Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Να σε ρωτήσω κάτι?

Μου είπε σήμερα αυτή ότι υπολογίζει τις 56 μέρες που μου πλήρωσε το ΙΚΑ και το υπόλοιπο είναι 25?. Εγώ μέσα στο έτος δεν έχω πάρει καθόλου αναρρωτική άδεια! Μου λέει βλακείες, δεν μπορώ να το καταλάβω!

 

 

Δεν νομιζω να ειναι ετσι,μηπως να ρωτουσες για σιγουρια στο Ικα?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

Ποια κοπέλα γέννησε και πληρώθηκε σχετικά πρόσφατα να μου πει? πρόκειται να γεννήσω σε κλινική συμβεβλημένη που απ όσο γνωρίζω αν θέλεις κάνεις χρήση εοπυυ και πληρώνεις για 2 μέρες σε 2κλινο γύρω στα 550 ευρώ ή δεν κάνεις χρήση εοπυυ και πληρώνεις 1000 και επειτα παίρνεις το επίδομα τοκετού απο το ΙΚΑ (γύρω στα 1000) εννοείται πως συμφέρει να τους πληρώσεις 1000 και να πάρεις το επίδομα αλλα κάπου άκουσα πως αργούν πολύ να το δώσουν. ποιος είναι ο χρόνος αναμονής για την πληρωμή του? (μήπως εχει καταργηθεί και δεν το έμαθα?οι πληροφορίες που εχω ειναι προ μηνός) όταν γέννησα το 09 πήρα όλα τα χρήματα απο ολα τα επιδόματα αυθημερόν. πλέον πόσο περιμένεις για πληρωμή απο την στιγμή που καταθέτεις τα χαρτιά σου προ και μετα τοκετου?

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και γω γεννάω τελος της εβδομάδας σε κλινική συμβεβλημένη με εοππυ και θα πληρώσω 580 για 3 ημέρες επιπλέον δηλαδή η κλινική θα πληρωθεί και από τον εοππυ. Την δευτέρα θα ξαναπάω στο ικα για επιβεβαίωση και θα γράψω τη ισχύει. Αλλά όταν ρώτησα τον Αυγουστο μου είπαν ότι δεν πληρώνουν πλέον βοήθημα τοκετού και τα παίρνει η κλινική γιατί ολες είναι συμβεβλημένες με εοππυ. Θα ενημερώσω για νεότερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και γω γεννάω τελος της εβδομάδας σε κλινική συμβεβλημένη με εοππυ και θα πληρώσω 580 για 3 ημέρες επιπλέον δηλαδή η κλινική θα πληρωθεί και από τον εοππυ. Την δευτέρα θα ξαναπάω στο ικα για επιβεβαίωση και θα γράψω τη ισχύει. Αλλά όταν ρώτησα τον Αυγουστο μου είπαν ότι δεν πληρώνουν πλέον βοήθημα τοκετού και τα παίρνει η κλινική γιατί ολες είναι συμβεβλημένες με εοππυ. Θα ενημερώσω για νεότερα...

 

 

Σ ευχαριστώ που απάντησες και εύχομαι με το καλό να υποδεχθείς το παιδάκι σου. εχθές άκουσα πως αποφάσισαν την αναστολή των συμβάσεων τους και μεσα στην εβδομάδα θα καταθέσουν αγωγή προς τον εοππυ.μπάχαλο σου λέω! ρώτα στο μαιευτήριο εσυ καλου κακού να εισαι ενήμερη.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια.

Να ρωτησω απο τη στιγμη που καταθετεις τα χαρτια για το επιδομα κυοφοριας μετα απο ποσες μερες περιπου μπηκαν στο λογαριασμο σας τα χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη ημουν αναπληρωτρια καθηγητρια σε σχολειο τα κατεθεσα 23 ιουνιου που εληξε η συμβαση μου.....στο ικα μου ειπαν οτι 15 ιουλιου θα εμπαιναν...οτι καθε 15 του μηνα γινονται οι πληρωμες...κ οντως 13 ιουλιου μπηκε το επιδομα κυησεως κ αφου γεννησα --γεννησα 24 ιουλιου αν κ ειχα πητ 12-8, πηγε ο συζυγος στο ικα-κατεθεσε τα χαρτια κ 13 αυγουστου μπηκε κ το επιδομα λοχειας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα καθε 15 μου ειπαν κ οντως 13 ιουλιου κ 13 αυγουστου τα πηρα,,,,1η δεν εγινε καμια πληρωμη σε εμενα....δεν ξερω πως λειτουργουν αλλα δεν με ενδιαφερει..το θεμα ειναι οτι τα πηρα κ πληρωσα τοσα εξοδα για το μωρο....αυτο εχει σημασια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τουλαχιστον τα προλαβαμε κ τα πηραμε!!!γιατι δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει με τα οικονομικα της χωρας μας!!!!ευτυχως δεν μας ζητησαν να πληρωσουμε κιολας!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους..ειμαι καινουργια εδω και προσπαθω να βγάλω άκρη και με το forum :) Ερώτηση γιατι έχω μπερδευτεί: ποιος οριζει την ημερομηνια διακοπης εργασίας?? εννοώ μετράω εγω μόνη μου 56 μέρες πριν την ΠΗΤ..???? thanks...

