Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

H τριγωνέλλα προκαλεί πρόβλημα στο συκώτι;


Recommended Posts

παντως, αυτο με την τριγωνελλα εχει ενδιαφερον- ρωτησα 2 παιδιατρους και δεν την ηξερε κανενας.

Εδώ οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ότι υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν χωρίς συμπλήρωμα, σιγά μην ήξεραν την τριγωνέλλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εδώ οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ότι υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν χωρίς συμπλήρωμα, σιγά μην ήξεραν την τριγωνέλλα

 

:lol::lol::lol:

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

μπα, αυτα για την τριγωνελλα τα ξερουν μονο οι μη ιατροι, ο ιατρος ομως εχει απαιτουμενες γνωσεις για να κρινει ποτε ενα μωρακι χρειαζεται συμπληρωμα και αν το χρειαζεται. επισης και τι φαρμακα και παραφαρμακα να δωσει στη γαλουχια για να μην βλαψουν σε κανεναν:-P

την απαντηση θα την βρεις στο μηνυμα της αστερι που πραγματικα ειναι μεγαλη ψυχη

Link to comment
Share on other sites

μπα, αυτα για την τριγωνελλα τα ξερουν μονο οι μη ιατροι, ο ιατρος ομως εχει απαιτουμενες γνωσεις για να κρινει ποτε ενα μωρακι χρειαζεται συμπληρωμα και αν το χρειαζεται. επισης και τι φαρμακα και παραφαρμακα να δωσει στη γαλουχια για να μην βλαψουν σε κανεναν:-P

την απαντηση θα την βρεις στο μηνυμα της αστερι που πραγματικα ειναι μεγαλη ψυχη

 

Γι' αυτό (μαρκαρισμένο) μην είσαι και τόσο σίγουρη...

Δες ενδεικτικά εδώ: http://www.llli.org/ba/may97.html

και κυρίως δες ποιος είναι αυτός που τα γράφει για τους συναδέλφους του - ιατρούς!

Ενημερωτικά να πω για την περίπτωση που δεν το γνωρίζει κάποιος, ο Newman είναι αυτός που (μεταξύ άλλων) ουσιαστικά ανέπτυξε το πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού, έτσι όπως το ξέρουμε σήμερα.

Και να προσθέσω κάτι που διάβασα πρόσφατα και βρήκα ιδιαίτερα χρήσιμο: το ανθρώπινο μυαλό είναι σαν την ομπρέλα - δουλεύει καλύτερα όταν είναι ανοιχτό...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω και το εξής σε σχέση με την εμπειρία που καταθέτει η asteri2.

Αυτό που λένε οι βρετανοί one man's meat is another man's poison...

Δεν πρέπει να δαιμονοποιούμε τα φάρμακα ή τα συμπληρώματα γενικά. Νομίζω ότι και αυτό οδηγεί σε επικίνδυνα μονοπάτια όπως και η ευκολία στη χρήση τους, επειδή τα "έγραψε" κάποιος γιατρός, τα παίρνει και ο δίπλα ή μας τα δίνει ο φαρμακοποιός χωρίς συνταγή.

 

Για να εξηγήσω τι εννοώ: υπάρχουν μητέρες που θήλασαν τα υιοθετημένα μωρά τους χρησιμοποιώντας για κάποιο διάστημα δομπεριδόνη. H δομπεριδόνη είναι φάρμακο που έχει παρενέργεια τη γαλακτόροια. Σε κάποιες περιπτώσεις η στάθμιση μεταξύ της μικρής ποσότητας φαρμάκου που περνάει στο γάλα της μαμάς και του οφέλους του μωρού από το θηλασμό ή αντίστοιχα του κινδύνου από την τεχνητή διατροφή (μην ξεχνάμε ότι το "υποκατάστατο" γάλα σε σκόνη, είναι προϊόν εργαστηρίου, συνταγογραφείται και ουσιαστικά αποτελεί φαρμακευτική ουσία) κλίνει υπέρ του θηλασμού ακόμα και με τη χρήση δομπεριδόνης (σημειωτέον ότι η δοσολογία και γι΄αυτό είναι μεγάλη όπως και στα άλλα συμπληρώματα γαλουχίας).

 

Αυτό που νομίζω ότι ΠΡΕΠΕΙ να συγκρατήσουμε όλες μας που ενδιαφερόμαστε για το θηλασμό, από το μήνυμα της asteri2 είναι ότι ο θηλασμός πρέπει να επιδιώκεται να εγκαθίσταται και να διατηρείται κατ' αρχήν με φυσικό τρόπο (όπως όρισε η φύση) δηλαδή χωρίς προγραμμα, ελεύθερα και απεριόριστα. Αν το δούμε έτσι, η αύξηση παραγωγής συνήθως δεν έχει νόημα γιατί είναι όση πρέπει να είναι. Το στήθος δεν χρειάζεται να πλημμυρίζει για να θρέψει ένα μωρό και το συμπλήρωμα δεν είναι "σούπα" να το πιούμε έτσι βρε αδερφέ μήπως και κατεβάσουμε περισσότερο γάλα.

