Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

GAPS-legal συνταγές


Rosie

Recommended Posts

Θέλω να φτιάξω γιαούρτι αλλα δεν βρίσκω πουθενά το αγελαδινο βιολογικό εβολ γιαούρτι! Είχα πάρει του Λιβαδερου αλλα το αποτέλεσμα παρα ήταν ξυνο... Βρίσκω μόνο προβείο βιολογικό ή το 50/50 αγελαδινο/ προβείο που όμως δεν είναι βιολογικό... Ποιο να επιλέξω καλύτερα;; Χρησιμοποιώ το αγελαδινο γάλα Λιβαδερου...

 

το γιαουρτι του Λιβαδερου ειναι οντως ξυνο! οσο ξυνη ειναι η μαγια τοσο ξυνο θα σου βγει και το γιαουρτι. Εγω συνηθως δε βαζω βιολογικο γιαουρτι για μαγια γιατι δεν εχει το σμ κοντα μου, παιρνω ή το 50/50 ή προβειο παραδοσιακο. Με το 50/50 γινεται πολυ ωραιο. Μετα στο επομενο γιαουρτι που θα φτιαξεις μπορεις να βαλεις και απο το δικο σου για μαγια, αρκει να μην εχει ξυνισει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το γιαουρτι του Λιβαδερου ειναι οντως ξυνο! οσο ξυνη ειναι η μαγια τοσο ξυνο θα σου βγει και το γιαουρτι. Εγω συνηθως δε βαζω βιολογικο γιαουρτι για μαγια γιατι δεν εχει το σμ κοντα μου, παιρνω ή το 50/50 ή προβειο παραδοσιακο. Με το 50/50 γινεται πολυ ωραιο. Μετα στο επομενο γιαουρτι που θα φτιαξεις μπορεις να βαλεις και απο το δικο σου για μαγια, αρκει να μην εχει ξυνισει.

 

Ωραία 50/50 έχω οπότε θα χρησιμοποιήσω αυτο! Ευχαριστω! Απο το δικό μου η αλήθεια είναι πως δεν έχω βάλει ποτε γιατι δεν ξέρω ποτε μπορει να έχει χαλάσει... Πως το καταλαβαίνουμε;;

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραία 50/50 έχω οπότε θα χρησιμοποιήσω αυτο! Ευχαριστω! Απο το δικό μου η αλήθεια είναι πως δεν έχω βάλει ποτε γιατι δεν ξέρω ποτε μπορει να έχει χαλάσει... Πως το καταλαβαίνουμε;;

 

γιατι να χαλασει; νομιζω οτι κραταει αρκετα. Αν σου μενει πολυ καιρο κανε λιγοτερη ποσοτητα. Εγω συνηθως δοκιμαζω λιγο απο το γιαουρτι που ειναι να βαλω για μαγια. Περιπου στη μια βδομαδα στο ψυγειο το δικο μου αν το αφησω εχει αρχισει να ξυνιζει. Αλλα συνηθως κανω ανα 3-4 μερες.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να χαλασει; νομιζω οτι κραταει αρκετα. Αν σου μενει πολυ καιρο κανε λιγοτερη ποσοτητα. Εγω συνηθως δοκιμαζω λιγο απο το γιαουρτι που ειναι να βαλω για μαγια. Περιπου στη μια βδομαδα στο ψυγειο το δικο μου αν το αφησω εχει αρχισει να ξυνιζει. Αλλα συνηθως κανω ανα 3-4 μερες.

 

Απλα μέχρι τώρα τρωγαμε μικρη ποσότητα λόγω αλλεργιας και γί αυτο έμενε.... Ευχαριστω για τις πληροφορίες!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Zotter ? εχετε λινκ γι αυτο γιατι δεν το βρισκω στην αναζητηση του iherb?

 

Την πήραμε απο την Κουμπαρα της Rosie... Η Ζαχαρινι την είχε παραγγείλει απο κάπου για κανε μια αναζητηση μήπως βρεις τίποτα....

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα για καλό γευστικό κακάο; Όσα έχω παραγγείλει δεν μου πολυαρέσουν.