"♫ ♫ ..You may say I'm a dreamer....but I'm not the only one... ♫ ♫

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους..ειμαι καινουργια εδω και προσπαθω να βγάλω άκρη και με το forum :) Ερώτηση γιατι έχω μπερδευτεί: ποιος οριζει την ημερομηνια διακοπης εργασίας?? εννοώ μετράω εγω μόνη μου 56 μέρες πριν την ΠΗΤ..???? thanks...

 

Πρέπει να μιλήσεις με το ταμείο σου για να σε κατατοπίσουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους..ειμαι καινουργια εδω και προσπαθω να βγάλω άκρη και με το forum :) Ερώτηση γιατι έχω μπερδευτεί: ποιος οριζει την ημερομηνια διακοπης εργασίας?? εννοώ μετράω εγω μόνη μου 56 μέρες πριν την ΠΗΤ..???? thanks...

 

καλημέρα,

σύντομα θα τα μάθεις όλα. ο γιατρός σου σου εχει δώσει μια ΠΗΤ έτσι δεν είναι?? θα μετρήσεις 56 μέρες πρίν και πριν απο αυτήν την ημ. που θα προκύψει θα κλείσεις ραντεβού στο ΙΚΑ στο κέντρο μητέρας παιδιού και ο εκει γυναικολόγος θα σου γράψει ενα χαρτί που θα αναφέρει επίσημα την πητ σου.ίσς ο γιατρός του ικα να σου ζητήσει β επιπέδου ίσως και απλα να σε ρωτήσει πότε εχεις ΠΗΤ.αυτο το χαρτί θα το πας στη δουλειά σου γιατί στο ίδιο χαρτί πρέπει να συμπληρώσει κάποια στοιχεία και ο εργοδότης σου και επίσης να συμπληρώσεις και να υπογράψεις και συ. επειτα οταν με το καλό έρθει αυτη η ημ. μαζεύεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά και πας στο ΙΚΑ και σου βγάζει το ποσό που θα μπει μετα απο κάποιο διάστημα στον λογαριασμό τον οποίο θα τους δηλώσεις.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

σύντομα θα τα μάθεις όλα. ο γιατρός σου σου εχει δώσει μια ΠΗΤ έτσι δεν είναι?? θα μετρήσεις 56 μέρες πρίν και πριν απο αυτήν την ημ. που θα προκύψει θα κλείσεις ραντεβού στο ΙΚΑ στο κέντρο μητέρας παιδιού και ο εκει γυναικολόγος θα σου γράψει ενα χαρτί που θα αναφέρει επίσημα την πητ σου.ίσς ο γιατρός του ικα να σου ζητήσει β επιπέδου ίσως και απλα να σε ρωτήσει πότε εχεις ΠΗΤ.αυτο το χαρτί θα το πας στη δουλειά σου γιατί στο ίδιο χαρτί πρέπει να συμπληρώσει κάποια στοιχεία και ο εργοδότης σου και επίσης να συμπληρώσεις και να υπογράψεις και συ. επειτα οταν με το καλό έρθει αυτη η ημ. μαζεύεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά και πας στο ΙΚΑ και σου βγάζει το ποσό που θα μπει μετα απο κάποιο διάστημα στον λογαριασμό τον οποίο θα τους δηλώσεις.

 

THANKS VERY VERY MUCH!!!!!! :) και σιχαινομαι οπως ολοιιιιιιιι την γραφιοκρατιαααααα :P

"♫ ♫ ..You may say I'm a dreamer....but I'm not the only one... ♫ ♫

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά ενημερώνω πως πήγα χθες για να μου βγάλουν το ποσό του επιδ. κυήσεως το οποίο μου το έβγαλαν με βάση τον τελευταίο μικτό μισθό του 11 (1150) και ευτυχώς για μενα γιατί πλέον παίρνω σχεδόν τα μισά λεφτά (650). Ρώτησα και για το επίδομα τοκετού το οποίο μου επιβεβαίωσαν πως οντος εχει καταργηθεί. απλά πέρνουμε μια εκπτωση στις κλινικές της τάξεως των 400-500ευρώ ή απλα γεννάς σε ενα νοσοκομείο χωρίς επιπλέον κόστος

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά ενημερώνω πως πήγα χθες για να μου βγάλουν το ποσό του επιδ. κυήσεως το οποίο μου το έβγαλαν με βάση τον τελευταίο μικτό μισθό του 11 (1150) και ευτυχώς για μενα γιατί πλέον παίρνω σχεδόν τα μισά λεφτά (650). Ρώτησα και για το επίδομα τοκετού το οποίο μου επιβεβαίωσαν πως οντος εχει καταργηθεί. απλά πέρνουμε μια εκπτωση στις κλινικές της τάξεως των 400-500ευρώ ή απλα γεννάς σε ενα νοσοκομείο χωρίς επιπλέον κόστος

 

 

ναι κι εγω κατι τετοιο ξερω αν και υποτιθεται οτι λογω ΕΟΠΥΥ ειχαμε καλυτερες τιμες στα ιδιωτικα, τα ιδιωτικα εχουν ξεκινησει επισχεσεις δυστυχως.....