 

Στις περιπτώσεις εκείνες που πράγματι χρειάζεται θα πρέπει να χρησιμοποείται με σύνεση και με την συναίσθηση ότι πρόκειται για βοήθημα οι κίνδυνοι του οποίου θα πρέπει να αντισταθμίζονται με το όφελος του παιδιού να θηλάσει τη μαμά του και να πιει το γάλα που είναι προορισμένο για το είδος του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να προσθέσω και το εξής σε σχέση με την εμπειρία που καταθέτει η asteri2.

Αυτό που λένε οι βρετανοί one man's meat is another man's poison...

Δεν πρέπει να δαιμονοποιούμε τα φάρμακα ή τα συμπληρώματα γενικά. Νομίζω ότι και αυτό οδηγεί σε επικίνδυνα μονοπάτια όπως και η ευκολία στη χρήση τους, επειδή τα "έγραψε" κάποιος γιατρός, τα παίρνει και ο δίπλα ή μας τα δίνει ο φαρμακοποιός χωρίς συνταγή.

 

Για να εξηγήσω τι εννοώ: υπάρχουν μητέρες που θήλασαν τα υιοθετημένα μωρά τους χρησιμοποιώντας για κάποιο διάστημα δομπεριδόνη. H δομπεριδόνη είναι φάρμακο που έχει παρενέργεια τη γαλακτόροια. Σε κάποιες περιπτώσεις η στάθμιση μεταξύ της μικρής ποσότητας φαρμάκου που περνάει στο γάλα της μαμάς και του οφέλους του μωρού από το θηλασμό ή αντίστοιχα του κινδύνου από την τεχνητή διατροφή (μην ξεχνάμε ότι το "υποκατάστατο" γάλα σε σκόνη, είναι προϊόν εργαστηρίου, συνταγογραφείται και ουσιαστικά αποτελεί φαρμακευτική ουσία) κλίνει υπέρ του θηλασμού ακόμα και με τη χρήση δομπεριδόνης (σημειωτέον ότι η δοσολογία και γι΄αυτό είναι μεγάλη όπως και στα άλλα συμπληρώματα γαλουχίας).

 

Αυτό που νομίζω ότι ΠΡΕΠΕΙ να συγκρατήσουμε όλες μας που ενδιαφερόμαστε για το θηλασμό, από το μήνυμα της asteri2 είναι ότι ο θηλασμός πρέπει να επιδιώκεται να εγκαθίσταται και να διατηρείται κατ' αρχήν με φυσικό τρόπο (όπως όρισε η φύση) δηλαδή χωρίς προγραμμα, ελεύθερα και απεριόριστα. Αν το δούμε έτσι, η αύξηση παραγωγής συνήθως δεν έχει νόημα γιατί είναι όση πρέπει να είναι. Το στήθος δεν χρειάζεται να πλημμυρίζει για να θρέψει ένα μωρό και το συμπλήρωμα δεν είναι "σούπα" να το πιούμε έτσι βρε αδερφέ μήπως και κατεβάσουμε περισσότερο γάλα.

 

Στις περιπτώσεις εκείνες που πράγματι χρειάζεται θα πρέπει να χρησιμοποείται με σύνεση και με την συναίσθηση ότι πρόκειται για βοήθημα οι κίνδυνοι του οποίου θα πρέπει να αντισταθμίζονται με το όφελος του παιδιού να θηλάσει τη μαμά του και να πιει το γάλα που είναι προορισμένο για το είδος του.

 

Καλησπέρα κορίτσια,

συγνώμη που δεν απαντάω έγκαιρα αλλά στο σπίτι με δύο πιτσιρίκια είναι φρίκη από θέμα χρόνου.

Σε ευχαριστώ evaMD. Αυτό εννοώ. ότι πρέπει οι γυναίκες να ξέρουν και τους κινδύνους για να μην τα παίρνουν έτσι, για πλάκα, για πρόληψη, για να καλύψουν την ανασφάλειά τους. Να τους δείξω ότι είναι πολύ σοβαρό το θέμα, να ξέρουν όλες τις πλευρές και να αποφασίσουν με συνείδηση, υπευθυνότητα και την αγάπη που έχουν για τα παιδιά τους.

