Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εφηβεια και ναρκωτικα


Recommended Posts

δυσκολη στιγμη δε θεωρειται οταν κανεις κακο στον εαυτο σου συνειδητα και εχοντας γνωση των αποτελεσματων των πραξεων σου!!!δε θεωρω οτι καποιος περναει μια δυσκολη στιγμη οταν περνει ναρκωτικα!δεν ειναι δυσκολη στιγμη μ@λ@κια ειναι!!!! να ξερει,να γνωριζει τι κανει και να συνεχιζει να το κανει εχοντας την απαιτηση να το σταθει ο αλλος ε οχι!!γιαυτο της λεμε να απομακρυνθει οσο μπορει αν δει οτι αυτη η συμπεριφορα συνεχιζεται γιατι ειναι μονοδρομος.

 

συμφωνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φιλενάδες, θα διαφωνήσω λιγουλάκι...

 

Καταρχήν, ζητάμε από μια έφηβη να εγκαταλείψει τον φίλο της. Εσείς θα το κάνατε στην ηλικία της? Πιστεύετε ότι η Μυρτώ θα το κάνει όταν το πρόβλημα την καίει τόσο που ήρθε κι άνοιξε θέμα?

 

Δεύτερον, ναι τα ναρκωτικά είναι μια μεγάλη και πονεμένη ιστορία. Και θα συμφωνήσω με την Αλκυών ως προς την αντιμετώπιση. Συμβουλευτική σε γραμμή βοήθειας, ανώνυμα. Και μετά βλέπουν τα παιδιά.

 

Τέλος, γιατί λέτε πως κάποιος δεν μπορεί να ξεκινήσει από περιέργεια αλλά μόνο από μακακία? Όσες από εμάς ξεκινήσαμε (δυστυχώς) το κάπνισμα (και το συνεχίζουμε δυστυχώς), δεν το ξεκινήσαμε από περιέργεια - μιμητισμό και έλλειψη ενημέρωσης?

Και μην μου πείτε ότι το τσιγάρο δεν είναι ναρκωτικό...

 

Μυρτώ μου,

κράτα γερά τις δικές σου αντιστάσεις, προέτρεψε το φίλο σου να ζητήσει βοήθεια και... γράφε μας τα νέα σας..., αφού σε γονείς δεν γίνεται να μιλήσετε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ - επειδή μου είπε η φίλη μου -

 

"έλα ρε να κάνουμε ένα να δούμε πως είναι, εξάλλου δεν μπορεί να είναι και τόσο κακό και οι μάνες μας καπνίζουν..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

anastasia92 οχι ο φιλος δεν ειναι μονο στις χαρες ουτε οταν περναει δυσκολες στιγμες τον πεταμε σα τη τριχα απο το ζυμαρι,δυσκολη στιγμη ειναι οταν καποιος αντιμετωπιζει μια απωλεια,ενα θανατο,μια απορριψη,ενα χωρισμο και λοιπα.δυσκολη στιγμη δε θεωρειται οταν κανεις κακο στον εαυτο σου συνειδητα και εχοντας γνωση των αποτελεσματων των πραξεων σου!!!δε θεωρω οτι καποιος περναει μια δυσκολη στιγμη οταν περνει ναρκωτικα!δεν ειναι δυσκολη στιγμη μ@λ@κια ειναι!!!!να μαθει οτι εχει καποιο προβλημα υγειας να το καταλαβω οτι περναει μια δυσκολη φαση και ετσι η φιλη του να του σταθει οσο δε παει,αλλα να ξερει,να γνωριζει τι κανει και να συνεχιζει να το κανει εχοντας την απαιτηση να το σταθει ο αλλος ε οχι!!γιαυτο της λεμε να απομακρυνθει οσο μπορει αν δει οτι αυτη η συμπεριφορα συνεχιζεται γιατι ειναι μονοδρομος.

