Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΝΟΣΑΚΟΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαι να υπενθυμίσω οτι εγώ τουλάχιστον την έβαζα στον υπνόσακο μονο με το εσωρουχο/φορμάκι μακρυμάνικο ουτε κάλτσες ουτε πιτζαμάκια

 

Aναλογα το καιρο...αν εκανε παρα πολυ κρυο ,χιονια κτλ..τοτε τους φοραγα απο μεσα και αν πιτζαμακι ψιλο....αν ηταν νορμαλ...τοτε μονο τα εσωρουχα απο μεσα..και κλατσες εννοειτε ποτε

Link to comment
Share on other sites

Eγώ επειδή το σπιτι ήταν σχετικά ζεστό, και αφηνα τον θερμοστάτη πάντα σταθερό ολη μερα στους 20 βαθμούς για αυτό την έβαζα μονο με το εσώρουχο.

 

Aυτονομη εχουμε... αλλα και παλι... το καλοριφερ ποτε δεν το φουλαρα ειδικα για βραδυ... μια θερμοκρασια λογικη (και εμεις σταθερα το εχουμε ολο το χειμωνα )

 

Βεβαια εχουν περασει και χρονια... και θυμαμαι μονο οτι τις εβαζα και με πιτζαμακια και χωρις αναλογα πως ενιωθα κι εγω...

 

Αν ειναι ζεστος ο υπνοσακος συμφωνω κι εγω μονο με το εσωρουχο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ειναι ζεστος ο υπνοσακος συμφωνω κι εγω μονο με το εσωρουχο

Ναι, είναι αναλόγως με τον υπνόσακο. Εμείς έχουμε έναν καλοκαιρινό (1.1 Tog) που αν τον χρησιμοποιήσουμε χειμώνα, θα πρέπει το μωρό να φοράει απαραιτήτως πυτζάμα από μέσα, ίσως και καλτσάκια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πααααρα πολυ για τις απαντησεις σας!

Το ρεζουμε νομιζω ειναι οτι θα παρω εναν φτηνο κ βλεπουμε! :D

Παντως ειναι τρομερο το οτι κατι αχρηστο για τον ενα γονιο ειναι θησαυρος για τον αλλο. Αντε να βγαλεις ακρη!

 

Παντως αν κρινω απο την κινητικοτητα του μωρου οσο ειναι στη μητρα, το δικο μου θα ξεσκεπαζεται πααααρα πολυ! χαχαχα κ..λο δε βαζει κατω ολη μερα ρε κοριτσια!:P

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι τρομερο το οτι κατι αχρηστο για τον ενα γονιο ειναι θησαυρος για τον αλλο. Αντε να βγαλεις ακρη!

Έτσι είναι. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Το βασικό ως νέα μαμά είναι να μην χαλάσεις χρήματα σε πράγματα που δεν ξέρεις αν θα σε εξυπηρετήσουν. Κάτι που δεν θα το χρειαστείς αμέσως, άφησέ το να το πάρεις αφού δεις τις προτιμήσεις του παιδιού και τις δικές σου. Μην βασίζεσαι μόνο στη συμβουλή που θα σου δώσει κάποιος ότι βολεύει το τάδε και όχι το δείνα. Π.χ. μια φίλη μου που γέννησε μαζί με μένα έχει βολευτεί πολύ ένα έπιπλο αλλαξιέρα που το έχει στο μπάνιο. Εγώ πήρα μόνο ένα στρωματάκι αλλάγματος και ένα καλαθάκι για τα καλλυντικά με σκοπό να τον αλλάζω όπου να 'ναι (το μπάνιο μου έτσι κι αλλιώς δεν χωράει) και πλέον δεν χρησιμοποιώ ούτε το στρωματάκι, βάζω ένα σελτεδάκι και τον αλλάζω κατευθείαν πάνω στο κρεβάτι.

 

Το ίδιο ισχύει για τα μπανάκια, τα καροτσάκια, τα ρουχαλάκια και γενικότερα όλα τα -άκια! Άλλα βολεύουν τη μία μαμά κι άλλα την άλλη :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα σας!!Επειδή ο μικρουλης μου κάνει πολύ άτσαλο ύπνο θέλω και εγώ να του πάρω έναν υπνόσακο fleece για τα πρώτα κρύα και 1-2 χοντρούς(αυτους που είναι σαν φορμάκια όχι σάκο)Αλλά επειδή άμα πάω στα mothercare θα θέλω τουλάχιστον 120-130 ευρώ για όλουσ έχετε να μου προτείνεται κάποιο μαγαζί η site με καλήτερες τιμές??