Και σας ευχαριστώ όλες όσες μπήκατε στον κόπο τότε να με στηρίξετε για να θηλάσω. Χάρη σε σας θήλασα και είναι έτσι όντως όπως τα λέει η EvaMD: να το κάνουμε (την προσπάθεια για θηλασμό) με αγάπη, υπομονή, επιμονή, αυτοθυσία και αυτοπεποίθηση και πάνω από όλα με την βεβαιότητα ότι αν θέλουμε μπορούμε.

Ξέρεις πόσες γυναίκες προσπαθώ να στηρίξω για να θηλάσουν όπου βρεθώ και όπου σταθώ γιατί εγώ και στα δυο μου παιδιά θήλασα, το πρώτο 6 μήνες και τον δεύτερο ακόμα τον θηλάζω και για όσο μπορέσω παρόλο που έπρεπε να νικήσω στον μεν πρώτο, την ασχετοσύνη μου, τον φόβο μου, την άγνοιά μου, την παραπληροφόρηση, την παραπλάνηση και την ανασφάλεια μου ενώ στο δεύτερο με τη δική σας βοήθεια τα πήγα πολύ καλύτερα.

Βλέπω όμως ότι οι γυναίκες καλύπτουν την τεμπελιά τους μέσα από τη φράση: αν έχω γάλα θα θηλάσω, και τελικά αν βαρεθούν έχουν το άλλοθι ότι δεν έχουν γάλα.

Είναι γεγονός όμως ότι άλλες γυναίκες έχουν περισσότερο και άλλες λιγότερο. Εγώ πχ δεινοπάθησα ειδικά στον 4ο μήνα για να τα βγάλω πέρα γιατί το βράδυ δεν χόρταινε και έκλαιγε και παιδευόμασταν 4 ώρες μέχρι να κοιμηθεί και τελικά στον 5ο του έδινα το βράδυ 50γρ ξένο και ησύχαζε το παιδάκι μου και κοιμόταν και τώρα είναι στον 7ο, ξεκινήσαμε κρέμα και πίνει μόνο δικό μου γάλα.

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κριστίνα μου έχω μια απορία: αλήθεια πιστεύεις ότι υπάρχουν συνωμοσίες και κάποιοι που έχουν σκοπούς που εξυπηρετούνται παίζοντας με την υγεία συνανθρώπων;;; δεν είναι ειρωνική η ερώτηση, απλά επειδή συνάντησα μια καχυποψία προς την επιστημονική κοινότητα, κάποιες φορές αδικαιολόγητη, μου έχε μείνει η απορία γιατί συμβαίνει αυτό.

 

Η φράση που υπογραμμίζεις δεν αφορά κάποιους επιστήμονες αλλα κάποιους που εδώ μέσα προσπαθούν να πατήσουν σε διάφορες ενότητες και να κλονίσουν την αξιοπιστία συγκεκριμένης συμβούλου που με το έργο της αφιλοκερδώς (σε όλα τα επίπεδα) εχει βοηθήσει χιλίαδες μαμάδες να θηλάσουν (και όχι μόνο,,,,).

Αυτό απλά σαν διευκρίνηση,

Τώρα επειδή με ρωτάς αν πιστεύω στις συνομοσίες θα σου απαντήσω,,,,,,,

Πιστεύω στη δυναμη της συναλλαγής ..... ναι πιστεύω πως υπάρχουν επαγγελματίες υγείας που στο βωμό του κερδους θυσιάζουν τον όρκο του Ιπποκράτη. Επίσης πιστεύω ότι υπάρχουν επαγγελματίες υγείας που δεν κάνουν τη δουλειά τους σωστά (δεν μιλάω μονο για τον θηλσμό).

Και φυσικά υπαρχουν και εκείνη που προσπαθουν να κανουν τη διαφορα που εμείς με την στάση μας θα πρεπει να θωρακίσουμε.

Συγκεκριμενα για το θηλασμό θα σου που απλά ότι υπαρχουν αυτοι που απλά δεν νοιάζονται, άλλοι που φοβούνται λόγω αγνοιας, αλλοι που δεν θελουν να παραδεχτουν την άγνοια, άλλοι που απλα θελουν να ξεμπερδεύουν εύκολα (οικονομία χρόνου), άλλοι που τα παιρνουν,,,,,

Πόσο τυχαίο πιστεύεις ότι είναι στο δημοσιου μαιευτήριο Αλεξάνδρας να σου φέρνουν το πυρέξ με το μωρό και δίπλα δωρεάν δείγματα ξένου γάλακτος. (δεν ξερω αν ισχυει τώρα αλλα πριν 2 χρόνια σίγουρα)

Πόσο τυχαίο ειναι που στα ιδιοτηκά φέρνουν τα μωρά προγραμματισμένα για θηλασμό ανα 3-4 ώρες?