Και βιολογική ζελατινή ποια παίρνετε;

 

Εγω παίρνω απο το κατάστημα με τα βιολογικα το bio king... Μου φαίνεται το πιο νόστιμο απο όσα κακαο έχω δοκιμάσει.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα για καλό γευστικό κακάο; Όσα έχω παραγγείλει δεν μου πολυαρέσουν.

Και βιολογική ζελατινή ποια παίρνετε;

 

http://www.iherb.com/Dagoba-Organic-Chocolate-Cacao-Powder-8-oz-226-g/32526

Το καλύτερο που έχω δοκιμάσει!

 

Βιολογική ζελατίνη μια βρίσκω εδώ στην Αθήνα, δεν θυμάμαι τη μάρκα της όμως.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά!

 

Χτες πήρα κι εγώ την water kefir αποικία μου (ευχαριστώ νεραιδομαμά ;)) επιτέλους! Τους έβαλα κατά τις 12 το βράδυ όση ζάχαρη αναλογούσε και τωρα το πρωί την είχαν φάει όλη! Είναι δυνατόν? Τώρα τελείωσε η πρώτη ζύμωση και πρέπει να κάνω δεύτερη? Η να το αφήσω ακόμα?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα εγώ το αφήνω 48 ώρες για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα γλυκίζει καθόλου.

Το γεύτηκες; Εμένα γλυκό μου φαίνεται στις 12 ώρες, ακόμη και στις 24.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα εγώ το αφήνω 48 ώρες για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα γλυκίζει καθόλου.

Το γεύτηκες; Εμένα γλυκό μου φαίνεται στις 12 ώρες, ακόμη και στις 24.

 

Όχι δεν δοκίμασα ακόμη απλα μου εκανε εντύπωση που καταναλωθηκε η ζάχαρη τόσο γρήγορα! Οπότε θα περιμένω να ξυνισει κάπως προτού κάνω την 2η ζύμωση

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοντεύει το 48ωρο και ακόμη γλυκό μου φαίνεται το κεφίρ....:? Εχει την γεύση ξυδιού αλλά δεν το λες και ξυνό όπως το περιγράφετε...!

 

Μαζί με την ζάχαρη (μαύρη) έβαλα και έναν χουρμά. Μήπως γι αυτό επιμένει η γλυκιά γεύση?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτιαξα κι εγώ το πρώτο παγωτό μου με την καινούργια παγωτομηχανή :-D:grin:

 

Πολύ ωραίο βγήκε. Μου φαίνεται πιό σφιχτό και με πιο ωραία υφή!! Καλα η μικ΄ρη μετά από 2 βδομάδες στέρησης έπεσε με τα μούτρα :-P:-P. Μόνο που όντως Rosie είναι φασαριόζικη! Καμμία σχέση με της πεθεράς μου που ήταν σχεδον αθόρυβη. Μάλλον το θέμα είναι οτί κουνιέται όλο το μπολ και οχι μόνο το πλαστικό φτερό ;). Πάντως δεν μας πειράζει αφού είναι μόνο για κανένα μισάωρο..

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοντεύει το 48ωρο και ακόμη γλυκό μου φαίνεται το κεφίρ....:? Εχει την γεύση ξυδιού αλλά δεν το λες και ξυνό όπως το περιγράφετε...!

 

Μαζί με την ζάχαρη (μαύρη) έβαλα και έναν χουρμά. Μήπως γι αυτό επιμένει η γλυκιά γεύση?

 

Τι αναλογία κεφίρ-ζάχαρης έβαλες;

 

Για την παγωτομηχανή, δεν ξέρω αν είδες που έγραψα κάποια στιγμή πιο πάνω, τα watt της Cuisinart είναι πολύ περισσότερα από τα αντίστοιχα των φθηνών παγωτομηχανών στην Ελλάδα.

Σαφώς και η Cuisinart το χτυπάει καλύτερα.

Τώρα που θα πάω στο εξοχικό και θα δοκιμάσω αυτή που μας πήρε η πεθερά (μια της Moulinex που δεν ήτανε και φθηνή) θα δω τη διαφορά και θα σας πω.

