Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ???


Recommended Posts

Παιδια εχω φοβερο προβλημα..

Η κορη μου ειναι 19 μηνων, και πριν ενα μηνα ηταν αρρωστη απο τοτε αρχισαν τα προβληματα μας, ενω κοιμοταν και το μεσημερι τουλαχιστων 2 ωρες και την νυχτα κανονικα (απο πολυ μωρο) γυρω στις 8 τωρα με το που την βαζω να ξαπλωσει ητε μεσημερι ητε νυχτα και παω να φυγω απο το δωματιο γινετε ο κακος χαμος!!!!! Η πρωτη μας κινηση ειναι να πεταξουμε την πιπιλα εξω απο το κρεβατακι μας!!!! Και μετα κλαιει σπαρακτικα και την θελει πισω... δοκιμασα τα παντα! (νομιζω) πηγα και της την εδωσα πισω, καθησα αρκετα μαζι της ακομα και να την παρω μαζι μου (την πιππιλα) δοκιμασα δεν πιανει τιποτα, με το που βγαινω απο το δωματιο κλαιει και δεν σταματαει αν δεν παω πισω και να της δωσω την πιπιλα της και να μεινω μαζι της ομως..

Δεν ξερω τι να κανω...

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια εμενα ο μικρος (ο μεγαλος μου για ην ακριβεια) μεχρι τα δυο δεν ειχε παθος με την πιπιλα του....απο τα δυο και μετα , όταν προσπαθησα να την κοψουμε δηλαδη, εγινε κολλητος...μιλαμε την ειχε στο στομα ολη μερα....Την εκοψε μονος του τριων χρονων και κατι...ξερω, ηταν μεγαλος αλλα δεν μπορουσαν να κανω τιποτα. Ο παιδοδοντιατρος μου ειχε πει 'δεν αλλαζει κατι αν την κοψει στα δυο ή στα τεσσερα' οποτε του εδωσα το χρονο του.....και τελικα την εκοψε εντελως ανωδυνα..ξυπνησε ενα πρωι και την πεταξε.

Επισης να πω ότι μου εκανε εντυπωση πως όταν εκοψε την πιπιλα, παχυνε λιγο το παιδακιμου μια που ολη μερα ετρωγε!!!!!!!!Μετα απο κανα διμηνο ηρθε στα ισια του!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να της την δωσω απο χτες το απογευμα, την πηρα και την εκρυψα οταν κοιμηθηκε και οταν την εψαξε της ειπα οτι την πηρε ο σκυλος και την εφαγε και τωρα δεν εχουμε πιπιλα! Τωρα οταν την ζητα ( που δεν την ζητα οσο θα περιμενα ευτηχως ) μου λεει πιλα (ετσι την λεει) και αμεσως μου λεει κοντος! (ο σκυλος μας) αλλα παλι την νυχτα με εκαψε για να κοιμηθει!!!!!!

Ουφ, υπομονη! τουλαχιστων τωρα δεν την ριχνει απο το κρεβατι ολη την ωρα και να τρεχω (παλι τρεχω δλδ αλλα) να βγει και κατι καλο απο αυτο!!