Πόσο τυχαίο είναι που το ποσοστό μαμάδων που θηλάζουν στην Ελλάδα για το πρωτο εξάμηνο είναι τραγικά μικρό. (δεν στο συζητώ για παραπέρα) ενώ το 90% κατα τη διάρκεια εγκυμοσύνης εκδηλώνει επιθυμία να θηλάσει. Τι γίνονται αυτά τα παιδιά ποιοι πλουτίζουν εις βάρος τους?

Πόσο τυχαίο είναι που συνήθως μια μαμά που θηλάζει σπάνια θα τύχει υπεύθυνης αντιμετώπισης σε περίπτωση αρρωστήσει.

Υπάρχουν όμως έρευνες και ευτυχώς υπάρχουν επιστήμονες που ασχολούνται με την έρευνα για να τις στηρίξουν και αυτές.

Είναι τυχαίο που στις ΗΠΑ τώρα πια γίνεται συστηματική προσπάθεια να βοηθήσουν και να στηρίξουν μαμάδες να θηλάσουν όσο το δυνατόν περισσότερο (μη φοβάσαι όχι απο καλοσύνη αλλα επειδή οι έρευνες έχουν δείξει πως όσο πιο πολύ θηλάσει ένα παιδί τόσο λιγότερα προβλήματα υγείας θα παρουσιάσει στο μέλλον άρα και λιγότερη επιβάρυνση στα ταμεία...αν θέλουμε να είμαστε καχύποπτοι πάντα;)).

Ευθεως δεν μπορώ να σου απάντησω για τις θεωρίες συνομοσίας αλλα τα παραπάνω ούτε μπορώ να τα παραβλέψω μιας και ειναι η πραγματικότητα ούτε μπορώ να τα θεωρήσω τόσο τυχαία.

 

Σε όσα λες συμφωνώ μαζί σου κριστίνα.ειδικά για την αγλαία την έχω παρακολουθήσει και ξέρω πόσο σπουδαίο έργο επιτελεί αλλά όχι μόνο εκείνη και εσείς, ειδικά εσύ και η amarretto. είστε σπουδαίες γι αυτό που κάνετε και εύχομαι το καλό που κάνετε να σας επιστρέψει διπλό. γιατί ο κόσμος έχει γίνει πολύ κακός και δε νοιάζεται για τον διπλανό και ευτυχώς υπάρχουν κάτι τέτοιοι άνθρωποι που δίνουν ελπίδα. και ντροπή σε όσους ρίχνουν μομφή σε τέτοιους ανθρώπους.

απλά θεωρώ ότι μερικές φορές κακώς θεωρείται δεδομένο ότι και οι παιδίατροι ή οι γυναικολόγοι είναι ταγμένοι κατά του θηλασμού και ψάχνουν μια ευκαιρία να χορηγήσουν συμπλήρωμα. πχ κάτι τέτοιο υπονοήθηκε και για την δική μου παιδίατρο η οποία όμως τελικά αποδείχτηκε πολύ εντάξει και όταν έλειπα διακοπές και δεν είχα ίντερνετ να επικοινωνήσω μαζί σας την έπαιρνα συνέχεια γιατί το μωρό ούρλιαζε τα βράδια και ήμουν σίγουρη ότι δεν του έφτανε το γάλα και μου έλεγε η παιδίατρος ότι σίγουρα κλαίει γιατί δεν του φτάνει αλλά κάνε υπομονή μήπως και αυξηθεί η παραγωγή και με κράτησε έτσι ένα μήνα. δεν εγκατέλειψα δηλ. αμαχητί αλλά αφού τα έπαιξα και εγώ και το μωρό πάνω από μήνα, μίλησα και με μία μαία που στηρίζει το θηλασμό και με βοήθησε πολύ και καταλήξαμε στο να δίνω λίγο ξένο γιατί το μωρό τα είχε παίξει. και τίποτα κακό δεν έγινε, το έκανα αυτό δύο μήνες και δεν μου μειώθηκε το γάλα, ούτε αυξησα το ξένο γιατί του έδινα λίγο, ίσια να σταματάει τα ουρλιαχτά και τώρα που έβαλα την κρέμα δε χρειάζεται πια ξένο.

θέλω να πω πως το να έχει κάποιος επιστήμονας άλλη άποψη από τη δική μας δε σημαίνει απαραίτητα ότι συνομοτεί με τις εταιρείες γάλακτος απλά ζυγίζει τα πράγματα και από άλλη πλευρά.