Ο πεθερός μου (που έχει μαγαζί με ηλεκτρικά ήδη) ανησυχεί ότι η παγωτομηχανή αυτή επειδή έχει χαμηλή ισχύ δεν θα έχει και μεγάλη ζωή, έψαξε αλλά δεν βρήκε κάτι καλύτερο σε λογική τιμή.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Τι αναλογία κεφίρ-ζάχαρης έβαλες;

 

Για την παγωτομηχανή, δεν ξέρω αν είδες που έγραψα κάποια στιγμή πιο πάνω, τα watt της Cuisinart είναι πολύ περισσότερα από τα αντίστοιχα των φθηνών παγωτομηχανών στην Ελλάδα.

Σαφώς και η Cuisinart το χτυπάει καλύτερα.

Τώρα που θα πάω στο εξοχικό και θα δοκιμάσω αυτή που μας πήρε η πεθερά (μια της Moulinex που δεν ήτανε και φθηνή) θα δω τη διαφορά και θα σας πω.

Ο πεθερός μου (που έχει μαγαζί με ηλεκτρικά ήδη) ανησυχεί ότι η παγωτομηχανή αυτή επειδή έχει χαμηλή ισχύ δεν θα έχει και μεγάλη ζωή, έψαξε αλλά δεν βρήκε κάτι καλύτερο σε λογική τιμή.

 

Εβαλα την αναλογία που γράφει στο tastelab ;) Και μάλιστα επειδή μου φάνηκε λίγο το νερό πρόσθεσα κιόλας οπότε ακόμα λιγότερη η περιεκτικότητα σε ζάχαρη... Μήπως είναι η φρουκτόζη του χουρμά? Βασικά η Σάρα λέει μέχρι και 5 μέρες οτί μπορούμε να το αφήσουμε αλλά με τέτοια ζέστη πίστευα οτί θα γίνει πολύ γρήγορότερα. Δηλαδή όταν κάποιος το γεύεται δεν πρέπει να του θυμίζει καθόλου ζάχαρη? Μόνο ξύδι?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τις αναλογίες της Αγλαϊας αλλά να θυμάσαι ότι γενικά οι αναλογίες για σπόρους κεφίρ (κ.σ.) - νερό (ποτήρι) - ζάχαρη (κ.σ.) και ξηρά φρούτα είναι 1-1-1-1, αν και τα ξηρά φρούτα είναι προαιρετικά. Εγώ πάντα βάζω βέβαια, συνήθως χουρμάδες.

Αν και τώρα πήρα 5 κιλά σύκα από το Keimling ειδικά για το κεφίρ και είναι καταπληκτικά, πολύ πολύ γλυκά!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τις αναλογίες της Αγλαϊας αλλά να θυμάσαι ότι γενικά οι αναλογίες για σπόρους κεφίρ (κ.σ.) - νερό (ποτήρι) - ζάχαρη (κ.σ.) και ξηρά φρούτα είναι 1-1-1-1, αν και τα ξηρά φρούτα είναι προαιρετικά. Εγώ πάντα βάζω βέβαια, συνήθως χουρμάδες.

Αν και τώρα πήρα 5 κιλά σύκα από το Keimling ειδικά για το κεφίρ και είναι καταπληκτικά, πολύ πολύ γλυκά!

 

Ποιά πήρες γιατί είχα πάρει παλαιότερα και δεν μου άρεσαν πολύ....

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Ναι δεν πρέπει να είχα πάρει αυτά... Εχει και 3,4 διαφορετικά :cool:! Βασικά όταν τα πήρα ήταν πάρα πολύ σκληρά και έτσι τα άφησα. Μετά από μήνες και σε φάση πείνας για κάτι διαφορετικό λόγω gaps τα ξέθαψα και είχαν γίνει πολύ καλά :lol::lol::lol:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Tis kentwood παντως δε κανει φασαρια. Εκανα σημερα ενα ωραιοτατο παγωτο με κεφιρ και μπανανα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...