Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΣΑΣ ΡΩΤΑΝΕ ΑΝ ΘΗΛΑΖΕΤΕ;;;;

Bax

Recommended Posts

Επειδη φανταζομαι ολες θα εχετε κατι να πειτε πανω στο θεμα θελω την εμπειρια σας. Ο καθε ασχετος που με βλεπει στα μαγαζια ή σε σπιτια ή οπουδηποτε με ρωταει αν θηλαζω . Επισης στα μαγαζια αν ετοιμασω γαλα σκονη για το παιδι με κοιτανε σαν εξωιγηινο (ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ:confused:) ενω σαν εξωγηινο κοιτανε και τις φιλες μου που θηλαζουν (ΘΗΛΑΖΕΙΣ:confused:). τελικα ολα τους φταινε τους κουτσομποληδες;

Διαφημίσεις

• Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

οταν ημουν νεα μαμα μεχρι 9 -12 μηνων με ρωτουσαν αν θηλαζα

τωρα δεν με ρωτανε αν θηλαζω γιατι για την πλειοψηφια ειναι σιγουρο πως δεν θηλαζω ακομα αλλα πινει απο κουτι !!!!υπομονη αν ο οποιοσδηποτε θελει να πει κατι αρνητικο για σενα θα βρει κατι οτι και να κανεις οποτε μην ασχολησαι

Συνήθως δε με ρωτάνε για τον ίδιο λόγο που ανέφερε η συντοπίτισσα παραπάνω. Υποθέτουν λόγω της ηλικίας της μπέμπας ότι πίνει άλλο γάλα. Αν βρεθώ όμως κάπου κι όταν την πάρω αγκαλιά αρχίσει να τραβάει τη μπλούζα μου με ρωτάνε όλοι έκπληκτοι "θηλάζεις?" και στη θετική μου απάντηση λαμβάνω και την επόμενη ερώτηση... "ΑΚΟΜΑΑΑΑ???!!!" :lol: :lol: Έχω συνηθίσει... Στο γιο μου που σταμάτησα 6 μηνών με ρωτούσαν και πάλι αν θηλάζω, μετά με ξαναρωτούσαν αν θηλάζω αποκλειστικά... αλλά όταν σταμάτησα δε με ξαναρώτησε κανείς προφανώς επειδή πάλι ήταν μεγαλύτερο μωρό και το θεωρούσαν δεδομένο ότι πλέον δεν το θηλάζω. Ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα αν είχα θηλάζουσες στον περίγυρο όταν είχα το γιο μου. Χαίρομαι πάντως που δε με ρωτούσαν αν θηλάζω πλέον γιατί αργότερα το μετάνιωσα που διέκοψα το θηλασμό τόσο νωρίς! Στο πρώτο παιδί γενικά σε εκνευρίζει η περιέργεια, η αδιακρισία και οι υποδείξεις! Στο επόμενο δε χαμπαριάζεις τίποτα! :lol:

Επειδη φανταζομαι ολες θα εχετε κατι να πειτε πανω στο θεμα θελω την εμπειρια σας. Ο καθε ασχετος που με βλεπει στα μαγαζια ή σε σπιτια ή οπουδηποτε με ρωταει αν θηλαζω . Επισης στα μαγαζια αν ετοιμασω γαλα σκονη για το παιδι με κοιτανε σαν εξωιγηινο (ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ:confused:) ενω σαν εξωγηινο κοιτανε και τις φιλες μου που θηλαζουν (ΘΗΛΑΖΕΙΣ:confused:). τελικα ολα τους φταινε τους κουτσομποληδες;

εμενα με ρωτουσαν κ με ενοχλουσε το υφος οταν ελεγα ναι....βεβαια εγω θηλαζα μεχρι 22 μηνων την κορη μου κ αποκλειστικα θηλασμο παρακαλω....:-P

Διαφημίσεις

και εμενα το υφος με τσατιζει,ειναι σαν να σου λενε δεν θηλαζεις αχρηστη μανα ή αντιστοιχα θηλαζεις και τυρρανας το παιδι επισης αχρηστη μανα. δεν ξερω εξακολουθει να μου την δινει να μου την λενε στο σουπερ κ στο φαρμακειο. Ειδικα αυτες που δεν εχουν παιδια οι οποιες πιστευουν οτι θα τα κανουν ολα καλυτερα!

