Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλύτερη Βάφτιση...


GeorginaT

Recommended Posts

πηγα τον απριλιο σε μια βαπτιση ο γιατρος μου βαφτισε το δευτερο γιο του και επαθα την πλακα μου απο στολισμο μπομπονιερες προσκλητηριο γλυκο τι να πω?εμεινα με το στομα ανοιχτο.καλα αυτο που λεμε το προσκλητηριο ειναι η πρωτη εντυπωση για το τι θα ακολουθησει.πρωτη φορα το ειχα δει αν μπορεσω και το βγαλω φωτο θα σας το στειλω.μετα μας ειχαν καλεσμενους και στο τραπεζι οχι μπουφε μεριδες πιατελες με κρεατα ακομη και αρνι ειχαν σε καθε τραπεζι σε πιατελα σκασαμε σαλατες και γλυκα στο τελος.καλοντυμενος αυτος η γυναικα του και τα 2 παιδια φορους κοστουμια καλα ο μικρουλης φορουσε γιλεκακι-σακακι και γραβατα δεν εκλαψε ηταν ησυχος

τα πιτσιρικια μου ξετρελαθηκαν με το μηχανημα που πετουσε μπορμπουλιθρες.

και η νονα ομως απο οτι ακουσα ηταν καθηγητρια καρδιολογος.πηγαμε και εμεις..... .ημουν και 3 μηνων εγκυος αντε να βρεις να βαλεις ρουχα για να εισαι καλο ντυμενη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια διάβασα τώρα αυτό το τόπικ και μου πέσαν τα μούτρα απο κάποιες παραπάνω δημοσιευσεις...

εγω θα κάνω μία βάπτιση και το θέμα και κάποιες ιδέες είναι απο εδώ απο κάποια κοπέλα που βάφτιζε. βλακεία λέτε ε? βέβαια εμάς είναι αγοράκι αυτής ήταν κοριτσάκι και ανοείται οτι δεν θα είναι ίδια απλα η ιδέα. βέβαια πήρα πρώτα την άδεια της κοπέλας για το αν έχει πρόβλημα με αυτό και μου είπε οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω βαρεθει να ακουω για "ΤΟ ΘΕΜΑ" της βαφτισης ή του παρτι. εχετε την εντυπωση οτι τα παιδια καταλαβαινουν ή δινουν σημασια? οι δε μεγαλοι σιγα μην κατσουν να θυμηθουν ή να προσεξουν. πιστευω οτι το καλυτερο (αφου ξοδευουμε τοσα λεφτα ) ειναι να κανουμε προσκλητηρια ή μπομπονιερες απο το χαμογελο του παιδιου. τουλαχιστον να βοηθησουμε εκει που υπαρχει αναγκη.

το να προσφερω τον ακριβοτερο μπουφε στους καλεσμενους, ή να κανω στολισμο υπερπαραγωγη, δεν εχει κατα τη γνωμη μου νοημα.

 

δηλ οι καλεσμενοι μου ερχονται σαν τα λιγουρια να φανε τονους το χαβιαρι? ε αν ειναι τετοιοι δεν τους θελω. ενταξει, να γινει μια ωραια αξιοπρεπης βαφτιση, ενα ωραιο παρτακι μετα, να διασκεδασουν τα καλεσμενα παιδακια παιζοντας και να πιουν ενα κρασακι ησυχα ησυχα οι γονεις. αλλά νομιζω οτι αυτο φτανει.

 

οσο για τα ωραια ρουχα, εχω να πω οτι ο γιος μου οταν του φοραω "τα καλα του" πολυ αντιδρα. μαλιστα προσφατα σε βαφτιση που φορουσε ωραιο πουκαμισο, στην ταβερνα μονος του επιασε και το εβγαλε και εμεινε με τη φανελα!!!!

παλι κουκλος ηταν!!!!

στη δικη του βαφτιση που η νονα του ειχε ψωνισει πολυ ωραια αλλά και ευκολοφορετα και απλα ρουχα, η μανα μου προτεινε να τον αφησουμε με τα "εσωρουχακια" τα βαφτιστικα διοτι ειχε τρελη ζεστη.

θελω να πω οτι μερικα πραγματα ειναι υπερτιμημενα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα στις βαπτίσεις δακρύζω, συγκινούμαι.

Αλήθεια το μόνο που κοιτάζω είναι το μωράκι και τους ευτυχισμένους γονείς!

Αν θα έπρεπε να ξεχωρίσω μία αυτή είναι μια βάπτιση που πέτυχα στην Παναγία της Τήνου, (είχαμε πάει να προσκηνύσουμε και τυχαια την είδαμε).

Ήταν ΜΟΝΟ οι γονείς, το μωρό, 2 νέοι προφανώς οι νονοί, μια γιαγιά και 2 παππούδες. Είχαν βγει έξω και έβγαζαν φωτογραφία και έλαμπαν όλοι από χαρά και ευτυχία. Ε λοιπόν αυτό μου έχει μείνει!

 

 

Τι γλυκιά εικόνα!!!:D:D

Βάφτιση χωρίς το άγχος, τα σχόλια και τα αναπάντεχα προβλήματα μιας βάφτισης...

