Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλύτερη Βάφτιση...


GeorginaT

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια...

 

Μία ερώτηση προς όλες...

Με εξαίρεση τη δική σας που ήταν η πιο τέλεια...ποιά είναι η καλύτερη βάφτιση που πήγατε και γιατί...

 

Για πείτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου πω την αληθεια,οι περισσοτερες που εχω παει,δεν ειχαν κατι ιδιαιτερο!!!Με εξαιρεση τις προαλλες που πηγα σε μια και μαρεσε που ειχε παγωτατζη!!!Ολες οι αλλες δεν ειχαν ουτε θεμα ουτε τιποτα.

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο τις καλύτερες βαπτίσεις τις έχω δει από τις μαμάδες του forum, σε όσες έχω πάει είναι χωρίς θέμα αλλά αυτό είναι το λιγότερο οι περισσότερες είναι κακόγουστες.

Link to comment
Share on other sites

Σε όσες βαπτίσεις έχω πάει και πίστεψέ με είναι άπειρες ήταν όλα χύμα. Ούτε θέμα, ούτε κάτι ιδιαίτερο, ούτε γούστο...τίποτα.

Ακόμα και ξαδέλφη μου ζαχαροπλάστισα στις βαπτίσεις των παιδιών της μοίραζε γλυκά άσχετα με τα χρώματα και το όλο θέμα:rolleyes:

 

Πρέπει να ψαχτείς πολύ, να αφιερώσεις πολύ χρόνο και να βάλεις πολύ μεράκι για ένα καλό αποτέλεσμα αλλά οι πιο πολλές βαριούνται;)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ψαχτείς πολύ, να αφιερώσεις πολύ χρόνο και να βάλεις πολύ μεράκι για ένα καλό αποτέλεσμα αλλά οι πιο πολλές βαριούνται;)

 

O χρόνος είναι μεγάλη υπόθεση στις μέρες μας...δεν ξέρω αν βαριούνται, αν δεν προλαβαίνουν ή απλά δεν ξέρουν...

Πάντως έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες...

 

Στον μεγάλο είχα θέμα τους πειρατές...στη μικρή δεν θα έχω ιδιαίτερο θέμα...

απλά προγραμματίζω τη βάφτιση τον Δεκέμβριο και θα την κάνω στο πνεύμα των Χριστουγέννων....(κοινώς θα ξελυσσάξω τρελά!!! χαχα)

Αν και στην πρώτη μου επιλογή σκεφτόμουν να μην κάνω ιδιαίτερο θέμα αλλά παλ χρώματα και μπαλόνια...

 

Τελικά, δεν ξέρω κατά πόσο είναι η απουσία του θέματος ή η απουσία της απασχόλησης...γιατί μιλάμε για μία ημέρα που δεν θα ξαναέρθει.

 

Από τις καλύτερες που έχω πάει πάντως ήταν σε κτήμα...η τελετή έγινε το απόγευμα στο εκκλησάκι που είχε εκεί....μετά κάτσαμε φάγαμε....χορέψαμε και το διαλύσαμε στις 3!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ το ίδιο τις καλύτερες βαπτίσεις τις έχω δει από τις μαμάδες του forum, σε όσες έχω πάει είναι χωρίς θέμα αλλά αυτό είναι το λιγότερο οι περισσότερες είναι κακόγουστες.

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό και θα σας πω και το εξής.'Εχω παρατηρήσει ότι όσοι αναλαμβάνουν στολισμούς βαφτίσεων,κάνουν σχεδόν όλοι τα ίδια και μάλιστα επαναλαμβάνονται σε κάθε βάφτιση.Τις ίδιες τσαλακωμένες(μετά από τόσες χρήσεις)γάζες,τις ίδιες γυάλες με κουφέτα και στάνταρ ένα μεγάλο κηροπήγιο.Δεν ξέρω πόσα λεφτά παίρνουν,αλλά για μένα δεν τα αξίζουν.Θα μου πείτε,ποιός θα πάει να τα στολίσει,αν δεν υπάρχουν εθελοντές από την μεριά της οικογένειας??Αυτό είναι το μόνο θέμα.

Πάντως τους καλύτερους στολισμούς τους κάνει συγκεκριμένο μαγαζί που και πανάκριβο είναι και ο ιδιοκτήτης του είναι πολύ αγενής(έχω προσωπική άποψη σε αυτό,από τον τρόπο που φέρθηκε σε πολλά άτομα σε βάφτιση στην οποία ήμουν καλεσμένη).Όλοι οι υπόλοιποι αντιγράφουν ο ένας τον άλλον.

