Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδί 3 ετών και υποχρεώσεις


Recommended Posts

Εγώ: Θεόφιλε κλείσε το φως σε παρακαλώ...

Θεοφ.: εεεεεε όλα εγώ θα τα κάνω σ'αυτό το σπίτι ??

Εγώ: γιατί αγάπη μου τι σε έβαλα να κάνεις ?

Θεοφ.: Να πάω μέχρι την τουαλέτα να κατουρήσω και είναι βράδυ, μου βγαίνει η κούραση από όλα αυτά που έκανα τη μέρα:rolleyes:

 

ε ρε ντάλια δίκιο έχει το παιδί...αφού του βγαίνει η κούραση λέμε.... χαχαχα θεός ο θεόφιλος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια δεν 'φορτωνεις' κανενα παιδι μαθαινοντας του να βαζει τα ρουχα στον καλαθι των απλυτων οταν γδυνεται, και τα παπουτσια στην πορτα κοντα εκει που ειναι και τα αλλα. Αυτο ειναι μερος ενος συνολου που ονομαζεται 'μαθαινουμε τροπους'. Δεν ειπαμε να τα βαζετε να κανουν λατζα. Ουτε καν να μαζευουν τα πιατα τους. Αλλα μαζευω αυτο που πεταξα και ξερω τι παει να πει σκουπιδια το θεωρω απαραιτητο.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν 'φορτωνεις' κανενα παιδι μαθαινοντας του να βαζει τα ρουχα στον καλαθι των απλυτων οταν γδυνεται, και τα παπουτσια στην πορτα κοντα εκει που ειναι και τα αλλα. Αυτο ειναι μερος ενος συνολου που ονομαζεται 'μαθαινουμε τροπους'. Δεν ειπαμε να τα βαζετε να κανουν λατζα. Ουτε καν να μαζευουν τα πιατα τους. Αλλα μαζευω αυτο που πεταξα και ξερω τι παει να πει σκουπιδια το θεωρω απαραιτητο.......

 

Συμφωνώ.

Εμένα είναι σχεδόν 4, όταν βγάζει τα ρούχα της τα βάζει στο καλάθι των απλύτων, πετάει σκουπιδάκια στον κάδο, μαζεύει τα παιχνίδια της (όχι πάντα αλλά κάνει φιλότιμες προσπάθειες κτλ).

Δεν της αναθέτω ποτέ δουλειές (πχ σήμερα θα κάνουμε αυτό και αυτό), αλλά στην καθημερινότητα και ανάλογα την περίπτωση κάνουμε κάποιες δουλίτσες, όπως αυτές προκύψουν εάν έχει όρεξη. Απλώς δίνω έμφαση στα σημαντικά θέματα. Δηλαδή δεν πετάμε σκουπίδια και ρούχα στο πάτωμα και άλλα τέτοιας φύσεως.

 

Από μόνη της πάντως δείχνει ενδιαφέρον για κάποια πράγματα πχ πως διπλώνουμε τα ρούχα. Της δείχνω πως να το κάνει αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα τη βάλω να μου διπλώσει για να με βοηθήσει...

 

Αυτό με τη "μέση" μου το έχει πει και εμένα πάντως... Κάποιες φορές που βαριέται ή απλά θέλει να μου φέρει αντίρρηση, μου λέει ότι κουράστηκε και την πονάει η μέση της...:rolleyes:

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, αυτό με την μέση, τους το μαθαίνουν στο μαιευτήριο?

Γιατί και εμένα μου την εχουν ρίξει την ατάκα..:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, εγω δεν την βαζω επιτιδες να κανει πραγματα. Απλα εκει που κανω δουλειες της λεω 'πετα αυτο στα σκουπιδια ΑΝ μπορεις, ευχαριστω' ή 'μπορεις να μαζεψεις το σκουπιδι απο το πατωμα? ευχαριστω' ........οι ΜΟΝΕΣ φορες που επιμενω να μαζεψει κατι ειναι αν το πεταξει η ιδια. Και παντα της λεω 'εσυ το πεταξες, μαζεψε το σε παρακαλω'. Αλλιως παιχνιδια, κρεββατια, πιατα και λοιπα τα μαζευω εγω. Αν και παντα δειχνει ενδιαφερον να βοηθησει. Ισως ακριβως επειδη δεν πιεζω και το λεω με ευγενια παντα...Σιγα σιγα καθως μεγαλωνει και θα εχει μεγαλυτερη φυσικη δυναμη θα ζητω περισσοτερα. Αλλα προς στιγμην μου φτανει να με ακουει οταν της λεω πηγαινε τα παπουτσια σου στην θεση τους παρακαλω, ή μαζεψε το χαρτι που πεταξες.

 

ΥΓ: Επισης η ευγενια πιστευω ειναι πολυ σημαντικη. Να μαθαινουν τα παιδια στην ευγενια και οχι στο πρεπει και στην πιεση. Η μικρη σημερα μου ζητησε τοστ ως εξης 'μαμα μπορεις να μου φτιαξεις ενα τοστ παρακαλω?'.......και ειναι μονο 2.5....;)

ακριβως ετσι κανω με τον δικο μου. κ ειναι πολυ προθυμος να κανει οτι του πω, παντα με ομορφο τροπο. εννοειται ,οτι αυτα που κανει κατοπιν προτροπης μου τα κανει κ μετα με πρωτοβουλια δικη του;). κ με τρελαινει οταν μου δινει κατι κ μου λεει "οτιτε μαμα" οριστε μαμα!

πιστευω οτι ποτε δεν ειναι πολυ μικρα για να μαθουν να αναλαμβανουν ρολους. οσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια, αυτό με την μέση, τους το μαθαίνουν στο μαιευτήριο?

Γιατί και εμένα μου την εχουν ρίξει την ατάκα..:rolleyes:

 

Η δικιά μου κόρη μιμείται εμένα. Κατα καιρούς έχω πει ότι κουράστηκα και με πόνεσε η μέση μου, οπότε στην πρώτη ευκαιρία λέει το ίδιο.:rolleyes:

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ο Ευριπίδης γενικά προσφέρεται να βοηθήσει (στις δουλειές των άλλων). Ξεσκονίζει ( τα πάνω - πάνω), σκουπίζει (και τις γωνίες), σφουγγαρίζει (με κέφι), πρόσφατα ξεκίνησε να πλένει και πιάτα (αρκετά καλά). Μη του πεις μόνο να μαζέψει τα παιχνίδια του. Ρωτάει "τι θέλεις για να τα μαζέψεις εσύ;":rolleyes:

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...