Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδοενδοκρινολογος θεσνικη ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

ΠΑΡΑΚΑΛΩ θερμα οποια κοπελα εχει το κινητο καποιου παιδοενδοκρινολογου απο το ιπποκρατειο θεσσαλονικης οπου υπαρχει βεβαια τμημα αλλα τα ραντεβου ειναι πολυ μακρινα να μου το στειλει σε πμ.

 

το θεμα ειναι οτι οσοι ειναι σε νοσοκομειο δεν επιτρεπετε να εχουν ιατρεια οποτε ψαχνω στα τυφλα.

βοηθηστε κοριτσακια μου γιατι ειμαι φρικτα αγχωμενη.

στασιμοτητα βαρους 6 μηνες...και υψος 2 ποντους...θα τρελαθω Χριστε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα

επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα της αναπτυξης θα του προτεινα να πας

σε παιδογαστρεντερολογο για αρχη..εγω δεν το ηξερα και τελικα το εμαθα..λιγο αργα αλλα το εμαθα!

εγω παω στην καραγκιοζογλου εθν. αμυνης ειναι. 2310 265724

εχω δει ηδη τεραστια διαφορα στην αναπτυξη του παιδιου και ας εχουνε περασει μονο 3 μηνες..

 

για παιδοενδοκρινολογο που ειχα παει πριν θασου πω την δευτερα γιατι τωρα δεν θυμαμαι πως τον λενε..

 

αλλα και μετην γιατρο που το συζητησα μου ειπε πωσ σε θεματα αναπτυξης ειναι η μονη ειδικοτητα υπευθυνη..

 

οτι θες με ρωτας!

καλη ακρη να βγαλετε!!

 

σε νοσοκομειο θελει μισο χρονο μετα ραντεβου..δυστηχως πανε σε ιδιωτη να ξεμπερδευεις..

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΠΑΡΑΚΑΛΩ θερμα οποια κοπελα εχει το κινητο καποιου παιδοενδοκρινολογου απο το ιπποκρατειο θεσσαλονικης οπου υπαρχει βεβαια τμημα αλλα τα ραντεβου ειναι πολυ μακρινα να μου το στειλει σε πμ.

 

το θεμα ειναι οτι οσοι ειναι σε νοσοκομειο δεν επιτρεπετε να εχουν ιατρεια οποτε ψαχνω στα τυφλα.

βοηθηστε κοριτσακια μου γιατι ειμαι φρικτα αγχωμενη.

στασιμοτητα βαρους 6 μηνες...και υψος 2 ποντους...θα τρελαθω Χριστε μου.

 

Τριανταφύλλου Παναγιώτα 2310/440100

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Και το δικο μου παιδι εχει προβλημα με το θειροειδη και αποφασισα να το παω στη Γαλλη .Δυστυχως απογοητευτικα με το τι ανθρωπο ειχα να κανω.Δεν ξερω σαν γιατρος αλλα σαν ανθρωπος......

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα δυστυχώς δεν αποφεύγουμε τον παιδοενδοκρινολόγο. Ο μικρός μου είναι κάτω από την καμπύλη σε ύψος κ βάρος.

Η Παιδιατρος μου είπε οπωσδήποτε να πάω να μην το αφήσω.

Έχω ακούσει κ έχω διαβάσει καλύτερα έξω γιατί στο νοσοκομείο θα αργήσει το ραντεβού.

Έξω όμως πόσο μπορεί να κοστίσει μια επίσκεψη για να εξετάσει το παιδί κ να μας πει τι να κάνουμε;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλουμ είπε:

Καλησπέρα δυστυχώς δεν αποφεύγουμε τον παιδοενδοκρινολόγο. Ο μικρός μου είναι κάτω από την καμπύλη σε ύψος κ βάρος.

Η Παιδιατρος μου είπε οπωσδήποτε να πάω να μην το αφήσω.

Έχω ακούσει κ έχω διαβάσει καλύτερα έξω γιατί στο νοσοκομείο θα αργήσει το ραντεβού.

