Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντί για φαρίν λακτέ ποιά βιολογική κρέμα μπορώ να δώσω?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Η μικρή μου έγινε σήμερα 6 μηνών και, προχθές που την ζύγισα, ήταν 5,850. Γεννήθηκε 2,440 και θηλάζει αποκλειστικά. Ενώ τον πρώτο μήνα έπαιρνε κανονικά το βάρος που έπρεπε, έκτοτε παίρνει λιγοτερο από το μέσο όρο που συνέστησε ο παιδίατρος - υπάρχουν εβδομάδες που έχει χάσει κιόλας (π.χ. την προηγούμενη έχασε 100 γρ.).

 

Λόγω χαμηλού βάρους ο παιδίατρος μας συνέσθησε να ξεκινήσουμε ρυζάλευρο, το οποίο και έχουμε κάνει από την προηγούμενη εβδομάδα (δίνω της Holle).

 

Από εχθές πλέον ξεκινήσαμε και τις φρουτόκρεμες (μήλο δηλαδή και από αύριο αχλάδι - όλα βιολογικά).

 

Ο παιδίατρος μας είπε οτι από αρχές Φεβρουαρίου θα ξεκινήσει φαριν λακτέ. Δεν θα ήθελα να της δώσω κάποια με ζάχαρη - έχετε να μου προτίνετε κάποια αντίστοιχη της Holle ή της Hipp? Έχω αγοράσει το σημιγδάλι της Hipp αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι η σωστή επιλογή (φοβάμαι τις αλλεργίες).

 

Ευχαριστώ,

 

Μάνια

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ρωτα την παιδιατρο σου για τα προιοντα της frezylac τα αγπραζεις απτο φαρμακειο ...........εχει πολλες επιλογες

εμας μας αρεσει παρα πολυ η βρωμη

φαριν λακτε δεν του δοκιμασα καν

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρωτα την παιδιατρο σου για τα προιοντα της frezylac τα αγπραζεις απτο φαρμακειο ...........εχει πολλες επιλογες

εμας μας αρεσει παρα πολυ η βρωμη

φαριν λακτε δεν του δοκιμασα καν

Η frezylac έχει γάλα σκόνη αγελαδινό.

Αν δεν θέλεις να δώσεις από τώρα αγελαδινο, επειδή θηλάζεις, καλύτερα προτίμησε της Holle, έχει και κεχρί (τουλάχιστον της δικής μου της αρέσει πολύ). Μπορείς να τις δίνεις με νερό και για περισσότερη γεύση με φρούτα ή λαχανικά. Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις λάδι καρύδας (βιολογικό πάντα) που είναι και εξαιρετικά θρεπτικό.;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τις δυο σας για την άμεση απάντηση :-)

 

Σχετικά με την βρώμη και το κέχρι, όσο αφορά στα θρεπτικά συστατικά είναι κάτι αντίστοιχο της φαριν λακτέ? Δεν είμαι σίγουρη γιατί οι γιατροί συστήνουν την φαρίν λακτέ - αν γνωρίζετε διαφωτίστεμε :)

 

Γνωρίζετε αν το σιμιγδαλι είναι αλλεργιογόνο?

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τις δυο σας για την άμεση απάντηση :-)

 

Σχετικά με την βρώμη και το κέχρι, όσο αφορά στα θρεπτικά συστατικά είναι κάτι αντίστοιχο της φαριν λακτέ? Δεν είμαι σίγουρη γιατί οι γιατροί συστήνουν την φαρίν λακτέ - αν γνωρίζετε διαφωτίστεμε :)

 

Γνωρίζετε αν το σιμιγδαλι είναι αλλεργιογόνο?

Για το σιμιγδάλι δεν γνωρίζω!:(

Το γιατί οι γιατροί συστήνουν τις κρέμες εμπορίου, η λογική μου λέει ότι οι λόγοι είναι γιατί τους συμφέρει οικονομικά:!: Οι περισσότεροι γιατροί παίρνουν προμήθειες από διάφορες εταιρείες. Και για τα εμβόλια συνήθως τα ίδια ισχύουν! Ο παιδίατρος σου σύστησε και συγκεκριμένοι μάρκα?

