Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιά/Ενήλικες σε θεραπεία Ομοιοπαθητικής


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 603
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι να πας σε κάποιο καλό συμβατικό οδοντίατρο.

Εγώ την έπαθα με τα ομοιοπαθητικά. Έπαιρνα ομοιοπαθητικό σκεύασμα για απόστημα, εχινάκεια και έκανα και πλύσεις με βάμμα καλέντουλας μπας και διαλυθεί.

Τίποτα όμως, ο καιρός πέρασε, το δόντι χειροτέρευε και τελικά χρειάστηκα απονεύρωση :(

Ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ, τι να σου πω...

Θα σου πρότεινα μάλιστα να πας και σε ειδικό ενδοδοντιστή.

 

Καταλαβαίνω.. ο ενδοιασμός μου είναι ότι θέλω να αποφύγω στο μέτρο του δυνατού τα αντιφλεγμονώδη και την αντιβίωση.

Θα πάω το απόγευμα στο ραντεβού μου με την ομοιοπαθητικό οδοντίατρο και βλέποντας.. είμαι πάρα πολύ επιφυλακτική και στην τσίτα. Δεν προκείται να αφήσω να περάσει καμιά βδομάδα χωρίς να δω κάποια βελτίωση..

Ευχαριστώ πολύ! Θα σας ενημερώσω για την εμπειρία μου μόλις ξεμπερδέψω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα το απόγευμα θα πάω για πρώτη φορά σε οδοντίατρο εκπαιδευμένη στην "ασφαλή" οδοντιατριακή για να το πω πιο απλά, γιατί θέλω ν' αρχίσω να αφαιρώ κάποια σφραγίσματα με αμάγαλμα.

http://www.iaomt.org/index.asp

 

Θα σας γράψω εντυπώσεις αν θέλετε αν και αυτό δεν είναι το κατάλληλο θέμα.

Έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ με τα δόντια μου μετά τις εγκυμοσύνες/γέννες και είμαι πολύ επιφυλακτική με τους οδοντίατρους πια.

 

Έφη κι εγώ την αντιβίωση ήθελα να αποφύγω στην εγκυμοσύνη και τελικά πήρα 2 δόσεις για να κάνω την απονεύρωση όταν ήδη είχε γεννηθεί το μωρό και θήλαζε αποκλειστικά. Και πιστεύω ότι οι αντιβιώσεις που πήρα, αν και συμβατικές με το θηλασμό της κάνανε ζημιά στο εντεράκι της. Οπότε ίσως είναι καλύτερα να την πάρεις στην εγκυμοσύνη αν δεν μπορείς να την αποφύγεις.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε off topic αλλά και εγώ κάπου πριν 4+ χρόνια αντικατέστησα τα 2-3 μολύβδου που είχα, επηρεασμένος κυρίως από σχετικά άρθρα του homeopathy.gr

 

Τώρα έχω επηρεαστεί και από αυτό Since When is Leaving A Dead Body Part IN Your Body a Good Idea. Και αναρωτιέμαι αν πρέπει να αφήνουμε τα δόντια με τα σφραγίσματα μέσα στο στόμα μας, κατά πόσο είναι εστία που σε κάποια δύσκολη , από άλλους λόγους, στιγμή μπορεί να υποτροπιάσουν (να μην επαρκεί η άμυνα του οργανισμού να τα έχει όλα υπό έλεγχο... )

Κάπως ακραίο μου φαίνεται σε 1η φάση, θα ήθελα να διαβάσω και άλλα σχετικά. Γενικά, για κάθε ειδικότητα μου ταιρίαζει το

Their approach to dental care is far more holistic and considers the impact on your entire body—not JUST your mouth
που γράφει ο mercola στο ίδιο άρθρο.

Και φυσικά η ελάχιστη δυνατή παρέμβαση στην σοφία του οργανισμού.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα το απόγευμα θα πάω για πρώτη φορά σε οδοντίατρο εκπαιδευμένη στην "ασφαλή" οδοντιατριακή για να το πω πιο απλά, γιατί θέλω ν' αρχίσω να αφαιρώ κάποια σφραγίσματα με αμάγαλμα.

