Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

μπορω αντι για εμενα να παει ο πατερας μου στο ικα για να μου κανει τα χαρτια για το επιδομα λοχειας?εννοειται με εξουσιοδοτηση....

 

Ναι μπορεί

 

ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ?

Νομίζω πως όντως δεν δικαιούστε κάτι πλέον.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΒΓΑΛΑΜΕ ΞΑΝΑ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ?ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΜΑΣ ΔΩΣΑΝΕ ΚΑΠΟΥ 1500 ΕΥΡΩ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ......ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΓΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ ΕΝΝΟΩ ΑΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.....ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΤΕ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ?ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

 

 

Ναι ισχυει αυτο που σου ειπανε.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο ξερω οχι,ειναι μονο συνταξιμα.

 

άλλαξε ο νόμος το 2011 και πλέον είναι και για ασθένεια σε είδος και χρήμα και καλύπτουν και ταμείο ανεργίας... το θέμα είναι οτι το ικα δυστυχώς δεν είναι ενήμερο ακόμα... :-(

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

άλλαξε ο νόμος το 2011 και πλέον είναι και για ασθένεια σε είδος και χρήμα και καλύπτουν και ταμείο ανεργίας... το θέμα είναι οτι το ικα δυστυχώς δεν είναι ενήμερο ακόμα... :-(

 

 

Εαν ειναι ετσι ας βρει η κοπελα τον νομο και να παει με αυτον στο ΙΚΑ.Λεφτα ειναι,μην χαθουν λογω αναλγησιας του κρατους.....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω τώρα που είμαι στην 38η κ 3 πήγα στον ΟΑΕΔ κ έφαγα πόρτα διότι δεν δικαιούμαι τίποτα λένε λόγω του ότι είμαι εποχιακή στον ξέν/κο τομέα και μου είπαν ότι πάρω απο το ΙΚΑ..:-( δηλαδή..εμείς λες και δεν δουλεύουμε κ δεν πληρώνουμε? τι να πω? άθλιο κράτος όπως πάντα! Πήγα στο ΙΚΑ κ δικαιούμαι το επίδομα γιατί τα έχω μαζέψει τα ένσημα αλλά μόνο απο εκεί υπάρχει βοήθεια στις μητέρες τις εποχιακες..ευτυχώς που και η κλινική μου ειναι με εοππυ κ καλύβει ένα α πόσο..πάλι καλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα σήμερα στο ικα για να κάνω εξουσιοδότησηστον άντρα μου να μπορέσει να πάρει το επίδομα τοκετού, αυτά τα 990 ευρώ όταν θα γεννησω σε 15 μέρες. Η υπάλληλος μου είπε ότι άλλαξαν τα πράγματα από 1η Σεπτεμβρίου και δε δίνεται πια το επίδομα. Η ιδιωτική κλινική σου κάνει έκπτωση. Το γνωρίζατε αυτό; Δηλαδή όσες γεννήσουμε από εδώ και στο εξής δικαιούμαστε μόνο έκπτωση από την κλινική; και έρχεται το ερώτημα, πόσο θα είναι αυτή η έκπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο ικα για να κάνω εξουσιοδότησηστον άντρα μου να μπορέσει να πάρει το επίδομα τοκετού, αυτά τα 990 ευρώ όταν θα γεννησω σε 15 μέρες. Η υπάλληλος μου είπε ότι άλλαξαν τα πράγματα από 1η Σεπτεμβρίου και δε δίνεται πια το επίδομα. Η ιδιωτική κλινική σου κάνει έκπτωση. Το γνωρίζατε αυτό; Δηλαδή όσες γεννήσουμε από εδώ και στο εξής δικαιούμαστε μόνο έκπτωση από την κλινική; και έρχεται το ερώτημα, πόσο θα είναι αυτή η έκπτωση;

 

 

 

Ναι ετσι ειναι και μαλιστα ισχυει απο τον Ιανουαριο,οχι απο τον Σεπτεμβριο που σου ειπανε.Η εκπτωση ειναι περιπου οσο και το επιδομα τοκετου.Να παρεις τηλεφωνο στο νοσοκομειο που θα γεννησεις να σου πουνε τις τιμες.