 

Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό.... μιλάμε για 15 χρονών παιδί,ο χριστός κι παναγία! θέλοντας και μη, αυτό που με τόση ευκολία ονομάζεις "μ@λ@κία" ΕΊΝΑΙ ΑΡΡΏΣΤΙΑ, Ε-Θ-Ι-Σ-Μ-Ο-Σ! σκέφτηκες πως πίσω από αυτό μπορεί να κρύβεται κάτι άλλο; απόρριψη από γονείς/κοινωνικό περιβάλλον/σχολικό περιβάλλον/σχέση, τσακωμός στο σπίτι, πίεση από το σπίτι, μια ερωτική απογοήτευση, σκέφτηκες πως αυτή η μ@λ@κια είναι τρόπος για να τραβήξει προσοχή, ή μήπως ότι αυτό το παιδί πίστεψε την καραμέλα πως αυτή η μ@λ@κια είναι η λύση στα προβλήματα;;;; φαντάζομαι πως δεν έκανες τον κόπο........

Σκέψου αν ισχύουν τα παραπάνω, πως θα νιώσει αυτό το παιδί, αν και η ίδια του η κολλητή του γυρίσει την πλάτη κάνοντας τον αυτόματα δαχτυλοδειχτούμενο στα μάτια της; και τι θα του πει; έπλεξες φιλαράκι; έξω από τη πόρτα εγώ παρέα με χασικλήδες δε θέλω; δε σου φαίνεται ποιο ωραίο να του πει "ρε αγόρι μου, τόσα χρόνια φίλοι, σε πονάω ρε συ, το ξέρω επιμένεις πως ήταν μια φορά και τέλος, όμως έλα να το συζητήσουμε με τη μάνα σου/πατέρα σου/ θείο σου με όποιον αισθάνεσαι άνετα, να δούμε τι σε οδήγησε εκεί να βρούμε μια άκρη, εγώ όμως θέλω απέναντι μου να είσαι σπαθί και να μου μιλάς καθαρά όπως εγώ, να μου τα πεις όλα και να βρούμε μια λύση μαζί, να μιλήσουμε κάπου να μας βοηθήσουν, τώρα αν δε θέλεις τη βοήθεια μου που είναι από καθαρή αγάπη, δε μπορώ να κάνω τίποτα άλλο, δε μπορώ να θέτω τον εαυτό μου σε κίνδυνο, γιατί άνθρωπος είμαι και παρασύρομαι, οπότε πολύ φοβάμαι πως μάλλον η φιλία μας τελειώνει κάπου εδώ"

 

 

Μιλάμε για εφηβεία και ορμόνες-κοινώς τα μυαλά πάνω από το κεφάλι!

Φιλικά τα λέω όλα αυτά, γιατί όλες μανούλες είστε και σκέφτεστε αν η Μυρτώ ήταν κόρη σας τι θα θέλατε να πράξει, όμως αν δεν ήταν η Μυρτώ και ήταν ο κολλητός της; πιστεύω πως θα παρακαλούσατε η Μυρτώ να το είχα ανοίξει το ρημάδι της και να μιλούσε, και αν δεν το έκανε πάω στοίχημα πως όταν το μαθαίνατε θα λέγατε "ΑΦΟΥ ΒΡΕ ΜΥΡΤΩ ΜΟΥ ΗΞΕΡΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΤΙΠΟΤΑ;" ............

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ Δημητρούλα μακακία είναι αλλά δεν την κάναμε από περιέργεια - μιμητισμό και έλλειψη ενημέρωσης?

 

Κι αν το αναλύω τόσο δεν είναι γιατί διαφωνούμε αλλά για να τονίσω μία μία τις παγίδες στη Μυρτώ και στο φίλο της.

 

Δηλαδή

 

- μην είστε περίεργοι με το θάνατο

- μην μιμείστε εμάς τους μακάκες

- τρέξτε και σε δυό ειδικούς να σας τα πουν έξω από τα δόντια

Link to comment
Share on other sites

και τι θα του πει; έπλεξες φιλαράκι; έξω από τη πόρτα εγώ παρέα με χασικλήδες δε θέλω; δε σου φαίνεται ποιο ωραίο να του πει "ρε αγόρι μου, τόσα χρόνια φίλοι, σε πονάω ρε συ, το ξέρω επιμένεις πως ήταν μια φορά και τέλος, όμως έλα να το συζητήσουμε με τη μάνα σου/πατέρα σου/ θείο σου με όποιον αισθάνεσαι άνετα, να δούμε τι σε οδήγησε εκεί να βρούμε μια άκρη, εγώ όμως θέλω απέναντι μου να είσαι σπαθί και να μου μιλάς καθαρά όπως εγώ, να μου τα πεις όλα και να βρούμε μια λύση μαζί, να μιλήσουμε κάπου να μας βοηθήσουν, τώρα αν δε θέλεις τη βοήθεια μου που είναι από καθαρή αγάπη, δε μπορώ να κάνω τίποτα άλλο, δε μπορώ να θέτω τον εαυτό μου σε κίνδυνο, γιατί άνθρωπος είμαι και παρασύρομαι, οπότε πολύ φοβάμαι πως μάλλον η φιλία μας τελειώνει κάπου εδώ"

 

.