Rosie δεν θυμάμαι πού το είχα διαβάσει, αλλά έλεγε ότι δεν πρέπει να αφαιρούμε όσο θηλάζουμε. Το έχεις ψάξει? Παίζει να το διάβασα και στης Κάμπελ τις απαντήσεις, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρη. Πάντως αυτός είναι ο λόγος που ακόμα δεν το έχω ξεκινήσει κι εγώ.

 

Πάντως αν τελικά το κάνεις πες μας εντυπώσεις.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είναι ότι εάν έχεις αμαγάλματα στο στόμα σου κάθε φορά που μασάς απελευθερώνεται υδράργυρος στον οργανισμό σου και αυτός μετά περνάει και στο γάλα!

(γι' αυτό και δεν πρέπει ποτέ να μασάμε τσίχλα αν έχουμε σφαγίσματα)

 

Η οδοντίατρος αυτή που πήγα είναι ολιστική οδοντίατρος και αφαιρεί τα αμαγάλματα σύμφωνα με το διεθνές πρωτόκολλο ασφαλείας.

Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση, μιλήσαμε για διάφορα σχετικά και επιτέλους ένιωσα ότι υπάρχει και ένας άλλος άνθρωπος που με κατανοεί και με συμμερίζεται εκτός από την παιδίατρο μας.

 

Και μου επιβεβαίωσε και αυτό που υποψιαζόμουνα, ότι τα αμαγάλματα στο στόμα μου και η περιπέτεια που είχα με το απόστημα και τις αντιβιώσεις προκαλέσανε σε μεγάλο βαθμό τις "αλλεργίες" της κόρης μου.

Αλλά είναι αισιόδοξη, μου είπε ότι εφόσον το παιδί είναι ακόμη μικρό και δεν το επιβαρύνω επιπλέον με εμβόλια και φάρμακα και προσέχω τη διατροφή της σιγά-σιγά θα αποτοξινωθεί και να μην ανησυχώ. :D

 

Αρχίσαμε ήδη μια μακροχρόνια αποκατάσταση της υγείας των δοντιών μου και συνεπώς της γενικής μου υγείας και είμαι πολύ χαρούμενη γι' αυτό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

http://heal-thyself.ning.com/profiles/blogs/amalgam-removal-risks-and

http://heal-thyself.ning.com/profiles/blogs/candida-101

 

The mother's exposures to mercury through (silver) amalgam fillings and vaccinations herself, and HER mother's mercury toxin exposures are other variables leading to candida overgrowth.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Rosie τί μου θυμισες τώρα το θέμα " δοντια ":(. Όταν ημουν στις αρχές γυμνασίου ένας παν έξυπνος οδοντίατρος στην περιοχή μας μου κάλυψε όλους τους τραπεζίτες με λευκά σφραγισματα για " να μην πάθουν τιποτα στο μέλλον προληπτικά ". Αποτέλεσμα;;;; Πριν δυο, τρία χρονια πήγα σε άλλη οδοντιατρο με πόνους κ είχα σε ΌΛΑ αυτα τα "προστατευόμενα" πρόβλημα :cry::cry: επειδη ο πρώτος δεν είχε κανει σωστό καθαρισμό :evil::evil::evil:. Αποτέλεσμα ;;;; Εκανα σε όλα σφραγισματα!!! Κ καιρο ειναι τώρα που ήθελα να ρωτησω για όλιστικο οδοντιατρο αλλα πίστευα οτι δεν θα υπήρχε κατι τέτοιο στην Ελλάδα...

 

Θελω πμ... Αν μπορείτε...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα στην ομοιοπαθητικό οδοντίατρο που σας έλεγα στον Χολαργό.

Ομολογώ ότι είμαι καθησυχασμένη και μέχρι στιγμής επιφυλακτικά ευχαριστημένη.

Η γυναίκα μου εξήγησε ότι στην κατάσταση που είναι ο φρονιμίτης μου (έχει ξεκινήσει να βγαίνει στραβά και να δημιουργεί θέματα και στην υπόλοιπη γνάθο) πιθανότατα θα πρέπει να αφαιρεθεί.

Μου έδωσε ομοιοπαθητικά φάρμακα και θα με ξαναδεί σε τρεις μέρες δλδ την Παρασκευή. Μέχρι στιγμής έχω ξεπρηστεί και ανακουφιστεί.