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=109761&page=10

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ας με φωτισει καποια που ξερει δεν ξερω καν αν γραφω στο σωστο ποστ, με συγχωρειτε αν ειναι σε λαθος. η αδερφη μου ειναι παντρεμενη εδω κ 2 χρονια ειναι εγκυος αυτη την στιγμη στο πρωτο της παιδακι μαζι με το συζυγο μενουν εξωτερικο εκτος ευρωπαικης ενωσεις, η αδερφη μου θελει να επιστρεψει πισω στην ελλαδα χωρις το αντρα της στα χαρτια φαινεται πως ειναι παντρεμενη αν επιστρεψει εδω πριν γεννησει μπορει να την ασφαλισει ο πατερας μου αυτη κ το μωρο?? η μονο ο συζυγος ?? η ιδια δεν εχει ενσημα καθολου το 2011 κ φυσικα δεν μπορει να εργαστει μεχρι να γεννησει,,,αν γραφτει ταμειο ανεργιας παιρνει ασφαλεια ικα?? δικαιουται η οχι ??? αν την ασφαλιζει ο οαεδ για ποσο χρονικο διαστημα 1 χρονο δεν νομιζω κατι μηνες πρεπει να ειναι αν ξερει καποια ας με φωτισει παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω, στον ΟΑΕΔ που πρεπει να παμε τα χαρτια για το 6 μηνο, πρεπει να παρω απο το ΙΚΑ τα ενσημα των 2 τελευταιων χρονων ή μπορούν να τα δουν αυτοί απο το σύστημα?

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω, στον ΟΑΕΔ που πρεπει να παμε τα χαρτια για το 6 μηνο, πρεπει να παρω απο το ΙΚΑ τα ενσημα των 2 τελευταιων χρονων ή μπορούν να τα δουν αυτοί απο το σύστημα?

 

Μπορούνε να τα δούνε:)Τώρα αν στα ζητήσουν είναι άλλο θέμα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

Να ρωτησω αν υπαρχει καποιος με 3 παιδια και ανω που πηρε το οικ.επιδομα? Εκανα την αιτηση ταυτοχτονα με την αδελφη μου που εχει 3 παιδακια (εγω εχω 4) η αδελφη μου πηρε τα χρηματα προχθες αλλα εγω οχι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους σας.Χρειαζομαι τη βοηθεια σας.Η συζυγος μου εχει 200 ενσημα μεχρι την ΠΗΤ αλλα δεν σταματησε την εργασια της λογω εγκυμοσυνης.Ειχε συμβαση η οποια εληξε και δεν ανανεωθηκε.Διακιουται τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας;Και αν ναι,στις υπευθυνες δηλωσεις που ζητουνται απο τον εργοδοτη και απο την ιδια τι πρεπει να δηλωνει;Οτι σταματησε λογω εγκυμοσυνης;

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα τα δικαιουται....θα ζητησει απο τον εργοδοτη της τα χαρτια που χρειαζονται με την σφραγιδα και την υπογραφη του θα τα καταθεσει μαζι με την αναλυτικη κατασταση των ενσυμων της και μπορει να παρει τα μισα πριν τον τοκετο και τα αλλα μισα μετα τον τοκετο..Ετσι θα παρετε και μια βοηθεια για τα εξοδα της γεννας...Αναλυτικα μπορει να σας συμβουλεψει και μια λογιστρια για το τι χαρτια χρειαζονται ωστε να τα μαζεψει ολα και να καταθεσει χωρις να την πηγαινοφερνουν

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τη βοηθεια.Ελα ομως που ο εργοδοτης ειναι στα Χανια και μεχρι να τα στειλουν ισως γεννησουμε και χασουμε το ενα επιδομα..Θα προσπαθησουμε παντως.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους σας.Χρειαζομαι τη βοηθεια σας.Η συζυγος μου εχει 200 ενσημα μεχρι την ΠΗΤ αλλα δεν σταματησε την εργασια της λογω εγκυμοσυνης.Ειχε συμβαση η οποια εληξε και δεν ανανεωθηκε.Διακιουται τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας;Και αν ναι,στις υπευθυνες δηλωσεις που ζητουνται απο τον εργοδοτη και απο την ιδια τι πρεπει να δηλωνει;Οτι σταματησε λογω εγκυμοσυνης;

 

 

Η γυναικα σου δικαιουται επιδομα κυοφοριας-λοχειας και αναλογα με το που θα γεννησει και επιδομα τοκετου.Οταν η γυναικα σου θα βγει σε αδεια κυοφοριας(56 μερες πριν την πητ)θα εχει εργοδοτη?Απο οτι καταλαβα οχι.Εφοσον δεν υπαρχει εργοδοτης θα μεινει κενο το σημειο αυτο.