Τώρα αν οι λόγοι δεν είναι οικονομικοί θα πω ότι μάλλον είναι συνήθεια/άγνοια. Πολλοί δεν γνωρίζουν για τα βιολογικά προϊόντα. Και η χρήση των προϊόντων σούπερ μάρκετ γίνεται εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Άρα.... αυτά ξέρει, αυτά λέει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουτε εγω εχω καταλαβει γιατι οι παιδιατροι δεν μας δινουν εναλλακτικες αλλα αντιθετως μας λενε για τα τυποποιημενα........καμια φορα αναρωτιεμαι αν κ στα δικα τους ετσι εκαναν....

τελος παντων ας μην ξεφυγω απτο θεμα

 

 

σιγουρα παντως περισσοτερα οφελη εχει ειτε η βρωμη ειτε το κεχρι ειτε το λαδι καρυδας (που δεν γνωριζα να σας πω την αληθεια) ΣΙΓΟΥΡΑ ποσφερουν περισσσοτερες θρεπτικες ουσιες:wink:

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου πρότεινε μια γνωστή μάρκα του εμπορίου (καλύτερα να μην αναφέρω όνομα) - είναι λέει πιο γλυκιά και συνήθως αρέσει στα μωρά. Με την ίδια λογική - δηλ. της δίνω ότι της αρέσει - στο μέλλον θα θρέφεται με πίτσες, σουβλάκια και σοκολάτες!

 

Τέλος πάντων.....

 

Μια ακόμα (ίσως χαζή!) ερώτηση....ξεκινήσαμε προχθές φρουτόκρεμα, δηλαδή αλεσμένο μήλο. Από αύριο μας είπε ο παιδίατρος να προσθέσουμε και αχλάδι. Το αχλάδι το αναμειγνύω με το μήλο και το δίνω ή μόνο του? (ή δεν έχει σημασία?)

 

Αντιλαμβάνομαι οτι ίσως είναι πανχαζες οι ερωτήσεις μου αλλά είμαι και εγώ νέα μαμά και έχω χαθεί στο διαδίκτυο!

 

Ευχαριστώ και πάλι!

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καμία ερώτηση δεν είναι χαζή. Οι κινέζοι λένε ότι μπορεί αυτός που ρωτάει να νιώσει χαζός για 5 λεπτά αλλά αυτός που δεν ρωτάει θα νιώθει χαζός για όλοι του τη ζωή.

Μπορείς να το δώσεις το αχλάδι μαζί με το μήλο. Μετά βλέπεις τα γούστα του μωρού.

Η δικιά μου για παράδειγμα δεν τα θέλει μαζί τα φρούτα. Έτσι της τα δίνω ένα ένα. Μήλο σήμερα, αχλάδι αύριο κ.ο.κ. Θα αλλάξει διαθέσεις πολλές φορές. Εμένα ξαφνικά έκοψε την μπανάνα και ήθελε ότι άλλο της έδινα να περιέχει πολύ πορτοκάλι. Τώρα τρώει πολύ μπανάνα και δεν θέλει με τίποτα το μήλο..... Με "πειράματα" θα μάθεις τι θέλει και το δικό σου παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις κρέμες μπορείς να μην της δώσεις καθόλου φαρίν λακτέ. Όταν με το καλό ξεκινήσει να τρώει σούπες μπορείς να της δίνεις και το απόγευμα ότι σούπα της δίνεις και το μεσημέρι.

 

Όταν είπε και σε μένα ο παιδίατρος να της δώσω κρέμα φαρίν λακτέ τον ρώτησα αν υπάρχει κάτι πιο φυσικό που μπορώ να της δώσω και το καλύτερο που είχε να μου προτείνει ήταν ... μια άλλη κρέμα της ίδιας μάρκας. Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές είχα δοκιμάσει να της δώσω κρέμα το βράδυ για να κοιμηθεί πιο βαριά. Το αποτέλεσμα ήταν να τις βγάζει με μεγάλες γουλιές, ενώ γενικά έβγαζε ελάχιστα γουλιές. Μετά δεν της ξανάδωσα και έτρωγα εγώ όλα τα δείγματα από κρέμες που μου πασάρανε.