ξέρεις τι μου είπε στις διακοπές μου ο παιδίατρος που έχει ο αδερφός μου για τα παιδιά, δοκιμασμένος, πολύ καλός και που στηρίζει το θηλασμό;;;

ότι είναι επικίνδυνο να συμβουλευόμαστε για την υγεία του παιδιού μας έναν σύμβουλο θηλασμού που δεν έχει σπουδάσει ιατρική. αυτό δεν είναι μομφή απλά να ξεχωρίζουμε τι μπορεί να κάνει ο καθένας. ένας σύμβουλος θηλασμού βοηθάει καταπληκτικά στο πώς θα θηλάσουμε καλύτερα τα παιδιά μας. το να κρίνει όμως και να αποφασίζει για ιατρικά θέματα είναι λίγο επικίνδυνο.

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσο τυχαίο είναι που το ποσοστό μαμάδων που θηλάζουν στην Ελλάδα για το πρωτο εξάμηνο είναι τραγικά μικρό. (δεν στο συζητώ για παραπέρα) ενώ το 90% κατα τη διάρκεια εγκυμοσύνης εκδηλώνει επιθυμία να θηλάσει. Τι γίνονται αυτά τα παιδιά ποιοι πλουτίζουν εις βάρος τους?

Πόσο τυχαίο είναι που συνήθως μια μαμά που θηλάζει σπάνια θα τύχει υπεύθυνης αντιμετώπισης σε περίπτωση αρρωστήσει.

Υπάρχουν όμως έρευνες και ευτυχώς υπάρχουν επιστήμονες που ασχολούνται με την έρευνα για να τις στηρίξουν και αυτές.

Είναι τυχαίο που στις ΗΠΑ τώρα πια γίνεται συστηματική προσπάθεια να βοηθήσουν και να στηρίξουν μαμάδες να θηλάσουν όσο το δυνατόν περισσότερο (μη φοβάσαι όχι απο καλοσύνη αλλα επειδή οι έρευνες έχουν δείξει πως όσο πιο πολύ θηλάσει ένα παιδί τόσο λιγότερα προβλήματα υγείας θα παρουσιάσει στο μέλλον άρα και λιγότερη επιβάρυνση στα ταμεία...αν θέλουμε να είμαστε καχύποπτοι πάντα;)).

Ευθεως δεν μπορώ να σου απάντησω για τις θεωρίες συνομοσίας αλλα τα παραπάνω ούτε μπορώ να τα παραβλέψω μιας και ειναι η πραγματικότητα ούτε μπορώ να τα θεωρήσω τόσο τυχαία.

 

έχω μια εξήγηση γι αυτό. όλες θέλουν να θηλάσουν αλλά δεν αντέχουν τελικά στην πράξη γιατί είναι πολύ πακέτο. έχω μία φίλη έγκυο και ξεκίνησα να της λέω πώς είναι ο θηλασμός για να ξέρει να μη φοβηθεί και βαριόταν να ακούσει και είπε: αν έχω γάλα θα θηλάσω. και αυτή στο 90% που θέλουν να θηλάσουν είναι αλλά τελικά δε θα θηλάσει γιατί βαριέται από ότι κατάλαβα. πρέπει να έχεις θέληση και να είσαι βράχος για να το κάνεις. εμένα στις διακοπές που πήγα στους δικούς μου με έβλεπαν πόσο παιδεύομαι ανά μία ή δύο ώρες στο στήθος ενώ ήταν 4 μηνων και όλοι μου την έλεγαν ότι είμαι τρελή και άντε να το σταματήσω, να δώσω ξένο, όλοι. γιατί παιδευόμουν πολύ και έχασα και τον γάμο του αδερφού και την βάπτιση του ανιψιού μου επειδή θήλαζα γιατί το κολοκυθάκι μου ούρλιαζε και ήθελε να θηλάζει συνέχεια αλλά τα θυσίασα όλα και τσακώθηκα με όλους που με έπρηζαν. ακόμα και ο πατέρας μου το έπαιξε ειδήμων και μου φώναξε και μου είπε να σταματήσω να παιδεύω το παιδί γιατί δεν χορταίνει και είμαι τρελή που το ζορίζω τόσο και του την είπα: "πες μας ότι ξέρεις και από θηλασμό" του είπα και μου είπε: "όχι μετά, ξέρεις εσύ". τι να σας πω;;;; είναι πόλεμος ενάντια σε πολλές δυνάμεις ο θηλασμός, ενάντια σε πολλούς δαίμονες και δεν έχουν όλες την ίδια δύναμη να το κάνουν. εγώ σέβομαι όλες τις γυναίκες που το παλεύουν, θα είμαι όσο μπορώ δίπλα τους.

