Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τέλος ακίνητης περιουσίας μέσω ΔΕΗ


AngiCat

Recommended Posts

Το σπίτι είναι στο όνομά μου όπως και ο λογαριασμός... εγώ με το παιδί μου είμαι μόνο, χωρισμένη, οπότε παίρνω απαλλαγή..... προσπαθησα να παρω τηλ και στο υπουργείο, αλλά αυτές τις μέρες με ότι γινεται, δεν απαντάει κανείς..

 

 

 

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ κορίτσια για την βοήθεια..... στο 54160 έχω στείλει μνμ απο καιρό, αλλά απάντηση δεν ήρθε..... οπότε νόμιζα πως δεν θα μου στείλουν και το τέλος, αλλά.... Αυτή την ιστοσελίδα δεν την γνώριζα, για να δούμε....

 

Να φανταστείτε, παίρνω τηλ. ΔΕΗ και μου λένε δεν έχουμε ιδεα, δεν τα κανονίσαμε εμεις αυτά.....

παιρνω τηλ υπουργείο οικονομικων, δεν απαντουν....

το αποκορύφωμα ήταν που πήρα στην εφορία και βγαίνει μια :mad: λέγοντας με υφάκι σε συνάδελφο της "αυτή θέλει να ξέρει πως θα παρει τα χρηματα πίσω κλπ..." και το αποτέλεσμα ήταν να μου πει να πληρώσω την 1η δόση και αν μετά δεν εχω συμψηφισμό στον επόμενο λογαριασμό, να ξαναπληρώσω και τότε να πάω στη εφορία με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, μήπως γίνει κάτι.... ποια δικαιολογητικά, την ρωτάω? "πλήρωσε εσύ και μετά έλα να σου πούμε" !!!!!!!!!!!!!

 

Τόσο αισχρά απλά το λένε.... που να νιώσουν οταν τους λέει ο άλλος ότι εχει 2 χρόνια να πιάσει μισθό και απλά θέλει να ενημερωθεί για κάτι που σίγουρα δικαιούται.....

 

Έρριξα μια ματιά στη σελίδα αυτή κι έχει διάφορες συχνές ερωτήσεις, φαίνεται ότι έπρεπε να σου είχε έρθει επιβεβαίωση με το μήνυμα που έστειλες, επομένως σύμφωνα με την εφημερίδα πληρώνεις την πρώτη δόση και πηγαίνεις στην εφορία με τα δικαιολογητικά σου (μάλλον αυτό που δείχνει ότι είσαι άνεργη?) για τη συνέχεια; Δυστυχώς στην ίδια τη σελίδα γράφει : Παρακαλούμε ακόμα να λάβετε υπόψη σας ότι η ΓΓΠΣ δεν είναι αρμόδια να σας

απαντήσει σε φορολογικά θέματα. Σε τέτοιες περιπτώσεις σας συνιστούμε να

απευθυνθείτε στην κεντρική υπηρεσία του Υπουργείου Οικονομικών στο τηλέφωνο 210 3375000 ή στις ΔΟΥ . Οπότε μια στα ίδια μάλλον.... Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Jarett

    Jarett 35 δημοσιεύσεις

  • Deirdre

    Deirdre 31 δημοσιεύσεις

  • ada9

    ada9 24 δημοσιεύσεις

  • C@ndy

    C@ndy 24 δημοσιεύσεις

Κοριτσια οσες δικαιουστε την απαλλαγη, τρεξτε το μονες σας. Μην περιμενετε απο αυτους, ειναι εντελως αχρηστοι. Μονο να τα στελνουν ξερουν και να θελουν να τα εισπραξουν γρηγορα γρηγορα. Και σε εμας ηρθε σημερα το μπουγιουρντι και πρεπει να πληρωθει μεχρι τις 28. Σκεφτειτε οτι 3 χρονια τουλαχιστον δεν ηταν αξιοι οι εφοριακοι να στειλουν ΕΤΑΚ και ΦΜΑΠ ενω εχουν τα Ε9. Και γι αυτο το λογο εβαλαν τωρα αυτο το χαρατσι για να εισπραξουν μαζεμενα απο ολους και στο πολλαπλασιο.