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα σας!!Επειδή ο μικρουλης μου κάνει πολύ άτσαλο ύπνο θέλω και εγώ να του πάρω έναν υπνόσακο fleece για τα πρώτα κρύα και 1-2 χοντρούς(αυτους που είναι σαν φορμάκια όχι σάκο)Αλλά επειδή άμα πάω στα mothercare θα θέλω τουλάχιστον 120-130 ευρώ για όλουσ έχετε να μου προτείνεται κάποιο μαγαζί η site με καλήτερες τιμές??

 

Μπορείς να αγοράσεις απο το ebay.co.uk ή απο το αμαζον

 

εχουμε στο θεμα των ιντερνετικών αγορών μια λιστα με καταστήματα αξιοπιστα μπες να ρωτήσεις και εκει.

 

εδώ έχει διάφορους που στέλνουν ελλάδα

http://www.ebay.co.uk/sch/Nursery-Bedding-/20416/i.html?LH_PayPal=1&LH_AvailTo=80&rt=nc&LH_ItemCondition=1&_nkw=sleeping%20bag&_adv=1&_dmd=2&_dmpt=UK_Baby_NurseryBedding_RL&_fln=1&_in_kw=1&_oexkw=&_okw=sleeping%20bag&_sop=12&_ssov=1&_trksid=p3286.c0.m282&_udhi=&_udlo=&_vc=1

 

κ με 30ευρώ το πολύ

 

και στο αμαζον

 

http://www.amazon.co.uk/gp/search/ref=sr_nr_scat_60594031_ln?rh=n%3A60594031%2Ck%3Asleeping+bag&keywords=sleeping+bag&ie=UTF8&qid=1314562036&scn=60594031&h=2cba826b35d799f2a020fc0ab8155ddddc43bff6#/ref=sr_nr_p_6_0?rh=n%3A59624031%2Cn%3A%2160032031%2Cn%3A60039031%2Cn%3A60594031%2Ck%3Asleeping+bag%2Cp_6%3AA3P5ROKL5A1OLE&bbn=60594031&keywords=sleeping+bag&ie=UTF8&qid=1314562040&rnid=73437031

 

Kαλές αγορές ;)

 

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω της Ωμεγα αυτο

http://www.omegabebe.gr/pics/products/223_2430-151z.jpg (λεγεται φορμα υπνου)

τον ειχα παρει οταν η μπεμπα ηταν 6 μηνων και τον φορεσε μεχρι 21 μηνων (πηρα το 2 νουμερο) και απ οτι βλεπω θα τον χαρει κι ο μπεμπης. 50 ευρω τον ειχα παρει στο μαγαζι που πηρα την κουνια το καροτσι και το καθισματακι, δεν ειναι αλυσιδα. οταν τον επλενα και δε στεγνωνε μεχρι το βραδυ την εβαζα σε μια κουβερτουλα που εκλεινε με κουμπακια κια γινοταν υπνοσακος με χερια μονο, 10 ευρω την ειχα παρει παλι σε μυη επωνυμο μαγαζι με παιδικα ρουχα στην περιοχη μου. παντως βολευουν παρα πολυ σε σχεση με το παπλωμα που το χρησιμοποιησαμε ελαχιστα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το σπιτι μας εχει θερμοκρασια γυρω στους 20 βαθμους...

εχω υπνοσακο fleece απο mothercare με ποδαρακια και χερακια μεσα...

τι του φοραω?

μονο φανελακι?

βασικη πρωτη μερα θα τον βαλω για δοκιμη αν και δεν συμπαθω καθολου τους fleece....

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω πάρει ένα υπνόσακο με χεράκια ποδαράκια που γράφει ότι είναι από μάλλινη γέμιση κ βαμβακερός εξωτερικά. Δεν φαίνεται χοντρός όπως οι φλις, αλλά λόγω μαλλιού δεν ξέρω αν είναι πιο ζεστός. Το βράδυ δεν έχουμε αναμμένα καλοριφέρ κ βάζω φανελάκι-φορμάκι-υπνόσακο κ μια πολύ λεπτή κουβερτούλα(ανοιξιάτικη). Δεν μπορώ να καταλάβω όμως αν είναι πολλά αυτά που της βάζω, γιατί διάβασα πιο πάνω ότι βάζετε μόνο φανελάκι.Αν κάποια μαμά έχει τον συγκεκριμένο υπνόσακο ας μου πει πως ντύνει το μωρό. Εμείς στο ίδιο δωμάτιο βάζουμε κουβέρτα-πάπλωμα.

vNojp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις εχουμε παρει εναν υπνοσακο χωρις χερακια, και δεν εχει ξεχωριστα τα ποδαρακια του!

