Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυμναστική - υπάρχει χρόνος?


Recommended Posts

Έχετε χρόνο για γυμναστική?

Θέλω πολύ να κάνω, αλλά δουλευω 8 ώρες +2 ώρες πηγαινέλα σύνολο 10.Γυρνώ σπίτι στις 5.30 κα ιμετά από λίγο μου φέρνουν το λουλούδι μου από το σταθμό. Να φάμε να πλυθούμε να παίξουμε να μαγειρεψουμε ΄χρόνος μηδέν. Και να πω κάτι ίσως φανεί χαζό: αν άφηνα την μικρή 2-3 απογεύματα την εβδομάδα δεν θα κουραζόμουν περισσότερο αν "χώσω" μέσα στη μέρα και γυμναστική?και θα κουράζομαι περισσότερο?

Τι λέτε?

Εσείς κάνετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ κάνω κάθε μέρα γυμναστική στο σπίτι. Μισή ώρα κάθε βράδυ πριν κοιμηθεί η μικρούλα μας. Όσο κουρασμένη και να είμαι το ντουζάκι μετά τη γυμναστική με χαλαρώνει και πέφτω σαν τούβλο για ύπνο. :lol::lol::lol: Καλο είναι να αφιερώνουμε λίγο χρόνο για μας...

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μου σου βάζω εδώ τα τόπικ που έχει συζητηθεί το θέμα της γυμναστικής και που αρκετοί έχουν γράψει την άποψη τους αλλά και κάποιες συμβουλές.Εχω γράψει κι εγώ, εκτενέστερα εκεί.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5024

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2946

 

Προτείνω και κάποιες λύσεις και μην νομίζεις, προσπαθώ κι εγώ με νύχια και με δόντια να τις εφαρμόζω, αν και κάποιες φορές ομολογώ πως δεν τα καταφέρνω.

Ο Θοδωρής προτείνει κι ένα βιβλίο για την καλύτερη διαχείριση το χρόνου μας!Διάβασε και πάρε ιδέες. Πάντως όσες φορές ένοιωθα κουρασμένη, και δεν έκανα γυμναστική, ένοιωθα ακόμα πιο βαριά.Όσο κι αν νοιώθουμε ότι δεν μπορούμε, συνήθως κάνοντας έστω και για λίγη ώρα κάποιες ασκήσεις νοιώθουμε καλύτερα.

Το σώμα όταν είναι αγύμναστο, νοιώθει να καταβάλλεται περισσότερο από τις καθημερινές μας δραστηριότητες, ειδικά όταν είμαστε και μανούλες κα τρέχουμε με τα χίλλια μύρια. Όταν είναι γυμνασμένο, αυξάνονται και οι αντοχές μας. Μην βάζεις υψηλούς στόχους. Ξεκίνα κάθε μέρα και από λίγο. Μην περιμένεις να δεις αποτελέσματα και καταπονείς το σώμα σου με ξαφνική πολύωρη γυμναστική. (αν και ούτως ή άλλως αυτό είναι δύσκολο, μια που έχεις και παιδάκι).

Βάλε μικρούς στόχους που μπορείς να τυς εφαρμόσεις στην αρχή και που δεν χρειάζονται πολύ χρόνο. Χρησιμοποίησε όσο μπορείς σκάλες και όχι ασανσέρ. Εγώ έχω στέπερ στο σπίτι. Θα δεις κάπου, που το αναφέρω. Ήταν οικονομικό(100€) και δεν πιάνει και πολύ χώρο. Απέφυγε αν τυχόν αγοράσεις τα στέπερ που είναι μόνο τα σκαλάκια και δεν έχουν βάση για να μπορείς να πιάνεις. Είναι άβολα και είναι δύσκολο να κάνεις γιατί το σώμα μπαλαντζάρει δεξιά και αριστερά, αφού δεν έχεις να πιαστείς.

Αν μπορείς κάνε και λίγο περπάτημα, ή πάρε κάποιο dvd, από αυτά που είναι μαζί με τα περιοδικά. Μπορόύν και σε βίντεο κλαμπ να σου αντιγράψουν με πολύ λίγα χρήματα κάποιο dvd γυμναστικής που σου αρέσει.

Γράψε μας αν έχεις κάποιες εξελίξεις!!! :wink::D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

στο σπιτι εχω εναν αεροπερπατητη που σου δειχνει ποση ωρα περπατας,ποσες θερμιδες καις και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!

τωρα για το ποσο συχνα κανω...αλλλα θεμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευδοκία δεν το είχα δει ότι είχε ξανασυζητηθεί.Ευχαριστώ.

ΚΑλή ιδέα το στεπερ. Ο αεροπερπατητής τι είναι?Θα προσπαθήσω πάντως κατι να παρω/ή να κάνω. ΕΧω ένα ποδήλατο (στατικό) αλλά το βαριέμαι αφάνταστα. Το ανεβάζω και τ οξανακατεβάζω στην αποθήκη συνέχεια.

Αχ αχ...