Link to comment
Share on other sites

15. Χρεώθηκα με το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε στο λογαριασμό ρεύματος ενώ

δεν έπρεπε. Τι πρέπει να κάνω για να απαλλαγώ; Ποια

δικαιολογητικά θα πρέπει να προσκομίσω;

 

Το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε θα πρέπει να καταβληθεί μαζί με το λογαριασμό

ρεύματος και στη συνέχεια ο κύριος ή ο επικαρπωτής του ακινήτου να

υποβάλει αίτηση επιστροφής του τέλους στην αρμόδια Δ.Ο.Υ,

προσκομίζοντας τα απαραίτητα κατά περίπτωση δικαιολογητικά. Μετά

τον έλεγχο της αίτησης (βάσει των στοιχείων της ΓΓΠΣ), εάν αυτή γίνει

δεκτή, το τυχόν επιπλέον ποσό επιστρέφεται μέσω Δ.Ο.Υ. Η

συγκεκριμένη διαδικασία θα επαναλαμβάνεται για κάθε λογαριασμό

ρεύματος που περιλαμβάνει το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. Εάν η αίτηση απορριφθεί θα

γίνει ενημέρωση του υπόχρεου από τη Δ.Ο.Υ.

Βασικά Δικαιολογητικά:

 Αντίγραφο του εξοφλημένου λογαριασμού

 Δήλωση φόρου ακίνητης περιουσίας (ΦΑΠ) έτους 2011 για τα

νομικά πρόσωπα ή εκκαθαριστικό Ε.Τ.ΑΚ. έτους 2008 ή

συμβόλαιο απόκτησης ακινήτου μετά την 1/1/2008 για τα φυσικά

πρόσωπα

http://www.dei.gr/Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/EETHDE/%CE%95%CE%95%CE%A4%CE%97%CE%94%CE%95_QAs.pdf

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά απο 5 διαφορετικά νούμερα που με παρεπεμψαν απο το υπουργείο οικονομικών κατέληξαν ότι οι υπεύθυνοι για ενημέρωση βρίσκονται στο 3375890-891 και μάλλον αυτό είναι το νούμερο γιατί επι μισή ώρα παίρνω απανωτά τηλ. και δείχνει οτι και καλά μιλάνε....

οσοι είναι εγγεγραμενοι στο taxisnet, δηλ. αν κανετε την δήλωσή σας μεσω Internet έχετε κάποιους κωδικούς για να μπαίνετε και έτσι είστε μελη, μπορείτε να στείλετε μνμ για να σας απαντήσουν υποτίθεται στο ερώτημά σας.... έστειλα, για να δούμε αν θα έχω απάντηση....

Link to comment
Share on other sites

αλλά κατοικεί η μητέρα μου (χαμηλοσυνταξιούχος) και δηλώνω ότι τη φιλοξενώ.. οπότε αυτοί λένε ότι δεν ιδιοκατοικώ!!!

Δεν ξέρω που να πάω να εξηγήσω την κατάσταση και ποιόν πρέπει να βρίσω γιατί αυτό είναι τελείως παράλογο....

Άρα σωστά τα λένε. Δεν ιδιοκατοικείς. Έτσι δεν είναι; Η μητέρα σου μένει, άσχετα από το αν το σπίτι είναι στο όνομά σου. Εσύ μένεις αλλού. Ή μήπως δεν κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άρα σωστά τα λένε. Δεν ιδιοκατοικείς. Έτσι δεν είναι; Η μητέρα σου μένει, άσχετα από το αν το σπίτι είναι στο όνομά σου. Εσύ μένεις αλλού. Ή μήπως δεν κατάλαβα καλά;

 

Ναι η μητέρα μου μένει, τη φιλοξενώ στο σπίτι μου, δεν μου πληρώνει ενοίκιο, εγώ δεν έχω έσοδα από αυτό το σπίτι .... άρα, ως μακροχρόνια άνεργη, που θα βρω τα χρήματα να πληρώσω το χαράτσι ??????