Link to comment
Share on other sites

όταν η φρουτόκρεμα έχει μόνο μήλο αχλάδι πως την αλέθετε να μοιάζει με κρέμα; εγώ το βάζω στο μούλτι αλλά ποτέ δεν πολτοποιείται τελείως, ΄λασε που μετά από λίγο αλλάζει και η γεύση των φρούτων. ο μπέμπης μου (7 μηνών) δεν το θέλει καθόλου, μπανάνα όμως δεν μπορώ να του προσθέσω γιατί υποψιάζομαι αλλεργία και δεν θέλω να του δώσω ούτε τις ετοιμες κρέμες. σήμερα δοκίμασα και του πρόσθεσα ΄μια κουταλιά βιολογικό ρυζάλευρο αλλά δεν είμαι σίγουρη αν έκανα καλά. το έφαγε λίγο καλύτερα όλη η αλήθεια. έχετε κάτι να μου προτείνετε;

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όταν η φρουτόκρεμα έχει μόνο μήλο αχλάδι πως την αλέθετε να μοιάζει με κρέμα; εγώ το βάζω στο μούλτι αλλά ποτέ δεν πολτοποιείται τελείως, ΄λασε που μετά από λίγο αλλάζει και η γεύση των φρούτων. ο μπέμπης μου (7 μηνών) δεν το θέλει καθόλου, μπανάνα όμως δεν μπορώ να του προσθέσω γιατί υποψιάζομαι αλλεργία και δεν θέλω να του δώσω ούτε τις ετοιμες κρέμες. σήμερα δοκίμασα και του πρόσθεσα ΄μια κουταλιά βιολογικό ρυζάλευρο αλλά δεν είμαι σίγουρη αν έκανα καλά. το έφαγε λίγο καλύτερα όλη η αλήθεια. έχετε κάτι να μου προτείνετε;

Εγώ το μήλο και το αχλάδι τα έτριβα στον τρίφτη (τις μικρές τρύπες) με το χέρι. Όταν έβαλα μπανάνα την έλιωνα με το πιρουνάκι και στο μούλτι τα έβαλα όταν πρόσθεσα και το πορτοκάλι, που ήταν πιο ζουμερό και έλιωνε καλύτερα.

Ριζάλευρο δεν έδωσα ποτέ γιατί η δικιά μου έκανε μέρες να κάνει κακά.

Link to comment
Share on other sites

όταν η φρουτόκρεμα έχει μόνο μήλο αχλάδι πως την αλέθετε να μοιάζει με κρέμα; εγώ το βάζω στο μούλτι αλλά ποτέ δεν πολτοποιείται τελείως, ΄λασε που μετά από λίγο αλλάζει και η γεύση των φρούτων. ο μπέμπης μου (7 μηνών) δεν το θέλει καθόλου, μπανάνα όμως δεν μπορώ να του προσθέσω γιατί υποψιάζομαι αλλεργία και δεν θέλω να του δώσω ούτε τις ετοιμες κρέμες. σήμερα δοκίμασα και του πρόσθεσα ΄μια κουταλιά βιολογικό ρυζάλευρο αλλά δεν είμαι σίγουρη αν έκανα καλά. το έφαγε λίγο καλύτερα όλη η αλήθεια. έχετε κάτι να μου προτείνετε;

Με λίγο ζεστό νεράκι ή πορτοκάλι αν έχει αρχίσει να τρώει. Αν βγει νερουλό πολύ βάζω μία-δύο κουταλιτσες κεχρί.

Μπανάνα έχεις δώσει και σου έδειξε δείγμα αλλεργίας? Πάντως είμαι υπερ της μπανάνας. Είναι πολύ θρεπτική. Με μέτρο βέβαια γιατί έχει ζάχαρη. Δοκίμασε και ρόδι. Το λιώνεις και αυτό με ζεστό νεράκι. αν έχεις καλύτερα με γουδί. Έχει πολλές θρεπτικές ουσίες και αντιοξειδωτικά. Δεν είναι αλλεργιογόνο.

Link to comment
Share on other sites

ρυζάλευρο δεν εννοω από τις παιδικές τροφές αλλά κανονικό. όταν του έδωσα μπανάνα είδα αίμα στα κακά του. μπορεί να μην έφταιγε η μπανάνα αλλά κάτι που εφαγα εγώ (έχω ήδη κόψει τα γαλ/κα αλλά τελικά δεν είνι αλλεργικός στο γάλα) μέχρι όμως να γίνουν όλες οι εξετάσεις λεω να μην τη ξαναδώσω. πορτοκάλι το αποφεύγω προς το παρόν για τον ίδιο λόγο. το ρόδι δεν το είχα σκεφτεί... θα το δοκιμάσω. σας ευχαριστώ πολύ

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

το κεχρί από που το παίρνεις και πως το δίνεις; έχει οδηγίες;