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

απο 1.5 χρονων της διναμε πιπιλα μονο στον υπνο και σε μεγαλα ταξιδια στο αυτοκινητο. 2.5 χρονων ομως η παιδιατρος ειπε στην μπουμπου οτι πρεπει να κοψει την πιπιλα και εκεινη συμφωνησε. ετσι,με το που γυρισαμε σπιτι, πηραμε τη φωτογραφικη μηχανη, δωσαμε την πιπιλα στη μπουμπου και της ειπαμε να τη ριξει στην λεκανη της τουαλετας μονη της. αφου το εκανε, τη φωτογραφισαμε, τη χειροκροτησαμε και...καναμε το σταυρο μας για το τι θα αντιμετωπιζαμε το βραδυ που θα πηγαινε για υπνο (εννοειται οτι υπηρχε και 2 πιπιλα στο σπιτι). οταν ξαπλωσε, μας ζητησε την πιπιλα της και τοτε της δειξαμε τη φωτογραφια οπου ΜΟΝΗ της την ειχε ριξει στη λεκανη. ψιλοπειστηκε αν και κατι την ετρωγε ακομα και ετσι της ειπανε να κλεισει τα ματια της και να σκεφτει μια ωραια πιπιλα και οταν θα παμε στο jumbo θα της την αγορασουμε. αυτο της το λεγαμε για αρκετα βραδια και τελικα εμαθε να κοιμαται χωρις αυτη...φυσικα δεν πατησαμε στο jumbo για τουλαχιστον ενα μηνα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ελπίζω δηλαδή... Να σας πω: Το Σάββατο το βράδυ κάπου την είχε πετάξει, ως συνήθως, και ψάχναμε να την βρούμε. Δεν τη βρίσκαμε, αυτός νύσταζε και του λέω:"Χρηστάκο, πάει η πιπίλα, τη χάσαμε, θα κοιμηθείς χωρίς πιπίλα". Και αφού δεν διαμαρτυρήθηκε, πήγαμε στο κρεβάτι και κοιμήθηκε μέχρι το πρωί χωρίς να τη ζητήσει. Το πρωί ρώτησε πού είναι η πιπίλα, του ξαναείπα ότι τη χάσαμε και αυτό ήταν... Χθές το βράδυ ούτε που τη ζήτησε, κοιμήθηκε κανονικότατα μέχρι το πρωί. Και παρατήρησα και κάτι άλλο που είχαν πει μερικές μαμάδες εδώ μέσα, που δεν πίστευα ότι θα συνέβαινε με τον δικό μου: σαν να ηρέμησε... να'ναι ιδέα μου; θα δείξει.:-D

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Εμείς είμαστε 14 μηνών και δεν έχουμε ιδιαίτερο πάθος με την πιπίλα οπότε και αποφάσισα να την κόψω τελείως προτού μας γίνει εμμονή (έχει καμιά βδομάδα που την ονόμασε νάνι). Την παίρνει μόνο στον ύπνο και κοιμάται μόνος του 3 φορές την μέρα. Το βράδυ δεν ξυπνάει ποτέ μέχρι το ξημέρωμα που χαζεύει στην κούνια του χωρίς να γκρινιάζει. Σήμερα το πρωί είχε ξυπνήσει κατά τις 8 (νωρίς) και σκέφτηκα ότι στις 10.30 που συνήθως κοιμάται θα κοιμηθεί πιο εύκολα γιατί θα είναι κουρασμένος. Αυτό το Σαββατοκύριακο και ως την Τρίτη θα τον έχω εγώ 24/7 αφού θα κλείσω το γραφείο 2 μέρες για να πάει η πεθερά μου εκδρομή.

 

Οι συνθήκες είναι ιδανικές έτσι λοιπόν τώρα τον έβαλα για ύπνο και δεν του έδωσα την πιπίλα, του την πήρα, με είδε που την πήρα, την χαιρετήσαμε γρήγορα γρήγορα χωρίς πολλά πολλά και του είπα πάρε αγκαλιά το σεντονάκι σου και νάνι. Έβαλα ενδοεπικοινωνία και βγήκα από το δωμάτιο.

 

Είκοσι λεπτά περίπου τριγυρνούσε όρθιος στην κούνια και ξάπλωνε-σηκωνόταν χωρίς να διαμαρτύρεται. Δεν έκλαψε (γενικά δεν κλαίει εύκολα). Φώναζε μαμά-μπαμπά-μαμ-γιαγιά-μαμ-μαμ-μαμ-νάνι (έτσι έλεγε την πιπίλα εδώ και μια εβδομάδα) νάνι νάνι και τελικά κοιμήθηκε!

 

Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι και το μεσημέρι-βράδυ. Προς το παρόν η διάρκεια ύπνου είναι πολύ καλή αφού όπως κάθε μέρα εγώ θα τον ξυπνήσω σε λίγο για φρούτα και δεν ξύπνησε μόνος του ακόμα. Θα περιμένω το μεσημέρι και πολύ περισσότερο να δω το βράδυ τι θα κάνει αν ξυπνήσει μέσα στην νύχτα και την ψάχνει.

