Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΤΗΣ ΚΟΥΝΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ!


Recommended Posts

μηπως η χαρα μαρια εννοει οτι βγαζεις το ενα προστατευτικο καγκελο και μενει μονο το ενα καγκελο και απο την μερια του βγαλμενου καγκελου βαζεις τα ****** μαξιλαρακια 'η ενα στρωμα

Δεν κατάλαβα τα αστεράκια είναι μάρκα που έχει αφαιρεθεί ??

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βγάλαμε τα κάγκελα λοιπόν(22 μηνων) γιατι τα πήδηξε ενα βράδυ 8 φορές.Ερχεται 2-3 φορές στην καλυτερη μέσα στην νύχτα για να μας κανει τσα! Τον πηγαίνω φυσικα αμεςως πίσω και ειμαι ενήμερη οτι αυτο ειναι μια φάση που ευχομαι να περασει σύντομα..Το προβλημα ομως ειναι το εξής:Αργεί πολυ να κοιμηθεί και μας θελει μέσα μεχρι να αρχίσει να βλέπει το όνειρο αλλιώς κατεβαίνει.Σημερα απο τις 9:30 κοιμηθηκε τωρα που ειναι σχεδόν 11:30!!!Ειναι πολυ κουραστικό αυτο ειδικά τωρα που πρην το κάγκελο είχαμε μαθει να του λέμε 2-3 παραμύθια και να βγαινουμε.Σπανια διαμαρτύρονταν και ακομα και να το εκανε θα ηταν για δευτερόλεπτα.Αφηστε που εκει που ξυπνούσε στις 9,τωρα απο τις 7:30 ειναι στο κρεβατι μας!!! Δηλαδη πρην κοιμόταν 13-14 ώρες στο σύνολο ενω τωρα κοιμαται 10 με το ζορι...Αυτο διαρκεί εδώ και μια βδομάδα περίπου...Πείτε μου οτι ειναι κι αυτο μια φάση που θα περασει σύντομα! Εντωμεταξύ εγω πως να το χειριστώ όλο το θεμα πιο σωστα; Καμια γνώμη; deena καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με απασχολεί και μένα γιατι σε 2-3 μηνες περίπου θέλω κι εγω να τον βγάλω απο την κουνια. Νομίζω ότι ειναι νωρίς ακομα και η συμπεριφορά του ειναι στα πλαιςια του αναμενομένου. Δωσε του λίγο χρόνο ακομα, πιστεύω πάντως ότι σωστά τα κανεις όλα. Αν αντιλαμβάνεται το νόημα της επιβράβευσης μπορείς να φτιάξεις ή να αγοράςεις πίνακες επιβράβευσης με αυτοκόλλητα και να να το γυρίσεις σε παιχνίδι, π.χ. για καθε βράδυ που θα μένει στο κρεβάτι του μετα απο 3 παραμύθια και δεν θα σηκωνεται θα κολλάτε ένα αυτοκόλλητο και όταν συγκεντρωθούν π.χ. 5 ή 10 θα έχει ένα δωράκι ή το αγαπημένο του σνακ, το ίδιο και για καθε βράδυ που δεν θα έρχεται στο κρεβάτι σας κλπ.

 

Βρήκα και αυτο το χρήσιμο άρθρο : http://www.babysleepsite.com/toddlers/toddler-transition-crib-to-bed-how-when/#.VKnUAMXgHa8

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με απασχολεί και μένα γιατι σε 2-3 μηνες περίπου θέλω κι εγω να τον βγάλω απο την κουνια. Νομίζω ότι ειναι νωρίς ακομα και η συμπεριφορά του ειναι στα πλαιςια του αναμενομένου. Δωσε του λίγο χρόνο ακομα, πιστεύω πάντως ότι σωστά τα κανεις όλα. Αν αντιλαμβάνεται το νόημα της επιβράβευσης μπορείς να φτιάξεις ή να αγοράςεις πίνακες επιβράβευσης με αυτοκόλλητα και να να το γυρίσεις σε παιχνίδι, π.χ. για καθε βράδυ που θα μένει στο κρεβάτι του μετα απο 3 παραμύθια και δεν θα σηκωνεται θα κολλάτε ένα αυτοκόλλητο και όταν συγκεντρωθούν π.χ. 5 ή 10 θα έχει ένα δωράκι ή το αγαπημένο του σνακ, το ίδιο και για καθε βράδυ που δεν θα έρχεται στο κρεβάτι σας κλπ.