Αυτά που έχω δει από πολλές μανούλες του φόρουμ είναι απείρως καλύτερα,διότι έχουν την προσωπική τους πινελιά.

 

Αν μιλήσουμε γενικότερα,η καλύτερη βάφτιση είναι αυτή στην οποία πηγαίνεις επειδή πραγματικά αγαπάς αυτούς τους ανθρώπους και όχι μόνο από υποχρέωση,όπου συγκινείσαι όσο και αυτοί και όπου διασκεδάζεις απλά και μόνο επειδή είσαι μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη βάφτιση είναι αυτή στην οποία πηγαίνεις επειδή πραγματικά αγαπάς αυτούς τους ανθρώπους και όχι μόνο από υποχρέωση,όπου συγκινείσαι όσο και αυτοί και όπου διασκεδάζεις απλά και μόνο επειδή είσαι μαζί τους.

Συμφωνώ απόλυτα!!!!

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό και θα σας πω και το εξής.'Εχω παρατηρήσει ότι όσοι αναλαμβάνουν στολισμούς βαφτίσεων,κάνουν σχεδόν όλοι τα ίδια και μάλιστα επαναλαμβάνονται σε κάθε βάφτιση.Τις ίδιες τσαλακωμένες(μετά από τόσες χρήσεις)γάζες,τις ίδιες γυάλες με κουφέτα και στάνταρ ένα μεγάλο κηροπήγιο.Δεν ξέρω πόσα λεφτά παίρνουν,αλλά για μένα δεν τα αξίζουν.Θα μου πείτε,ποιός θα πάει να τα στολίσει,αν δεν υπάρχουν εθελοντές από την μεριά της οικογένειας??Αυτό είναι το μόνο θέμα.

Πάντως τους καλύτερους στολισμούς τους κάνει συγκεκριμένο μαγαζί που και πανάκριβο είναι και ο ιδιοκτήτης του είναι πολύ αγενής(έχω προσωπική άποψη σε αυτό,από τον τρόπο που φέρθηκε σε πολλά άτομα σε βάφτιση στην οποία ήμουν καλεσμένη).Όλοι οι υπόλοιποι αντιγράφουν ο ένας τον άλλον.

Αυτά που έχω δει από πολλές μανούλες του φόρουμ είναι απείρως καλύτερα,διότι έχουν την προσωπική τους πινελιά.

 

Αν μιλήσουμε γενικότερα,η καλύτερη βάφτιση είναι αυτή στην οποία πηγαίνεις επειδή πραγματικά αγαπάς αυτούς τους ανθρώπους και όχι μόνο από υποχρέωση,όπου συγκινείσαι όσο και αυτοί και όπου διασκεδάζεις απλά και μόνο επειδή είσαι μαζί τους.

 

christina συμφωνώ και στα 2 σημεία....

Οι μαμάδες του forum κάνουν ασύλληπτα πράγματα....με πολύ κέφι και αγάπη για τα παιδάκια τους....ενώ κάποιο "επαγγελματίες" του χώρου απλά κάνουν τα ίδια παντού.

Δεν ξέρω σε ποιο μαγαζί αναφέρεσαι και δεν είναι επί της παρούσης...θα σου στείλω pm επί του θέματος αν είναι.

Πάντως το χειρότερό μου ήταν όταν είδα σε μαγαζί πράγματα που είχαν συζητηθεί στο forum...ξενέρωσα τελείως...πλήρης αντιγραφή λέμε....

 

Sorry αλλά από υποχρέωση δεν πάω πουθενά...αν δεν το νιώθω πολύ απλά δεν το κάνω...

δεν υπάρχει νόημα να πάω και να κοιτάζω πότε θα φύγω...και ούτε καλώ από υποχρέωση...