 

:shock::shock:

τι σε κανει να πιστευεις οτι εμεις ειπαμε να του πει ''παρεα με χασικλιδες δε θελω εξω απο την πορτα ρε χασικλα'':shock:

απλα ειπαμε πως αν η κατασταση επαναληφθει εστω κ μια φορα ακομα..να απομακρυνθει απο αυτον.

κατι που και εσυ λες στο τελος...

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω πως θα παρακαλούσατε η Μυρτώ να το είχα ανοίξει το ρημάδι της και να μιλούσε, και αν δεν το έκανε πάω στοίχημα πως όταν το μαθαίνατε θα λέγατε "ΑΦΟΥ ΒΡΕ ΜΥΡΤΩ ΜΟΥ ΗΞΕΡΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΤΙΠΟΤΑ;" ............

 

αυτο παλι γιατι το λες?κατηγορησε κανεις τη μυρτω που μας το ειπε?μονη σου βγαζεις συμπερασματα:roll:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ακουστώ ρατσίστρια... η ρατσιστικό αυτο που λεω αλλα προσωπικά δεν θέλω να έχω καθόλου επαφή με τέτοια άτομα οποιασδήποτε ηλικίας. Ολοι μας είχαμε και έχουμε προβλήματα ή ότι αλλη δικαιολογία συνηθίζεται να λέγεται σε τέτοιες περιπτώσεις αλλα άμα ήταν έτσι ολόκληρη η κοινωνία θα ήταν μια μαστούρα έτοιμη να χορέψει το χορο του ζαλόγκου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το να προτύνεται σε ένα παιδί να παρατήσει το φίλο του γιατί μια φορά έκανε μαριχουάνα είναι το λιγότερο ανόητο...

 

πες του κοριτσάκι μου του φίλου σου για τους κινδύνους αλλά περισσότερο για το κίνδυνο να παρασυρθεί σε σκληρότερα ναρκωτικά, τα οποία και οδηγούν στην κοινωνική απομόνωση και το θάνατο...

 

αν το επαναλάβει απείλησε τον ότι θα το πεις στους γονείς του...

Link to comment
Share on other sites

το να προτύνεται σε ένα παιδί να παρατήσει το φίλο του γιατί μια φορά έκανε μαριχουάνα είναι το λιγότερο ανόητο...

 

πες του κοριτσάκι μου του φίλου σου για τους κινδύνους αλλά περισσότερο για το κίνδυνο να παρασυρθεί σε σκληρότερα ναρκωτικά, τα οποία και οδηγούν στην κοινωνική απομόνωση και το θάνατο...

 

αν το επαναλάβει απείλησε τον ότι θα το πεις στους γονείς του...

 

ενώ αυτό είναι λιγότερο ανόητο? τότε εκτός απο κακός φίλος θα ειναι και ρουφιάνος και και και και (λέμε τώρα πως θα αισθάνεται ο άλλος που το έκανε αυτό). Ενω αμα απομακρυνθεί ίσως τότε ο άλλος καταλάβει ότι αν επιλέξει αυτόν τον δρόμο θα χάσει ανθρώπους που είναι σημαντικοί μέχρι τότε για αυτόν όπως και άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας....ειμαι καινουριο μελος και δεν ξερω που πανε τα 4...!

ψαχνω να βρω ενα αρθρο για ναρκωτικα και εφηβους.

Ειμαι 15 χρονων και μολις χθες εμαθα οτι ο κολλητος μου δοκιμασε πριν λιγο καιρο μαριχουανα.... Υπαρχει κατι μου μπορω να κανω για να τον βοηθησω να καταλαβει ποσο επικινδυνο ειναι αυτο που εκανε?? :?