Μόνο ευτυχία και πολύ αγάπη μεταξύ τους!!!!

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια διάβασα τώρα αυτό το τόπικ και μου πέσαν τα μούτρα απο κάποιες παραπάνω δημοσιευσεις...

εγω θα κάνω μία βάπτιση και το θέμα και κάποιες ιδέες είναι απο εδώ απο κάποια κοπέλα που βάφτιζε. βλακεία λέτε ε? βέβαια εμάς είναι αγοράκι αυτής ήταν κοριτσάκι και ανοείται οτι δεν θα είναι ίδια απλα η ιδέα. βέβαια πήρα πρώτα την άδεια της κοπέλας για το αν έχει πρόβλημα με αυτό και μου είπε οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

 

 

Άλλο να μοιραζόμαστε μεταξύ μας τις ιδέες και άλλο να τις αντιγράφουν επαγγελματίες.Εννοείται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνεις κάτι που είδες εδώ και σου άρεσε,γι'αυτό άλλωστε τα γράφουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως η αλήθεια είναι ότι ακόμα και αν κάνουμε βάπτιση υπερπαραγωγή και όλα προσεγμένα μέχρι τελευταίας λεπτομέριας πάλι θα βρεθούν κάποιοι που δεν θα τους αρέσει:rolleyes:

 

Οπότε η καλύτερη βάπτιση είναι η βάπτιση που κολλάει στο δικό μας γούστο και κέφι;)

Link to comment
Share on other sites

στη πιο ομορφη βαπτιση πηγα φετος....ολα ηταν ενα συνοθυλευμα ζαχαρης,αγαπης και πολλων μικρων παιδιων που με τα δωρακια των γονιων επαιξαν ατελειωτες ωρες στην παραλια(το τραπεζι ηταν διπλα στη θαλασσα).

η μουσικη ηταν πολυ απαλη,τα ποτα εξαιρετικα και το φαγητο ενα απλο μοσχαρακι ψητο , με μια φοβερη σαλατα και ποικιλια τυριων στη μεση...Μονο αυτα....

τελικα η απλοτητα που ζητησε η μαμα απο το γραφειο που ανελαβε τα παντα ηταν οντως απλοτητα που δε κουρασε ουτε εμας.....

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αλήθεια αν και γάμο και βάφτιση είχα θέμα σε όλες τις βαφτίσεις που πηγαίνω συγκινούμαι τόσο πολύ που πάντα περνάω υπέροχα...

Για μένα προσωπικά παίζει ρόλο η μπομπονιέρα...Γενικά θέλω να είναι κάτι που θα κρατήσω σαν αναμνηστικό από το μυστήριο των αγαπημένων μου ανθρώπων....

 

Π.χ. στο γάμο μας ήταν μπιζουτιέρα από φίλντισι και έξτρα δωράκι μπεγλέρι με τα αρχικά μας για τους μεγάλους και αστερίας(ήταν το θέμα) για τα παιδάκια ενώ στην βάφτιση ήταν ρεσώ κεράκι σχετικό με το θέμα για τους μεγάλους και ξύλινο ημερολόγιο πάλι σχετικό με το θέμα για τα παιδάκια..

Βέβαια στην περίπτωσή μας έδωσα βάση και στην πρόσκληση μπουκαλάκι στο γάμο και φωτογραφία στη βάφτιση πάντα συνέχεια του ίδιου θέματος...Και λατρεύω να πηγαίνω σε σπίτι φίλων,συγγενών και γενικά αγαπημένων και να βλέπω τις προσκλήσεις ύστερα από χρόνια.....

Link to comment
Share on other sites

παρτε μια ιδεα στο τι εννοω απλοτητα...

σκουρα ζαχαρη=αμμος

μπισκοτα =κοχυλια

ολα μαζι ειναι μια υπεροχη πιατελα υποδοχης

 

 

img3528g.jpg

Uploaded with ImageShack.us

clambiscuitspartyideas.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Τι γλυκιά εικόνα!!!:D:D

Βάφτιση χωρίς το άγχος, τα σχόλια και τα αναπάντεχα προβλήματα μιας βάφτισης...

 

αυτο ημουν ετοιμη να πω τωρα μολις...εμεις δεν ειχαμε θεμα, ηταν 2πλη βαφτιση αλλη λαμπαδα η μια αλλη η αλλη, δε το καναμε σε εκκλησια γουαου ( σε ξωκλησι 3χ3) τις μπομπο και τη διακοσμηση τα φτιαξα ολα μονη μου και τα κουβαλησαμε στο νησι, το τραπεζι στη ταβερνα ενος φιλου μας με μενου ψαρικα που τα βγαζει ο ψαρας πατερας του, και παρολο που ολοι οι καλεσμενοι ηθελαν ταξιδι με πλοιο για να πανε (10 μονο μενουν εκει) δεν ακουσα παραπονο απο κανεναν ουτε εγω ουτε κανεις. αναρωτιεμαι αν ολοι τους ειχαν παει σε τοσο αδιαφορες βαφτισεις η εμας ηταν τοσο τρομερη βαφτιση...Μας θυμαται μεχρι και ο παππας ενα χρονο μετα, ειπε στο μπαμπα μου "αααα σας θυμαμαι εσας, εισασταν τα βαφτισια χωρις κλαμματα"!!!( δυο στα δυο χωρις ουτε ενα δακρυ ε ηταν πρωτοτυπο πως να το κανουμε!)...

