Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φιλία και ερχομός παιδιού


Zuzunaki

Recommended Posts

μα γιατί το γυναικίο μυαλό να τα ρίχνει όλα στην ζήλια??? εχει να κάνει με το οτι απλα δεν τις αφορά. και γω μέχρι τα 30 μου ετσι ήμουν με φίλες που ειχαν παιδιά. δεν ήθελα να μιλάμε συνεχώς για τα παιδιά τους. δεν με αφορούσε το θέμα ούτε ειχα κάτι να πω κατα συνέπεια οι φίλες μου που κάνανε παιδιά σύντομα και το μονο θεμα συζήτησης ηταν τα παιδιά και λογικό το βρίσκω στην αρχή γιατι εισαι συνέχεια με το παιδι, σιγά σιγά χάθηκαν απο την καθημερινότητα μου. δυστυχώς ομως ειναι ελάχιστες οι γυναίκες-μάνες που δεν συζητάνε συνεχώς για τα παιδιά τους οταν βγαίνουν με φίλες. εγω τουλάχιστον προσπαθώ να μην το κάνω ειτε βγαίνω με φίλες μάνες ειτε όχι.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ είμαι της άποψης οτι οι φίλοι δεν χάνονται μόνο οι γνωστοί.

Καθένας μας περνάει διαφορετικές φάσεις στη ζωή του όπως σπουδές, καριέρα, γάμος, παιδιά και είναι λογικό σε κάθε νέα αλλαγή να υπάρχει μια περίοδος προσαρμογής στα νέα δεδομένα.

Αυτή η περίοδος είναι σίγουρο οτι θα φέρει κάποιες αλλαγές στη ζωή μας. Μία από αυτές συνήθως είναι να χανόμαστε με φίλους. Και μπορεί η επικοινωνία να χάνεται αλλά αυτό δε συμβαίνει με τα συναισθήματα.

Έτσι λοιπόν αν η φιλία είναι αληθινή θα αντέξει στο πέρασμα του χρόνου. Άλλωστε αυτό που οριοθετεί μια φιλία δεν είναι η συχνή επικοινωνία αλλά ο συναισθηματικός δεσμός.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

" υπάρχουν άνθρωποι που δε μπορούν να συνδιάσουν τη ζωη τους με αυτη μιας οικογένειας και αυτοί που το θέλουν και το προσπαθούν!

Ετσι...Μην τρελαινεστε,ισως ξαναβρεθειτε,ισως οχι,θα ρθουν αλλοι ανθρωποι ίσως πιο αξιολογοι στη ζωη σας.ετσι ειναι οι ανθρωπινες σχεσεις...περιεργες...και αν προσπαθει μονο ενας ,δεν σωζεται μια σχεση...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

μα γιατί το γυναικίο μυαλό να τα ρίχνει όλα στην ζήλια??? εχει να κάνει με το οτι απλα δεν τις αφορά. και γω μέχρι τα 30 μου ετσι ήμουν με φίλες που ειχαν παιδιά. δεν ήθελα να μιλάμε συνεχώς για τα παιδιά τους. δεν με αφορούσε το θέμα ούτε ειχα κάτι να πω κατα συνέπεια οι φίλες μου που κάνανε παιδιά σύντομα και το μονο θεμα συζήτησης ηταν τα παιδιά και λογικό το βρίσκω στην αρχή γιατι εισαι συνέχεια με το παιδι, σιγά σιγά χάθηκαν απο την καθημερινότητα μου. δυστυχώς ομως ειναι ελάχιστες οι γυναίκες-μάνες που δεν συζητάνε συνεχώς για τα παιδιά τους οταν βγαίνουν με φίλες. εγω τουλάχιστον προσπαθώ να μην το κάνω ειτε βγαίνω με φίλες μάνες ειτε όχι.

 

 

Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Κι εγώ στο πρώτο μου παιδί είχα γίνει εξαιρετικά βαρετή. Το μυαλό μου απασχολουσε ΜΟΝΟ το μωρό και τίποτα άλλο. Μετά από κάποιους μήνες και αφού μου το είχε επισημάνει η αδελφή μου, συνηδειτοποίησα τι κάνω και προσπάθησα συνειδητά να συζητώ και άλλα θέματα. Το αστείο είναι ότι στην αρχή προσποιούμουν:oops::oops::oops:. Μίλαγα για κάτι και σκεφτόμουν το μωρό. Δεν χάλασε κάποια φιλία μου εκείνη την εποχή, αλλά θα μπορούσε κάλιστα. Βέβαια, αν ήταν πραγματική, δυνατή φιλία, θα μου έδινε πίστωση χρόνου, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...