Δεν υπάρχει κοινή λογική??

Δηλ. ποιό είναι το σωστό? να βγάλω έξω τη μάνα μου για να το ενοικιάσω για να έχω λεφτά να πληρώνω τους φόρους??? ή να ζητήσω από τη μάνα μου να μου το πληρώσει, από τα 600 Ευρώ της σύνταξης, γιατί αλλιώς δεν με συμφέρει να την φιλοξενώ ???

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αυτο που ξερω ειναι οτι το πληρωνουμε κανονικα και αν πρεπει να παρουμε απαλαγη θα μας τα αφαιρεσουν απο το λγοριασμο της δεης...εμεις κανονικα πληρωνουμε εχουμε δεν εχουμε απαλαγη .....απλα δεν ξερω επειδη εγω ουτο σι αλλος με δοσεις πληρωνω και τώρα τους λογαριασμους τις δεης πάλι 150 150 θα τα βάζω κάθε μηνα ...ουτο σι αλλος μαζεμένα δεν εχω να τα ξοφλίσω ...δεν ξέρω τι γίνεται διότι θα μου ερθει σε λίγο με τον εναντι 280 θα ειναι η πρώτη δόση ..+ η δεη 220 ....αρα 500 που δεν τα εχω αρα 200 το πολύ να τους πάω ......τον αλλο μήνα κανα 150 και παει λέγοντας ......

εδω και 3 χρονια πληρωνω με δοσεις την δεη ..διοτι δεν ερχόντουσαν να μετρησουν .( μενω εκτος πολης) και οταν ηρθαν με τα απο 1 χρονο ..επαθα εγκεφαλικο με τον εκαθαριστικο ,,,διοτι ερχοταν 120 περιπου και μου ηρθε ενα 1000 που βεβαια δεν μπορουσα να το ξεχρεωσω ...και αυτο το μηνα που ειπα το κλεισαμε το υπολοιπο τσααααακ ερχεται το χαρατσι ......ε αι στο καλο πια ......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά απο 5 διαφορετικά νούμερα που με παρεπεμψαν απο το υπουργείο οικονομικών κατέληξαν ότι οι υπεύθυνοι για ενημέρωση βρίσκονται στο 3375890-891 και μάλλον αυτό είναι το νούμερο γιατί επι μισή ώρα παίρνω απανωτά τηλ. και δείχνει οτι και καλά μιλάνε....

οσοι είναι εγγεγραμενοι στο taxisnet, δηλ. αν κανετε την δήλωσή σας μεσω Internet έχετε κάποιους κωδικούς για να μπαίνετε και έτσι είστε μελη, μπορείτε να στείλετε μνμ για να σας απαντήσουν υποτίθεται στο ερώτημά σας.... έστειλα, για να δούμε αν θα έχω απάντηση....

 

 

Λοιπόν, το taxisnet μου απάντησε πως δεν ανήκω στην ομάδα ευπαθων, αλλά τον λόγο δεν μου τον ανέφερε.... και βέβαια ξαναέστειλα μνμ ρωτώντας.... δεν θα ησυχάσω αν δεν καταλάβω τον λόγο....

αν ενας άνεργος 2 ετών, με εισόδημα μόνο 5000 και αυτό απο επιδομα ανεργίας, ιδιοκατοικεί σε διαμέρισμα κάτω των 3000 τιμη ζώνης, δεν δικαιούται απαλλαγή..........!!! ε, τι στο καλό άλλο θέλουν ? να κοιμάμαι στο παγκάκι εξω απο το υπουργείο για να με πιστέψουν ?