Υπάρχει της holle σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα. Το φτιάχνεις με νερό και αν θες για να νοστιμήσει βάζεις λαχανικά ή φρούτα. Ακόμα μπορείς να το φτιάξεις με λάδι καρύδας (και αυτό σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα) που είναι πολύ θρεπτικό. Αν αντλείς το φτιάχνεις με μητρικό. Αν δίνεις ξένο προσθέτεις σκόνη ξένου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

 

Η μικρή μου έγινε σήμερα 6 μηνών και, προχθές που την ζύγισα, ήταν 5,850. Γεννήθηκε 2,440 και θηλάζει αποκλειστικά. Ενώ τον πρώτο μήνα έπαιρνε κανονικά το βάρος που έπρεπε, έκτοτε παίρνει λιγοτερο από το μέσο όρο που συνέστησε ο παιδίατρος - υπάρχουν εβδομάδες που έχει χάσει κιόλας (π.χ. την προηγούμενη έχασε 100 γρ.).

 

Λόγω χαμηλού βάρους ο παιδίατρος μας συνέσθησε να ξεκινήσουμε ρυζάλευρο, το οποίο και έχουμε κάνει από την προηγούμενη εβδομάδα (δίνω της Holle).

 

Από εχθές πλέον ξεκινήσαμε και τις φρουτόκρεμες (μήλο δηλαδή και από αύριο αχλάδι - όλα βιολογικά).

 

Ο παιδίατρος μας είπε οτι από αρχές Φεβρουαρίου θα ξεκινήσει φαριν λακτέ. Δεν θα ήθελα να της δώσω κάποια με ζάχαρη - έχετε να μου προτίνετε κάποια αντίστοιχη της Holle ή της Hipp? Έχω αγοράσει το σημιγδάλι της Hipp αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι η σωστή επιλογή (φοβάμαι τις αλλεργίες).

 

Ευχαριστώ,

 

Μάνια

 

 

Γεια σου Μάνια, να χαίρεσαι το μωράκι σου.

Το βάρος της μικρής ου είναι μια χαρά όπως λεει και η elion. Η απορία μου είναι γιατί την ζυγίζεις ανα βδομάδα;; Είναι πολύ μεγάλη πια και πρέπει να λαμβάνεις υπόψιν μόνο τη ζύγιση του μήνα! Μήπως ο γιατρός σε αγχώνει σκόπιμα; Τώρα που κλείσατε κ τον 6ο θα θελει να σου πει σιγα σιγα να κόψετε το θηλασμο με 1002 δικαιολογίες και το να σε αγχώσει για το βάρος είναι πολύ αποτελεσματικό για να πετύχει το στόχο του. Και φυσικά να σου πασάρει τις κρέμες της εταιρείας που του κάνει δωράκια, οι οποίες είναι γεμάτες ζάχαρη.

 

Μην αγχώνεσαι αδικα για το βάρος λοιπόν και μην πεσεις στην παγίδα του ;)

 

Όσο για την φαριν λακτε, έχω να πω επιγραμματικά τα εξής που έμαθα από την παιδίατρο μου και από λιγο ψάξιμο που έκανα:

 

Είναι από αλεύρι σίτου, το οποίο περιέχει γλουτένη.

Η γλουτένη ενοχοποιείται για μια αυτοάνοση ασθένεια, την κοιλιοκάκη.

Καλό είναι να αποφεύγουμε τη γλουτένη μέχρι να κλέισει το μωρό κ τον 8ο μήνα, για να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες ευαισθητοποίησης του οργανισμού. Αυτό σημαίνει όχι δημητριακά, ζυμαρικά, ψωμι κλπ...

 

Καλύτερα λοιπόν να περιμένεις λίγο ακόμα πριν δώσεις προιόντα με γλουτένη και σίγουρα όχι φαρίν λακτέ :mad:

 

Εγώ χρησιμοποιώ βρεφικό μούσλι (μετά που έκλεισε τον 8ο) που μπορείς να το κάνεις με νερό ή με γάλα και να προσθέσεις πολτοποιημένα φρουτάκια ή λαχανικά για νοστιμιά. Στα βιολογικά το βρίσκεις και δεν περιέχει και ζάχαρη :mrgreen::mrgreen:

 

Υπάρχουν βέβαια και οι επιλογές όπως το κεχρί που προτείνει η margiota που δεν περιέχει γλουτένη.

Το σιμιγδάλι όμως, είναι προιον σιταριού, οπότε καλό είναι να το αποφύγεις για την ώρα.