Η ίδια μου είπε πως αν τα ομοποιπαθητικά δεν με έπιαναν για κάποιο λόγο θα συζητούσαμε το ενδεχόμενο να πάρω κανονική αντιβίωση ή/και αντιφλεγμονώδη.. μου άρεσε που δεν ήταν κάθετη με έκανε να αισθανθώ ήρεμη.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν... Είμαστε από την περασμένο Σάββατο μέχρι την Τρίτη με πυρετό έως 37,2-37,8. Μάτια με τσίμπλες και να τρέχουν. Της έδινα Carcarea carbonica 200ch που είναι και το ιδιοσυγκρασιακό της. Καταρροή φουλ και βήχας κατά διαστήματα. Από την Τρίτη βράδυ ανέβασε 39,5 απίστευτος βήχας και καταρροή, συνεχή φτερνίσματα, ξέφυγε η κατάσταση και πήρα πάλι το γιατρό. Της έδωσα pulsatilla την Τετάρτη το πρωί και ως δια μαγείας για μερικές ώρες εξαφανίστηκε ο βήχας και η καταρροή υποχώρησε αρκετά. Μιλάμε ότι από τη Δευτέρα ως την Τετάρτη χαλάσαμε 20 πακέτα χαρτομάντηλα, αν είναι μια ένδειξη αυτό... Πυρετός την Τετάρτη ως 38,5 και χθες πήγαινε καλύτερα, δεν ξεπέρασε το 37,3. Συνέχιζα με pulsatilla 200ch πρωί και βράδυ. Την νύχτα έκανε μισάωρο ξέσπασμα βήχα και το πρωί μόνο τα μάτια της ήταν λίγο κοκκινα, πυρετός χαμηλός (δέκατα). Ξαφνικά αρχίζει να διαμαρτύρεται ότι πονάει η κοιλιά της, μετά ότι κρυώνει, χέρια και πόδια κρύα, χλώμιασε, άρχισε να τρέμει σύγκορμη. Μιλάμε τα είδα όλα. Βάζω θερμόμετρο, μέσα σε λιγότερο από μια ώρα πήγε 39,5 και κάλπαζε... Παίρνω το γιατρό, μου λέει να τον πάρω σε ένα μισάωρο. Την σκέπασα με 3 κουβέρτες, έδωσα ντεπόν και έπεσε σε λήθαργο για κάνα μισάωρο. Ξύπνησε με πρόσωπο και αυτιά κατακόκκινα, μάτια κόκκινα αλλά ευδιάθετη!:shock: Ζήταγε να ζωγραφίσει!:shock: Βάζω θερμόμετρο, 39!:!: Πήρα το γιατρό και μου είπε να δώσω belladona 1M. Ευτυχώς είχα και την έδωσα πριν από λίγο!

 

Θα τρελαθώ μιλάμε! Μια βδομάδα τώρα δεν την πιάνει το AERIUS, το zaditen ίσα που της κάνει κάτι στην καταρροή, να πνίγεται όλη νύχτα και να μην μπορεί να πάρει αναπνοή... Δεν έχει βγει καθόλου έξω κι όμως είναι χειρότερα πάλι σήμερα... Θα μου στρίψει... Του είπα του γιατρού ότι εμένα μου κάνει γρίπη αυτό το πράγμα και τον ρώτησα για το gelsemium αλλά είπε όχι... Άντε να δούμε, το επόμενο βήμα είναι να τη βουτήξω και να την πάω στο νοσοκομείο...:(

Link to comment
Share on other sites

κουράγιο πασχαλίτσα σέρνεται μια παρα πολύ άσχημη γρίπη! Αν το ένστικτο σου σε προστάζει αλλιώς πήγαινε την για διάγνωση από κοντά η στο παιδων. Και μιας φίλης το παιδί η κλασσική παιδίατρος της έλεγε ίωση από το τηλέφωνο και υπομονή και το πήγε στο παίδων και ήταν αρχή πνευμονίας και το κράτησαν μέσα....αν δεν το δει ο γιατρός δεν μπορεί να ξέρει γιατί ειναι η εποχή των ιώσεων και ο ιατρικός νους πάει πρώτα στο προφανες.