 

Nα είσαι εκεί και να του μιλάς....

Απο'κει και πέρα διαφωνώ κάθετα με τις απόψεις "φύγε μακριά του "...

Να είσαι σίγουρη ότι όταν θα πρέπει να φύγεις θα το καταλάβεις...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nα είσαι εκεί και να του μιλάς....

Απο'κει και πέρα διαφωνώ κάθετα με τις απόψεις "φύγε μακριά του "...

Να είσαι σίγουρη ότι όταν θα πρέπει να φύγεις θα το καταλάβεις...

ευτυχώς δεν είμαι η μόνη που το υποστήριξε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό.... μιλάμε για 15 χρονών παιδί,ο χριστός κι παναγία! θέλοντας και μη, αυτό που με τόση ευκολία ονομάζεις "μ@λ@κία" ΕΊΝΑΙ ΑΡΡΏΣΤΙΑ, Ε-Θ-Ι-Σ-Μ-Ο-Σ! σκέφτηκες πως πίσω από αυτό μπορεί να κρύβεται κάτι άλλο; απόρριψη από γονείς/κοινωνικό περιβάλλον/σχολικό περιβάλλον/σχέση, τσακωμός στο σπίτι, πίεση από το σπίτι, μια ερωτική απογοήτευση, σκέφτηκες πως αυτή η μ@λ@κια είναι τρόπος για να τραβήξει προσοχή, ή μήπως ότι αυτό το παιδί πίστεψε την καραμέλα πως αυτή η μ@λ@κια είναι η λύση στα προβλήματα;;;; φαντάζομαι πως δεν έκανες τον κόπο........

Σκέψου αν ισχύουν τα παραπάνω, πως θα νιώσει αυτό το παιδί, αν και η ίδια του η κολλητή του γυρίσει την πλάτη κάνοντας τον αυτόματα δαχτυλοδειχτούμενο στα μάτια της; και τι θα του πει; έπλεξες φιλαράκι; έξω από τη πόρτα εγώ παρέα με χασικλήδες δε θέλω; δε σου φαίνεται ποιο ωραίο να του πει "ρε αγόρι μου, τόσα χρόνια φίλοι, σε πονάω ρε συ, το ξέρω επιμένεις πως ήταν μια φορά και τέλος, όμως έλα να το συζητήσουμε με τη μάνα σου/πατέρα σου/ θείο σου με όποιον αισθάνεσαι άνετα, να δούμε τι σε οδήγησε εκεί να βρούμε μια άκρη, εγώ όμως θέλω απέναντι μου να είσαι σπαθί και να μου μιλάς καθαρά όπως εγώ, να μου τα πεις όλα και να βρούμε μια λύση μαζί, να μιλήσουμε κάπου να μας βοηθήσουν, τώρα αν δε θέλεις τη βοήθεια μου που είναι από καθαρή αγάπη, δε μπορώ να κάνω τίποτα άλλο, δε μπορώ να θέτω τον εαυτό μου σε κίνδυνο, γιατί άνθρωπος είμαι και παρασύρομαι, οπότε πολύ φοβάμαι πως μάλλον η φιλία μας τελειώνει κάπου εδώ"

 

 

Μιλάμε για εφηβεία και ορμόνες-κοινώς τα μυαλά πάνω από το κεφάλι!

Φιλικά τα λέω όλα αυτά, γιατί όλες μανούλες είστε και σκέφτεστε αν η Μυρτώ ήταν κόρη σας τι θα θέλατε να πράξει, όμως αν δεν ήταν η Μυρτώ και ήταν ο κολλητός της; πιστεύω πως θα παρακαλούσατε η Μυρτώ να το είχα ανοίξει το ρημάδι της και να μιλούσε, και αν δεν το έκανε πάω στοίχημα πως όταν το μαθαίνατε θα λέγατε "ΑΦΟΥ ΒΡΕ ΜΥΡΤΩ ΜΟΥ ΗΞΕΡΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΤΙΠΟΤΑ;" ............

το αν εκανα το κοπο να το σκεφτω πιστευω θα το δεις ιγο παραπισω.δηλαδη η λυση για ολα αυτα τα προβληματα ειναι να πεσουμε στα ναρκωτικα!!κατσε ρε κοριτσι μου γιατι θα με τρελανεις!!!και μεις ειχαμε προβληματα και με το σπιτι και με το σχολειο και με γκομενους και με απολα αλλα δεν γυρισα να πω α θα κανω ενα τσιγαρακι και θα μου περασει!!!καπνιζουμε μαριχουανα και τα προβληματα ως δια μαγειας εξαφανιζονται ε?ωραια λογικη!οχι δε πιστεψα τη καραμελα οτι θα λυθουν τα προβληματα μου αν δηλητηριασω τον εαυτο μου.πως και με πιο τροπο θα λυνονταν τα προβληματα?μη βγαζεις λοιπον αυθαιρετα συμπερασματα και μη βαζεις λογια στο στομα μας.της λεμε οτι αυτος ο δρομος ειναι χωρις γυρισμο και αν αυτο γινεται κατεξακολουθηση,πραγμα που μπορει και να μη γνωριζει,να απομακρυνθει.αν παρασυρθει και εκεινη ποιος θα παρει την ευθυνη??

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Aυτό που καταλαβαίνω εγώ με το να λέτε σε ένα 15χρονο παιδί φύγε είναι ή ότι δεν έχετε ζήσει από κοντά ανθρώπους που έχουν μπλέξει με ναρκωτικά ή δεν είχατε ποτέ πραγματικούς φίλους...

Εκείνη η ηλικία είναι που γεννιούνται οι αληθινές φιλίες...

Οι άνθρωποι που είναι δίπλα μου αυτή τη στιγμή που είμαι 31 ετών είναι οι φιλίες που κράτησα από εκείνη την ηλικία. Ολοι οι άλλοι είναι απλώς γνωστοί...

Και εγώ έχω καπνίσει χασίς...

Να είσαι εκεί κορίτσι μου, δίπλα του και να του μιλάς σαν "αντράκι", σαν να είσαι ο κολλητός του....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

το να τον παρατησω μου ειναι αδυνατον..αν δεν τον βοηθησω εγω ποιος θα το κανει?? οι αλλοι φιλοι του??..δεν το νομιζω.

αναστασια ειπες ακριβως αυτα που σκεφτομαι.. μπορει να μην γυρισει καποιος να μου ριξει ευθυνες αλλα αν γινει κατι χειροτερο θα εχω τυψεις!.

δεν υποτιμω το προβλημα, γι αυτο αλλωστε εκανα και τηη σελιδα

γι αυτο αποφασισα να απευθυνθω σε ειδικους. μου εχετε στειλει πολλα τηλεφωνα, ξερετε ποια γραμμη ειναι πιο εμπιστη/ενημερωμενη??

Link to comment
Share on other sites

το αν εκανα το κοπο να το σκεφτω πιστευω θα το δεις ιγο παραπισω.δηλαδη η λυση για ολα αυτα τα προβληματα ειναι να πεσουμε στα ναρκωτικα!!κατσε ρε κοριτσι μου γιατι θα με τρελανεις!!!και μεις ειχαμε προβληματα και με το σπιτι και με το σχολειο και με γκομενους και με απολα αλλα δεν γυρισα να πω α θα κανω ενα τσιγαρακι και θα μου περασει!!!καπνιζουμε μαριχουανα και τα προβληματα ως δια μαγειας εξαφανιζονται ε?ωραια λογικη!οχι δε πιστεψα τη καραμελα οτι θα λυθουν τα προβληματα μου αν δηλητηριασω τον εαυτο μου.πως και με πιο τροπο θα λυνονταν τα προβληματα?μη βγαζεις λοιπον αυθαιρετα συμπερασματα και μη βαζεις λογια στο στομα μας.της λεμε οτι αυτος ο δρομος ειναι χωρις γυρισμο και αν αυτο γινεται κατεξακολουθηση,πραγμα που μπορει και να μη γνωριζει,να απομακρυνθει.αν παρασυρθει και εκεινη ποιος θα παρει την ευθυνη??