Link to comment
Share on other sites

Μειωμένοι συντελεστές και απαλλαγές δεν ισχύουν:

1. Αν η αξία της ακίνητης περιουσίας του δικαιούχου με βάση τα στοιχεία ακινήτων του έτους 2008 υπερβαίνει τα 150.000 ευρώ, η οποία προσαυξάνεται κατά 10.000 για κάθε προστατευόμενο τέκνο

2. Αν το ιδιοκατοικούμενο ακίνητο βρίσκεται σε ζώνη με τιμή άνω των 3.000 ευρώ

3. Για το πλέον των 120 τ.μ. εμβαδόν του ιδιοκατοικούμενου ακινήτου, το οποίο προσαυξάνεται κατά 20 τ.μ. για κάθε προστατευόμενο τέκνο και μέχρι τα 200 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3. Για την απαλλαγή μακροχρόνια ανέργων απαιτείται η προσκόμιση φωτοτυπίας της φορολογικής δήλωσης και του εκκαθαριστικού του Ενιαίου Τέλους Ακινήτων έτους 2008 ή συμβόλαιο για απόκτηση ακινήτου μετά την 1η Ιανουαρίου 2008, από τα οποία να προκύπτουν ότι το ακίνητο ανήκει κατά κυριότητα ή επικαρπία στον δικαιούχο του μειωμένου τέλους και ιδιοκατοικείται από αυτόν, το οικογενειακό εισόδημα του δικαιούχου είναι μέχρι 12.000 ευρώ προσαυξανόμενο με 4.000 ευρώ για κάθε προστατευόμενο τέκνο, η ακίνητη περιουσία του για το έτος 2008 δεν υπερβαίνει το ποσόν των 150.000 ευρώ , προσαυξημένη κατά 10.000 ευρώ για κάθε προστατευόμενο τέκνο, το ιδιοκατοικούμενο ακίνητο βρίσκεται σε ζώνη με τιμή κάτω των 3.000 ευρώ καθώς και τα τετραγωνικά μέτρα του ιδιοκατοικούμενου ακινήτου.

 

Εφόσον υπάρχουν δικαιούχοι άνεργοι που δεν περιλαμβάνονται στις λίστες που θα στείλει η ΓΓΠΣ στις εφορίες, ώστε να χορηγήσουν τις απαλλαγές, θα πρέπει επιπλέον να προσκομίσουν βεβαίωση από τον κατά περίπτωση αρμόδιο φορέα για την ανεργία. Για να χορηγηθεί η απαλλαγή αυτή απαιτείται ο δικαιούχος να ήταν άνεργος κατά τη 17η Σεπτεμβρίου 2011.

 

Η απαλλαγή παρέχεται για την κύρια ιδιοκατοικούμενη κατοικία του δικαιούχου (κύριου ή επικαρπωτή του ακινήτου).

Αν ο δικαιούχος της απαλλαγής ή του μειωμένου συντελεστή δεν είναι κύριος ή επικαρπωτής του 100% του ακινήτου, τότε η απαλλαγή ή ο μειωμένος συντελεστής παρέχεται για το ποσοστό του.

 

Ο έλεγχος του ύψους της ακίνητης περιουσίας αφορά την αξία της περιουσίας του δικαιούχου (κύριου ή επικαρπωτή του ακινήτου) και όχι την αξία της ακίνητης περιουσίας της οικογένειας”.

Link to comment
Share on other sites

- εξαιρούνται απ την καταβολή του τέλους για ακίνητο που ιδιοκατοικούν ( έχουν την κυριότητα ή επικαρπία) οι μακροχρόνια άνεργοι που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα του ΟΑΕΔ ή στους καταλόγους προσφερομένων προς εργασία του Γραφείου Ευρέσεως Ναυτικής Εργασίας και των παραρτημάτων του ή του λογαριασμού ανεργίας προσωπικού ημερησίων εφημερίδων Αθηνών και Θεσσαλονίκης ή του λογαριασμού ανεργίας τεχνικών τύπου Αθηνών και Θεσσαλονίκης καθώς και οι άνεργοι που επιδοτήθηκαν από τους παραπάνω φορείς και λογαριασμούς κατά τους έξι τουλάχιστον μήνες από τους δώδεκα που προηγούνται κάθε φορά από το έτος υπολογισμού του τέλους.

