και το δωρακι μας με τα τετραδια και τα μολυβια μας. εκασταν στα θρανια τους σε σχημα π και εμειναν μεχρι τις 10. μας εδωσαν τη λιστα με τα πραγματα που θα αγορασουμε και αυριο και μεθαυριο θα φυγουμε στις 12 απο δευτερα κανονικα ολοημερο!!

για αυριο ζητησε η δασκαλα να κρατανε γλωσσα και μαθηματικα τα οποια θα κρατανε καθε μερα ενω τα υπολοιπα βιβιλια μετα που θα τα ντυσουμε θα τα παμε στο σχολειο και θα μεινουν εκει μεχρι το τελος της χρονιας. ετσι η τσαντα τους δεν θα ειναι βαρια;)

καναμε και μια φιλη!!!!:-P

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πωπω, εσείς κάνατε κ μάθημα! Εμείς σήμερα σπίτι λόγω απεργίας, περιμένουμε με αγωνία την αυριανή μέρα. Ελπίζω να πάρουμε αύριο την λίστα για να πάμε για ψώνια!

Το σχολείο είναι πιλοτικό, θα σχολανε δλδ στις 2 το μεσημέρι εκτός των παιδιών που θα μένουν στο ολοήμερο. Φαντάζομαι ότι από Δευτέρα θα αρχίσουν κανονικά μάθημα.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα, εμεις σημερα μπηκαμε στην ταξη μας (με κανονικη σειρα τα θρανια) πηραμε λιστα για τα πραγματα και ολα τα βιβλια μας, το ωραριο μας ξεκινησε κανονικα απο σημερα, ευτυχως ειναι μαζι με φιλους του απο το νηπιαγωγειο οποτε και στο διαλειμμα ειχε παρεα, καλη αρχη σε ολα τα ζουζουνια!!!!!!

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλή χρονιά! Κι εμείς με μπλοκ και μπογιές πηγαίνουμε αυτή την εβδομάδα, κανονικό ωράριο όμως. Την πήρα 12:25 και γκρίνιαζε που δεν την άφησα ολοήμερο, μέχρι τις 2. Την επόμενη εβδομάδα έχουμε και συνάντηση με τη δασκάλα, η οποία μου φάνηκε πολύ καλή. Δόξα να 'χει ο Ύψιστος, όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια καλη σχολικη χρονια να εχουμε κ καλο κουραγιο,εμεις μεχρι τις εντεκαμιση πηγαμε σημερα κ ζωγραφιζανε.να ρωτησω κατι που δεν εχω ιδεα τι ειναι?ζητησαν τετραχαρακο τετραδιο,πιο ειναι βρε παιδια?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια καλη σχολικη χρονια να εχουμε κ καλο κουραγιο,εμεις μεχρι τις εντεκαμιση πηγαμε σημερα κ ζωγραφιζανε.να ρωτησω κατι που δεν εχω ιδεα τι ειναι?ζητησαν τετραχαρακο τετραδιο,πιο ειναι βρε παιδια?:confused:

 

Αυτό είναι

http://officemarket.gr/product/31618

 

παρατήρησε τις γραμμές που φαίνονται στο τετράδιο, έχει κάποιο κενό ενδιάμεσα τους....τα χρησιμοποιούν μου είπαν για να μάθουν τα παιδιά να γράφουν καλύτερα π.χ. το γράμμα γ, ρ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κουβαλησαμε ολα τα βιβλια των μαθηματων που ηταν γραμμενα στο προγραμμα, αδικα βεβαια γιατι μονο γλωσσα και μαθηματικα εκαναν και κεινα χωρις να γραψουν τιποτα. Στο σπιτι ειχε μια ζωγραφια με τους 3 πρωτους αριθμους. Αληθεια πως εξηγεις σε ενα 6χρονο οτι θα πρεπει να γινονται εργασιες στο σπιτι? οεο? ο δικος μου βγαζει μια αρνηση και φοβαμαι μην την προκαλω εγω με τις ερωτησεις μου...αλλα μονος δεν λεει τιποτα τι να κανω??δεν θελω να ξεκινησει στραβα...τα δικα σας πως αντιλαμβανονται οτι θα εχουν δουλεια στο σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και καλή σχολική χρονιά στα παιδιά μας! :-D

 

Εμάς χθες στον αγιασμό τα κρατήσανε ως τις 10, τα χωρίσανε σε τμήματα και τους δώσανε βιβλία, σήμερα ως τις 12:30 και από αύριο θα σχολάνε κανονικά στις 2 (είναι πιλοτικό). Μας δώσανε λίστα με πράγματα που πρέπει να αγοράσουμε (πολύ μεγάλη!) και το μόνο που ξέρω για αύριο, είναι ότι θα κάνουνε γυμναστική. :rolleyes:

 

Στο δικό μας σχολείο, έχουμε άλλο χαβά. Άλλαξε φέτος ο τομέας και πολλά παιδιά που πέρυσι ερχόντουσαν στα νήπια, φέτος μείνανε απέξω. Κάθε μέρα μαζεύονται αγανακτισμένοι γονείς και μαλώνουνε με το διευθυντή στην αυλή μετά την προσευχή, έμαθα πως μέχρι και στο σπίτι του τον ενοχλούν και τον απειλούν με μηνύσεις. :shock: Σήμερα μάλιστα ένας πατέρας έφτασε στο σημείο να έρθει με το γιο του, να τον βάλει με το έτσι θέλω μέσα στο τμήμα μας και να σηκωθεί να φύγει, λέγοντας στην εμβρόντητη δασκάλα και στο διευθυντή "μην τολμήσετε να τον κουνήσετε από εδώ!":shock:

 

Το διανοείστε; Είμαι πάρα πολύ στενοχωρημένη που γίνονται τα παιδιά μάρτυρες τέτοιων σκηνών. :( Εν τω μεταξύ, ήδη κάθε τμήμα έχει από 24 παιδιά...ένας Θεός ξέρει στα πόσα θα φτάσουμε, αν αναγκαστούν να πάρουν κι άλλα!