Έξω όμως πόσο μπορεί να κοστίσει μια επίσκεψη για να εξετάσει το παιδί κ να μας πει τι να κάνουμε;

 

ειχα παει την κορη μου νεογεννητη στον χριστοφοριδη.δ θυμαμαι καθολου τιμη,ηταν πριν 6χρ,αλλα δ ηταν κτ υπερβολικο για να μου μεινει

θες να μας πεις κ λιγο για την αναπτυξη του;εξετασεις εχει κανει;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , λιλουμ είπε:

Καλησπέρα δυστυχώς δεν αποφεύγουμε τον παιδοενδοκρινολόγο. Ο μικρός μου είναι κάτω από την καμπύλη σε ύψος κ βάρος.

Η Παιδιατρος μου είπε οπωσδήποτε να πάω να μην το αφήσω.

Έχω ακούσει κ έχω διαβάσει καλύτερα έξω γιατί στο νοσοκομείο θα αργήσει το ραντεβού.

Έξω όμως πόσο μπορεί να κοστίσει μια επίσκεψη για να εξετάσει το παιδί κ να μας πει τι να κάνουμε;

 

Όταν λες κάτω από την καμπύλη ποια εννοείς? Την 3η? Σε ποια καμπύλη γεννήθηκε? Πέρυσι είχα πάει την κόρη μου κ αν θυμάμαι καλά είχα πληρώσει γύρω στα 70-80 ευρώ. Δεν θυμάμαι ακριβώς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σημασια εχει κ σε ποια καμπυλη γεννηθηκε,αν την ακολουθει.αν εχει μεινει καιρο σταθερος η παιρνει το ελαχιστο που χρειαζεται

πχ κ εμεις πηγαμε τον δεκεμβρη,εναν μηνα αφου εκλεισε τα 4ο δικος μου.κ τις δυο τελευταιες φορες παντα ρωταω αν χρειαζεται επιπλεον εξετασεις.εμενα ηταν 1μετρο κ 14,5κιλα.ειχε πολυ καλη αναπτυξη μετα απο πολυ καιρο,γτ γενικα ειναι μικροκαμωμενος.η γιατρος μου ειπε οτι πηρε 2κ σε 2χρ ,οποτε ειναι μια χαρα.οι αιματολογικες του ηταν πολυ καλες επισης.εσεις εχετε κανει;λ απο υψος αν θυμαμαι καλα πηρε 8εκ σε εναν χρονο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λιλουμ είπε:

Λοιπόν είναι 4 χρόνων ακριβώς και είναι 93 εκατοστά. Βάρος 13

 

Να πας ναι μην το το αφησεις εχει κ μια φιλη μου το ιδιο θεμα κ το παρακολουθουν . Καποια στιγμη ισως χρειαστει παρεμβαση . Εγω ενδοκρινολογο θυμαμαι 70 ευρω ειχα δωσει. Αλλα μετα δεν χρειαζετε να πηγαινεις συχνα δηλαδη με mail συναινοησε δεν χρειαζονται πολλες επισκεψεις κ οι εξετασεις ειναι τετοιας φυσης που τις επαναλαμβανεις μετα απο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως καλό είναι να πας, όχι τόσο για το βάρος αλλά για το ύψος, να κάνετε πιο εξειδικευμένες εξετάσεις για να δείτε αν είναι όλα οκ. Αν βγουν καλές θα σας ελέγχει μετά για να δει αν σε διάστημα χρόνου παίρνει ικανοποιητικό ύψος. Γεννήθηκε μήπως πρόωρα η όχι? Πτωτική καμπύλη έχει? Εμείς είχαμε πάει αρχές Ιουνίου, ήταν 3,5 χρόνων κ αν θυμάμαι καλά 88 εκατοστά κ σε βάρος 9,7 νομίζω κιλά. Οι εξετάσεις ήταν καλές κ μου είπε να ξανά μιλήσουμε τώρα τον Δεκέμβριο αλλά με όλη την κατάσταση δεν τον πήρα ακόμα. Ευτυχώς όμως πήγε καλά αυτόν τον καιρό σε ύψος κ βάρος οπότε μάλλον δεν θα βάλει προς το παρόν περαιτέρω εξέταση

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός όταν γεννήθηκε ήταν 52 εκατοστά.