Link to comment
Share on other sites

Ευδοκία δεν το είχα δει ότι είχε ξανασυζητηθεί.Ευχαριστώ.

ΚΑλή ιδέα το στεπερ. Ο αεροπερπατητής τι είναι?Θα προσπαθήσω πάντως κατι να παρω/ή να κάνω. ΕΧω ένα ποδήλατο (στατικό) αλλά το βαριέμαι αφάνταστα. Το ανεβάζω και τ οξανακατεβάζω στην αποθήκη συνέχεια.

Αχ αχ...

 

Κατερίνα διάβασες αυτά που σου έβαλα τα λίνκ;;;Είδες, έχουν και κάποιες χρήσιμες πληροφορίες! :D Αυτό που γράφεις για το στέπερ, σε μένα το ρωτούσες;;;Γιατί γράφεις, Ευδοκία και μπερδεύτηκα :roll::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

στο σπιτι εχω εναν αεροπερπατητη που σου δειχνει ποση ωρα περπατας,ποσες θερμιδες καις και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!

τωρα για το ποσο συχνα κανω...αλλλα θεμα!

 

Εγώ τον έχω κάνει πια κρεμάστρα .... είναι ψηλός και βολεύει αφάνταστα :lol::lol::lol: !!!

Πάντως πέρα από την πλακίτσα προτιμώ πια να κάνω ένα περίπατο έξω και να ξελαμπικάρω, τώρα ειδικά το καλοκαίρι καροτσάδα σε έντονο ρυθμό είναι ότι πρέπει :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευδοκία δεν το είχα δει ότι είχε ξανασυζητηθεί.Ευχαριστώ.

ΚΑλή ιδέα το στεπερ. Ο αεροπερπατητής τι είναι?Θα προσπαθήσω πάντως κατι να παρω/ή να κάνω. ΕΧω ένα ποδήλατο (στατικό) αλλά το βαριέμαι αφάνταστα. Το ανεβάζω και τ οξανακατεβάζω στην αποθήκη συνέχεια.

Αχ αχ...

 

Κατερίνα διάβασες αυτά που σου έβαλα τα λίνκ;;;Είδες, έχουν και κάποιες χρήσιμες πληροφορίες! :D Αυτό που γράφεις για το στέπερ, σε μένα το ρωτούσες;;;Γιατί γράφεις, Ευδοκία και μπερδεύτηκα :roll::lol::lol:

 

Ναι mata μου συγνώμη. Το είδα σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουμε βρίσκουμε χρόνο για τα πάντα...Εμένα μου πήρε 10 μήνες μετά την γέννα για να ξαναβρώ τον δρόμο προς το γυμναστήριο αλλά αυτή η ευφορία που αισθάνομαι μετά το αερόμπικ δεν την αλλάζει τίποτα.

Επειδή βαριέμαι να κάνω όργανα κάνω μια ή 2 ώρες αερόμπικ κάθε μέρα εκτός Σαββατοκύριακου...Μετανιώνω μόνο που δεν πήγα νωρίτερα και καθόμουν.

Πιστεύω ότι μια ώρα για τον εαυτό μας όλοι μπορούμε να βρούμε ακόμα και αν πρέπει αν την θυσιάσουμε από τον ύπνο μας για να προλάβουμε τις δουλειές.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θέλουμε βρίσκουμε χρόνο για τα πάντα...

 

Συμφωνώ απόλυτα!

 

Απλά εγω σε αυτή τη φάση δεν θέλω :? ....

 

Υπήρξα gym freak....η γυμναστική και δη το dance aerobic ήταν η πρέζα μου....Και συνεχίζω να το λαχταρώ πολύ....Μου λείπει....η εκτόνωση, ο γλυκός ιδρώτας, η ευφορία μετά, το ξελαμπικάρισμα του μυαλού, η εναρμόνηση του σώματος με τη μουσική...... όλα μου λείπουν.....

 

Όπως έχω οργανώσει αυτή τη στιγμή τη ζωή μου όμως, για να συνεχίσω θα πρέπει να ξεκλέψω χρόνο, όχι απο τη δουλειά μου, ούτε απο το σπίτι μου, ούτε και από τον ύπνο μου αλλά από τη Μάγια μου!!!! :shock: Και αυτό ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ! Ηδη η δουλειά μου της στερεί τη μαμά της 10-12 ώρες τις καθημερινές.....

 

Για τη φυσική μου κατάσταση, ακόμα προσπαθώ με ημίμετρα (τύπου βόλτα στο πάρκο, supermarket με τα πόδια, αεροπλανικά με τη Μαγια, χορός στο σπίτι με το παιδί, κοιλιακούς ή αλλο πριν κοιμηθώ)....αλλά αυτά είναι ημίμετρα, όπως είπα....και καμία σχέση με αυτό που λαχταρώ να ξανακάνω....

