Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικά παπούτσια. Ποιότητα ή τιμή ?


Recommended Posts

Το γνωρίζω οτι ο,τι αντικείμενο αγοράσεις, γραφει made in china, όμως, εχει μια καποια διαφορά...

Μία γνωστή εταιρια, μπορει να φτιαχνει να πραγματα που πουλαει στην Κινα, όμως, διατηρει κάποια στανταρ, και κανει καποιους ελεγχους...

Απλως, επιλεγει την Κινα, για χαμηλότερο μεροκάματο...

Μία καθαρά κινεζικη εταιρια, δεν διατηρει κανενα στανταρ, και δεν κάνει κανενα ελεγχο, (ο,τι να΄ναι!)

Πάρε για παραδειγμα την Fisher Price. Ο,τι παιχνίδι εχουμε αγοράσει, μειναμε απόλυτα ικανοποιημενοι...

Φυσικά, όλα made in china!

Ο,τι εχουμε πάρει από κινεζικη εταιρία, οχι μονο δεν ειναι αντοχής, αλλά ειναι και επικίνδυνο! (τοξικά χρωματα, κομματακια μικρά, πλαστικο που μυρίζει, κλπ)

 

Τώρα, όσων αφορά το ακριβό-επώνυμο παπουτσι που ανεφερες οτι δεν ήταν καλό και είχε σκληρό δερμα!

Το πιστευω! Σε προηγούμενο post μου, εγραψα οτι θελει προσοχή στα επώνυμα-ακριβά, διοτι δεν είναι όλα καλά! Ανεφερα για παραδειγμα οτι η lapin, ο,τι παπουτσι φερνει εκτώς από kikkers, δεν ειναι ανατομικό!

Και εννοείται οτι μιλάμε για πολυ επώνυμα παπουτσια!

Και ναι! το δερμα δεν είναι πάντα μαλακό! Ειδικά η crocodilino, στα περισσοτερα παπουτσια της το δερμα ειναι σκληρο! Δεν εχει σημασια αν τα πουλάει 70 Ευρω το ζευγάρι!

 

Συμφωνω. Ολες οι εταιριες πλεον εχουν μεταφερει τα εργοστασια σε Κινα, Ινδια κλπ αλλα οι ακριβες μαρκες τα χουν μεταφερει εκει γιατι επωφελουνται απο τα φτηνα εργατικα χερια. Τα υπολοιπα πχ υλικα, μελετες για κατασκευη κλπ παραμενουν ιδια κ γινονται απ την "μαμα" εταιρια.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να κάνω μια ερώτηση;; ίσως κάποια να μπορεί να με βοηθήσει.....τώρα που θα μπουν εκπτώσεις θέλω να της αγοράσω τα καλοκαιρινά για του χρόνου.....τώρα φοράει 21 και 22 (corcodilino αφήνοντας ένα περιθώριο μικρό), του χρόνου πόσο να έχει μεγαλώσει το ποδαράκι της;;; πέρισυ φόραγε το 20 και της ήταν και άνετο. Το χειμώνα μπήκαμε για τα καλά στο 21. Θα γίνει 2 των Ιούνιο και είναι 83 πόντους τώρα. Αν κάποια μπορεί να με βοηθήσει πολύ θα το εκτιμούσα. Επίσης λέτε να μπει στο 23 μέσα στο χειμώνα ή να παραμείνει στο 22;;;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση;; ίσως κάποια να μπορεί να με βοηθήσει.....τώρα που θα μπουν εκπτώσεις θέλω να της αγοράσω τα καλοκαιρινά για του χρόνου.....τώρα φοράει 21 και 22 (corcodilino αφήνοντας ένα περιθώριο μικρό), του χρόνου πόσο να έχει μεγαλώσει το ποδαράκι της;;; πέρισυ φόραγε το 20 και της ήταν και άνετο. Το χειμώνα μπήκαμε για τα καλά στο 21. Θα γίνει 2 των Ιούνιο και είναι 83 πόντους τώρα. Αν κάποια μπορεί να με βοηθήσει πολύ θα το εκτιμούσα. Επίσης λέτε να μπει στο 23 μέσα στο χειμώνα ή να παραμείνει στο 22;;;

 

Εξαρταται απο την αναπτυξη του παιδιου....