Link to comment
Share on other sites

3. Για την απαλλαγή μακροχρόνια ανέργων απαιτείται η προσκόμιση φωτοτυπίας της φορολογικής δήλωσης και του εκκαθαριστικού του Ενιαίου Τέλους Ακινήτων έτους 2008 ή συμβόλαιο για απόκτηση ακινήτου μετά την 1η Ιανουαρίου 2008, από τα οποία να προκύπτουν ότι το ακίνητο ανήκει κατά κυριότητα ή επικαρπία στον δικαιούχο του μειωμένου τέλους και ιδιοκατοικείται από αυτόν, το οικογενειακό εισόδημα του δικαιούχου είναι μέχρι 12.000 ευρώ προσαυξανόμενο με 4.000 ευρώ για κάθε προστατευόμενο τέκνο, η ακίνητη περιουσία του για το έτος 2008 δεν υπερβαίνει το ποσόν των 150.000 ευρώ , προσαυξημένη κατά 10.000 ευρώ για κάθε προστατευόμενο τέκνο, το ιδιοκατοικούμενο ακίνητο βρίσκεται σε ζώνη με τιμή κάτω των 3.000 ευρώ καθώς και τα τετραγωνικά μέτρα του ιδιοκατοικούμενου ακινήτου.

Εφόσον υπάρχουν δικαιούχοι άνεργοι που δεν περιλαμβάνονται στις λίστες που θα στείλει η ΓΓΠΣ στις εφορίες, ώστε να χορηγήσουν τις απαλλαγές, θα πρέπει επιπλέον να προσκομίσουν βεβαίωση από τον κατά περίπτωση αρμόδιο φορέα για την ανεργία. Για να χορηγηθεί η απαλλαγή αυτή απαιτείται ο δικαιούχος να ήταν άνεργος κατά τη 17η Σεπτεμβρίου 2011.

 

Η απαλλαγή παρέχεται για την κύρια ιδιοκατοικούμενη κατοικία του δικαιούχου (κύριου ή επικαρπωτή του ακινήτου).

Αν ο δικαιούχος της απαλλαγής ή του μειωμένου συντελεστή δεν είναι κύριος ή επικαρπωτής του 100% του ακινήτου, τότε η απαλλαγή ή ο μειωμένος συντελεστής παρέχεται για το ποσοστό του.

 

Ο έλεγχος του ύψους της ακίνητης περιουσίας αφορά την αξία της περιουσίας του δικαιούχου (κύριου ή επικαρπωτή του ακινήτου) και όχι την αξία της ακίνητης περιουσίας της οικογένειας”.

 

 

Καταρχήν ευχαριστώ για την ενημέρωση.....! σε ολα αυτά που εκανα κοκκινα, είμαι μέσα.... δηλαδη πληρώ όλους τους όρους.... γι΄αυτο και δεν μπορώ να καταλάβω το γεγονός οτι δεν έχω απαλλαγή... να μην σας ζαλίζω όμως άλλο... περιμένω να δω αν θα μου απαντήσουν εξηγώντας μου τον λόγο για μη αποδοχή της απαλλαγής.... νομίζω πως έχω δικαίωμα να γνωρίζω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το τέλος ακινήτου και την απαλλαγή όσων δικαιούνται, η οχι

 

Είναι ή δεν είναι υποχρεωμένοι απο το υπουργείο οικονομικών ή απο την εφορία, δεν ξέρω ποιος τελικά ενημερώνει, ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΟΥΝ ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΗ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ?????????

Πρέπει να αρκεστούμε σε ενα απλό μήνυμα που λέει οτι "δεν ανήκετε στις ευπαθείς ομάδες" χωρίς να ξέρουμε ποιος είναι ο όρος που δεν πληρούμε ?