προτιμώ λίγοι και καλοί!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε κορίτσια μία ¨"ωραία" και "καλή" βάπτιση πρέπει να έχει θέμα? για να γίνω πιο συγκεκριμένη... εγώ στην βάπτιση των παιδιών μου ήθελα οπωσδήποτε να βοήθησω άλλα παιδάκια λιγοτερα τυχερά από τα δικά μου και έτσι όσο πράγματα μπορούσα τα πήρα από το χαμόγελο του παιδιού. Η πρόσκληση πχ δεν ταίριαζε με την μπομπονιέρα? Ε και? Η ουσία ήταν ότι τα λεφτά έπιασαν τόπο. Ηταν μία πολύχρωμη βάπτιση παρέα με αγαπήμένα πρόσωπα. Μήπως χάνουμε την ουσία ξοδεύοντας λεφτά για πράγματα που μόνο κουτσομπόληδες και άνθρωποί που δεν ερχονται για την χαρά του παιδιού θα ασχοληθούν?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε κορίτσια μία ¨"ωραία" και "καλή" βάπτιση πρέπει να έχει θέμα? για να γίνω πιο συγκεκριμένη... εγώ στην βάπτιση των παιδιών μου ήθελα οπωσδήποτε να βοήθησω άλλα παιδάκια λιγοτερα τυχερά από τα δικά μου και έτσι όσο πράγματα μπορούσα τα πήρα από το χαμόγελο του παιδιού. Η πρόσκληση πχ δεν ταίριαζε με την μπομπονιέρα? Ε και? Η ουσία ήταν ότι τα λεφτά έπιασαν τόπο. Ηταν μία πολύχρωμη βάπτιση παρέα με αγαπήμένα πρόσωπα. Μήπως χάνουμε την ουσία ξοδεύοντας λεφτά για πράγματα που μόνο κουτσομπόληδες και άνθρωποί που δεν ερχονται για την χαρά του παιδιού θα ασχοληθούν?

TWINMAMA αν και ειχα και γω θέμα στην βαπτιση περσι του γιού μου, θα συμφωνήσω με όσα γραφεις.Αυτο με τις μπομπονιερες απο το χαμογελο του παιδιού το κάνε και μια φίλη μου και τα σχόλια ήταν πολύ θετικά απο όλους.Σημασία εχει οτι περάσαμε ωραία στην βάπτιση του μωρού της και συμετείχαμε και μεις στη χαρά της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι βαφτίσεις που μου έχουν μείνει είχαν ωραίους χώρους για το τραπέζι. Ο ένας ήταν σε ένα παραθαλάσσιο μέρος στο Καβούρι, όπου είχε και έναν χώρο για τα μικρά με κλόουν και ο άλλος επίσης σε κτήμα, με κάποιον να απασχολεί τα μικρά. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ο κλόουν τελικά, αλλά όλοι ήταν πιο χαλαροί, γιατί δεν "κυνηγούσαν"... Και τα μέρη με εντυπωσίασαν πολύ. Άξιζαν τα έξοδα. Ωραίες καλοκαιρινές μέρες, με κόσμο να έχει φτιάξει ωραίες παρέες, σε όμορφα μέρη. Τι άλλο να θέλει κανείς;

 

Φυσικά και σημαντικές στιγμές ήταν όλες οι βαφτίσεις των πιο κοντινών μας προσώπων, ασχέτως αν έγινε το οτιδήποτε σχετικά με τραπέζι, διακόσμηση κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οτι καμια απολυτως εκδηλωση δεν εινια τελεια οσο καλα και να την οργανωσεις, ο,τι στολισμο και να κανιες, ο,τι και να προσφερεις. Νομιζω οτι πετυχημενη εκδηλωση γενικα (γαμος, βαφτιση, γενεθλια κτλ) ειναι αυτη που δεν ξεφευγει απο τους στοχους της και περνανε καλα οι καλεσμενοι και οι οργανωτες φυσικα, αλλα ειδικα οι καλεσμενοι.

Πχ για καποιον μπορει καλη βαφτιση να ειναι αυτη θα εχει θεμα και ωραιο στολισμο και ωραια μπομπο. Για αλλον μπορει να ειναι να εχει ωραιο φαγητο, για αλλον να εχει ωραια εκκλησια, για αλλον να εινια κομψη και οχι κιτς, για αλλον πρωτοτυπη και παει λεγοντας.

 

Περασαμε απιστευτα στη βαφτιση της κουμπαρας μου. Ηταν σε ξωκκλησι, ειχε διπλα και ενα κεντρακι και ειχε φερει και μικρη ορχηστρουλα. Ουτε πολυ στολισμο ειχε γιατι ειχε πολυ ωραιο αυλογυρο η εκκλησια, ηταν καλοκαιρι, καθισαμε μεχρι αργα και χορεψαμε απιστευτα.

 

Επισης περασαμε τωρα τελευταια πριν καμια βδομαδα απο μια εκκλησια πιο πανω παο το σπιτι που εχει και πλατειουλα στον αυλογυρο. Δεν ημασταν καλεσμενοι, καναμε βολτα με το καροτσι. Βαφτιζανε διδυμα και οι ανθρωποι ειχαν κανει απιστευτα πραγματα και εντυπωσιαστηκαμε και εγω και ο αντρας μου και το μωρο μη σας πω.