 

Αυτά είναι τα αρνητικά τα δικά μας...κατά τα άλλα, η δασκάλα είναι πολύ καλή, τα περισσότερα παιδάκια στο τμήμα του δικού μου ήταν αυτά που είχε και στο νήπιο και η αίθουσα μεγάλη και άνετη. Ελπίζω μόνο να προσαρμοστεί γρήγορα στο νέο ωράριο και να μην κουράζεται πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κουβαλησαμε ολα τα βιβλια των μαθηματων που ηταν γραμμενα στο προγραμμα, αδικα βεβαια γιατι μονο γλωσσα και μαθηματικα εκαναν και κεινα χωρις να γραψουν τιποτα. Στο σπιτι ειχε μια ζωγραφια με τους 3 πρωτους αριθμους. Αληθεια πως εξηγεις σε ενα 6χρονο οτι θα πρεπει να γινονται εργασιες στο σπιτι? οεο? ο δικος μου βγαζει μια αρνηση και φοβαμαι μην την προκαλω εγω με τις ερωτησεις μου...αλλα μονος δεν λεει τιποτα τι να κανω??δεν θελω να ξεκινησει στραβα...τα δικα σας πως αντιλαμβανονται οτι θα εχουν δουλεια στο σπιτι?

 

Μήπως θα πρέπει, στην αρχή τουλάχιστον, να το τσεκάρεις με τη δασκάλα ή με καμια άλλη μαμά; Είναι ένα θέμα αυτό, γιατί ο δικός μου μπορεί να μην μου λέει ότι έπρεπε να κάνουν το τάδε, καθαρά από αφηρημάδα (της μαμάς του παιδί!):rolleyes:

 

Για το θέμα του χρόνου, που αναφέρθηκε παραπάνω, κι εμείς πρόσφατα αποκτήσαμε μια σχετικά καλύτερη αίσθηση. :-P Ο δικός μου, ενώ ποτέ δεν μπέρδευε τους χρόνους, δεν έλεγε δλδ αύριο πήγα ή χθες θα πάω, είχε την εντύπωση πως, όποτε κοιμόμαστε, αλλάζει η μέρα. Κοιμόταν δλδ για μεσημέρι και το απόγευμα αναφερόταν σε όσα είχε κάνει το πρωί ως "χθες το πρωί". Αμάν έκανα για να του το αλλάξω! Τα γενέθλιά του, άλλοτε τα θυμάται κι άλλοτε όχι, αλλά το 6,5 χρονών του έχει κάνει πολύ εντύπωση, φαίνεται, και το επαναλαμβάνει με κάθε ευκαιρία! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια πως εξηγεις σε ενα 6χρονο οτι θα πρεπει να γινονται εργασιες στο σπιτι? οεο? ο δικος μου βγαζει μια αρνηση και φοβαμαι μην την προκαλω εγω με τις ερωτησεις μου...αλλα μονος δεν λεει τιποτα τι να κανω??δεν θελω να ξεκινησει στραβα...τα δικα σας πως αντιλαμβανονται οτι θα εχουν δουλεια στο σπιτι?

 

 

Καλημερα,η νηπιαγωγος περσυ και προπερσυ μας εδινε καθεμε μερα μια φωτοτυπια να κανουμε σπιτι ωστε να συνηθισουν στην ιδεα των εργασιων στο σπιτι,παντως και το καλοκαιρι της μιλαγαμε και λεγαμε για το προγραμμα της ημερας και τονιζα συχνα οτι μετα το φαι καθομαστε και κανουμε τα μαθηματα μας.Στην πορεια θα δειξει αν το εχουμε εμπεδωσει.

evita79 μηπως κρατησουν στο σχολειο καποια απο τα βιβλια και σας δωσουν πισω μονο αυτα που χρειαζεται για να διαβαζουν στο σπιτι;Μου το ειπαν μαμαδες αλλων σχολειων και αυτο γινεται για να μην κουβαλανε τα παιδια καθημερινα πολυ βαρος

Αγγελίνα_2 τι εννοεις αλλαξε ο τομεας;Παντως κριμα να γινονται ασχημες σκηνες μπροστα στα παιδια.Και του συγκεκριμενου πατερα το παιδι φανταζομαι πως θα νιωθει που μπροστα του ο μπαμπας του εχει μαλωσει με την δασκαλα του και τον διευθυντη

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι

http://officemarket.gr/product/31618

 

παρατήρησε τις γραμμές που φαίνονται στο τετράδιο, έχει κάποιο κενό ενδιάμεσα τους....τα χρησιμοποιούν μου είπαν για να μάθουν τα παιδιά να γράφουν καλύτερα π.χ. το γράμμα γ, ρ κλπ

καλημερα ευχαριστω πολυ για την πληροφορια,καταλαβα πιο ειναι παρομοιο με της μουσικης..
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...