Την κορη μου ξερουν οτι τη θηλαζω μονο απο το οικογενειακο μου περιβαλλον,οποτε οι παραεξω δεν ρωτανε καν γιατι δεν παει το μυαλο τους εκει, αλλα δεν θελω κι εγω να το ξερει ο καθε ασχετος.

Το μωρο τωρα το ξερουν οι παντες αλλα για την ηλικια του δεν ειναι ''περιεργο που θηλαζει ακομα''.

6Qyip2.pngKvUzp2.png

Ρε παιδιά αυτή την ερώτηση ποτέ δεν την κατάλαβα. Τι πάει να πει "θηλάζεις?" Όπου σταθείς και όπου βρεθείς να ακούς συνέχεια αυτό το πράγμα. Εμένα βέβαια δεν μου έχει τύχει προσωπικά γιατί τώρα είμαι έγκυος. Έχει τύχει όμως πολλές φορές να την ακούσω και πάντα με εκνευρίζει. Πρώτον τη βρίσκω κατινίστικη και δεύτερον δεν βρίσκω νόημα. Τι τη νοιάζει την καθεμία (γιατί συνήθως γυναίκες το ρωτάνε) τι κάνεις εσύ με το παιδί σου. Έλεος δηλαδή. Όταν με το καλό γεννήσω και μου κάνουν αυτή την ερώτηση δεν ξέρω πως θα αντιδράσω ειλικρινά. Η αδιακρισία μερικών είναι το πιο εκνευριστικό πράγμα.

M1g4p3.png

t7kQp2.png

να σου πω..εμενα προσωπικα δεν ετυχε να με ρωτησει καποιος ασχετος, μονο γνωστοι που δε με ενοχλησε..αλλα κ εγω φιλες μ που κανανε μωρακια μετα απο μενα κ δεν μενουν εδω αλλα σε αλλα ,μερη οποτε μιλαμε τηλεφωνικα, τις ρωταω κ δε νομιζω να παρεξηγουνται.ασε που πιιο πολυ ρωταω για να βοηθησω σε κατι γιατι ειχα αρκετα ντραβαλα με το θεμα θηλασμο.πιστευω οτι ειναι κ το υφος που ρωταει κανεις και φυσικα την ανεση που εχει.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Διαφημίσεις

ναι βεβαια και με ρωτανε φιλοι και γνωστοι.! και γω απαντω: νυστικο παντως δεν το αφηνω.Όποιος παρεξηγειται να πιει ξιδακι....

μολις βρηκα απαντηση για την επομενη φορα!:P:p:lol:

Δυστυχως ρωτανε!!Και αυτο που με εκνευριζει ειναι που κριτικαρουν κιολας!!Εγω που θηλαζω ακομα ασε δεν θελεις να ξερεις το τι σχολια ακουω!!Αφου πλεον δεν το λεω οτι θηλαζουμε (βεβαια μονο πρωι και λιγο το μεσημερι). Αλλα πλεον απαντω και γω επιθετικα γιατι δεν αντεχω με τις τοσο ασχετες που το παιζουν και γνωστες και δεν εχουν θηλασει ουτε 40 μερες!!Προς Θεου μην παρεξηγηθω δικαιωμα τις καθεμιας μας το τι θα κανει αλλα δεν χρειαζονται επικριτικα σχολια ουτε απο αυτες που δεν θηλαζουν αλλα και ουτε απο αυτες που θηλαζουν!Ο καθενας να κοιταει την παρτι του!!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

ναι βεβαια και με ρωτανε φιλοι και γνωστοι.! και γω απαντω: νυστικο παντως δεν το αφηνω.Όποιος παρεξηγειται να πιει ξιδακι....

