Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΥΡΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΜΩΡΟΥ(κορίτσι)


Rachel

Recommended Posts

οχι καθολου συνηθια ειναι βεβαια αλλα ειναι ωραιο να ακους να αναρωτιουντε που βρικαμε τετοιο ονομα;);)τονιζετε στο πρωτο ¨Αελλα!!!και μην νομιζεις σε οσους ειπα οτι την δευτερη θα την βγαλω ηλενα αλκηστις να δεις πως μπερδεβοντε!!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 206
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ενταξει δεν ειναι τοσο τραγηκο εχω ακουσει και αηλλα και στην τουρτα γενεθλιων εγραφε αιλα επαθα φρικη παλυ καλα που ειχα παρει αλλη τουρτα και αυτην την πεταξα... οτι θες μονο εγω ο συζηγος και η νονα νονος το λενε σωστα ολοι οι υπολοιποι το σκοτωνουν και εννοω οι συγγενεις!!!οι ξενοι με την δευτερη το πιανουν αλλα οι παπουδες χριστο οσο και να τους διορθωνεις λεες και δεν μπορουν να αρθροσουν!!!!λενε οτι στη γλωσσα τους ειναι αιλα και ερωτω αρχαιο ελληνικο ονομα στην γλωσσα τους?????μπα δεν νομιζω!!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι και φιλες του αγαπημενου μου Parents... θελω να με βοηθησετε σ εκατι πολυ ομορφο... Σε 3 μηνες θα γεννησω το κοριτσακι μου και θελω να μου προτεινεται γλυκα ονοματα... Σας παρακαλω βοηθηστεμε... Εμενα μου αρεσει το ΜΑΡΙΛΙΤΑ!!! Περιμενω νεα σας...

 

γεια σας! ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να αναφερω τα δικα μου αγαπημενα κοριτσιστικα ονοματα... Αγαπη, Ισμηνη, Ιφιγενεια, Αρετη, Ελπιδα... :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι και φιλες του αγαπημενου μου Parents... θελω να με βοηθησετε σ εκατι πολυ ομορφο... Σε 3 μηνες θα γεννησω το κοριτσακι μου και θελω να μου προτεινεται γλυκα ονοματα... Σας παρακαλω βοηθηστεμε... Εμενα μου αρεσει το ΜΑΡΙΛΙΤΑ!!! Περιμενω νεα σας...

 

με το καλο να παρεις στα χερια σου το μωρακι σου!

εμενα μου αρεσουν τα εξης: αγαπη, ισμηνη, ιφιγενεια, αλκιστις, δαναη, αφροδιτη...

μμηπως πορειτε να βοηθησετε και εμενα με την επιλογη του ονοματος της κορης μου;

ο παππους ειναι γιωργος και θα ηθελα να συνδυασω και ενα δικο μου, οπως αγαπη, ισμηνη, αλκιστις, ιφιγενεια. μπορειτε να συνδυασετε το ονομα του παππου, δηλαδη το γεωργια με καποιο απο τα υπολοιπα 4;

θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας :wink:!

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με το καλο να παρεις στα χερια σου το μωρακι σου!

εμενα μου αρεσουν τα εξης: αγαπη, ισμηνη, ιφιγενεια, αλκιστις, δαναη, αφροδιτη...

μμηπως πορειτε να βοηθησετε και εμενα με την επιλογη του ονοματος της κορης μου;

ο παππους ειναι γιωργος και θα ηθελα να συνδυασω και ενα δικο μου, οπως αγαπη, ισμηνη, αλκιστις, ιφιγενεια. μπορειτε να συνδυασετε το ονομα του παππου, δηλαδη το γεωργια με καποιο απο τα υπολοιπα 4;

θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας :wink:!

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Εγώ προσωπικά έχω αδυναμία το Άλκηστις :wink: Αλλά και τα υπόλοιπα που αναφέρεις, είναι υπέροχα ονόματα. Με το Γεωργία, δεν μπορώ να τα συνδυάσω όμως, εννοώ να τα ενώσω και να κάνω ένα υποκοριστικό. Μία λύση είναι να βγάλεις το όνομα που θέλεις, να βγάλεις και το Γεωργία και να το γιορτάζεις το παιδί του Αγίου Γεωργίου.

Α, να σου ζήσει! Γερή και δυνατή και καλότυχη να είναι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την κόρη μου την ονόμασα Ραφαέλα και γιορτάζει κάθε Τρίτη του Πάσχα (κινητή εορτή-του Αγίου Ραφαήλ). Το βρίσκω πολύ ωραίο και μελωδικό όνομα. Ξεφέυγει απο τα αρχαιοελληνικά που συνηθίζονται τα τελευταία χρόνια, είναι σπάνιο και έχει και γιορτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .ΠΡΟΧΤΕΣ ΒΑΠΤΙΣΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ Κ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑ-ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ..ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ?

 

 

Είχα μια συμμαθήτρια με αυτόν ακριβώς τον συνδυασμό ονομάτων!!Την φώναζαν Κλέτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .ΠΡΟΧΤΕΣ ΒΑΠΤΙΣΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ Κ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑ-ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ..ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ?

 

Μία από τις καλύτερες φίλες μου έχει τα ονόματα αυτά και τη φωνάζουμε Κλαίρη. Τον θεωρώ πολύ ωραίο συνδυασμό και μου αρέσει και σαν όνομα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .ΠΡΟΧΤΕΣ ΒΑΠΤΙΣΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ Κ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑ-ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ..ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ?

 

Μία από τις καλύτερες φίλες μου έχει τα ονόματα αυτά και τη φωνάζουμε Κλαίρη. Τον θεωρώ πολύ ωραίο συνδυασμό και μου αρέσει και σαν όνομα.

 

Μάρτα!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .ΠΡΟΧΤΕΣ ΒΑΠΤΙΣΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ Κ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑ-ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ..ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ?

 

Μία από τις καλύτερες φίλες μου έχει τα ονόματα αυτά και τη φωνάζουμε Κλαίρη. Τον θεωρώ πολύ ωραίο συνδυασμό και μου αρέσει και σαν όνομα.

 

Το Κλαιρη...δεν πολυ κολλαει..τουλαχιστον..δεν θυμιιζει το συνδυασμο των 2 αυτων ονοματων! Ο μονος συνδυασμος που μου ερχεται και ειναι καπως ευηχος...ειναι το Μαρίκλεια.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένα όμορφο όνομα που είδα τελευταία είναι το Εμμέλεια (έτσι ονομαζόταν η μητέρα του Μ.Βασιλείου) και σημαίνει αυτή που χαρακτηρίζεται από αρμονία και χάρη.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

το Μαριλίτα είναι πολύ ωραίο. εγώ πάλι έχω ένα κοριτσακι 5 μηνών το οποίο θα το βαπτίσουμε σε 3 μήνες. ο άντρας μου θέλει να δώσουμε το όνομα της μητέρας του Ζαχαρούλα. θα ήθελα να ρωτήσω πως σας φαίνεται σαν όνομα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...