Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπληρώματα διατροφής σε μαμά που θηλάζει?


Recommended Posts

Κι εγω θηλαζω 11 μηνες κ περνω τελευταια 2 χαπια συμπληρωματα για μαλλια κ δερμα καθως κ σιδηροx2 τη μερα κ βιταμινη c αναβραζον.Σκεφτομαι να παρω κ πολυβιταμινες γιατι ειμαι πολυ χαλια,ξενυχτια 11 μηνες,κουραση κ.λ.π. εχασα τα 30 κιλα της εγκυμοσυνης σε 2 μηνες(αφου ειχα σαραντισει) κ παραμενω ποολυ αδυνατη κ πολυ αποδυναμωμενη.Τελευταια εχω παρατηρησει κ μειωση στη παραγωγη αλλα δε μπορω να κανω κατι γιατι δεν εχω χρονο κ ορεξη,να κανω τσαι κ.λ.π. ουτε καν να φαω σωστα.Να παρω πολυβοταμινες?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Και εγώ θηλάζω και μου έχει πεί ο γιατρός να παίρνω σίδηρο και ασβέστιο. Τίποτα άλλο!

Τώρα αν εσύ νιώθεις εξάντληση ήδη με ολα αυτά που παίρνεις, δε νομίζω οτι θα ήταν κακό να πάρεις και μια πολυβιταμίνη!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια.

 

Η διατροφολόγος που με παρακολοθεί μου έχει προτείνει εδώ και καιρό να πάρω μαγνήσιο, το οποίο και είχα αποφύγει ως τώρα.

Ωστόσο, εχθές μου είπε πως κακώς το έχω αφήσει τόσο καιρό και θα με βοηθήσει πολύ (θα τονώσει το νευρικό μου σύστημα, λόγω κάκιστου-ελάχιστου ύπνου εδώ και 20 μήνες.) Γενικότερα σέρνομαι αλλά ας μην επαναλαμβάνομαι.

 

Ψάχνοντας, βλέπω ότι το Mag-2 που μου σύστησε περιέχει Pyrrolidone Carboxylate de Magnesium και ότι είναι Πιντολικό Μαγνήσιο, ( C,0H,2O6N?Mg ).

Μπήκα στο lactancia αλλά δεν το βρήκα, (βρήκα άλλα είδη μαγνησίου, συμβατά με το θηλασμό.) Αναρωτιέμαι, να το πάρω??

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

 

Η διατροφολόγος που με παρακολοθεί μου έχει προτείνει εδώ και καιρό να πάρω μαγνήσιο, το οποίο και είχα αποφύγει ως τώρα.

Ωστόσο, εχθές μου είπε πως κακώς το έχω αφήσει τόσο καιρό και θα με βοηθήσει πολύ (θα τονώσει το νευρικό μου σύστημα, λόγω κάκιστου-ελάχιστου ύπνου εδώ και 20 μήνες.) Γενικότερα σέρνομαι αλλά ας μην επαναλαμβάνομαι.

 

Ψάχνοντας, βλέπω ότι το Mag-2 που μου σύστησε περιέχει Pyrrolidone Carboxylate de Magnesium και ότι είναι Πιντολικό Μαγνήσιο, ( C,0H,2O6N?Mg ).

Μπήκα στο lactancia αλλά δεν το βρήκα, (βρήκα άλλα είδη μαγνησίου, συμβατά με το θηλασμό.) Αναρωτιέμαι, να το πάρω??

 

http://www.drugs.com/cons/mag-2.html

 

Είναι από τα συμπληρώματα που λαμβάνονται και στην διάρκεια της κύησης και της γαλουχίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας. Ειμαι καινουρια αν και σας διαβάζω πολύ καιρό. Εχω ένα παιδάκι 3,5 μηνων και το θηλάζω αποκλειστικά ( αν και βγάζω με θήλαστρο και του το δίνω) . Επειδή μου πέφτουν πολύ τα μαλιά μου ο γυναικολός μου μου είπε να πάρω της SOLGAR ΤΟ SKIN NAILS NAD HAIR. Αυτο όπως διαβάζω τις οδηγίες περιέχει η κάθε ταμπλέτα 500MG MSM 75MG κόκκινο άλγος σε σκόνη 60 mg βιταμίνη c (i-ασκορβικό οξύ) 25mg L-λυσίνη 25mg L- προλίνη 7,5 mg ψευδάργυρο 1000 mg γλυκινικό χαλκό μικροκρυσταλική κυτταρίνη διοξείδιο του πυριτίου στεαρικό οξύ και στεαρικό μαγνήσιο φυτικής προέλευσης κόμμι κυταρρίνης υδροξυπροπυλομεθυλοκυταρίνη φυτική γλυκερίνη. Μου είπε να παίρνω 1 ταμπλέτα το πρωί και μία το βράδυ. Με προβληματίζει όμως που θηλάζω. Μπορώ να το πάρω λέτε? Θα ήθελα; να ρωτήσω και την αγλαία αν μπορεί να με βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ειμαι καινουρια αν και σας διαβάζω πολύ καιρό. Εχω ένα παιδάκι 3,5 μηνων και το θηλάζω αποκλειστικά ( αν και βγάζω με θήλαστρο και του το δίνω) . Επειδή μου πέφτουν πολύ τα μαλιά μου ο γυναικολός μου μου είπε να πάρω της SOLGAR ΤΟ SKIN NAILS NAD HAIR. Αυτο όπως διαβάζω τις οδηγίες περιέχει η κάθε ταμπλέτα 500MG MSM 75MG κόκκινο άλγος σε σκόνη 60 mg βιταμίνη c (i-ασκορβικό οξύ) 25mg L-λυσίνη 25mg L- προλίνη 7,5 mg ψευδάργυρο 1000 mg γλυκινικό χαλκό μικροκρυσταλική κυτταρίνη διοξείδιο του πυριτίου στεαρικό οξύ και στεαρικό μαγνήσιο φυτικής προέλευσης κόμμι κυταρρίνης υδροξυπροπυλομεθυλοκυταρίνη φυτική γλυκερίνη. Μου είπε να παίρνω 1 ταμπλέτα το πρωί και μία το βράδυ. Με προβληματίζει όμως που θηλάζω. Μπορώ να το πάρω λέτε? Θα ήθελα; να ρωτήσω και την αγλαία αν μπορεί να με βοηθήσει. Ευχαριστώ.

 

Είναι συμβατά με το θηλασμό.

 

 

Στην εγκυμοσύνη φυσιολογικά (λόγω ορμονών) δεν πέφτουν τα μαλλιά με τον συνήθη ρυθμό. Μετά την εγκυμοσύνη πέφτουν όλα μαζί. Προσπάθησε να καταλάβεις αν είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι ειμαι γενικά πολύ αγχωμένη και με τον θηλασμό. Εννοώ ότι προβληματίζομαι μην κάνω κάτι και κάνω κακό στο μωρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι ειμαι γενικά πολύ αγχωμένη και με τον θηλασμό. Εννοώ ότι προβληματίζομαι μην κάνω κάτι και κάνω κακό στο μωρό μου.

 

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Υπάρχουν πολλά φάρμακα και συμπληρώματα ασφαλή στο θηλασμό και ο γιατρός σου μπορεί να επιλέγει κάποιο από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.drugs.com/cons/mag-2.html

 

Είναι από τα συμπληρώματα που λαμβάνονται και στην διάρκεια της κύησης και της γαλουχίας.

 

 

Aglaia σε ευχαριστώ πολύ για ακόμη μία φορά. :)

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...