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:Καλό:lol:!Νομίζω πως έχω ξεχωρίσει το πότε ¨πειράζει ¨αν δεν θηλάζεις (όταν είναι πολύ μωρό το μωρο) και πότε ¨πειράζει ¨ αν θηλάζεις (όταν το μωρό έχει περάσει το πρώτο τρίμινο παραξενεύονται και μετά τους 6 μήνες...ε είναι υπερβολή...ε μετά το χρόνο είσαι ούφο:lol:).

Εμενα προσπαθησαν πεθερα και κουνιαδα να κοκορευτουν οτι θηλασαν αποκλειστικα τα παιδια τους και το ιδιο επρεπε να κανω κι εγω(αλλιως δεν θα ημουν καλη μανα). Να φανταστειτε η κουνιαδα με πηρε τηλεφωνο 1 μηνα μετα οχι μονο για να μου πει να μου ζησει το μωρο(δεν ειχαμε μιλησει πριν)αλλα για να μου κανει κηρυγμα υπερ του θηλασμου! Η πεθερα μου απομυθοποιηθηκε καιρο μετα οταν στο παιδικο ημερολογιο που κρατουσε για τον πρωτο χρονο απο την γεννηση του αντρα μου διαβασαμε οτι εδινε τελικα και συμπληρωμα πολυ γνωστης μαρκας!

Παντως υπηρχε κι ενα περιστατικο με μια συναδελφο οταν η κορη μου ειχε καποια στιγμη επιπεφυκιτιδα. Με ρωταει:Τη θηλασες; Της λεω:Γυρω στις 40 μερες. Και μου απανταει:ε, γι αυτο επαθε επιπεφυκιτιδα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:Καλό:lol:!Νομίζω πως έχω ξεχωρίσει το πότε ¨πειράζει ¨αν δεν θηλάζεις (όταν είναι πολύ μωρό το μωρο) και πότε ¨πειράζει ¨ αν θηλάζεις (όταν το μωρό έχει περάσει το πρώτο τρίμινο παραξενεύονται και μετά τους 6 μήνες...ε είναι υπερβολή...ε μετά το χρόνο είσαι ούφο:lol:).

:lol::lol::lol::lol: E λοιπόν έτσι δεν το είχα σκεφτεί!!! :lol::lol:

Διαφημίσεις

Κάποια πράγματα έχουν διαφορετική σημασία από αυτή που τους δίνουμε εμείς.

Βλέπουν ένα μωρό. Τα βλέματα πάντα μαγνιτίζονται από την παρουσία ενός τόσο νέου μέλους της κοινωνίας. Και ... κάτι θέλουν να πουν, οτιδήποτε, έτσι για να νιώσουν πως "συμμετέχουν" λίγο στη δική του παρουσία.

Τι κουβέντα να πιάσουν για να κερδίσουν λίγα δευτερόλεπτα ακόμα να δουν το μωρό, χωρίς να παρεξηγηθούν για τις προθέσεις τους;

Να ρωτήσουν πότε το άλλαξες πάνα; χμ..... μπαααα

Να ρωτήσουν αν κοιμάται ή πότε; χμμ... δε νομίζω (αν και κάποιοι το ρωτάνε κι αυτό)

Τι να πούμε, τί να πούμε....;; Τι κάνουν τα μωρά; Μαμ-κακά-νάνι.. Άρα... τι μας μένει;;;; ΜΑΜ !!!

Τώρα... εκ της απάντησης... εμπλέκονται κι άλλα θέματα που αγγίζουν προσωπικά αυτόν τον ίδιο που έθεσε την ερώτηση. Αν π.χ. είναι ο ίδιος γονιός, τι έχει ακούσει για τα "πρέπει", τι εμπειρίες έχει, τι ανασφάλειες, τι απωθημένα ίσως.