 

Πάντως είμαι οπλισμένη με τρομερή υπομονή και αποφασιστικότητα ακόμα και αν χρειαστεί να ξενυχτίσω, την πιπίλα την κόβουμε από σήμερα.

 

----------edit 1-------- 15:50------>

Το πρωί με το που πάτησα υποβολή ξύπνησε με κλάματα. Τυχαίο; Δεν ξέρω. Μάλλον θα την έψαχνε στον ύπνο του και ξύπνησε. Τώρα το μεσημέρι τον έβαλα στις 3 παρά και του πήρε 50 λεπτά να κοιμηθεί. Είχε όμως και μια μπόρα και δεν ξέρω αν τον ενοχλούσε αυτό (μένω σε σοφίτα και ακούγεται πολύ) και η κουφόβραση. Πάντως όλο μαμ μαμ μαμ μαμ έλεγε. Για να δούμε πως θα ξυπνήσει. Εγώ πάντως ανένδοτη, δεν πρόκειται να του δώσω ξανά την πιπίλα του. Έναν εκνευρισμό τον είχε, δεν έκλαιγε όμως είχε αρκετή γκρίνια αλλά τελικά κοιμήθηκε. Αχ ψυχούλα.

 

----------edit 2-------- 22:30------>

Καλησπέρα, πολύ καλά και το μεσημέρι αφού δεν ξύπνησε ξανά και κοιμήθηκε συνολικά 2.5 ώρες. Έτσι φτάσαμε στο βράδυ που κανονικά τον έκανα μπάνιο (λίγο αργούτσικα), έπαιξε στην κουνιστή αγκαλιά με τον μπαμπά του και στις 9.45 τον έβαλα στην κούνια του. Πρέπει να μας κάλεσε όλους μαμά μπαμπά γιαγιά από 100 φορές και βάλε, όχι όμως τσιριχτά απλά έλεγε μαμά μπαμπά γιαγιά και σε 30 λεπτά κοιμήθηκε μόνος του πολύ πιο ήρεμα από ότι το μεσημέρι. Πάλι την ζητούσε την πιπίλα αλλά δεν την έδωσα αφού δεν έκλαιγε και ήταν χαλαρός. Δεν ξέρω τι με περιμένει το βράδυ. Κανονικά δεν ξυπνάει καμιά φορά μέχρι τις 9 το πρωί. Καλή νύχτα να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μόνο ημέρα 1 έπρεπε να έχουμε αφού απ ότι φαίνεται τόσο ήταν! Χθες το βράδυ δεν ξύπνησε ούτε μια φορά και σήμερα το πρωί ξύπνησε με την καμπάνα στις 8 (είναι Σάββατο των ψυχών και χτυπούσαν οι καμπάνες αρκετή ώρα). Ξύπνησε πολύ κεφάτος και έλεγε νταν νταν νταν (η καμπάνα χαχαχαχα) και εγώ ακόμα πιο κεφάτη που κατάλαβα ότι δεν ξύπνησε την νύχτα.

 

Τώρα το πρωί δεν θα τον βάλω για πρωινό ύπνο γιατί θα πάμε στην αγορά, οπότε και το μεσημέρι θα κοιμηθεί πολύ πιο εύκολα. Ίδωμεν! Καλή μας μέρα!

 

----------edit 1-------------->

Χθες το μεσημέρι ο μικρός κοιμήθηκε αδιαμαρτύρητα σε 20 λεπτά και ο ύπνος του κράτησε συμπληρωμένες 3 ώρες. Το βράδυ κοιμήθηκε 9.30 σε 30 λεπτά περίπου και ξύπνησε σήμερα το πρωί στις 7.30 (αρκετά νωρίς). Είχε λίγο γκρίνια στην κούνια του ενώ άλλες φορές χουζούρευε. Οπότε και ξύπνησα κι εγώ. Με το που με είδε του έφτιαξε το κέφι και άρχισε τα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει, ή μάλλον ο άντρας μου το είπε ότι βάζει άσχετα πράγματα στο στόμα του σαν πιπίλα. Έχει συμβεί 2 φορές ως τώρα. Επειδή εκείνος θεωρεί ότι είναι μικρός για να του κόψω τελείως την πιπίλα, πίστευα ότι υπερβάλλει αλλά σήμερα τον είδα να έχει στο στόμα ένα κουκλάκι πλαστικό του pocoyo και να κυκλοφορεί για ένα δυο λεπτά έτσι στο σαλόνι.