Εμενα, μεγαλώνουν περιπου κατα 1 νουμερο καθε σαιζον.... (Δηλ. το επόμενο καλοκαιρι, φοραει 2 νουμερα μεγαλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

Κανένα αθλητικό παπούτσι δεν είναι ανατομικό και δεν επιτρέπεται να το φοράμε όλη μέρα. Εμένα ο πατέρας μου θυμάμαι δεν με άφηνε να τα φορώ παρά μόνο στη γυμναστική. Για αυτό δεν τα έμαθα και ούτε και τώρα τα φοράω. Παρότι μικρή λύσαγα. Το απαγορευμένο γαρ.:-D

Οσο για τα κινέζικα, συμφωνώ. Αλλα standards έχουν οι μεγάλες εταιρείες, έστω και αν το εργοστάσιο είναι στην Κίνα λόγω χαμηλών μισθών, φορολογίας κλπ, άλλα ένα καθαρά κινέζικο.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο την αναπτυξη του παιδιου....

Εμενα, μεγαλώνουν περιπου κατα 1 νουμερο καθε σαιζον.... (Δηλ. το επόμενο καλοκαιρι, φοραει 2 νουμερα μεγαλυτερο...

 

είναι ανεπτυγμένο το παιδάκι σου;; Εμείς πέρισυ Μάιο είμασταν 71 εκατοστά και φοράγαμε το 20 φέτος είμαστε 83 εκατοστά και φοράει το 21 και το καλοκαιρινό το 22 με άνεση. Τι λες του χρόνου να είναι στο 23 για καλοκαίρι ;; και το χειμώνα στο 22 ακόμα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι ανεπτυγμένο το παιδάκι σου;; Εμείς πέρισυ Μάιο είμασταν 71 εκατοστά και φοράγαμε το 20 φέτος είμαστε 83 εκατοστά και φοράει το 21 και το καλοκαιρινό το 22 με άνεση. Τι λες του χρόνου να είναι στο 23 για καλοκαίρι ;; και το χειμώνα στο 22 ακόμα;;

 

Σου είπα... Εχει να κάνει με το παιδι....

Το να αγοράζεις παπουτσια ενα χρονο πριν, ειναι σαφως ενα ρισκο...

Καμια σχεση με τα ρουχα...

Επειτα, δεν ξερω... Ισως η αναπτυξη των παιδιων να μην πηγαινει κάθε χρονο με τον ιδιο ρυθμο... Τι να σου πω...

Εγω, εαν αγοράσω παπουτσια για αργοτερα, κοιτάζω να ειναι απο αυτα που ειναι για ανοιξη/φθινοπορο (οπωτε εχω παραπάνω πιθανοτητες να πεσω μεσα!)

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα... Εχει να κάνει με το παιδι....

Το να αγοράζεις παπουτσια ενα χρονο πριν, ειναι σαφως ενα ρισκο...

Καμια σχεση με τα ρουχα...

Επειτα, δεν ξερω... Ισως η αναπτυξη των παιδιων να μην πηγαινει κάθε χρονο με τον ιδιο ρυθμο... Τι να σου πω...

Εγω, εαν αγοράσω παπουτσια για αργοτερα, κοιτάζω να ειναι απο αυτα που ειναι για ανοιξη/φθινοπορο (οπωτε εχω παραπάνω πιθανοτητες να πεσω μεσα!)

 

Το κάνω συνέχεια και σε ρούχα και σε παπούτσια, τα αθλητικά τα έχουμε ήδη...αλλα έλεγα να πάρω και τα χειμερινά μποτάκια και συνήθως δεν έχουμε μόνο ένα. Εχουμε ένα αθλητικό, ένα καλό ζευγάρι για παιδική χαρά, και ένα ακόμα για την εκκλησία....Όπως ανέφερα χρησιμοποιώ την προσφορά της corcodilino με πάνω από 100 ευρώ ένα ζευγάρι δώρο. Ελπίζω να πέσω μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση;; ίσως κάποια να μπορεί να με βοηθήσει.....τώρα που θα μπουν εκπτώσεις θέλω να της αγοράσω τα καλοκαιρινά για του χρόνου.....τώρα φοράει 21 και 22 (corcodilino αφήνοντας ένα περιθώριο μικρό), του χρόνου πόσο να έχει μεγαλώσει το ποδαράκι της;;; πέρισυ φόραγε το 20 και της ήταν και άνετο. Το χειμώνα μπήκαμε για τα καλά στο 21. Θα γίνει 2 των Ιούνιο και είναι 83 πόντους τώρα. Αν κάποια μπορεί να με βοηθήσει πολύ θα το εκτιμούσα. Επίσης λέτε να μπει στο 23 μέσα στο χειμώνα ή να παραμείνει στο 22;;;

 

Eγω που ειχα ρωτησει 2 μαγαζια με παιδικα παπουτσια μου χαν πει οτι το ποδι σ αυτες τις ηλικιες μεγαλωνει ενα νουμερο καθε 6-7 μηνες.