 

 

Συγνώμη για την ένταση, θέλησα να δημιουργήσω και νεο θέμα, αλλά απο ότι με ενημέρωσαν ήμουν λάθος... τελος πάντων θέλησα να κάνω αυτή την ερώτηση μήπως και υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν δύο πράγματα παραπάνω ή που είναι σε κάποιο επάγγελμα αντίστοιχο μ΄αυτό το θέμα..... γιατί στην προσπαθειά μου να επικοινωνήσω με το taxisnet, όπως έγραψα και πιο πάνω, οι απαντήσεις τους στο ερώτημά μου για ποιο λόγο δεν απαλλάσομαι ήταν απλά, να μου επαναλαμβάνουν τους όρους που απαιτούνται.... οχι ομως τον λογο της άρνησής τους......

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το τέλος ακινήτου και την απαλλαγή όσων δικαιούνται, η οχι

 

Είναι ή δεν είναι υποχρεωμένοι απο το υπουργείο οικονομικών ή απο την εφορία, δεν ξέρω ποιος τελικά ενημερώνει, ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΟΥΝ ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΗ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ?????????

Πρέπει να αρκεστούμε σε ενα απλό μήνυμα που λέει οτι "δεν ανήκετε στις ευπαθείς ομάδες" χωρίς να ξέρουμε ποιος είναι ο όρος που δεν πληρούμε ?

 

 

Συγνώμη για την ένταση, θέλησα να δημιουργήσω και νεο θέμα, αλλά απο ότι με ενημέρωσαν ήμουν λάθος... τελος πάντων θέλησα να κάνω αυτή την ερώτηση μήπως και υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν δύο πράγματα παραπάνω ή που είναι σε κάποιο επάγγελμα αντίστοιχο μ΄αυτό το θέμα..... γιατί στην προσπαθειά μου να επικοινωνήσω με το taxisnet, όπως έγραψα και πιο πάνω, οι απαντήσεις τους στο ερώτημά μου για ποιο λόγο δεν απαλλάσομαι ήταν απλά, να μου επαναλαμβάνουν τους όρους που απαιτούνται.... οχι ομως τον λογο της άρνησής τους......

 

Mirantini απ'οτι εχω καταλαβει, επειδη δεν ειχαν χρονο να βρουν ποιος δικαιουται απαλλαγη και ποιος οχι, τα εστειλαν σε ολους. Και συνεχως ακουω οτι πρεπει να πληρωθει απ'ολους η πρωτη δοση και μετα ο ενδιαφερομενος που δικοαουται την απαλλαγη να τρεξει να βρει ακρη ωστε να του συμψηφιστουν με επομενους λογαριασμους της Δεη. Αδικο, αλλα δεν περιμεναμε νομιζω και κατι καλυτερο. Στο να τα αρπαζουν ειναι γρηγορα πιστολια, δεν τους πιανει κανεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορυδαλλός, Νίκαια, Αγ. Ιωάννης Ρέντης στο "παιχνίδι"

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=414791&cid=4

 

Αντε ξυπνήστε και οι υπόλοιποι Δήμοι.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Απορία: Γιατί έβαλαν συντελεστές που αυξάνουν την φορολογία όσο πιο νέο είναι ένα σπίτι κι όχι συντελεστές που να μειώνουν την φορολογία με την παλαιότητα?

