Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΠΙΑΣΙΜΟ" ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΗΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Απο χθές το απογευμα που ξύπνησε η μικρή μου παρατήρησα οτι δεν μπορούσε να γυρίσει με ευκολία το κεφάλι της αριστερά και μου λέει οτι πονάει.. Δείχνει σαν να έχει πιαστεί ο λαιμός της. Στραβοκοιμηθηκε? δεν μπορώ να καταλάβω. Σας έχει τυχει? Να την τρίψω με κάτι? Ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μια στο εκατομμυριο να ειναι κατι κακο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, αλλα παρε το γιατρο και πες του οτι εχει προβλημα να γυρισει το κεφαλι της... παρε και θα σου πω μετα, παρε ομως εναν γιατρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον πηρα και μου είπε να της δώσω μια φορα πονσταν που ειναι αντιφλεγμονωδες και να τον πάρω τη Δευτερα να του πω πως πάει. Να την θερμομετρώ μήπως κάνει πυρετό...

Link to comment
Share on other sites

ωραια μπραβο, να προσεχεις μην κανει πυρετο..... αφου δεν εχει, ολα καλα

 

 

ακου, γενικα φοβουνται την ακαμψια αυχενα οι γιατροι για περιπτωση μηνιγγιτιδας... το ξερω, επειδη ειχαμε ενα κρουσμα στο φροντιστηριο προσφατα, ενα παιδι με πυρετο που δεν μπορουσε να στριψει το κεφαλι του..

 

γι αυτο σου ειπα, μια στο εκατομμυριο, χιλια συγνωμη που σε τρομαξα κοριτσι μου

Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μου ειχε πιαστει στην ηλικια αυτη...δραμα...πολυ γκρινια....του εβαλα μια φυτικη θερμαντικη αλοιφη (δεν θυμαμαι πως λεγονταν μου την ειχε δωσει φαρμακοποιος) και με λιγο μασαζακι, ανακουφιστηκε....Εισης τα ζεστα ντουζακια τον βοηθησαν.....κρατησε κανα διημερο...μετα επανηλθε σιγα σιγα...

Αλλα επειδη και εγω τοτε ειχα ανησυχησει μην τυχον αυτο ηταν συμπτωμα μηνιγγιτιδας, μου ειχε πει ο γιατρος μου ότι δεν εχει σχεση γιατι δεν ειχε υψηλο πυρετο ουτε αυτα τα σπιθουρια.....επισης στο απλο πιασιμο συνηθως δε στριβει ο λαιμος απο την μια μερια. Διαφορετικα υπαρχει γενικοτερη δυσκαμψια!!!!!!

Περαστικα...δεν θα ειναι τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχαμε ενα κρουσμα στο φροντιστηριο προσφατα, ενα παιδι με πυρετο που δεν μπορουσε να στριψει το κεφαλι του..

να ρωτησω? Γενικοτερη δυσκαμψια ειχε ή δεν μπορουσε να σριψει σαν σε απλο 'πιασιμο?' Επισης ειχε υψηλο πυρετο??? και ποσο χρονων ηταν??? Ρωταω επειδη ειμαι γενικα φοβιτσιαρα με αυτα ....να τα εχω υποψιν μου.....

Link to comment
Share on other sites

fistikaki δεν πειράζει! Καλύτερα να έχουμε το νου μας ... Η αλήθεια είναι πως δεν το ηξερα οτι μπορεί να ειναι συμπτωμα μηνιγγιτιδας και δεν της ειχα βάλει θερμόμετρο αλλά ολα οκ για την ώρα... Γραφω και τρέμουν τα χέρια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ημουν εγω τοτε, ηταν σε θερινο μαθημα, αλλα μου ειχαν πει οτι το παιδι γκρινιαζε για πονοκεφαλο και οτι ειχε πιασιμο στο σβερκο... δεν ειχε σπιθουρακια απ οτι μου ειπαν, αλλα ειχε πυρετο... 5η δημοτικου πηγαινε..

 

ενταξει ευτυχως το παιδι ειναι μια χαρα, ερχεται και φετος φροντ, αλλα οπως και να το κανεις ηταν μεγαλη ταλαιπωρια

 

εχω την εντυπωση οτι προληπτικα πηραν και φαρμακευτικη αγωγη και οι γονεις και η αδερφη του

 

εντιτ, μπηκα τωρα και το εψαξα στο γκουγκλ με αφορμη το ποστ της κοπελας.. στα μωρα λεει, δεν εχει συμπτωματα!! αυτο κι αν ειναι επικινδυνο.... ουφ... αγχωθηκα και γω τωρα.... για τον παιδικο, του χρονου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όχι πανικός! (Ποιός μίλησε τώρα?? Τέλος πάντων!!!)