Ειχαν τεντες και κετεριγκ και τραπεζακια και παγωτατζη και αναρωτιομασταν ποσο να ξοδεψαν. Αλλα ηταν ολα κομψα και ομορφα και με στολισμο με μπαλονια (που δεν με ενθουσιαζει προσωπικα αλλα ο συγκεκριμενος ηταν ομορφος). γενικα εντυπωσιαστηκαμε και μας αρεσε και ειδικα το παγωτο στο κατακαλοκαιρο. (Το λιμπιστικαμε αλλα εννοειεται δεν πηγαμε να παρουμε.)

 

Θα συμφωνησω ομως οτι παρατηρω τωρα τελευταια σε πολλες βαφτισεις κοινοτοπο στολισμο. Η ιδια καμαρα με μπαλονια, οι ιδιες στηλες με μπαλονια, και τα ιδια χρωματα... Αλλα ακομα κι η κοινοτοπια ειναι ομορφια εφοσον αρεσε και ηταν στοχος για τους γονεις η τους νονους.

 

Κοινως, αν στοχος μου ειναι στη βαφτιση να φανε καλα οι καλεσμενοι και να χορεψουν και το πετυχω οκ, αν στοχος εινια να εχ θεμα και ολα ομοιομορφα και το πετυχω οκ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε κορίτσια μία ¨"ωραία" και "καλή" βάπτιση πρέπει να έχει θέμα? για να γίνω πιο συγκεκριμένη... εγώ στην βάπτιση των παιδιών μου ήθελα οπωσδήποτε να βοήθησω άλλα παιδάκια λιγοτερα τυχερά από τα δικά μου και έτσι όσο πράγματα μπορούσα τα πήρα από το χαμόγελο του παιδιού. Η πρόσκληση πχ δεν ταίριαζε με την μπομπονιέρα? Ε και? Η ουσία ήταν ότι τα λεφτά έπιασαν τόπο. Ηταν μία πολύχρωμη βάπτιση παρέα με αγαπήμένα πρόσωπα. Μήπως χάνουμε την ουσία ξοδεύοντας λεφτά για πράγματα που μόνο κουτσομπόληδες και άνθρωποί που δεν ερχονται για την χαρά του παιδιού θα ασχοληθούν?

 

Η πολυχρωμια ειναι ωραιοτατη. Και κατ' εμε μια χαρα πετυχες το στοχο σου. ΚΑι μπραβο σου γιατι βοηθησες και παιδακια που εχουν αναγκη. Και το θεμα σου ηταν η πολυχρωμια:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε κορίτσια μία ¨"ωραία" και "καλή" βάπτιση πρέπει να έχει θέμα? για να γίνω πιο συγκεκριμένη... εγώ στην βάπτιση των παιδιών μου ήθελα οπωσδήποτε να βοήθησω άλλα παιδάκια λιγοτερα τυχερά από τα δικά μου και έτσι όσο πράγματα μπορούσα τα πήρα από το χαμόγελο του παιδιού. Η πρόσκληση πχ δεν ταίριαζε με την μπομπονιέρα? Ε και? Η ουσία ήταν ότι τα λεφτά έπιασαν τόπο. Ηταν μία πολύχρωμη βάπτιση παρέα με αγαπήμένα πρόσωπα. Μήπως χάνουμε την ουσία ξοδεύοντας λεφτά για πράγματα που μόνο κουτσομπόληδες και άνθρωποί που δεν ερχονται για την χαρά του παιδιού θα ασχοληθούν?

Συμφωνώ... Ωραίο είναι να υπάρχει θέμα αν κάποιος έχει όρεξη ν' ασχοληθεί παραπάνω, αλλά όχι να γίνει καταναγκασμός, ή το θέμα να "καπελώνει" τη βάφτιση. Δεν βλέπω δηλαδή ότι προσφέρει κάτι ουσιαστικό ένας κροκόδειλος ή μία καμηλοπάρδαλη πάνω στο μαρτυρικό.

Τελικά, κριτήρια για το αν είναι ωραία η βάφτιση, βάζω την τοποθεσία, να είναι φιλικός ο παπάς με τους γονείς και το μωρό, αν έχει τραπέζι να μην είναι στριμωγμένο, να υπάρχει μια απασχόληση για τα παιδιά και να έχει καλό φαγητό, να μην υπάρχουν μούτρα και να είναι χαλαροί και όχι σφιγμένοι οι γονείς. Αστάθμητος παράγοντας να μην κλαίει πολύ το μωρό... όλα τα υπόλοιπα είναι γαρνιτούρα.