Επειδή δεν έχω μαζί μου το βιβλιάριο του δεν θυμάμαι ακριβώς κάποια πράγματα.

Θα σας πω ότι γενικά μετά από κάποιο σημείο ήταν στην χαμηλότερη καμπύλη. 

Πέρσυ τέτοιο καιρό που κάναμε εξετάσεις ένα γενικό έλεγχο αυτό που ήταν χαμηλό ήταν η βιταμίνη D και πήρε συμπλήρωμα.

Τώρα είπα να κάνει ξανά αιματολογικές κ επειδή το ύψος του είναι χαμηλό μου είπε η Παιδιατρος ότι εάν είναι να τον πάω σε παιδοενδοκρινολόγο καλύτερα να μου γράψει εκείνη ώστε εάν θέλει κάτι παραπάνω να κάνει από αιματολογική να μην το τσιμπάμε δύο φορές. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλουμ είπε:

Ο μικρός όταν γεννήθηκε ήταν 52 εκατοστά.

Επειδή δεν έχω μαζί μου το βιβλιάριο του δεν θυμάμαι ακριβώς κάποια πράγματα.

Θα σας πω ότι γενικά μετά από κάποιο σημείο ήταν στην χαμηλότερη καμπύλη. 

Πέρσυ τέτοιο καιρό που κάναμε εξετάσεις ένα γενικό έλεγχο αυτό που ήταν χαμηλό ήταν η βιταμίνη D και πήρε συμπλήρωμα.

Τώρα είπα να κάνει ξανά αιματολογικές κ επειδή το ύψος του είναι χαμηλό μου είπε η Παιδιατρος ότι εάν είναι να τον πάω σε παιδοενδοκρινολόγο καλύτερα να μου γράψει εκείνη ώστε εάν θέλει κάτι παραπάνω να κάνει από αιματολογική να μην το τσιμπάμε δύο φορές. 

 

 

 

 

 

Καλά είπε η παιδίατρος, κρίμα να τρυπηθεί κ άλλη φορά. Μακάρι να πάρει ύψος πάντως το παιδάκι σου χωρίς κάποια παρέμβαση αλλά όπως κ να έχει όλα θα πάνε καλά :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο δικος μου γεννηθηκε κ μικρος.στον μηνα του κανονικα αλλα μικρουλης.στο υψος ηταν στο μεσο ορο.στο βαρος ηταν κατω απο τις καμπυλες μετα το εξαμηνο,αλλα κυριως στις καμπυλες του βιβλιαριου που δ ειναι θηλασμου

γενικα η παιδιατρος παντα βλεπει ποσο εχει παρει σε βαθος χρονου

επισης καθε χρονο μετα το ετος κανουμε αιματος,που εχει κ για θυροειδη

εκτος απο d αιματοκριτη που 12-18μ ηταν χαμηλα,δ ειχε κτ αλλο ποτε

επικοινωνησε τηλ με εναν παιδοενδοκρινολογο,να σου πει τι θα ηθελε να ελεγξετε,ετσι ωστε να τα γραψει ο παιδιατρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαστε κι εμεις σε αναζήτηση παιδοενδοκρινολογου καθώς κάναμε εξετάσεις αίματος κ η tsh ήταν λίγο υψηλή. Κατά τα άλλα, δεν υπάρχει κάποιο εύρημα στην ανάπτυξη από ότι μας λέει η παιδίατρος. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποιες προτάσεις γιατρών στην Αθήνα. Επίσης, βλέπω ότι κάθε εργαστήριο έχει τις δικές του φυσιολογικές τιμές. Υπάρχει κάποια κοπέλα που έκανε εξετάσεις για θυρεοειδή στο παιδί της, αν θυμάται ποιες ήταν οι τιμές για την tsh;; Η μικροβιολόγος μου είπε ότι για την ηλικία της (14 μηνών) είναι εντός ορίων αλλά η παιδίατρος ζήτησε επανεξέταση. Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα! Είμαστε κι εμεις σε αναζήτηση παιδοενδοκρινολογου καθώς κάναμε εξετάσεις αίματος κ η tsh ήταν λίγο υψηλή. Κατά τα άλλα, δεν υπάρχει κάποιο εύρημα στην ανάπτυξη από ότι μας λέει η παιδίατρος. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποιες προτάσεις γιατρών στην Αθήνα. Επίσης, βλέπω ότι κάθε εργαστήριο έχει τις δικές του φυσιολογικές τιμές. Υπάρχει κάποια κοπέλα που έκανε εξετάσεις για θυρεοειδή στο παιδί της, αν θυμάται ποιες ήταν οι τιμές για την tsh;; Η μικροβιολόγος μου είπε ότι για την ηλικία της (14 μηνών) είναι εντός ορίων αλλά η παιδίατρος ζήτησε επανεξέταση. Ευχαριστώ πολύ :)

