Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΕΣ ΧΟΡΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 349
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 134 δημοσιεύσεις

  • st77

    st77 12 δημοσιεύσεις

  • rna

    rna 10 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 7 δημοσιεύσεις

Όχι δήμων αλλά ιδιωτικές που βρίσκονται σε αυτές τις περιοχές. Για τα ρούχα (καλτσόν, κορμάκι, παπουτσάκια) δώσαμε 55?.

 

υπαρχει ποικιλία τιμών και ποικιλία ποιότητας εκπάιδευσης και στα ρούχα και στις σχολές

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισμήνη καλημέρα. Η κόρη μου άρχισε φέτος στη σχολή της Σταυρίδου στο Αιγάλεω. Η δασκάλα της λέγεται Βασιλική, αυτό και τίποτα άλλο.

Δεν μας αφήνουν να ανεβούμε πάνω στην αίθουσα και μετά η κοπέλα έχει στο καπάκι άλλο μάθημα, δεν μπορώ να ανέβω να ρωτήσω πως τα πάει η κόρη μου, πόσα χρόνια διδάσκεται κτλ...

Πάντως η μικρή είναι χαρούμενη και πάει τρέχοντας... Ρώτησα στη διεύθυνση για την δασκάλα αλλά το πήραν μάλλον σαν καχυποψία. Η κυρία στην διεύθυνση είπε πως όλες οι δασκάλες είναι καλές, αυστηρές, και έχουν μοντεσοριανό σύστημα και πως δεν θα δούμε δασκάλα να πίνει καφεδάκι και τα παιδάκια να τρέχουν γύρω γύρω.

 

Για δίδακτρα και ρούχα.... άσε φαρμακείο.... Σου το είχα γράψει και με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ενδιαφερομαι και εγω για την ζουζουνα μου τον Νοεμβριο γινεται 2,5 ετων θα ηθελα να ρωτησω αν τελικα σε καποια σχολη στην Καλλιθεα δεχονται απο αυτη την ηλικια.μηπως εχει καποια απο εσας πληροφοριες για Καλλιθεα κοριτσια??????ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ismeni, τί εννοείς με το: μη συγκρινεις με σχολές των δημων (που κανονικά απαγορέυεται να εχουν μπαλέτο)!!!!

Ο Δήμος απαγορεύεται να έχει σχολή μπαλέτου ή εγώ δεν κατάλαβα καλά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σας. είμαι καινούρια στην παρέα και χρειάζομαι τη βοήθειά σας, αν κάποιος από εσάς μπορεί. πέρσι κάπιοα στιγμή είδα στην κρατική τηλεόραση΄γιά 2 κυρίες που εφαρμόζαν μία μορφή εκγύμνασης για παιδιά και γονείς μαζί. Δεν πρόλαβα να το δω όλο αλλά θυμάμαι ότι είναι κάπυ στο κένρο της Αθήνας: ΘΗσείο Μοναστηράκι ή Ψυρρή. μήπως κάποιος ξέρει να μου πει περισσότερες πληροφορίες; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ismeni, o δήμος Χαλανδρίου έχει μπαλέτο και διδάσκουν οι ΑΡΧΕΛΑΟΥ ΛΗΤΩ-ΒΑΣΙΛΙΚΗ και ΕΙΡΗΝΗ ΒΙΔΑΛΗ. Η τιμή είναι 40 ευρώ, αρκετά δελεαστική. Θεωρείς ότι δεν θα έπρεπε να γράψω την κόρη μου εκεί (5 ετών); Aν έχετε κάποια προσωπική εμπειρία για παραπάνω παρακαλώ πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Ismeni, o δήμος Χαλανδρίου έχει μπαλέτο και διδάσκουν οι ΑΡΧΕΛΑΟΥ ΛΗΤΩ-ΒΑΣΙΛΙΚΗ και ΕΙΡΗΝΗ ΒΙΔΑΛΗ. Η τιμή είναι 40 ευρώ, αρκετά δελεαστική. Θεωρείς ότι δεν θα έπρεπε να γράψω την κόρη μου εκεί (5 ετών); Aν έχετε κάποια προσωπική εμπειρία για παραπάνω παρακαλώ πείτε μου.

 

θυμαμαι απο περυσι με ειχες ρωτησει για σχολές.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ismeni

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έγραψα την μικρή μου 2,5 χρονών σε μια ιδιωτική σχολή που βρήκα από το σάιτ που είχες παραθέσει κατά καιρούς.

Η ερωτησή μου είναι : είναι η πιο μικρή μεσ' το τμήμα (τα υπόλοιπα είναι άνω τον 4 ίσως κ 5) ακολουθεί τις οδηγίες της δασκάλας αλλά παραμένει μικρή, εννοώντας ότι δεν δίνει ιδιαίτερη βάση στον τρόπο που γίνονται οι ασκήσεις και η δασκάλα απλά το προσπερνάει. Το βλέπει περισσότερο σαν ένα παιχνίδι. Καλά δεν περιμένω να είναι και τέλεια, αλλά μήπως βιάστηκα; Της μικρής πάντως της αρέσεις.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά θυμάσαι αλλά δεν νομίζω να σε είχα ρωτήσει για το δήμο. Απλώς 70 ευρώ το μήνα στις ιδιωτικές μου φαίνονται πάρα πολλά και ψάχνω εναλλακτικές που όμως να προσφέρουν και κάτι στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστά θυμάσαι αλλά δεν νομίζω να σε είχα ρωτήσει για το δήμο. Απλώς 70 ευρώ το μήνα στις ιδιωτικές μου φαίνονται πάρα πολλά και ψάχνω εναλλακτικές που όμως να προσφέρουν και κάτι στα παιδιά.