 

Συγγνώμη για το εκτεταμένο ποστ, αλλά καλό είναι να μάθουμε λίγα πράγματα για τη γλουτένη κ τα προιόντα που την περιέχουν, μιας και κάποιοι παιδίατροι έχουν μείνει δεκαετίες πίσω στη ενημέρωση και συνιστούν φαριν λακτέ από τον 6ο-7ο μήνα :confused::confused::confused:

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για την κοιλιοκάκη - συμπτωματικά έχει κοιλιοκάκη η πεθερά μου και η αλήθεια είναι οτι την δυσκολεύει αρκετά μιας και ξαφνικά στα 50 της που το ανακάλυψε έπρεπε να αλλάξει ριζικά όλη της την διατροφή.

 

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου για την αποφυγή γλουτένης έως τον 8ο μήνα και μάλλον θα συνεχίσω με κεχρί όταν κλείσουμε τον 7ο.

 

Όσο για το ζύγισμα....δεν μπορώ να κατηγορήσω τον παιδίατρό μας.....είναι ένα 'χούι' που μου έμεινε λόγο της ανησυχίας μου για το βάρος της μικρής.

 

Την ζυγαριά μας την έχουμε νοικιάσει.....εσεις πως ζυγίζετε τα μωράκια σας πλέον? Πρέπει να κρατήσω την ζυγαριά ή υπάρχει άλλος τρόπος?

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για την κοιλιοκάκη - συμπτωματικά έχει κοιλιοκάκη η πεθερά μου και η αλήθεια είναι οτι την δυσκολεύει αρκετά μιας και ξαφνικά στα 50 της που το ανακάλυψε έπρεπε να αλλάξει ριζικά όλη της την διατροφή.

 

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου για την αποφυγή γλουτένης έως τον 8ο μήνα και μάλλον θα συνεχίσω με κεχρί όταν κλείσουμε τον 7ο.

 

Όσο για το ζύγισμα....δεν μπορώ να κατηγορήσω τον παιδίατρό μας.....είναι ένα 'χούι' που μου έμεινε λόγο της ανησυχίας μου για το βάρος της μικρής.

 

Την ζυγαριά μας την έχουμε νοικιάσει.....εσεις πως ζυγίζετε τα μωράκια σας πλέον? Πρέπει να κρατήσω την ζυγαριά ή υπάρχει άλλος τρόπος?

 

 

 

Μάνια, αν υπάρχει ιστορικό με κοιλιοκάκη στην οικογένεια είναι ένας εξαιρετικά σοβαρός λόγος για να αποφύγει το μωρό τη γλουτένη:!::!::!::!:

Δεν ξέρω μάλιστα και αν θα ήταν σκόπιμο να την αποφύγει για περισσότερο από 8 μήνες, αν θέλεις ψάξτο λίγο παραπάνω.

 

Όσο για το ζύγισμα, δεν χρειάζεται στενή παρακολούθηση το μωρο σε αυτήν την ηλικία. Μια χαρά παει αφού έχει διπλασιάσει το βάρος της. δώσε πίσω τη ζυγαριά και αρκέσου στη ζύγιση του παιδιάτρου κάθε φορά που πάτε για τον έλεγχο του μήνα κ το εμβόλιο. Μόνο μια ζύγιση το μήνα πλέον μπορείς να εμπιστεύεσαι. Οι συχνότερες απλά σε μπερδεύουν και δεν είναι καθόλου ενδεικτικές. Μπορεί να έχασε τώρα 100 γρ και στο τέλος του μήνα της να έχει πάρει 500!

 

Καλή συνέχεια :P

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σε ενα μηνα περιπου ξεκιναμε κρεμες-στον 6ο-κ ο παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω ριζαλευρο,αλλα του ειπα κ για τα προιοντα(μουσλι,κεχρι κλπ)που αναφερετε κ μου ειπε να του δωσω οτι θελω αρκει να ειμαι σιγουρη οτι ειναι καλα,γιατι μου λεει για τα βιολογικα δε γνωριζει τιποτα.Οποτε τι μπορω να του ξεκινησω,για αρχη κ με τι να συνεχισω?Της holle μπορω νωμιζω να τα παραγγειλω μεσω ιντερνετ.Ειδαλως τι αλλο υπαρχει που να μη περιεχει ζαχαρη,γλουτενη κ.λ.π. ξερετε...και να μπορω να του το φτιαχνω κ με δικο μου γαλα αν γινεται-χρειαζεται.Δωστε πληροφοριες γιατι εχω μπερδευτει λιγακι με το τι δινουμε αναλογα με την ηλικια,πια επιδεχονται παραλλαγες(π.χ το μουσλι σκετο με νερο η με φρουτα κ.λ.π)κ τι μπορω να προμυθευτω απο φαρμακειο.Εχω μπερδευτει πολυ...rolleyes.gif