 

Βρήκα και αυτο το χρήσιμο άρθρο : http://www.babysleepsite.com/toddlers/toddler-transition-crib-to-bed-how-when/#.VKnUAMXgHa8

Αυτο με τον πίνακα μου αρεσει πολυ σαν ιδέα και θα το εφαρμόσω οπωσδήποτε απλα σκεφτόμουν οτι ισως ειναι νωρις για εμας....η οχι λες; Θα το καταλάβει σωστα; Εντωμεταξύ να συνεχίσω να βγαίνω μετα απο 3 παραμύθια η να κάθομαι μαζι του οπως επιθυμεί;

 

Εχτές ξύπνησε πάλι 2 φορές και την δεύτερη ηταν 6:30 το πρωι! Ηταν ζορι να ξανακοιμηθει..κόντευα να κοιμηθώ εγω καθηστη...

πρεπει να εχει συμπέσει και καποιο δόντι παράλληλα γιατι είδα δάχτυλα στο στόμα και λιγο διαρροια..Τι να πω υπομονη..

Link to comment
Share on other sites

Alexia γιατι δεν κλείνεις την πόρτα;

Εμεις βγάλαμε κάγκελο πριν δυο μηνες, τις πρώτες 4 μερες δραμα έβγαινε έξω έκλαιγε και πηγαίναμε τον φέρναμε ατο κρεβάτι, και επειδή δεν μπορει να κοιμηθεί με μας ηταν συνεχεια άγρυπνος ολο το βράδυ!

Ε είπανε τελος οταν αρχισε να κλαίει δεν μπήκαμε μεςα, αρχισε να χτυπάει την πόρτα, τον αφήσαμε και σε δυο λεπτά πήγε πισω στο κρεββάτι και κοιμήθηκε για 12 ωρες και απο τοτε ολα καλα

Το πολυ που τον εχω αφήσει να κλαψει ειναι 5 λεπτά, αυτο ειναι το όριο μου... Γνώμη μου κλείσει πόρτα ναι αστον ενα πεντάλεπτο , αν το αφήσεις ατην τύχη του τα μικρα τέτοιας ηλικίας θα κατεβαίνουν απο το κρεβάτι και θα παίζουν ολο το βράδυ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου έλεγα απλά να κάνεις υπομονή και θα συνηθίσει. Τώρα είναι αρχή ακόμα και εκμεταλευεται την καινούρια ελευθερία που έχει κατακτήσει, σιγά σιγά θα αρχίσει να κοιμάται. Διάβασέ του τα παραμύθια και πές του οτι είναι ώρα για ύπνο, επίσης δεν το βρίσκω κακό να του κάνεις λίγη παρέα, όταν είναι σε αυτό το στάδιο της χαλάρωσης μπορεί να μιλήσετε και λίγο χαλαρά, να σου πεί κάτι που τον απασχολεί. Άν ξυπνήσει ενδιάμεσα και έρθει στο κρεβάτι σας, ρώτα τον αν θέλει κάτι και αν όχι πές του οτι είναι νύχτα ακόμη και κοιμάστε και ζήτα του να πάει στο κρεβάτι του.

Link to comment
Share on other sites

Θα το γράψω κι αυτό γιατί αλλιώς θα σκάσω!!! Κορίτσια μην κλείνετε την πόρτα και τα αφήνετε να κλαίνε, δεν τα λυπάστε? Εσάς θα σας άρεσε να σας το κάνουν αυτό? Πώς θα νιώθατε? Εγκατάλειψη?Καταπίεση? Και μάλιστα απο τον άνθρωπο που αγαπάτε πιο πολύ στον κόσμο? Τί θα μάθει απο αυτό? Απλά κάποια στιγμή θα παραιτηθεί και θα σταματήσει να κλαίει γιατί θεωρεί οτι κανείς δε θα τον ακούσει. Είναι δύσκολη δουλειά συμφωνώ και δεν κρίνω καμία όμως πριν πράξουμε καλό θα είναι να ερχόμαστε στη θέση του άλλου πρώτα που στην προκειμένη περίπτωση είναι και πιο αδύναμος απο εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Θα το γράψω κι αυτό γιατί αλλιώς θα σκάσω!!! Κορίτσια μην κλείνετε την πόρτα και τα αφήνετε να κλαίνε, δεν τα λυπάστε? Εσάς θα σας άρεσε να σας το κάνουν αυτό? Πώς θα νιώθατε? Εγκατάλειψη?Καταπίεση? Και μάλιστα απο τον άνθρωπο που αγαπάτε πιο πολύ στον κόσμο? Τί θα μάθει απο αυτό? Απλά κάποια στιγμή θα παραιτηθεί και θα σταματήσει να κλαίει γιατί θεωρεί οτι κανείς δε θα τον ακούσει. Είναι δύσκολη δουλειά συμφωνώ και δεν κρίνω καμία όμως πριν πράξουμε καλό θα είναι να ερχόμαστε στη θέση του άλλου πρώτα που στην προκειμένη περίπτωση είναι και πιο αδύναμος απο εμάς.