Αλλα δεν το χω παρατηρησει ποτε για να μπορω να πω αν ισχυει ή οχι

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω που ειχα ρωτησει 2 μαγαζια με παιδικα παπουτσια μου χαν πει οτι το ποδι σ αυτες τις ηλικιες μεγαλωνει ενα νουμερο καθε 6-7 μηνες.

Αλλα δεν το χω παρατηρησει ποτε για να μπορω να πω αν ισχυει ή οχι

 

οκ το σημειώνω και αυτό

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν είναι ρίσκο όμως να αγοράσω δύο νούμερα μεγαλύτερο για τον επόμενο χειμώνα και να μην του κάνουν ? Κι όταν λέω ότι αυτά τα μαγαζιά βγάζουν προσφορές, μην φανταστείτε κάτω από 30 ευρώ το ζευγάρι.

Αν δεν του κάνουν, να πάνε τελείως χαμένα ? Δεν μπορώ να το ρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το χειμώνα της αγόρασα μποτάκι κόκκινο corcodilino 77 ευρώ παρακαλώ....έχει μεγάλη διαφορά από το 30 ευρώ.....!!!

Έμάς η ανάπτυξη μας πέφτει και σε περίοδο αλλαγής του καιρού κλπ. Τώρα είναι 21 και 22 με άνεση.......αν της αγοράσω χειμερινό είτε 22 είτε 23 μέσα νομίζω θα είμαι. Αν αγόραζα μόνο ένα ζευγάρι καλά θα ήταν όμως έχουμε τουλάχιστον 2 και ένα σπορτέξ.

 

Πάμε παιδική χαρά και τα παπουτσάκια γίνονται χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως την πατησα ετσι.. Ειχε ενα μαγαζι που εκλεινε ορθπεδικα παπουτσια και του πειρα 3 ζευγαρια. Ενα στο νουμερο του (πριν χρονισει) καλοκαιρινα, 2 ζευγαρια μποτακια για το χειμωνα 1-2. Αμ δε! Το ενα ζευγαρι δεν το φορεσε γιατι του ηταν μεγαλο και μετα δεν του εμπαινε καν και το αλλο γιατι μας επιασε η ανοιξη... Ευτυχως φορεσε ο μικρος το ενα απο τα 2 αλλα το αλλο το δωσαμε αφορετο.

Σχετικα με το νουμερο τωρα, ο μεγαλος μου (θα γινει 4 τον Ιουλιο) φοραει απο περισυ το 27 για ενα ολοκληρο χρονο δεν ξερω βεβαια αν του κανουν τα καλοκαιρινα γιατι δεν τα δοκιμασαμε ακομη αλλα εχει λεπτυνει το ποδι του και βεβαια μεγαλοωνοντας εχει να κανει το νουμερο και με τη κατασκευη φανατζομαι (πχ ο πατερας μου φοραγε 40-41 και ο αντρας μου φοαρει 45-46).

Οποτε δεν τους περνω πλεον παπουτσια για το μελλον.. Οταν χρειαστουν κατι το δοκιμαζουμε ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ το αγοραζουμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ πάντως δεν τής έχω αγοράσει παπουτσάκι ακριβότερο από 30€. Όλα είναι ανατομικά, δερμάτινα και πολύ καλής ποιότητας. Ψωνίζω πάντα μοντέλα περασμένης χρονιάς από στοκάδικα (Crocodilino, Μούγιερ, Benetton, Orchestra...).

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν τής έχω αγοράσει παπουτσάκι ακριβότερο από 30€. Όλα είναι ανατομικά, δερμάτινα και πολύ καλής ποιότητας. Ψωνίζω πάντα μοντέλα περασμένης χρονιάς από στοκάδικα (Crocodilino, Μούγιερ, Benetton, Orchestra...).

 

και αυτή είναι πολύ καλή επιλογή αλλά δεν μπορείς πάντα να τρέχεις μακριά. Πριν από το παιδί πήγαινα και για τσίχλα δέκα περιοχές μακρύτερα τώρα ψωνίζω κοντά στο σπίτι, ότι και να τύχει να μπορώ να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Koρίτσια πείτε μάρκες που θεωρείτε καλές για τα παιδιά. Εγώ μέχρι στιγμής της έχω πάρει από το crocodilino, δεν έχω ιδέα τι άλλες μάρκες υπάρχουν από παιδικά παπούτσια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Εγώ πρόσφατα ανακάλυψα και τα παιδικα παπουτσια απο την maison marasil!Συνήθως έπαιρνα μόνο παιδικα ρουχα αλλα τώρα που τα ανακάλυψα έχω πάθει πλάκα με την ποιότητα τους αλλά κυρίως με τα όμορφα σχέδια!είναι πολύ γλυκά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...