μια μέρα στο λητώ θήλαζα και μπήκε μία μαμά με μωρό ημερών και την έπρηξα με το θηλασμό αλλά το ήθελε και αυτή και της είπα να μπει στο πάρεντς να μάθει και φώναξε τον άντρα της και σημείωνε τις διευθύνσεις και τα θέματα για να μάθει. μπράβο της που άρπαξε την ευκαιρία να μάθει γιατί άλλες τις παρακαλάς και βαριούνται.

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω βρε κοριτσια τελικα να πιω τριγωνελλα ή οχι????θα κανω κακο στο μωρο μου?

 

Σε τι επίπεδα είναι η παραγωγή σου; Αν θυμάμαι καλά σου είχαμε προτείνει πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού. Το ακολουθείς ακριβώς; Το μωρό θηλάζει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

asteri2 λυπάμαι αν πιστεύεις κάτι άλλο, αλλά δεν πείθομαι ότι ένα μωρό (όχι νεογέννητο) κάνει σαν τρελό από πείνα που καλύπτεται με 50ml... Το συμπλήρωμα που έδινες είναι ελάχιστο και αμελητέο ως ποσότητα με εκείνο που το μωρό σου έπαιρνε από το στήθος σου μέσα στο 24ωρο... Αν το ότι έδωσες και συμπλήρωμα, άρα εξάντλησες και την πιθανότητα το μωρό σου να κλαίει από πείνα...λόγω του ότι θήλαζε, σε έκανε να νιώσεις πιο ήσυχη, οκ, είμαι μαζί σου (δεν στο λέω με καμιά μομφή αυτό - στο λέω εντελώς ειλικρινά και ως έχει). Μην λέμε όμως ότι η παραγωγή μιας μαμάς που εδραίωσε γαλουχία πάσχει κατά 50ml ή ότι ένα μωρό 3-4 μηνών θα ικανοποιήσει την τόση πείνα που φτάνει να είναι ανήσυχο με μόνο 50ml ή πολύ περισσότερο ότι ένα μωρό που έχει πρόσβαση στο στήθος της μαμάς του δεν μπορεί να "κατεβάσει" 50ml ακόμα, αν τόσα του λείπουν...

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ evaMD. Αυτό εννοώ. ότι πρέπει οι γυναίκες να ξέρουν και τους κινδύνους για να μην τα παίρνουν έτσι, για πλάκα, για πρόληψη, για να καλύψουν την ανασφάλειά τους. Να τους δείξω ότι είναι πολύ σοβαρό το θέμα, να ξέρουν όλες τις πλευρές και να αποφασίσουν με συνείδηση, υπευθυνότητα και την αγάπη που έχουν για τα παιδιά τους.

 

Ακριβώς αυτή είναι η ουσία του πράγματος. Πολύ σωστά το έθεσες, ειδικά για το θέμα της ανασφάλειας :-D

Link to comment
Share on other sites

αστερι 2 .......... ελευθερη κουβεντα κανουμε ....

Καμία γυναίκα δεν ειναι κατάλληλα προετιμασμένη γιαυτο που θα βιώσει στον θηλασμό γιατί όλοι γύρο της εχουν διαφορετική άποψη για το ποια είναι η φυσιολογική συμπεριφορά του μωρού.

Θέλω να σου πω ότι καλώς ή κακώς όταν παίρνουμε στο σπιτι το νεογέννητο βλασταρι μας αυτό που έχουμε στο μυαλό μας είναι αυτό που μας εχουν πλασάρει....

Θα σου πω πως το έβλεπα εγώ όταν γέννησα μιας και οι αναμνήσεις δεν ειναι τοσο μακρινές....και μαρεσει να μιλαω μονο για τις δικες μου θεσεις που μπορεί να μην εκφραζουν τις αλλες μαμαδες

Περίμενα ένα μωρό που θα τρωει καθε 3-4 ώρες

Μη με ρωτησεις γιατί δεν εχει καποια λογική ή έχει ???γιατί τα μωρά στον κυκλο μου ήταν όλα με ξένο γάλα που εξορισμού είναι πιο δύσπεπτο άρα και το μωρό κάνει περισσότερη ώρα να χωνέψει

Περίμενα ένα μωρό που θα γουργουρίζει ευτυχισμένο στο στήθος της μαμας αλλα αντί αυτού είχε ένα μωρό που από το μεσημέρι μέχρι 1 00 ωρα το βραδυ έκλαιγε πόναγε πίναγε (ουρλιαζε όπως λες και εσύ) ή στο στήθος ή χωρίς αυτό....Ποιος να μου πει ότι υπαρχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα? Ποιος με ρώτησε ποσα λιτρα γάλα επινα την ημέρα γιατί καποιοι μου ειχαν πει ότι βοηθαει?