 

Ο γιος μου περίπου στα 2,5 είχε πάθει το ίδιο. Είχα σοκαριστεί τότε γιατί δεν μπορούσα να φανταστώ πως σ' έναν τόσο μικρό άνθρωπο (!) μπορεί να πιαστεί ο σβέρκος! Γκρίνια και κλάμα γιατί πόναγε πολύ.

Το αντιμετώπισα κι εγώ με λίγο πονστάν, ήρεμο αλλά επίμονο μασάζ κατά τακτά χρονικά διαστήματα, σωστή θέση ύπνου (όσο μπορούσα βέβαια να τον κουμαντάρω!), ζεστά μπανάκια και μπλουζίτσες ζιβάγκο (για να παραμένει ζεστός ο λαιμός). Του πέρασε σχετικά γρήγορα.

Αλλά ακόμα και μέχρι σήμερα, βλέπω πως έχει μια ευαισθησία σε αυτό το σημείο, οπότε προληπτικά του κάνω κάποια από τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αναφερθηκε η μηνιγγιτιδα και επειδη η κορη μου περασε 2 απανωτα κρουσματα σε ηλικια μολις 2 μηνων, εγω το καταλαβα κατευθειαν επειδη ειχε εντονη υπνηλια και επειδη εκανε δεκατα (δεν περιμενα να κλεισει 24ωρο, μολις μου εκανε, τη σηκωσα και την πηγα στο Παιδων οπου ολες οι εξετασεις βγηκαν καθαρες περα απο την οσφυονωτιαια παρακεντηση που εδειξε μηνιγγιτιδα και τις δυο φορες).

Τωρα ειναι καλα, μιλαει, περπαταει, αντιλαμβανεται αλλα και παλι ξαναλεω το παιδι μεταφερθηκε στο νοσοκομειο με μιση ωρα πυρετο.

Περαστικα στο πιασιματακι!!

Αν εχετε αλλη απορια για τη μηνιγγιτιδα ελπιζω να ξερω να σας απαντησω! :)

Α! Ουτε εμεις ειχαμε βγαλει σπιθουρακια! Τα σπυρακια αυτα τα βγαζει οποιος εχει μηνιγγιτιδα οφειλομενη σε μηνιγγιτιδοκοκο. Για να καταλαβετε ποτε ενα σπυρακι ειναι "υποπτο", πιεστε επανω του ενα γυαλινο ποτηρι. Αν παραμεινει κοκκινο και οχι διαφανες απο την πιεση, τοτε πιθανοτατα συντρεχει λογος ανησυχιας! Επισης η μηνιγγιτιδα οφειλεται σε ενα σωρο παραγοντες και οχι μονο στο μηνιγγιτιδοκοκο που ζει στο φαρυγγα των φορεων (χωρις μαλιστα να εχουν συμπτωματα) και γι' αυτον το λογο μεταδιδουν και τον ιο! (Και γι' αυτο να αποφευγετε τα "φτου - φτου ματακια μου μη σε ματιασω" ιδιως απο μεγαλα και αγνωστα ατομα. Εμεις την πατησαμε απο κλειστο χωρο.. :()

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαιη τα ειχαμε ξαναπει εμεις, θυμαμαι...... φανταζομαι ότι εφοσον το κολλησε ηταν ιογενης μηνιγγιτιδα ε?? Όχι μικροβιακη που ειναι και η πιο δυσκολη περιπτωση......

Τι να πω ρε παιδια....γερα να ειναι τα μωρα μας!!!! (και εγω ειχα κολλησει ιογενη μηνιγγιτιδα στα 20 μου, αλλα το σκοτωσα τον ιο !!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Zopiron μου σε ευχαριστω πολυ! Μακρια απο εσας και απο ολο τον κοσμο αυτο το πραγμα!

Aleca οντως, τα χαρτια της νοσηλειας μας γραφουν στο νοσημα "αρχομενη ιογενης μηνιγγιτιδα".