 

Ενσημα δεν χρειαζονται,τα βλεπουν on-line.Και μετα την γεννα μπορειτε να παρετε τα χρηματα της αδειας κυοφοριας,υπαρχει περιθωριο.

 

Τα 200 ενσημα ποτε τα συμπληρωσε?Υπαρχει λογος που ρωταω.....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η συμβαση της εληξε το Γεναρη και γεννα τελη Σεπτεμβρη.Δεν ζητησε αδεια κυοφοριας γιατι δεν ξεραμε καν οτι ηταν εγγυος.Τα 200 τα συμπληρωσε τον Απριλιο του 2011.Σε ευχαριστω για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Η συμβαση της εληξε το Γεναρη και γεννα τελη Σεπτεμβρη.Δεν ζητησε αδεια κυοφοριας γιατι δεν ξεραμε καν οτι ηταν εγγυος.Τα 200 τα συμπληρωσε τον Απριλιο του 2011.Σε ευχαριστω για τη βοηθεια

 

 

Η αδεια κυοφοριας ξεκιναει 56 μερες πριν την πητ,εχει δηλαδη ηδη ξεκινησει.Αφου μαζεψετε τα χαρτια που χρειαζετε να πατε στο ικα για να πληρωθειτε.Στο χαρτι που συμπληρωνει ο γυναικολογος,ο εργοδοτης και η εγκυος θα μεινει κενο το σημειο του εργοδοτη.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας ειναι η πρωτη φορα που γραφω για αυτο συγχωρεστε με αν κανω λαθος ηθελα να ρωτησω οποια κοπελα γνωριζει να μου πει σχετικα με το επιδομα κυοφοριας. Εχω πητ 10/11/2012 δουλευω στον ιδιο εργοδοτη 6 χρονια αλλα απο το μαϊο μου εχει κανει αυξηση μισθου αυτη η αυξηση παιζει καποιο ρολο στο επιδομα κυοφοριας;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας ειναι η πρωτη φορα που γραφω για αυτο συγχωρεστε με αν κανω λαθος ηθελα να ρωτησω οποια κοπελα γνωριζει να μου πει σχετικα με το επιδομα κυοφοριας. Εχω πητ 10/11/2012 δουλευω στον ιδιο εργοδοτη 6 χρονια αλλα απο το μαϊο μου εχει κανει αυξηση μισθου αυτη η αυξηση παιζει καποιο ρολο στο επιδομα κυοφοριας;

 

 

Οχι,στο επιδομα κυοφοριας και λοχειας δεν θα παιξει ρολο γιατι το ημερομισθιο βγαινει βαση των μικτων του Δεκεμβρη του προηγουμενου ετους απο τον τοκετο.Θα παιξει ρολο στο συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας του ΟΑΕΔ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τλκ Πέμπτη στο ΙΚΑ να ρωτησω και Παρασκευη κατεθεσα τα χαρτιά μου. Όλα οκ σε λίγες μερες θα μπουν τα χρηματα στο λογαριασμο μου. Μια μικρή λεπτομέρια μόνο να προσθέσω: επειδη πρόλαβα και πηρα και ταμειο ανεργειας απο τότε που εληξε η τελευταια μου σύμβαση μέχρι τώρα μου ζήτησαν χαρτί απο τον ΟΑΕΔ. Ετυχε και είχα μαζι μου το χαρτί που χρειάστηκα για την φορολογική δηλωση (αυτό που αναφερει τι εισφορές είχα από ΟΑΕΔ) και τους το έδωσα, το εβγαλαν μια φωτοτυπία και γλιτωσα το τρέξιμο (ουτε επικυρωση χρειαστηκε). Το λέω αυτο γτ τον Δεκέμβριο του προηγούμενου έτους (2011) δουλευα για ένα μήνα εποχιακη στα Jumbo οποτε διεκοψα το ταμειο ανεργιας και το συνέχισα πάλι τον Ιανουαριο. Χαρτι απο Jumbo δν μου ζήτησαν οποτε υποθετω οτι το επιδομά μου υπολογιστηκε συμφωνα με αυτα που επαιρνα απο ΟΑΕΔ και οχι απο JYMBO που εννοειται ηταν πολυ περισσοτερα. Τεσπα το επιδομα κυησης μου ειναι 820 ευρω και για επιδομα λοχειας δν εγραφε τπτ αν και τους το ειπα, θα ξαναπαω οταν γεννησω.