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σε ενα μηνα περιπου ξεκιναμε κρεμες-στον 6ο-κ ο παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω ριζαλευρο,αλλα του ειπα κ για τα προιοντα(μουσλι,κεχρι κλπ)που αναφερετε κ μου ειπε να του δωσω οτι θελω αρκει να ειμαι σιγουρη οτι ειναι καλα,γιατι μου λεει για τα βιολογικα δε γνωριζει τιποτα.Οποτε τι μπορω να του ξεκινησω,για αρχη κ με τι να συνεχισω?Της holle μπορω νωμιζω να τα παραγγειλω μεσω ιντερνετ.Ειδαλως τι αλλο υπαρχει που να μη περιεχει ζαχαρη,γλουτενη κ.λ.π. ξερετε...και να μπορω να του το φτιαχνω κ με δικο μου γαλα αν γινεται-χρειαζεται.Δωστε πληροφοριες γιατι εχω μπερδευτει λιγακι με το τι δινουμε αναλογα με την ηλικια,πια επιδεχονται παραλλαγες(π.χ το μουσλι σκετο με νερο η με φρουτα κ.λ.π)κ τι μπορω να προμυθευτω απο φαρμακειο.Εχω μπερδευτει πολυ...rolleyes.gif

 

 

Γεια σου Λένα, να χαίρεσαι το μωράκι σου :D

 

κατ' αρχήν θα αφήσω ασχολίαστο το αν τα βιολογικά είναι καλύτερα από τις κρέμες, που δήθεν δεν το γνωρίζει ο παιδίατρος...:?

 

Σίγουρα μπορείς να παραλείψεις εντελώς τις κρέμες από τη διατροφή του μωρού και να του δίνεις μόνο φρούτα κ λαχανικά φρέσκα. Παρόλα αυτά, μπορείς να βρεις στα βιολογικά, προϊόντα για να κάνεις διάφορες κρέμες ή και να τα προσθέτεις αντί για ρύζι ή πατάτα στη σουπίτσα του μωρού. Μερικά από αυτά είναι το κεχρί, η κινόα ακόμα και ρυζάλευρο βιολογικό θα βρεις, χωρίς ζάχαρη κ γάλα. Όλα αυτά δεν περιέχουν γλουτένη. Θα βρείς ακόμα ενα σωρό προϊόντα, μπισκότα και ζυμαρικά για δυσανεξία στη γλουτένη, πολλά απο τα οποία μπορεί να καταναλώνει το μωρό από την αρχή. Πρόσεχε μόνο να μην περιέχουν αλάτι.

Η βρώμη και άλλα κλασσικά δημητριακά περιέχουν γλουτένη και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αργότερα.

Γενικά μια βόλτα σε 'ενα κατάστημα με βιολογικά για ενημέρωση, θα σου δώσει πολλές ιδέες.

 

Δες και αυτό το λινκ για το πως να φτιάξεις δημητριακά για το μωρό.

http://mothering.com/recipes/whole-grain-baby-cereal

 

Πολύ καλό είναι και αυτό

http://wholesomebabyfood.com/index.htm

 

Καλή μελέτη και καλή αρχή :)

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με τη προλαλησασα κι αν θελεις να ενημερωθεις και να παραγγειλεις προϊοντα της holle, δες εδω http://www.apo-rot.de. εχει μεγαλη διαφορα σε τιμες απο την Ελλαδα και τα μεταφορικα ειναι 10 ευρω για οποιαδηποτε παραγγελια.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις,μπηκα σε αυτα που δωσατε κ δε καταλαβαινω γρι...:-D:grin::-DΘελω μεταφραστη!Επισης θα ηθελα να μπορω να παω σε καταστημα βιολογικων αλλα ειμαι σε....χωριο.Εμεις εδω τα μονα βιολογικα τα βρησκουμε στα μαντρια:-D:grin::-D:grin::-DΑστειευομαι!Δεν υπαρχει καταστημα βιολογικων στο νομο μας,οποτε θα πρεπει να παρω απο ιντερνετ!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...