Δεν φαίνεται να του λείπει η πιπίλα του. Αν παρατηρήσω αυξημένη νευρικότητα όσο περνάν οι μέρες τι να κάνω; Επιστρέφουμε στην πιπίλα ή υπομένουμε; Μέχρι τώρα πάμε καλύτερα από ότι περίμενα. Ελπίζω η εμπειρία μας να φανεί χρήσιμη σε άλλες μανούλες.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω οτι κλεινουμε 5η ημερα χωρις πιπιλα :-D:grin::-D (τα βεγγαλικα που ειναι ειπαμε ? :lol:)

 

Την Τριτη πηγαμε στο Παιδων γιατι πονουσε το στομαχι του πολυ και γενικα υπηρχαν υποψιες σκουλικοειδιτιδας . Μιας και πηγαμε και λογο ιστορικου του εκαναν και μια αναλυση ουρων για τυχον ουρολοιμωξη.

Του βαλανε λοιπον σακουλακι και περιμεναμε να ...ουρησει :lol: (4 1/2 ωρες αναμονη μας ειχε το καμαρι μου ).

Μολις τα εκανε διαπιστωσαμε οτι μαλλον ειχε φυγει το σακουλακι και τρεχανε. Τρεχαμε απο εδω τρεχαμε απο εκει (η νοσοκομα ειχε παει για να παρει νερο) και πηρα εγω γαντια , αποστειρωμενο ουροσυλεκτη (να ειναι καλα μια μανουλα που με κατατοπισε εκει διπλα) και μεσα στον πανικο.... επεσε η κουβερτουλα σε εναν κουβα με ακαθαρσιες. :shock: (μολις συνειδητοποιησα τι εγινε πηγα να παθω εγκεφαλικο δεδομενου οτι ηταν η τελευταια μας , δεν ξαναβγαινει το μοντελο στα jumbo και δεν θελει αλλη :?).

 

Τσπα σπιτι του εδωσα μια μαξιλαροθηκη που της εφερνε και ξεδιαλεξε μονος του σαν "τουλα"= κουβερτουλα.

 

Την επομενη μερα ουτε να την φτυσει την νεα κουβερτουλα και δεν ζητησε καν πιπιλα . Μονος του στο ετσι τα σταματησε και τα 2 (κατι σαν καφες τσιγαρο και καλα τα θελει σετακι :lol:)

 

Η μονη στιγμη που την ζηταει ειναι οταν βγαινει απο τον παιδικο. Παντα τα επαιρνε βγαινοντας . Αλλα αφου κραταει ενα λεπτο κανω κι εγω λιγο την κινεζα :-D:grin:

 

ΝΑΙ ΝΑΙ !!! ΠΙΠΙΛΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ :-D:grin:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Και ναι μπορούμε να πούμε ότι τέρμα η πιπίλα μια για πάντα. Ο μικρούλης μου δεν έχασε ύπνους, δεν εκνευρίστηκε, δεν άλλαξε συνήθειες και είμαι πολύ χαρούμενη που η διαδικασία ήταν τόσο ανώδυνη και για τους δυο μας.

Συγχαρητήρια σε όλα τα μωράκια που τα καταφέρνουν και καλή συνέχεια σε όλες τις μανούλες που προσπαθούν και κάνουν ότι καλύτερο για τα μωράκια τους.