Ειχαμε το ιδιο θεμα κ το παρακολουθουμε θα σου στειλω πμ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα! Είμαστε κι εμεις σε αναζήτηση παιδοενδοκρινολογου καθώς κάναμε εξετάσεις αίματος κ η tsh ήταν λίγο υψηλή. Κατά τα άλλα, δεν υπάρχει κάποιο εύρημα στην ανάπτυξη από ότι μας λέει η παιδίατρος. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποιες προτάσεις γιατρών στην Αθήνα. Επίσης, βλέπω ότι κάθε εργαστήριο έχει τις δικές του φυσιολογικές τιμές. Υπάρχει κάποια κοπέλα που έκανε εξετάσεις για θυρεοειδή στο παιδί της, αν θυμάται ποιες ήταν οι τιμές για την tsh;; Η μικροβιολόγος μου είπε ότι για την ηλικία της (14 μηνών) είναι εντός ορίων αλλά η παιδίατρος ζήτησε επανεξέταση. Ευχαριστώ πολύ :)

Να την ξανά επαναλάβετε όπως είπε η παιδίατρος απλά απ' ότι θυμάμαι πρέπει να γίνει 8-9 το πολύ το πρωί, μάλλον έχει διακυμάνσεις αργότερα. Εως τις 8:30 είναι η πιο σωστή. Κ συνήθως για να δουν αν υπάρχει θέμα με τον θυρεοειδή εκτός απ' την TSH κοιτάνε κ την FT4 και την Τ4.

 

Στο γιο μου που είχα κάνει πρόσφατα σε παρόμοια ηλικία ήταν γύρω στο 1,2

 

Εγώ είχα πάει την κόρη μου στον κ. Διαμαντόπουλο Σταυρό που απ' ότι θυμάμαι έχει κ στην Αθήνα ιατρείο. Η παιδίατρος μου τον είχε συστήσει

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Να την ξανά επαναλάβετε όπως είπε η παιδίατρος απλά απ' ότι θυμάμαι πρέπει να γίνει 8-9 το πολύ το πρωί, μάλλον έχει διακυμάνσεις αργότερα. Εως τις 8:30 είναι η πιο σωστή. Κ συνήθως για να δουν αν υπάρχει θέμα με τον θυρεοειδή εκτός απ' την TSH κοιτάνε κ την FT4 και την Τ4.

 

Στο γιο μου που είχα κάνει πρόσφατα σε παρόμοια ηλικία ήταν γύρω στο 1,2

 

Εγώ είχα πάει την κόρη μου στον κ. Διαμαντόπουλο Σταυρό που απ' ότι θυμάμαι έχει κ στην Αθήνα ιατρείο. Η παιδίατρος μου τον είχε συστήσει

Κ εμεις εκει πηγαμε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έκανε εξετάσεις για θυρεοειδή στο παιδί της, αν θυμάται ποιες ήταν οι τιμές για την tsh;;