Link to comment
Share on other sites

ναι,ναι είναι καλύτερα μία συγκεκριμένη διάγνωση παρά από το τηλ. αν και έχουν πει πως αυτή η ίωση που κυκλοφορεί (και είναι μετάλλαξη του Η1Ν1 ως Η3Ν2)είναι πολύ ανθεκτική και διφασική δλδ 3-4 μέρες χάλια με πυρετό 39+ και πολύ βήχα με καταρροή μετά 2-3 καλά και ξανά υποτροπιασμός :cry::cry::cry:.Τα πέρασα με το μικρό μου τα είδα όλα ....υπομονή θα έρθει ο Μάιος...

Για τον βήχα και την καταρροή τι της έδωσες ?

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! (που λέει ο λόγος δηλαδή)

 

Ημουν σίγουρη ότι σήμερα θα την πήγαινα σχολείο... Το Σάββατο έκανε 40 πυρετό αλλά με belladona 1M έγινε περδίκι και χθες ήταν μια χαρά, με πεθανε στις διαολιές γιατί έχει φρικάρει μέσα στο σπίτι... Την Κυριακή την έκανα μπάνιο σε ζεστό σπίτι και την πήρε ο ύπνος γύρω στις 10 το βράδυ. 2 ώρες μετά ήταν μούσκεμα αλλά χωρίς πυρετο. Την άλλαξα και ξανακοιμήθηκε. Στις 2 άρχισε πάλι ένα ξέσπασμα βήχα άλλο πράγμα... Μείναμε ξύπνιοι ως τις 3 και άρχισα μάσκα με αερολίν (όχι το φλουξοτάιντ με την κορτιζόνη, το σκέτο). Της δίνω εδώ και μέρες mucothiol και το σιρόπι για το βήχα του Κορρέ... Πάλι δεν πήγε σχολείο... Τώρα άρχισε να σηκώνει πυρετό πάλι... Είναι στο 38 τώρα. Μέτρια καταρροή και βήχας που και που... Ρε κορίτσια κουράστηκα, έχουμε 10 μέρες άρρωστες χωρίς να έχει βγει ούτε ένα δευτερόλεπτο από το σπίτι...

 

Βobolinos με ρώτησες τί έδωσε για καταρροή και βήχα... Μου είχε πει να πάρω την pulsatilla η οποία βοήθησε μόνο για λίγες ώρες μετά δεν της έκανε τίποτα... Το Σάββατο που ανέβασε και υψηλό πυρετό της έδωσα τη belladona και της έφυγαν σχεδόν όλα... Υπάρχει κάτι ρε παιδιά ειδικά για βήχα και πολύ καταρροή να το ξέρω να τον ρωτήσω κιόλας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

belladona 1M είπε και ξέμεινα και τρέχω φαρμακείο...

Μέχρι να γυρίσω πήγε 40 ο πυρετός... Έμεινε από μπαταρία το αυτοκινητο και ερχόμουν τρέχοντας (εγώ και τα κιλά μου μαζί μέχρι το σπίτι)!!! Να δω τί άλλο θα μου τύχει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! (που λέει ο λόγος δηλαδή)

 

Ημουν σίγουρη ότι σήμερα θα την πήγαινα σχολείο... Το Σάββατο έκανε 40 πυρετό αλλά με belladona 1M έγινε περδίκι και χθες ήταν μια χαρά, με πεθανε στις διαολιές γιατί έχει φρικάρει μέσα στο σπίτι... Την Κυριακή την έκανα μπάνιο σε ζεστό σπίτι και την πήρε ο ύπνος γύρω στις 10 το βράδυ. 2 ώρες μετά ήταν μούσκεμα αλλά χωρίς πυρετο. Την άλλαξα και ξανακοιμήθηκε. Στις 2 άρχισε πάλι ένα ξέσπασμα βήχα άλλο πράγμα... Μείναμε ξύπνιοι ως τις 3 και άρχισα μάσκα με αερολίν (όχι το φλουξοτάιντ με την κορτιζόνη, το σκέτο). Της δίνω εδώ και μέρες mucothiol και το σιρόπι για το βήχα του Κορρέ... Πάλι δεν πήγε σχολείο... Τώρα άρχισε να σηκώνει πυρετό πάλι... Είναι στο 38 τώρα. Μέτρια καταρροή και βήχας που και που... Ρε κορίτσια κουράστηκα, έχουμε 10 μέρες άρρωστες χωρίς να έχει βγει ούτε ένα δευτερόλεπτο από το σπίτι...