 

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΒΑΦΤΙΣΗ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Christina δεν θυμάμαι όλες τις λεπτομέρειες γιατί το σκηνικό έγινε πριν 2 χρόνια...

όταν ψαχνόμουν για τη βάφτιση του μεγάλου...και είχα δει στο forum κείμενο, και προσκλητήριο που έκανε μία μαμά που ήταν και πρωτότυπο και ξεχωριστό...

ε, λοιπόν 1-2 βδομάδες μετά το είδα σε μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας...

Ότι είχε περιγραφεί ακριβώς από τη μαμά...

 

Αν το είχα δει σε όλα τα μαγαζιά θα έλεγα "οk είναι κάτι συνηθισμένο"...

και δεν ήταν το μαγαζί που είχε συνεργαστεί η μαμά καθώς η κοπέλα ήταν από την επαρχία...γενικότερα κατά καιρούς έχω δει διάφορες ιδέες από εδώ να υλοποιούνται σε μαγαζιά του χώρου...και ακόμα δεν έχω πειστεί ότι είναι τα μαγαζιά που συνεργάστηκαν οι κοπέλες... και εκεί ξενερώνω...όταν δεν αντιγράφουν Αμερική ή Ιταλία, αντιγράφουν τοπικά...

νομιζω πως ξερω για ποιο λες, μιας και το ιδιο κειμενο ειχα στη βαφτιση του γιου μου, αλλα που ξερεις οτι το μαγαζι αντεγραψε το κειμενο απο το φορουμ?γιατι εγω πιστευω πως η μαμα μας ειπε ψεματα πως το κειμενο ηταν δικο της...το εχω δει σε αρκετα μαγαζια μεχρι να καταληξω σε προσκλητηριο.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ξερω για ποιο λες, μιας και το ιδιο κειμενο ειχα στη βαφτιση του γιου μου, αλλα που ξερεις οτι το μαγαζι αντεγραψε το κειμενο απο το φορουμ?γιατι εγω πιστευω πως η μαμα μας ειπε ψεματα πως το κειμενο ηταν δικο της...το εχω δει σε αρκετα μαγαζια μεχρι να καταληξω σε προσκλητηριο.

 

 

Ποιό είναι αυτό το κείμενο??

Βασικά,η κοπέλα μιλάει για το προσκλητήριο περισσότερο,δεν ξέρω σε ποιό αναφέρεται βέβαια.Το κείμενο είναι το λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πιστεύω ότι η βάφτιση είναι κάτι ιδιαίτερο, πιο ιδιαίτερο από τον γάμο, και έχει, αν και δεν είμαι πολύ θρησκευόμενη, μεγάλη σημασία καθώς ένας νέος άνθρωπος λαμβάνει τη θεία φώτιση που θα τον ακολουθεί μαζί με το όνομά του, σε όλη του τη ζωή, γι΄αυτό και επέλεξα όλα να είναι απλά και λιτά, δεν μου αρέσουν τα θέματα ιδιαίτερα, έβαλά στις μπομπό καραβάκια γιατί έγινε σε ξωκλήσσι δίπλα στη θάλασσα, χωρίς στολισμό, γιατί τι καλύτερο από τα πεύκα, και τη θάλασσα στο βάθος, τραπέζι έγινε για τους στενούς συγγενείς, πήγαμε σε ένα εστιατόριο και φάγαμε, με κεράκια για διακόσμηση, και χωρίς μουσική και νταβαντούρια, με τους φίλους που ήρθαν μέχρι εκεί μιλήσαμε στο προαύλιο, φάγαμε τα γλυκάκια μας, ήθελα και κάτι παραπάνω αλλά ο παπάς δεν μας άφησε, και βγάλαμε φωτογραφίες, το έκαναν όλοι σαν μινι εκδρομή, και όλα ήταν πολύ ήσυχα και γλυκά, και φυσικά ο μπέμπης το καταχάρηκε, η νονά μας μας έκανε περήφανους και εμείς όλοι συγκινηθήκαμε πολύ

 

για μένα αυτό ήταν ότι καλύτερο για μένα και την οικογένειά μου, και κανείς δεν ήρθε ούτε για το τραπέζι ούτε για να σχολιάσει, ιδιαίτερα πράγματα δεν έκανα γιατί μου φάνηκαν περιττά, και απλά την επόμενη φορά αν υπάρξει θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να κατέβω στο χαμόγελο του παιδιού και να πάρω από εκεί τις μπομπό και τα προσκλητήρια, με την ευχή βέβαια να μην έχει κλείσει όπως φημολογείται....για να πιάσουν τόπο κι αυτά τα λίγα χρήματα που έτσι κι αλλιώς θα διαθέσω

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...