 

Daisy το έγραψα καθαρά τον άφησα 2 λεπτά!! Δεν νομιζω οτι ειναι εγκατάλειψη αυτο για ονομα του Θεού!! Είπα οτι τον άφησα να κλαίει μια ώρα;;

Αν ειςαι απο τις μάνες που δεν αφήνουν ποτε το παιδι να κλαίει και κανεις οτι γουστάρει το παιδι δικο σου θέμα! Δεν σε κρίνω και εννοείται οτι εσυ κρίνεις και μαλιςτα βαριά!

 

Προσπάθησε να έπιλεγεις διαφορετικό λεξιλόγιο οταν μιλας για το τι κανει η καθε μάνα για την ανατροφή των παιδιων της.. Το παιδι μου δεν παραιτήθηκε επειδή θεώρησε οτι δεν τον άκουσα και τον άφησα να κλαψει ΓΙΑ ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

στα δικά μου παιδιά, πάντως, όταν άρχισα να έχω αυτά τα προβλήματα (να βγαίνουν από την κούνια κλπ) απλά τα πήγα σε μονό κρεββάτι. και αμέσως ηρέμησαν. μάλλον το πρόβλημα ήταν ότι στριμώχνονταν στην κούνια και περιορίζονταν. και ήταν περίπου 18 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξία, νομίζω ότι είναι καιρός να του πάρεις κρεββατάκι.

 

Με το νέο κρεββατάκι θα βρείτε και μια νέα ρουτίνα ύπνου. Εγώ με κάθε παιδί έχω και άλλη ρουτίνα:) Το κοινό σε αυτές τις ρουτίνες είναι πως αν έρθουν στο κρεββάτι μας κατά τη διάρκεια της νύχτας, τα ξαναπηγαίνουμε στο δικό τους. Τώρα αν έρθουν λίγο πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι, τα αφήνουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Daisy το έγραψα καθαρά τον άφησα 2 λεπτά!! Δεν νομιζω οτι ειναι εγκατάλειψη αυτο για ονομα του Θεού!! Είπα οτι τον άφησα να κλαίει μια ώρα;;

Αν ειςαι απο τις μάνες που δεν αφήνουν ποτε το παιδι να κλαίει και κανεις οτι γουστάρει το παιδι δικο σου θέμα! Δεν σε κρίνω και εννοείται οτι εσυ κρίνεις και μαλιςτα βαριά!

 

Προσπάθησε να έπιλεγεις διαφορετικό λεξιλόγιο οταν μιλας για το τι κανει η καθε μάνα για την ανατροφή των παιδιων της.. Το παιδι μου δεν παραιτήθηκε επειδή θεώρησε οτι δεν τον άκουσα και τον άφησα να κλαψει ΓΙΑ ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ!!!

 

 

Σκοπός μου δεν ήταν να σε κρίνω, δε σε γνωρίζω άλλωστε και δε θα κρίνω έναν άνθρωπο απο μια πράξη του μόνο. Μάλιστα δεν καταλαβαίνω απο ποιο σημείο του μηνύματός μου έβγαλες αυτό το συμπέρασμα.Κι εγώ ως μητέρα κάνω λάθη, και θα αποδεχτώ κριτική για τις πράξεις μου που μπορεί να είναι επικοδομητική τελικά αλλά αυτό δε σημαινει οτι ο άλλος σε κρίνει ως μάνα ή ως άνθρωπο. Το λεξιλόγιο που χρησιμοποίησα τι σε ενοχλεί? Η λέξη εγκατάλειψη? Αυτό ήταν απλά μια ερώτηση . Ρώτησα πώς θα ένιωθε κάποιος αν του το έκαναν αυτό. Εγώ μάλλον θα ένιωθα εγκατάλειψη και ερχόμενη στη θέση του παιδιού μου που καταλαβαίνω οτι ο χρόνος για αυτό έχει τελείως διαφορετική διάσταση απο οτι για εμένα θεωρώ οτι τα 2-5 λεπτά μέγιστο που έγραψες θα μου φαινόταν αιώνας. Εννοείται είμαι απο τις μάνες που προσπαθώ να μην αφήνω επίτηδες το παιδί μου να κλαίει γιατί ως ενήλικας αποφάσισα οτι εδώ και τώρα πρέπει να κοιμηθεί/φάει/να σταματήσει να χοροπηδάει κτλ και σε πληροφορώ οτι παρόλες τις δυσκολίες τα αποτελέσματα με δικαιώνουν.