 

ναι, δεν ειχαμε μιλήσει τοτε για τον δήμο.

και ναι, εχεις δικιο για τα 70 ευρώ. αλλα το φθηνό δεν είναι πάντα και καλό, ούτε και το ακρβό. όμως σιγουρα θα ξερεις οτι πας σε μια αναγνωρισμένη σχολή χορού και οι δασκάλες ειανι σιγουρο πώς εχεουν τις απαραίτητες γνώσεις για να διδάξουν σωστα το παιδί. δε λεω οτι οι δασκάλες που αναφέρεις δεν εχουν τις γνώσεις. απλώς ο χόρος ίσως δεν είναι καταλληλος σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του ΦΕΚ ίδρυσης και λειουργίας ερασιτεχνικών σχολών χορού

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ... να ρωτήσω κι εγώ για σχολές μπαλέτου στη Νέα Σμύρνη ... η μικρή είναι 3,5 ετών...στον παιδικό θα κάνουν κάτι σα μουσικοκινητική περισσότερο μας είπαν 1 φορά την εβδομάδα...μήπως αυτό είναι αρκετό μη τη φορτώσω κιόλας... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ... να ρωτήσω κι εγώ για σχολές μπαλέτου στη Νέα Σμύρνη ... η μικρή είναι 3,5 ετών...στον παιδικό θα κάνουν κάτι σα μουσικοκινητική περισσότερο μας είπαν 1 φορά την εβδομάδα...μήπως αυτό είναι αρκετό μη τη φορτώσω κιόλας... ευχαριστώ

 

δεν φορτώνονται τα παιδιά έτσι. στον παιδικό οτι κανουν είναι για να προετοιμάσουν την εκάστοτε γιορτή (χριστουγεννιάτικη, καλοκαιρινή κλπ).

οταν γυρνάει απο τον παιδκό, τι κάνει σπίτι; με δυο φορες την εβοδμάδα να πηγαίνεται για μπαλετο, δεν είναι φόρτωμα...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

δεν φορτώνονται τα παιδιά έτσι. στον παιδικό οτι κανουν είναι για να προετοιμάσουν την εκάστοτε γιορτή (χριστουγεννιάτικη, καλοκαιρινή κλπ).

οταν γυρνάει απο τον παιδκό, τι κάνει σπίτι; με δυο φορες την εβοδμάδα να πηγαίνεται για μπαλετο, δεν είναι φόρτωμα...

 

Έχεις δίκιο...το έγραψα κι εγώ λες και θα κάνει πρωταθλητισμό!!!:P Τεσπά έχεις να μου προτείνεις σχολές στη Νέα Σμύρνη ή στο Παλαιό Φάληρο που είναι κοντά στον παιδικό; και πάλι ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Στη Νεα Σμυρνη ξέρω οτι ειναι καλη η σχολη της Μαρίνας Λαμπροπούλου...Δεν ξέρω κατα πόσον έχει παιδικά τμήματα , όμως αξίζει να πάρετε ένα τηλέφωνο..

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία, για να είναι νόμιμη μια σχολή πρέπει να έχει άδεια από το υπουργείο πολιτισμού και να έχει δημοσιευθεί σε φεκ, όπως τα ωδεία πχ. ή υπάρχει κάτι άλλο το οποίο ελέγχουμε; Αν έχει ήδη απαντηθεί, ζητώ συγγνώμη, δεν διάβασα όλες τις καταχωρήσεις.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία, για να είναι νόμιμη μια σχολή πρέπει να έχει άδεια από το υπουργείο πολιτισμού και να έχει δημοσιευθεί σε φεκ, όπως τα ωδεία πχ. ή υπάρχει κάτι άλλο το οποίο ελέγχουμε; Αν έχει ήδη απαντηθεί, ζητώ συγγνώμη, δεν διάβασα όλες τις καταχωρήσεις.

Ευχαριστώ πολύ!

 

για να ειναι νομιμη μια σχολή χορού σημαινει οτι πληρή της προϋποθέσεις του Π.Δ. 457/1983. Εχει περάσει να ελέξει το υπουργείο πολιτισμού (παλαιότερα) ή η Νομαρχία (τωρα πια). Και ναι εχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ η ίδρυση και λειτουργία της σχολής.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

SOS!!!

Η κόρη μου (4,5 ετών), τρελαινόταν στην ιδέα του μπαλέτου... μέχρι που την έγραψα σε σχολή! Ενώ στα δυο πρώτα μαθήματα πήγε με ενθουσιασμό, τώρα πια δεν θέλει καθόλου. Μου παραπονείται ότι η δασκάλα δεν την αγαπάει, ότι είναι κουραστικό και άλλα τέτοια. Να υποθέσω ότι είναι θέμα δασκάλας - η οποία παρεμπιπτόντως είναι πολύ γλυκιά, αλλά με 15 πιτσιρίκια δεν της δίνει την προσοχή που θα ήθελε - ή να θεωρήσω ότι στο παιδί μου απλώς δεν αρέσει η ρυθμική; Αν είχατε ανάλογη εμπειρία ή αν είστε δασκάλα χορού σε τέτοιες ηλικίες, παρακαλώ απαντήστε μου!!!

:confused::confused:

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Είμαι νέο μέλος. Η κόρη μου είναι 5 χρονών. Θέλει να ξεκινήσει μπαλέτο. Μένω Άνω Ιλίσια και θα ήθελα, αν γνωρίζει κάποιος/α να μου ποιά από τις σχολές της περιοχής μου είναι αξιόλογες από προσωπική εμπειρία ή έστω ακουστά. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...