Άρα από την αρχή έως το τέλος... όλο το "σκηνικό" δεν αφορά στην πραγματικότητα εμάς ή το μωρό μας, αλλά το συνομιλητή μας. Άρα, δε νομίζω πως χρειάζεται να δίνουμε σημασία. Χαμόγελο και καλή καρδιά! :wink:

Στην ίδια κατηγορία είναι και οι συμβουλές περί εγκυμοσύνης... αλλά αυτό είναι ένα άααααλλο θέμα! :-P

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Ρωτάνε λέει?

Όχι απλά ρωτάνε, αλλά στραβωνουν και τη μούρη αν τύχει και πεις "ναι θηλάζω".

Λόγω της δουλειάς μου, (σώματα ασφαλείας) είχα την τύχη να καθήσω 9 μήνες σπίτι μετά τη γέννα, και η κουμπάρα μου 6 μήνες, επειδή εργαζόταν στον ιδιωτικό τομέα.

Από την πρώτη στιγμή, αποφάσισα πως ήθελα να θηλάσω. Ξενύχτια, κολικοί,πληγες στις θηλές, δυσκολία στην κοινωνική ζωή, τα ξέρετε καλά οσες μανούλες θηλάζετε.

Δέχθηκα "επίθεση" από 2 άτομα. Η μία ήταν η κουμπάρα μου η οποία θεωρούσε πως βασανίζω το παιδί μου που δεν της δίνω φορμουλα. Εκείνη δεν θήλασε ούτε 20 μέρες και γκρίνιαζε πως ...ήταν αηδιαστικό!

Το δεύτερο άτομο που με έκραξε ήταν ένας άνδρας συνάδελφός μου (κακό να είσαι γυναίκα σε κοινωνία ανδρων) ο οποίος λίγο πολύ μου είπε πως κακώς έκανα χρήση της άδειας μου (!) για να θηλάσω το παιδί μου γιατί δεν του προσφέρω τίποτε, και πως η δική του γυναίκα γύρισε αμέσως στη δουλειά της και δεν θήλασε και υπάρχουν και θήλαστρα αν θέλω να αφήνω το γάλα μου στο παιδί. (Αλήθεια, στο Τμήμα της περιοχής σας ή στους δρόμους και στα περιπολικά,πόσες γυναίκες αστυνομικούς έχετε δει να βγάζουν το γάλα τους με θήλαστρο??)

Δεν απάντησα και στους δύο, γιατί ως χαρακτήρας είμαι εύφλεκτη και θα γινόμουν κακιά.

Θα σας πω όμως για τα παιδάκια τους, που στερήθηκαν το μητρικό γάλα.

Της κουμπάρας μου είναι κάθε λίγο και λιγάκι στο Παίδων με κοιλιοκάκη και πολύ ευαίσθητο σε ιώσεις. Τις προάλλες, παραλίγο να πάθαινε ιλεό. Του συναδέλφου μου και τα δύο παιδιά είναι άρρωστα 8 μήνες το χρόνο, και συνεπώς κι εκείνος αρρωσταίνει πολύ συχνά από τις ιώσεις τους.

Για κάτι θείτσες στο σόι που τα ξέρουν ολα, δεν το σχολιάσω. Σύμφωνα με αυτές, όποια θηλάζει δεν χορταίνει το παιδί της και το ταλαιπωρεί χωρίς λόγο..

Αυτάαααααα....

Εμενα προσπαθησαν πεθερα και κουνιαδα να κοκορευτουν οτι θηλασαν αποκλειστικα τα παιδια τους και το ιδιο επρεπε να κανω κι εγω(αλλιως δεν θα ημουν καλη μανα). Να φανταστειτε η κουνιαδα με πηρε τηλεφωνο 1 μηνα μετα οχι μονο για να μου πει να μου ζησει το μωρο(δεν ειχαμε μιλησει πριν)αλλα για να μου κανει κηρυγμα υπερ του θηλασμου! Η πεθερα μου απομυθοποιηθηκε καιρο μετα οταν στο παιδικο ημερολογιο που κρατουσε για τον πρωτο χρονο απο την γεννηση του αντρα μου διαβασαμε οτι εδινε τελικα και συμπληρωμα πολυ γνωστης μαρκας!