Τεσπα ο σκοπός μου ήταν να δώσω μια άλλη οπτική στις μανούλες, να μπαίνουν στη θέση των παιδιών τους και να τα κατανοούν πριν προχωρήσουν σε οποιαδήποτε μέθοδο. Να φέρονται όπως θα ήθελαν και οι ίδιες να τους φέρονται.Να χτίσουν σχέση εμπιστοσύνης με τα παιδια τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια τραβαω και γω,απο την μερα που τον εβγαλα απο την κουνια και κοιμαται σε κρεβατι.Τον εβαζα για υπνο,και σηκωνοταν αμεσως!Αυτο γινοταν απειρες φορες μεχρι να κουραστει και επιτελους να κοιμηθει.Την τελευταια βδομαδα εκανα το λαθος να ξαπλωνω μαζι του μεχρι να τον παρει ο υπνος,το αποτελεσμα το βραδυ να μετακομιζει στο κρεββατι μας.Δεν τον αφηνουμε βεβαια,τον ξαναπαμε στο κρεββατι του αλλα εχω τυψεις γιατι φταιω εγω.Ειναι λογικο οτι οταν αποκοιμιεται στην αγκαλια της μαμας,το βραδυ οταν ξυπνησει θα την αναζητησει και παλι.Οσο για το κλαμα,ειμαι της αποψης οτι πρεπει να δωσουμε στα παιδια να καταλαβουν οτι δεν ειναι ενας τροπος για να κερδιζουν καθε μαχη,και επομενως καποιες φορες χρειαζεται να δειχνουμε λιγη αδιαφορια και να μην ικανοποιουμε ολα του τα χατηρια απλα επειδη κλαιει.

Link to comment
Share on other sites


Σκοπός μου δεν ήταν να σε κρίνω, δε σε γνωρίζω άλλωστε και δε θα κρίνω έναν άνθρωπο απο μια πράξη του μόνο. Μάλιστα δεν καταλαβαίνω απο ποιο σημείο του μηνύματός μου έβγαλες αυτό το συμπέρασμα.Κι εγώ ως μητέρα κάνω λάθη, και θα αποδεχτώ κριτική για τις πράξεις μου που μπορεί να είναι επικοδομητική τελικά αλλά αυτό δε σημαινει οτι ο άλλος σε κρίνει ως μάνα ή ως άνθρωπο. Το λεξιλόγιο που χρησιμοποίησα τι σε ενοχλεί? Η λέξη εγκατάλειψη? Αυτό ήταν απλά μια ερώτηση . Ρώτησα πώς θα ένιωθε κάποιος αν του το έκαναν αυτό. Εγώ μάλλον θα ένιωθα εγκατάλειψη και ερχόμενη στη θέση του παιδιού μου που καταλαβαίνω οτι ο χρόνος για αυτό έχει τελείως διαφορετική διάσταση απο οτι για εμένα θεωρώ οτι τα 2-5 λεπτά μέγιστο που έγραψες θα μου φαινόταν αιώνας. Εννοείται είμαι απο τις μάνες που προσπαθώ να μην αφήνω επίτηδες το παιδί μου να κλαίει γιατί ως ενήλικας αποφάσισα οτι εδώ και τώρα πρέπει να κοιμηθεί/φάει/να σταματήσει να χοροπηδάει κτλ και σε πληροφορώ οτι παρόλες τις δυσκολίες τα αποτελέσματα με δικαιώνουν.

Τεσπα ο σκοπός μου ήταν να δώσω μια άλλη οπτική στις μανούλες, να μπαίνουν στη θέση των παιδιών τους και να τα κατανοούν πριν προχωρήσουν σε οποιαδήποτε μέθοδο. Να φέρονται όπως θα ήθελαν και οι ίδιες να τους φέρονται.Να χτίσουν σχέση εμπιστοσύνης με τα παιδια τους.