 

Δεν πειράζει όμως, υπομονή! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

εγω κανω καποιες ασκησουλες στο σπιτι(την εβδομδα 2-3 φορες) κ παω για περπατημα, 1 φορα την εβδομαδα για 20 λεπτα, κανω και λιγα βαρακια. βαριεμαι αφορητα τη γυμναστικη!!! απο την αλλη θα ηθελα ενα ωραιο σωμα, ασε που ξεφευγω και απο την κλεισουρα του σπιτιου.

εχω 1,5 μηνα που κανω το προγραμματκακι αυτο κ εχω δει μια μικρη διαφορα στη κοιλια και στα μπρατσα. ποσο καιρο θα μου παρει για ενα ωραιο σωμα(οχι τουμπανο). κ το προβλημα μου ειναι τα μπουτια μου. ειναι χαλαρα, σε σημειο που οταν καθομαι απλωνουν:oops:. δεν εχω περιτα κιλα!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το πρόβλημα είναι για τον περισσότερο κόσμο αν θα βαφτιστεί γυμναστική! Γνωρίζω αρκετούς με άψογο σώμα που η μόνη άσκηση που κάνουν είναι άφθονες αγκαλίτσες με το ταίρι τους. Επίσης γνωρίζω αρκετούς που περιμένουν να βρουν χρόνο για άσκοπες βόλτες στο τετράγωνο που μπορούν να κάνουν μια στο τόσο, και βαρυγκομώντας αντί να κανονίζουν ευχάριστες εκδρομές και βόλτες με την οικογένεια, που μπορούν να γίνουν πολύ πιο συχνά. Ο καιρός είναι τέλειος τώρα για τέτοια.

 

Εγώ για καιρό κρατιόμουν με κηπουρική το χειμώνα και κολύμπι το καλοκαίρι... Ειμαι σε χάλια φόρμα προς το παρόν, όταν όμως δεν άφηνα μήνες να περνάνε αγύμναστη, ήμουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, εγω οπως ειπα βαριεμαι την γυμναστικη! λατρευω ομως το περπατημα. κ πιο παλια πηγαινα κ περπατουσα 3-4 φορες την εβδομαδα κ περπατουσα για 2 ωρες. μετα δυστυχως λογω προβληματον κλειστηκα στο σπιτι. μετα απλα ξυπνησα και ειπα κατι πρεπει να κανεις γιατι αλλιως σε βλεπω να παθενεις καταθλιψη! χωρις υπερβολες! ξυπνουσα στις 12 το μεσσημερι, με βαρια καρδια μαγειρευα κ εκανα δουλειες του σπιτιου κ 9-10 το βραδυ ημουν στο κρεβατι μου. πραγματικα δεν ξερω πως ξυπνησα κ ειδα τα πραγματα αλλιως κ προσπαθησα να δωσω κουραγιο κ στον αντρα μου. ξυπνησα κ αρχισα ξανα το περπατημα! κ ειδα καποια διαφορα, δεν ξερω πως αλλα ενιωθα καλυτερα.

μετα το αφησα το περπατημα γιατι ηρθε ο χειμωνας. τωρα ξανα αρχισα. κ για το σωμα μου κ για την ψυχη μου.

μπορει κ να ειμαι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το πρόβλημα είναι για τον περισσότερο κόσμο αν θα βαφτιστεί γυμναστική! Γνωρίζω αρκετούς με άψογο σώμα που η μόνη άσκηση που κάνουν είναι άφθονες αγκαλίτσες με το ταίρι τους. Επίσης γνωρίζω αρκετούς που περιμένουν να βρουν χρόνο για άσκοπες βόλτες στο τετράγωνο που μπορούν να κάνουν μια στο τόσο, και βαρυγκομώντας αντί να κανονίζουν ευχάριστες εκδρομές και βόλτες με την οικογένεια, που μπορούν να γίνουν πολύ πιο συχνά. Ο καιρός είναι τέλειος τώρα για τέτοια.

 

Εγώ για καιρό κρατιόμουν με κηπουρική το χειμώνα και κολύμπι το καλοκαίρι... Ειμαι σε χάλια φόρμα προς το παρόν, όταν όμως δεν άφηνα μήνες να περνάνε αγύμναστη, ήμουν μια χαρά.

Πριν κανω τα παιδια εκανα συχνα γυμναστικη μονη μου στο σπιτι,τρεξιμο 3-4 φορες την εβδομαδα,περπατημα στις βιτρινες για ωρες και χορο τα Σαββατοκυριακα σε μπαρακια με παρεα.Νομιζω πως αξιζουμε λιγο χρονο για τον εαυτο μας.Εγω το αποφασισα και ξεκινησα κατι διαφορετικο αυτη τη φορα.Κανω εδω και ενα μηνα yoga και μου αρεσει πολυ. Ελπιζω να μη βαρεθω και σταματησω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια λύση είναι ο συνδυασμός άσκησης-παιδιών που φαίνεται να αποκτά πολλές φαν.

 

http://www.noexcusemom.com

 

 

Σε 2 μήνες έχουν οργανωθεί και καθιερωθεί συναντήσεις μαμάδων σε 24 χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...