Μπράβο και σε εσάς Ελένη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγιου Πνευματος... Ο Γιαννης εμεινε σπιτι με την γιαγια και η πιπιλα επανηλθε στο στομα μας. Εγκεφαλικο πηγα να παθω οταν μου το ειπε :-(

 

1 μερα γμτ.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι!!! Πως και δεν την έκρυψες; Ποιος σου το είπε; Η γιαγιά ή ο Γιάννης; Απλά όταν γυρίσεις εξαφάνισέ την χωρίς πολλά πολλά λόγια και θα την ξεχάσει πάλι. Επίσης επισήμανε στην γιαγιά ότι έκανε χαζομάρα και ότι δεν πρέπει να το ξανακάνει. Για πες λεπτομέρειες πως έγινε;

Link to comment
Share on other sites

ελα μπραβο

κοψατε την πιπιλα?

αντε τωρα ξεκινα να μαθετε υο βραχο και το κυμα

και οχι νανουριστα

με το αναλογο υφος

μη ξεχασεις και την καρεκλα στο σαλονι

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι!!! Πως και δεν την έκρυψες; Ποιος σου το είπε; Η γιαγιά ή ο Γιάννης; Απλά όταν γυρίσεις εξαφάνισέ την χωρίς πολλά πολλά λόγια και θα την ξεχάσει πάλι. Επίσης επισήμανε στην γιαγιά ότι έκανε χαζομάρα και ότι δεν πρέπει να το ξανακάνει. Για πες λεπτομέρειες πως έγινε;

 

Με πηρε η μανα μου στην δουλεια και μου λεει ο Γιαννης ζητουσε την πιπιλα και ο Βασιλης για να σταματησει να μουρμουραει του την εδωσε (σε μεταφραση : μουρμουραγε ο Γιαννης ειπε η γιαγια οτι θελει πιπιλα αλλα η μαμα ειπε οχι, ακουσε ο Γιαννης πιπιλα και αρχισε να λεει πινι = πιπιλα και του την εδωσε ο Βασιλης)

 

Οταν σηκωθηκε απο τον μεσημεριανο υπνο και τον ειδα με την πιπιλα μου ρθε κολπος.

 

Τον "λαδωσα¨":lol: με ενα μπισκοτακι, του την πηρα και δεν την ξαναζητησε.

Σημερα μας πηρε ο υπνος και μιας και ηταν ο Βασιλης με την γιαγια σπιτι εμεινε και ο Γιαννης (οποτε προετοιμαζομαι παλι ψυχολογικα ..:?).

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι φαίνεται μικρό το κακό!! Καλή συνέχεια! Εμένα ήρθε η πεθερά μου από τις διακοπές και όλο γι αυτό μιλάει. Το παιδί λέει παπάλιασε στο σάλιο τα σεντόνια χαχαχαχα Ευτυχώς δεν έχει να τον κοιμίζει παρά τον μισάωρο πρωινό ύπνο που και αν δεν κοιμηθεί δεν με πειράζει. Λες να πάει να αγοράσει καμιά πιπίλα από το φαρμακείο και να με σαμποτάρει; Μπα δεν νομίζω γιατί ξέρει ότι θα γίνει χαμός και δεν τολμάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Εμας ειναι 20 μηνων κ ακομα φοραει πιπιλα ομως μονο οταν παει για υπνο.Τη φοραει μεχρι να κοιμηθει κ μετα του πεφτει στο κρεβατι. Τον ακουω ομως καποιες φορες τα βραδια να ξυπναει κ να την ψαχνει.Τις υπολοιπες ωρες της μερας τις εξαφανιζω αλλα παει κ παιρνει την κουβερτα του ο καψερος κ την βαζει με το δαχτυλο μεχρι τα πισω ουλα.Αργησε να βγαλει δοντια.Το πρωτο εκανε εμφανιση 12 μηνων κ μεχρι τωρα εχουμε βγαλει 12 δοντια οχι ομως τους κυνοδοντες.Τις τελευταιες μερες ξυπναει το μεσημερι με λυγμου τρεμει ολοκληρος απο τον πονο κ του δινω λιγο ντεπον να ηρεμησεθ.Μερικα παλι ωραδια το κανει πριν κοιμηθει. Ποναει φρικτα.Οποτε ειπαμε να μην τον βασανισιυμε κοβωντας την πιπιλα απο τη στιγμη που ποναει τοσο πολυ κ κλαιει απαρηγορητα με λυγμους.Το κακο ειναι οτι κοβει ολες τις πιπιλες κανοντας τρυπες. Οποτε πηγαμε κ αγορασαμε αλλες μην καταπιει κανενα κομματι.Πηραμε διαφορες mam nuby avent. Ελα ντε ομως οτι δεν γουσταρει να βαλει καμμια αλλη στο στομα του εκτος απο τις αvent. Οταν βλεπει αλλη πιπιλα ουρλιαζει κ την πεταει.Μπαινει κατω απο την κουνια κ ψαχνει να βρει καμμια πεταμενη η σε οποιοαδηποτε αλλο απιθανο σημειο του σπιτιου. Προχθες εμφανιστηκε κ δυο πιπιλες στο στομα κ πεθαναμε στα γελια. Γελουσε κι αυτος τις εβγαζε κ τις ξαβαεβαζε. Σκεφτομαι να σκασουν οι ατιμοι οι κυνοδοντες κ μετα να κανουμε προσπαθεια να την κοψουμε. Την αλλη βδομαδα θα παμε παιδιατρο κ θα την ρωτησουμε. Καμμια αλλη γνωμη;