Αν και δεν έχει τύχει να πάω σε βάφτιση και να πω ότι δεν ήταν ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Οι βαφτίσεις που μου έχουν μείνει είχαν ωραίους χώρους για το τραπέζι. Ο ένας ήταν σε ένα παραθαλάσσιο μέρος στο Καβούρι, όπου είχε και έναν χώρο για τα μικρά με κλόουν και ο άλλος επίσης σε κτήμα, με κάποιον να απασχολεί τα μικρά. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ο κλόουν τελικά, αλλά όλοι ήταν πιο χαλαροί, γιατί δεν "κυνηγούσαν"... Και τα μέρη με εντυπωσίασαν πολύ. Άξιζαν τα έξοδα. Ωραίες καλοκαιρινές μέρες, με κόσμο να έχει φτιάξει ωραίες παρέες, σε όμορφα μέρη. Τι άλλο να θέλει κανείς;

 

Φυσικά και σημαντικές στιγμές ήταν όλες οι βαφτίσεις των πιο κοντινών μας προσώπων, ασχέτως αν έγινε το οτιδήποτε σχετικά με τραπέζι, διακόσμηση κτλ...

 

τα κτηματα γενικα ειναι πολυ εντυπωσιακοι χωροι και θα συμφωνησω οτι απο τις εκδηλωσεις γενικα μενει το τραπεζι. Εγω το επαθα αυτο σε γαμο. Πηγαμε σε κτημα πρωτη φορα σε εναν ψιλοασχετο γαμο και περασαμε τελεια με πολυ καλο φαγητο και άπλα και ολα τα καλα. Και τη γαμοβαφτιση τελικα την καναμε στο ιδιο κτημα για ολους αυτους τους λογους. Επενδυσαμε εκει οικονομικα και οχι τοσο σε στολισμο και μπομπο. Καναμε οικονομικα αλλα πολυ κομψα και ομορφα πραγματα χωρις υπερβολες και περιττοτητες (δεν μας αρεσαν κιολας) και ολοι ακομα μιλανε για τη γαμοβαφτιση μας:lol:. Και ειχαμε και θεμα στη βαφτιση δελφινακια και αστεριες (το διαλεξε η νονα μας). Αλλα ηταν πινελιες και οχι φορτωμενα πραγματα. Και εγω θεωρω οτι πετυχαμε το στοχο μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.

Πάντως το χειρότερό μου ήταν όταν είδα σε μαγαζί πράγματα που είχαν συζητηθεί στο forum...ξενέρωσα τελείως...πλήρης αντιγραφή λέμε....

 

 

Για πες λεπτομέρειες!!!

Link to comment
Share on other sites

Η πολυχρωμια ειναι ωραιοτατη. Και κατ' εμε μια χαρα πετυχες το στοχο σου. ΚΑι μπραβο σου γιατι βοηθησες και παιδακια που εχουν αναγκη. Και το θεμα σου ηταν η πολυχρωμια:lol::lol::lol:

 

Xρώμα και μπαλόνια το είχα σκεφτεί και εγώ...χωρίς θέμα...και πιστεύω ότι το τελικό αποτέλεσμα θα έβγαινε ωραίο...

 

Σημασία πάντα έχει το τελικό αποτέλεσμα...

το να είναι κάτι προσεγμένο και καλόγουστο...είναι θετικό...

το να βοηθάς παιδάκια και ιδρύματα...είναι θετικότατο...

 

Για μένα η βάφτιση είναι για τα πιτσιρίκια...και πρέπει πρωτίστως τα πιτσιρίκια να περάσουν καλά...στη βάφτιση του μεγάλου είχα μουσική... αλλά ούτε κατά διάνοια πίστα και χορό...δεν το ήθελα...κάτι που μπορεί κάποιους να ξένισε, να απογοήτευσε, να μην τους άρεσε...αλλά δεν με πειράζει.

Αυτό που είχε ήταν ένα τεράστιο παιδότοπο...που ξελύσσαξαν όλα τα πιτσιρίκια...

οι γονείς έκατσαν και έφαγαν βλέποντας τα παιδιά τους να χοροπηδάνε...

χωρίς να τα κυνηγάνε από πίσω...όμορφα και χαλαρά...τα πιτσιρίκια έφυγαν με την υπόσχεση ότι θα ξαναπάνε άλλη μέρα για να παίξουν πάλι...

 

Τώρα με τα παιδιά, η όποια απασχόληση των παιδιών που θα με αφήσει λίγο ήρεμη, να πω καμμιά κουβέντα και να φάω...όχι να καταπιώ...θα πω ότι είναι το καλύτερο σημείο στην οργάνωση μίας βάφτισης. :)

Link to comment
Share on other sites

.

Πάντως το χειρότερό μου ήταν όταν είδα σε μαγαζί πράγματα που είχαν συζητηθεί στο forum...ξενέρωσα τελείως...πλήρης αντιγραφή λέμε....