Σαν σακος ενα πραμα, ειναι βαμβακερος και λεπτος, αλλα τον κραταει ζεστο!

Αλλα εγω η τρελη μανα, το φοραω φανελακι, καλτσακια παντα, και φορμακι και απο πανω κουβερτουλα!

Και ειναι μια χαρα! Δεν ιδρωνει γιατι τον εχω τσεκαρει!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπερα...αμ κ ακομα ειναι νωρις αλλα η μανουλα ανησυχει απο τωρα:P:p θελω να αγορασω στην μπουμπου μου υπνοσακο για τον χειμωνα..η μικρη ομως ειναι πραγματικη σφουρα..αλου την βαζεις αλλου την βρισκεις κ ολη νυχτα πανω κατω δεξια αριστερα στην κουνια της..οποτε σκεφτομαι οτι κουβερτα δεν θα μεινει πανω της,αλλα ταυτοχρονα εχω την απορια εαν θα μπορεσει να κουνιεται ανετα στο κρεββατακι της η' θα την εγκλωβιζει ο υπνοσακος κ θα ξυπναει εκνευρισμενη...οσες μανουλες εχουν ζωηρα παιδακια πειτε μου την γνωμη σας

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...αμ κ ακομα ειναι νωρις αλλα η μανουλα ανησυχει απο τωρα:P:p θελω να αγορασω στην μπουμπου μου υπνοσακο για τον χειμωνα..η μικρη ομως ειναι πραγματικη σφουρα..αλου την βαζεις αλλου την βρισκεις κ ολη νυχτα πανω κατω δεξια αριστερα στην κουνια της..οποτε σκεφτομαι οτι κουβερτα δεν θα μεινει πανω της,αλλα ταυτοχρονα εχω την απορια εαν θα μπορεσει να κουνιεται ανετα στο κρεββατακι της η' θα την εγκλωβιζει ο υπνοσακος κ θα ξυπναει εκνευρισμενη...οσες μανουλες εχουν ζωηρα παιδακια πειτε μου την γνωμη σας

 

προτιμησε υπνοσακο με ξεχωριστα ποδαρακια για να μη νιωθει εγκλωβισμενη.αυτους χρησιμοποιω μεχρι τωρα κ δεν ειχα προβλημα.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...αμ κ ακομα ειναι νωρις αλλα η μανουλα ανησυχει απο τωρα:P:p θελω να αγορασω στην μπουμπου μου υπνοσακο για τον χειμωνα..η μικρη ομως ειναι πραγματικη σφουρα..αλου την βαζεις αλλου την βρισκεις κ ολη νυχτα πανω κατω δεξια αριστερα στην κουνια της..οποτε σκεφτομαι οτι κουβερτα δεν θα μεινει πανω της,αλλα ταυτοχρονα εχω την απορια εαν θα μπορεσει να κουνιεται ανετα στο κρεββατακι της η' θα την εγκλωβιζει ο υπνοσακος κ θα ξυπναει εκνευρισμενη...οσες μανουλες εχουν ζωηρα παιδακια πειτε μου την γνωμη σας

 

Εμείς 2 χειμώνες τώρα βολευτηκαμε απίστευτα τους υπνοσακους απο το ικεα!Πολυ μαλακοι και ευχρηστοι!Εγω προτίμησα τον μονοκοματο,αν και η μικρη μου ειναι σαν αυτο που λες αλλου την βάζεις αλλου την βρίσκεις δεν έχουμε αντιμετωπίσει πρόβλημα.Και φέτος πάλι τον ίδιο θα πάρουμε σε λίγο μεγαλύτερο!http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=37497

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

προτιμησε υπνοσακο με ξεχωριστα ποδαρακια για να μη νιωθει εγκλωβισμενη.αυτους χρησιμοποιω μεχρι τωρα κ δεν ειχα προβλημα.