Θέλεις να πεις οτι εγω δεν μπαίνω στην θεςη του παιδιου μου και δεν εχω σχέση εμπιστοσύνης πας καλα κοπέλα μου; Δηλαδη το οτι κάποιες απο μας δεν θέλουν το παιδι τους να χοροπηδαει στο κρεβάτι ολο το βράδυ σημαινει οτι τα παιδια τους δεν τις εμπιστεύονται; Εχεις κολλήσει στο οτι τον αφήσαμε κλαψει και οχι στο οτι το εκανα για ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ !

Δηλαδη οταν ο δικός μου ουρλιαζει γιατι ενα Άλο παιδάκι δίπλα του τρωει σοκολάτα και οχι εκείνος τι πρεπει να κανω να του δωσω σοκολατα;;

Το ποστ σου ειναι απαράδεκτο και άκρως επικριτικό!

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια τραβαω και γω,απο την μερα που τον εβγαλα απο την κουνια και κοιμαται σε κρεβατι.Τον εβαζα για υπνο,και σηκωνοταν αμεσως!Αυτο γινοταν απειρες φορες μεχρι να κουραστει και επιτελους να κοιμηθει.Την τελευταια βδομαδα εκανα το λαθος να ξαπλωνω μαζι του μεχρι να τον παρει ο υπνος,το αποτελεσμα το βραδυ να μετακομιζει στο κρεββατι μας.Δεν τον αφηνουμε βεβαια,τον ξαναπαμε στο κρεββατι του αλλα εχω τυψεις γιατι φταιω εγω.Ειναι λογικο οτι οταν αποκοιμιεται στην αγκαλια της μαμας,το βραδυ οταν ξυπνησει θα την αναζητησει και παλι.Οσο για το κλαμα,ειμαι της αποψης οτι πρεπει να δωσουμε στα παιδια να καταλαβουν οτι δεν ειναι ενας τροπος για να κερδιζουν καθε μαχη,και επομενως καποιες φορες χρειαζεται να δειχνουμε λιγη αδιαφορια και να μην ικανοποιουμε ολα του τα χατηρια απλα επειδη κλαιει.

Καλα τι φταις εσυ, μην λες τέτοια!!! Αυτα τα εχουμε κανει άπειρες φορές!!

Το καλοκαίρι που πήγαμε διακοπές κοιμήθηκα μαζι του ολη την εβδομάδα γιατι τον φρικαρε καινούριο δωμάτιο κλπ με αποτέλεσμα μα μην θελει να κοιμηθεί μόνος του οταν γυρίσαμε πισω και εκανα το μέγα λάθος να κοιμάμαι μαζι του ... Εννοείται οτι δεν κοιμόταν καλα ολο το βράδυ και αυτο το βιολί κρατηςε δυο βδομαδες (με κλώτσησε στον ύπνο του και ημουν στον 6ο)

Στον τελος τον αφήσαμε να κλαψει και αρχισε να κοιμάται παλι λες και δεν εγινε τιποτα... Σημειώστε τον αφήσαμε ΔΥΟ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΛΕΠΤΑ !!!!

 

Φιλεναδα γνώμη μου συνέχισε να τον πηγαίνεις στο κρεβάτακι του καθε φορά που σηκώνεται και μην του μιλας καθόλου

Link to comment
Share on other sites


Θέλεις να πεις οτι εγω δεν μπαίνω στην θεςη του παιδιου μου και δεν εχω σχέση εμπιστοσύνης πας καλα κοπέλα μου;Πάω καλά ναι αλλά όπως σου εξήγησα δε θέλω να πώ τίποτα για εσένα, έκρινα απλά τη μέθοδο που χρησιμοποίησες και έδωσα μια άλλη οπτική Δηλαδη το οτι κάποιες απο μας δεν θέλουν το παιδι τους να χοροπηδαει στο κρεβάτι ολο το βράδυ σημαινει οτι τα παιδια τους δεν τις εμπιστεύονται; Εχεις κολλήσει στο οτι τον αφήσαμε κλαψει και οχι στο οτι το εκανα για ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ ! Δεν έχω κολλήσει πουθενά σου εξήγησα γιατί δε θα το έκανα και πώς θα ένιωθα απλά!