 

 

Για πες λεπτομέρειες!!!

 

Christina δεν θυμάμαι όλες τις λεπτομέρειες γιατί το σκηνικό έγινε πριν 2 χρόνια...

όταν ψαχνόμουν για τη βάφτιση του μεγάλου...και είχα δει στο forum κείμενο, και προσκλητήριο που έκανε μία μαμά που ήταν και πρωτότυπο και ξεχωριστό...

ε, λοιπόν 1-2 βδομάδες μετά το είδα σε μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας...

Ότι είχε περιγραφεί ακριβώς από τη μαμά...

 

Αν το είχα δει σε όλα τα μαγαζιά θα έλεγα "οk είναι κάτι συνηθισμένο"...

και δεν ήταν το μαγαζί που είχε συνεργαστεί η μαμά καθώς η κοπέλα ήταν από την επαρχία...γενικότερα κατά καιρούς έχω δει διάφορες ιδέες από εδώ να υλοποιούνται σε μαγαζιά του χώρου...και ακόμα δεν έχω πειστεί ότι είναι τα μαγαζιά που συνεργάστηκαν οι κοπέλες... και εκεί ξενερώνω...όταν δεν αντιγράφουν Αμερική ή Ιταλία, αντιγράφουν τοπικά...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ... Ωραίο είναι να υπάρχει θέμα αν κάποιος έχει όρεξη ν' ασχοληθεί παραπάνω, αλλά όχι να γίνει καταναγκασμός, ή το θέμα να "καπελώνει" τη βάφτιση. Δεν βλέπω δηλαδή ότι προσφέρει κάτι ουσιαστικό ένας κροκόδειλος ή μία καμηλοπάρδαλη πάνω στο μαρτυρικό.

 

Το θέμα για μένα είναι να βοηθήσει λίγο την κατάσταση...ώστε να μην πελαγώσεις ψάχνοντας προσκλητήρια / μπομπο / στολισμούς...αν έχεις θέμα θεωρώ ότι είναι πιο εύκολη η υπόθεση καθώς αποκλείεις διάφορα πράγματα...

 

Τώρα για τον κροκόδειλο και την καμηλοπάρδαλη στο μαρτυρικό...έδωσες τρελή ιδέα!

:)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τον κροκόδειλο και την καμηλοπάρδαλη στο μαρτυρικό...έδωσες τρελή ιδέα!

:)

Το είχα δει σε βάφτιση με θέμα "ζώα της ζούγκλας", που ήταν η αρτιότερη βάφτιση που έχω πάει από πλευράς οργάνωσης. Είχε φιλντισένια ζωάκια πολύ διακριτικά πάνω στο μαρτυρικό, που τα κράτησα για το χριστουγεννιάτικο δέντρο. Γενικά τα πράγματα ήταν τόσο καλόγουστα που τα έχω κρατήσει όλα. Οι μπουμπουνιέρες ήταν ξύλινα μπαουλάκια σαφάρι για τους μεγάλους και κρεμάστρες ζωάκια για τους μικρούς. Ήταν όλα πολύ προσεγμένα.

Link to comment
Share on other sites

Xρώμα και μπαλόνια το είχα σκεφτεί και εγώ...χωρίς θέμα...και πιστεύω ότι το τελικό αποτέλεσμα θα έβγαινε ωραίο...

 

Σημασία πάντα έχει το τελικό αποτέλεσμα...

το να είναι κάτι προσεγμένο και καλόγουστο...είναι θετικό...

το να βοηθάς παιδάκια και ιδρύματα...είναι θετικότατο...

 

Για μένα η βάφτιση είναι για τα πιτσιρίκια...και πρέπει πρωτίστως τα πιτσιρίκια να περάσουν καλά...στη βάφτιση του μεγάλου είχα μουσική... αλλά ούτε κατά διάνοια πίστα και χορό...δεν το ήθελα...κάτι που μπορεί κάποιους να ξένισε, να απογοήτευσε, να μην τους άρεσε...αλλά δεν με πειράζει.

Αυτό που είχε ήταν ένα τεράστιο παιδότοπο...που ξελύσσαξαν όλα τα πιτσιρίκια...

οι γονείς έκατσαν και έφαγαν βλέποντας τα παιδιά τους να χοροπηδάνε...

χωρίς να τα κυνηγάνε από πίσω...όμορφα και χαλαρά...τα πιτσιρίκια έφυγαν με την υπόσχεση ότι θα ξαναπάνε άλλη μέρα για να παίξουν πάλι...