σ'ευχαριστω πολυ...μπορεις να μου βαλεις καποιο λινκ να δω?? νομιζω οτι θα ειναι σαν αστροναυτης μ'αυτο!!!!!!:D:D

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς 2 χειμώνες τώρα βολευτηκαμε απίστευτα τους υπνοσακους απο το ικεα!Πολυ μαλακοι και ευχρηστοι!Εγω προτίμησα τον μονοκοματο,αν και η μικρη μου ειναι σαν αυτο που λες αλλου την βάζεις αλλου την βρίσκεις δεν έχουμε αντιμετωπίσει πρόβλημα.Και φέτος πάλι τον ίδιο θα πάρουμε σε λίγο μεγαλύτερο!http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=37497

τους εχω δει κ εγω κ μ'αρεσουν αλλα δεν ξερω κατα ποσο ζεστοι ειναι... εσυ τι της φορας απο μεσα??? μα τι ζυζανια ειναι αυτα τα μωρακια μας!!!! απορω πως ξεκουραζεται ολη νυχτα που γυριζει το κρεββατακι της:P

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

εχεις σιγουρα στο λητω γιατι μου ειχαν φερει δωρο απο κει.οντως ειναι σαν αστροναυτης αλλα ειναι ζεστοι κ βαζεις ενα φανελακι απο μεσα.τιποτα αλλο.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

τους εχω δει κ εγω κ μ'αρεσουν αλλα δεν ξερω κατα ποσο ζεστοι ειναι... εσυ τι της φορας απο μεσα??? μα τι ζυζανια ειναι αυτα τα μωρακια μας!!!! απορω πως ξεκουραζεται ολη νυχτα που γυριζει το κρεββατακι της:P

 

Κοιτα,το σπιτι μας ειναι αρκετά ζεστό το χειμώνα επειδη ειναι πολυ μικρο!Οποτε της φοραω ένα μακρυμανικο φαρμάκι χωρίς ποδαρακια για να ειναι έστω τα χεράκια της καλυμμένα.Γενικα όμως είμαι και εγώ και ο παιδιατρος μας της άποψης να μην την ντυνουμε σαν κρεμμύδι οποτε την μάθαμε απο γεννησιμιου της στα πολυ ελαφρά ρουχαλακια.Τωρα αν εχει πολυ κρύο,της ρίχνω και ένα πολυ ελαφρύ κουβερτακι.Παντα πάντως ξυπνάει ζεστη το πρωί,και ποτε ιδρωμενη!!!

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μερικές πληροφορίες για υπνόσακους που τις βρήκα σε ένα φυλλάδιο που είχα κρατήσει:

 

Όταν η θερμοκρασία δωματίου είναι 21-22 βαθμοί, φοράμε μακρυμάνικο φορμάκι (αυτά χωρίς ποδαράκια) ή μακρυμάνικο φανελάκι και βρακάκι + υπνόσακο 1.0 tog.

 

Όταν η θερμοκρασία δωματίου είναι 20 βαθμοί φοράμε τα ίδια με υπνόσακο 2.5 tog ή αμάνικο φορμάκι και από πάνω μακρυμάνικο φανελάκι + υπνόσακο 1 tog.

 

Όταν η θερμοκρασία δωματίου είναι 18-19 βαθμοί, φοράμε μακρυμάνικο φορμάκι και μακρυμάνικο φανελάκι με υπνόσακο 2.5 tog.

 

Για χαμηλότερες θερμοκρασίες, φοράμε μακρυμάνικο φορμάκι, πυτζαμούλες και υπνόσακο 2.5 tog.

 

Αυτά ενδεικτικά, ένα παιδάκι μπορεί να ζεσταίνεται περισσότερο και ένα άλλο να κρυώνει.

το συνεχίζω εδώ για να είμαστε εντός θέματος, τελικά θα έχουμε και υπνόσακο, κι αν τον βολευτούμε θα του πάρω και άλλους.

Μας πήραν δώρο έναν από το mothercare, που το εμπιστεύομαι πολύ, όλα τα πρώτα του ρουχάκια από εκεί τα είχα πάρει, και αναμένω να τον δω, να δω πόσα tog είναι ώστε να βγάλω άκρη με τί θα τον φοράει.

Ελπίζω να μην είναι τσουχτεροί...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω φρικάρει, μήπως κρυώνει το παιδί μου? Αλλά δεν θα το ένιωθα στο σώμα του? Τον κοιμίζω με μακρυμάνικο ζιπουνάκι μόνο, σήμερα του έβαλα και μια καλοκαιρινή κουβερτούλα...

Θα θερμομετρήσω το δωμάτιο γιατί αγχώθηκα. Εσείς πως τα κοιμίζετε τέτοια εποχή? Με πόσα τογκ υπνόσακο? Και τί τους φοράτε από μέσα?:confused:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...