Περίμενα πως όταν περιέγραφα την κατάσταση που βιώνω σπίτι με το μωρό στην παιδίατρο εκείνη ειχε την μαγική συνταγή έτοιμη για να σταματήσει.....

Και ναι την είχε .... δεν εχεις γάλα....κοψτο και δώσε στο παιδί αυτό το κουτί...Το έκανα γιατί πιστευα ότι εκείνη ξερη και ας έβλεπα το γάλα μου να τρεχει....

Περίμενα πως όταν της είπα ότι το μωρό παρολαυτα κλαιει ακόμα βγάζει σπιθουρακια κτλ... θα είχε παλι καποια απάντηση να μου δώσει αλλα δεν είχε. Ειπε απλά οκ θα συνηθίσει το μπουκάλι...

Περίμενα ότι τα μωρά κοιμούνται τη νύχτα έστω ένα 5-6ώρο βρε αδερφέ για να ισιώσει το κορμάκι αλλά δεν.

Περίμενα πως όταν διαπιστώσαμε σε έλεγχο της ρουτίνας ότι το μωρό έχασε βάρος παρολο που έπινε ικανοποιητική ποσότητα απο το μπουκάλι και είχε όλες πια τις ενδείξεις για αλλεργία στην πρωτεινη αγελαδινου γάλακτος θα μου πει βρε συ έκανα λάθος δεν έφταιγε το ότι δεν είχες γάλα αλλα το ότι εγώ δεν σου είπα ότι υπάρχει και αυτό.

Περίμενα πως όταν της είπα και τώρα τι κάνουμε να μου πει επαναγαλακτισμό θα σε βοηθήσω εγώ..... αλλα δεν μου το ειπε μου ειπε το πιο ευκολο - το υποαλλεργικό γάλα.

Περίμενα απο τον εαυτό μου πολυ περισσότερα πράγματα κυρίως περίμενα ότι δεν θα προσπαθούσα να μεταθέσω τις ευθύνες μου στους άλλους. Εξάλλου η παιδίατρος εμένα άκουγε καθε τρεις και λιγο - "κλαιει ουρλιαζει την βαζω στο στήθος και κλαιει"

Περίμενα ότι θα είναι εύκολος ο δρόμος της επιστροφής στο στήθος αλλα πάλι δεν ήταν . Ηταν επιπονος και κυριως μοναχικός.

Περίμενα ότι οι άνθρωποι που σε βλέπουν και σε αγγίζουν μπορουν να σε νιώσουν καλύτερα αλλα δεν - εγώ την κατανόηση και τη στοργή την βρήκα στο φορουμ σε κατι που για μενα ήταν όχι απλα σημαντικό αλλα βασικό....Να διορθώσω το κακό που είχα κανει στο μωρό μου...

Μπορώ να σου πω χιλιάδες περίμενα αλλα τελικά τα μωρά εμεις ο γύρος μας δεν είναι αυτό που περιμενουμε είναι απλα αυτό που είναι.

Δεν περίμενα ότι τα μωρά δεν είναι όπως αυτά που βλέπω στις διαφήμισεις χαμογελαστά, στουμπουλα, προγραμματισμένα.....

Δεν περίμενα απο τον εαυτό μου να εχω απομακρινθεί τόσο απο την κοινη λογικη που λεει ότι τα μωρά του ανθρώπινου είδους είναι τόσο ανύμπορα και τόσο εξαρτημένα απο μας που πολύ απλά δεν μπορουμε να εχουμε καμία απαίτηση απο αυτά. Τότε μου φαινόταν ότι ενας παιδίατρος εχει τη λύση για όλα .....αλλα εγώ που είμαι .... εγώ δεν εχω γνώμη εγω δεν εχω κρίση, εγώ δεν εχω ευθύνη, εγώ δεν πρεπει να ψάξω να δω τι γίνεται....

Αυτό που λες για τις γυναίκες δεν είναι αλήθεια η αλήθεια είναι ότι αρκετοι που ασχολούνται με το θεμα του θηλασμού πολύ απλά δεν τις ενημερώνουν σωστά για αυτά που πρέπει και δεν πρέπει να περιμένουν.