 

Βobolinos με ρώτησες τί έδωσε για καταρροή και βήχα... Μου είχε πει να πάρω την pulsatilla η οποία βοήθησε μόνο για λίγες ώρες μετά δεν της έκανε τίποτα... Το Σάββατο που ανέβασε και υψηλό πυρετό της έδωσα τη belladona και της έφυγαν σχεδόν όλα... Υπάρχει κάτι ρε παιδιά ειδικά για βήχα και πολύ καταρροή να το ξέρω να τον ρωτήσω κιόλας;

 

Βασικά μην με κράξεις αλλά ρώτα τον γιατρό σου για τον βήχα τι "γνώμη" έχει για την spongia και για την καταρροή (αν είναι με μπούκωμα)τι "γνώμη" έχει για το pyrogenium σε 1Μ (μιλάμε πάντα).Τουλάχιστον εγώ στον μικρό μου αυτά δίνω όταν έχει έντονο βήχα στις 4 τα χαράματα(τότε μας πιάνουν όλα) και το άλλο στον μεγάλο μου... Ή ήθελε belladona σε πιο μεγάλη δυναμοποιήση π.χ 10Μ και μετά σαν συνέχεια τα 1Μ ρώτα τον να δεις τι θα σου πει.

Και για να μην παρεξηγηθώ (πως το παίζω γιατρός) αν θελεις στέλνε μου πμ για παραπάνω πληροφορίες...

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να προσθέσω εδω τα ΕΚ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΑ αποτελέσματα της ομοιοπαθητικής στην πρωινη αδιαθεσία και τους εμετους της εγκυμοσυνης! Εχω πάθει πλακα! Σήμερα έπεφτα κάτω απο την ανακατωσούρα έχωσα μετα βιας μια κάψουλα στο στόμα μου και σε 10 λεπτά ήμουν σουπερ! Πήρα Sepia 200 και με κρατάει 4-5 μέρες μια χαρά, μετά ξανατεζάρω και παίρνω άλλη μια κοκ

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς εχθές το απόγευμα πήγαμε στον ωρλ για τον μικρό μου το πόρισμα είναι υπερτροφικά κρεατάκια που χρειάζονται άμεσα επέμβαση :(.θέλω να ρωτήσω μήπως έχει κάποιος δοκιμάσει κάποια αγωγή για να μειωθεί η υπερτροφία τους πριν καταφύγω στο μαχαίρι (είναι σχεδόν 2 χρονών).Σίγουρα θα πάω και για μία 2η γνώμη αλλά έτσι όπως τα είδα απογοητεύτηκα

Το παράλογο (για μένα )είναι πως μέσα στα 3 χρόνια από την επέμβαση υπάρχει ένα ποσοστό 5% όπου μπορεί να ξαναμεγαλώσουν και να χρειαστεί και 2η επέμβαση οπότε άδικος κόπος.είμαι να σκάσω από εχθές....

καμιά ιδέα?

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στα 10 μου έβγαλα και εγώ χειρουργικά τα κρεατάκια μου. Μετά πάχυνα, όχι πολύ αλλά σίγουρα μου άνοιξε αισθητά η όρεξη και έγινα από αδύνατος στρουμπουλός. Μπορεί τον ρόλο της να έπαιξε και η αντιβίωση στο χειρουργείο http://www.iatropedia.com/articles/read/1498 αλλά πιστεύω σαφώς περισσότερο η ίδια η αφαίρεση. Κάπου στα 25 έκανα πάλι επέμβαση για διάφραγμα και ρινίτιδα. Ακόμα θυμάμαι τον έντονο πόνο τις επόμενες μέρες καθώς και την απουσία αποτελέσματος. Λίγα χρόνια μετά ένας ΩΡΛ είπε πως πρώτα αντιμετωπίζουμε την αλλεργία και μετά κάνουμε διάφραγμα. Έτσι απλά δίνουμε χώρο στην αλλεργία να αναπτυχθεί.

Στα 30 μου ξεκίνησα ομοιοπαθητική για αλλεργική ρινίτιδα και σταδιακά είδα βελτίωση.

Γενικά η φιλοσοφία μου είναι αντίθετη σε κάθε επέμβαση χωρίς σοβαρό λόγο και θα το έψαχνα. Ο ρόλος τους φαίνεται πολύ σημαντικός.