Καλησπέρα! Εμάς η μικρή στο τσεκ απ των 2 ετών είχε TSH ανεβασμένη (5.260 μIU/ml). Το εργαστήριο το δικό μας (μεγάλη αλυσίδα) έδινε ένα εύρος φυσιολογικών τιμών αλλά στον γενικό πληθυσμό, όχι σε νήπια (όπου οι τιμές αναφοράς διαφέρουν). Είναι στις κατώτατες καμπύλες βάρους-ύψους (βέβαια από τις εξετάσεις έως σήμερα, εμπειρικά και με επισκόπηση θα έλεγα έχει πάρει ένα boost στην ανάπτυξη της). Η παιδίατρος μας συνέστησε επανέλεγχο στο 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα! Είμαστε κι εμεις σε αναζήτηση παιδοενδοκρινολογου καθώς κάναμε εξετάσεις αίματος κ η tsh ήταν λίγο υψηλή. Κατά τα άλλα, δεν υπάρχει κάποιο εύρημα στην ανάπτυξη από ότι μας λέει η παιδίατρος. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποιες προτάσεις γιατρών στην Αθήνα. Επίσης, βλέπω ότι κάθε εργαστήριο έχει τις δικές του φυσιολογικές τιμές. Υπάρχει κάποια κοπέλα που έκανε εξετάσεις για θυρεοειδή στο παιδί της, αν θυμάται ποιες ήταν οι τιμές για την tsh;; Η μικροβιολόγος μου είπε ότι για την ηλικία της (14 μηνών) είναι εντός ορίων αλλά η παιδίατρος ζήτησε επανεξέταση. Ευχαριστώ πολύ :)

Κανακα.κορυφη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας! Την Κανακα την έχω ακούσει κ εγώ, θα ψάξω κ τον Διαμαντόπουλο που μου συστήνετε!

Εμείς κάναμε τις εξετάσεις 7.30 το πρωί κ η tsh ήταν 5,31, ft4 φυσιολογική.

Η μικροβιολόγος (η οποία ήταν στο Παίδων) επέμεινε ότι μέχρι 6-7 σε αυτή την ηλικία είναι φυσιολογικά αλλά η παιδίατρος μου μίλησε για χάπι κ οπωσδήποτε ενδοκρινολόγο αν στην επανεξέταση είναι πάλι τέτοια η τιμή. 

Επίσης, μας είπε ότι το εμβόλιο που έκανε 6 μέρες πριν δεν παίζει ρόλο, δεν ξέρω όμως κατά πόσο ισχύει. Στο ΙΥΠ μου είπαν ότι αρρώστιες κλπ επηρεάζουν (δεν ήταν άρρωστη αλλά το εμβόλιο δε ρώτησα αν επηρεάζει)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας! Την Κανακα την έχω ακούσει κ εγώ, θα ψάξω κ τον Διαμαντόπουλο που μου συστήνετε!

Εμείς κάναμε τις εξετάσεις 7.30 το πρωί κ η tsh ήταν 5,31, ft4 φυσιολογική.

Η μικροβιολόγος (η οποία ήταν στο Παίδων) επέμεινε ότι μέχρι 6-7 σε αυτή την ηλικία είναι φυσιολογικά αλλά η παιδίατρος μου μίλησε για χάπι κ οπωσδήποτε ενδοκρινολόγο αν στην επανεξέταση είναι πάλι τέτοια η τιμή. 

Επίσης, μας είπε ότι το εμβόλιο που έκανε 6 μέρες πριν δεν παίζει ρόλο, δεν ξέρω όμως κατά πόσο ισχύει. Στο ΙΥΠ μου είπαν ότι αρρώστιες κλπ επηρεάζουν (δεν ήταν άρρωστη αλλά το εμβόλιο δε ρώτησα αν επηρεάζει)

Οχι σε αυτην την ηλικια ειναι αλλα τα ορια εμενα παντα τα τσεκαρε με εναν καταλογο αλλαζουν απο 1-2 σκεψου εμας 2 χρονων το οριο ηταν 6,1.... Εχει δικιο η μικροβιολογος

Μηπως η παιδιατρος ειναι μεγαλη σε ηλικια κ εχει μεινει στα παλια ορια? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...