Δεν αρκεί κάποιος να ειναι υπερ του θηλασμού σημαντικό ειναι να είναι υπερ της θηλάζουσας μαμάς και του μωρού της;):D

Link to comment
Share on other sites

Σε τι επίπεδα είναι η παραγωγή σου; Αν θυμάμαι καλά σου είχαμε προτείνει πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού. Το ακολουθείς ακριβώς; Το μωρό θηλάζει;

 

κανω 8-9 αντλησεις ανα 2ωρο, εναν αποκλειστικο θηλασμο το πρωι και μετα πινει 4 γευματα, 2 δικα μου σε μπιμπερο και 2 ξενο. το μωρο θηλαζει αλλα στο 5λεπτο κλαιει και του δινω μπουκαλι εναλλαξ δικο μου με ξενο.ενδιαμεσα κανει και 5λεπτους θηλασμους γιατι θελει αγκαλιτσα της μαμας και ζιζακι για να ηρεμει!!καθημερινα αντλω περιπου 300 μλ. μου εδωσε μια κοπελα απο το φορουμ τριγωνελλα και δεν ξερω τι να κανω....να την πιω ή οχι?θελω να μειωσω το συμπληρωμα.....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη, το θέμα κλειδώνεται προς αποφυγή περεταίρω παραπληροφόρησης,

σχετικά ,

 

με το τί γνωρίζουν όλοι οι γιατροί, σχετικά με συμπληρώματα κ τριγωνέλλα

 

το τι οφείλουν να γνωρίζουν όλοι οι γιατροί για τα συμπληρώματα κ την τριγωνέλλα

 

για την επίδραση ή όχι της τριγωνέλλας στο συκώτι,

 

για το εάν η τριγωνέλλα περνάει απο το γάλα της μητέρας στο μωρό της,

 

για το πότε είναι καλό να παίρνει μια μητέρα τριγωνέλλα,

 

για το πότε πρέπει να αποφεύγει μια μητέρα να παίρνει τριγωνέλλα,

 

για το εάν συγκεκριμένα το βράσιμο (ρόφημα/τσάι) της τριγωνέλλας είναι επικίνδυνο

 

για το ποιός είναι ο πιο κατάλληλος τρόπος/σωστός τρόπος/ μή επικίνδυνος τρόπος να πάρει κάποιος τριγωνέλλα

 

και πιθανώς και άλλα ερωτήματα.

 

Για τα οποία ΔΕΝ υπάρχει ΜΙΑ , ισχύουσα για όλες καταστάσεις, ανεξάρτητη απο εξωτερικούς παράγοντες, και ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΟΡΘΗ,

απάντηση.

 

ο τιτλος θα μετονομαστεί σε

 

H τριγωνέλλα προκαλεί πρόβλημα στο συκώτι;

 

καθώς αυτό εμφανίζεται να είναι το θέμα της συζήτησης.

 

 

Θα θέλαμε να υπενθύμισουμε,

ότι καμία συζήτηση σε φόρουμ μπορεί να αντικαταστήσει την γνώμη του γιατρού σας,

και εάν δεν εμπιστεύεστε την γνώμη του γιατρού σας θα πρέπει να απευθυνθείτε σε άλλο γιατρό ειδικευμένο στο θηλασμό, ο οποίος φέρει και την ευθύνη στην περίπτωση που σας συστήσει να πάρετε το οποιοδήποτε φυτικό ή όχι σκέυασμα.

 

Τα οποιαδήποτε μέλη ενός φόρουμ είτε γράφουν με όνομα χρήστη, είτε γράφουν ως επιστημονικοί συνεργάτες, σημειώνουν απλώς τις απόψεις τους, οι οποίες ΔΕΝ είναι μπορούν να αντικαταστήσουν την άποψη ή την σύσταση του γιατρού ο οποίος σας βλέπει.

 

 

 

Παραθέτουμε επίσης, συνδέσμους που βρήκαμε στο διαδίκτυο οι οποίοι έχουν σχέση με τις συζητήσεις

 

όμως έιναι στα αγγλικά

Προβλήματα σε σχεση με τριγωνέλλα

 

 

http://www.whattoexpect.com/forums/breastfeeding/topic/fenugreek-problems

 

http://www.breastfeeding.com/all_about/fenugreek/all_about_fenugreek_precautions.html

 

Τριγωνέλλα και προβλημα στο συκώτι

Always consult a doctor before attempting to use fenugreek for a medicinal purpose.

 

Read more: http://www.livestrong.com/article/160577-fenugreek-liver-damage/#ixzz1afstQY00

 

http://www.livestrong.com/article/543385-fenugreek-for-the-liver/

 

As with any herb, consult your doctor before using fenugreek medicinally.

 

Read more: http://www.livestrong.com/article/543385-fenugreek-for-the-liver/#ixzz1aftNOCef

 

 

Η τριγωνέλλα βοηθάει στο διαβήτη

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18680121

 

Συστατικά συσκευασίας με τριγωνελλα

(σπόρος τριγωνέλλας)

http://www.vortexhealth.net/fenugreek.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...