 

Τώρα με τα παιδιά, η όποια απασχόληση των παιδιών που θα με αφήσει λίγο ήρεμη, να πω καμμιά κουβέντα και να φάω...όχι να καταπιώ...θα πω ότι είναι το καλύτερο σημείο στην οργάνωση μίας βάφτισης. :)

 

Το προσεγμενο και καλογουστο αποτελεσμα ειναι σημαντικο και δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ειναι πανακριβο.

Την καλυτερη δουλεια εκανες με τον "παιδοτοπο".

Γενικα μονο της κουμπαρας μου ειχε μουσικη και χορεψαμε. Αλλα το σηκωνε και ο καιρος και το μερος. Ολες οι αλλες βαφτισεις ηταν απλα ενα τραπεζι (και οχι παντα, ακομα και απο συγγενεις) και μαλιστα πιο ταβερνοειδες και στριμωχτο:?. Εμας ηταν και γαμος και βαφτιση οποτε ο ντι τζει αναγκαιος. Και τα πιτσιρικια ειχαν απειρο γκαζον να παιζουν και να τρεχουν.

 

Αμα κανω αλλο παιδακι εχω σκεφτει και εγω ενα τραπεζι μονο, χωρις εννοειται τυμπανοκρουσιες, με άπλα και καλό φαγητο. Αλλά μαλλον αυτο προς το τετριμμενο φερνει, οποτε τοτε θα το ξανασκεφτω. χαχαχα

Αλλα αυτο με την απασχοληση των παιδιων πραγματικα ποτε δεν το ειχα σκεφτει και εχετε απολυτο δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε κορίτσια μία ¨"ωραία" και "καλή" βάπτιση πρέπει να έχει θέμα? για να γίνω πιο συγκεκριμένη... εγώ στην βάπτιση των παιδιών μου ήθελα οπωσδήποτε να βοήθησω άλλα παιδάκια λιγοτερα τυχερά από τα δικά μου και έτσι όσο πράγματα μπορούσα τα πήρα από το χαμόγελο του παιδιού. Η πρόσκληση πχ δεν ταίριαζε με την μπομπονιέρα? Ε και? Η ουσία ήταν ότι τα λεφτά έπιασαν τόπο. Ηταν μία πολύχρωμη βάπτιση παρέα με αγαπήμένα πρόσωπα. Μήπως χάνουμε την ουσία ξοδεύοντας λεφτά για πράγματα που μόνο κουτσομπόληδες και άνθρωποί που δεν ερχονται για την χαρά του παιδιού θα ασχοληθούν?

συμφωνω! κ εγω ξεκινωντας δεν ειχα συγκεκριμενο θεμα ( μου φαινοντουσαν οοολα πολυ ''φορεμενα''). αλλα μου βγηκε στην πορεια... τυχαια! ομως τελικα ταιριαξαν ολα τελεια μεταξυ τους! σε τονους του γαλαζιου κ τυρκουαζ.

προσκλητηρια εφτιαξα μονη μου γαλαζια κουτακια με λευκο πουα. μπουμπουνιερες απο το χαμογελο του παιδιου, πουγακια αλλα μου φαινοντουσαν λιγο σκετα, κ εβαλα επανω(μονη μου) παραμανες με κρεμαστα πιπιλες κ αγορακια.

παιδικες μπομπο παρηγγειλα τεραστια στρογγυλα χρωματστα γλυφιτζουρια τυλιγμενα μεσα σε διχτινο τουλι πολυ εντυπωσιακα(τα ειχα δει σε ενα σαιτ αλλα τα εκανα με παραλλαγη;))

στολισμο καθολου μπαλλονια πολυ κιτς τα θεωρω πια:rolleyes:

εκανα στο ιδιο ανθοπωλειο πο ειχα κανει κ τον γαμο, του κοβει του ανθρωπου του ειχα απολυτη εμπιστοσυνη. στον γαμο ολοι με ρωτουσαν για τον στολισμο οπως κ στην βαφτιση:lol:. εβαλα στις 2 κολωνες στην εισοδο της εκκλησιας στεφανι με λουλουδια κρεμοντουσαν κ κορδελες. κ στον διαδρομο γαζες λευκο με γαλαζιο με κουτια πουα αριβως σαν αυτα του προσκλητηριου! με γαλαζιες ορχιδεες κ κατι αλλα μωβ λουλουδακια σουπερ!

κ τελος μπισκοτα σε σχημα μπιμπερο κ cup cakes με τρισδιαστατο σχεδιο μπιμπερο κ πιπιλες.