Δηλαδη οταν ο δικός μου ουρλιαζει γιατι ενα Άλο παιδάκι δίπλα του τρωει σοκολάτα και οχι εκείνος τι πρεπει να κανω να του δωσω σοκολατα;; Πρέπει απλά να του εξηγήσεις, δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό

Το ποστ σου ειναι απαράδεκτο και άκρως επικριτικό! Γιατί είναι απαράδεκτό; Επειδή διαφωνώ μαζί σου σε μια μέθοδο που εφάρμοσες και προέτρεψα τις μανούλες να το δούν διαφορετικά; Συζήτηση κάνουμε, δε χρειάζεται να συμφωνούμε! Επίσης επαναλαμβάνω δεν έκρινα εσένα προσωπικά σε καμία περίπτωση.

 

απαντώ μέσα στο μνμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημειώστε τον αφήσαμε ΔΥΟ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΛΕΠΤΑ !!!!

 

Οσο για το κλαμα,ειμαι της αποψης οτι πρεπει να δωσουμε στα παιδια να καταλαβουν οτι δεν ειναι ενας τροπος για να κερδιζουν καθε μαχη,και επομενως καποιες φορες χρειαζεται να δειχνουμε λιγη αδιαφορια και να μην ικανοποιουμε ολα του τα χατηρια απλα επειδη κλαιει.

 

Σε σχέση με το κλάμα συμφωνώ με τη honeybunny και να προσθέσω ότι για διάφορους λόγους τα έχω αφήσει να κλαίνε και πάνω από 2 λεπτά...

 

Πρέπει να μπαίνουν κάποια όρια και να μην επιτρέπουμε να χρησιμοποιούν το κλάμα χειριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Daisy βλέπεις στο τικερακι μου τι ηλικια εχει ο γιος μου; Εχεις ακούσει για τα terrible twos; Που παρέπιπτωντως εμάς αρχίσανε απο τα ενα!! Νομίζεις πραγματικά οτι οταν τον παιδι εχει κρίση κλαματος αν του εξηγήσεις θα σταματήσει; Εννοείται οτι του εξηγώ και μερικές φορές πιάνει και άλλες καθόλου!! Ετςι ειναι η ηλικια κοριτσι μου, καταλαβαίνει την δύναμη του κλαματος, των πράξεων του, του Οχι κλπ και προσπαθήσει την ίδια στιγμή να εξιςορροπησει τα αισθήματα του και στο τελος ξεσπάσει με κλάματα.... Αν πραγματικά φοβόταν στο δωμάτιο δεν θα σταματαγα το κλάμα μετα απο δυο λεπτά!! Είδε οτι δεν τον πέρνει άλλο και σταμάτησε

Αν ο δικός σου σε ακούει πλήρως ειναι επειδή δεν εχει περάσει το στάδιο αυτο το οποιο θα έρθει αν οχι τωρα στα 3 στα 4 η και στα 15!!

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το κλάμα συμφωνώ με τη honeybunny και να προσθέσω ότι για διάφορους λόγους τα έχω αφήσει να κλαίνε και πάνω από 2 λεπτά...

 

Πρέπει να μπαίνουν κάποια όρια και να μην επιτρέπουμε να χρησιμοποιούν το κλάμα χειριστικά.

 

Καλα τα δυο λεπτά ηταν για τη νύχτα, για την μερα δεν συζηταμε :P

Link to comment
Share on other sites

Το στάδιο αυτό το περάσαμε απο περίπου 15 μηνών μέχρι τα 2,5 Απο 3 ετών άλλαξε τελείως και έχουμε απλά κάποιες φορές γκρίνια λόγω κούρασης. Ελπίζω να μην επαναλαμβάνεται στα 4 γιατί πλησιάζουμε. Αυτό λοιπόν σημαίνει οτι σε κρίση κλάματος την άφηνα να κλαίει γιατί έτσι κι αλλιώς δε μπορούσα να κάνω τπτ άλλο. Αν όντως μπορούσα θα έκανα.Το μόνο που έκανα είναι να παρατηρήσω πότε και για ποιο λόγο συνέβαιναν και να προσπαθήσω να ελαχιστοποιήσω τους παράγοντες που θεωρούσα οτι έφταιγαν και είχε κάποιο αποτέλεσμα. Κατα τα άλλα υπομονή.