"♫ ♫ ..You may say I'm a dreamer....but I'm not the only one... ♫ ♫

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

υπάρχει κάποια κοπέλα λογίστρια να ρωτήσω κάτι? εκει που εργάζομαι η λογίστρια μου είπε πως ενω εχω βγει σε άδεια κυήσεως απο 30/09 θα μου κολλήσει ένσημα αλλον 1 μήνα. δηλ όλο τον οκτώβρη. απο παλιότερη εμπειρία μου σε λογιστήριο θυμάμαι πως εαν δεν εχει κλείσει χρόνο η εργαζόμενη στην επιχείρηση, όπως εγώ, στο αμέσως επόμενο μήνα απο την αδεια κύησης ο εργοδότης της κολλά 13 ένσημα και οχι 25 που ισχύει για την περίπτωση που εχει κλείσει χρόνο. βρήκα μετα απο ψάξιμο και τον σχετικό κώδικα αλλα δεν θέλ να μου πει πως της κάνω υποδείξεις. εχει αλλάξει κάτι? θελω να το ξεκαθαρίσω γιατί θα μου δημιουργήσει πρόβλημα στα επιδόματα (υπάρχει μια ακόμη κοοπέλα εδω που της κόλλησαν ολόκληρο επιπλέον μήνα και επειτα είχε θεμα με τον οαεδ) αν υπάρχει κάποια κοπέλα λογίστρια ανάμεσα μας πολύ θα εκτιμούσα αν μου απαντούσε.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα!!θα ηθελα τη βοηθεια σας..πηγα σημερα στο κεντρο μανας και παιδιου στο Περιστερι για να παρω τη βεβαιωση του γιατρου για το ποτε θα σταματησω απο την εργασια μου.το χαρτι που μου εδωσε εχει μονο 2 παραγραφους,την μια την συμπληρωσε ο γιατρος που γραφει την πητ και την αλλη μου ειπε να την παω στον εργοδοτη να την συμπληρωσει.δεν θα επρεπε να εχει αλλη μια παραγραφο να την συμπληρωσω εγω?Υπαρχει περιπτωσει να μην τη δεχτουν οταν θα παω στις παροχες του ικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!θα ηθελα τη βοηθεια σας..πηγα σημερα στο κεντρο μανας και παιδιου στο Περιστερι για να παρω τη βεβαιωση του γιατρου για το ποτε θα σταματησω απο την εργασια μου.το χαρτι που μου εδωσε εχει μονο 2 παραγραφους,την μια την συμπληρωσε ο γιατρος που γραφει την πητ και την αλλη μου ειπε να την παω στον εργοδοτη να την συμπληρωσει.δεν θα επρεπε να εχει αλλη μια παραγραφο να την συμπληρωσω εγω?Υπαρχει περιπτωσει να μην τη δεχτουν οταν θα παω στις παροχες του ικα?

 

Ναι,ειναι 3 παραγραφοι

 

1 για τον γυναικολογο

1 για τον εργοδοτη

1 για εσενα

 

ευχομαι να μην εχεις θεμα....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

sofaki 1978 ευχαριστω για την απαντηση αν και αγχωθηκα τωρα γιατι μπορει να μου δημιουργησουν θεμα..μηπως πρεπει να ξαναπαω στο ικα να ρωτησω?εχει τυχει σε καποια απο σας παρομοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

sofaki 1978 ευχαριστω για την απαντηση αν και αγχωθηκα τωρα γιατι μπορει να μου δημιουργησουν θεμα..μηπως πρεπει να ξαναπαω στο ικα να ρωτησω?εχει τυχει σε καποια απο σας παρομοια περιπτωση?

Πριν μια εβδομάδα πήγα στο κεντρο μάνας παιδιού στο Περιστέρι και μου έδωσε ο γιατρός την κανονική δήλωση με τις 3 παραγράφους.Πηγαινε πάλι και πες του να σου δώσει την σωστή.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια,μου ειπε μια κοπελα οτι οταν παρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ,πρεπει να πηγαινω 1 φορα στο τριμηνο να δηλωνω την παρουσια μου γιατι θα χασω το επιδομα...χαζομαρες μου ελεγε?????α!!κ ξερετε σε ποσες μερες βγαινει η αποφαση για να παω να την παρω για να την παω στη δουλεια???

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια,μου ειπε μια κοπελα οτι οταν παρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ,πρεπει να πηγαινω 1 φορα στο τριμηνο να δηλωνω την παρουσια μου γιατι θα χασω το επιδομα...χαζομαρες μου ελεγε?????α!!κ ξερετε σε ποσες μερες βγαινει η αποφαση για να παω να την παρω για να την παω στη δουλεια???

 

 

Εκανα τα χαρτια μου πριν 2 μηνες,δεν μου ειπαν τιποτα για παρουσιολογιο :shock:

 

Την αποφαση μου την εδωσαν την ιδια στιγμη που εκανα και τα χαρτια μου!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...