η νονα που ειχε λυσαξει να της πω τι θεμα ηθελα για να το ταιραξει εκανε τελικα μελισσουλες κ πηρε κ κουτακια για τα λαδικα κ τα μαρτυρικα. ηταν ολα πολυ αρμονικα δεμενα μεταξυ τους κ πηραμε πολυ θετικα σχολια. κεφι να υπαρχει. κ μην αφηνετε τους ''επαγγελματιες''

να σας πασσαρουν οτι θελουν ειναι ευκολο για αυτους. αλλα φταιμε κ εμεις γιατι ζηταμε τα ιδια κ τα ιδια, βαρεθηκα λεμε να μαζευω βατραχους κ πριγκηπισες κ πειρατες απο τα βαφτισια. ελεος!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Το προσεγμενο και καλογουστο αποτελεσμα ειναι σημαντικο και δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ειναι πανακριβο.

Την καλυτερη δουλεια εκανες με τον "παιδοτοπο".

Γενικα μονο της κουμπαρας μου ειχε μουσικη και χορεψαμε. Αλλα το σηκωνε και ο καιρος και το μερος. Ολες οι αλλες βαφτισεις ηταν απλα ενα τραπεζι (και οχι παντα, ακομα και απο συγγενεις) και μαλιστα πιο ταβερνοειδες και στριμωχτο:?. Εμας ηταν και γαμος και βαφτιση οποτε ο ντι τζει αναγκαιος. Και τα πιτσιρικια ειχαν απειρο γκαζον να παιζουν και να τρεχουν.

 

Αμα κανω αλλο παιδακι εχω σκεφτει και εγω ενα τραπεζι μονο, χωρις εννοειται τυμπανοκρουσιες, με άπλα και καλό φαγητο. Αλλά μαλλον αυτο προς το τετριμμενο φερνει, οποτε τοτε θα το ξανασκεφτω. χαχαχα

Αλλα αυτο με την απασχοληση των παιδιων πραγματικα ποτε δεν το ειχα σκεφτει και εχετε απολυτο δικιο.

κ επανερχομαι:) στο τραπεζι μου ειχε δωσει ιδεα η κουμπαρα μου ,να εχω μαρκαδορους(πλενομενους παντα!) κ πολλααα χαρτια (ειχα τυπωσει με ετοιμες εικονες) ειχαμε πανω απο 20 πιτσιρικια κ ουτε τα ακουσαμε τους ειχα στολισει ενα τραπεζι για την ζωγραφικη ειχα αραδιασει κ διαφορες λιχουδιες για τα μικρα .....κ ηπιαμε κ χορεψαμε μια χαρα.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα στις βαπτίσεις δακρύζω, συγκινούμαι.

Αλήθεια το μόνο που κοιτάζω είναι το μωράκι και τους ευτυχισμένους γονείς!

Αν θα έπρεπε να ξεχωρίσω μία αυτή είναι μια βάπτιση που πέτυχα στην Παναγία της Τήνου, (είχαμε πάει να προσκηνύσουμε και τυχαια την είδαμε).

Ήταν ΜΟΝΟ οι γονείς, το μωρό, 2 νέοι προφανώς οι νονοί, μια γιαγιά και 2 παππούδες. Είχαν βγει έξω και έβγαζαν φωτογραφία και έλαμπαν όλοι από χαρά και ευτυχία. Ε λοιπόν αυτό μου έχει μείνει!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια...

 

Μία ερώτηση προς όλες...

Με εξαίρεση τη δική σας που ήταν η πιο τέλεια...ποιά είναι η καλύτερη βάφτιση που πήγατε και γιατί...

 

Για πείτε...

 

Έλα στη δικιά μας!Θα είναι η πιο τέλεια!

Δεν έχω απευθυνθεί σε κανέναν επαγγελματία.Θα γίνει επαρχία και έχω φτιάξει ένα φορτηγό πράγματα...να δούμε πως θα τα μεταφέρω!

Έχω κι κατά νου πράγματα που κανείς δεν γνωρίζει και μια διάθεση στο ζενίθ,καθότι από χαρές τέτοιες πάλι στους γάμους των παιδιών μου.

Εγώ πάλι τέλεια βάφτιση λέω αυτήν που περνάω ωραία με οικείους ανθρώπους!

Κι έτσι ευχαριστήθηκα την βάφτιση της κόρης μου που έγινε ξεπερνώντας τα πρέπει και με καλεσμένους πολλούς φίλους.Οι συγγενείς ούτε που το κατάλαβαν ότι βαφτίσαμε παιδί ούτε που νοιάστηκαν μετά!Και τώρα έτσι. Με φίλους σε μέρη που διαλέξαμε με αγάπη και με χειροποίητα καλούδια από την αρχή ως το τέλος!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...