 

Δεν εχω σκοπο να φοβησω, θελω απλα μεσα απο την δικη μου εμπειρια να βοηθησω ολες τις μαμαδες να μην κανουν τα ιδια λαθη που εκανα εγω (γιατι οπως εχω ηδη πει τσιμπησαμε τον ιο απο κλειστο χωρο) και να μην ανησυχουν αδικα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Απο χθές το απογευμα που ξύπνησε η μικρή μου παρατήρησα οτι δεν μπορούσε να γυρίσει με ευκολία το κεφάλι της αριστερά και μου λέει οτι πονάει.. Δείχνει σαν να έχει πιαστεί ο λαιμός της. Στραβοκοιμηθηκε? δεν μπορώ να καταλάβω. Σας έχει τυχει? Να την τρίψω με κάτι? Ευχαριστώ!!!!!

 

Και η κόρη μου φέτος το καλοκαίρι είχε πάθει κάτι αντίστοιχο (δηλ. ψύξη) & είχα τρομάξει πάρα πολύ. Και εμείς το αντιμετωπίσαμε με πονστάν, την έτριβα απαλά και της έβαζα μια ζεστή πετσετούλα στο σημείο που πονούσε. Ξύπνησε το πρωί με πόνους και κλάμα & από το απόγευμα ήδη ήταν καλύτερα. Δεν πρόκειται όμως ποτέ να ξεχάσω πόσο πονούσε με μια απότομη κίνηση του κεφαλιού :( Όλες αυτές τις ώρες την είχα συνέχεια αγκαλιά. Δεν ξεκολλούσε από πάνω μου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αναφερθηκε η μηνιγγιτιδα και επειδη η κορη μου περασε 2 απανωτα κρουσματα σε ηλικια μολις 2 μηνων, εγω το καταλαβα κατευθειαν επειδη ειχε εντονη υπνηλια και επειδη εκανε δεκατα (δεν περιμενα να κλεισει 24ωρο, μολις μου εκανε, τη σηκωσα και την πηγα στο Παιδων οπου ολες οι εξετασεις βγηκαν καθαρες περα απο την οσφυονωτιαια παρακεντηση που εδειξε μηνιγγιτιδα και τις δυο φορες).

 

Φαίη δεν ήξερα όλες αυτές τις λεπτομέρειες για τη μηνιγγίτιδα. Κάνεις πολύ καλά που μοιράζεσαι αυτές τις εμπειρίες και σε ευχαριστούμε για αυτό. Η αλήθεια είναι ότι πρόσφατα άκουσα ένα περιστατικό με ένα μωρό που δεν επιβίωσε ... δυστυχώς :( από μηνιγγίτιδα. Και έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ. Μόλις 3 μηνών, ανέβασε πυρετό 39 του έπεσε με ντεπόν, ξανανέβασε και στο δρόμο για το νοσοκομείο δεν άντεξε :( Δυστυχώς συμβαίνουν και τέτοια, για αυτό θα πρέπει να έχουμε το νου μας για το παραμικρό σύμπτωμα. Με ψυχραιμία πάντα και επικοινωνία με τον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Εμας παλι μας εσωσε το γεγονος πως δεν μπορουσα να βρω τον παιδιατρο. Ηταν Μεγαλο Σαββατο, λιγες ωρες πριν την Ανασταση και εβαλα θερμομετρο στη μικρη γιατι την εβλεπα πολυ νυσταλεα το τελευταιο 2ωρο. Ειχε 37.5 και επειδη ηταν μονο 2 μηνων βρεφακι, μας ειχε ηδη ενημερωσει ο γιατρος μας πως μεχρι 37.5 δεν θεωρειται πυρετος στα μωρα. Επειδη ομως ημασταν στα ορια, τον πηρα τηλ. να τον ρωτησω τι να κανω σε περιπτωση που ανεβαινε. Το κινητο του ανθρωπου ομως δεν επιανε εκει που ειχε παει να κανει Ανασταση και ετσι μετα απο μιση ωρα που η μιση επιασε 38, εφυγα κατευθειαν για Παιδων.

Θυμαμαι πως ολες μου οι αισθησεις ηταν σε εγρηγορση, ειχα τοση αδρεναλινη που βγηκα εξω λουσμενη, μπανιαρισμενη με το φανελακι και πηγα ετσι στο νοσοκομειο αλλα δεν αισθανθηκα καθολου κρυο. Μου χτυπουσαν χιλιαδες καμπανακια πως κατι δεν παει καλα.

Επαθα και εμαθα ομως! Γι' αυτο θα χαρω να λυσω οποια αλλη απορια ταλαιπωρει το μυαλουδακι καποιας μαμας! ;)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...