Σας ευχαριστούμε παρα πολυ για τις πληροφοριες σας!!!! Απο τον 5ο μηνα ειχα ρωτησει εγω και μου ειπαν απλα οτι δν το δικαιουμαι γτ ειμαι ανεργη πλεον και αν δν το εψαχνε ο αντρας μου έστω και τελευταια στιγμη (ΠΗΤ 28/9) σιγουρα θα το χαναμε!!!

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω, στις 11 Οκτωβριου ληγει η άδεια που εχω απο το ικα.μετα θα πάρω την άδεια που εχω απο το 2012 απο την εταιρεια κ μετα το 6μηνο του ΟΑΕΔ.ποτε πρεπει να παω στον ΟΑΕΔ, πριν ληξει η άδεια απο το ΙΚΑ ή και μετά?

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω, στις 11 Οκτωβριου ληγει η άδεια που εχω απο το ικα.μετα θα πάρω την άδεια που εχω απο το 2012 απο την εταιρεια κ μετα το 6μηνο του ΟΑΕΔ.ποτε πρεπει να παω στον ΟΑΕΔ, πριν ληξει η άδεια απο το ΙΚΑ ή και μετά?

 

Στον ΟΑΕΔ μπορείς να πας το νωρίτερο την 1η μέρα που ξεκινάει το 6μηνο σου.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρώτη φορά γράφω αλλά σας παρακολουθώ εδώ και τέσσερα χρόνια που έκανα την κορούλα μου!

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, στο πρώτο παιδί εκτός από αυτά που είχα πάρει από το ΙΚΑ πριν και μετά την γέννα είχα πληρωθεί έξτρα και ένα μήνα από τον εργοδότη (ότι και καλά 25 μέρες ασθενείας και κάτι τέτοιο). Τώρα που έκανα το δεύτερο κοριτσάκι μου , με πήρε τηλέφωνο ο ίδιος και μου είπε ότι του είπε η υπάλληλος της λογίστριας ότι δεν ισχύει αυτό και ότι δεν μου οφείλει κάτι. Έχει αλλάξει κάτι, ή αυτή δεν ξέρει τι της γίνεται ? Ευχαριστώ και συγνώμη αν το έβαλα σε λάθος σημείο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρώτη φορά γράφω αλλά σας παρακολουθώ εδώ και τέσσερα χρόνια που έκανα την κορούλα μου!

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, στο πρώτο παιδί εκτός από αυτά που είχα πάρει από το ΙΚΑ πριν και μετά την γέννα είχα πληρωθεί έξτρα και ένα μήνα από τον εργοδότη (ότι και καλά 25 μέρες ασθενείας και κάτι τέτοιο). Τώρα που έκανα το δεύτερο κοριτσάκι μου , με πήρε τηλέφωνο ο ίδιος και μου είπε ότι του είπε η υπάλληλος της λογίστριας ότι δεν ισχύει αυτό και ότι δεν μου οφείλει κάτι. Έχει αλλάξει κάτι, ή αυτή δεν ξέρει τι της γίνεται ? Ευχαριστώ και συγνώμη αν το έβαλα σε λάθος σημείο!!!

 

 

Δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι,τον Απριλιο ο εργοδοτης με πληρωσε κανονικα για την αναρρωτικη που δεν ειχα παρει.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι,τον Απριλιο ο εργοδοτης με πληρωσε κανονικα για την αναρρωτικη που δεν ειχα παρει.

 

Να σε ρωτήσω κάτι?

Μου είπε σήμερα αυτή ότι υπολογίζει τις 56 μέρες που μου πλήρωσε το ΙΚΑ και το υπόλοιπο είναι 25?. Εγώ μέσα στο έτος δεν έχω πάρει καθόλου αναρρωτική άδεια! Μου λέει βλακείες, δεν μπορώ να το καταλάβω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...