Παντως υπηρχε κι ενα περιστατικο με μια συναδελφο οταν η κορη μου ειχε καποια στιγμη επιπεφυκιτιδα. Με ρωταει:Τη θηλασες; Της λεω:Γυρω στις 40 μερες. Και μου απανταει:ε, γι αυτο επαθε επιπεφυκιτιδα!

Μα γι ΄αυτό το έπαθε επειδή δεν θήλασες πολύ:mrgreen:.Πλάκα κάνω και οδικός μου έπαθε και ακόμα τον θηλάζω(21 μηνών).και πέρσυ που έβγαζε δόντια έιχε κάθε μήνα λίγο πυρετό και συνάχι.Απλά και αυτό χωρίς παρεξήγηση τα ξεπερνούσε όλα πολυ εύκολα και γρήγορα και πιστεύω πως αυτό οφειλόταν στον

θηλασμο:mrgreen:.

εμενα δεν με ρωτανε αλλα αν με δουν να θηλαζω ή το πω εγω μου λενε

-ακομα???

τι ακομα απαντω, 7 μηνων ειναι το παιδι!!!

Εμενα αυτο που με ενοχλει στην ερωτηση ειναι οτι το θεωρουν απιστευτο!!

το πιο φυσιολογικο πραγμα στον κοσμο τους κανει εντυπωση!!!

668bab1939.png

Όπως ανέφερα και πριν η ερώτηση έχει να κάνει ουσιαστικά με την προσωπικότητα του ανθρώπου που ρωτάει.

Η απάντηση όμως... και το πώς θα ανταποκριθούμε, θα δείξει τη δική μας προσωπικότητα... Δε χρειάζεται να πείσουμε τους πάντες για τις επιλογές μας.

...........

Θα σας πω όμως για τα παιδάκια τους, που στερήθηκαν το μητρικό γάλα.

Της κουμπάρας μου είναι κάθε λίγο και λιγάκι στο Παίδων με κοιλιοκάκη...

Η κοιλιοκάκη είναι κληρονομική. Δε φταίει ο θηλασμός ή μη.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

εμενα δεν με ρωτανε αλλα αν με δουν να θηλαζω ή το πω εγω μου λενε

-ακομα???

τι ακομα απαντω, 7 μηνων ειναι το παιδι!!!

Εμενα αυτο που με ενοχλει στην ερωτηση ειναι οτι το θεωρουν απιστευτο!!

το πιο φυσιολογικο πραγμα στον κοσμο τους κανει εντυπωση!!!

Μια από τα ίδια μου λένε ακόμα θηλάζεις;;;;ε αμα δεν θηλάσω τώρα πότε θα την θηλάσω όταν παντρευτεί;;;;

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Όπως ανέφερα και πριν η ερώτηση έχει να κάνει ουσιαστικά με την προσωπικότητα του ανθρώπου που ρωτάει.

Να γειάσει το στόμα σου!

Η απάντηση όμως... και το πώς θα ανταποκριθούμε, θα δείξει τη δική μας προσωπικότητα... Δε χρειάζεται να πείσουμε τους πάντες για τις επιλογές μας.

Η κοιλιοκάκη είναι κληρονομική. Δε φταίει ο θηλασμός ή μη.

Κι εγω αυτό ξέρω. Όμως το καημένο μεχρι που χρόνισε, της άλλαζαν του κόσμου τα γάλατα, χωρίς να προλαβαίνει να προσαρμοστεί το πεπτικό της σύστημα. Κάνει τα κακάκια του με κλάμα και δράματα σχεδόν μια φορά την εβδομάδα. Άσε για τις αρρωστιες που έχει το καημένο συνεχώς...:(

Όπως είπες όμως, το χειρότερο είναι αυτό το βλέμμα που συνοδεύει την ερωτηση "Μα καλά, ακόμη θηλάζεις?"