Διαβάζω π.χ Μετά την ηλικία των 15 ετών τα κρεατάκια αρχίζουν να συρρικνώνονται ταχύτατα και εξαφανίζονται σχεδόν σε όλα τα παιδιά

 

Δες και http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46427 και http://www.paido-orl.gr/pediatricorl.html. Σε ποιό βαθμό είστε; Φυσικό είναι ένας χειρούργος να βλέπει αυτό σαν λύση και δυστυχώς συχνά να μην θέλει να γνωρίζει οτιδήποτε άλλο καθώς δεν τον συμφέρει.

 

Αν το κατέχεις πιστεύω στα αγγλικά ίσως βρεις κάτι εναλλακτικό.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε εδώ http://www.thehealthyhomeeconomist.com/ για adenoids. Από εκεί βρήκα από αναγνώστες:

My allergies wer so bad as a child, I “had to have my adenoids removed”. I tried countless pills and still had an unbearable stuffy nose. 95% of the summer I couldnʼt breathe through my nose. Now, after changing my diet to one modeled after the nourishing traditions book, Iʼm allergy free. I can actually enjoy summer now. Thinking back on it makes me want to cry. Not one doctor told my parents to change my diet.

 

the medical/dental industry is responsible for much misery;

eg,tonsillectomy-this barbaric,archaic practice dates back millenia,yet is still performed on youngsters-lymphatic tissue,such as tonsils and adenoids,are an essential part of immune system development (up to 7 years of age),so removal should be last resort,ie,to prevent choking to death,yet doctors routinely perform this butchery because the child with tonsilitis is keeping parents awake.

Doctors donʼt know what causes chronic tonsilitis,so they remove the tonsils-this is analgous to having ones arm removed because ones doctor canʼt resolve ones tennis elbow…

 

http://kellythekitchenkop.com/2011/05/should-you-have-your-tonsils-and-adenoids-removed.html αυτό το βρήκα ψάχνοντας σε συνδυασμό με GAPS (έχουμε το θέμα και εδώ)

 

και φυσικά υπάρχουν πολλά σχετικά με ομοιοπαθητική και adenoids, π.χ. http://www.drhomeo.com/adenoids/treating-adenoids-with-homeopathy/

 

εδώ http://abchomeopathy.com/forum2.php/29345/ προτείνουν και συγκεκριμένα φάρμακα.

 

Με βελονισμό http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090516160437AAg5nTB και διατροφή

 

So if you are going to remove the adenoids or tonsils, it is just like removing the guards who often get attacked by infections while safeguarding us, which is not wise decision
source

Φαίνεται πως έχουν να κάνουν και τα γαλακτοκομικά ... που αυξάνουν την παραγωγή βλέννας.

 

Συμβουλέψου τον ομοιοπαθητικό σας και κάποιον σχετικά με την διατροφή. Επίσης βελονιστές έχουμε πολλούς στην Ελλάδα.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω εδω τα ΕΚ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΑ αποτελέσματα της ομοιοπαθητικής στην πρωινη αδιαθεσία και τους εμετους της εγκυμοσυνης! Εχω πάθει πλακα! Σήμερα έπεφτα κάτω απο την ανακατωσούρα έχωσα μετα βιας μια κάψουλα στο στόμα μου και σε 10 λεπτά ήμουν σουπερ! Πήρα Sepia 200 και με κρατάει 4-5 μέρες μια χαρά, μετά ξανατεζάρω και παίρνω άλλη μια κοκ

Yogini συγχαρητηρια! :D Με το καλό να έρθει και το δεύτερο μωράκι σου!

 

Κι εγώ έτσι ήμουν, αλλά εμένα με βοηθουσε μόνο για 1-2 μέρες. Αλλά και τόσο, είναι αρκετό για να συνέλθεις και να πάρεις δυνάμεις!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ fairy's mom!

Να σε ρωτήσω....εσύ 200αρες έπαιρνες; και μόλις σε ξαναέπιανε έπαιρνες ξανα; βλέπω ότι όσο πάει ο καιρός κρατάει λιγότερες μέρες γι' αυτό σε ρωτάω, αν ειναι να παίρνω πιο συχνά. Νομίζω όμως στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έπαιρνα 30αρες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...