Όσο αφορά τον ύπνο και εμείς είχαμε τα ίδια θέματα όταν βγήκε το κάγκελο της κούνιας,ερχόταν όποτε ξυπνούσε στο δωμάτιό μας αλλά ποτέ δε σκέφτηκα να κλείσω την πόρτα του δωματίου, θεώρησα τη συμπεριφορά αυτή τελείως φυσιολογική και αναμενόμενη και την άφησα να απολαύσει τη νέα ελευθερία που είχε και μετά το σταμάτησε μόνη της. Και τώρα ακόμη κάποιες φορές θέλει παρέα για να κοιμηθεί και κάθομαι μαζί της μέχρι να την πάρει ο ύπνος και η αλήθεια είναι οτι έτσι κοιμάται πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σε τι ηλικία τα μεταφέρατε από την κούνια σε κρεβάτι; Μήπως παίζει ρόλο αυτό που ανεβοκατεβαίνουν; Τα ίδια έκανε κ μιας φίλης που το έκανε στα 2μιση.

 

 

θεώρησα τη συμπεριφορά αυτή τελείως φυσιολογική και αναμενόμενη και την άφησα να απολαύσει τη νέα ελευθερία που είχε και μετά το σταμάτησε μόνη της

 

Αν το κάναμε αυτό για πολλές συμπεριφορές των παιδιών θα βοηθούσε πολύ πιστεύω. Πολύ ωραίο μου ακούστηκε όπως το έγραψες. Προσπαθώ κ εγώ να το εφαρμόζω. Νομίζω ότι έχουμε την τάση να κάνουμε το αντίθετο με βάση το πως ανατραφήκαμε.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τη μεταφέραμε περίπου 1,5 ετών γιατί είχε αρχίσει να προσπαθεί να σκαρφαλώσει για να κατέβει και φοβόμασταν μηπως χτυπήσει. Εσύ Μελίνα;

 

Και εμείς τότε!! 18 μηνών ακριβώς! :D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές και την γνώμη σας.Ξερω οτι η καθεμιά ξερει το παιδάκι της καλυτερα και ακολουθείτε την μεθοδο που σας ταιριάζει.Οσο για το κλάμα εγω προσωπικά τον εχω αφηςει και μια ωρα να κλαίει, αφού του ειχα εξηγήσει φυσικα οτι αυτο που θελει ειναι επικίνδυνο,χωρις να του δίνω καμια σημασία.Εχει πολυ ηςχυρο χαρακτήρα ,δυσκολο θα μπορούσα να πω και ειναι στιγμές που θέλεις να χτυπήσεις το κεφαλι σου στον τοίχο και απλα περιμένεις να σταματήσει γιατι τα εχεις κανει ολα όσα μπορούσες...Στο θεμα λοιπόν! Η κουνια μας ειναι και προεφηβηκο κρεβατι και δεν νομίζω οτι το θεμα του ειναι ο χώρος.Την πόρτα πάλι κολλάω να την κλείσω γιατι κοιμαται στο απόλυτο σκοτάδι και το μονο ελάχιστο φως που βλέπει ειναι απο την πολυ μικρή χαραμαδα της πόρτας..Θα τρομάξει πιστευω.Απλα δεν μπορω να το χωνέψω που μετα απο τόσους μηνες απόλαυσης υπνου εχουμε ξανά τα ίδια!! Και ειναι και εκείνο το σκαμπο που κάθομαι δίπλα του( δεν χωράει η πολυθρόνα)που με την κοιλιά στον πέμπτο μηνα πλέον δυσκολεύομαι λιγάκι...

Ο άντρας μου για να ξυπνήσει την νύχτα θελει πολυ σπρώξιμο οποτε πετάγομαι και τον πάω εγω μέσα..Ελπίζω να ειναι φάση που θα περασει σύντομα! Ειμαι απόλυτη και σταθερή στο να πηγαίνει αμεςως στο κρεβατι του και κάποια στιγμή ελπίζω να το χωνέψει..Ειναι και πεισματαρης!!!