Link to comment
Share on other sites

η μικρη μοιυ αυριο γινεται 13 μηνων .... δεν μπορω να πω οτι ειναι λατρης της πιπιλας καθοτι μπορει και να την παρει ο υπνος στο καροτσι και χωρις να εχει την πιπιλα στον υπνο , αν και την εχουμε κρεμασμενη επανω της στις μονες φασεις που την βαζει ειναι για να κοιμηθει...αμα βαλει την πιπιλα σημαινει νανι... θελω ν αρχισω να της την κοβω δεν νομιζω πως ειναι νωρις μιας και δεν την θελει και συνεχεια οπως μας εχει δειξει κι απο μονη της... παντα θα εχω μια διπλα μου οπως για παν ενδεχομενο .τι λετε κι εσεις ειναι νωρις?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμείς τελικά την κόψαμε τότε την πιπίλα και χωρίς πολλά πολλά. Το πήρε χαμπάρι και η πεθερά και τώρα δεν το αναφέρει καθόλου. Όταν πήγαμε στην αδερφή μου που ο γιος της φοράει ακόμα πιπίλα ούτε που νοιάστηκε ο δικός μου. Σημασία.

 

'Οχι δεν είναι νωρίς να την κόψεις agkiolina. Προσπάθησε το και καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο γιος μου έκοψε την πιπίλα σχετικά εύκολα.

Η εξάρτηση του ήταν πολύ μεγάλη. Μία στο στόμα και από μία σε κάθε χέρι.

Αν μπορούσε να είχε και στα πόδια, θα είχε.

Του είπα λοιπόν πως αν πετάξει όλες του τις πιπίλες ο Άη Βασίλης θα του φέρει αντί ένα δώρο, δύο. Ζορίστηκε για μια μέρα και αυτό ήταν.

Link to comment
Share on other sites

η μικρη μοιυ αυριο γινεται 13 μηνων .... δεν μπορω να πω οτι ειναι λατρης της πιπιλας καθοτι μπορει και να την παρει ο υπνος στο καροτσι και χωρις να εχει την πιπιλα στον υπνο , αν και την εχουμε κρεμασμενη επανω της στις μονες φασεις που την βαζει ειναι για να κοιμηθει...αμα βαλει την πιπιλα σημαινει νανι... θελω ν αρχισω να της την κοβω δεν νομιζω πως ειναι νωρις μιας και δεν την θελει και συνεχεια οπως μας εχει δειξει κι απο μονη της... παντα θα εχω μια διπλα μου οπως για παν ενδεχομενο .τι λετε κι εσεις ειναι νωρις?