 

Και ξανά λέω, μιλάμε για εφηβεία-ορμόνες! Και σου εξηγώ ΔΕΝ το υποστηρίζω το παλικάρι,ίσα-ίσα, απλώς πιστεύω πως όλοι έχουν κάνει λάθη,και μάλιστα σε αυτή την ηλικία, και εγώ μέχρι πριν 3 χρόνια ανέβαινα σε μηχανάκια-θες από μαγκιά-θες από τη μούρλα που έχω με μηχανάκια, ανέβαινα! δηλαδή αν γινόταν κάποιο ατύχημα ή κάτι τέτοιο, τι θα έπρεπε να κάνουν οι φίλοι μου;να μην έρθουν να με δουν στο νοσοκομείο γιατί ήξερα τι κίνδυνος ήταν το μηχανάκι κι όμως το έκανα; να με άφηναν στο έλεος του θεού; έκανα λάθος και πρέπει να πληρώσω με τη κοινωνική μου αξίωση μένοντας μόνη χωρίς φίλους; Όπως και να έχει ο καθένας έχει και ένα τρόπο να ξεσπάει, εγώ-εσύ-ο παραδίπλα, δεν πέσαμε στη παγίδα του ναρκωτικού και όποιας άλλης ουσίας κυκλοφορεί, όμως κάποιοι άλλοι έπεσαν, και αντί να τους δώσουμε χέρι να τους βοηθήσουμε, τους πατάμε ακόμη πιο κάτω....Πραγματικά συγνώμη αν ο λόγος μου είναι πολύ καυστικός, ή φαίνομαι επιθετική απλώς υποστηρίζω πολύ την άποψη ~οι φίλοι είναι η συγνώμη του θεού,για τα εμπόδια που σου έχει προσφέρει~ και όταν βλέπω κάτι τέτοια τρελαίνομαι ....

 

Και όπως είπα και πιο πριν, δεν λέω να τον πιάσει από τα μαλλιά και να τον τραβήξει από το βυθό, αλλά να αναζητήσει κάποιον άλλον που μπορεί να το κάνει, είτε αυτόν τον λένε μπαμπά/μαμά/καθηγητή/ειδικό, οπότε δε βλέπω πως γίνεται μέσω αυτής της οδού η Μυρτώ ή η κάθε Μυρτώ να μπλέξει......

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μυρτώ καλησπέρα! :D

Χαίρομαι που σε βρίσκω αποφασισμένη να δραστηριοποιηθείς για το φίλο σου.

 

Τονίζω ξανά πως η πρόταση (τουλάχιστον η δική μου), είναι να είσαι επιφυλακτική και να μην επωμιστείς μόνη σου όλο το βάρος της βοήθειας.

 

Καλά θα κάνεις να ρωτήσεις όπως είπες ειδικούς. Νομίζω πως όλες οι γραμμές αυτού του τύπου είναι στελεχομένες με ειδικούς. Άρα, διάλεξε μια και ξεκίνα... Αν θες δοκίμασε και μια δεύτερη γνώμη... Είναι καθαρά δική σου απόφαση.

 

Αυτό που θέλω να σου τονίσω είναι πως μπορείς να βοηθήσεις... αλλά μην ξεχάσεις να δημιουργήσεις ένα πλαίσιο ασφάλειας γύρω σου. Αυτό πρέπει να περιλαμβάνει ανθρώπους που σε περίπτωση που εσύ γίνεις, για κάποιο λόγο, ευάλωτη να λειτουργήσει ως "δίχτυ" προστασίας.

 

Το ποια πρόσωπα θα αποτελούν αυτό το "δίχτυ", είναι δική σου απόφαση. Μπορεί να είναι οι γονείς ή κάποιος καθηγητής (που να έχεις εμπιστοσύνη φυσικά), ή κάποιος ειδικός κτλ.. Απέφυγε τους συνομηλίκους να τους βάζεις σε αυτή τη θέση... γιατί δεν είναι πάντα ασφαλείς οι επιλογές τους, και είναι αρκετά ψυχοφθόρο για εκείνους (χωρίς να το καταλαβαίνουν).

 

Στα πρόσωπα που αποτελούν το "δίχτυ" σου... μίλησε για αυτά που γνωρίζεις, τις σκέψεις σου, εξέφρασε τις απορίες σου, τις ανησυχίες σου, τις προτάσεις σου και αποφασίστε από κοινού μια στάση. Έτσι θα έχεις το κέρδος του να σταθείς ως φίλη στον κολλητό σου, και ελαχιστοποιείς (έως εκμηδενίζεις) τους τυχόν κινδύνους.