Μια ερώτηση ακομα.Ποτε ειναι αρκετά ώριμα τα παιδια για να κοιμουνται εντελώς μόνα τους; Δεν μιλάω για μεθόδους εκπαίδευσης αλλα ετσι απο την φύση τους. Ποτε εχω ελπίδες να του λέω καληνύχτα και να γυρίζει πλευρό;ευχαριστω και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές και την γνώμη σας.Ξερω οτι η καθεμιά ξερει το παιδάκι της καλυτερα και ακολουθείτε την μεθοδο που σας ταιριάζει.Οσο για το κλάμα εγω προσωπικά τον εχω αφηςει και μια ωρα να κλαίει, αφού του ειχα εξηγήσει φυσικα οτι αυτο που θελει ειναι επικίνδυνο,χωρις να του δίνω καμια σημασία.Εχει πολυ ηςχυρο χαρακτήρα ,δυσκολο θα μπορούσα να πω και ειναι στιγμές που θέλεις να χτυπήσεις το κεφαλι σου στον τοίχο και απλα περιμένεις να σταματήσει γιατι τα εχεις κανει ολα όσα μπορούσες...Στο θεμα λοιπόν! Η κουνια μας ειναι και προεφηβηκο κρεβατι και δεν νομίζω οτι το θεμα του ειναι ο χώρος.Την πόρτα πάλι κολλάω να την κλείσω γιατι κοιμαται στο απόλυτο σκοτάδι και το μονο ελάχιστο φως που βλέπει ειναι απο την πολυ μικρή χαραμαδα της πόρτας..Θα τρομάξει πιστευω.Απλα δεν μπορω να το χωνέψω που μετα απο τόσους μηνες απόλαυσης υπνου εχουμε ξανά τα ίδια!! Και ειναι και εκείνο το σκαμπο που κάθομαι δίπλα του( δεν χωράει η πολυθρόνα)που με την κοιλιά στον πέμπτο μηνα πλέον δυσκολεύομαι λιγάκι...

Ο άντρας μου για να ξυπνήσει την νύχτα θελει πολυ σπρώξιμο οποτε πετάγομαι και τον πάω εγω μέσα..Ελπίζω να ειναι φάση που θα περασει σύντομα! Ειμαι απόλυτη και σταθερή στο να πηγαίνει αμεςως στο κρεβατι του και κάποια στιγμή ελπίζω να το χωνέψει..Ειναι και πεισματαρης!!!

Μια ερώτηση ακομα.Ποτε ειναι αρκετά ώριμα τα παιδια για να κοιμουνται εντελώς μόνα τους; Δεν μιλάω για μεθόδους εκπαίδευσης αλλα ετσι απο την φύση τους. Ποτε εχω ελπίδες να του λέω καληνύχτα και να γυρίζει πλευρό;ευχαριστω και πάλι

 

Alexia μου ειςαι εγγυος;; Με το καλο φιλεναδα!!

 

Λοιπόν οτι περιεγραψες το περάσαμε και εμεις !! Δεν μπορούσαμε να πιστέψουμε οτι μετα απο 1.5 χρονο να κοιμάται 12 ωρες σερί ξαφνικά είχαμε τέτοια

Εμεις ομως παντα κλείσαμε την πόρτα του οπότε δεν του φάνηκε διαφορετικό... Εσυ παντα την άφηνες ανοιχτή;

Οσο αφορά το σκοτάδι εχουμε και τα black out blinds οπότε εντελως σκοτάδι στο δωμάτιο αλλα μετα απο δυο λεπτά τα ματια προσαρμόζονται οπότε βλέπουν κανονικά.. Εκτός και αν θες να αφήσεις ενα παρα πολυ μικρο λαμπάκι ατο δωμάτιο του... Αν δεν εχεις πρόβλημα να τον αφήσεις μονο του 5 λεπτά γιατι δεν κλείνεις την πόρτα να δεις πως θα αντιδράσει

Αν θες αστον 1 λεπτό το πρωτο βράδυ, 2 το επόμενο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!θα του δόσω λιγο χρονο ακομα να δώ πως θα παει.Την αφήναμε πάντα λιγο ανοιχτή γιατι εχει το προστατευτικό για τα χεράκια και δεν κλείνει τελείως.Αν το τραβήξει παρα πολυ ο κύριος θα το δοκιμάσω πιστεψε με! Απλα ειναι ανάποδος δηλαδη αν πας με τα νερά του καταφέρνεις πιο πολλα,με υπομονη και συνέπεια..Αν τον κοντραρω πολυ μπορει να μου γυρίσει μπούμερανγκ..Γίαυτο είπα οτι η καθε Μαμα ξερει το παιδι της και πράττει ανάλογα και αφού ο δικός ειχε μαθει και με κλειστή την πόρτα καλα έκανες και τον αφήσες μονο του να καταλάβει οτι δεν αλωνιζουμε τις νύχτες...Εγω να δώ τι θα βρω να κάνω...Θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...