 

 

Εχω ακριβως την ιδια απορια: ο γιος μου ειναι 15 μηνων και σκεφτομαι να αρχισω να του κοβω την πιπιλα. Απο πολυ νωρις του διναμε την πιπιλα μονο οταν ηταν η ωρα για υπνο,οποτε δεν εχει εξαρτηση απο την πιπιλα. Το τελευταιο διαστημα, 1-2 μηνες, παρατηρησα οτι μολις τον παιρνει ο υπνος τη βγαζει και δεν την αναζητα παρα μονο καμια φορα στον βραδινο υπνο, την οποια αν δεν βρει μεσα στα σκοταδια σπανια θα διαμαρτυρηθει. Στο μεσημεριανο υπνο δεν την αναζητα καθολου. Βεβαια εχουμε μονο 6 δοντια και προβληματιζομαι με το τι θα γινει οταν θα αρχισει να βγαζει τα επομενα.

Σκεφτηκα, αρχικα, οταν τον βαλω για υπνο στις 10 το πρωι (κοιμαται καμια ωριτσα) να μην του δωσω την πιπιλα. Εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως την ιδια απορια: ο γιος μου ειναι 15 μηνων και σκεφτομαι να αρχισω να του κοβω την πιπιλα. Απο πολυ νωρις του διναμε την πιπιλα μονο οταν ηταν η ωρα για υπνο,οποτε δεν εχει εξαρτηση απο την πιπιλα. Το τελευταιο διαστημα, 1-2 μηνες, παρατηρησα οτι μολις τον παιρνει ο υπνος τη βγαζει και δεν την αναζητα παρα μονο καμια φορα στον βραδινο υπνο, την οποια αν δεν βρει μεσα στα σκοταδια σπανια θα διαμαρτυρηθει. Στο μεσημεριανο υπνο δεν την αναζητα καθολου. Βεβαια εχουμε μονο 6 δοντια και προβληματιζομαι με το τι θα γινει οταν θα αρχισει να βγαζει τα επομενα.

Σκεφτηκα, αρχικα, οταν τον βαλω για υπνο στις 10 το πρωι (κοιμαται καμια ωριτσα) να μην του δωσω την πιπιλα. Εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο?

καλη ευκαιρια κοψτη.εγω ενα βραδυ δεν της εδωσα γιατι επιασα το μπουρου μπουρου στο τηλ,την πηρε ο υπνος ετσι κ απο τοτε δεν ξαναεβαλε.την ζητησε την επομενη αλλα της εξηγησα οτι την πηρε ο σκυλος στον δρομο που επεσε κ τωρα δεν εχουμε κ φυσικα δεν κανει να την ξαναπαρουμε απο το σκυλακι.δεν την ξαναζητησε ποτε,ουτε οταν γεννησα που το φοβομουν,κ ευτυχως πολυ ευκολα κ ο μικρος που οπως ειπε κ μια κοπελα τις εβαζε 2μαζι.κ τα 2 παιδια μου την εκοψαν μολις χρονησαν.κ φυσικα κ το μπιμπερο απο τοτε που ξεκινησαν να πινουν με καλαμακι.αν καταφερεις να το κοψεις κ αυτο θα ειναι το καλυτερο για τα δοντια του κ για την ομιλια του.καλη επυτιχια
Link to comment
Share on other sites

καλη ευκαιρια κοψτη.εγω ενα βραδυ δεν της εδωσα γιατι επιασα το μπουρου μπουρου στο τηλ,την πηρε ο υπνος ετσι κ απο τοτε δεν ξαναεβαλε.την ζητησε την επομενη αλλα της εξηγησα οτι την πηρε ο σκυλος στον δρομο που επεσε κ τωρα δεν εχουμε κ φυσικα δεν κανει να την ξαναπαρουμε απο το σκυλακι.δεν την ξαναζητησε ποτε,ουτε οταν γεννησα που το φοβομουν,κ ευτυχως πολυ ευκολα κ ο μικρος που οπως ειπε κ μια κοπελα τις εβαζε 2μαζι.κ τα 2 παιδια μου την εκοψαν μολις χρονησαν.κ φυσικα κ το μπιμπερο απο τοτε που ξεκινησαν να πινουν με καλαμακι.αν καταφερεις να το κοψεις κ αυτο θα ειναι το καλυτερο για τα δοντια του κ για την ομιλια του.καλη επυτιχια