 

Σκέψου τον εαυτό σου.... Μήπως θα ένιωθες "ελαφρύτερα" αν ο φίλος σου σου είχε πει πως μίλησε π.χ. με κάποιον ειδικό και απλά σε εσένα να εμπιστευόταν το τι έγινε, γιατί, πώς, κτλ... Αλλά χωρίς να χρειάζεται να παίρνεις αποφάσεις (για λογαριασμό του);

 

Σκέψεις κάνω... δε σε γνωρίζω... οπότε ελπίζω να μας συγχωρέσεις κάποια "έντονη" ανησυχία.

 

Προσωπικά δεν ξέρω τι άνθρωπος είσαι, άρα δε μπορώ να γίνω αποτελεσματικότερη στις συστάσεις μου. Δε μπορώ να σου πω "σήκω φύγε", ούτε μπορώ να σου πω "κάτσε".

 

 

 

---------

Dalia ... (και όσες συμμερίζεστε την άποψή της)..

1ον: Δε γνωρίζουμε ΚΑΘΟΛΟΥ τη Μυρτώ και το χαρακτήρα της.

2ον: Δε γνωρίζουμε ΤΙΠΟΤΑ για το οικογενειακό της περιβάλλον.

3ον: Δε γνωρίζουμε ΤΙΠΟΤΑ για τις σχέσεις της με τους γονείς της.

4ον: Δε γνωρίζουμε ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΤΙΠΟΤΑ για τα "πιστεύω" της.

5ον: Δε γνωρίζουμε ΚΑΘΟΛΟΥ την παρέα της και τις επιροές που έχει αυτή πάνω στη Μυρτώ.

 

.... Και με τόσες ελλείψεις δεδομένων προτείνεις "ελαφρά τη καρδία"... πως "σιγά μια φορά ήταν";;; Είναι κάπως ανεύθυνο!!

 

Η μία φορά μπορεί να σταματήσει εκεί. Μπορεί και όχι! Δε γνωρίζουμε τίποτα για να προαποφασίσουμε προς τα πού θα κλίνει η ζυγαριά. Επομένως, οφείλουμε να είμαστε επιφυλακτικές στις συστάσεις μας προς τη Μυρτώ.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολα παραπανω αλλα διαφωνω λιγο στο απολυτο:'"αν κανεις μια φορα δε σταματας". δε μπορουμε να το λεμε ποτε με 100% σιγουρια ...μιλαω για τα μαλακα (και καλά). Δε θελω να ξεσηκωσω θυελλα εδω μεσα, αλλα εχω αρκετα παραδειγματα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

το να τον παρατησω μου ειναι αδυνατον..αν δεν τον βοηθησω εγω ποιος θα το κανει?? οι αλλοι φιλοι του??..δεν το νομιζω.

αναστασια ειπες ακριβως αυτα που σκεφτομαι.. μπορει να μην γυρισει καποιος να μου ριξει ευθυνες αλλα αν γινει κατι χειροτερο θα εχω τυψεις!.

δεν υποτιμω το προβλημα, γι αυτο αλλωστε εκανα και τηη σελιδα

γι αυτο αποφασισα να απευθυνθω σε ειδικους. μου εχετε στειλει πολλα τηλεφωνα, ξερετε ποια γραμμη ειναι πιο εμπιστη/ενημερωμενη??

 

Αγωνίζεσαι για κάποιον χωρίς την συγκατάθεσή του..... κι αν θυμώσει μαζί σου που μίλησες γι αυτόν χωρίς να το θέλει ο ίδιος? Κι αν ο ίδιος θέλει να το περάσει μόνος του? εσύ προσπαθεις να κάνεις κάτι καλό. Ο ίδιος ομως ειμαι σίγουρη ότι δεν θα νιώσει έτι αν καταλαβει οτι μιλας γι αυτον πισω απο την πλατη του (γιατι ετσι θα το δει) αυτος τωρα δεν βλεπει καθαρα . Θελει απλα να περναει καλα και εσυ ίσως του ΄΄την σπασεις΄΄

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω παραδείγματα, και από τη μια πλευρά και από την άλλη. Είναι περισσότερα αυτά που η μία φορά έγινε δεύτερη, και μετά συστηματική και μετά διαδώθηκε και στους κολλητούς φίλους. Ελάχιστα ήταν αυτά που δοκίμασαν μόνο μία και μετά σταμάτησαν.