 

Πολλή σωστή η παρατήρηση- απορία σου...:confused: Το ίδιο αναρωτιέμαι και εγώ με βάση το εξής σκεπτικό: Κατά τον προσδιορισμό της αντικειμενικής αξίας ενός ακινήτου υπάρχουν (μεταξύ άλλων) οι λεγόμενοι συντελεστές παλαιότητας οι οποίοι είναι μειωτικοί , μειώνουν δλδ την τελική αντικειμενική αξία του ακινήτου με βάση το πόσο παλιό είναι. Αφού λοιπόν όσο παλιώνει το σπίτί μου τόσο πιο χαμηλή αντικειμενική αξία έχει και αντίστοιχα χαμηλότερους φόρους θα πρέπει να πληρώσω γιατί μου κοτσάρετε την παλαιότητα με αυξητικό συντελεστή?? Εδώ η παλαιότητα λειτουργεί αντιστρόφως ανάλογα εξ ορισμού! Παλαιότητα και αυξητικοί συντελεστές δεν πάνε πακέτο. Δεν παίζει με τίποτα...Θα μου πείτε τώρα σ΄αυτό κόλλησες..?? όχι βέβαια, αλλά νoμίζω πως και αυτό κάτι αποδεικνύει ...κάτι λέει σε όλη αυτήν την φοροτρέλλα-τρέλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά αναφέρθηκα στον συντελεστή παλαιότητας γιατί στον προσδιορισμό της αντικ. αξίας υπάρχουν και πολλοί άλλοι μειωτικοί συντελεστές, όπως η πρόσοψη του ακινήτου (άλλο να βλέπει σε πλατεία και άλλο σε ακάλυπτο) , το εμβαδό του (άλλο 500 τμ και άλλο 50-100τμ), ο όροφος (άλλο υπόγειο-ισόγειο και άλλο ρετιρέ) αν έχει κεντρική θέρμανση ή όχι και πάει λέγοντας... για βάλτα κάτω κυρία μου και πέσμου αν εφαρμοστούν όλοι αυτοί οι μειωτικοί συντελεστές κατεβαίνει η ρημάδα η τιμή ζώνης ή όχι?? κατεβαίνει αλλά είπαμε θα μου πεις τώρα τί ψάχνεις και θα έχεις και δίκιο... :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά απο επανειλλημένη επικοινωνία με το υπ.οικονομικών, τελικά δεν θέλησαν να μου εξηγήσουν τον λόγο για τον οποίο δεν απαλλάσομαι... η τελευταία τους μάλιστα απάντηση τους ήταν πως εφόσον το υπ.οικονομικών αποφάσισε οτι δεν ανήκω στις ευπαθείς ομάδες και εγω δεν συμφωνώ, ας κάνω ένσταση στη ΔΟΥ που ανήκω....

Οταν μάλιστα τους είπα πως δεν έλαβα καμία απάντησή τους μέσω κινητού, ισχυρίστηκαν πως το έστειλαν λίγες μέρες μετά.... το αποτέλεσμα ? αφού προφανώς ενοχλήθηκαν απο τις ερωτήσεις μου, έστειλαν το μνμ ΧΘΕΣ!

 

Μπορώ να ρωτήσω την Epang πως έμαθε τον λόγο της μη απαλλαγής της ?

Link to comment
Share on other sites

αν εχει γινει λαθος στο ποσο τι κανουμε?

εμας κανονικα επρεπε ν ερθει 400? κ ηρθε 500?

Στην μητερα μου ηρθε λαθος και εφταιγε ο συντελεστης παλαιοτητας τον ειχαν υπολογισει λαθος.αντι να λαβουν υποψιν τους την παλαιοτητα ακινητων ελαβαν υποψιν την παλαιοτητα του ρολογιου. μας ειπαν να παμε στον δημο να το αλλαξουμε. στον δημο δεν ηξεραν τιποτα και μας εστειλαν στην δεη.η δεη μας ειπε να παμε στον δημο και να μην συνεχισω......τελος παντων σημερα ηρθαν διευκρινησεις στον δημο.Είδομεν........

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το λέω σε σας, αλλά μην το πείτε ούτε του παπά.... Εμάς από τον δήμο είχαν λάθος τιμή ζώνης (μικρότερη όμως) οπότε ήρθε και το χαρατσι μικρότερο. Βέβαια κάποια στιγμή θα το διορθώσουν, ελπίζω όμως όχι αναδρομικά... Ή έχετε ακούσει κάτι διαφορετικό;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...