Α!!!! Πινει με το καλαμακι απο 13 μηνων,κυριως χυμο. Δεν το ειχα σκεφτει να του δωσω γαλα!!! Μπορω να δοκιμασω ταυτοχρονα να κοψω πιπιλα και μπιμπερο? Μηπως δυσκολευτει το ζουζουνι μου? Βεβαια δεν ειπα εγω να τα κοψει μονομιας αλλα σιγα -σιγα! Θα το δοκιμασω αυριο το καλαμακι με λιγο γαλα και μετα την πιπιλα και ο Θεος βοηθος!Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα εγω στον μικρο εκανα το εξης.εβλεπε την μεγαλη μου να πινει το γαλα στην κουπα με το καλαμακι κ οταν ηταν η ωρα να του δωσω κ το δικο του δεν ηθελε με τιποτα.ειχα τρελλαθει,ενα βραδυ λεω του αντρα μου να μου δωσει καλαμακι,εβγαλα την πιπιλα απο το μπιμπερο κ το εβαλα μεσα.ε αυτο ηταν.πεταξα το μπιμπερο.θα δεις πως θα παει για αρχη.σιγα σιγα,ειναι μπομπιρας ακομη.να τον χαιρεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Έχουμε κι εμείς θέμα με την πιπίλα ή μάλλον πιπιλομανία!!!

Ο γιος μου είναι 20 μηνών και έχει πιπίλα από 40 ημερών περίπου. Γενικά δεν έδειχνε να έχει μανία αλλά άργησε να βγάλει δόντια, τα πρώτα τα έβγαλε 9,5 μηνών και τότε άρχισε να τη ζητάει πολύ. Στο μεταξύ με βόλευε κι εμένα να πω την αμαρτία γιατί με το που την έδινα αμέσως ηρεμούσε ή κοιμόταν!

Μεγαλώνοντας όμως ενω περίμενα να μην την πολυθέλει, άρχισε όχι μόνο να τη ζητά, αλλά να θέλει και 2η και 3η και 4η αν τη δει! Τις κρατάει σε κάθε χέρι και της βάζει εναλλάξ, τις βάζει δυο δυο στο στόμα και τέτοια!

Πρόβλημα ομιλίας δεν εχει γιατί λέει πάρα πολλές λέξεις απλά όχι τόσο καθαρά. Κυρίως δυσκολία έχει στο να αλλάζει σύμφωνα στην ίδια λέξη. Πχ την κούνια τη λέει κούκα, το μπανάκι μπαμπαμπί και τέτοια.

Στον ύπνο τη θέλει με μανία και μάλιστα αν δεν έχει τουλάχιστον 2 ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!

Το μόνο που κατάφαρα ένα διάστημα ήταν να του τη μειώσω κατά τη διάρκεια της ημέρας. Τώρα όμως έπαθε ωτίττιδα και είχε γκρίνια οπότε ξανάρχισε τα ίδια. Και ετοιμάζονται κι οι κυνόδοντες οπότε τις δαγκώνει και με μανία. 2 πιπίλες μου τις είχε κόψει με τα δόντια!

Από δόντια έχουμε βγάλει 8. Μένουν κυνόδοντες πάνω-κάτω που είναι έτοιμοι και 4 τραπεζίτες.

Να τον πιέσω να την κόψει ή να περιμένω λίγο ακόμα να βγάλει τους κυνόδοντες; είμαι μπερδεμένη....

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους και υγεια σε εσας και τα παιδακια σας

εγω εχω τρια παιδακια και τα δυο ποιο μεγαλα 9,5χρονων και 4,5χρονων εκοψαν την πιπιλα απο μονα τους γυρω στα 2 χρονια , ο δε μεγαλοςμου την εδωσε ενα βραδυ και ειπε δεν την θελω πια. Α! ο μικροτερος ειναι 2,5 μηνων , ελπιζω και αυτος να την κοψει ετσι ευκολα.

my big boy is 14 years old

n2nWp2.pngTvsqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...