Έχω όμως και περίπτωση φιλενάδας μου που δοκίμασε ΧΩΡΙΣ να το ΘΕΛΕΙ και χωρίς να το ξέρει!!! Ήταν σε παρέα του αγοριού της. Η παρέα ήταν χρήστες "περιστασιακοί" (διέδιδαν εκείνοι, ενώ στην πραγματικότητα ήταν συστηματικοί αλλά το έκρυβαν). Σε κάποια στιγμή της έδωσαν ΧΩΡΙΣ να τη ρωτήσουν, ΧΩΡΙΣ να ξέρει. Νόμιζε πως απλά πήρε ένα τσιγάρο, από το διπλανό της στην παρέα. Τονίζω πως δεν της πέρασε από το μυαλό καθόλου!

 

Σε αυτή την περίπτωση.... ποιος φταίει; Το αγόρι της; Η παρέα; Ο τύπος; Η ίδια;.... Τρέχα γύρευε.....

 

Είναι δύσκολα αυτά .... γενικώς.....

 

Γι' αυτό λέω πως... επειδή δε γνωρίζουμε το περιβάλλον, ούτε το χαρακτήρα της Μυρτώς, δε το θεωρώ συνετό να την εφησυχάζουμε.

 

Ούτε πρέπει να πανικοβληθεί, ούτε όμως να εφησυχάσει!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αγωνίζεσαι για κάποιον χωρίς την συγκατάθεσή του..... κι αν θυμώσει μαζί σου που μίλησες γι αυτόν χωρίς να το θέλει ο ίδιος? Κι αν ο ίδιος θέλει να το περάσει μόνος του? εσύ προσπαθεις να κάνεις κάτι καλό. Ο ίδιος ομως ειμαι σίγουρη ότι δεν θα νιώσει έτι αν καταλαβει οτι μιλας γι αυτον πισω απο την πλατη του (γιατι ετσι θα το δει) αυτος τωρα δεν βλεπει καθαρα . Θελει απλα να περναει καλα και εσυ ίσως του ΄΄την σπασεις΄΄

 

Αν θέλει να το περάσει μόνος του... τότε να την απομακρύνει κι όλας!!!

 

Το να μιλήσει η Μυρτώ και να δραστηριοποιηθεί το ΟΦΕΙΛΕΙ στον ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ! Η απομόνωση .... δε βοηθά στο "ξέμπλεγμα".

 

 

Αν δεν καταλάβει τα κίνητρα της Μυρτώς και το παρεξηγήσει... τότε πράγματι, θα έχει έρθει η ώρα για τη Μυρτώ να ΦΥΓΕΙ από κοντά του γιατί θα είναι επικίνδυνα για τον εαυτό της πια!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Έχω όμως και περίπτωση φιλενάδας μου που δοκίμασε ΧΩΡΙΣ να το ΘΕΛΕΙ και χωρίς να το ξέρει!!! Ήταν σε παρέα του αγοριού της. Η παρέα ήταν χρήστες "περιστασιακοί" (διέδιδαν εκείνοι, ενώ στην πραγματικότητα ήταν συστηματικοί αλλά το έκρυβαν). Σε κάποια στιγμή της έδωσαν ΧΩΡΙΣ να τη ρωτήσουν, ΧΩΡΙΣ να ξέρει. Νόμιζε πως απλά πήρε ένα τσιγάρο, από το διπλανό της στην παρέα. Τονίζω πως δεν της πέρασε από το μυαλό καθόλου!

Σε αυτή την περίπτωση.... ποιος φταίει; Το αγόρι της; Η παρέα; Ο τύπος; Η ίδια;.... Τρέχα γύρευε.....

αυτο ειναι το χειροτερο. αν ξερεις κανεις την επιλογη σου. αν οχι εισαι θυμα καταστασεων.... πολυ κριμα η κοπελα να μη μπορει να επιλεξει τι θελει να κανει!!!!!

 

Ούτε πρέπει να πανικοβληθεί, ούτε όμως να εφησυχάσει!!

συμφωνω. οχι πανικος. εγω θα ελεγα μεινε "κοντα" απο αποσταση ασφαλειας αν πραγματικα νοιαζεσαι...:rolleyes:

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...